Vlaardingen dient zijn houding te wijzigen msiEBEim Gedetailleerd ontwerp voor de nieuwe Westwijk is nu gereed HvANDEL H 1 lec. /Ou.tttft. optetétr ^JONKER FRANSSTRAAT 106 Eis tot schadevergoeding ingesteld door winnaars stadhuisprijsvraag SCHIEDAM Algemene beschouwingen beëindigd Feestavond van de Ned. Grafische hedrijfsbond Maasland Herziening uitbreidingsplan (I) Hoek van Holland Nieuwe winkels in aanbouw VLAARDINGEN Eerste ontmoeting, na een jaar getrouwd te zijn TROUW Woensdag 1 December 1954 Reserves VERLOVINGSRINGEN - -ev- 'n Wijkraad in Kethel? Kwajongensstreek Antwoorden DAMES-. EN HERENHORLOGES Aanrijding Brandjes Inentingen Burgerlijke stand van Schiedam TEKKO TAKS EN? EEN KLEIN BADPLAATSJE m r£simr. Bmm SSl «sfe iilIËÉ Donderdag in raad De stedebouwkundigen, die het her zieningsplan, dat in ,de raadsvergade ring van Donderdag zal worden behan deld, hebben ontworpen, zijn daarby uitgegaan van het feit, dat de te ont sluiten wyk in elk stadium .goed en zuiver aan de bestaande stad verbon den moet blijven. Bovendien moet het niet een stadje apart worden, maar de gehele wijk moet wel degelijk geörien- teerd blijven op het bestaande-centrum van Vlaardingen. Men heeft geprobeerd dit alles waar te makan, door de West- wyk als het ware met de rug naar de richting Maasland te keren, terwijl het gezicht naaf Vlaardingen gericht blijft. Daartoe zal de Maassluissedijk ver lengd worden en ..aldus het historisch centrum verbinden met het hart van de nieuwe wyk. Zo wordt voor het publiek de mogelijkheid geopend en attractief gemaakt om via Hoogstraat, Nieuwe Veerplein en Billitonlaan zich te begeven langs de grootse nieuw te vormen winkelfronten in de Westwijk. Moeilijkheden Wordt „Rehoboth" door gemeente gekocht? Gaat hertenkamp verdwijnen? Jeugd-natuurbeschermers in actie Aanbesteding Termiinnoteringen V isserijherifh ten VrVda9avond de verschillende raadsfracties in de gelegen- s heid gesteld waren hun standpunt ten aanzien van de gemeente begroting 1955 van Schiedam naar voren te brengen, werden de verschiuende sprekers Maandagavond beantwoord door het college van B. en W. Op de raadsvergadering van Dinsdagavond kregen de raads fracties in tweede instantie het woord. Van deze gelegenheid hebben alle sprekers opnieuw gebruik gemaakt om op punten die na de eerste behandeling niet duidelijk waren nogmaals in te gaan. Veel nieuwe gezichtspunten openden deze debatten tussen de raadsfracties het college niet op, hoewel de discussies hier en daar wel ver helderend werkten. De heer A. J. van Litb (p.v.d.a.) con staleeide dat de algemene beschouwingen rustig verliepen, en op een hoog peil stonden. Bij deze debatten waren echter wel duidelijk de beperkingen haar voren gekomen die de gemeenten van hoger hand zijn opgelegd. Zijn fractie zoekt naarstig naar andere wegen om een zelf standiger beleid te kunnen voeren en maar financiële armslag te krijgen. Spreker vroeg zich af wat het college daarvoor doet. Hij vond het een prettig geluid, te horen dat met alle kracht ge streefd wordt naar de voltooiing van het recreatie-oord Kethel. De wethouder voor de woningbouw dacht aldus de heer Van Lith. dat in 1935 ongeveer 400 woningen konden worden voltooid. Dit vond spreker te weinig om de nood in Schiedam te lenigen. Een oplossing zou misschien zijn de woningruil niet meer tèlaten toepassen. Het financiële beheer en beleid vond spreker goed, maar hg meende dat voor zichtigheid toch is geboden. Wat de wo ningbouw betreft vroeg spreker zich ook nog af of er overleg ge",veest is tussen het college en de werkgevers om geza menlijk stappen te ondernemen bij de hogere instanties. H BINNENWEG 227 fi'DAM Ir. W. H. van den Toom (k.v.p.) kwam nog eens terug op de reserves die bij het grondbedrijf kunnen worden gecon stateerd. Hij bleef het voor de gemeente noodzakelijk vinden dat bij het financieel beleid de reserves in grote lijnen erbij getrokken werden. Volgens de heer Van den Toom zijn de reserves by het grond bedrijf relatief groot. Hij was niet zo