Meer klaarheid Defensie-nota aan de Tweede Kamer Opbouw van het leger gaat door, ongeacht de nieuwe wapens VERKORTING VAN DE DIENSTTIJD en opbouw IS NOG TOEKOMSTMUZIEK ENGELAND KIJKT DE KAT UIT DE BOOM Churchill in het Lagerhuis over Zuidoost-Azië Drie vliegtuigongevallen in Nederland Straaljagerpiloot gedood, vlieger uit zee gered :mmm r FM-zenders NIEUWE FRANSE VOORSTELLEN Op drie punten overeenstemming op geheime bespreking te Genève? Verhouding opbouwkosten tussen land-, zee- en luchtmacht 3:1:1 Oudste Nederlander overleden DINSDAG 18 MEI 1954 TWAALFDE JAARGANG No. 2774 Weerbericht KLAAR GELUID Dulles voorlopig niet naar Genève terug De gewonden van Dien Bien Phoe Strategisch belang van Nederland Prij sindexcij f er s gëzinsverbruik gestegen «ÉÉI -- /c, WÊÈL Reeds 214 doden door^ onlusten in Pakistan H. D. Louwes commandeur, in orde van Oranje Nassau voor dé millioen; voor de millioen en vóór frastructuur 956 zeemacht f 945 internationale 126 millioen (Van onze Haagse redacteur) Minister Staf heeft in een omvangrijke nota aan de Tweede Kamer een uiteenzetting gegeven van het defensiebeleid. Twee actuele punten in deze nota zijn de duur van de eerste oefening en het vraagstuk van eeneventuele wijziging in de leger-opbouw als gevolg van de ontwikkeling van nieuwe wapens. Over het eerste punt, de diensttijd, wordt in.de nota slechts opgemerkt, dat de mogelijkheid be staat dat tot enige verkorting wordt overgegaan, doch de minister is hierop in een toelichting, die hij op de nota gegeven heeft, dieper ingegaan naar aanleiding van de in België tot stand gekomen verkorting van de diensttijd tot 18 maanden. Over leg in NAVO-verband over de vaststelling van de diensttijd acht Minister Staf noodzakelijk. Wellicht zal dit overleg leiden tot een kleine verkorting van de duur, maar in Nederland zal een dergelijke maatregel op korte termijn niet mogelijk zijn, aan gezien wij nog een achterstand in de opbouw van de strijdmacht hebben in te halen. De minister hoopt het regeringsstandpunt in deze kwestie te kunnen mededelen bij de discussie over de nota. in de Tweede Kamer, die omstreeks het einde van de volgende maand zal plaats vinden. Zo sterk mogelijke landmacht Belang van de Ned. kust erkend Overzeese Rijksdelen A Zie verder pagina 4 Zeegevecht bij China Zes punten- In zee gestort Botsing hij Roermond Grote order voor „Van Twist"-<r SOWJET-WAPENEN IN GUATEMALA Rotter ia»1 Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.3019.30 uur Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 '«-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Eedactie: Tel. 111392 Administratie: Tel. 114402—115486 B.g.g. 395286 Schiedam:. Lange Kerkstraat 24b. Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week../ 2.26 per maand, 675 per kwartaal Losse nummers 13 cent. Verschijnt dagelijks. Directie: O. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. DROOG WEER Wisselende bewolking en droog weer. Matige wind tussen Noord en Noord-Oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 'v 1 ';-J ■O HoofdredacteurDr. J. A. H. J. S. BRUINS SLÓT P-E laatste jaarvergadering van de [J Hervormde Raad voor de Zaken van Kerk en School, onlangs te - Utrecht gehouden, is ongetwijfeld be- langrijk geweest. De Raad heeft op royale wyze gele genheid gegeven alle mogelijke be swaren tegen zijn arbeid te spuien. En hiervan is een druk gebruik gemaakt Zowel van links als van rechts. Voor het openbaar onderwijs sprak Ir. N. F. Noordam directeur van de gemeentelijke Kweekschool te Rotter dam. Van deze zijde, vindt men de Raad niet rechtuit: De Raad zo heet het ziet 't bijzonder onderwijs eigen lijk als het normale. 