Geen eenstemmigheid in college van B. en W. over plaats nieuwe stadhuis «iMra Emmaplein het meest geschikt voor houw van waardig stadhuis W, Korpershoek behaalde voor zesde maal schaaktitel „KUST EN BRANDING" HAD SALD,0 VAN 17.000 „Klein verlof' voor gedeelte lichting 1952-2. Bëgrotingsdebatten in Schiedam Toekomst van financiële positie der gemeente thans nog onzeker Sleperswerk bp de Nieuwe Waterweg LEO van IERLAND! Ambon-avond werd druk bezocht VLAARDINGEN Burgemeester Peek antwoordt de Raad Op zoek naar architect van formaat Maasland TROUW Dinsdag 24 November 195; Gisteravond heeft het college van B, en W. de gemeenteraad van Schiedam geantwoord op de algemene beschouwingen welke Vrijdag bij de behandeling van de ontwerp-gemeentebegroting voor 1954 werden geleverd. Daarbij is gebleken dat er in het college geen een-stemmigheid heerst over de plaats van het nieuw te bouwen stadhuis. In een uitvoerig betoog heeft wethouder, Th. J. L. van den Berg als enige tegenstander in het college zijn bezwaren tegen het Emmaplein kenbaar gemaakt. Een erg optimistisch geluid voor wat betreft dé toekomst van de financiële positie der gemeente kon wethouder mr P. van Bochove dit jaar niet laten horen; hoopvoller was daarentegen wethouder mr M. J. M. van Kinderen gestemd, toen hij sprak over de woningbouw. Vijfsluizenbrug Nieuw zwembad Advertentie LAMPEN KRONEN VOOR ELKE KAMER VOOR ELKE BEURS Twee' schepen! aan de grond Visserijberichten fe-"" l De woningbouw Bejaarden-vraagstuk In lijdzaamheid aftvachten Antwoord burgemeester C.N.V. propaganda-avoml TEKKO TAKS EN DE ATOOMPANTOFFELS Vraag De uitvoering Een offer Spreekuur burgemeester Filmvoorstellingen Schoorsteenbrandjes G.T.B.-nieuws Herder doodgevroren met al zijn duizend schapen Brand in kledingmagazijn kelijkheidszin en volharding zeker ver der kan worden gebouwd aan de tot standkoming van een harmonische stad. Tevoren had mr. Van Bochove als wethouder voor Sportzaken zijn visie op een te vormen sportraad gegeven. Vol gens hem zal er een gesprek moeten komen tussen de sportcommissie en de SBLO. Hij bleek er een voorstander van te zijn het beheer van de sportvel den meer in handen van de burgerij te stellen. Na een voorstel van orde van de heer W. van Schooneveld (a.r.) om met drie avonden 'achtereen te vergaderen, dat echter op tegenstand stuitte bij tnvee wethouders en daarom niet werd aan vaard, kwam wethouder Th. J. L. van .den Berg (chu) aan het woord. In een uitvoerig antwoord deelde hij de Bad mede dat de uitvoering van plannen door Gemeentewerken worden vertraagd door twee factoren, de Iitiancien en on- derbezetting van de personeelsformatie. geschoolde arbeidskrachten an te trek ken. Optimistisch was hij gestemd over de terreinen bewesten de Schie, bij uitvoe ring van de Spoorwegplannen zullen de verbindingsmoeilijkheden hierbij komen te vervallen. Daarna kwam de wethouder bij het verkeersprobleem en in het bijzonder bij het bruggenvraagstuk. Belangrijk De mogelijkheid tot uitbreiding is niethierbij waren de mededelingen van de aanwezig en daarom zal overwogen moeten -worden werkzaamheden aan der den uit te geven. In het komende jaar zal het er volgens de wethouder om gaan de financiering van de diverse -■werken te regelen en het tempo vast te stellen, waarin tot uitvoering moet worden overgegan. Vervolgens stond de heer Van den Berg uitvoerig stil bij de stadhuisbouw, waarbij hij zijn bezwaren tegen de voor- gestelde plaats, het Emmaplein, ken baar maakte. Niemand heeft in de ja- -ren dat deze plaats werd vastgesteld, kunnen overzien.dat de stad zich zo stiel, in N.W.-richting zou uitbreiden, aldus de wethouder; thans is deze plaats volko men excentrisch gelegen en bovendien ,'slechts vijf minuten van de grens met ■Rotterdam, 115 nog goede huizen moe ten worden afgebroken en de tijd van onteigening zal zeker een periode van vijf jaar in beslag moeten nemen. Boven-. - cl Sen had de heer Van den Berg stede- bouwkundige bezwaren, o.m. de aanwe zigheid van de Singelkerk en het nieuwe ..blek winkels an de woningen aan de Broersvest. Daarnaast noemde hij nog de verkeers-technische bezwaren. Hierna sprak de heer Van den Berg over de industrialisatie en de daarmee samenhangende vraagstukken. t Toen "de wethouder sprak over de gronduitglfte aan de Wilhelminahaven kon hij de verheugende mededelingen