pessimistisch over de toekomst van het grondbedrijf, als wethouder Van den Berg. Over If" njjbsidievraagstuk was hij het met wet .er H. Sabel eens dat het onderzoen. nar de gedragingen van de betrokken instellingen wel moeilijk kon zijn. Met de wethouder was hij niet on tevreden met de situatie in Schiedam op subsidiegebied en nu hij uit de. woorden van de wethouder meende te mogen con cluderen dat ruimere subsidies in de toekomst zijn te verwachten, was hij helemaal tevreden. Over het bejaardenvraagstuk was hij het op verschillende punten nog niet met en "W. eens. Zijn standpunt was dat hij bij voorkeur de bejaardenzorg op een levensbeschouwelijke basis wilde stellen. Hij verwonderde zich er over dat de andere confessionele partijen dit niet zo belangrijk schenen te vinden. Tf'r Ten aanzien van de gedachte van wef- houder m*. P. van Boch Oven, die Schie dam het volgend jaar de gang naar Den Haag ziet o-dememen om het tekort op de begroting sluitend te krijgen, was de heer Van den Toorn optimistischer. De heer W. Kok-(c.h,u.) was voldaan met de1 mededeling van wethouder Sa- bel dat ten aanzien, van het kleuter- onderwijs de subsidie groter zal worden. Hij vroeg 2ich vervolgens af of de wethouder wel objectief stond ten op- '"zichte van de stichting van een lyceum. Spreker pleitte nogmaals voor de stieh- ting van een gymnasium, waarvoor hij *•0 -"enkele argumenten aanvoerde. Hij woog de voor- en nadelen van het gymnasium sfori-en-. het lyceum tegen elkaar af. irè siDe heer Kole - deed tenslotte de sug gestie een schoolcomplex te bouwen wearin zowel gymnasium als H.B.S. on ff 4/r, derdak kunnen vinden. -oc» De heer A. Hoek (a.r.) was blij met -oc-de mededeling van. wethouder Van den 2f JW "f" - Advertentie d* 1W-' 'Jpiur «f51 «Ia *7 -isr? n.-.i i:t'i.r. -7.hr. In het Gebouw voor Christel. Sociale »]i';..Belangen. hield de Schiedamse afdeling .«t.:- van de Ned. Cnr. Grafische Bond een '5)ïj „leden-familie-avond", met het belang- rijkste doel de onderlinge band te ver- stevigen. In zijn openingswoord legde de afdelingsvoorzitter, de heer Kooren, daar de bijzondere nadruk op. Wanneer "ij, .eenzelfde beginsel ons samenbindt, is het ..ook van gewicht dat wij elkander beter kénnen. Het is ook vandaag uitermate '/-'-^belangrijk dat wij christelijk georgani- -u'c seerd zijn en mede op het bredere soci- fjjfj' ale terrein wordt geluisterd naar de •f0, .stem van onze Heiland. Het is een goed tr'-''dibg te zien dat wij daarin niet alleen staan om het contact met elkaar als me- 'Vde-gelovigen te beoefenen. Hierna werden verschillende films vertoond, waaronder prachtige natpur- -r-j" films, waarvan die over de Niagara-wa- rerrg terval van overweldigende schoonheid 'r.r't was. J1"!' Men schrijft ons: De meerderheid var. de bevolking van f^rde v/m. gemeente Kethel is voorstander 'X - van een Wijkraad. De onlangs gehouden c'y':enquête wees dit uit: 70 stemde „ja". •''T'" Moohten er nog inwoners zijn, die door omstandigheden geen formulier kregen ->r. thuisbezorgd, of die nog in het bezit zijn van niet-ingevulde formulieren, dan ■;V, kunnen zij zich alsnog aansluiten bij de i?"meerderheid, door hun „stem" te depo ts: neren bij: C. Dubbeld.. Kerkweg 12 of J.. Beekman. Kerkweg 38. v:-. Het voorlopig comité zal uitgebreid ai. worden met enkele personen, zodat alle -si richtingen en alle geledingen van de bevolking dan vertegenwoordigd zullen r.sc.zijn. - Daarna zal een onderhoud met B. en W. van Schiedam worden aangevraagd, teneinde de kwestie te bespreken en -'.