Stadsnieuvrs. Reeds vroeg de „Maasbode" deze week ,,Zoekt men ons Men zoekt ons antwoordt, het ,,Handelsblad". De Scheldekwestie, het la ten trek ken van ontwapende Duitschers door Lim- burg op zijn smalst, het herhergen van den ex-keizer, het wordt alles onder Bel- gisch-Fransche leiding opgeblazen tot een schending van de neutraliteit ten nadeele der Entente door Nederland. Dat hebben we er nu voor dat we hier ettelijke honderd- duizenden Belgen hebben laten meeeten. Dat is nu de vergelding voor de vierjarige gastvrijheid. Den Christen zal dit onaangenaam ge- beuren nauwelijks kunnen teleurstellen want hij kent de uitgangen van het raen- schelijk hart. Maar drijve de booze en listige aanslag, die tegen ons wordt gesmeed, eh die klinkt als de schaterlach uit den afgrond te midden van de schoone leuzen der hedendaagsche machthebbers, ieder die bidden leerde naar de binnenkamer heen, om de rechtzaak des vaderlands den Aller- hoogsten Koning voor te leggen Bij Rem is uitkomst en veel verlossing. En onze Cod ontfermt zich op 't gebed. Maatregelen voor werkversehaffing. Hindenburg deelt in een oproep mee, dat er maatregelen worden getroffen orn op goedkooj) verkregen land met staatssubsidie in grooten omvang nederzettingen van boe- ren en veldarbeiders te vestigen. Honderd- duizenden zullen daar werk kunnen vinden. De oproep besluit met een aansporing tot de kameraden, die met tot dusver ongekende doodsverachting en oflerzin 50 maanden lang de orde in het vaderland beschermd hebben, om het vaderland nogmaals door Duitschen mannenmoed en orde te redden en zich zelt een eigen toekomst en een eigen geluk te bereiden. Er worden thans overal in Duitschland omvangrijke maatregelen genomen om den terugkeerenden soldaten zoo spoedig mogelijk werk te verschaffen. Voor deze ,,Notstand- arbeiten" zijn in vele steden geweldige som- men beschikbaar gesteld. Zoo in Stuttgart, waar men 15 millioen Mark heeft uitgetrok- ken oin arbeiders aan het werk te kunnen zetten. De Saksische Itegeering zal te dien einde 50 millioen Mark beschikbaar stellen. De stad Dortmund zal de openbare gebou- wen laten uitbreiden, een volksschool, ba- rakken en woningen laten bouwen, straten en waterwegen laten aanleggen en de haven vergrooten, waarmede natuurlijk ook rnilli- oenen gemoeid zullen zijn. Teneinde ook de scheepsbouwarbeiders aan het werk te kunnen zetten, heeft de Jiijksregeering bij de werven te Wilhelms- liaven voorloopig '20 vischtreilers besteld. Het bouwen van koopvaardijschepen is voorts in het vooruitzicht gesteld. Evenzoo is, naar de „Magdeburger Zei- tung bericht, de tegenwoordige Duitsche Itegeering van plan, om op groote schaal regeeringsorders voor vredesartikelen aan de industrie te geven. Een niet onaanzienlijk gedeelte van deze orders zal de Silezische nijverheid ten goede komen. De orders zul len echter zoo worden verdeeld, dat de industrieen geen winst zullen maken, maar enkel hun productiekosten goed maken. De bedrijven, die stopgezet zijn, zullen, zoodra het mogelijk blijkt 0111 de noodige brand- stoll'en aan te voeren, weer worden aan den gang gebracht. Intusschen gaat "t ook op verkorting van den werkdag aan. Ilet werkgeversverbond van de Noord-VVestelijke groep der vereeniging van Duitsche ijzer- en staalindustrieelen is met de vakvereenigingen tot overeenstemming ge- komen betrell'ende de invoering van den 8- urigen werkdag in de ijzerindustrie. Waar de verhoudingen 't toelaten, zal hij onmiddellijk worden ingevoerd; elders, waar technische moeilijkheden dit verhinderen, zal de in voering geleidelijk geschiedenuiterlijk 1 April 1010 moet hij echter overal inge voerd zijn. Bij Krupp hebben ook reeds