doen'dat' toestemming is verkregen het Balkengat als watersporthaven in te richten en 'dat in 'Juni 1951 aanbe steding zal worden gehouden voor de aanleg van het nienwe openluchtzwem bad in Kcthèl. In Juli d.a.v. hoopt men reeds met de aanleg te kunnen - beginnen. -De industrialisatie verloopt volgens de '"wethouder zeerbevredigend; de t ge meenteraad zal nog-deze week hebben te beslissen op vijf aanvragen tof uit- gfite van grond aan de Kommiezenlaan; -■sinds 1945 hebben zich ook 26 bedrij- v' - ven in Schiedam gevestigd, zonder dat 1 sprake* was van gronduïtgifte. Niet mag 'worden vergeten dat bovendien grond is uitgegeven zonder dat hier direct mensen aan het werk konden (Wilton, - .Gusto en De Jong), Wel is het volgens - -de wethouder moeilijk voor de bedrij- ven in de gemeente geschoolde en on- GROOTSTF KEUZE HIER TER STEDE le MIDDELLAND STRAAT 72 ■Vt- f - t Tót tweemaal toe moest gisteren op de NieuweWaterweg een beroep wor- den t gedaan op L. Smit en Co.'s Inter nationale Sleepdiensten om aan de grond, gelopen' schepen vlot te- trekken. In beide gevallen gelukte het de sle pers Ebro en .'Blankenburg tul enkele uren hard aanpakken, *de gestrande schepen.' het Amerikaanse s.s. Hurri- „cane en het Engelse sn. Rother, weer in goedvaarwater te brengen. Heteeïïüe karweitje, dat de'mannen van - de Ebro en Blankenburg kregen te fiksen, was de stranding van de Hurricane tussen Maassluis en Vlaar- dingen, ter hoogte van.de Botlek, waar van wij reeds elders in ons blad mel ding maakten. Het duurde geruime tijd, voordat men dit schip van 6214 ton vlot -- Gisteravond even voor twaalf uur begon men aan het tweede werk: de tussen Maassluis en Poortershaven aan de grond gelopen 1089 ton metende •Rother- Het schip, dat aan de „British -Transport Commission" toebehoort, had -dringend om sleepboothulp verzocht en het h duurde niet lang of de Ebro en Blankenburg voeren ter assistentie uit. Het was al diep in de nacht toen de slepers hun sleeppogingen zagen be- - loond en de Blankenburg de vlotgetrok- ken Rother op sleeptouw naar Rot terdam kon brengen. SCHEVENINGEN. 24 Nov. Vangstbe- rïchten van hedenmorgen uit zee: Sch 200 85 k 195 3. 254 17, 402 85, 412 3. 159 50, 229 3 263 85, 105 0, 23 3. 53 150. 104 153. 332 55. 39*136, 201 25, 264 10, 4 24, 75 90. 77 100, 57 29 181 0, 199 30. 99 40, 132 25, 247 10, 262 10, "285 3, 2 34, 5 100, 9 50, 15 25, 19 10, 25 jo' 35.3, 69 20, 210 17, 238 12,249 16, 250 136, 310 5, 312 9, 36 38 last, 107 1 k, 353 10, 223 17. 314 30! 141 2, 186 3, 284 40, 135 1, 72 85, '73 85, 89 85, 103 102. 160 136, 180 5, 242 20. 275 35, 21 100, 110 50, 118 12, 120 90, 121 23, 325 15, 33 10. - Binnen te SchevenlngenSch 339 35 iasfi Sch.124 40 last, Sch 122 20 last en 400 kisten 5* verse .haring, Notering: verse haring 15.— per kists c_-; van 50 kg. Kit* r wethouder over de Vijfsluizenbrug, het peil van de waterkering zal belangrijk hoger moeten worden dan 5 m N.A.P. bij deze uit te voeren werkzaamheden zijn ook de Vijfsluizen en de brug be trekken; de kosten zullen volgens de heer Van den Berg voor rekening van het Rijk zijn. De Inlichtingen van de heer Mak (a.r.) dat van de uitvoering van Rijksweg 20 voorlopig niets za! komen, werden door de wethouder bevestigd; de gemeente Rotterdam blijkt de schuldige, de Pro vinciale weg Moerdljk-Schiedam daaren tegen zal in '58 kant en klaar zijn. Het zal zak zijn de mogelijkheden tot afleiding van het interlocaal verkeer, ernstig te bezien, aldus de heer Van den Berg, die ae Raad aan de hand van een analyse verontrustende cijfers gaf over de verwachte toename van' het verkeer op de Koemarkt. Sprekende over de Noordvest kon wet houder Van den Berg meedelen dat plannen bestaan om de toestand van het water te verbeteren. Tenslotte diende de wethouder de heer Van Lith (arb) van antwoord op diens „politieke be schouwing." Hij zeide het slechts te be treuren dat het geachte raadslid „voor het schellinkje had gespeeld; ook de pvda is daarmee niet gebaat. Na dit wel zeer uitvoerige antwoord sprak wethouder mr. M. J. .M. van Kin deren (kvp). Niet ontevreden was .deze over het tempo, waarmede de nieuwe woningen gereed komen; inderdaad is de premiebouw gestagneerd door gebrek aan contingent. Alle beschikbare bouw volume is verbruikt nog drt jaar of be gin volgend jaar zullen de daarvan ge bouwde woningen