-etoe te lichten. •j-Gistermiddag om 1 uur werd bij het sluiten van de spoorburg over .de ri--'Schie een klein verschil in de railstand geconstateerd. Het bleek, dat kwajon- - >s -.gens kiezelstenen er tussen hadden aan- gebracht. Gelukkig werd het euvel op f-jli-tSjd ontdekt, zodat het spoorwegverkeer ■j.n jlecbts geringe stagnatie ondervond. Berg dat het peil van de dijken nu niet zo hoog hoeft te zijn. Met wethouder Van Kinderen wissel de hij van gedachten over hel doon bou wen door de woningbouwverenigingen. Het argument van de wethouder als zou den dexe verenigingen niet voldoende geoutilleerd rijn en dal een federatief verband nodig is om o.a. controle te kunnen uitoefenen op het doen en laten van de verenigingen door het gemeente bestuur vond de heer Hoek niet steek houdend.' Hij vroeg zich af hoe andere steden de woningbouwverenigingen dan inschakelden bij de bouw van huizen. Dal dil veelvuldig gedaan wordt toonde spreker met cijfers aan, want van het totaal aantal woningen dat in de eerste helft van 1954 werd gebouwd, werd 1/3 door de gemeenten gebouwd, 1/3 door particulieren en 1/3 door de woning- buwverenigingen. Wanneer deze cijfers bezien worden komt Schiedam op dit gebied achteraan. Mét aandrang beval hij aan om in Schiedam een forse stap te geven op de weg die leidt naar de houw door woningbouwverenigingen. Het pleidooi dat hy Vrijdag ten gunste van de stichting van een gymnasium had gehouden, had de bedoeling tot voorzich tigheid te manen. Hij was het met de wethouder eens dat het kiezen van het schooltype op persoonlijke inzichten berust. De milieu's waarin de kinderen ver keren verschillen tegenwoordig niet zo sterk meer tussen bezoekers van H.B.S. en gymnasium. Vlaardingen De heer K, Bosch (v.v.d.) dankte het college voor da toelichting en het ant woord ovor de samenwerking lussen Schiedam en Vlaardingen. Hij was achter teleurgesteld over de conclusie. Door rijn werkkring kwam de heer Bosch vaak in contact met leden van hei Rotterdam- ze gemeentebestuur. Dat contact is zeer goed. maar in bepaalde kringen is men do mening toegedaan, aldus de heer Bosch, dal de stad Rotterdam beide Maas oevers moet omvatten tot en met Hoek van Holland. Vlaardingen is voor Rotter dam echter een grotere concurrent dan Schiedam. Haar aanleiding van de opmerking dat de liefde niet van één kant moest komen bij de samenwerking had de heer Bosch eens in Vlaardingen geïnformeerd, maar hij had niefs van tegenwerking gemerkt. Hem was integendeel gebleken dal de stroefheid van de kant van Schiedam kwam. Vlaardingen wil graag samen werken! ,Ten koste van Schiedam'!' werd door de zaal geroepen. Wethouder Van den Berg informeer de met wie - de heer Bosch gesproken had. Deze zei, dat dit "geheim was. De heer E. Ce-Hé (c.p.n.) vroeg of bij de viering van het 5 Mei feest geen enkele groep zou worden uitgeschakeld. De heer mr. H. B. Engelsman (p.v.d.a.) stelde voor de saneringsplannen, nu zij tien jaar geleden gemaakt zijn, nog eens te herzien en daarbij ook aandacht te besteden aan de Gorzen. Hij drong ook aan op meer vrijheid voor de wo ningbouwverenigingen en zag tenslotte het lyceum als een maatschappelijke emancipatie van de klassieke opleiding. Hij zou de klassieke vorming dienstbaar willen zien aan de maatschappelijke vorming. De heer A. Sonneveld (e.h.u.) meende, dat ook andere bejaardénhuizen recht op dezelfde steun hebben, wanneer daar om gevraagd wordt, als eventueel aan het Sint Jacobs Gasthuis aal worden ge geven. By de antwoorden, die het college van B. en W, naar aanleiding van de opmerkingen in tweede instantie gaven, merkte wethouder Th. J, L. van den Berg op, dat het zwembad in Kethel waarschijnlijk in de loop van het vol gende seizoen in gebruik zal kunnen worden genomen. De speelvelden kunnen misschien aan het begin van het komende speelseizoen gereed zü'n. Ten aanzien van Vlaardingen dacht wethouder Van den Berg wel te spre ken namens het college wanneer hij verklaarde, dat de opmerkingen van de heer Bosch volkomen in strijd met de waarheid waren. De oplossing van het vyfsluizen-plan zal nu waarschijnlijk niet lang meer op zich laten wachten. Aan de heer Hoek kon hij het antwoord geven, dat met betrekking tot de dijkhoogte nog niets vaststaat. Er zit ook daar eohter schot in. Wethouder mr. M. J. M. van Kinderen kon weinig moed geven voor het ver krijgen van gunstige resultaten, wan neer werkgevers en college samen gaan pleiten voor de woningbouw. Er is. een Advertentie STAAL - DÓUBLÉ-GOUD JUWELIER HORLOGER HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 .tir op ot'mcAMC i „or om» **rr oc3f cttuKSRiKGi*"- BEIJ ER LAN DSE LA AN-3 TEL: 70360 - 4 ROTTERDAM V provinciale verdelingscommissie. die niet sympathiek tegenover een dergelijk samengaan staat. Schiedam mag over de woningtoewijzing echter niet onte vreden zijn. Wethouder Van Kinderen zou het met betrekking tot de inscha keling van de woningbouwverenigingen toejuichen, wanneer dit zou kunnen, maar de moeilijkheid is, dat deze ver enigingen geen genoegen nemen met het laten bouwen door de gemeente en het daarna overnemen van de exploitatie. Hij achtte hun outillage echter niet zo, dat zij zelf kunnen bouwen. Hij zou verder de totstandkoming van een fe deratie toch willen afwachten. Ook de wethouder zou het gemeentelijk wo- ningbezit liever niet uitgebreid zien want dit zou een gehele reorganisatie van de betreffende instanties met zich meebrengen. Tenslotte deelde hij nog mee, dat ook voor de Gorzen een globaal bebouwings voorschrift bestaat. Wethouder H. Sabel zette zün stand punt over het lyceum nogmaals uiteen. Burgemeester mr. J. W. Peek, spre kende over het gebrek aan contact tus sen overheid en burgerij, zag hierin een vraagstuk met een landelijk karak ter. Men moet trachten groter belang stelling voor het werk van de gemeente te kweken. De ervaring met Vlaardingen wat niet bepaald gunstig, aldus beantwoordde de heer Peek, het raadslid de heer Bosch. Vlaardingen heeft wel het een en an der in haar houding ie wijzigen als zij prijs stelt op samenwerking. Dil vooral ten opzichte van de brug bij de Vijf- sluizen. Burgemeester Peek had In Rot terdam nooit iets gemerkt over annexa tieplannen, Het speet spreker, dat de heer. Bosch met zijn opmerkingen de verhouding mei Rotterdam misschien zou kunnen vertroebelen. „Bij de vijf Mei herdenking zal Schie dam zeker geen slecht figuur slaan," aldus mr. Peek tenslotte. Na het beëindigen van de algemene beschouwingen ging de raad over tot puntsgewijs behandelen van de begro tingshoofdstukken. Tot nu toe werden de eerste vier. hoofdstukken, na eeri aantal opmerkingen van verschillende raadsleden, goedgekeurd. De verdere behandeling 'zal hedenavond voortgang i vinden j De 11-jarige M, van der M., wonende aan de Louise de Colignystraat, is, ter wijl hij zich per fiets naar school be gaf, op de hoekvan de Marconiweg aang ereden. Met diverse verwondingen is.het slachtoffer door de G.G.D. naar de ouderlijke woning vervoerd. De brandweer heeft gisteren een brandje geblust in een onbewoonbaar verklaarde.woning aan het Spinhuispad no. 4, alwaar jongens van 6 en 8 jaar een partijtje stro en kurk in brand hadden gestoken. Om vijf uu-r hedenmorgen is brand ontstaan in de Verenigde Glasfabrieken aan de Buitenhaven. Het vuur kon met drie slangen op de waterleiding worden geblust. Op Vrijdag, 3 December 1954 des mid dags van 2 tot 3 uur bestaat gelegen heid tot kosteloze inenting tegen diphte- rie en kinkhoest gecombineerd voor niet schoolgaande kinderen van 1 jaar en ouder in het gebouw van de G.G. en G.C., Tuin-laan 80. De 12-jarige W. E. H. heeft aan gifte gedaan, dat zijn fiets, die aan de Willem de Zwijgerlaan op slot stond, is gestolen. In de Nieuwe Haven is een botter van de constructiewerker S. J. L. uit Kethel "gezonken. Het schip leverde ge vaar op voor de scheepvaart. Geboren: Amoldus z. v. H. Jongeneel en A. P. van Laarhoven; Elizabeth F. W, d. v. L. Harpe en E. van Dyk: Wilhelmina d. v. A, Poot en M. Groen: Peter z. v. L. H. van der Stel en A. varr der Horst: Maria E. C. L. d. v. A. P. M. Walbeek en J. E. Hen driks: Johannes z. v. J. van den Bos en M. van Dijk; Gaossen R z, v. 3. Kant en S. Visser. Overleden: G. Campbell, 84 j. weduwe van L. W. A. van der Vloed: J. Th, C. Kruse, SS J. weduwnaar van J. E. M. Vrauwdeunt. 'f tEA.