onderhande- lingen plaats gevonden tusschen de directie, de groepsvertegenwoordiging der arbeiders en vertegenwoordigers van de vakvereeni gingen, om te komen tot 'n verkorting van den arbeidstijd. Deze onderhandelingen leidden tot het resultaat, dat voor de vuur- werkers principieel het drieploegensysteem met acht-urigen arbeidstijd is ingevoerd. Totdat dit besluit technisch voor alle be drijven is verwezenlijkt, wordt des namid- dags na '11 werkdag van 7 uur gesloten. Ook voor de mechanische bedrijven is de acht- urige arbeidsdag toegestaan. Overwerk en nachtwerk zal hooger dan totdusverre wor den betaald. Voor Zondagswerk zal 50 pCt. en voor werk op feestdagen 100 pCt. boven den normalen tax betaald worden. Opwekking tot nog grooter zuinigheid. In verband met de ,,spaarweek", die ge- houden zal worden orn de wereld te hulp te komen, en gedurende welke men hoopt de bevolking der Amerikaansche Unie te kunnen do^rdringen van het inzicht, dat nog grooter zuinigheid bij het gebruik van levensmiddelen moet worden betracht, is er in alle kerken des lands een boodschap voorgelezen van Herbert Hoover, den Ame- I'ikaanschen voedselregelaar. In deze bood schap doet Hoover een beroep op het ge- weten van alle menschen, om de levens middelen te leveren, die noodig zijn om den hongersnood in Midden-Europa uit de wereld te helpen, en heet het verder Ik doe met het meeste vertrouwen een beroep op het Amerikaansche volk om zich opnieuw opofleringen te getroosten en aldus in de gelegenheid te zijn diensten te be- wijzen aan Belgie, Noord-Frankrijk, Servie, Roemenie, Montenegro, Polen, ltusland en Armenie. Deze volken vertrouwen er op, dat Amerika onmiddellijk zal helpen. Wij moeten ook ons deel bijdragen aan het be- houd van de pas-bevrijde volken van Oos- tenrijk, want wij kunnen niet blind zijn voor de gevolgen, die een hongersnood zou hebben voor de verdere ontwikkeling van de wereld, in het bijzonder voor die volken, die wij pas van onze en hun vijanden hebben verlost. Dit beteekent, dat, behalve die volken, wien wij beloofd hebben te hulp te komen, nog 200 millioen menschen onze hulp tegemoet zien. Wij doen daarom een beroep op ons volk. Amerika heeft bij het deelnemen aan den oorlog zijn oogmerken betreffende zelf- verdediging en een regeeringsvorm, waarbij het volk zelf souverein is, weten door te zetten, ook in de vijandelijke landen, en dit mag worden beschouwd als het wer- kelijke bolwerk van den vrede. Op deze grondslagen hebben wij gebouwd. Geen enkele regeering of natie kati stand houden, als het volk sterft van honger. Het Amerikaansche volk heeft in dit meest tieke oogenbhk van zijn geschiedems de ge- legenheid om aan te toonen, niet alleen dat wij in staat zijn een vrede te bewerken, maar ook door zell'onthouding hulp te brengen aan de zaak der lijdende menschheid. De faniilie van den ex-Tsaar. Een Russisch blad Vertelt de volgende bijzonderheden, die nu pas zijn bekend ge- worden, over den moord op de Tsarenfa- milie. De geheele familie werd doodgeschoten de Tsaar, de Tsaritsa, de, troonopvolger en ook de vier grootvorstinnen. Tegelijk met de Tsarenfamilie werden verscheidene leden van het gevolg vermoord. Een kamerdienaar van de Tsaritsa, die kort te voren door de Bolsjewiki was gevangen genomen, ontkwani. Aan een relaas van dezen is dan het vol gende ontleend De laatste weken voor den moord werd de geheele Tsarenfamilie in een kamer op- gesloten, waar hun een enkel bed ter be- schikking stond. Daarop sliep de Tsaritsa. De andere leden der familie waren gedwon- gen zich op den harden grond, zonder eenige onderlaag, neer te leggen. In de kamer bevond zich dag en nacht een wacht van de roode garde. Geen