Collegi geeft antwoord ;e van B. en W. op vele vragen van de raad I Eerste paal voor torenflats zit er „geheid" in Adjudant P. J. Paauw nam afscheid van de dienst H.v.ANDEL Geen nauwere samenwerking tussen Schiedam en Vlaardingen Eerste paal voor derde gedeelte van het stadhuis geslagen WRIJSSEMÜS Begrotingsdebatten voortgezet Historische dag voor Schiedam Nieuwe voorzitter van het C.J.M.V. VLAARDINGEN Tien verdiepingen en een dakétage SNELLER en GOEDKOPER Feestavond Wijk IV Maasland MAASSLUIS Pro Rcge nieuw leven ingeblazen Nieuw visserijbedrijf TKOUW Dinsdag 30 November 195^ t N de Maandagavond gehouden gemeenteraadsvergadering te Schie dam werden onder voorzitterschap van burgemeester J. W. Peek de idebatten voortgezet over de begroting 1955. Nadat Vrijdagavond de verschillende raadsfracties hun oordeel over deze begroting hadden kenbaar gemaakt en in grote lijnen over onderscheidene punten vragen hadden gesteld, was op deze vergadering het woord aan het college van B. en W. voor het geven van een antwoord en het ver duidelijken van de gevolgde gedragslijn. Aan de traditie getrouw werd het eerst het woord verleend aan de wethouder voor gemeente werken, de heer Th. J. L. van den Berg. Bouwgrond Sociale zaken Woningbouw Financiën Huisvesting u MOET ONZE LEO VAN IERLAND Twee maal overreden TEKKO TAKS EN EEN KLEIN BADPLAATSJE Onderwijs HOTTERi AI-LOK DEN v.v. Van nu af s Burgerlijke stand van Schiedam Engelse fabriek vestigt zich in Vlaardingen T 'ermijnnoteringen ROOMBOTERLEÏTERS, 0A SPECULAASPOPPEN, mef amandeien, per siuk 0,15 - 0.28 - 0.75 -1.50 B0TERSPECUIAA5P0PPEN, per sfuk 0.15 - 0.28 - 0.75 - 1.50 MARSEPEIN en CHOC. FIGUREN en CHOC. LETTERS V is.serijherirhten De heer Van den Berg begon mef te zeggen, dat hij trots was op wat in Schiedam in het afgelopen jaar tot stand was gebracht. Als eerste punt sneed hij het probleem van de brug bu de Vijfsluizen aan, een vraagstuk waarvan nog verschillende onderdelen duister waren voor de raadsleden. Wethouder van den Berg vroeg de raad nog enig geduld te oefenen. Wanneer het aan het college lag zou de raad op deze verga dering het voorstel al onder ogen krij gen, aldus spreker, maar het is wel te verwachten dat voor de financiële zijde van het probleem een gunstige oplossing zal worden gevonden. Ér wordt voortdu rend contact onderhouden over deze zaak met de Provinciale Waterstaat en de Gemeente Vlaardingen. Ket probleem dat nog niet is opgelost, geldt de breedte die de brug zal krijgen. Oorspronkelijk was deze breedte gesteld op 30 meter, maar omdat er nu geen ha- venspoor over de brug geleid zal wor den, gaat er van deze breedte 6 meter af. De voorbereidingen worden boven dien vertraagd door het feit, dat nog niet definitief vaststaat hoe hoog de dijk wordt. Oorspronkelijk zou deze S meter hoog worden maar volgens de laatste berichten was deze hoogte tot 5.25 meter teruggebracht. Het aulaplan wordt zo spoedig moge lijk aan de raad voorgelegd. B. en W. hebben echter een financiële grens moe ten trekken, die volgens de technici te laag is. Wethouder Van den Berg kon geen definitieve termijn noemen waarop de plannen klaar zouden zijd- Ten aanzien van de vacaturen bij de dienst gemeentewerken in het bijzonder voor die van de middelbare functies was de wethouder niet optimistisch. Er zijn vele vacaturen met weinig can didates Deze kleine staf moet aange vuld worden met middelbare technici is gezegd. Dat is moeilijk want niet alleen de beloning is een probleem maar de Ruim 530 woningen kwamen tot nu toe in 1954 klaar, dat is in de laatste weken tien woningen per week. Hier mede is het streefcijfer in de iaatse weken overschreden. De opzet was 1 woning per dag klaar te hebben. Het enige probleem voor de toekomst is, dit tempo vol te houden. Dat zal niet veel moeilijkheden opleveren met betrekking tot de arbeidsmarkt, maar wel ten op zichte van het te verwachten contin gent. In 1954 kon op 1955 geanticipeerd woiden. De verwachting is gewettigd, dat in 1955 op het contingent van 1956 geanticipeerd kan worden. In de jaren '54 en '55 kunnen 818 woningen ge bouwd worden. Bovendien is in 1955 een stadhuiscontingent wel te verwach ten. De verwachtingen voor 1955 zijn echter niet zo rooskleurig als zij voor 1954 geweest zijn. Voorlopig kunnen in 1955 naar schatting 385 huizen worden gebouwd, misschien kan dit aantal ech ter tot boven de 400 opgevoerd wor den. Ten aanzien van het huurprobleem zag wethouder Van Kinderen dat het moeilijk zal zijn het nu bestaande peil te handhaven. Bij het huurprobleem houdt het college bovendien sterk vast aan de globale berekening, waar het peil van de woningen, in Schiedam ge bouwd, ruim 10% staat boven de mini mum eisen door het ministerie gegeven. Op vragen van de heer W. Kok of