'Het openbaar on derwijs hangt er maar zo'n beetje bij. Ook de aandacht van de gemiddelde kerkeraad gaat-in deze richting. Laat - de Raad daarom de kerkeraden en schoolbesturen warm maken voor het openbaar onderwijs. Een volgend bezwaar van deze spre ker was, dat de Raad zo stiekem weg het profetisch geweld in de school wil brengen. Zo stiekem weg de openbare ichool wil gaan christianiseren. We vertrouwen de Raad niet. Er is te wei nig openheid. Voor het Christelijk onderwijs sprak de heer P. Jouwsma, hoofd ener Ohr. whool te Enschede. Deze had veel be zwaar tegen de verklaring van April 1952, afgegeven door de Generale Sy node der Herv. Kerk in zake Hardega- rijp. Die verklaring, aldus deze woord voerder, is nog nimmer door de Kerk gesanctlonneerd. Wat gebeurt er nu verder? Wat moeten mijn werkster en mijn - groenteboer, de fabrieksarbeider en de intellectueel, al of niet meele vend, nu met deze verklaring doen? Wat voor houvast krijger, zü in de tohoolkeuze? Na de verklaring zijn practisehe richtlijnen aan de kerkera den uitgebleven. Ook heeft hem be droefd de zinsnede uit de verklaring, dat de Kerk in 't huidige tijdsgewricht niet in het algemeen een voor allen geldende keuze kan en mag doen tus- sen het bestaande openbare en het be staande Christelijk onderwijs. Prof. Van Niftrfk en de Synode willen, aldus de heer Jouwsma, de Kerk, wat de schoolkeuze aangaat, muilkorven. Hier mogen wij niet in berusten. De voorzitter van de Raad, dr. D. N. van der Neut, antwoordde hierop dat de Raad niet neutraal wil'zijn. De Raad wil solidair zijn met allen die in de paedagogische verantwoordelijfc- beid "staan," hetzij "zetwerkeninde. openbare, hetzij in de ..Christelijke school; óm gezamenlijk te zoeken naar de oplossing van de vragen van opvoe ding en onderwijs vanuit 'het Evange lie: De Raad'is zeer dankbaar voor het Chr. onderwijs en steunt dat ook van harte. Maar In haar apostolische op dracht en profetische roeping (geen geweld), in haar oecumenische ver bondenheid met andere keiken en le den van andere kerken, heeft de Herv. Kerk een eigen taak en ziet ze een eigen horizon. En in die horizon ligt niet alleen de school met de Bijtoel. Ook voor de kinderen van de openbare sohool Is zümede-verantwoordelijk. Het gaat ar niet om welk standpunt wy persoonlij Ik innemen, maar welke opdracht de Kerk heeft te midden van- 'oc» volk- WIJ menen, de balans van deze 12de jaarvergadering opmakend.-dat ze ons winst heeft gebracht. Niet dat de Raad nu meer positief stelling zou heb ben genomen voor de GJhr. sohool, ver geleken met 1952. „Be geloof het niet", zo zei de voorzitter op een desbetref fende vraag. De Raad b 1 ij ft zich stel len op de basis van de Synodale ver klaring van April 1952. Waarin de winst dan wel ligt? In de meerdere klaarheid en open heid. Men weet nu beter dan voorheen wat de Raad drijft en wat hij wil. Bovendien was hier van een coquet- teren met de openbare school, zoals we dat op vroegere vergaderingen van deze Raad wel eens. hebben meege maakt, niets te bespeuren. Integendeel: hier sprak1 zuiver het apostolair élan. Bijzonder teleurgesteld echter heeft otis het antwoord van de Raad aan een spreker u-it Friesland. Deze stond daar, naar zijn eigen zeggen, -als met-ge doopte, als niet-lid ener Kerk en toch