gereed komen. Niets is er bekend over het richtcontingent voor 1954, maar tot geruststeling van de Raad kon de wethouder meedelen dat Schiedam in staat is het meest gun stigste op te vangen. In Den Haag lig gen nl. ter goedkeuring de volgende olannen gereed: 152 woningwetwoningen Muiis en De "Winter, 56 premiebouw v. d. Kraan Kethel: 172 SSN-Woningen Vlaardingerdijk en zes woningen aane- mer Kuijpers. Dan zijn nog ln voorbereiding de bouw van 210 Muwi-woningen en de bouw van 93 woningen ln Kethel door aannemer v. d. Kraan. Een redelijk deel van het komende richtcontingent is dus bestemd voor nremiebouw door particulieren. De wet houder-voelde er wel voor de bouw van woningwet-woningen aan bouwverenigin gen over te laten, eerst zal dan echter de geüikstelling tussen premie- en wo- ningwetbouw tot stand moeten kome. Tenslotte sprak de heer Van Kinderen nog over de krottenopruiming; voor deze materie is een commissie benoemd, die gegevens verzamelt en coördineert. Met de heer Engelsman was de wethouder het eens dat de sanering in breed ver band moet worden bezien. Na I960 zal ht eerst mogelijk zijn op grote schaal dit probleem tot een oplossing te bren gen. Gewerkt zal moeten worden met een phasenplan De snaering van de Gorzen zal zeker niet in de eerste helft van dit plan zijn. Na een enkele opmerkingover het komnde onderzoek naaf de vrije tijds besteding van de jeugd de onderzoe kers-zullen' zich vanzelfsprekend met kerkelijke en maatschappelijk instanties in verbinding stellen en de modeling dat B. en "W. de suggesties van mr En gelsman betreffende instelling van een middenstandsraad hebben overgenomen, sneed de wethouder van sociale Zaken, de heer H. Sabel (pvda) het bejaarden- vraagstuk aan. Het gaat hierbij niet al leen om het huisvestingsvraagstuk, al dus de wethouder, ook de vrije tijdsbe steding en wat dies meer zij moeten on ze aandacht hebben. Wat de oplossing van het huisvestingsvraagstuk betreft, sprak de wethouder over een commis sie van onderzoek, bestaande uit de di recties van rusthuizen, de directeur van het Ziekenhuis en de directeur van gem. Dienst van Sociale Zaken, met aan het hoofd de wethouder.- De heer Sabel voelde persoonlijk het meest voor kleine vrije woningen, want zo zeide hij, de zelfstandigheid moet zo lang mogelijk bewaard blijven. Als wethouder van Onderwijs sprak de heer Sabel daarna nog over de bouw van een nieuw gymnasium. Met een plan kon hij nog niet komen. Het aantal leerlingen voor het Gymnasium, neemt niet toe; de voorkeur wordt opgegeven aan een lyceum. Wel deed de heer Sa bel de toezegging binnenkort in overleg te treden met het college van curato ren. Sprekende over het lager onderwijs in Schiedam als antwoord op vragen van het communistische raadslid toon de de wethouder zich zeker niet onte vreden. Wethouder mr P. van Bochove (pvda) antwoordde de Raad op vragen over de financiële positie van de gemeente. Over de toekomst kon spr. maar weinig zeg gen; we moeten in lijdzaamheid af wachten wat er zal worden van het wetsontwerp over de financiële verhou ding Rijk-gemeenten. De heer van Bochove deelde de raad mede over de resultaten van deze wet geving een gematigd optimisme te be zitten, mede naar aanleiding van hetgeen er reeds in de Tweede Kamer over bet ontwerp is gezegd. Pessimistisch daarentegen is de wet houder gestemd over de tweede factor, die z.i. de toekomstperspectieven beïn vloedt, nl. de conjunctuur. De aan de raad aangeboden investe ringsstaten moeten volgens hem daarom slechts worden gezien als een opsom ming van projecten die aan de orde ge steld zullen worden. Met betrekking tot de investeringen zullen we moeten trach ten het tempo vol te houden, aldus de wathouder, die meende dat er met wer- Laatste spreker tijdens deze vergade ring, die tot het nachtelijk uur duurde, was de burgemeester, mr. J. .W. Peek. Na een woord van dank voor de woor den van lof over het door het college gevoerde beleid, sprak de burgemees ter allereerst over de politie, waarbij hij zich optimistisch uitsprak over de Rijksuitkering. Hogere efficiency in de personeelsbezetting zal moeilijk gaan, zo meende de burgemeester, bij bijzon dere omstandigheden moet thans reeds steeds een beroep worden gedaan op de Reservepolitie. De bijdrage van ƒ25,000 voor de B. B. zal dit jaar voldoende zijn, aanvankelijk was