t «teek GLA s Veelvoudige feestdag voor Rotterdam-winkelstad Zonnekracht veranderde pijp van professor in houtskool De Zonneschermen C. DE KLERK /SSih,' fSfa - Dringend behoefte aan ruimte voor Oudheidkundig museum „Wilhelmina" vierde triomfen in eigen Korpswedstrijden De Berkelse strafzaak De Ster" aan Binnenweg geopend i«n SCHIEDAM Familie-avond Samuel en Kleine Kracht De spaarcij fers van de maand April Wt, -gmk- seSKF" wÊk VLAARDINGEN Adres aan de gemeenteraad toopie Burgerlijke Stand van Rotterdam TEKKO TAKS EN HET TELEVÏSÏE*AVONTUUR team Geslaagd jubileumfeest Chr. Houtbewerkers Ketelmuziek in de vacantieweken Maasland Incident met „Noordzee" was niet ernstig Minister Algera in het ziekenhuis opgenomen De wetenschap vordert..... Prof. ir. J. Th. Thijsse over dijkherstel in 195S 2 TROUW Woensdag 12 Mei 1954 Nationale collecte voor drankbestrijding Aannemer bestolen Burgerlijke stand van Schiedam 1 Verkeersongeval op de St. Liduinastraat Buiteiibrand op terrein klinknagelfabriek Zwaluwen VH.B.S.S. A - <JF jr f-f - SOEP E N een naam mei wereldvermaardheid •een waarborg voor sublieme kwaliteit en..zuiverheid. SCO ORAM ITALIAANSS RIJST A/) Korte Vlaardingse Berichten Burgerlijke stand van Vlaardingen Kan een leugen leiden tot veroordeling? Kinderkamp Gilze-Rijen Vervolg van pag. 1 Haatcampagne Veel herbouivd Prins Bernhard te Genève Steeds uitgebreid Modemagazijn" „De.gtgi" GOUDSESINGEL 39c Telei. 26724 NOORDER GLASHANDEL Waistermijnnotering Vïsserijberiohten Gisteravond waren de leden van de C.J.M.V.- af deling '„Samuel I" en die der C.J.V.F.-afdeling „Kleine Kracht" roet ouders, vrienden en be kenden bijeen in de grote zaal van „Irene" om daar hun gezamenlijke familie-avond te houden. Dit was de eerste maal in* de geschiedenis van deze beide jeugdverenigingen, dat zij deze bijeenkomst hielden in gebouw „Irene". Niet omdat dit gebouw nu iets bijzonders is, hoewel hiervan door de C.J.M.V. en CJ.V.F. een veelvul dig gebruik wordt gemaakt, maar om dat dit voorheen geschiedde in het Wjjklokaal aan de. Nieuwe Maasstraat. Dit is alweer het bewijs dat deze beide jeugdverenigingen „leven". De voorzitter van de C.J.M.V.-afde- ling, de heer A. Mak, sprak een ope ningswoord. De leden der C.J.V.F. en de* C.J.M.V. lieten zien en horen wat het doel en streven van hun organi saties is. Vroeger werkten de beide verenigingen wel enigermate naast elkaar. Tegenwoordig is hierin een gehele verandering gekomen. Het ge mengde werk heeft een grote plaats in de C.J.V.F. en C.J.M.V. ingeno men. De C.J.M.V. weet nog steeds haar taak en verantwoordelijkheid voor de jeugd. Het werk in Wijkge meente I is zeer moeilijk. Toch strij den deze jonge vrienden verder on danks de tegenslagen die zij onder vinden. Na een declamatie van een lid der C.J.V.F. "werd'aan de C.J.M.V.-toneel- groep „O.D.G." (Ons doel getrouw") dn gelegenheid gegeven om een to neelstuk op te voeren. Deze première droeg de titel „Het verliefde trio", eén klucht in drie bedrijven van Her man de Vries, geheel opnieuw be werkt door Maarten van Vught. De regiseur, de heer W. Mak, had zijn leden goed - geïnstrueerd en het spel werd -dan ook vrij behoorlijk ten to nele "gebracht.' Tijdens de pauze waren ook de pre dikant uit Wykgerneente I, ds. J. D. Smids en de jeugdouderling, de- heer B. M. Koppenol, binnengekomen. Pe dagsluiting werd verzorgd, door ds., Smids. Evenals voorgaande jaren houden de Drankbestrijders Organisaties in de maand Mei gedurende de „Blauwe Week" een Nationale collecte ten bate van de-Drankbestrijding en de oprich ting en'instandhouding van consultatie- bureaux voor* drankzuchtigen. In Schie dam zal deze collecte "worden gehouden van 17 tot 21 Mei met lijsten. Zaterdag 22 'Mei volgt een straatcollecte met het Blauwe bloempje. Collectanten en col- lectrices die zich hiervoor beschikbaar willen stellen, kunnen 'zich aanmelden bij T. J. Holster, - Vriendschapstr. 8 en op Zaterdag 22 Mei, 's morgens 8 uur in gebouw-Lange Haven 33. De - Rotterdamse Rechtbank heeft de 33-jarige chauffeur H. ,C. v. d. H., uit Schiedam en de 34-jarige A. A. K.