VIER JAAR GEËIST VOOR POGING TOT DOODSLAG DalsEïïA^teïys'sprak «ver Tiaar werk in de Duitse hoofdstad Daders van diefstal bij „De Baronie voor de Rotterdamse Rechtbank Bommenwerpers contra Mau Mau Janssen Booten gaat bouwen TEKKO TAKS EN DE DRIE WENSEN Het eeuwfeest van Rotte's Mannenkoor SCHIEDAM Mevr. H, Bentliem-de Wilde wordt morgen 70 jaar Makki keert in het politieke leven terug Rechtbank te Rotterdam Demonstraties in Oost-Duitsland VLAARDINGEN Burgerlijke stand van Vlaardingen De Vijfsluizen-brug Sinds kort in Berlijn een eigen gemeente Dreigbrief aan het adres van McCarthy Burgerlijke Stand r van RottercUun MAASSLUIS Dr J. J. C. van herdacht Hongaars vliegtuig in Zuid-Slavië geland Hoek van Holland Nog meer olieboringen te Delft Dinsdag 23 Februari 1954 TROW Opbrengst collecte Prot. Chr- Kinderbescherming Geslaagden Chr. Geref. Gemeente Aangehouden verdacht van oplichting Op de grens van Oost en West werkt een vrouwelijke Neder landse predikant: da E. A. Ruys van de Ned. Hervormde Kerk. Meer dan vier jaar vindt zij bier in Berlijn. haar werk, handen vol werk zelfs. Korte tijd verblijft ze thans in Nederland, eèn.periode die ze gebruikt om lezingen te houden. Voor Rotterdam werd die causerie gisteravond in de Doops gezinde kerk bij het Hofplein ge houden onder de titel „Berlijn 1954", Aantal alastrim-patiënten daalde met één Droezenleider gearresteerd Inbreker werkte huis aan huis Winkelbediende krijgt grote erfenis Subsidiëringsregelingen schilderswerkzaamheden A.R. Kiesvereniging te Pernis Ernstig ongeval in fabriek te De Bilt Maistermijnnoterin Op 11 Maart zal het Rotte's Mannen koor in Rotterdam honderd, jaar bestaan en ter gelegenheid van dit eeuwfeest wordt een cultureel waardig programma, dat eer bewijst aan de mannemang, uit gevoerd. Op vrijdag 5 Maart vindt in de Rivièrahal vanDiergaarde Blijdocrp een vocaal concert plaats, waaraan solistische medewerking verlenen Margot Broeders en Leo Ketelaars. Het bestuur van het honderdjarige koor recipieert op Zaterdagmiddag 13 Maart va» 3 tot 5 uur in de grote zaal van. „Atlanta" en op Zaterdag 20 Maart zal het gemeentebestuur Rotte's Mannenkoor ten stadhuize ontvangen. Op Donderdagavond 29 April wordt in de Rivièrahal een gala-concert gegeven, waaraan medewerking wordt verleend door het R.Ph.O., Frans Vroons, Lidy van der Veen, G. Smit, Siemen Jongsma, Gerard Honig, Hans Wilbrink en Coen Honing. Het programma vermeldt Oedi pus Rex van Strawinsky en de Hymne van de arbeid van Geza Frid. Op Maan dag 17 Mei volgt een derde concert in de Rivièrahal, waaraan medewerkt de Ko ninklijke Orkestvereniging „Symphonia" ©J.v. Jaap Stoten, Het laatste concert vind» plaats op Vrijdagavond 4 Jtunii, eveneens in de Rivièrahal, met mede werking van het RJ?h.O. Mevr. H. Benthem-de Wilde, die van 1945 tot 1949 te Schiedam wethouder van Onderwijs en Sociale Zaken .was, hoopt morgen. Woensdag 24 Februari, 70 jaar te worden. Mevr. Bentham, die thans in Utrecht woont, was het eerste vrouwelijke raads lid te Schiedam. Zij deed in 1927 haar intrede in het bestuurscollege van de stad als afgevaardigde van de SDAP. Aanvankelijk was zij bij het onderwijs werkzaam, in 1925 het jaar waarin haar man tot directeur van het PTT- kantoor werd benoemdvestigde zij rich in Schiedam, waar rij spoedig ac tiviteiten op politiek gebied ontplooide. Tijdens de bezetting nam zij actief deel aan het ondergrondse verzet De vorige week in Schiedam, gehouden collecte voor de samenwerkende ver