ais afgevaardigde van een kerkeraad. In de discussie was door een der ande re sprekers gezegd, dat met hum-a nis- ten' en dergelijken niet viel samen te" werken. De Friese spreker betreurde dit. Als er ergens een góede openbare «èhoól op een dorp is, welnu, laat haar «taan en zet er geen andere naast en als het een Christelijke is, lsten we dan hetzelfde doen. Maar nog steeds deze spreker die „diehards" van de Chr. .school maken i dit vaak onmoge lijk. Op dit wel zeer indifferente stand- Punt in zake de school antwoordde de Raad wei heel mager, toen hij zei: „Wij hebbeu hier weinig a'an toe te voegen, al stelt de spreker de Raad in de na dere fundering van hetgeen hij op merkt wel voor verschillende proble men- Hier had toch stellig 'een positiever antwoord gegeven moeten worden. Ben ding is echter zeker: Wie thans bogmetwanbegrippen omtrent de Raad rondloopt, kan, na deze twaalfde- jaarvergadering, dit moeilijk meer aan de Raad wijten. Ieder kan nu zo lang zamerhand weten, wat hij aan de Raad heeft - In de voort te zetten discussie tón aanzien vati de problematiek rondom de Chr. school lijkt ons dit van groot belang. T. M- GILHUIS (Van onze Haagse redacteur) T)E besprekingen die minister Staf in Februari j.l. in Washington gevoerd heeft, hebben klaarheid gebracht in het vraagstuk van de finan ciering van de opbouw der strijdkrachten. Met name is er thans zekerheid over de om vang van de toekomstige Ame rikaanse hulp, over de aard en omvang der uit de tot en met 1954 beschikbaar gestelde fond sen, nog zelf te bekostigen voorzieningen en inzake de be stedingsmogelijkheden voor de resterende tegenwaardefondsen. Naast de aanvaarding van de uitbouw van het legerkorps tot vijf divisies ais grondslag voor de Amerikaanse hulp en de be vestiging dat de 44ste regiments gevechtsgroep, twee infanterie- regimenten en de territoriale luchtdoel-eenheden met Ameri kaans materieel worden uitge rust. werd een toezegging ver kregen voor speciaal opleidings- materieel. Wat de luchtmacht betreft zul len de Ver. Staten met Neder land deelnemen in een gezamen lijk aanschaffingsprogramma ter verkrijging van nachtjagers. Een gedeelte van deresterende tegen- waardegelden is voor dit doel gereserveerd. f ITGAANDE van de' resultaten van zijn besprekingen deelt minister. Staf thans in zijn defensienota ^aah de Tweede Kamer mede,"dat voor -de" jaren. 1955 tot en met 1957 de Vol gende uitgaven begroot zijn: Voor delandmacht 2437 millioen; -. - luchtmacht ln- Voorts Is een bedrag van .50 millioen uitgetrokken voor de burgerlijke verdediging. Ter dek king van deze uitgaven dienen de volgende bedragen: 260 mil lioen aan resterende gelden uit het tijdvak 1951/1954, 204 mil lioen aan resterende tegenwaar defondsen en 4050 millioen uit de drie jaarbegrotingen. Van het totaal der tegen waardefondsen ad 600 millioen heeft thans een bedrag van 396 millioen een bestemming gevon den en wel 176 millioen voor voertuigen, 76 millioen voor mijnenvegers, 28 millioen ge reserveerd voor de artillerie- inrichtingen en 116 millioen gereserveerd voor de bouw van Hunter-dagjagers en S-14 lestoe- stellen. Foster Dulles, dc Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft geen plannen om binnen afzienbare tijd naar Genève terug te gaan en de leiding van de Amerikaanse delegatie weer op zich te nemen. Hij meent, dat die leiding op het ogenblik in goede handen is. aldus heeft Lincoln Whitd, de woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken, Maandag