Onverteerbare resolutie Algemene beschouwingen ten einde Vijf ministers antwoordden de Tweede Kamer GEEN VERDERE FISCALE TEGEMOETKOMINGEN In 1956 weer Prof. Romme houdt vast aan zijn motie Wel begrijpelijk „Veendam" aanvaardde gisteren laatste reis naar New York m Einde van na-zomer\ FOEI....! Prins Bernhard opent C.A.L.O. Afscheid van Nederland valt Chapin zwaar Jaren in Nederland behoren tot de gelukkigste van mijn leven NOBELPRIJS VOOR DE VREDE Schiveitzer - 1952 Marshall - 1953 Samenwerking met West-Duitsland Perzisch antwoord inzake organisatie B.B. aan Eden Utrecht krijgt heliport ZATERDAG .31 OCTOBER 1953 ELFDE JAARGANG No. 260? Weerbericht Prins Bernhard bracht zwaan inee Voor Zivunenbroederschap !:j vH"?"V -H- r\ A. WAIRISAL NAAR INDONESIË m H r Weer rumoer, in Pan Moen Djon Spoedig nieuw ontwerpt politiewet Zie verder pagina 4 Blijkbaar vindt „Het Vrije- Vólk"-; dat geen sabotage van een vrijere - loonpolitiek. 1 j, jg Honegger ernstig ziek f Het Nobelprijs-comité uit het Noorse Storting heeft de Nobel prijs voor de vrede toegekend aan twee grote figuren: de filosoof dr. Albert Schweitzer, de weldoener van Lambarene, en generaal George C. Marshall, de geestelijke vader van het plan-Marshall, dat een groot deel van de vrije we reld na de tweede wereldoorlog weer op de been heeft gebracht. Verhoging bij beroeps- goederenvervoer over de weg WWmmm. Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 29215 (S I.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30—19.30 uur Zaterdags 17—18 uur: Teletoon 29216 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 121892 Administratie: Tel. 114402—115486 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b. Tel. 67882 Abonnementsprijs 49 cent per week, 2.13 per maand. 6.35 per kwartaal Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. V. Directie: C. A. KECVLYG en Mr K. VAN HOUTEN Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. WISSELEND WEER. Tijdelijk vee) bewolking met plaatselijk .enige regen, maar later van het Westen uit opklarend. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. <J> Hoofdredacteur: Dr 1. A. H. J. S. BRUINS SLOT IN de beheerschapscommissieder Verenigde Naties heelt men een resolutie aangenomen, waarin aan de Nederlandse regering wordt verzocht regelmatig inlichtingen te verstrekken aangegeven in artikel 73 van het Handvest tot zulk een tijdstip waarop de Algemene Vergadering het besluit neemt dat het verstrekken van inlich tingen in verband met die gebieden beëindigd dient te worden. Deze zaak heelt a! eerder in de Be heerschapscommissie gespeeld. Het is nl. zo dat volgens art. 73 van het Handvest mogendheden, die' niet-vol- ledige zellbesturende gebieden behe ren, geregeld een rapport moeten uit brengen aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties over de stand van zaken in die gebieden. Op die grond brengt Nederland zulk een rapport uit over Nieuw-Gui- nea. Want Nieuw-Guinea is een niet zelfbesturend gebied. Maar Nederland brengt geen rapport uit en zulks te recht niet, over Suriname en de Ne derlandse Antillen. Want deze gebie den hebben wel zellbestuur en dat ligt zelfs constitutioneel vast en is na der uitgewerkt in de z.g. overgangsre geling. Men is op het ogenblik be zig met de onderhandelingen over het nieuwe Rijksstatuut, waarin de inter ne rijks verhoudingen delinitiel zullen worden vastgelegd. Maar dat neemt niet weg dat Suri name en de Antillen nu reeds volledig zelfbestuur hebben. Op het inwendl ge beleid in Suriname en de Antillen oefenen de regering en de wetgever in Den Haag geen zeggenschap uit. Daar zijn de landsregeringen en de «taten in Suriname en de Antillen •poor. Men is