enigingen voor Prot Ohr. Kinderbescher ming heeft opgebracht f 2168,40. „Bijjf nog maar even lekker ritten. Ik neem vier koe ken van je. Hier ls een gulden!" Nauwelijks had onze vriend het tentje echter ver laten of de koek venter hees rich aan de toonbank om hoog en hield zijn Went scherp in bet oog. „Zie je wel. Ik heb niet staan suffen!" mompelde hij en keek met uitpuilende ogen hoe Tekko naast Terry in de lucht ging zitten en hoe belden een eindje bo ven de grond wegzweefden. Den viel hij voor de twee de keer geluidloos in zwijm „Anne kerel!" zei Tekko, die rich toegang versohaft had in het tentje, en zag hoe de man er aan toe was, „Gaat het zo weer een 'beetje?" En hij gooide fluks een kopje water over het hoofd van de iimonadeverknper leeg, die daardoor weer rit zijn bezwijming bij kwam. „O ja, dank u.... het was een éh..duizeling.een eh.hersenschim, geloof ik!", stamelde de man nog enigszins verward. „Waar mede kan ik u van dienst rijn?" „Rustig aan, beste vriend!" trachtte Tekko het mannetje t« kalmeren. Voor het Practijkexamen Engelse Handelscorrespondentie slaagden bij de gehouden Januari-examens de dames: I. Aleman, D. Benoker, A. v.. d. Meer, alsmede de heer K. Hoogendljk. Voor het practijkexamen Nederlandse Han delscorrespondentie de heren H. Brug man», C. v. d. Marei, D. Nels en mej. C. v. d. Meiden. Allen cursisten van de heer H. Meyers. Voor het praktiikexamen Boekhou den (associatie) slaagden mej. C. H. v. d. Heide en de heren P. Bosohman, M. A. J. Hille. P. van Meerendonk, en C. H. Smeehuyzen, allen leerlingen van de beer J. de Pater. Maandag zijn acht zware bommen werpers in actie geweest tegen de overblijfselen van de Mau Mau-groe- pen, die tijdens gevechten gedurende het afgelopen weekeinde de dans zijn ontsprongen en zich in de bossen ia de buurt van Aherdare hebben terug- getrokken. Volgens een officiële bekendmaking hebben de Mau Mau-opstandelingen gedurende de afgelopen negen dagen 197 strijders verloren. Gezegd wordt dat gisteren twee generaals van de Mau Mau omgekomen zijn. Hoessein Makki, de Perzische poli ticus die >dr Mossadeq heeft geholpen bij het naasten van de olie-installaties van de Brits-Perzische Oliemaatschap pij, heeft Maandag meegedeeld, dat hij weer in de politiek gaat ..om elke olie overeenkomst te bestrijden", die de huidige Perzische regering met Groot- Brittannie zou sluiten. Hij zeide zich candidaat te zullen stellen voor de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer van het Per zische parlement, indien de autoritei ten het toestaan. Makki zeide, dat de Britten schyn- verkiezingen voor de senaat hadden georganiseerd. Volgens hem staat 15 procent van de kiezers achter Mossa deq, die er niet in is geslaagd een ze tel in de Senaat te verwerven. Naar wij vernemen zal op een der pieren van hel Binnenbeurtvaarlcenlrum aan de Leuvehaven spoedig worden be gonnen mel de bouw van een complex voor Janssen Boolen en Janssen Auto's NA'. Zoal* bekend beeil de Urm a Janssen reed» enige lijd geleden een belangrijk deel van haar werkzaamheden verplaatst naar de Leuvehaven. Een beslissing over.de nieuwbouw zou. echter eerst genomen worden, nadat gebleken was. dat het bedrijf zonder schade sou 'kun nen worden verplaatst. Thans is het zover. De talrijke mu taties, die de laatste tijd in de beurt vaart hebben plaats gehad, hebben de plannen enigszins vertraagd, doch de directie is nu van mening, dat spoedig met het werk zal kunnen worden be gonnen. Het nieuwe