--*" SWAN «lAlüétS tTNOCAU Met afwisselend succes bekampten de meermannen elkaar tot er van iedere rü nog slechts één ruiter over was, Tekko en een stevig gebouwde meerman. Ieder een was uitgezwommen om de uitslag van deze twee kamp mee te maken. Vastberaden bestegen de beide ruiters hun bruinvis, waarbij Tekko het voordeel had dat hij zich met zijn benen om de flanken van de vis kon vastklemmen. De meerman, die alleen maar een visstaart had. kon dat natuurlijk niet. Daar verhief Neptunus zich reeds van zijn zetel „Eén twee telde hij duidelijk hoorbaar. „Drie" Met gevelde ge- vechtstok schoten de beide tegenstanders op elkaar af. Alles ging zo vlug in zijn werk, dat Tekko niet eens wist wat precies gebeurde HU gevoelde een geweldige schok in zijn arm. doch toen hij om zich heen wilde kijken, zag hü alleen maar zwart voor zijn ogen. De meerman hing echter onderste boven naast zijn rildier. Advertentie JAARVERGADERING JEUGDVERENIGINGEN Donderdagavond 2 December houden de Gerei Meisjesvereniging „Wees een Zegen" en de Jongelingsvereniging „Hebt de Waarheid en de Vrede lief" in de Gerei Kerk te Maasland een gecombi neerde jaarvergadering. Voor de pauze •Vormt de hoofdschotel van het program ma een inleiding getiteld „Jezus onder richt aangaande de laatste dingen". In de pauze is er samenzang en na de pauze wordt opgevoerd het toneelstuk „Een weg aller wegen". Aanvang 7.30 uur. midden in de nieuwbouw haar 3e speciaalzaak in wasmachines' hartelijk welkom oude en nieuwe vrienden? openingsreclame: prima wringer Fl. 29.75 HOOFDKANTOOR: BEUERLAHDSEWAH 31, TELEFOON 71593 FtUAAL: OUDE BINNENWEG 148448, TELEFOON 24067 De heren Ir. H. van Balen ie Arn hem, Ir. F. C. J. Dingemans en J, Huys- mans te Maastricht, ir. A. van Kranen donk te 's-Gruvenhage en D. Zulder- hoek te Amersfoort, allen winnaars van één der hoofdpremies, door de Gemeen te beschikbaar gesteld in de In XM9 uitgeschreven stadhuisprijsvraag, hebben tegen de Gemeente Schiedam een els tot schadevergoeding Ingesteld. Zy achten zich te kort gedaan door het besluit van de Kaad om genoemde prijsvraag niet voort te zetten, maar deze als een afgedane zaak te beschou- .wen. Naar hun mening was de-Gemeen te gehouden tot~de tweede lasé. van de prijsvraag (het besloten gedeelte) over te gaan, nu zij de eerste* fase (het 'openbare gedeelte)'1 niet óp?nlijk als mislukt heeft beoordeeld, maar In tegendeel de in het uitzicht gestelde premies heeft toegekend. Zy achten zich hierbij gesteund door de conclu sies van de Jury, welke tot voortzet ting van de prijsvraag adviseerde, van welk advies in hun gedachtengang het gemeentebestuur niet had mogen afwij ken. tenzy op grond van zeer bijzon der en zwaar wegende omstandigheden. Met deze voorstelling van zaken kun nen B. en W. zich allerminst verenigen. Vooreerst wü'zen zy er op„ dat de Jury zelve het onbevredigende karakter van de uitslag der prijsvraag op de voor grond stelt; wanneer desalniettemin tot het toekennen van premies wordt ge adviseerd, dan is het duidelijk, dat zulks iets anders inhoudt dan een voor stel, dat de Gemeente onder vrijwel alle omstandigheden zou dienen op te vol gen. Dit waardering'voor de geleverde prestaties, welke in sommige opzichten inderdaad niet zonder verdiensten zijn, heeft de Gemeente ditadvies opge volgd, maar zich daarby uitdrukkelijk de bevoegdheid voorbehouden over de eventuele voortzetting van de prijsvraag een nader besluit te nemen. Zulks lag geheel in de lijn van het programma van de prijsvraag, waarin is neergelegd, dat de Gemeente wel vertrouwde op een voortzetting van de prijsvraag,, maar deze nog van een nader besluit liet afhangen,te nemen na kennisne ming van de uitslag van het eerste gedeelte. zy slechts te adviseren in technische en aesthetisohe kwesties. Is het B. en W. reeds niet duidelijk, waarom het gemeentebestuur in geval len als het onderhavige normaliter niet zou. mogen afwyken van een 'gevraagd advies, de.stelling van eisers wordt te minder be'grypelyk nu het hier een ongevraagd advies geldt. Intussen voert deze stelling de prijs winnaars tot het standpunt, dat hun wederrechteiyk onhouden wordt: a. de in het uitzicht gestelde premies voor de besloten prysvraag; b. een bedrag als honorarium als architect van het te bouwen stadhuis. Zij hebben deze zaak voorgelegd aan de Permanente Prijsvraag Commissie me( verzoek, aan hen volledige schaden vergoeding tbê te'kennen.' Waar-B.