ƒ30.000 geraamd, voor 1954 is de bijdrage nog niet vast gesteld, deze zal volgens mr. Peek, die lid is van de Kringraad, wel hoger lig gen. Komende tot de verkeersproblemen noemde de burgemeester de gang van zaken met betrekking tot de Vijfslui zenbrug zeer onbevredigend. Het ge meentebestuur van Vlaardingea, dat zelf het Initiatief nam tot een bespre king tussen vier wethouders, heeft doen weten in het licht van de financiële om standigheden der gemeente, geen mede werking aan de bouw van een.nieuwe brug te kunnen verlenen. Ook burgemeester Peek noemde de Vijfsluizenbrug wel degelijk een Vlaar- dmgs probleem. Hij kon de gemeente raad nog meedelen dat de Provincie be reid is 50 pet. bij te dragen in het be drag. dat nodig is voor de bouw van een brug van zeven meter breedte. De verlegging van de eindpunten der tramlijnen en de aanleg van het auto- busstation nabij het -Emmaplein zuilen eerst na de stadhuisbouw bekeken kun nen worden. Thans is nog mets bekend over de toekomstige situatie ter plaat se, zodat de RET op het moment zeker geen medewerking zal verlenen. Ten slotte sprak de burgemeester uitvoerig over de stadhuisbouw. De belangstelling voor de zaak van Ambon is in Schiedam nog steeds groot. Dat bleek gisteren opnieuw, toen in .Irene" door de afdeling Schiedam van ,Door de eeuwen trouw" een Ambonese folkiore-avond werd gehouden. De heer J. H. Gerkema. voorzitter van de afde ling nep in zijn openingswoord de aan wezigen op de strijd van de Ambonezen om het recht, te blijven steunen. Zij verdienen het. want door de eeuwen heen is Ambon Nederland trouw geble ven. Veel is erop deze avond genoten van het optreden van de folklore-groep on der leiding van mevr. Pattipeilohy. Deze groep, bestaande uit mannen, vrouwen en kinderen uit het kamp „Lunetten in Vught" bracht Zuid-Molukse volksdan sen en toneel; de muziek ontbrak hierbij vanzelfsprekend niet. Veel succes oogst te de groep in het bijzonder met de Su- matraanse kaarsendans en de jeugdige uitvoerenden met hun krijgsdans, waar bij gebruik werd gemaakt van haneve- ren. ..Irene" was in feite te klein voor de belangstelling. De November-propaganda-avond van het CN.V. wordt dit jaar in Schiedam Woensdag a s. gehouden Sprekers op deze vergadering zijn de heren J Wind. voorzitter van de Ned. Chr. Bond van werknemers in de tex tiel- en kledingbedrijven „Unitas" 'en ds H. W. Hemmes, Ned. Herv. predikant te Schiedam Dooi- de Amerikaanse ambas sade ziin voor deze bijeenkomst enige mooie films voor vertoning beschikbaar gesteld. Deze propaganda-avond wordt gehou den in „Irene" en begint om 8 uur. BURG. STAND VAN SCHIEDAM OVERLEDEN: A Moerer, 78 j. weduwe van J. A. Bras GEBOREN: Johanna E. M„ d. v. Th. J. G. Janse en P, A. II. Kloppers Johanna E C. M.. d. v. c. H Vorstcnbos en A. A Veld heer. Cornells A. Mz. v. C. R. Oorschot en J. KL Godschalk. Jakob C„ z. v. H. P. Pappe en G. W. Kramer Frelier. Frcderika M., d. v. A de Ruiter en C. M Hoenderkamp. Kornclius L.. z. v. C. Daniëlen F. H. de Vries. Bernardus J., z. v. J. H. M. Blom en H, C. L. Kleiss. Franclscus P M., x v. J. F. J. Stienen en J. C. van Gogh. Lang hoefde Terry niet te zoeken en al gauw wees hij met uitgestrekte wijsvinger. „Daar!" Professor Slarreveld deed wat hij beloofd had, dook met een grote boog naar omlaag en daalde, gevolgd door de anderen op een heerlijk groen alpenweitje, dat als vanzelf tot slapen noodde. Snel werden de parachutes afgedaan en doodop van de vermoeienissen vielen de drie vrienden tussen de bloemetjes fai slaap. Het verslag van de verijdelde inbraak werd door krant en radio met veel ophef wereldkundig gemaakt en Frankrijk» bevolking was blij om te vernemen, dat de ruimtemannen geen Marsmensen bleken le zijn, doch lieden, die Frans kenden en die bovendien de wet eer biedigden. De eigenaar van het kasteel be'oofde hun zelfs een grote beloning en liet overal navraag doen. De drie vrienden waren zich hiervan echter niet bewust en sliepen een gat in <le dag. Eindelijk werden zij vol komen uitgerust weer wakker, doch met knorrende magen. „Ik vlieg naar beneden, naar het dorp!' zei Tekko. „Mijn pantoffel® doe lk ln de parachutezak en Ik koop ■brood en kaas als een gewone toerist!" Advertentie DIJKSTRA'S Verfichlingsornamentenfabriek N.V., HAARLEM Advert entte GEEN GOUD-INLEVERING. GEEN BIJBETALING. VOOR FOR EVER