het mogelijk was een gedeelte van het woningbezit af te stoten was het ant woord, dat wanneer dit gedaan zou worden, de verleende subsidies geen doorgang meer zouden vinden. Naar aanleiding van een vraag van de heer A. Hoek, de woningbouw vereni gingen by de nieuwbouw in te schake len, maakte wethouder Van Kinderen bekend, dat in de loop van het jaar overleg met de woningbouwverenigin gen was gepleegd, maar dat dit op niets was uitgelopen omdat mede gebleken was, dat deze verenigingen niet vol doende geoutilleerd zyn, om de exploi tatie van grote blokken op zich te ne men. Mogelijkheden zijn er wanneer een federatie wordt opgericht. Maar hierin ambitie yan de möare technicus J* ^ameente^grote zeggenschap heb gaat vaak een andere kant op dan achter een tekenbord te gaan staan. De bebouwing van de grond naast de Rotterdamse dijk en de Hogebanweg was nog een probleem,want de grond is nog niet van de gemeente en hier heeft ook de gemeente Rotterdam be langen. De wethouder van gemeente werken van Rotterdam heeft echter in een bespreking zijn volle medewerking toegezegd bij het zoeken naar een op lossing. Op de vragen die gesteld waren naar ■aanleiding van de voorraad bouwgrond, die in de gemeente Schiedam beschik baar is, gaf de wethouder een globaal overzicht. In Nieuwland was een hoe veelheid van 44 ha beschikbaar. Daar- -van heeft inmiddels 8,56 ha een bestem ming gevonden. 80% is dus nog dispo nibel. In Kethel was 59 ha beschikbaar, over i'A ha is reeds beschikt, over dus 92%. Aan de Parrallelweg, Hogebanweg, Burgemeester van Haarenlaan en de Maasboulevard is nog 3 ha beschikbaar. Op deze grond kunnen in Nieuw land 8000 tot 9000 woningen worden ge- ben om de woningbouw niet te laten stagneren en om de huur te kunnen controleren. Uit een uiteenzetting van de wethou der bleek dat deze alleen maar uit komst In premiebouw zag - voor particu lieren wanneer dit gebeurt voor eigen bewoning. Maar dan rijst de vraag of men die mensen bereikt, die men zou moeten bereiken. De krottencommissie kan maar incidenteel werken. Spreker hoopte verbetering te krijgen wanneer een speciale ambtenaar in deze commis sie zou worden aangesteld, die geen andere taak heeft. Vervolgens kreeg de wethouder van onderwijs en sociale zaken. De heer H. Sabel het woord. Hij vond dat uit de opmerkingen van de raadsleden niet altijd even gemakkelijk omlijnde vra gen te distilleren waren. Daardoor was de beantwoording ook niet altijd even gemakkelijk. Het gevaar bestaat dat aan onbelangrijke opmerkingen veel aan dacht wordt besteed en aan belangrijke zaken wordt voorbij gegaan. Een der vraagstukken die het belang- bouwd, waarvan er 1774 klaar zijn rijkst schenen was het subsidievraagstuk, d.w.z. 28%. Bij dit tempo van bouwen' °"L—v"' kan men nog 16 jaar voort. In Kethel kunnen 4600 tot 5000 huizen worden gebouwd waarvan er reeds 400 of 10% zijn gerealiseerd. Op de andere ver spreide plaatsen kunnen nog 700 wo ningen komen. De toepassing van hoog of laagbouw kaD ïn deze cijfers uiter aard nog belangrijke wijzigingen bren gen- Ir. W. H. van den Toorn had ontdekt, dat er bij het gemeentelijk grondbedrijf nog belangrijke reserves niet waren op genomen in de begroting. Het was ech ter volgens wethouder Van den Berg niet verstandig nu reeds een bestem ming Voor deze reserves te zoeken, want-bij het grondbedrijf zouden zich in de toekomst nog wel eens tegen vallers kunnen voordoen. Bovendien zit de gemeente zelf met een industrie terrein bewesten de Schie, waarvoor een mooi plan is uitgewerkt. Wordt dit volgens dat plan gerealiseerd, dan wordt de opbrengst aan erfpacht 1.602. per m2. Hij wilde de 'heer Van den Toorn dus de illusie ontnemen zo de reserves aanwezig zijn. dat deze ook nu reeds aangewend zouden kunnen wor den. Met de ontwikkeling van het recreatie oord Kethel was het niet zo vlot ge gaan, want een arbeiderstekort, dat o.a. door de oogstwerkzaamheden werd ver oorzaakt, gaf vertraging. Overwogen wordt nu en daartoe zijn reeds on derhandelingen met de Heidemaatschap pij gevoerd om bij gebrek aan man kracht. machines in te schakelen Gemeentewerken is zeer ingenomen met zijn medewerkers, die werkzaam zijn in het boerenbedrijf, aldus luidde het antwoord op een gestelde vraag want zij zijn vaak heel geschikt voor het werk dat zij doen. Het is trouwens in het geheel met onredelijk hen in dienst te hebben, want zij zouden on middellijk ontslag nemen, wanneer zij kans zouden zien zich als zelfstandig veehouder te vestigen. Wat de plek be treft, waar het st-.zhuis komt te staan deze is nu wel bepaald. Het grootste gedeelte van het college meent, dat er niet verder over gediscussieerd behoeft te worden. De bouw van een rolschaatsenbaan moet, mede wat de exploitatie betreft, nog worrier bekeken