in Washington verklaard. Hij zei dit in commentaar op berich ten, volgens welke de Amerikaanse delegatie er bij Dulles op aandrong naar Genève te vliegen, aangezien geen over leg was gepleegd met Groot-Brittannië over plannen voor FransAmerikaanse besprekingen over mogelijke Ameri kaanse interventie in de Indochinese oorlog. ÏN brede kring zal men met vol doening kennis hebben genomen i van de plannen der regering om zo 1 spoedig mogelijk 'de radio-ontvangst via de zenders Hilversum I en IIté verbeteren. Deze ontvangst laat nl- hier en daar veel te wensen over. Toepassing van frequentie-modula tie, waartoe zg. F.M.-zenders zullen worden geplaatst, garandeert een be tere ontvangst. - v: Men zal hiervan echter alleen kun nen proiiteren, indien het ontvangst toestel aan deze modulatie is aange past. ■W'.H.j*:: Voor vele bezitters van oudere toe stellen zal dit dus zekere financiële consequenties hebben. Een schaduwzijde helaas. Met de invoering van nieuwe wapens en strijdmethoden kan thans nog geen rekening worden gehouden, hoewel hierdoor mogelijk in de toe komst de organisatie en samenstelling van de thans ontworpen strijdkrach ten wijzigingen zuilen ondergaan. De invloed, die atoomwapenen, geleide projectielen en onbemande vliegtuigen uiteindelijk op de gevechtsvóering en de opleiding zullen hebben, wordt thans bij het geallieerd hoofdkwartier en bij de grote bondgenoten zorgvuldig bestudeerd. geen aanleiding bestaat die verhouding voor de eerstvolgende drié jaren te wij zigen. Herhaaldelijk én .met nadruk is in het internationale overleg gewezen op de strategische béteekenis van Nederland, in het bijzonder voor de verdediging van Engeland, zo schrijft .de minister verder. De strategischebetekenis.: zal .voor de Atlantische verdedïging.-.'-groter- worden naarmate ons land in eenhogere staat Van verdediging wordtgebracht. Daarover zijn nog onvoldoende gege- vens voorhanden om nu reeds een duide lijk oordeel te vormen, doch algemeen wordt erkend, dat. conventionele wapens en strijdkrachten nodig zullen, blijven om een'; hecht'scherm Van'grondtroepen', en vliegtuigen te'vormen. Aan deze opmer kingen. m de; nota -heeft, de minister in zijn toelichting toegevoegd, dat, indien een nauwkeurig oordeel thans mogelijk zou zün', -het zeker twee jaar zou duren voor de nieuwe wapens en de voertuigen, nodig voor gewijzigde organisatie zou den arriveren. Het is uitgesloten dat wij daarop zouden wachten met de verdere opbouw van het leger. Dat is ook het oordeel van de NATO-bevelhebbera. In het opbouwplan, dat thans van kracht is en dat tot het einde van 1956 loopt, is bijzondere betekenis gehecht aan een zo sterk mogelijke verdediging van Europa. Een verovering van Europa zou een vrijwel beslissende factor voor *s vjjands eindoverwinning zijn. Ver wacht kan dan ook worden dat de bezet ting van West-Europa een van de eerste vijandelijke oorlogsdoelen zal zijn, waar bij de centrale sector, waarin Nederland gelegen is, van zeer bijzonder belang is. Daarom Is van Nederland een zo sterk mogelijke strijdmacht te land gevraagd, hetgeen overeenkomt met Nederlands eigen belang. Om dezereden - Is tn de totale defensie-inspanning een verhou ding in de opbouwkosten tussen land-, zee- en luchtmacht van 3:1:1 aangeno men. Minister Staf is van oordeel, dat er In het Lagerhuis heeft premier Churchill in een verklaring ever de Britse politiek in Zuidoost-Afrika. ojn. gezegd, dat zijn regering weigert een