oogenblik bleef de Tsaar of een der leden zijner familie zonder toezicht. Zij stonden bloot aan de meest ongehoorde beleedigingen. Bij zijne verklaring voor de commissie van onderzoek zeide de kamerdienaar, dat de dood voor de geheele familie een verlossing was. De terechtstelling had als volgt plaats In den nacht van 17 Juli deelde de com- missaris Andejefl.de gevangenen mede, da4 zij zouden worden gefusilleerd, waarop zij naar een kelder werden gebracht, tegen den muur geplaatst en doodgeschoten. Op ver- zoek van den Tsaar werd hij met den zie- ken en uitgeputten troonopvolger op den arm doodgeschoten. De grootvorstin Tatiana, die door verscheidene kogels was gewonj werd met geweerkolven doodgeslagen. In denzelfden nacht bracht men de lijken uit Jekaterinenburg weg en verbrandde ze op 40 werst van de stad. Nadere bijzonderheden omtrent deze vree- selijke daad werden door een door de Si- berische regeering benoemde commissie van onderzoek vastgesteld. In deze commissie hadden zitting twee professoren van de universiteit van Tomsk en leden van de rechtbank van Tomsk en Jekaterinenburg. Den volgenden dag maakten de Bolsjewiki den moord op den Tsaar bekend, doch den dood van de overige leden der faniilie hid den zij geheim. De bloedsporen in den kelder werden van de muren gewischt en de sporen van de kogels met kalk bestre- ken. Toch gelukte het de commissie alles te ontdekken. Bij Wolonajewsk en in Perm werden de grootvorsten Johan en Igor Con- stantinowitsj, Serge Michaelowtsj vermoord. Er gingen echter geruchten, dat de groot vorstin Elisabeth Feodorowna nog leeft en zich in den Oeral ophoudt. Levensmiddelen. Verkrijgbaar in de week van 5 tot 11 December Op bon 418 172 ons kaas naar keuze, Goudsche volvet 78 ct., idem met rijksmerk 80 ct., idem 20 pCt. 3772 ct., nagelkaas 3272 ct-) komijnekaas 61 ct. per pond, 1272 ct. per ons. Op bon 420 72 pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 422 1 ons huishoudjam, 11 ct. per ons. Op bon 424 72 ons sag°> 30 ct. per pond. Op bon 426 72 g°rt> 13 ct. per pond; vanaf Vrijdag. Op bon 428 1 ons rijst 14 ct. per pond, vanaf Zaterdag. Op bon 432 17» ons groene erwten, 11 ct. per pond, vanaf Maandag. Op bon 434 1 ons groene erwten, 11 ct. per pond, vanaf Maandag. Aardappelen. Op bon 438 1 kilo aardappelen, op Za terdag. Op bon 440 1 kilo aardappelen, op Maandag. Op bon 444 1 kilo aardappelen, op Woensdag. Veen- of zandaardappelen 572 ct. per kilo. Klei-aardappelen 8 ct. per kilo. Suikerkaart. Op bon 16 suikerkaart, 1li pond suiker, do ct. pe pond. Kinder meelkaart. Kindermeel, 21 ct. per pakje. Vise h. Op bon 391 en 416 1/2 pond visch. M e 1 k. Nummers der Melkkaart waarop deze week de mclk moet worden geleverd Op Zaterdag vakje no. 20. Op Zondag vakje no. 21. Op Maandag vakje no. 22. Op Dinsdag vakje no. 23. Op Woensdag vakje no. 24. De nieuwe nielkbons voor zieken, zwak- ken en kinderen zijn 1 Dec. in gebruik genomen en daarmede zijn de gele bons ongeldig geworden. Gecondenceerde m elk. Vanaf Donderdag 5 December verkrijg baar op bon 442 1 pond gecond. tapte- melk met suiker. Prijs los 30 ct. per pond, in flesschen 33 ct. per pond. K o f f i e In het tijvak van 1 tot 15 December is op bon 42 der thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie verkrijgbaar. Botcr-, melange- enmargarine k a a r t e n. De 8e bon van de boter-, melange A en B, en margarinekaarten voor het 2de tijdvak is geldig van 30 Nov. tot en met 8 December. Broodkaarten. De broodkaart voor het 78ste tijdvak is geldig gedurende 9 dagen, alzoo van 5 tot en met 13 December. Op de kaarten staat de helft van het gewicht dat op de bons kan worden gekocht. Het rantsoen is 311 