Overwogen wordt het Zandveld als plaats aan te wijzen. Tenslotte zei w» er Van den Berg, de leden van de raad en in het bijzonder de leden van de commissies van bystand, dan1' voor de prettige en gedegen medewerking. Wethouder mr. J. H. van Kinderen beantwoordde vervolgens da vragen op het gebied van de woningbouw. Hij memoreerde in de eerste plaats, dat deze dag een historische dag was voor Schie dam. niet alleen omdat op deze dag Schiedam als eerste gemeente in Ne derland de grondslag was gelegd voor de bouw van door hef rijk gesubsidieer de torenflats, maar ook omdat juist van Gedeputeerde- Stalen bericht was ont vangen, dat voor de vervanging van de woningen aan de Daan Ons genoegen an de Vellevest, een vervangingscontin gent van, 76 waningen was beschikbaar gesteld, waardoor men nu dit gedeelte kan gaan slopen. Subsidies vereisen vaak belangrijke bedragen, zoals die in Schiedam voor de B.L.O. scholen, de nazorg, voor de tech nische scholen en het instandhouden van de gemeentelijke leeszaal en bibliotheek. Vergelijken wij deze begroting met die van eenzelfde stad, dan valt verge lijking voor Schiedam niet slecht uit. Op de beschouwing van ir, W. H. van den Toorn over het bejaardenvraagstuk ging wethouder Sabel uitvoerig in. Hij was blij dat de heer Van den Toorn de belangrijkheid van dit vraagstuk inziet. Zijn conclusies kon hij echter op sommige punten niet geheel delen. Hier en daar bleek de heer Van den Toom niet zo enthousiast te zijn. Ook was gevraagd naar de 'aanleiding van de stichting van een commissie die het vraagstuk heeft onderzocht. De aanleiding zijn de vele klachten geweest over de lange wacht lijst van het Sint Jacobs gasthuis. De commissie had een beperkte taak; aan wijzingen te geven to or het oplossen van het huisvestingsprobleem van de bejaarden. Het was geen studiecommis sie. Ernstige bezwaren tegen de conclu sie van het bejaardenrapport had wet houder Sabel niet vernomen. De heer W. Kok was het volgens de wethouder zelfs geheel met de conclusies eens Wanneer er echter een gymnasium ge bouwd zou worden zou het rijk daar naast een H.BS. moeten bouwen. De op lossing is in dat geval gemakkelijk. Zy hangt af van economische redenen. Het college kan aan een gemeente- balans slechts een betrekkelijke waarde toekennen, aldus wethouder mr. P. van Boehoven. Het zou daarom zonde zyn van het vele werk dat aan het maken van een dergelijke balans ten grondslag ligt om een dergelijk iets samen te stel len. Zo is dat ook met het tweemaal in een jaar geven van een financieel overzicht van de gemeente. Eerder is men geneigd dat overzicht in de toekomst om de twee jaar te laten verschynen. De suggestie van de heer Bosch, te streven naar een hogere salariëring van de hogere en middelbare ambtenaren kon wethouder Van Bochoven onderschrijven. Het college heeft echter het gevoel dat er in het centraal overleg al iets gaande is. De notó met bijlagen over het subsidie- onderzoek is gereed en zai nu gestencild worden, zodat alle raadsleden er kennis van kunnen nemen. In de beantwoording van wat de beer E Collé fc.p.n.) had gezegd over de zware financiële last van de bewapening, die ook op Schiedams begroting rustte, kon mr. Van Bochoven het eens zijn. De militaire uitgaven geven een last op Schiedams begroting van 10K millioen gulden. Wanneer dan vergeleken wordt de lode last van de spoorwegplannen van 4V: millioen gulden, dan ziet men hoe zwaar deze is. Wethouder Van Bochoven meende echter dat men met evenveel recht kon beweren dat de Russen die last op de begroting deden drukken als dat de Amerikanen dat doen. Tenslotte kon de wethouder het met de heer Van den Toorn eens zijn, wan neer deze beweerde dat de betekenis van de begroting niet overschat moet worden. Want het is inderdaad zo dat een groot gedeelte van de begroting reeds vaststaat voor hij wordt samengesteld. De bewegingsvrijheid van de gemeenten be perkt zich tot ongeveer 30 Grote projecten als de stadbuisplan- nen en de spoorwegplannen en de kosten van de verbetering van de waterkering veroorzaken een steeds omhooggaande lijn van uitgaven die tot nu toe gevolod werd door de lijn van de inkomsten. In 195S it het echte; mogelijk dal deze lij nen elkaar raken of snijden. Dan komt volgend jaar de gang naar Den Haag voor de subjectieve verhoging van de uitkeringen van het basisbedrag. Die gang naar Den Kaag is geen schande, aldus de heer Van Bochoven, maar zij zal tot gevolg hebben dat het rijk cor recties gaat aanbrengen op het inkomen. De kiertjes Ten aanzien van de bezwaren die wa ren geuit tegen het achterwege laten van de reservering van een bedrag in bet in vesteringsfonds van het electriciteitsbe- dryf en aan het baggerfonds en van die van de verhoging van de precariorech ten, werd