VERLOVINGSRINGEN WEST-KRUISKADE 50 „De grootst mogelijke* meerderheid van het college van B. en W. houdt vast aan de plaaie van het Emmaplein, in de overtuiging, dat deze de meeste mogelijkheden biedt voor de bouw van een waardig, imponerend en doelmatig stadhuis". Aldus heeft de burgemeester van Schiedam, mr. J. W. Peek de gemeenteraad gisteravond medegedeeld in zijn uitvoerig ant woord op de vele bij de algemene beschouwingen op de ontwerp-gemeente begroting voor 1954 gesteldevrdgen naar aanleiding van de plannen' van B. en W. om op korte termijn aan de voorbereiding van de bouw van het definitief w'erkgedeelte faan het nieuwe stadhuis te beginnen. Het stadhuisvraagstuk is reeds zo oud als het in' 1604 gebouwde stadhuis zelf, aldus zeide de burgemeester, toen hij de gemeenteraad in het kort een over zicht gaf van het vele dat er in de loop van de jaren over dit nijpende vraag, stuk te doen Is geweest. Voor de bouw van het nieuwe stadhuis op het Emmaplein zal een architect van formaat gekozen moeten worden, die tot taak zal hebben in nauwe samenwerking met het gemeentebestuur, de vraagstuk ken tot een oplossing te brengen, aldus zeide de burgemeester, die de Raad ver volgens mededeelde dat bjj de studies aan deze materie ln de gemeentelijke sfeer gewijd, naar voren is gekomen dat een bevredigende stedebouwkundige op lossing wel degelijk mogelijk is. Meer dan in andere gevallen eist een stadhuis een centrale en bijzon dere situering, wil het volgens zijn be tekenis tot zijn recht komen; het moet niet maar ergens worden neergezet, waar toevalligerwijze een open terrein aanwezig is, maar daar, waar men kan spreken van een waardig en voor naam punt in het stadsplan, het stede bouwkundig hart van de gemeente in de .toekomst. Bij het bepalen van de juiste plaats van het nieuwe stadhuis zijn van over wegend belang de wensen betreffende de f rootte van. het gebouw. Te zeer heeft chïedam de nadelen van een te kleine behuizing ervaren dat berust kan wor den in een continueren van een toe stand, waarbij de administratie ver spreid is en de representatieve functie voor het belangrijkste .deel buiten het huis der gemeente vervuld moet wor den. In hoeverre het wenselijk is de con centratie verder door te voeren, ook bijv. door het opnemen van het Hoofdbureau van Politie, behoeft volgens mr Peek thans nog niet te worden uitgemaakt, doch kan bij de nadere studie worden overwogen. Enkele vragen beantwoordende, lig gend op het terrein van de uitvoering, zeide de burgemeester, dat niet te ont komen is aan het slopen van een aan tal woningen. Met klem waarschuwde hij voor het gevaar deze kwestie buiten haar proporties te stelten. In eerste in stantie, dus bij de bouw van het werk- gedeelte, gaat het hier om 43 panden, waarin £0 woningen gevestigd zijn. De volgende drie étappes vragen nog 74 panden met 90 woningen. De onteigening zal echter eerst over enige jaren voltooid kunnen zijn; hoe de woningtoestand dan zal zijn valt niet met zekerheid tevoorspellen, doch aan genomen moge worden dat het probleem dan veel minder klemmend zal zijn dan op dit moment. In verband met deze plannen is reeds een extra contingent woningen aangevraagd en B. en W. vertrouwen, dat de regering een open oog zal hebben voor de belangen van de ge meente op dit punt. Voor het College is het toewijzen van een extra bouw volume een „conditio sine qua non" voor realisering in zijn plannen. Een gedeelte van deze af te breken woningen/ongeveer 30. moet tot de krot woningen worden gerekend en dient alleen reeds daarom krachtens de saneringsplannen aan zijn bestemming te worden onttrokken. De woningnood heeft tot dusverre de uitvoering hiervan verhinderd, maar zodra de mogelijkheid aanwezig is, zullen deze panden van de woningvoorraad worden afgevoerd, on geacht of de stadhuisbouw doorgaat of niet. Voor velen zal het inderdaad een of fer zijn, wanneer zij zich moeten terug trekken uit de omgeving, waar zij zo lang hun thuis hebben gevonden, zo zei de burgemeester nog. B. en W. ver trouwen evenwel, dat de ogen van de burgerij geopend zijn voor de belan gen, welke hier op het spel staan, en dat begrip is ontstaan voor een misschien niet direct duidelijke handelwijze van het gemeentebestuur. Het terrein van de Stadskwekerij, dat door de heer Bosch (wd) als eventuele plaats was genoemd, is volgens