het dan ook in Surina me en de Antillen met de Nederland se regering eens dat over deze landen geen rapport ingevolge art. 73 wordt uitgebracht. Het uitbrengen van zulk een rapport acht men onconstitutio neel, omdat het een miskenning van het wettelijk en feitelijk bestaande zelfbestuur zou zijn, een „koloniale" daad, die men als onrechtmatig en vernederend zou beschouwen. hJIETTEMIN heeft een meerderheid 1 van landen in de beheersehaps- eommissie toch een resolutie doorge dreven, waarin dit zelfbestuur wordt miskend. Brazilië, Libanon, Polen, Uruguay en Liberia met name hielden vol dat hier van „wezenlijk zelfbestuur" geen sprake was. Indonesië is ook altijd in .de weer om Nederland hier ..te hinde ren enSbvjet-Rusland bracht het.ele ment in de resolutie dat voor Neder land en voor Suriname en de Antillen onverteerbaar is. Erkend moet worden dat Nederland hier de. steun kreeg van de hele .Wes terse wereld. De Verenigde Staten,' Canada, Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Luxemburg, de Scandinavische landen, - Zuid-Afrika, Australië én Nieuw-Zeeland., Alle keerden zich tegen de resolutie in. haar uiteindelijke vorm. De Australische afgevaardigde met name verdedigde Nederland krachtig en verklaarde dat Nederland veeleer hulde verdiende voor zijn be leid in dezen, waardoor Suriname en de Antillen op vreedzame wijze zich binnen het rijk "tot volledig zelfbe stuur ontwikkelden, dan dat men ons deswege op unfaire wijze zou moeten bejegenen. Het mocht niet baten. De grote meerderheid der léden kon zich tot dit standpunt niet opwerken. Over de Russen en hun satellieten zwijgen wij maar in dit verband. Maar voor het overige zien wij hier het telkens weer naar voren komende verschijnsel dat al de landen, die sinds korter of langer tijd aan het ko loniaal bewind ontgroeid zijn, er be hagen in scheppen om de tegenstel lingen tussen de Westerse mogendhe den en haar voormalige koloniale ge bieden te verscherpen, ook al is daar niet de minste reden voor. In de verhouding tussen Nederland enerzijds en Suriname en de Antillen anderzijds is geen reden te vinden om dit te doen. Maar men tracht het toch te doen. Hier wordt niet het belang van Suriname en de Antillen in het oog gevat, hier wordt uitsluitend ge handeld vanuit een animositeit tegen over het Westen. Wij zijn dan ook blij dat de Neder landse vertegenwoordiger gezegd heett dat de Nederlandse regering wel niet aan het in de resolutie vervatte ver zoek zou voldoen en wij hopen dat de Nederlandse regering daar ook vast beraden bij blijven zal. De ruggesteun van alle Westerse landen maakt dit trouwens erg gemakkelijk. Veel vast beradenheid is er niet eens voor no dig om hier in constitutioneel zuivere banen te blijven! (Yan onze parlementaire redacteur) VIJF MINISTERS zijn gisteren bij de replieken in de Tweede Kamer aan liet woord geweest: dr. Drees, de heer Van de Kieft, ir Witte, prof. Zijlstra en de heer Sunrhoff. DE BELASTINGONTWERPEN, waarover in de Kamer voorstellen en suggesties zijn gedaan, besprak de heef Van de Kieft. De regering kan die voorstellen en suggesties niet in overweging nemen. Met .name geldt dit voor de voorsteilen van de heren Romme en Schouten mefc betrekking tot de vereveningsheffing, aldus de minister. DE 'VOLGENDE HUURVERHOGING kwam in het antwoord van ir. Witte ter sprake. De enige prognose die men thans kan maken, aldus de bewindsman, is, dat de volgende huurverhoging omstreeks 1956 zal plaats vinden. FROF. ZIJLSTRA gaf de heer Welter college in sociale markteconomie en trok evenals de K.N,P.