definitief besluit te nemen ten aanzien van de oprichting van. een Zuidoost-Aziatische defensie-alliantie, voordat de resultaten van de conferentie in Genève bekend zijn, hoewel dit besprekingen van militaire staven niet behoefde uit te sluiten. De premier herbaalde, dat Engeland bereid Is de oprichting van een Zuid oost-Aziatische defensie-alliantie wel te overwegen, wanneer Genève achter de rug is. Eerst moet men proheren vrede in Indo-China te krijgen door middel van onderhandelingen in Genève, ver klaarde hij. Dit staat los van de kwestie van een deskundig onderzoek- van de situatie in bestaande strafinstanties, aldus Churchill, kennelijk "hiermede bedoe lende, dat b.v. in. Singapore of Wash ington militaire besprekingen dervijf naties gehouden kunnen worden. Een al even op zichzelf staande kwestie Is die der onderhandelin/en tussen de Amerikanen en Fransen, die thans over Indo-China gevoerd worden, verklaarde Churchill. Churchill verklaarde, dat Engeland- bii de overweging van al deze kwes ties het nauwste contact handhaaft met de regeringen van India, Pakistan en Ceylon en ook 'met de regeringvan Birma. De premier merkte echter op. dat men uit zijn woorden stellig niet mag distilleren, dat Engeland, wanneer het resultaat van Genève duidelijker is. niet bereid zou zijn de mogelijkheid te onderzoeken van vestiging van een systeem van collectieve beveiliging en defensie in Zuidoost-Afrika en - het Westelijk deel van de Stille Oceaan, binnen het raam der VJ4. Bij het debat merkte Bevaa (links- Labour) op. dat een schikking in Zuid oost-Azië. die door deelneming van India en -China versterkt- wordt, alge-' mene instemming zou ontmoeten, maar dat er wrok zou bestaan tegen een collectieve vrede, die bedoeld zou zün om China militair te omsingelen. „Ik zal dat in gedachten houden", gromde Churchill- Het Labourlid Donnelly verlangde een waarborg, dat Engeland geen militaire interventie in Indo-China overweegt,' vóór het resultaat van Genève bekend is. „Ik meen, dat wat dit betreft, mijn verklaring duidelijk was", antwoordde ChurchilL Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft thans prijsindexcijfers van het gë zinsverbruik op basis 1949 r= 100 per 15 April 1954 samengesteld. Het totaal indexcijfer' steeg tussen 15 Maart en -15 April 1954 met 1 punt. hetgeen vrijwel 'geheel werd teweeg 'gebracht door een stijging, met 2 punten, van het index cijfer-voor de groep voedingsmiddelen." Binnen deze groep steeg hetindexcijfer voor groenten, gevolg van seizoeninvloeden, tussen 15 Maart en IS April, zeer. sterk ook de indices voor aardappelen en fruit on dergingen een stijging, ZÜ het in aanzien lek geringe mate dan bi] groenten liet ge val was. De prijzen van eieren vertoonden In deze periode eeh "geringe daling. Bij de - niet- 'voedingsmiddelen kwamen geen prijsver» anderingen van betekenia voor. De werken, die in de afgelopen jaren aan de Ussel werden uitgevoerd, hebben de mogelijkheid om Nederland althans gedeeltelijk te behouden, sterk vergroot. Mits goed verdedigd hebben deze werken ook naar het oordeel van de geallieerde bevelhebbers een belangrijke defensieve kracht.