( uit Rotterdam,, die" hebben, terecht gestaan wegens diefstal enverduistering van lood. ijzer en triplex, ten nadele van, de aannemer D.' "Baron, veroordeeld tot respectievelijk 4 maanden gevangenis straf, met aftrek van voorarrest, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk. - De"22-jarige Vloercnlegger J. G. S., uit Schiedam, die»van de opbrengst van het gestolene 5,had aangenomen, werd wegens heling veroordeeld tot-een boete -van 10,subsidiair twee dagen hech tenis. - Overleden: A P v d Voorde, 74 J. "Geboren: Geztaa d v J Koster en G F Bos: Antonius CËM, zvJHvd Water en if C Boeters; Cornelia, z v J Vervoort en H T de Groot: leven!, kind van J G F Hagtmeiier en K H C Wigmans; levenl. kind van 3" A J CoBignon en J P C Vis. Hoewel in de schoonmaaktijd de gang naar de Spaarbank veela! in het ge drang komt. legden de Schiedammers bij de Spaarbank Anno 1820 in April ruim 94.000,meer in dan sij weg haalden. Uitgereikt werd 200 nieuwe boekjes, waarvan 53 aan scholieren; daartegen over werden 157 boekjes afbetaald. Het is bij de Spaarbank steeds een komen en gaan. De Spaarbank is een soort tweede bevolkingsregister, want de ver schuivingen in de bevolking geven steeds nieuwe mutaties. Maar een vast punt is de gestadige groet, die de spaarcijfers der Spaarbank al jaren te zien geven. Eind April stond op 39.691 boekjes een tegoed van 14.989.104,39, dat zijn 1.100 boekjes en 1,3 miliioen gulden meer dan een jaar geleden. De resultaten van de verschillende spaarvormen waren: jeugdsparen 3.183,60; bedrjjfssparen 6.448,35; af- haaldienst 44.134,50; spaarbusjes 6.450,09. Afgesloten werden enige spaarcon- tracten met gratis levensverzekering. Daarbij spaart men gedurende 5 jaar 10,per maand. Komt de spaarder, die jonger moet zijn dan 40 jaar, in die 5 jaar te overlijden, dan wordt het spaardoel van 600.terstond en on verkort met rente uitbetaald. Uitgereikt werden 38 boekjes ten na me van nieuwe Schiedamse wereld burgers. Van de safe-inrichting werd door 210 huurders gebruik gemaakt. Er zijn nog enkele loketten voor spaarders, die voor waardevolle eigendommen of pa perassen thuis geen veilige bergplaats hebben, beschikbaar. Van de mooie fiets, waarop een jongeman gistermiddag in de St. Li duinastraat bij het plein reed, bleef maar weinig over toen hij met een autobus van de BET in botsing kwam. Het ongeval gebeurde doordat de jongeman op deze thans zo drukke verkeersweg te dicht naast een an dere wielrijder reed, waardoor de sturen verward raakten. Het slachtoffer liep een diepe snij- wond aan de 'kin op. Toen hij zich naar de Noletstichting begaf om de wond te laten-behandelen, bleek daar geen arts aanwezig te zijn. Hij is toen naar het Gemeenteziekenhuis gegaan. Op het terrein van de Klinknagel fabriek aan de Noordvestsingel te Schie dam is gisteren -brand ontstaan in schroot en afval, totaal 100 ton. De brandweer wist met vier stralen het vuur te blussen. Vermoedelijk hebben enige jongens, die op het terrein met vuur hebben ge speeld, de brand veroorzaakt. Voor de tweede ronde van de beker wedstrijden zal H.B.S.S. Zaterdag aan treden tegen Zwaluwen V. De loting hiervoor had tot gevolg, dat de wed strijd in Vlaardingen gespeeld zal wor den. Dit betekent, dat H.B.S.S, aan een gelijk spel genoeg heeft om naar de volgende remde over te gaan. Dat is ech ter geen gemakkelijke opgave, want Zwal. V. is er de laatste weken.bijzon der goed in. Beide elftallen zullen volle dig verschijnen en een spannende kamp kan zeker verwacht worden. De wed strijd begint om 4.15 uur. Advertentie OXO „CHICKEN" -OXO VERMICELIISOEP - OXO TOMATENSOEP OXO CHAMPIGNONSOEP-OXO JULIENNESOEP t Viaardingen, de oudste stad van het op zichzelf al zeer oude Holland, bezit niet eens een eigen oudheidkundig mu seum. Eigenlijk is dat niet helemaal waar, want er bestaat rvel een vereni ging „De Vlaardingse Oudheidkamer en Visserijmuseum', die een vrij uit gebreide verzameling bezit van voor werpen uit Viaardingens verleden. De ze verzameling echter is opgeborgen op enkele zolders, tussen alle mogelijke kisten en kratten, waar ze sterk onder hevig is aan atmosferische invloeden, terwijl er van onderhoud op deze wijze natuurlijk ook geen sprake kan zijn. De bovengenoemde vereniging heeft ook wel eens beter tijden gekend. In 1920 opgericht, kreeg men in October van dat jaar reeds de beschikking over een voorlopig museum in een pand aan de Lijstraat. Toen deze localiteit voor andere doeleinden gebruikt moest wor den, werd de inmiddels sterk gegroeide collectie overgebracht naar enkele za len van het Handelsgebouw, het mu seum daar werd op 1 April 1936 ge opend. Toen echter de Tweede Wereld oorlog ook ons land in de ellende stort te, achtte het bestuur van de vereni ging het raadzamer haar biezen te pak ken en de kostbare verzameling uit on bevoegde handen te houden door die op veilige plaatsen op