-leider een vergelijking tussen Nederland en West-Duitsland. EEN HARTIG WOORD sprak minister Suurhoff ten slotte met de commu nisten die door de Kamerpresident tot de orde moesten worden geroepen. Drie jaar oud is Philip Myers, uit Jersey City (VS.), en hij kan nl uit stekend met een „atoomgeweer" al is het dan maar speelgoed, omgann. Hij werd door de speelgoedfabrikanten gekozen, om als .jnannequin" op te treden, tijdens- hun speelgoed-show van artikelen, bestemd als „Kerstca deautje" in New York. Wij kunnen ons bijna niet indenken, dat er in de VS. ouders zijn, die hun kinderen op het Kerstfeest willen „verblijden" met een „atoomgeweer", al is het dan maar hamaak, of met een ruimtepuk, zoals Philip dal hier toont. Dc fabrikanten verwachten echter een ''grote omzet in deze artikelen De Zwanenbroederschap. gevestigd te s Hertoigenbosch, ontving Donderdag avond aan de broederlijke maaltijd be zoek van de zwanenbroeder Z.K.H. Prins Bernhard. die een prachtige grote le vende zwaan meebracht. In het Zwanen- broédetshuis- ïn'-de Hinthamerstraat - liet hf| deze voor zich uitdragen. De prins heeft de.-gehele broederlijke maaltijd bijgewoond en in de avonduren keerde hij terug naar paleis Soestdijk. Aan de jaarlijkse maaltijd was de jaarverga dering voorafgegaan. Tot regerend proost werd uitgeroepen de heer A. P. Hubert van Beusekom en tot toeziend proost mr. G. van Zin- nicq Bergmann. De minister van Financiën, de heer Van dc Kieft. merkte tegenover de heer van der Heuvel CA.R.) op, dat er bij deze afgevaardigde een misverstand heerst over de mogelijkheid van her waardering van de gulden. In verband met het feit. dat Nederland indertijd 32% heeft gedevalueerd is voor elke ver dere wijziging overleg met het Interna tionale Monetaire Fonds nodig. Neder land kan niet vrijelijk de munt laten fluctueren. De minister kondigde aan, dat de re gering op alle begrotingen het artikel zal terugnemen waarbij af- en overschrij vingen zonder supplctoire begrotingen mogelijk worden gemaakt. De minister achtte het waarschijnlijk dat de begroting 1955 een lager niveau van uitgaven zal vertonen dan thans, aangezien de oorlogsschade- en rampscha- dc-uitkcringen zullen aflopen. V Dat .de regering ook „neen" tegende Kamer "kan zeggen," zal de "Kamér wel licht op korte termijn ervaren. Aan het einde van zijn betoog ver klaarde de minister, dat geen van de voorstellen, die uit de Kamer zijn geko men om ten aanzien van de verevenings heffing bepaalde maatregelen te nemen, met name niet de voorstellen van prof. Romme en dr. Schouten, door de rege ring in overweging konden worden geno- (Van onze parlementaire redacteur) NA de beantwoording van de minis ters in de Tweede Kamer kwam prof. Romme aan 't woord. In verband met de door hem ingediende motie in zake de vrijere loonvorming. De R.K. fractieleider merkte op, dat h(j niet kon voldoen aan dit verzoek van dr. Drees om deze motie thans in te trekken en haar later in te dienen. Zou hjj dit wel doen, dan zou onnodig men. De taaiste concessies, die de rege ring heeft gedaan (23 miliioen gulden), zjjn. voor de Regering de beste wijze waarop bet beschikbare bedrag kan wor den besteed. Van de 'zijde van hel béstuur van de Chr. Academie voor Lieh. Opvoeding vernemen wij. dat Z.K.H. Prins Bern hard .bereid is gevonden het nieuwe, ge bouw van de academie te Rotterdam of ficieel t e openen. Deze opening zal plaats hebben Maandag 9-November a.s. in een •bijeenkomst in de grot* zaal van Holel- ftestnura.nl „Atlanta" aen /de..Coolsingel te Rotterdam. Na.de officiële opening xal het college van directeuren'recipiëren in het gebouwvan de. Academie, Witte de Withstraat 47. 