- Als gevolg hiervan en van het herhaaldelijk met nadruk wijzen op de strategische betekenis van ons land is dan ook het belang van het in handen houden van de Nederlandse kust in ver band met de mogelijkheid voor een vij and. om geleide projectielen op Enge land-af te vuren, erkend. WH dus aan de strategische betekenis van ons land een argument ontleend worden om de bondgenoten bereid te doen zijn de verdediging van Nederland als essentieel voor de gezamenlijke te beschouwen, dan zal onder geen voor waarde de geprojecteerde landmacht bijdrage ten bate van enig ander onder deel van de verdediging mogen worden verminderd. Indien als gevolg van de integratie in E.D.G.-verband wijzigingen aangebracht moeten worden in organisatie en samen stelling van bepaalde onderdelen, zullen deze slechts zeer geleidelijk worden ge- effectueerd. De Nederlandse strijd krachten worden overigens opgebouwd in zodanige organisatorische vormen, dat niet alleen omvorming tot de E.D.G.- organisatie niet tot ingrijpende ombouw zal behoeven te leiden, doch ook inte gratie- met onderdelen van niet tot de E.D.G. toegetreden landen terstond mo gelijk zal zijn. In dit verband worden van grote betekenis geacht de onlangs door de Engelse en Amerikaanse rege ringen afgelegde verklaringen met be trekking tot de handhaving van strijd krachten op het vasteland van Europa, ook wanneer de E.D.G, tot stand- ge komen zal zijn. De verdediging van de overzeese rijksdelen komt voor wat betreft de Nederlandse Antillen en Nieuw-Guinea voor1 rekening van de Kon. Marine en voor wat betreft Suriname voor reke ning van de Kon. Landmacht. De Lucht macht zal hierbij in de naaste toekomst nog niet worden ingeschakeld, aan gezien dit zou betekenen, dat moderne straalvliegtuigen In deze gebieden ge- stationneerd zouden moeten worden, hetgeen zeer omvangrijke gronddiensten zou vergen.1 Naar het voorkomt be hoeven in de overzeese rijksdelen voor lopig geen aanvallen te worden ver wacht waartegen straaljagers zouden moeten optreden. In de plannen voor de verdediging van deze rijksdelen wordt alle aandacht geschonken aan de locale verdediging terwijl ook luchtdoel- artillerie aan de bewapening zal worden toegevoegd. Het ministerie van Landsverdediging der Chinese nationalisten heeft gemeld, dat een enkel nationalistisch oorlogs schip gisteren in een botsing in de na bijheid van het Chinese vasteland een communistisch vaartuig tot zinken heeft gebracht en negen andere heeft be schadigd. De boteing, waarbij 10 communistische vaartuigen, waaronder zeven kanon neerboten betrokken zouden zijn ge weest, heeft' volgens het ministerie plaatsgevonden in dè'nabijheid van dé kust van de provincie Tsjekiang. W-'i 4--i mMi., p- - J «S; fc-53 Ir. C. STAF. Oorlog en Marine Uit gezaghebbende bron te Genève werd vernomen, dat men gistermiddag bij geheime besprekingen over de drie volgende punten overeenstemming heeft bereikt: 1. Om een regeling van de evacuatie der gewonden uit Dien Bien Phoe te vergemakkelijken zullen de Franse en dc Vietmihhdelegaties in Genève direct contact opnemen 2. Bij de bespreking over het vraag stuk van herstel van de vrede tn Indo. China, dat na de discussie over de eva. cuatie van Dien Bien Phoe werdbe. handeld, is besloten voorrang te ver lenen aan het militaire aspect van de kwestie; 3. De door Frankrijk en de Vietminh ingediende plannen voor een regeling in Indo-China zuilen de grondslag voor de besprekingen vormen, zonder'dat andere ontwerpen of suggesties worden ver. worpen. De besprekingen zouden vandaag wor den hervat. Terwijl té Genève ten aan zien van het vervoer van de ernstig ge wonden, uit Dien Bien Phoe het pessi misme bleef overheersen, hebben, de Fransen in Indo-China. de Vietminh een nieuw voorstel gedaan om tot evevuatie der ernstig gewonden uit het verloren