- en W. op het standpunt staan, dat de prijswinnaars mogeiyk wel teleurgesteld zijn in hun verwachtingen ook met de Gemeente is dit het geval doch dat zy geenszins in hun rechten zü'n te kort gedaan, menen B. en W., dat deze eis niet kan worden aanvaard. Op grond van het vorenstaande heb ben B. en W, mitsdien de eer de Raad voor te stellen verweer te voeren tegen de ingestelde els en daartoe een be sluit te nemen als in ontwerp wordt aangeboden. Dit nadere besluit Is genomen by de behandeling van de begroting voor 1954, toen de Raad op het voorstel van B. en W. besloot de prysvraag als een afgedane aangelegenheid te beschouwen. Hiermee bleef de Raad volkomen bin nen de grens der hem toekomende be voegdheden. Weliswaar heef£ de Jury geadviseerd tot voortzetting van de prysvraag, doch dit advies kon voor kennisgeving worden aangenomen, aan gezien de Jury tot het uitbrengen van zodanig advies generlei bevoegdheid bezat; krachtens het programma had .-J» v* Er is een aanvang gemaakt met de winkelstand in Hoek van Holland uit te breiden. Reeds lang is bekend dat in de Huy- decoperstraat een vyftal winkels zouden verrijzen. De grond was er voor dispo nibel, doch met de bouw werd maar geen begin gemaakt. Momenteel is het zo dat dan nu dé funderingen zullen worden gelegd om, naar verluidt t.z.t. de winkels en bijbehorende woningen te kunnen bouwen, DURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Vlaardingen hebben dezer dagen -D aan de raad der gemeente een plan doen toekomen tot herziening van het uitbreidingsplan van de stad, dat op 28 April 1950 werd vastgesteld. Dit herzieningsplan heeft In hoofdzaak betrekking op de zogenaamde Westwijk, voor de ontsluiting waarvan ongeveer een maand geleden de eerste spade in de grond werd gesloken. In de toelichting, welke op het plan aan de raad gegeven wordt, treffen wij een groot aantal meer gedetailleerde gegevens aan omtrent de te treffen voorzieningen. Rappers- spreekt. Woensdag, 1 Decem ber spreekt de beer Ruppert, voorzitter van het C.N.V. om 7.30 uur in d« zaal van Hotel America te Hoek van Hol land. De heer Ruppert zal spreken over: „Weg en doel van de chnstehjke vak beweging, verder zal de Chr. Amateurs Toneelvereniging „Overschie '49" optre den en ten. tonele brengen het prachtige toneelwerk: „Vuur -op de aarde". De toegang is vrij, naar aanleiding daarvan is het gewenst vroegtijdig een plaats te bezetten. Mei een veiligheids- helm op het hoofd, geheel in de stijl van de heiers, zorgt wethouder Af. M. van Kinderen er voor dat de eerste paal voor een van de twee torenflats die in Nieuwland zullen ver rijzen op de juiste manier in de grond gestampt wordt. In September 1953 trouwden Vera Fredriksz uit Soerabaja en Piet van Haaster uit Vlaar dingen. Maandag, na de aan komst van de Johan van Olden- barneveldt in Amsterdam zagen de beide echtelieden, na veer tien maanden getrouwd te zijn elkaar voor het eerst In de rijkelijk met vlaggen versierde woning van de oom van Piet, werden Vera en haar moeder bijzonder hartelijk .wel kom geheten, nadat de eerste ontmoeting op de kade in Am sterdam had plaatsgevonden. Vera en Piet kenden elkaar slechts uit hun correspondentie. Tenslotte volgde èen trouw partij op tienduizenden kilo meters van elkaar verwijderd. Moeder Fredriksz vertelde ons, dat het rond een jaar geduurd heeft, vóór men de benodigde papieren voor de emigratie naar Nederland had gekregen. Slechts door taai volhouden was het gelukt. In de loop van vandaag zal het huwelijk kerkelijk worden bevestigd. Het bovengenoemde in 1950 aangeno men plan, was in hoofdzaak een uit breidingsplan. Aan het architecten- en ingenieursbureau ir. W. van Tyen en H. A. Maaskant te Rotterdam werd door de gemeente een opdracht ver strekt voor de Westwijk een uitbrei- dingsplan-in-onderdelen te ontwerpen, een