5? De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, en mevrouw Chapin hebben ons land gistermiddag met een Dakota van de Amerikaanse Luchtmacht onder bevel van kapitein W. S. Richardson verlaten. Om precies tien over twee steeg het vliegtuig op van het vliegveld Valkenburg met bestemming Parijs. De heer en mevrouw Chapin werden namens de Nederlandse regering uitgeleide gedaan door de staats secretaris van Marine vice-admiraal H. C. W. Moorman en diens echtgenote. Selden Chapin, die op 24 October 1949 in Nederland aankwam, zal tot 7 Novem ber in Parijs verblijvenom zich vervol gens bp 8 November te Le Havre in te schepen aan boord van' het s.s. „United States". Na aankomst te New York zal hij zich via Washington (DC) naar Panama begeven om zijn nieuwe functie van am bassadeur van de Verenigde Staten al daar te aanvaarden. Vele militaire en burgerlijke autoritei ten, onder wie de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het mili taire huis van H. M. Koningin Juliana, en de vice-admiraal A. de Booy, chef van de Marinestaf, vertegenwoordigers van verscheidene buitenlandse diplomatieke missies in Nederland, alsmede een groot aantal Amerikaanse zowel als Nederland se employe's van de Amerikaanse am bassade gaven van hun belangstelling bij het vertrek van Valkenburg blijk.. Aan Amerikaanse zijde merkten we onder meer op: de generaal-majoor. der Mari niers A-. H. Noble, hoofd van de „mili tary Assistance Advisery Group" in Den Haag en Frank C. Grismer. die de lei ding heeft van de „Foreign Operation Administration". De erewacht, die door de scheidende ambassadeur in tegenwoordighéid van de kapitein ter zee J. M. van Olm ende kapitein-luitenant ter zee A, J." de Bruin, respectievelijk commandant én eerste Offi cier van het Marinevliegkamp Valken burg, werd geïnspecteerd, werd gevormd door vier peletons manschappen van de Koninklijke Marine en was versterkt met de M.L.D. kapel. - De heer Chapin deelde voor zijn ver trek nog mee, dat de vier jaar, die hij als ambassadeur in Neerland had door gebracht, tot de gelukkigste van zijn le ven behoren, Het spijt hem, zei hij, zijn post in Den Haag të moeten verlaten. Ten slotterichtte hpnog een speciaal woord van dank tot de velen, die met hem heb ben samengewerkt. Traditiegetrouw bevindt Harrison Free man Matthews, de nieuwe Amerikaanse ambassadeur, zich nog niet in Nederland. Hij wordt hier pas tegen het einde van November-verwacht! Tot dan zal William C. Trimble als charge d'affaires de Ame rikaanse diplomatieke vertegenwoordi ging in Nederland, leiden. TTET Vrije Volk" heeft gereageerd "XX Dp ons artikel van Dinsdag j.l." in zake orfze beschuldiging-van sabo: tage ener eventuele vrijere loon politiek door het N.V.V. Waren wij eens „onwaarachtig" volgens ,sHet Vrije Volk", thans zijn we „onbe grijpelijk" volgens het blad. Misschien een lichte vooruitgang. De fout zou nu dus meer in de ver standelijke dan in de zedelijke sfeer liggen De stelling van „Het Vrije Volk" is nu: Van sabotage zou alleen sprake, zijn als het N.V.V. probeerde, door stakingen e.d. de marges te door breken. En dat heeft- men niet gesteld. •••••v.-öV. Neen, inderdaad niet. Men heeft gesteld, dat men zou trachten, onr, indien er een vrijere loonpolitiek zou komen, de marges over de hele linie op te vullen. M.a.w. men zou, met miskenning van het wezen van' de vrijere loonpolitiek, n.l. dat er op economische gronden verschil moet kunnen zjjn tussen de lonen hier ën de lonen ginds, de volledige werkge-i tegenheid in gevaar brengen. Wij wel. En het 3s nogal begrijpe^ iijk. Het socialistische blad speculeert wel in bijzondere mate op de argeloos-, heid zijner lezers als het denkt, dat; zij dat niet door zullen hebben. De beroemde Zwitserse componist Arthur Honegger (61) ligt'ernstig zietk in het ziekenhuis in Zürich. Volgeiis de doktoren