te bergen. Sinds dien verblijven dus de Vlaardingse Oud- heidschatten op zolders, wat wel heel weinig strookt met de stand van een dergelijke collectie. Suggesties Bij de Vlaardingse bevolking blijkt de laatste tijd een groeiende belang stelling te bestaan voor de verzameling- in-baUingschap, tn regelmatig wordt geïnformeerd, wanneer een nieuw ge bouw zal worden betrokken. Een en ander in overweging genomen hebbende, heeft de Oudheidkamer thans een door haar bestuursleden de heren H. P. Dolk en M. C. Sigal ondertekend adres aan de gemeenteraad van Vlaar dingen doen toekomen, waarin uitge breid de wenselijkheid van een Oud heidkamer wordt aangetoond en waar- Zoals men weet heeft de S.V. Wllhelmlna r.aar 107; 2. S.V. „Wiihelmina" te VJaardin- Advertentie van 35 ct voor'" AANGIFTEN van 11 mei 1954 GEBOREN: M Hinterding-R uttemand. S Andriessen-Bruinsrna, d. T H Soeteman- Van der Glessen, z. A M van Geemen-Bel- mer, d. N Nieuwpoort-Van Tienderen. d. A van der Steen-Zevenbergen, z. N J Raar- Arbroan, x. C A C van der Linde-Bakkers, i-jl Drost-Swldde, z. G J P Corbet-Van As d. L W Kemp-Jongeling, z. M W Heze- mans-Maas; d. C A Wor-Vermeulen, d. D Poppellers-Wielhouder. d. C de Jongste- Zoeter. d. J M van Drunen-Penniniex. d. A Spitters-Zandstra, d. W C Veenman-Van Houwelingen. d. A L Komeln-Van Eek. z. K,de Neef-Buth, d. A L Riesmeöer-Coen- raadts. d. J A van der Maarei-Vos. d. C Jongste-Smits, z. S E MJPatings-Spel:, d. J P stadman-Damen. d. C J Mac-Lean-Van Oei z. S van der Heijden-Jager, z. E G J M 'van Weelde-Bol. z. M T Vijgen-Den Beste, d. F van der Wei-Otto. z. R J G van den Berge-Groeneweg. z. S L J de Rulter- Strubk. d O W van der Pias-Van Kleef. z. M Langstraat-Versnel, d, G C van Offeren- Zorg. z. A Foort-Van der Lingen, z. E M Lsros-Ten Kate. d. A Bos-Groeneweg, d. J c van Hengel-Willemsen, d. M E Tette- laar-Langen, d. A G Dikke-Pluijmaekers, d H Verburg-Erkens, d. M C Joosten- Moerman. d. T. Vereteeg-De Bruin, d H M A Faase-Lekkerkerk. z. A van Waarde- Weststrate, d. M Groenewegen-Foppelters, xJ van Gent-Van der Velde, d. J M Blom- Van der Burg. 2 z, OVERLEDEN: J J Kop. man. gehuwd ge weest met A Draaijer, 85 j. K L van Mas- trigt, man van S C Poulisse, 79 1. Pde Looper, man van P Onasse, 60 J H J Schouten, man van M W Beker. 59 j. J van der Kulk, vrouw, gehuwd geweest met C Steünis.82 J. M p Snoei), ongenuwde vrouw. 73 i. L Slootmaker. man van H P van Bergen. 59 i. J Kalkman, ongehuwde man. 70 J. A C Binnendijk, vrouw, gehuwd geweest met J N de Hoop. 81 J. j E R(jf- tegelijk met de individuele schietwedstrijden bij haar 60-jarig jubileum, ook grote lande lijke korpswedstrijden gehouden. Deze korpswedstrijden zijn een zeer groot succes geworden, niet alleen wat betreft de deel name, maar ook voor de resultaten van de Vlaardingse schutters. In dc hieronder vol gende uitslagen zai men kunnen zien, dat ..Wiihelmina" in niet minder dan vier van de v(jf afdelingen de erepalm wegsleepte. Vopral in de afdeling Erckorps was de Vlaardingse overwinning zeer sprekend. Ook de S.V. Juliana uit Wassenaar weerde zich kranig. Afdeling A: 1. S.V. „Wiihelmina" te Vlaar dingen 215; 2. Scherpschuttersvereniging te Rotterdam 213; 3. S.V. „Oranje Nas au" te Den. Haag 209; 4. Loosduinse Burgerwacht te Loosduinen 209; 5. S.V. Monster te Mon ster 192; 6. S.V. „Immer Vaardig" te Hoek van Holland 171. Afdeling B: 1. S.V. „Wiihelmina" te Vlaar dingen 207; 2. S.V. „Waterloo" te Berkel 200; 3. Loosduinse Burgerwacht te Loosdumcn 189; 4. S.V. „Engelbert van Nassau" te Breda 177; 6. S.V, „Oranje Nassau" te Vlaardingen 188; 5. S.V. „Oranje Nassau" te Den Haag 178: 1. Onderzeedienst (O.Z.D.) te Rotter- daAfdehng C: 1. S.V. „Juliana" te Wasse- Beenbreuk. Bij een bedrijfsvoetbal- wedstrijd tussen Werf Figee en de Al batros, brak de 28-jarige G. v. Z. Maan dagavond op het D.V.O.-veld zijn rechter scheenbeen. Onbeleefd. Zaterdagmiddag werd de 35-jarige W. v. d. V. staande naast zijn motorfiets op -de Schiedamsedijk geraakt door een passerende bestelauto, hetgeen hem een diepe snijwond in het linker been kostte. Daar de auto doorreed zet te het slachtoffer op zijn motor de ach tervolging in. Al gauw echter moest hij het opgeven en zich naar het Algemeen Ziekenhuis te Vlaardingen laten vervoe- kogd, man. gehuwd 'geweest met N Rtjzer. a2 j J P Koster, ongehuwde man 62 j. G P Luijtch. man van J. RiJsdijk.__S2 j G A Vonk, man van G. W Landsmeer, 77 j. C Chr M Wassen, vrouw van P J Huibers. 