plan, waarbij by de verwezenlij king wat betreft de verkaveling de nodige .vrijheid zou, worden gelaten. Bij ovérlëg'over eéh"'en ander niet'de provinciale planologische dienst bleek, dat 'dit moeilijk movereenstemming zou zijn te brengen'met het neerge legde in de Woningwet. Het is om deze reden, dat nu dit herzieningsplan ter tafel komt Het onderhavige plan biedt de mo- geiykheid om na de goedkeuring ervan, in afwachting van de uiteindeiyke vast stelling van een uitbreidingsplan-in- onderdelen, reeds te beginnen met belangrijke werken in de nieuwe stads- wyk, zoals de aanleg van hoofd ver keerswegen, waterpartyen, groenvoor zieningen en eventueel de bouw van een' rioolgemaal met de daarvoor no dige hoofdleidingen. De aanleg van een dergeUik rioolgemaal is momenteel van primair belang. Ook is het nu noodzakelijk gebleken een nieuw plan te lanceren tot onteige ning van een aantal percelen, dat nog nief in handen der gemeente is. Van de minister heeft het gemeentebestuur nameiyk bericht ontvangen, dat we gens wettelijke redenen het door de raad op 1 October vorig jaar genomen onteigeningsbesluit niet de vereiste Ko ninklijke goedkeuring zal kunnen ver werven. Een nieuw plan voor onteige ning zal ingediend worden na de vast stelling van het herzieningsplan. Van de 207,50 ha is op dit ogenblik nog 23 ha niet in het bezit der gemeente. Waarschijniyk zal de bouw van de wijk in etappes geschieden en daarom is er. naar gestreefd om ook al mocht de bouw met grote tussenperiodes plaatsvinden, toch steeds een aanneme- lyk woongebied te creëeren. Om dit denkbeeld tp verwezenlijken was het nodig de nieuwe wyk in hoofdzaak uit vier buurten op te bouwen, die ieder op zichzelf weer een eenheid vormen met een -'"er. centrum en elk ongeveer 1400 worden. Dat.is zo gecomponeerd dat na voltooiing van het geheel een harmonisch centrum voor de hele wyk ontstaat.. Daarby zyn de scholen, ker ken en andere openbare gebouwen zo geplaatst, dat ze enerzijds als voorzie ning van één van de nabijgelegen woon gedeelten zullen fungeren, terwijl ze anderzijds samen het middelpunt van de wijk vormen. Ruimtetverking In de derde plaats is ernaar gestreefd de ruimte, die in de moderne stedebouw het bindende medium vormt, haar taak te- doen vervullen in de expressie van de eenheid, de geleding en de schaal van de wyk. Men heeft getracht dit vown Jte, jsyen door. dé bouwblokken te gróeperén omkgemeenschappeiyke buurt, ruliéten, met" verbinding naar de rand gebieden eh'naar het" centrum. Op hun beurt worden" die woonblokken gegroe peerd om het wykcentrum van grotere schaal, waarin een park en krachtige centrumvoorzieningen als een ziekenhuis, een bejaardentehuis, een- wykgebouw en een middelbare school zijn opgenomen. Tenslotte wordt het wykcentrum weer verdicht in twee meer stedelijke plei nen, waarop de twee Noordelijke en de beide ZuideHjke buurten samenkomen, welke buurten door ruime hoofdwegen met elkaar verbonden worden.. Tenslotte hebben de stedebouwkun digen op de voorgrond gesteld, dat Vlaardingens Westwijk er een moet worden, die af is, d.w-z. compleet en functioneel. Alles wat nu of in de toe komst in de wyk zou. blijken te behoren moet er een plaats in hebben en de goede plaats. Hiertoe is reeds in het ontwerp, de Westwyk met zoveel moge- ïyk voorzieningen toegerust By het ontwerpen van de plannen wa ren een groot aantal moeilijkheden te overwinnen, die voor een belangrijk ge deelte gelegen waren' in het wegen- en spoorwegnet, dat moet worden aange bracht of gewijzigd. Ook echter moest met de geprojecteerde Maastunnel wor den rekening gehouden, want de wijk wordt van de. bestaande stad gescheiden door een strook, waar In de toekomst een spoorbaan zal komen, die vefmoede- lyk ter hoogte van de Billitonlaan uit de Maastunnel naar boven zal komen.' In het Noorden wordt de grens van de wyk gevormd door de ontworpen rijksweg. Ten Noorden- daarvan echter ligt een ander voor uitbreiding bestemd gebied, namelijk de Noord-West-wyk. Ook hiermee is nu rekening