lijdt hijaaneen hartj aandoening. In de afgelopen 24 uur is geen verandering in zijn toestand ingetreden, zo meldt: A.P. Het s.s. „Veendam" van de HoHamd- Amcrika Lün is gistermiddag van Rotter dam naar New Xork vertrokken voor het maken van zijn laatste reis. Het 36 jaar oude schip is deze maand verkocht aan de Bethlehem Steel Cy en zal op 15 November a.s. te Baltimore worden opgeleverd. r - 'V Door zijn vaste ligging, comfort en, uit stekende keuken is dit. schip steeds zeer geliefd geweest, 'zowd: bij de transaua- tische- als'- bij- de cruise-paKaglCTS- en De „Vendam', verliet voor de laatste maal de 'Rotterdamse haven .MARSHALL^ De prijs voor 1952, die het vorige jaar niet werd toegekend, is bestemd voor Schweitzer, Zwitser van geboorte, die al in 1950 candidaat was en het vorige jaar opnieuw, en de prijs voor dit jaar aan Marshall, die ook in 1950 candidaat was. Traditiegetrouw heeft - het comité de toekenning van de prijzen niet gemoti veerd maar. men mag aannemen dat de prijs voor 1952 de erkenning inhoudt van de weldadige invloed van de Franse hu manist, arts. musicus en auteur zijn al gemeen, menslievend werk op de mens heid en dat Marshall de prijs voor 19u3 heeft gekregen wegens zijn zeer grote verdiensten op het gebied van het na oorlogse herstel van een groot deel van de vrije wereld. De vertegenwoordiger van de Repu bliek Zuid-Molukken deelt mede. dat de heer A. Wairisal, minister-president, laatstelijk in dienst bij het gouverne ment Nieuw-Guinea, op 28 October, met medewerking van het gouvernement van Niéuw-Guinea, waar hij verbleef, per vliegtuig via Singapore naar Indonesië is vertrokken. „Geestelijk geknakt door het uitblijven van enig bericht van zijn in gevangenschap verkerend gezin, heeft de heer Wairisal gemeend deze stap te moeten nemen," aldus de mededeling. het gevaay rijzen dat daaruit een Ver keerde conclusie zou worden getrok ken, die niet zou werken ten' gunste van het doel dat de heer Romme voor ogen stond: het bereiken van een vrijere loonvorming. Evenmin kon prof. Romme voldoen aan de suggestie van dr. Schouten (AR) een andere motie in te dienen. De heer Schouten wenste een vereenvou diging van de motie, die prof. Romme echter niet wilde. Behalve dat hij voor een vrijere loon vorming was, wilde de heer Romme ook aan bepaalde elementen uit zijn motie vasthouden: zoals de invloed van het georganiseerde bedrijfsleven, een algemene loonvlocr, loondiffercn- tiatie naar bnoriifstak en bescherming van het algemeen welzijn. Dit hele comriex van gejych'in moet volgc: - R-.tnme in het ovellez over deze zaak blijven lonchvnren. Daarom verzocht hij ten slotte de voorzitter zijn motie aan te houden en van de agenda af te voeren. Daarna ging de Kamer uiteen tot Dinsdag a.s. Dan begint de artikelsgewijze be handeling van de aanhangige fiscale wetsontwerpen- De tijdelijke toeslagen op de tarieven voor beroepsgoederenvervoer over de weg zijn verhoogd. Dé toeslag, die sedert 1 Augustus 1951 25 bedroeg, is thans verhoogd tot 331/3 Deze verhoging was noodzakelijk ten gevolge van de in deze branche opgetreden kostenstijgingen, zo deelt men ons van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mede. De wijzigingen treden 1 November in werking. (Van onze Haagse redacteur) De regering acht het wenselijk om trent de organisatie van de Bescher ming Bevolking tot een bepaalde vorm van samenwerking te komen met West- Duitsland. Samen met andere belang hebbende regeringen beraadt zij zich thans over de wijze: waarop de Duitse deskundigen zouden kunnen worden ingeschakeld b(j het internationale over leg inzake, de B.B. (Van onze weerkundige medewerker) ÊEN krachtig hogedrukgeb ied boven