Janssen-complex zal' be staan uit een kantoorgebouw en een loods met laadperron. Op Donderdag 25 Februari 's avonds half. acht wordt in het Volksgebouw Tulnlaan 50 Schiedam, een kerkdienst gehouden van de Chr. Geref. Gemeente. Voorganger ij ds De Jonge van Delft. OUD GEREF GEMEENTE Voor de Oud Ger. gemeente te Schie dam hoopt ds. Fr. Luijtjes. tijdens de gebruikelijke Bijbellezing in de chr. school aan de Zalmstraat te spreken over het boek Ruth, met als onderwerp: „Wenen scheiden blijven". De Oostduitse communisten hebben Maandagavond een reeks demonstraties in de Russische zone gehouden ter ver- nordeling van het standpunt, dat de Westelijke mogendheden tijdens de recente Beiiynsc conferentie ingenomen hebben. Volgens het officiële Oostduitse persbureau AJ)N. heeft de Oostberlljnse burgemeester Friedrich Ebert te Pots dam tegen een menigte van 10.000 per sonen gezegd, dat de Berlijnse confe rentie het bewijs opgeleverd heeft „dat, de Westerse imperialisten hun oude voornemens om Duitsland in een nieu we oorlog te storten nog niet opgegeven hebben-" In de Oostzeehaven Rostock kwamen meer den 50.000 en in Leipzig 150.000 mensen samen. Op verzoek van de groepscommandant van de Rijkspolitie te Westzaan is te Wonnerveer aangehouden een zekere K, verdacht van oplichting in West zaan, Utrecht, Amsterdam. Den Haag, Eindhoven, Haarlem en Maastricht. Deze K.. geboren te Wonnerveer. is cartogra fisch ambtenaar in Djakarta geweest Na rijn repatriëring in, 1947 zwierf hij door ons land. Hij bezocht verscheidene kennissen en trachtte door verhalen geldsbedragen los te krijgen, die va rleerden van f 10.tot f 50.—. Geboren: Adrie René, z.v. J.. J. Ver meer en H. de Graaf, Madoerastraat 97; Frederikus B., z.v. C. F. J. van der Velde en E. A. T-.cEitsor.OreUoplantaoen 2.;".Catharina, d.v. -„W-'Elgenraam.en M. Schouten.-^ Surinamfisiqgfl,vp5^'Nelis. iPi, z.v.N. - P. Assenberg en E. de' Groot, P. K. Drossaartstraat50; Marijke, d.v. M. de Klerk en F. E. Bijloo, Lavendel straat 12A; Alex., z.v. A. van:der Have en ,L. Bruggeman, Jac,-. van Dijkstraat 1; Aaltje. d.v. A. Maat en-P. H. Wie- keraad, Kortedijk'. 30; Nelleke, d.v. J. Groenendijk en; C.'Stok, van de'Spie gelstraat 46 A. Overledea; M. vander Windt, 80 j., weduwnr. v.D. van Dorp; ,S.; van der Sloot, 66 j., echtg. v. A. J. Korpers- hoek. Het lid van de Vlaardingse Raad, de heer F. de Graaf (pvda) heeft B. en W. ook schriftelijke vragen gesteld over de Vijfsluizen-brug. De vragen lulden: 1. Hebben B en W. kennis genomen van krantenberichten -meldende de moeilijkheden om tot besprekingen 'te geraken met Gedeputeerde Staten en het Gemeentebestuur van. Schiedam ten aanzien van de bouw van een nieuwe brug bij de Vijfsluizen. 2. Kunnen B. en W. daaromtrent iets meedelen, eh zijn zij bereid de raad in te lichten'omtrent de moeilijkheden en mogelijkheden die. er naar hun inzicht .zijn. 3. Zijn B. en W.'bereid alle pogingen in het werk te stellen om te komen tot verbetering van de verkeerssituatiebij de Vijfsluizen mede met het oog op de totstandkoming van de nieuwe verkeers wegen ten behoeve van het spoorweg- tunnelplan. stuk is. Zij wees op de noodzakelijkheid van daadwerkelijk medeleven door de Westeuropese Christenheid. Over de positie van de christenheid in Oost-Duitsland merkte mej: Ruys op, dat hier sprake is van een geestelijke op leving. De tijd dat aanvallen gericht werden op deze mensen, met name op de gelovige jeugd, is thans voorbij. De hui dige toestand zou da