71 J. J Crtelsard. man van W G M Wolfs. 64 j. L J Vergouwe, ongehuwde vrouw. 44 j. J Kers, man van J van Putten, 74 j. F J H van IJzendoom, man van' G. Loeve, 42 j. K. Lagendijk, man van E J Ramakers, 52 j. T van Vliet, ma» van J C Dlederlk, 71 3. D Kruithof, vrouw .van F J van Veelen, 78 j A Dullaard, vrouw, gehuwd geweest met P Merbis, 87 J. -Voormalle OverscMe. A Barend», ongehuwde'man, 24 U GEEORENPieter J, z van J van 't Hof en J' van Schaijk. 2e Spoorstraat 6C; Catharina. d van M Jongcjan en C van Gcrven. Mark- graaiiaan 107: Daniel, z van J A van Aalst en H J F de Wolff. Lusthofstraat 22; Jaco bus H, z van J H Albers en J Gerz. Dottcr- bloemstraat 9A. OVERLEDEN: Ab Th van de Pool, 67 j. echtg van J S M A Bil. „Ik heb de indruk gewekt, alsof ik van een hogere instantie kwam", aldus dc 27-jarrge koopman J. J. O. van K. uit Vlaardingen, die zich voor de Rot terdamse Rechtbank had te verantwoor den omdat hij zich m 1951 bij enkele mensen zou hebben aangediend als deur waarder. Hij kwam namens een meubel maker, aan wie deze mensen nog een schuld-hadden. Bij niet betalen zou be slag voigen. zo had hij volgens de ge tuigen gezegd. Daarop hadden zij be taald. De officier van Justitie wilde het op treden van verdachte gehonoreerd zien met een maand gevangenisstraf, doch volgens de raadsman, mr. S. Ivens, kan een leugen niet leiden tot veroordeling wegens oplichting, zodat pleiter ontslag van rechtsvervolging concludeerde. Uit spraak over veertien dagen. gen 201; 3. S.V. „Wate.'loo" Ie Berkel 178; 4. Wassenaarse Politie Sportvereniging te Wassenaar 177: 5. Politie Sportvereniging te Vlaardingen 176; 6. Loosduinse Burgerwacht te Loosduinen 158: 7. S.V. „Engelbert van Nassau" te Breda 149; 8. S.V. „Overschie" ie Oversehie 147: 9, S.V. „Oranje Nassau" te Vlaardingen 112: 10. Onderzeedienst (O Z.D.J te Rotterdam 85. Afdeling D: 1. SV. „Wiihelmina" te Vlaar dingen 160; 2. S.V. ..Juliana" te Wassenaar 182; 3. S.V. „Waterloo" te Berkel 178: 4. Korps Van Roon te Vlaardingen 134; 5. Kon. Ned. Bond v. Oud Onderofficieren te Rot terdam 24. Erekorps: 1 SV. „Wiihelmina" te Vlaar dingen <B) 128. 2. S.V. „Wrlhelmina" te Vlaardingen tA) 127; 3. S.V. „Oranje Nas sau" te Den Haag 117; 4. S.V. .Juliana" te Wassenaar 116; 5. Scherpschuttersvereniging „Rotterdam" te Botterdam 111; 6. S.V. „Wii helmina" te Vlaardingen (C) 109; 7. Loos duinse Burgerwacht te Loosduinen 106. in tevens suggesties worden gedaan over gebouwen, die in aanmerking komen. Dit zijn: 1. Het fraaie oude pand Westhaven- kade 45, een der oudste en mooiste huizen van Vlaardingen, waarachter bovendien nog voldoende ruimte is om desnoods een zaal 'bij te bouwen. 2. Achter het Raadhuis voormalig Vlaard. Ambacht, dat tegenwoordig als archief gebouw wordt gebruikt, zou een eenvoudige, ruime museum-zaal kunnen worden bijgebouwd. *3. Binnenkort komt het gebouw van de Ambachtsschool in de Oosterstraat leeg. De vereniging weet niet wat de toekomstige bestemming van dit gebouw zal zijn, maar indien mogelijk dan zou zij graag daar enkele lokalen ter be schikking krrjgen, 4. Tenslotte zou huisvesting van de Vlaardingse Oudheidkamer ook moge lijk zijn in het wrij gekomen school gebouw Emmastraat 45. Voor een stad van Vlaardings ouder dom is het zeer wenselijk, dat hetgeen uit het historisch verleden van de stad bewaard bleef, kan worden getoond. Moge de tijd met verre zijn, dat, bij de vele nieuwe instellingen, die Vlaardin gen de laatste jaren rijker werd, ook het museum genoemd kan worden. Voor het kinderkamp in Gilze-Rijen zijn al weer vele Vlaardingse kinderen ingeschreven. Zij gaan weer 13 heer lijke vacantiedagen doorbrengen in de Brabantse bossen. Zoals wellicht bekend is, wordt dit kamp georganiseerd door de Rotterdam se Bond voor Lichamelijke Opvoeding, welke jaarlijks een aantal plaatsen be schikbaar stelt voor Vlaardingse kinde ren, in het kader van de Vacantiewe- ken. Alle Ouders, die nog overwegen hun kinderen naar Gilze-Rijen te laten gaan, worden dringend geadviseerd om dit zo spoedig mogelijk op te geven, en wel op Maandagavond, ..yan. 6,45 iot8 uur in het voorzaaltje van "„Excelsior', Oost- havenkade 10. De prijs 'per'kïnd bedraagt *27,al les inbegrepen. De jongens gaan in de eerste helft van Augustus, de meisjes in de tweede helft. Alleen voor kinderen van 10 tot en met 14 jaar. Alle nadere inlichtingen worden ver strekt op bovengenoemd tijdstip in .Ex celsior". ÏW.