opgemerkt, dat uit de gewone dienst m 1952 en 1953 het electrische be drijf in staat was gesteld versneld af te schrijven. Men bevoordeelt de gewone dienst dus niet ten koste 'van het electri- citeitsbedrijf wanneer men de stortingen in 1955 en 1956 achterwege laat. Zo is dat ook met het baggerfonds. dat is een buitenbeentje, waarbij van te vo ren geïnvesteerd werd. Ten aanzien van de precariorechten- verhoging kon opgemerkt worden, dat men de zaak te veel eer aan deed wan neer men die uitzijn proporties ging trekken. Het is niet te ontkennen dat de waar de van het geld in de tijd toen het pre- cario-besluit dat nu nog van kracht is, werd genomen, zeer is veranderd. Om deze rechten te verhogen is het juist vol gend jaar een gunstige tijd, omdat er dan verlichting komt van de lasten en bo vendien een huurverhoging die de lichte verhoging van deze rechten gemakkelijk kunnen opvangen, aldus mr. Van Boc hoven. Deze verhoging van de preeario-reeh- ten zijn bovendien onmisbaar om de kie ren te dekken zoals de heer W. Kok het Vrijdag noemde. Burgemeester mr. J. W. Peek onder wierp tenslotte de taak en de mogelijk heden in tfe tegenwoordige tijd van de regeerders en instanties aan een be schouwing. Advertentie AMERIKAANSE „JlUDREY" VERIOVINGSRINGEN ZIEN.' WEST-KRUISKADE 50 slleenvèrkoop voor Nédcrtënd Hei bondsbesluur van het Christelijk Jonge Mannen Verbond h eeft in de plaats van de onlangs afgetreden voor zitter dr. G. P. van Itterson benoemd ds. H. J. van Heerden uit Schevenir,- gen. Ds. H. J. van Heerden, geboren 26 Januari 1910, is Ned. Hervormd predi kant te Schevemnen. Na hulpprediker te zyn geweest in Eindhoven, kwam hij in zyn eerste gemeente Dedemsvaart. In 1945 ver wisselde hy deze plaits voor Rotter dam. waar hij door de plaatselijke fe deratie werd gekozen als voorzitter. Thans heeft de nieuwe C.J.M.V.- voorzitter een actief aandeel in het Haagse federatie-werk. Ds. Van Heer den. die in 1947 bondsbestuurder en in 1951 tweede voorzitter werd, is de achtste voorzitter van het C.J.M.V. sedert de oprichting in 1853. Maandagavond om half zeven stak de 17-jarige leerling kleuteronderwijzeres mej. E. Z. ter hoogte van het pand no. 94 zonder uit te kijken plotseling de B.K. laan te Schiedam over. Zij werd aangereden door de auto van de verificateur H.P. Een achter dit voer tuig rijdende auto van de heer J. v. W. kon niet zo gauw uitwijken en overreed het meisje nogmaals. Buiten bewustzijn is het slachtoffer door de G.G. en G.D. naar het Gemeente ziekenhuis gebracht, waar een hersenschudding werd gecon stateerd. 3WAU iTNOO*! Tot zyn verbazing'zag Tekko hoe een groot aantal bruinvissen en dolfijnen door bekwame ruiters de feest zaal werden binnengevoerd De aanwezigen stelden zich in twee ryen op en op uitnodiging van Neotunus sloot onze vriend zich bij éen van deze rijen aan. „Dat lijkt me een echt spel voor jou", had de heerser der zeeën gezegd en Tekko kon het zijn gastheer toen niet goed meer weigeren Van eike ru besteeg een meerman een dolfijn en gewapend met een grote graatachtige stok zwommen zij na een sein van Neptunus op elkaar in Geluidloos schoten de dolfynen met hun berycerj voorwaarts en net als bij een echt tournooi werd de verliezer uit het zadel gelicht Toch was dit spelletje veel minder ruw en gevaarlijk dan een tournooi op het land omdat vallen uitgesloten was en de verliezer in nlaats daarvan zachtjes naar de bodem zweefde Hedenmoig"cn is een daadwerkelijk be gin gemaakt met de bouw van de derde fase van het nieuwe stadhuis van Vlaar dingen. De eerste ongeveer 20 meter lange betonnen paal werd met het nodige ge dreun m de grond geslagen Reeds Vrydag was onder grote belang stelling van de bevolking, die overigens op een veilige afstand werd gehouden, de dertig meter hoge heistelling ge plaatst. Dat was 'tang geen eenvoudig karwei, dat nog werd bemoeilijkt door de dichte bebouwing in de omgeving. De bekwame heiers wisten er echter wel raad op en na enkele uren werken was tussen de beide torentjes van het stad- De vraag waarom het Sint Jacobs Gast huis en niet de andere Gasthuizen in Schiedam zouden worden uitgebreid, be antwoordde de wethouder met er op te wijzen dat de uitbreiding voor het Sint Jacobs Gasthuis het meest noodzake lijk is. De vraag of er uitgebreid zal moeten worden treft echter ook de financiële kant, want dat vereist een buitengewoon hoog bedrag van ongeveer 6 tot 7 ton. Als de gemeente bereid is om hulp te bieden zal zij dat op tweo manieren kunnen doen. namelijk door het geld te geven of hef te lenen. Ook de vrijetijdsbesteding voor de be jaarden is een probleem op zich zelf, te meer daar deze mensen zich niet laten voorschrijven wat zij in hun vrije tijd moeten doen, Op een vraag van de heer Kok over de