gram per dag. Voor verloren gegane worden geen nieu we verstrekt. Voor elk kind beneden een jaar kan op vertoon van een trouwboekje of geboorte- bewijs en de doniicilikaart het gezinshoofd een aanvullingswittebroodkaart krijgen, echter ontdaan van 400 (800) gram aan bons. Centrale Iveuken. Menu's over de week van 5 tot en met 11 December 1918 Zaterdag Stamppot (aardappelen met kroten) op bon 438. Maandag Erwtensoep op bon 432. Dinsdag Hutspot op bon 440. Woensdag Stamppot (aardappelen met savoye kool) op bon 444. N.B Verandering in Menu voorbehouden. Verkrijgbaar aan de distributielokalen Achter de Teerstoof Lange Haven 11 en de Gymnastieklokalen, Buitenhaven- weg Prins Mauritsstraat en Dwarsstraat, van 10 tot 1 uur, alwaar dagelijks bons verkrijgbaar zijn voor den volgenden dag. Dagbons verkrijgbaar a 14 ct. per por- tie, weekboekjes a 12 cent per portie, terwijl tevens nog als voordeel aan de weekboekjes is verbonden dat de aardappe- lenbon van Zaterdag niet wordt inge- nomen. Voor schoolkaarten zal deze bon niet worden ingenomen. Alle reclames te richten aan.de Centrale Iveuken, St. Annazusterstraat 27. Kleederdistributie. De minster van landbouw, handel en nijverheid heeft bij beschikking bepaald, dat ook de kleederen zullen gedistribueerd worden. Alle maatregelen zijn nog niet getroffen en zullen nader bekend gemaakt worden. Voorloopig kan worden medegedeeld, dat onder de distribueering der kleederen zullen vallen Bovenkleeding. bov.wijdte. Ileeren Ulsters, 4454, 21.50. Jongens Ulsters, 4042, 18.50. Jongens Ulsters, 3638, 16.50. Kinder Ulsters, 13, 10.75. Kinder Ulsters, 46, 12.50. Kinder Ulsters, 79, 14.50. Motorjekkers, 4454, 17.50. Damesmantels, 4450, 24.50. Jongedames-mantels, 4042, 22.50. lengte Meisjesmantels, 92100, 18.45. Meisjesmantels, 76—84, 15.60. Meisjesmantels, 6068, 12.75. Damesrokken wollen model A, /ll. Damesrokken serge v. volw, model B, 10. Damesrokken serge v. volwa$., model C, 9. Onderkleeding. lengte. Manshemden, 110, 2.70. Manshemden, 100, 2.50. Manshemden, 90, 2.20. Jongenshemden, 80, 1.75. Jongenshemden, 70, 1.50. Jongenshemden, 60, 1.35. Vrouwenhemden, 110, /-2.65. Vrouwenhemden, 100, 2.45. Vrouwenhemden, 90, 2.20. Meisjeshemden, 80, 1.80. Meisjeshemden, 70, 1.45. Meisjeshemden, 60, 1.30. Moltonhemden, 100, 2.50. Speciaal mijnwerkersg., 95, 2.40. Speciaal mijnwerkersg., 90, 2.30, Tricot mansonderbr., 46, 2.25. Tricot jongensonderbr., 23, 2. Tricot mansborstrokken, 46, 2.45. Tricot jongensborstrokken, 23, 1.90. Gebr. vrouwenborstrokk., 810, 1.50. Gebr. meisjesborstrokk., 6—7, 1.30. Gebr. kinderborstrokken, 45, 1.05. (jongens en meisjes). Vrouwenpantalons, 7585, 1.80. (katoen). Meisjespantalons, 5070, 1.50. Werkmanskleeding. Boezeroens, 7. 3.10. Boezeroens, 6. 2.90. Boezeroens, 5. 2.70. Boezeroens, 4, 2.50. Boezeroens, 3, 2.30. Blauwe werkbroeken, 100110, 4.25. Blauwe werkjassen, 46—54, 4.25. Diversen. Molton dekens, 135/180, 2.50. Omslagdoeken, 135/125 2.20. Uitreiking van Bonboekjes* en Aardappelkaarten. Op de hieronder genoemde dagen zullen op vertoon der Domiciliekaart worden uit- gereikt nieuwe Bonboekjes en Aardappel kaarten. Zaterdag 7 December voor de letters A tot en met E, verdeeld over de volgende posten Vereenigingslokaal Broersvest van let ter A tot en met B(or). Stadsdoelen van letter B(os) tot en met B(r). Politiepost Ivoemarkt van letter B(u) tot en met D(o). Gymnastieklokaal Buitenhavenweg van letter D(r) tot en met E. Maandag 9 December voor de letters F tot en met K(e), verdeeld over de vol gende posten Vereenigingslokaal Broersvest van let ter F tot en met H(an). Stadsdoelen van letter H(ar) tot en met H(oef).

Schiedamsch Volksblad | 1918 | | pagina 2