„ «f AIUKEl 1WWCA1» Zonder Tekko's reactie af te wachten vervolgde de man; „De tijden zijn duur, meneer Taks. De mensen gaan niet meer zoveel uit tegenwoordig. Maar dank zij Flipsen's televisie kan iedereen toch de ontspanning krijgen die hij behoeft. Flipsen's televisie brengt alle aantrekkelijkheden van het wereldgebeuren in uw eigen huiskamer". „Ja maar", wist Tekko toen weer in het midden te brengen, „dat gebeurt dan toch oeker niet voor mets". „Over de prijs spreken wij nog met", omzeilde meneer Hazewmdaz deze opmerking. „U moet zich eerst een oordeel vormen over wat wij u te bieden hebben. Een ogenblikje, dan zal ik het u demonstre ren". En voordat onze vriend „ja" of „nee" had kunnen zeggen, was de ijverige heer Hazewindsz heengesneld en reeds weer terug ook, doch nu met een grote kar tonnen doos. De kwestie van de mogelijkheid van het al dan niet aanwezig zijn van een tumor, is voor de verdediging van het hoogste belang, omdat verdachte, O., die bij deze medische kwesties zeer geïnteresseerd toehoorder is, een hcr- sengezwel als doodsoorzaak zeer waar schijnlijk acht. De verdere ondervra ging van mr. Huygens werd eveneens een hoogst vernuftig vraag-en-antwoord- spel, waarbij de president tussenbeide kwam met de opmerking, dat de raads man zich niet bij het onderwerp hield. Mr. Huygens gewaagde hierop vanti_„de gebruikelijke aanval" Dezer dagen is het 25 jaar geleden, dat de christelijke Houtbewerkersboni afdeling Vlaardingen werd opgericht. Gisteravond werd dit feit feestelijk her dacht m gebouw „Liefde en Vrede" aan de Gedempte Biersloot. Er was zoveel belangstelling, dat er geen plaatsje in de zaal onbezet bleef, wat op deze zo merse avond ook meebracht, dat het nogal warm werd in de zaal. De voorzitter van de Vlaardingse af deling, de heer W. H. Steenhoek, hield een korte inleidhigsspeech, waarin hij vooral de heer Brons een pluim op de hoed stak, die van de bond eigenlijk al langer lid is, dan de plaatselijke afde ling bestaat. Verder werd het woord gevoerd door de heer P. H. Westdijk, hd van het hoofdbestuur. In zijn uitvoerige toe spraak stond hij met alleen stil bij het verleden, maar hij wierp ook een bhk in de toekomst en wekte alle leden op eendrachtig de schouders onder het werk te zetten en zo gezamenlijk niet alleen idealen na te streven, maar die ook te bereiken. De Vlaardingse afde ling vertelde hij begon met zestien le den, maar al spoedig werd zij in le dental de grootste van de hele bond, wat zij op het ogenblik nog is, al is het ledental na de oorlog teruggelopen van plm. 200 tot 165. Hij overhandigde aan de voorzitter van de jubilerende af deling een cadeau onder couvert. Ook mocht hu het gouden Bondsinsigne voor 25 jaar lidmaatschap compleet met oor konde uitreiken aan de heren L. M. van Aken en W. H. Steenhoek. De toneelvereniging „Onze vrije uren" heeft haar vrije uren uitnemend besteed en als vrucht daarvan kon zij in het jubileumprogramma een weergaloze op voering geven van het blijspel „Je moet er niet mee spelen" van Hans Nes- na. De spelers van O.V.U. brachten on der leiding van Wout van den Herik zonder uitzondermg een voortreffelijke weergave van de personen. Aan het programma werkte verder mee het Maassiuisse muziekgezelschap „Mondiaia", dat met haar populaire mu ziek veel bijval oogstte. De vergaderingen van het Vacantie- Comité te Vlaardingen worden weer steeds talrijker; alle leden zitten te peinzen en te verzinnen welke „succes nummers" van vorige jaren gehand haafd moeten blijv*n, en wat aan de andere kant voor „nieuws" gebracht kan worden. Zo is er dan besloten, als „noviteit' een koekblikken-concours te houden voor kinderen van alle leeftijden. De bedoeling is. dat een groepje kin deren, bvan één straat, van één school, uit één klas, enz., tezamen een soort drumband vormt. De instrumenten van de band kunnen bestaan uit de naam zegt het al koekblikken, door vaardige vadervingers omgetoverd in trommels, deksels, eventueel mondhar monica's, enz. enz. Voorop kan dan een stoere tambour- maitre lopen, die met zijn tambourstaf de band dirigeert. Aardig zou ook zijn, de diverse bands in „gala-uniform" te steken. De vindingrijkheid en de vaar digheid van de Vlaardingse huismoeders is alombekend, en het comité durft wel te zeggen, dat zij het vertrouwen ook deze keer niet zullen beschamen. En er zijn wellicht ook muzikale vaders, die de band een beetje kunnen oefenen! Met deze bands zal dan een mars door de stad gemaakt worden, waarna een tractatie voor alle kinderen volgt. Ook zullen er prijzen uitgereikt