subsidieregeling van het kleuteron derwijs kon medegedeeld worden dat het ontwerp van wet inzake dit onderwijs binnenkort tot wet wordt verheven. Dan zullen de moeilijkheden grotendeels tot het verleden behoren. Het ligt wel in de bedoeling, verrui ming aan het kleuteronderwijs te geven. Iets is al gedaan in Kethel, waar de be vriezingstoestand werd opgeheven. Voor Nieuwland is een dergelijke opheffing in voorbereiding. De antwoorden van B. en W. over de vragen betreffende de stichting van een gymnasium of een lyceum, die gegeven waren op vragen gesteld bij de sectie vergaderingen, waren voor de heren Hoek en Engelsman aanleiding geweest vragen te stellen over deze zaak. De heer Én- gelsman had aangedrongen op spoe- bij de behandeling van dit vraagstuk ets dat wethouder Sabel gevaarlijk vond De heer Hoek somde vooral de nadelen op die aan een lyceum verbonden zijn, al dus de wethouder, maar het aantal lycea staat in het land tegenover dat van de gymnasia veel gunstiger, wat ook wel iets zegt ten opzichte van de belangstelling voor de onderscheidene schooltypen. Op vragen die de heer Bosch had ge steld over de jeugdverkeersbrigade kon de voorzitter mededelen dat a.s. Woens dag de jeugdbrigade een laatste oefening houdt en dat zy waarschijnlijk nog voor Kerstfeest in dienst komt. De Vereniging voor Veilig Verkeer steunt dit werk voorlopig nog financieel, iets dat de ge meente dadelijk heeft geaccepteerd. Ten aanzien van de huisvesting heeft de mtgratieregeling moeilijkheden ge bracht, omdat eerst huizen moeten wor den onttrokken aan het bestaande vo lume. Men stond echter destijds voor de vraag deze maatregel wel toe te passen of niet en men koos het eerste, omdat men er voordelen in zag. Op de vraag van de heer Hoek kon mr. Peek antwoorden, dat de combi natie van directeur van het ziekenhuis en hoofd van de G.G. en G.D. geen en kele moeilijkheid opleverde. Bovendien .heeft de betrokken functionaris een vaste aanstelling. Misschien kan een Met de bouw van twee torenflats in de gemeente Schiedam is Maandag morgen een begin gemaakt. Aan de Burgemeester van Haarenlaan heeft de wethouder van de huisvesting te Schiedam, mr. M. J. M. vat} Kindereneen ijzeren buis van 25 meter lengte in de grond gehetd waarin beton zal worden gestort. Dit is de eerste van de 320 betonnen palen die de twee torenflats van tien verdiepingen en een daketage zullen dragen die tn de polder Nieuwland zullen worden gebouwd. Deze torenflats zijn bedoeld als een experiment, dat door de -minister van .wederopbouw is aangemoedigd met de bedoeling, de bouw van torenflats in grote en middelgrote gemeenten te bevorderen. Schiedam is de eerste stad, die haar project aan de minister heeft kunnen voorleggen. Daarom ook hebben de aannemers N.V. Muys en Winter te Rotterdam er in toegestemd dat alle technische bijzonderheden aan de minister worden medegedeeld. P. J. Troelstralaan. aan de Burgemeester van Haarenlaan, een flat zal verryzen met een kelder, op de begane grond berg plaatsen en garages en 11 woonlagen Vakkundig werd het stalen gevaarte door de wethouder verder in de grond gesla gen tot hij op 15 meter diepte een harde laag raakte. Toen verzamelde het gezel schap, waaronder de heer ir. F. de Graaf van de Provinciale dienst van de weder opbouw, de wethouders Van Bochove en Sabel en mr, dr. ir. N. N. van Praag, directeur van bouw- en woningtoezicht, Het was zonnig weer, toen Maandag morgen omstreeks half twaalf, wethouder Van Kinderen, voor de eerste maal het heiblok op de 25 meter hoge stalen buis. die de mantel zal vormen van een beton nen paal, liet neervallen. Daarmee be hoorde een belangrijk ogenblik voor de stad Schiedam tot het verleden, want daarmee was de eerste hand gelegd aan een werk dat 70 weken zal vorderen en dat tot resultaat zal hebben dat aan weerszijden, van het verlengde van de Advertentie VIA ANTWERPEN OF BRUSSEL Enkele reis f Retour r- R5.. - 153.- in rA üur Gecombineerde helicopteri Ar vliegtuig diensten splitsing worden overwogen bij een va cature. Hel probleem van de chronische zie ken die verschillende raadsleden in een instelling met een eigen sfeer wilden zien, was voor de burgemeester niet zo een groot probleem. Die sfeer kan ook in het Gemeenteziekenhuis worden be reikt Eventueel in het voorjaar kan in het Gemeenteziekenhuis een afde ling geopend worden voor chronische patiënten, die 20 tot 25 bedden groot zal zijn. De oprichting van een consultatiebu reau zal op 6 December een feit wor den. De gemeente zal daarin een advi serende stem hebben. De uitbreiding van het Sint Jacobs Gasthuis zal 800.000 vragen, aldus burgemeester Peek. Het kan dan zo worden ingericht, dat er 51 bedden, meer komen. De verpleegkosten, die nu 21 bedragen zouden dan aanzienlijk stijgen. De