gegane fort te komen. r. Het .nieuwe voorstel werd .doorhét opperbevel:' uitgezonden - kort voor/ dè bestandsovereenkomst. afliep, waarbij de Fransen hadden beloofd de voor naamste verbindingsweg tussen Dien Bien Phoe én' de delta van de Rode Rivier niet te bombarderen, zolang de evacuatie der. gewonden aan ,- de-gang was. De Franse luchtmacht heeft inmiddels de bombardementen op de stellingen: der Vietminh hervat. Gistermorgen omstreeks elS uur is een Thunderjel van de vliegbasis Eind- •hoven verongelukt. Hel toestel is enige kilometers builen het landingsterrein terechtgekomen» De 22-jarige tijdelijke xeserve-sergeant-vlieger J. D. E. J. Bea- tens uit Zaandam is hierbij om hel le ven gekomen, Maandagmiddag merkte de badman Groen uit Egmond a. Zee dat drie km ten Zuiden van Egmond aan Zee een vliegtuig in zee stortte. Onmiddellijk waarschuwde hij de schipper van de reddingboot, de heer G. J. van FeL die met zijn mannen in 15 minuten de boot in zee hadden. Na zes km gevaren te hebben ontdekte men een rood zwem vest en een rubberboot, waarin de li. Ier zee 2e kt J, L. van Schmidt auf Allen- stadt, van het vliegveld Valkenburg al ongeveer een uur lang had rondgedre ven. In Egmond aan Zee is de vlieger, die twee diepe snijwonden aan het hoofd opgelopen had, eerste hulp verleend. Uit een gesprek, dat wij met de vlie genier hadden, bleek dat het toestel laag over de zee had gevlogen. Bij de eerste aanraking met het water braken de motoren af. Hierna wipte het toe stel weer van het water en kwam nog maals met verminderde vaart op het zee-oppervlak terecht waar het onge veer een minuut bleef drijven. In die ene minuut heeft de vliegenier kans gezien om de rubberboot met de fles samengeperste lucht op te pompen. Daarna zonk- het toestel onmiddellijk. In de omgeving van Posterhoit bij Roermond zijn gistermiddag omstreeks 3 uur twee Belgische F 84 Tbunderjet- straaljagers neergestort nadat zü hl de lucht in botsing waren gekomen. Een der toestellen kwam neer in de ge meente Posterhoit het andere op grond gebied van de gemeente Echt. Het vliegtuig dat onder Echt is neer gekomen, heeft zich diep in de grond geboord, het andere werd vernield na bij de buurtschap De Vorst onder Pos terhoit gevonden, waarbij geconsta teerd werd, dat de schietstoel ontbrak. Later bleek, dat beide piloten zich door middel van de schietstoel in veiligheid hebber: kunnen brengen. Het vliegtuig, dat in de gemeente Echt is neergekomen, heeft bij Konings- bosch een bosbrand doen ontstaan. Noodlanding In Voorthuizen heeft de KLM-gezag- voerder de heer O. P. Koch, die onlangs twee Nederlandse records verbeterd heeft, een geslaagde noodlanding ge maakt. De heer Koch was van het vlieg veld Teriet bij Arnhem opgestegen. Na een voorspoedige.tocht kreeg hij op een hoogte van 6500 meter gebrek aan zuurstof en geraakte hü tevens in een onweersbui. B|j de noodlanding schoot het toestel rakelings langs een koe. De nieuwe Franse voorstellen, .:om- vatten het volgende:. v-ï S/iK? 1. Het vliegveld van.Dien Bien Phoe dient gerepareerd te worden,zodat daar Dakota-vliegtuigen voor zieken- vervoer kunnen landen. De reparatie wordt uitgevoerd door de Vietminh of door Franse eenheden. Als de Fran sen het moeten doen, moeten zij toe stemming krijgen om genie en'uitrus ting te droppen of te laten landen en:: ze na beëindiging van hun .werk.'weer,-- op te halen. 