Ruys willen sa menvatten door van „een betrekkelijke onzekerheid" te spreken. Er werden na de inleiding .vele vra gen gesteld. De leiding van deze avond, die uitging van de Oecumenische Jeugd raad te Rotterdam, berustte bij ds. F. D. Emous, voorzitter. Mej. Ruys begon met een. schets van haar arbeidsterrein te geven. Vlak na de oorlog vertoefden in Berlijn vele te werk gesteld Nederlanders. Een be langrijk gedeelte gaf er de voorkeur aan in Berlijn te blijven en zo ontstond een grote Nederlandsekolonie de grootste' buitenlandse- in Berlijn die omstreeks tweeduizend mensen omvat Ongeveer vijfhonderd personen daarvan wonen in de Oostelijke sector. De geestelijke verzorging van de Ne derlanders is een van de belangrijkste taken, doch daarnaast is er ook veel werk te verrichten'in het kader van de kledingvoorziening en de vluchtelingen hulp. Het kerkelijk werk wordt door mej. Ruys, in samenwerking met 'een vicaris gedaan. In de Deense kerk worden we kelijks Hollandse dienstengehouden. Sinds kort kunnen we zeggen, aldus da Ruys, dat we in Berlijn een eigen ge meente hebben, een gemeente die bestaat uit vogels van diverse'pluimage, m.a.w. die een sterk oecumenisch' karakter draagt., Behalve hervormden zijn er mensen lid die de geref. gezindte zijn toegedaan en voorts alle protestanten, wier kerkgenootschap bij de Oecumeni sche' Raad van Kerken is aangesloten. Uitvoerig stond de -spreekster stil bij het vluchtelingenvraagstuk, dat riet al leen een Berlijns, ook niet 9lechts een Duits, maar 'een Westeuropees vxaag- De politie te Philadelphia deelde gisteren mede, dat zjj «en dreigbrief had ontvangen gericht tegen senator Joseph McCarthy, die een bezoek aan Philadelphia zou brengen. Er waren speciale maatregelen geno men tér beveiliging van de senator. Hoofdcommissaris Albert Dubois zei. dat volgens hem de brieï afkomstig was van iemand, die niet wel by het hoofd was. McCarthy zou tijdens zijn verblijf in Philadelphia zwaar worden bewaakt, ïn de anonieme dreigbrief staat: „Wü zyn van mening, dat McCarthy om zeep geholpen moet worden en dat het nu een goed moment is om dit te doen". De maquette van het ontwerp van het nieuwe provinciehuis, voor' Zuid- Holland,1 gezien van de achterzijde. Het ontwerp is van architect tr-F. P. J. Pruts. Sedert gisteren is een patiënt die lij dende was aan alastrim .rit bet zieken huis aan de Zuidwal te Den Haag ont slagen. Daar worden thans nog veertien patiënten verpleegd. In het aantal obser- vatiegevallen kwam geen verandering, drie personen worden in Den Haag .in observatie gehouden. Het aantal'gevallen van „huisarrest" in Leiden (drie) en in Bilthoven (twee) bleef ongewijzigd. De Droezenleider Soltan Atrache, die bij de jongste ongeregeldheden in het gebied der Droezen, in Syrië, een Be langrijke rol heeft 'gespeeld, is op Jor daans gebied.gearresteerd, nadat hij al daar de wijk had genomen. Hij ls met een aantal aanhangers aan de Syrische autoriteiten, .door wie hij gezocht werd, overgedragen. C.U.U .