worden, zo wel voor de beste band als voor de beste tarrtbour-maitre. De jury zal bestaan uit een aantal deskundigen van „echte* muziekcorpsen. Het duurt nog ruim 2% maand vóór de Vacantieweken 1954 Vlaardingen weer gedurende veertien dagen in feesttooi zullen steken. Voordien zal nog bekend gemaakt worden, waar en wanneer de koekblikken-bands zich kunnen laten in schrijven. Eerste perziken aangevoerd. Aan de Vei lingvereniging „Maasland en Omstreken' zijn door de Maaslandse tuinder J. v, d. Kooij de eerste perziken aangevoerd, die 49 cent per stuk opbrachten. Korte brand bij N.V. De Baan. Dinsdag werd rond het middaguur brand ontdekt in de houtloods van de N.V. Betonfabriek De Baan aan de Maassiuisse weg te Maasland. De brandweer van Maasland werd gealarmeerd en was zeer snel ter plaatse. Inmiddels had den echter grondwerkers, aan het werk bij de in aanbouw zijnde bungalow van de heer Warnaar, met emmers water het blussings- werk ter hand genomen. Zij slaagden er in de brand te bedwingen, juist toen de brand' weer arriveerde. De schade bleek gering. De zaag er in. Verscheidene Maaslandse pruimen- en perzikentuinders hebben dezer dagen een aantal van hun vruchtbomen om gezaagd. Het bleek n.l, dat. waarschijnlijk tengevolge van de weersgesteldheid, de vruchtzetting dermate slecht was (en soms geheel ontbrak) dat geen lonende teelt kon worden verwacht. Geslaagd. Dc heer J. D. dc Kort. ambtenaar ter gemeentesecretarie in Maasland, is ge slaagd voor het schriftelijk gedeelte van bet examen Gemeente-administratie. Burgerlijke stand. Geboren: Gemma M M d v L M A v Adnchem en M M K Rulgrok. Maartje, d v C P v Dorp en M v d Spek. Ad nanus M, z v J H Vermeulen en W M Rodenrijs. Franciscua AM, zvMJJv Leeuwen en H G M v Oosten. van de rechtbank op zijn beleid. Mr. Prins, een der rechters: „U bent niet open". President: „Stelt u uw vragen duide- lükt" (boos) Mr. Huygens „Ik stel geen vraag meer. ik raak bek-af". De raadsman ging tenslotte toch ver der in ziin poging positieve uitspraken van deze arts te krijgen, hetgeen moei lijk was. Hierna trad dr. dr. Koelen, een reeds eerder gehoorde getuige-deskundige, naar voren, die ten aanzien van het hersenonderzoek een enigermate van dr. B. afwijkende mening verkondigde. Mr. Van 't Hoff Stolk, de tweede ver dediger, vroeg dr. Berkvens naar de in druk die beide echtelieden op de arts hebben gemaakt. Getuige vertelde, dat mevrouw ken nelijk gereserveerd was geweest. Kij heeft geen aanleiding gehad bijzonder heden te vermoeden. Raadsman: „Kan het elkgedegen en dan negatief resulterend onderzoek ten spijt voorkomen dat een tumor aanwezig is?" Get: „Dat kan." De heer B. J. M. O.', bediende op de grote vaart, broer van verdachte, die toevallig in het land vertoefde en was opgeroepen door de Officier om als ge tuige te worden gehoord, weigerde ge tuigenis af te leggen, hetgeen uiteraard door O.M. en Rechtbank weri geaccep teerd. Mevr. V. d. Kade-Rosendaal, 49 jaar, woonachtig te Berkel, verklaarde dat dr. O. een prettige zorgzame huisarts was. (v Get.: „Ze zij'teens anderhalf uur by mij op bezoek geweest; dan kun je nog weinig-'er van zeggen. Het was een ge woon stel." Dit in antwoord op vragen van mr. Huygens. Mevrouw O. heeft deze - getuige vet' klaard, dat ze hoofdpijn had, ze voelde zich niet goed. Dat was op de Dinsdag morgen de dag voor baar overlijden. F. J. C. v. O.-B. te Berkel, achter nichtje van het slachtoffer had in tegenstelling tot de verwachting van de verdediger geen bezwaar verklaringen af te leggen in aanwezigheid van de schoonmoeder van mevr. O., die elke dag in de rechtszaal aanwezig is. Zij was op de avond van de tragedie in het doktershuis op bezoek. Raadsman: „Voerde de schoonmoeder een haatcampagne tegen de dokter." Get.: Nou, haatcampagne.... Zjj mocht haar ook niet." Raadsman: „U bezocht het dokters huis gemiddeld driemaal per week?" Get.: „Ja." Raadsman: „Waren ze gewoon of har telijk tegen elkaar?" Get.: „Ze gingen gewoon met elkaar om!" Raadsman: „Heeft O. u- gezegd dat zijn vrouw spoedig zou sterven?" Get.: „Nee." President: „Hebt u hem wel eens al leen gesproken?" Get.: „Nee, niet alleen." De raadsman kon zijn wrevel niet on derdrukken, toen bleek, dat de verkla ringen, die hij zelf in Berkel heeft op genomen, niet strookten met de verkla ringen die deze nicht vanmorgen aflegde en niet bovenmatig sterk waren voor de verdediging. President: „U mag uw Berkelse aan tekeningen niet als autoriteit laten gel den. Opnieuw