de bur gemeester, mede in verband met zijn vorm voor stadhuisbouw te klein en vormt bovendien een gedeelte van het terrein, waarop later eventueel, wanneer zulks nodig zou blijken, 'een nieuw zie kenhuis zal worden gebouwd. Ten aanzien van het iHermesterrein (waarover de heer Sonneveld (chu), had gesproken, zeide mr Peek dat het niet mogelijk gebleken is om op korte ter mijn na te gaan welke de consequenties van deze plaatsbepaling zouden zijn. Het uitbreidingsplan, het wegenplan en het bestemmingsplan van de binnenstad zou den hieraan moeten worden aangepast en daarmede de financiële opzet van de reeds gedeeltelijk uitgevoerde openbare werken. In ieder geval mag wel wor den aangenomen, dat het niet de finan ciële argumenten zijn, die deze wijzi ging zouden kunnen bewerkstelligen, daar het creeren van een ruimte van on geveer 3 hectare als rond het Emmaplein beschikbaar komt, eveneens een zeer groot kapitaal zal vragen. Ook is het nog een open vraag, gezien alle noodzakelijke voorbereidingen, of door.deze verplaatsing een tijdwinst van enige betekenis verkregen kan worden. Wanneer men in aanmerking neemt de meer natuurlijke centrale ligging Van de nu al 9 jaar lang vastgelegde plaats en daarmee vergelijkt het gekunsteld karak ter van het bestuurscentrum op de grens van Nieuwland en de oude stad, dan doet dit laatste zeker enigszins gefor ceerd aan, aldus besloot de voorzitter van de Schiedamse -.raad. Door zijn derde partij te winnen heeft Wim Korpershoek zich weer voor eèn jaar verzekerd van de Vlaardlngse schaaktitel. Het is voor de zesde keer dat hij zich kampioen van Vlaardingen mag noemen, wel een bewijs van zijn enorme kracht op het bord met de vtcr en zestig velden. „Voor Vlaardingen ben je nog steeds een onbeklimbare berg" aldus de voor zitter van het Vlaardlngse Schaakge nootschap, die er evenwel direct op liet volgen, dat de toekomstige candldaten zich door deze reputatie niet moesten laten ontmoedigen, Het zijn dit jaar twee jongeren ge weest die de strijd met de Vlaardingse kampioen mochten aanbinden. Dit was hun gelukt door in de voorronde ais eerste in hun groep te eindigen. Op zich zelf al een pracht prestatie als men be denkt dat het tournooi beslist niet zwak bezet was. Met de inzet van al him krachten heb ben B. v. Driel en A. de Jong, beide leden van H.V.O. zich in de strijd te gen Korpershoek geworpen, waarbij het eigenlijk al van te voren vast stond, dat ze niet veel kans maakten om de kampioen van zijn troon te stoten. Het verloop van de strijd heeft dit ook bewezen. Z'n eerste partij tegen de Jong won Korpershoek in 19 zetten. Met van Driel had hij meer moeite, maar ook deze bleek niet in staat de partij in zijn voordeel te beslissen. -En gisteravond jvas de Jong weer aan de beurt. Dit keer duurde het langer, al hoewel in het middenspel al duidelijk werd dat hij het ook nu niet kon bol- werken.Bij de 34ste zet, nadat hij een foutief kwaliteitsoffer had gebracht, gaf hij zich gewonnen. Dit betekende dat Korpershoek zijn titel behield. Dat is dan voor de zesde keer. In 1942 werd hij voor de eerste maal kampioen, wat hij nadien ook on afgebroken is gebleven. Voor de derde maal zal nu zijn naam op de beker gegraveerd worden, zodat er volgend jaar weer een nieuwe zal moeten komen. Toen de partij ten einde was, sprak de heer Smit van de organiserende ver eniging Shell de kampioen toe en wens te hij hem geluk met het behaalde re sultaat. Het Is een prettige strijd ge weest, aldus de heer Smit, waar maar één bezwaar san verbonden was, n.l. dat er geen Vlaardinger van gelijke sterkte aan heeft deelgenomen. De voorzitter van V.S.G., de heer Boerdam, feliciteerde de heer Korpers hoek namens de schaakclub, waarvan hij lid is. Hij hoopte dat de andere schakers zich door de kracht van de kampioen niet laten ontmoedigen, maar dat zij hun beste beentje zullen voor zetten om er in de toekomstige wed strijden de nodige spanning in te -hou den. Zo is dan het einde gekomen van het tournooi om de Vlaardingse schaak titel. Althans de strijd om de titel is beslist. De heren van Driel en de Jong zullen de resterende partijen nog uit spelen, Vorige week vond wedstrijd tus sen de twee H.V.O.