2. Het verkeer op route-41, die Dien Bien Phoe met. Sonla- verbindt,-komt;- onder controle van een gemehgde .com-':' missie, waarin eventueel neutralen j worden opgenomen. (De communisten hadden 't niet bombarderen van 'route: 41 geëist,- opdat zij hun eigen,gewon-;: den zouden kunnen vervoeren, '-'terwijl! de evacuatie van de Franse .gewonden?; werd uitgevoerd). .O. -btrS; 3. Geen discriminatieItussen Franse; enVietnamese gewonden te Dien--Bien Phoe. .Deze cis wordt gesteld orai^.de? communisten?te. verhinderen de"Viet-/ namezen;te beïnvloede^:/'-'"v i 4. .Het transportvan i gewonden -'- in.' zó groot - mogelijk f aantal, - als het vlieg-, veldieenmaal gereed^'4 5. Een gemengde 'commissie óm"'- te' beslissen,, wiegeëvacueerd zal worden.,: 6. De Fransen zullen geneesmiddel len per parachute laten; zakken voor dé gewonden van de Vietminh, .indien zulks nodig, is eb 'zwaar gewonden :van de Vietminh, die door wegvervoer zouden sterven, per vliegtuig vervoeren: naar de veldhospitalen van f de Viet-;, minh of naar - Franse1 zi ekenhuizénl iu-.":/ Een der geëvacueerde gewonden, heeft verklaard,-' dat de eerste drie dat; gen na de var van de vesting de ernstig gewonden de een na de anderstierven, zonder - dat de; Vietminir' zich met;"?, dec/ mannenbemoeiden, die zelf maar moesten., zien,, hoe zfj,:; aan y yoëdseljf1; kwamen '>,4 De automobielfabriek Van Twist'.'.-- in Dordrecht heeft de opdracht^ont-,; vangen 'voor :hët vervaardigen.van •-44/ autobus- en reinigingschassis voor de gemeenten 'Amsterdam, Rotterdam, Den Haag :en Nijmegen.^ Gisteren geraakte bij de Karper- weg te Amsterdam een personenauto te water met twee inzittenden en een hond. De personen wistmen tijdig te redden, doch het hondje bleef in de gezonken auto achter. Nadat de kraan- ivagen van de brandweer de wagen gedeeltelijk bóven water had gehesen, zwom kei hondje, dat meer dan een half uur onder water had gezeten, door het geopende portierraam naar buiten enwerd door de brandioeer op de wal getrokken. De G.GJ). ont fermde zich verder over het dier. Reuter meldt uit Washington, dat het State Departement gisteren heeft ver klaard, dat een belangrijke verscheping van wapenen naar Guatemale gezonden was „vanuit door de Sowjets gecontro leerd gebied". Te Sneekis in het afgelopen week einde de oudste inwoner van Nederland, de heer Keirr.pe Piers Nljdam. op 103- jarige leeftijd overleden. De neer Nlj dam was erelid' van 'd» famllievereiu-' ging Nljdamstra. Premier Mohammed All van? tan heeft verklaard,1 dat communisten en „andere anti-Pakistaanse elementen" de handhebben gehad in1 dei onlusten';?," die in het afgelopen weekeinde in Oost- Pakistan.' in het centrum van'de', jute- industrie Naurau-AnganJ hebben plaats?: gevonden. i". Volgens een communiqué, 1 dat/te Dacca, nabij de jutefabrieken gelegen, i is uitgegeven,'z|jn 206 doden geborgenf- waaronder die van vrouwen en 'kin deren. Voorts werden 263 personen ge- wond in de ziekenhuizen opgenomen;;- waar 8 aan hun verwondingen bezwe- -" ken zijn. Minister A. C.: de Bruyn heeft van-" morgen tijdens de eeèste .openbare .'ver-j; gadering van het Landbouwschap mede- gedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd de heer H. D. Louwès, voor-1? zitter van de Koninklijke NederfandséS? Maatschappij voor Landbouw te. bende." men tot Commandeur in de Orde van* Oranje Nassau en de secretaris, mr„IT;f4 F. X. Cerutti tot Officier in de Orde"?'- van Oranje Nassau C .iw->Y' De onderscheidingen wërdën dóor 'niï-':- nlster De Bruyn uitgereikt. y

Trouw / De Rotterdammer | 1954 | | pagina 3