Noord-Rusland ver spert nog steeds de baan van de oceaandepressies. Daarentegen is de weerstand voor de oceaan storingen in de richting van Zuidwest-Europa belangrijk ver-, zwakt. Voor onze omgeving be tekent dit het einde van een zeer droge periode. De afgelopen maand was een van de droogste Octobermaanden van de laatste honderd jaar. Daarbij was het weer bijzonder zacht en af en toe'ook'zonnig. De Zondagen waren de zon nigste dagen van de maand. In de komende periode zal er ech ter'meer bewolking en van tijd tot tijd regen voorkomen. Gis teravond veroorzaakte een ktetne storing van de Oceaan reeds enige regen: Een volgende nadert snél het Engelse Kanaal en deze regenzone zal Zondag ons land bereiken. Daarbij zal de wind tijdelijk toenemen uit de Zuidelijke .richting. Aange zien echter de tucht boren Frankrijk intussen belangrijk is afgekoeld zal de Zuidenwind geen zacht weer meebrengen. Mede in het kader van het verdrag van Brussel en de NAVO vindt regel matig overleg en uitwisseling van gege vens plaats met betrekking tot de op bouw van de organisatie B.B. Met Bel gië in het bijzonder is samenwerking voorbereid voor wat betreft bijstands verlening en met betrekking tot de waarschuwing tegen naderende vlieg tuigen. Dit deelt minister Beel mede in de memorie van Antwoord op zijn begro ting aan de Tweede Kamer. De landelijke werving voor de Rijks Mobiele Colonnes heeft aanzienlijk min der gunstige resultaten opgeleverd dan die voor de plaatselijke B.B.-organisa- ties. Er vindt overleg plaats op welke wijze hierin moet worden voorzien. De minister vertrouwt, dat de B,B.-organi- satie in de loop van 1954 haar voltooiing zal -naderen. Gebleken is, dat de bereidheid bij de bevolking om de kosten van de blofe- ploeguitrusting zelf te dragen, niet groot is, hoewel deze kosten, in de A-gebieden niet hoger zijn dan een eenmalige uit gave van 60 cent per blokbewoner. De minister heeft thans besloten dat 10. pet van de benodigde uitrustingen door het Rijk in bruikleen zal worden verstrekt. In verband met de organisatie B.B. is er van uitgegaan dat de brandweer met 972 bluseenheden, d.w.z. met rond 50 pet moest worden uitgebreid. Deze :ma- terieelvoorziening heeft thans practisch haar beslag gekregen. HetPerzische ministerie van Buiten landse Zaken heeft, in een antwoord aan de Britse minister van Buitenlandse Za ken, Anthony Eden, de eventuele hervat- tig- van de diplomatieke betrekkingen met Groot-Britannië afhankelijk gesteld van regeling van de olie-kwestie in het kader van dc wet op de nationalisatie. B, en W. van Utrecht hebben in nader antwoord op vragen van het raadslid' de heer Dcrks medegedeeld, dat bij hot onder zoek naar de mogelijkheid om een wentel- tviekverbinding met Utrecht tot stand te brengen, zowel .van de zij da der gemeente als van de .zijde der Kamer van Koophandel contact Is opgenomen met- de Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena" Daarbij is komen vast te staar, dat de „Sabena" -vooralsnog niet in staat zal zijn haar wentclwïekluchtnet in Nederland uit te breiden als gevolg van een tekort aan materieel. Niettemin is gebleken dat de „Sabena" in beginsel niet afwijzend staat tegenover een uitbreidnig van haar net in Nederland. Tevens heeft zij haar bereidheid te kennen gegeven om, tegen de tijd dat een expansie in overweging genomen kan worden, haar vertegenwoordiger in Neder land contact te doen opnemen met de Ka mer van Koophandel te Utrecht. De gemeen te1 wil harerzijds komen tot een definitieve plaatsbepaling en ontwerp ener heli-haven! waarbij uiteraard de bevoegde rijks-instan ties zullen worden betrokken. Een en an der Is reeds enige tijd doorde gemeente in,studie genomen. - ét heeft daardoor ook veel bijgedragen ■tot het vestigen van de goede reputatie, welke de H.AJj. thans geniet. - jlYji Het s.s. Veendam werd gebouwd bij -d e Werf Harland Wolff te Glasgow en maakte in 923 zijn eerste 'reis over de,.