«jaarvergadering. Woensdag avond belegt de afdeling Maassluis van de Christ. Hist. Unie in Sursum Corda haar jaarvergadering. Naast het huis houdelijk gedeelte, dat tijdens de eer ste helft van deze bijeenkomst wordt afgewikkeld, volgt na de pauze een cau serie met lichtbeelden door dé heer T. Mastenbroek over „Oud-Maassluis". De heer Mastenbroek beschikt over een schat van gegevens omtrent het verle den van Maassluis, zodat zijn causerie de moeite loont om deze vergadering te bezoeken en het bestuur rekent dan ook op een ruime opkomst der leden: Ned. Prot. Bond. Tob de Bordes ver telt Woensdagavond in het gebouw van de N.P.B. sprookjes voor ouderen. Leger des Heils. Donderdagavond sa menkomst in het gebouw Dr Kuyperka- de o.l.v. Kapt.e A. Meijbere en Lrit.e E. M. de -Wit. De gemeentepolitie te Apeldoorn heett de 49-jarige Amsterdammer P. van H„ die reeds meer dan 18 jaar van zijn leven in de gevangenis heeft doorgebracht en nog geen maand geleden werd ontslagen, aangehouden als verdacht van het plegen van een serie inbraken in de nacht van Zondag op Maandag j.l. De inbraken, totaal zeker tien, werden alle gepleegd in. Apeldoorn-Zuid. De verdachte schijnt bijna huis-aan-huis gewerkt te hebben. Hij maakte echter slechts een bedrag van f .68.buit, welk bedrag bij fouille ring op. hem werd gevonden, en wel "in dezelfde coupures als vermist werden. Een Hongaarse „Mig"-15-straaljager heeft negentien dezer, tengevolge van hetd (strict Bjelovar. In de Zuldslavi- scbe republiek Kroatië, moeten maken. Het vliegtuig werd door een Hongaarse luitenant bestuurd. •Zuidsla vische autoriteiten hebben een onderzoek naar de omstandigheden, waaronder het vliegtuig is geland, doen instellen Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst een rede uitgesproken ter. herdenking van het oud-lid dér Ka mer en oud-minister dr. J. J. C. van Dijk. Hij schetste daarin diens loopbaan en eigenschappen, opmerkend, dat dr. Van Dijk een man van een uitzonderlijk en weinig gecompliceerd karakter was. Hij was een man uit één stuk, vol plichts besef, trouw en diepe godsdienstige over tuiging. Spr. roemde tenslotte de mildheid, ge zelligheid en menselijkheid van dr. Van Dijk. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, vice-minister-president, zich bij de woorden van de voorzitter aansluitend verklaarde, dat. de regering met dankbaarheid de grote verdiensten, die dr. Van Dijk voor de publieke zaak heeft gehad, herdenkt. Zijn persoon zal in dankbare herinnering blijven. John Pringle. een 64-jarige winkel bediende te Graatf Reinet in de Kaap provincie, die nooit meer, dan 80 gul den in de week heeft verdiend, zal mogelijk een van de rijkste mannen van Z'.tid-Afrika worden. Een neef in Schotland .heeft hem nl. laten weten, dat hjj medererfgenaam is van een onbekende oom, die in Schotland be zittingen ter waarde van 40 millioen gulden heeft nagelaten. Pringle zeide begrepen te hebben, dat hij een-; derde van het vermogen krijgt. Gezien het feit, dat zijn moeder 103 jaar is en zijn grootvader 121 jaar is' geworden, dacht hy lang van zijn rijkdom .te kunnen genieten. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze beste Neef en vroegere Huls- genoot Dr D. VAN LINGEN, Leraar aan het Lyceum te Doetinchem. Wij blijver, hem in liefde gedenken; Driebergen, 20 Febr. 1954. Ds A. BOEKENOOYEN C. A. E. BOEKENOOYEN— van Lingen Zoals is gemeld, is in de boring te Delft van de Nederlandse Aardolie Maat schappij een kleine hoeveelheid aardolie aangetroffen. De productieproeven heb ben een bevredigend verloop en'zij zijn aanleiding, dat in de toekomst in de om geving van Delft nog enkele boringen zullen worden verricht. De termijn voor de oplevering van bui ten- en binnenschilderwerk wordt voor de uitvoering van- schilders werkzaam heden waarvoor een D.U.W.