regenten van het Sint Jacobs Gast huis hebben nog geen definitieve be slissing in deze materie genomen. Tan aanzien van de samenwerking lussen Schiedam en Rotterdam is zeer dingen waar de heer Bosch in de vo rige vergadering op doelde, deelde bui' gemeesier Peek mede, dat bel college inderdaad naar een intensievere samen werking streeft, maar de liefde kan niet van één kant komen. De samenwerking met Vlaardingen gaal moeilijk. Nog steeds is er geen oplossing voor de brug bij de Vijfeluizen gevonden. Groot bezwaar levert het advies op samon met Vlaardingen steviger te staan tegenover Rotterdam, De verhouding tussen Schiedam en Roierdam is zeer vriendschappelijk, aldus burgemeester Peek en daarom is het beter met Vlaar dingen niet zo nauw samen te wer ken, omdat de verhouding Vlaardingen Rotterdam niet zo heel goed is. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat er twee openbare telefooncellen komen. Eén komt er in Kethel in de lepenlaan, de andere in Nieuwland op het Wibaut- plein. Er kon niemand meer bij toen ds. A. Hoffman als wykpredikant zijn ope nings woord voor de feestavond van wijk 4 der Herv. kerk, belegd in de grote zaal van „Irene", uitsprak.. Met dank baarheid zag hij terug op de grote mede werking. bij het voorbereiden van deze avond ondervonden waarvoor hij allen hartelijk danik bracht. Voor de tombola waren een kleine 300 prijzen bijeenge bracht, waarvoor men in de tweede pauze op uiterst handige wijze de ver loting hield. De naam van het gewon nen voorwerp stond op het lot zelf ver meld. Dit was uiteraard pas te ontdek ken nadat het in handen van koper was overgegaan. Dit systeem vereenvoudigde de u uitrei king, welke na de sluiting plaats vond, ten zeerste. Het voornaam ste deel van de avond werd in beslag genomen door het toneelgezelschap der Lutherse kerk, „Lutona", dat andermaal het grote toneelstuk van Arnaud dUs- seau en James Gow „Van ander ras", voor het voetlicht bracht, onder regie van de heer A. Zuidema. Ook deze avond mochten alle spelers een wei-verdiende huldiging in ontvangst nemen. ONGEVAL Op de Maassluisseweg te Maasland is de motorrijder B. uit Maassluis 's mor gens te ca. 7 uur tegel. mej. Van der W. opgereden, waarschijnlijk tengevolge van het slechte zicht Mej. V. d. W, bekwam een hersenschudding en de heer B. en kele verwondingen aan het gezicht. Dammen, De tweede competitiewed strijd van het nieuwe dam-seizoen heeft voor D.I.O. een gelijk spel opgeleverd. Tegen Z.D.C werd nl. 1010 gespeeld. Burgerlijke stand. Geboren: Anna Wil- helmtna ..raapje Johanna, d van J van Buuren en van B Hanemaaljer: Franciscus Petrus, z van P J van Leeuwen en van A C P Koot; Jannetje, d van A van der Lelij en van K van Vliet; Johannes Phi- lippus Maria, z van H A Lansbergen en van A M SoUeveld. Gehuwd: P van der Gaag, 26 J en J van der Meer, 26 J. Leger des Hails. Donderdagavond half acht samenkomst van het Leger des Heils afdeling Maassluis in gebouw dr. Kuy- perkade o.l.v. kapt.e D. de Bruin van Breda. Chr. Geref. kerk. Woensdagavond 7.30 uur spreekt ds. E. Venema in de Chr. Geref. kerk te Maassluis. huis en de machtige toren van de Grote Kerk. die nog altijd het stadsbeeld van Vlaardingen beheerst, een vierde piek gekomen, die hoog de lucht in rees. De heistelling was gereed en het werk had kunnen beginnen, ware het niet. dat eerst het stoomblok nog moest worden gerepareerd. Gisteren was het echter zover en onder grote belangstelling, met name van de zijde van het gemeentebe stuur. sloeg men de eerste paaL By die ene paal blijft het natuurlijk niet. Niet minder dan 43 van deze beton kolossen moeten het fundament voor dit raadhuisgedeelte diep in de bodem ver ankeren. Naar wy vernamen bestaat er hierbij een wezenlijk gevaar, voor het naast ge legen bureau van politie, dat naar men verwacht de hevige dreunen niet „zon der kleerscheuren" zal overleven. Die kleerscheuren zullen voor het ge bouw waarschijnlyk bestaan uit scheuren m de muren, terwyl het gevaar voor instortingen ook niet geheel denkbeeldig is Men heeft het gebouw van buiten niet gestut, omdat daardoor het gevaar zeker niet minder zou worden. %Vel zyn aan de binnenzijde voorzieningen getrof fen. Voordat met het heiwerk werd begon nen, werd het politiebureau ontruimd. Het tydstip, waarop men met de bouw gereed zal zyn is van zovele factoren af hankelijk. dat men nog geen vaste ge gevens erover kon verstrekken. Men hoopt echter, dat dit derde gedeelte over onge veer een jaar m gebruik zal kunnen wor den genomen. De Christelijke Oranjevereniging pr0 Rege" heeft gisteravond in de zaal Mie zanda een feestelijke ledenvergadering gehouden. Het was feest, omdat na tv.4 jaar van een slechts sluimerend bestaan waarin bijvoorbeeld geen contributie meer werd opgehaald, de vereniging pp <jeJe avond weer nieuw leven is ingeblazen. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer N. Verkade die m een krachtig woord het belang van een nieuwe start onderstreepte en de leden hartelijk aanmoedigde het bestuur «i haar streven naar nieuw leven w de brouwerij te steunen. Hy kondigde aan, dat men zou gaan proberen weer de taak waar te nemen zoals die er vroeger las voor de Oranjeverenigingen. Die taak wil men zien in het, in overleg met het Comité tot Viering van Nationale Ge denkdagen. voorbereiden yan kerkdien. sten op gedenk- en feestdagen. De leden, die in Muzanda aanwens waren, hebben het uitstekend naar hun zin gehad, daar werd wel voor gezorgd door het gezelschap Animo, dat enkele eenactors speelde en vooral ook door het harmonie-ensemble Sursum Corda. dat een deel van het repertoire drastisch ge moderniseerd heeft Tijdens de bijeenkomst werden nog ver kiezingen gehouden, waarvan het be langrijkste resultaat was. dat de herkies bare voorzitter N. Verkade niet herkozen werd. maar dat met 45 tegen 18 stemmen de heer Van Rijn voorzitter van de ver eniging werd. In een bestuursvacature werd voorzien door de verkiezing van de heer J. C. C. Farber. zibh in de directiekeet van de aannèmers. waar ir. De Winter, een van de directeu ren. het gezelschap toesprak. Wethouder Var> Kinderen sprak er zijn voldoening over uit dat deze bouw weer een ver wezenlijking betekent van de plannen, die wel is waar niet direct een einde zullen maken aan de woningnood, maar ■waardoor deze nood wel aanmerkelijk verlicht wordt. Vervolgens ging wethou der Van Kinderen na wat de aannemers Muys en De Winter reeds voor Schiedam deden. Hij had een kleine berekening ge maakt en kwam tot de slotsom dat sinds 24 Februari 1952 één huis per dag was gereedgekomen en in 1954 zelfs 10 huizen per week. De flatgebouwen die in Nieuwland ver rijzen zullen elk 98 woningen bevatten, bergplaatsen en een garage. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft voor de bouw van iedere woning een premie van f 1000 beschikbaar ge steld. Elk gebouw krijgt een kelder met bergplaatsen, benevens de ruimten voor de centrale verwarming. De begane grond van ieder gebouw krijgt twee entreehallen, met ieder een trappenhuis, terwijl in ieder gebouw twee liften zullen worden gebouwd. De begane grond krijgt ook een woning benevens 11 garages en nog een aantal bergplaatsen. In ieder gebouw komen 17 woningen met een slaapkamer, 70 woningen met twee slaapkamers en elf woningen met drie slaapkamers. Als extra comfort komen er inplaats van douchecellen, badkamers met een meng- kraan en een telefoonsproeier. Tenslotte worden in iedere woning Bruynzeel- keukens ingebouwd en fabriekmatig ge bouwde kasten. De huurprijs zal gemid deld 12.10 per woning per week bedra gen. exclusief verwarming en water. Hdnertentip j i l .i\ rv wl. i HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 ter of oi /ncakGi ..of oru* Mtr êtë QtLUHSrntPVlt*" BEUERLANDSELAAN3 TEL 70360 ROTTERDAM Geboren: Barteld F z v L F Islngs en A Komijn, Johanna J d v N A M van Hufet en J J Wentelen Emmanuel A W v J H J de Koning en M Th Peters, Jacobus J A z v A M Otten en C M v d Berg, Adrianus M 7. v A M Nijs en A Korpershoek, Maria M L d v W Janssen en W Kuijterkamp. Dirkje S d v S Tim mermans en J van Sohenkhof Overleden: M Martens 88 j." Na een byna dertigjarig dienstver band by de Rijkspolitie te Water, is Maandag adjudant P J. Paauw, die wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd per 1 December dc dienst verlaat, een grootse afscbeidshul- diging bereid. Zowel .tijdens het af scheid van dc dienst, als op de in de middaguren gehouden receptie beide in het bureau Oosthavenkadc zyn veie en hartelijke woorden tot de schei dende groepscommandant gesproken. De grote waardering voor het werk van de heer Paauw bteek niet alleen uit het gesprokene en de aangeboden ge schenken, doch ook uit het grote aantal bezoekers van heinde en ver, zowel uit onderscheidene rijksdiensten als uit het larticuliere bedrijf. Tot deze bezoekers ehoorde ook het landelijk hoofd van de Rijkspolitie, kolonel H van Boxtel uit Amsterdam. De heer Paauw geniet plaatselijk zowel als landelijk ook een grote bekendheid als dominerende fi guur in het Christelyk verenigingsle ven. Hy is momenteel voorzitter van dertien organisaties. Het dicnstdfscheid noch de receptie waren dor of droog Als eerste spreker huldigde majoor P. C. Silver, commandant van het dis trict Vlaardingen. de scheidende adju dant, die om kwart over elf in het rij kelijk versierde bureau van de Rijks politie werd binnengeleid, m gezelschap van zijn echtgenote. Majoor Silver schil derde de verdiensten van de heer Paauw in de dienst van het ryk, waarin hij de hoogste