-' Atlantische Oceaan. Het schip bood toén accommodatie aan 842' passagiers "in3 v Klassen. v":"r^f1 Toen de Duitsers in Mei 1940 Holland binnenvielen lag hét schip' gemeerd .aan" dé Wilhelminakade te "Rotterdam: Hét -: .werd slechts licht beschadigd. Later. werd: de.Veendam--'door-de ;DuitseMar toé in.' beslag genomen en wérd gébruikt \morr huisvesting van- officieren van duBcbotea';, in Gdynia en later in Hamburg!- In laatstgenoemdehavenj. werd-"de Veendam na de Duitse overgave terug-:,' gevonden in een verregaande staat vap: verwaarlozing en gedeeltelijk door'borg'-- men vernield. Het-schip werd naar Anjj-;.; -sterdam gesleept! waar hét bij de Nédei-i' - landschc Dok S- Scheepsbouw Maatschap! pij weer werd hersteld en voor een gródt gedeelte vernieuwd weri -Het werd nU ingericht vor .2 Klassen met 250 passa giers in.de Eerste- en 335'passagiersHél de Toeristenklasse.:.::-".;'!!'::!C':'"&.-" Door deze verandering kwam één'on-: gewoon grotè dekruimte beschikbaar voor do Toeristenklasserpassagiers.L'!"! Op 21 Februari 1947 maaktede. Veen: dam baar eerste naoorlogse 'reis ,van Rot terdam naar New York en voer sedert dien in de geregelde: Transatlantische Dienst tussen Rotterdam, Le Havre, Sout hampton en N.ew York met-jaarlijks enïjfè cruises in de Zuid-Amerikaanse Wateren. In Juni 953 maakte de Veendam 'eeiv speciale „Kroningsreis" naar Londen tëfr gelegenheid van d.e krning van-Koningin Elizabeth-II- van Engeland, waarbij !het schip tevens dienst deed als hotel-.yoor .de passagiers. Anti-communistische Noord-Koreanen zijn vandaag op het tijdstip, dat zij .vo!- gens hun beloften uit hun kampen naar de barakken zouden gaan. voor.het aari: horen Van de eommunistiche uiteenzet tingen, lawaaiige demonstraties begon- nen. - - -. -i Het daverde in de kampen "van"dé spreekkoren en anti-communistische !digrj deren. Tot wanordelijkheden kwamne.t niet v Het is nog niét'duidelijk of de Nöordf! Koreanen nog naar dé barakken* "zullen Saam (Van onze-Haagse redacteur'-)! Minister Beel zal de spoedigé:inditi-:. ning van een -ont-werp-politievoetK.be- vorderen. Het is de bedoeling, dat dit. ontwerp eendoelmatigé oplossing biedt- voor de 'vraagstukken^ die'zicfyftliaffil op het gebied.van de politie^voórdpériS In het bijzonder wordt-aan de positie van de burgemeesters in gemeenten- met rijkspolitie aandacht geschonken. Overwogen wordt om op korte ter- mijn door wijziging van het adnvanqs- salaris een- eind te maken aan het grote aantal vaactiires bij de politie.?- Minister; Beel geeft in zijn memorie van antwoord inzake de begroting van Binnenlandse Zake.n een uiteenzetting; van de moeilijkheden die zich ten aaxi- zien van de politie te Coevorden heb ben voorgedaan. De verhoudindëh tussen een aantal leden! van het poli tiecorps en tussen de politie en de bfé volking liet te wensen over. Het,!ge-'. meentelijke politiekorps is thans op- geheven en de leden zijn over gegaan naar de Rijkspolitie. Het feit dat!- ér thans naast de algemene leiding van de groe pdoor de burgemeester ;en dé Officier van Justitie een geregeld to^-; zicht kan worden uitgeoefend door-de-r betrokken districts-commandant va^é de Rijkspolitie geeft: de!mihisterg1 djeS overtuiging, dat op korte termijn, en. zo nodig na enkele overplaatsingèh'de!; juiste verhoudingen zullen terugkeren - en eventuele nieuwe spanningen' ;tij:!>. dig zullen worden onderkende en Ïop-S" geheven. ■-!--

Trouw / De Rotterdammer | 1953 | | pagina 1