ontstond een incident tussen mr. Huygens en de president, Raadsman (nijdig): „Ik moet deze ge tuige de woorden uit de mond trekken!" Raadsman: „Toonde de dokter na de dood van zijn vrouw oprecht verdriet?" Get.: „Volgens mij wel." Hierna werd de zitting geschorst tot 's middags 2 uur. vHet nieuwe pand van „De Ster" Mode magazijnen N.V. aan de Binnenweg 40 te Rotterdam, is vanmorgen officieel in gebruik genomen. De opening werd ver richt door de directeur van Stadsontwik keling, ir. C. v. Traa. Hij noemde de vol tooiing van dit bedrijf een zeer belang rijke aanwinst voor de winkelende stand. '„Het is een veelvoudige feestdag, van daag", zo zei de heer van Traa. Bereikt is thans dat ook het winkelfront aan de Binnenweg een gesloten circuit vormt. In het vervolg van zijn rede, gaf de heer Van Traa een uiteenzetting van de huidige stand van zaken by de herbouw van de stad. Door de oorlogshandelin gen gingen 2600 winkelpanden verloren. Thans zijn hiervan 500 herbouwd. Men Advertentie helpen promptl Het incident met het Scheveningse schippersvaartuig de „Noordzee" blykt bij rfader onderzoek minder sensationeel te zijn als aanvankelijk uit het bericht van de „Amigoe di Curasao" verondersteld kon worden. Blijkens mededelingen uit zeer be voegde bron in Willemstad bevond de „Noordzee" zich ten Zuiden van Trinidad in de onmiddellijke nabij heid van de twaalfmylszone van de Verfezolaanse wateren. Schipper Blok was zich dit zozeer bewust, dat hij op de grens van de twaalf mijl een boei met licht verankerde „om „aldus niet het gevaar te lopen binnen de'ze zone te komen. De Venezolaanse oor logsschepen bleven aan de andere zijde van de twaalf mijl en beperk ten zich tot waarnemen. Deze twaalf- mijlszone is ingesteld bij de Vene zolaanse wet als gebied, waarbinnen door Verfezuela waakzaamheid wordt uitgeoefend. Eveneens wordt uit welingelichte bron vernomen, dat binnenkort in Caracas op hoog niveau tussen een Nederlandse delegatie en Venezolaan se autoriteiten besprekingen zullen worden gevoerd om te komen tot een definitieve regeling van het visserij- probleem. De noodzakelijke voorbe reidende besprekingen werden reeds gevoerd over het incident met de „Marsbango". Van onze Haagse redacteur De minister van Verkeer en Water- slaat, mr. J, Algera is ter observatie opgenomen in het diaoonessenbuls „Bronovo" in Den Haag. Minister Algera is overspannen en zal i enige jweken rust moeten houden. De ziekte van de minister wordt in ver band gebracht met de vele werkzaamhe den. die uit de overstromingsramp zijn voortgevloeid Komende van Zürich, waar hij een doopplechtigheid heeft bijgewoond, is Prins 'Bernhard hedenmorgen in' een door hem zelf bestuurd vliegtuig te Genève aangekomen. Op het vliegveld is hij ontvangen, door de Nederlandse consul-generaal- en de heer Franklin Gowen, permanent gedelegeerde van de Verenigde Staten by internationale organisaties te Genève. De Prins heeft de lunch gebruikt met generaal Walter Bedell Smith, leider van de Amerikaanse delegatie ter conferentie van het Verre Oosten. De Prins werd in de namiddag in ons land terug verwacht. Prof. dr. A. S. C. van Heel uit Delfteen der Nederlandse geleerden, die in Juni naar Zweden vertrekt om daar de totale zonsverduistering te observeren, heeft een dezer dagen'bij het testen van de speciaal voor deze studiereis vervaardigde instrumenten, verrassende resultaten bereikt De hooggeleerde wilde mèt een bijzonder soort spiegel de kracht van het geconcentreerde zonlicht aan tonen. Hij plaatste daartoe de spiegel in het volle zonlicht om in het brand- punt zijn pijp aan te steken. De hitte was echter zo groot, dat hij slechts een stukje houtskool aan een steel in de hand hield en een nieuwe pijp moest gaan kopen. Deze aardige proef toonde overigens de bijzondere waarde van deze instru- meenten goed aan. Prof. Van Heel, die op zijn reis naar de Zuidpunt van het Zweedse eiland Gotland vergezeld wordt van de Delftse onderzoekers ir. G. J. Beemirtk en de heer W. C. Einthoven, wil namelijk met behulp van deze in strumenten nagaan of het mogelijk is de atmosferische storingen in de hogere luchtlagen te fotograferen. De speciale spiegel is geconstrueerd m het laboratorium voor technische physica van de Technische Hogeschool. Hij meet 80 bij 100 cm. en is verdeeld m 40 holle spiegeltjes, die het licht concentreren op de lens van een film camera. Deze camera maakt opnamen in het tempo van zestig beeldjes per seconde. De lens van de camera heeft