-ers plaats, die door de Jong werd gewonnen. Nu moeten de ze beide nog een keer tegen elkaar uit komen. terwijl van Dnel bovendien nog tegen Korpershoek moet spelen. Dat er van dit tournooi een goede propaganda voor de schaaksport is-uitgegaan, valt nu reeds te constateren. Verschillende thuisspelers hebben besloten om in club verband te gaan spelen, welk feit de schaaksport ln Vlaardingen ongetwijfeld goed zal doen. Sportuitslagen. Zaterdagmiddag heeft MVV op alle fronten verloren. MVT I verloor met 1—0 van Schiedam. MVy 2 met 31 van HBSS 5 en MW 3 3- -2 van HVO 4. Bij de korfballers kwa- men alleen de junioren in het veld. Odo a won met 40 van Odo b. ■"1 Mannenvereniglng. Dinsdagavond half acht vergadert de Geref. Mannenvereni- ging „Calvun" m het Gymnastieklokaal van de Oude School, Doclstraat Ingeleid wordt het onderwerp Izak en Jakob door M. v. Buurcn Mzn. Jaarvergadering Jeugdverenigingen.!)# Jaarvergadering van de Geref. Meisjes- en Jongelmgsvereniging zal dit jaar een ander karakter dragen dan Sn voorgaan, de jaren. Naast een ipleiding over de Brief aan de Galaten, wordt er veel gemeenschappelijk gezongen. Bovendien wordt een toneelstuk opgevoerd. Aan vang 7.30 uur in de Geref. Kerk op Donderdag a.s. Actie „Bethel", Ter financiering van de Kinderafdeling van het uitgebreide Ziekenhuis Bethel te Delft zal at. Donderdag een ploeg verpleegsters door Maasland trekken om een originele Slnt- Nicolaas surprise ten verkoop aan te bieden. Opbrengst collecte. De Zendingscollecte ln de Herv, Kerk te Maasland bracht tot nu toe al 60.meer op dan vong jaar. De opbrengst is thans 784,80, De inhoud van het busje uit de fietsenstalling van de heer Sonneveld bedroeg dit keer 54,03. Dit bedrag is voor het 2e glas- in-lood-raam der gerestaureerde Herv. Kerk. Wisseling correspondentschap. Met In gang van heden "ivordt hef correspondent schap van ons blad waargenomen door de heer A. van pis, 's Herenstraat 8$. Men gelieve berichten ter"* "plaatsing in ons blad aan zijn adres te bezorgen, De burgemeester van Vlaardingen zal verhinderd zijn op Vrijdag 27 Novem ber a.s. zijn wekelijks spreekuur te hou den. Morgen organiseert de Nat, Chr, Ge heelonthoudersvereniging afd. Vlaardin gen in Liefde en Vrede drie filmvoor stellingen. 's Middags om 2 uur en half 5 voor de kinderen met als hoofdfilm „Herwon nen geluk". 's Avonds om 8 uur draait „Het Gro te offer". Zaterdag moest de brandweer van Vlaardingen twee maal uitrukken om een schoorsteenbrand te doven. *s Mid dags was dat het geval in de Waalstraat waar de brandweer met een ramoneur de nogal gammele schoorsteen vuurvrij maakt. 's Avonds ontstond er schoorsteenbrand in de Markgraaflaan. Daar moest het bovengedeelte van de schoorsteen zelfs afgebroken worden, wilde men tenmin ste erger voorkomen. De gespeelde wedstrijd GTBMVV '27 ipe eindigde in een 20 overwinning voor de thuisclub. Het was geen hoogstaande wed strijd, daar MW door stug voetbal de GTB- ers geen kans gaf hun normale spel te ont plooien. Ongeveer 20 minuten voor tijd werd de linksbinnen van GTB van de bal gewerkt en uit de hierdoor toegestane vrije schop werd door dezelfde speler feilloos gedoel punt. Hierna werd de druk op het MW-doel steeds heviger. Dit resulteerde (n een doel punt, gescoord door de rechtsbinnen met een harde kopstoot, waar de keeper geen kijk op had. GTB 2 bewees ook nog heel wat in haar mars te hebben en wees Gr. Wit 2 gedeci deerd met 41 terug. GTB 2 behoudt hier door haar kleine kans.» Beide wedstrijden werden beheerst geleld. GTB 3 was vrij. Nabij Kayseri in Midden-Anatolië is een herder met een kudde van duizend scha pen in een sneeuwstorm geraakt en met alle dieren om het leven gekomen. Van een reddingsploeg van twaalf man zijn zijn minstens zes man om het leven ge- GEREFORMEERDE ZENDINGSBOND Woensdag 25 November hoopt ds. C. Graafland, van Ameidï en Tienhoven, voor de afdeling Charlois van de Gere formeerde Zendïngsbond ten spreek beurt te houden' in gebouw „Eben Haë- zer" aan de Gouwstraat 36, Aanvang 8 VU*. Vanmorgen omstreeks half twaalf, ont stond tengevolge van een lekke schoor steen brand in het kledingmagazijn Bos- tonhouse aan de Schiedamseweg te Vlaardingen. Het brandje is met eigen middelen door het personeel geblust, zodat de brandweer die op het sein groot alarm was uitgerukt, £een dienst behoefde te doen. De schade is van geen betekenis. Tijdens een korte plechtigheid in het loodscommisaariaai te Hoek van Holland is,gisteravond het batig saldo van de iU de afgelopen zomer te Hoek van Hol land gehouden tentoonstelling „Kust en Branding" een bedrag van 17.000.