rang had gekregen, die een on derofficier kan bereiken. Hij prees zijn vakkennis, zijn organisatietalent, zijn ka meraadschap, zijn openhartige manier van spreken en optreden, kortom het was met weemoed, dat thans afscheid moest worden, genomen van de kundige commandant van de groep Vlaardingen, die hij namens het gehele korps in Vlaardingen, de politie-verbindingstroe- pen en zijn vroegere chef een prachtige leeslamp aanbood. Mevrouw Paauw werd in de hulde betrokken en haar werd een fraaie bouquet bloemen aan geboden. Adjudant P. Kraaijeveld dankte na mens de collega's voor de prettige sa menwerking. Als oudste van de groep richtte de heer J. C. van der Hilst zeer waarderende woorden tot zijn scheiden de chef. „vader" Paauw, die vaak hard als staal was. doch innerlijk milde op vattingen koppelde aan een warm so ciaal gevoel. Hij bracht dank voor het vele goede, dat Paauw voor het per soneel van de groep gedaan heeft. Te gelijkertijd riep hij een welkom toe aan de eveneens aanwezige toekomstige groepscommandant, opperwachtmeester B. Kloots. De heer -Goedeïjé, hoofdinspecteur van de rijksbelastingen, hoofdinspecteur 3. W. F. Dorleyn van de gemeentelijke politie, oud-districtscommandant van de Rijkspolitie N. A. van Dnmmelen, de heer W, van Drimmelen, inspecteur dor visserij, opperwac-t-^eeste- J. Witte voorzitter van de Chr, Bond van Po litic-ambtenaren, district Zuid, de he ren J. Ivangean en G. Maan, sedert ja ren „dikke vrienden" met de heer Paauw. en tenslotte brigadier Bijl, voor zitter van de afdeling Vlaardingen van de Chr. Bond van Politie-ambtenaren, hebben allen in bloemrijke bewoordin gen getuigd van de waardering voor de scheidende. In de middaguren hebben zeer velen de heer Faauw de hand gedrukt Daar toe behoorden o.a. kolonel Van Boxtel uit Amsterdam, commandantL van de dienst Rijkspolitie te Water. Onderha venmeester de heer Kooren van de Rykshavendienst Rotterdam, evenals de heer Van Netten, afgevaardigde van de landelijke bond van Chr, Politie-ambte naren, en nog meer sprekers hebben de met zyn Nederlandse en Noorse onder scheiding .getooide adjudant toegespro ken. Bij B. en W. van Vlaardingen is een verzoek binnengekomen van de „Chlo ride electrial storage company limited" te Londen om aan haar in huur te ge ven ten behoeve van de op te richten aochterondernemlng de Nederlandse Chlo ride Accumulatoren-Maatschappij N.V. een van de twee industriehallen, die voor 108.000 per stuk op het ogenblik m de Grote Vettenoordse Polder in aanbouw zijn en die waarschijnlyk in Maart klaarkomen. B. en W. hebben tegen het verhuren geen bezwaar en stellen de raad voor de hal te verhuren voor 8.000 per jaar. In Vlaardingen is opgericht de N.V. Visserymaatschappij „De nieuwe Mer- curius" met een aanvangskapitaal van 510.000. Het doel van deze maat schappij is het .uitoefenen van de trawlvisserij in de meest uitgebreide zin. Tot directeur van de nieuwe maat schappij is benoemd de heer J. C. van Buuren van Heyst. Tot adviseurs de heren Joost Pot, oud-directeur van de v riser ij maatschappij „Mercurius", wel ke reeds verscheidene aren geleden b gerequireard en ir. A. A. Kreber, di recteur van de N.V. Vlaardingse ma- chinefabreik I. A, Kreber. Het eerste schip zal worden gebouwd op de scheepswerf ,,'s Lands welva ren." van de firma I. S. Figee te Vlaardingen. Het wordt een modern type trawllogger, lang 41, breed 7.20 en hol 3,80 meter, hetwelk zal worden voorzien van een 700 p.k. motor. Het krijgt een laadvermogen van 700 kantjes gezouten en ruim 2000 kisten verse haring en het zal nog in de loop van 1955 aan de trawlvisserij kunnen deelnemen. de fijnste kwaliteit, per 500 gram T jiOU Grote sortering in .«^inbVVrni oyd'. beWnd' (Medegedeeld door de firma A. Makkreel, makelaar ln ffranen). ROTTERDAM, 30 November. S.K. Vor. slot V.K. Mais 29 30 1. Jan. 29.35 29.37Vj Maart 29.45 29.50 2925 Mei 29 45 29.50 29.4214 Juli 29 25 29.30 2920 Gerst Nov. Jan. 26 60 26 55 Maart 26 85 26,80 Met 27.00 26.95 'S-GRAVENHAGE. 30 Nov. VangJt- berichten uit zee: Sch. 159 4 k, Sch 10® 5 k, Scü 181 alet gevist, Seh 199 15 k, Sch 107 30 k, Sch 95 60 k nog 20 n. Sch 61 thuiskomend. Sch 6 8 k, Sch 54 0 k, Sch 118 0 k, Sch 302 5k, Sch 325 1 k, Sch 333 3 k n huis. Binnen te Schevenlngen: Sch 4 S last 60 kisten verse haring, Sch 402 welmf vangst. Sch 245 weinig vangst, Sch 24' 60 kisten verse haring. Sch 262 2 last -r 15 kisten verse haring, Sch 186 kisten verse haring, Sch 25 2 last 40 kisten verst haring, Sch 225 300 kisten verse haring, Sch 61 12 last 4- 300 kisten verse haring, Sch 242 11 last. Vanwege het slechte weer heeft het merendeel der schepen niet gevist en ligt „steken. Notering verse haring: 14.70 14.00 gld per kist van 50 kg.

Trouw / De Rotterdammer | 1954 | | pagina 2