een doorsnede van acht cm. en een brandpuntafstand van zes om. Voorts beschikt het geleerde gezelschap over een tweede camera voor het fotogra feren van de zonnesikkel. Wanneer, op de bewuste dag van de zonsverduistering de weersomstandig heden gunstig zijn. zullen de Delftse waarnemers in staat zijn de grootte, het contrast* de snelheid en de oriëntatie van de schaduwbanden kunnen waar nemen, Aan de hand van deze gegevens is het mogelijk te berekenen, op welke hoogte in de atmosfeer de turbulenties zich bevinden. De heren Beernink en Einthoven ver trekken op 8 Juni naar Zweden, prof. van Heel op 21 Juni. zou geneigd zijn te zeggen, dat dit re sultaat niet groot is, maar bij de na-oor- logse bouw hebben vele panden een gro tere oppervlakte gekregen dan voorheen. Zo is thans 700.000 m3 herbouwd en er ging verlo-ya 1.400.000 m3. Eind 1953 kon gesproken worden over een bebouwing van circa vijftig procent m vergelijking met de voor-oorlogse cijfers. De verwachting is gewettigd, dat eind 1954 circa tweederde zai zijn herbouwd. Nader ging spr. in op de uitvoering van het Basisplan, dat de Rotterdamse gemeenteraad in 1946 heeft aangenomen, In dit plan was de Binnenweg gepro jecteerd als een smal straatje. De wijzi- zigingen, die hebben plaats gevonden, hadden tot gevolg, dat de Binnenweg een ruime geriefelijke winkelstraat werd. Wie thans dit centrum in ogenschouw neemt, zal moeten toegeven, dat hier geen misgreep is gedaan. De heer Van Traa wenste de directie van „De Ster" tenslotte geluk met dit fraaie pand. De directeur van de N.V.. de hoer 'A. van der Werff, die de talrijke genodig den welkom heette, herdacht in zijn toe spraak de heer Lodewijk van der Werff, de overleden directeur van het bedrijf. Hij was bezield met een onuitblusbare ijver en aan hem is het te danken, dat de N.V, zich zo snel kon uitbreiden. Spr. bracht ook dank aan de velen, die aan de totstandkoming van dit pand hadden meegewerkt. Na hem voerden" nog het woord de ar chitect, de heer J. Hendriks en de bou wer, de heer C. J. van Luitgaarden. Ten slotte bood mej. A. Wagenaar, procura tiehoudster van „De Ster", de directie een plaquette aan, vervaardigd door de beeldhouwer I. G. Pieters uit Rhoon. Advertenties voor - - zijn geleverd door ,J. VAN OOSTENDORP - Rotterdam..- :Tel.„84630_(3Jijni:r) FILIALEN; DORDRECHT-EPE-S0MMEL5DI1K BRIELLE In de aula van de Nederlandsche Eco nomische Hoogeschool te Rotterdam hecit prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het waterloopkundig laboratorium ta P®1Ö< gisteravond een voordracht gehouden over het dijkherstel in 1953. Na ingeleid te zijn door de heer J: «L Kloppert, voorzitter van de afdeling Rot terdam van het Algemeen Nederlands Verbond,gaf spr.' een korte terugblik op de historische ontwikkeling van ons land. Wanneer men de geschiedenis van ons land nagaat dan zien we dat ons land leeft van de ene vloed in de andere. De vernieuwingen aan de dijken die in de loop der jaren zijn aangebracht, waren dringend noodzakelijk, omdat de aanval len van de zee op ons land een steeds groter wordend gevaar dreigden te wor den. In het Noorden van ons land, aldus spr., zijn nu plaatsen waar de kans op doorbreken van de dijken op l/300ste ofwel éénmaal in de driehonderd jaar ia berekend. Aan de hand van een aantal lichtbeel den gaf prof. Thijsse vervolgens een dui delijk beeld van de vaak schier hopeloze strijd tegen de ontstuimige kracht van het water. In het bijzonder de dichting van het dijkgat bij Schelphoek kwam nog eens in het middelpunt van de be langstelling te staan. Aan het delta-plan heeft prof. Thusse niet veel woorden gewijd. Hoewel bij er- van overtuigd was dat bezwaren tegen afsluiting in ruime mate aaanwezig zi)n o.a. de oesterteelt en de scheepvaart levert het plan anderzijds weer een on gekend aantal voordelen op, zo besloot hu. (Medegedeeld door de Firma A. Makkreel, makelaar in granen.) ROTTERDAM, 12 Mei 3954. Vor slot V.K. Met 29.4214 29.5214 Juli 25.25 25 35 Sept23.5714 23 5714 Nov, 23.40 23.40 SK 29.75 25 50b 234711 2335 'S-GRAVENHAGE, 12 Met. Vangstbe- richten van hedenmorgen uit de Castle Baai: Sch 32 met 20 kantjes, Sch 2 geen vangst, Sch 116 2 kantjesPrijzen verse vis: grote tong 1.471.50, groot middeltong 1-27—l-M; klein middeltong 1.30—134, tong f 1.30. 1-35138, tarbot I 2.15, H 1.15—1 DO, grote rode poon 1.50, alles per kg, middelschot 12-80~15, kleine schol 8.80—10, belde per W* van 40 kg. - -

Trouw / De Rotterdammer | 1954 | | pagina 2