— overgedragen aan de directie van do Zuidhollandse Redding Maatschappij. Medegedeeld werd dat dit bedrag ra! dienen als grondkapitaal voor een fonds, waaruit de bouw van een nieuwe red dingboot bekostigd zal worden. De plechtigheid werd geopend met een De reorganisaties tengevolge van de invoering van het nieuwe zogenaamde „aanvulJmgs"-systeem van legeropbouw, alsmede het uitblijven van een verwach te legeringsmogelijkheid van parate troe pen in West-Duitsland, hebben op ver scheidene plaatsen in het land geleid tot een plaatselijk en - tijdelijk tekort aan legenngsruimte voor parate onder delen. Om aan de hierdoor gerezen bezwaren tegemoet te komen, is het noodzakelijk gebleken een klein gedeelte van.de oud ste lichtingsploeg voortijdig naar.huis te laten gaan. De chef van de Generale Staf heelt thans zijn onmiddellijke ondercomman danten, die* parate onderdelen onder hun bevelen hebben, gemachtigd om tot 1 Augustus 1954 telkens wanneer voor bepaalde parate onderdelen een te kort aan legeringsruimte onstaat aan een aantal dienstplichtige soldaten klein verlof te verlenen in afwachting van het aan hen te verlenen groot verlof. Het totaal van dit met „klein verlof" te zenden aantal militairen bedraagt on geveer 600. Een en ander met inachtneming van het volgend* 1. Het klein verlof kan worden ver leend aan soldaten, die boven het organieke aantal soldaten -f 5 pet in het onderdeel aanwezig zijn en niet be horen tot een eventueel surplus, dat tijdelijk bij het parate onderdeel inge deeld is en dat bestemd is voor een uit dat onderdeel voortkomend nieuw pa raat onderdeel. 2. De voor klein verlof in aanmerking komende soldaten moeten voor zover het betreft de categorie dienstplichtigen met een eerste oefentijd van 20 maanden, tenminste 16 maanden van hun eerste oefening hebben volbracht en voor zover het betreft de categorie dienstplichtigen met een eerste oefentijd van 24 maan den, tenminste 20 maanaen. 3. Het klein verlof kan uitsluitend wor- aen verleend aan hen, die daarvoor in aanmerking wensen, te komen en wordt doorgebracht buiten bezwaar van 's lands schatkist. De hier bedoelde maatregel zal thans betrekking hebben op een klein aantal van de bij parate onderdelen ingedeelde dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1952-2 en op enkele kaderleden en spe cialisten van d« lichtingsploeg 1952-1. De penningmeester de heer Aiders tan het Stichtingsbestuur „Kust en Branding" overhandigt aan de presi dent-directeur van de KJCJI.li.M. de heer Murk Leis eert cheque ter naarde tart 17.000.n.7. de netto-opbrengst i an de deze zomer in Hoek tan Hol land gehouden tentoonstelling. korte toespraak van de heer T. de Bie, voorzitter van het tentoonstelluigs- bestuur. Hij'sprak zijn vreugde uit over het slagen van ,Kust en Branding". Onze moeiten zijn niet tevergeefs ge weest. zo zeide hij. De heer De Bte gaf vervolgens een kort overzicht van de expositie. Gedurende de zeven expositie- weken waren slechts 22 dagen zonnig. Ondanks het slechte weer hebben toch 21 815 personen „Kust en Branding" be zocht. Van de tochten met de redding boot maakten 15.491 personen gebruik Op een dag moesten 694 mensen ver voerd worden, maair er was ook een dag met 28 liefhebbers. De bruto-op- brengst van de tentoonstelling was 27.000, n.l. f 15.000 van de redding boottochten en 12 000 van de entree gelden.. De onkosten bedroegen 10,000. Spreker hoopte dat de netto opbrengst, het bedrag van 37.000. door anderen zou worden vergroot, opdat de K.2 H.R.M. een nieuwe reddingboot zou kunnen aanschaffen. De penningmeester, de heer A. Al ders. overhandigde de cheque aan dc president-directeur van de "Redding Maatschappij, de heer Murk Leis. die met enkele dankwoorden de schittteren- de gift in ontvangst nam. Medegedeeld is dat het tentoonstel- hngsbestuur niet ontbonden zal worden, pver enkele jaren zal de Waterweg 75 jaar bestaan en dan zal men opnieuw propaganda maken. MAISXEBMIJNNOTERING (Medegedeeld door de firma A. Makkreel makelaar in granen Rotterdam, 23 November 1953. V-k H.k L k S.k. Jan. 26.6214 28 6S 26 65 omzet 2 contrarie» Maart 26 55 26 5214 26 52SI omzet 2 coulraetea Mei 26.45 26.40 26.40 omzet 1 eontra*

Trouw / De Rotterdammer | 1953 | | pagina 2