-subsidie is toegezegd, verlengd van 27 Februari tot en met 20 Maart a.s. zo deelt'men ons van de zijde van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. Deze DUW subsidie is toegezegd krach* tens de regeling inzake subsidiering van schilderwerk. De termijn van oplevering is verlengd tengevolge van de vorst periode. Auto botsing. Zondagmorgen kwam een bestelauto, bestuurd door de 48-j. C. J. A. L. uit Schiedam in botsing ophet kruispunt van „de "klok" met een Engelse militaire vrachtauto, be stuurd door de 20-jarige militair L. De bestelauto had geen voorrang verleend. De schade was aanzienlijk. N.C.V.B. Heden, Dinsdagavond, komt de afdeling Hoek van Holland, van de Ned. Christen Vrouwen Bond weer in vergadering bijeen in gebouw „Irene". Spreekster is de reclasseringsambtena- resse mej Van Woerden uit Rotterdam over het onderwérp „Vrouwen achter trahes". Opbrengst collecte.' De huis aan huis collecte l.b.v „Het Hoogeland" heeft in Hoek van Holland opgebracht 220,73. Concert Bloeks Mannenkoor. Heden avond concerteert het Hoeks mannen koor o.Lv. de heer G. Smeets in de zaal Harmonie. Medewerkenden zijn Anne ke Sameris, sopraan en de trompettist J. Vleeshouwer. Het eerste nummer van het programma, n.l. O bone Jesu,'zal door het koor worden gezongen ter na gedachtenis aan de vorig jaar overle den dirigent, de heer Cr J. P. Greif. STEMMEN BIJ VOLMACHT De kiezer, die vermoedelijk niet in staat zal zijn in per soon deel te nemen aan de op 21 April a.s. te houden stem ming ter verkiezing van de Provinciale Staten en bij vol macht wil stemmen, moet daartoe uiterlijk op 7 April a.s. een verzoekschrift indienen bij burgemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezers- register hij op de dag der can- didaatstelling Is opgenomen. De Rotterdamse kiezers, die reeds nu het nodige om bij vol macht te kunnen stemmen die nen te verrichten bijv. zee varenden en zij, die zich bin-; nenkort tijdelijk, naar het bui tenland begeven en niet vóór 8 April es. in Nederland zul len terugkeren wordt aan-, geraden zich. voor het verkrij gen van nadere inlichtingen en het indienen van het verzoek-, schrift, in persoon te wenden tot de secretarie-afdeling Be volking. enz. op hét Stadhuis,' loketten 12 en 13, Morgen(Woensdag) avond wordt 8 uur de jaarvergadering van de A-R Kiesvereniging te Pernis gehouden het Geref. Jeugdhuis. Na behandeling van de huishoudelijke zaken en een be spreking over de jubileumavond l.v.m- het 75-jarig bestaan der Partij, zal door de heer Jac. v. Gelder het onderwerp „Fragmenten uit de AR. Rartij" w<>r" den ingeleid. y Jongelidmatcukring. MedegedeeW wordt, dat de vergadering van de jo"' gelidmatenkring van de Ned. 'Herv. Kerk te Pemis, plaats vindt op Woens dag 24 Februari des avonds acht uur p de consistoriekamer. Speeltuin verenig!" sr. In de bovenzag, van het jeugdgebouw te Pemis, wo«l morgenavond de algemene ledenverga dering van de speeltuinvereniging „Pat- nis" gehouden. Er komen belangrijk* ounten ter tafel. o.a. de bouw van .eri clubhuis en het. leiders- en leidster* vraagstuk. --y; ^Maandagavond is een 'ernstig ongeval geschied in de fabriek van plastic-arti kelen N.V. Negum te De- Bilt. Ju vlam men gehuld kwamen de 29-jarige chef S. de Vree, wonende te Zeist en.de 24-jarige sprit-gieter H. Taag, wonende te De Bilt rit het stookhok rennen, waar zich een ontploffing had voorgedaan. Arbei ders rit de nachtdienst snelden te hulp en doofden de vlammen. Beide slachtoffers zijn met ernstige brandwonden aan hoofd, armen en han den overgebracht naar het Stads en Academisch ziekenhui* te Utrecht.

Trouw / De Rotterdammer | 1954 | | pagina 2