gehouden door in het plan een Noord-Zuid-weg op te nemen, die later Noordwaarts zal wor den doorgetrokken. De plaatsing van het station Vlaardin- gen-West was niet zo moeilijk aange zien door het Zuideiyk deel van de ont worpen wijk de spoorbaan Botterdam- Hoek van Holland reeds loopt. Het sta tion komt op de kruising van deze spoorbaan - en de zoeven genoemde Noord-Zuid weg. Het beschikbare terrein gaf nieuwe moeilijkheden, doordat het-niet .vol doende ruimte voor recreatie bood. De oplossing is gevonden in déze zin, dat de grond gelegen tussen spoorlijn en Maassluissedijk die aanvankelijk voor industrie was bestemd, nu voor recrea tieve doeleinden zal worden gebruikt. De al-oude Zuidbuurtseweg zal er ook voor een belangrijk deel aan moeten ge loven. want die doorkruistezomaar de geplande wyk. Toch heeft men naar een voorziening moeten zoeken, want langs deze weg vindt een belangrijke aanvoer van producten plaats. Dit verkeer zal dus in de toekomst bezuiden de wyk, langs de spoorbaan worden geleid naar de Industrieweg, die de kortste verbin ding met het zakencentrum geeft. In de Westwijk komt ook Vlaardin gens nieuwe ziekenhuis met 350 bed den,-dat, daar een belangrijk vonnbepa- lend element In de nieuwe wijk wondt, waarbij het natuurlijk niet alleen -roet die wijk bestemd U en dus vanuit de ge hele stad gemakkelijk bereikbaar nwet zijn. Van de belde genoemde factoren is de pkatsgevfng van deze inrichting af. hankeiyk. Als men nu in grote ïynen de wijk bekeken heeft valt tenslotte op, dat om de gehele wyk heen grote waterpartijen zullen worden aangebracht. De bedoelin gen daarvan zijn gelegenheid te geven prettig langs de singels te wandelen, de aantrekkelijkheid en sfeer te verho gen en by eventuele branden bluswater by de hand te hebben, grond, die -wei- gegraven wordt voor d* vijvers etc heeft men hard nodig. Zoals wij enige rijd geleden reeda be richtten, zal het gebouw Rehoboth van de vereniging voor in- en uitwendige zending van dezelfde naam, voor de sloop "door de. gemeente worden*'aange kocht. Tenminste, als de raadsleden zich Donderdag met een dien «afgaand voor stel kunnen verenigen. Zoals 'men- weet zal de opbrengst waarschynlijk ten de komen aan de kerkbouw dar Her vormde gemeente. In verband met de plannen die hel gemeentebestuur koestert ta.v. ^het her tenkamp aan de Hofsingel te Vlaardin gen, belegt de afcf, Vlaardingen "ren de Ned. Ver. tot Bescherming van .Dieren op Donderdag 2 December een buiten gewone ledenvergadering in oncorau. Deze vergadering zal van groot belini zyn voor het al dan niet voortbestaan van het hertenkamp. Op Woensdag 1 December rullen de leerlingen van de vyfde klas der Pnns Hendrikschool te Vlaardingen. sllenleden van hef „Schoolkorps natuurbescherming zich 's middags om 2 uur verzamelenM de kwekerij van de gemeentelijke PunI* soenendienst. Onder leiding van deze dienst zullende leerlingen ingeschakeld worden bu set planten van bomen in de- gemeente, deze kwestie. Gisteren is door architect H. P- C. Haan té Rotterdam, namens do ge meente Vlaardingen aanbesteed «bouw van een grote industriebal, v0°r 0u,»eu- broeks Meubelfabriek N.V. De drie laf ste inschrijvers waren: Waldenburg en Zn.. Rotterdam 206.400 Plus Geerdings, Rotterdam 209-000 pWf 18.500; L. Vermaal en Zn„ Rotterdam 210.000 plus 10.000. Het tweede .M- drag betreft de prijs, die aliemaUcf moest worden opgegeven voor oijko mende hei- en andere kleine wer zaamheden, Wethouders ook ih procent. Aan de raadsagenda voor Donderdag is door burgemeester van Vlaardingen een .-voor stel toegevoegd, de zes procent loonsver hoging ook toe te passen op de Dezoicu. sin? der wethouders. Het vent uit de raad kan zich met het voo stel verenigen- Met groot leedwezen, geven wrj kennis, dat wrj als vaststaand moeten aannemen, dat alle opvarenden van oas M.S. „CAKFO" bij het vergaan van dit schip in de nacht van 26 op 27 November' om het leven zijn gekomen. Directie en Commissarissen N.V. Maatschappij Zeevaart Rotterdam, 1 December 1954. (Medegedeeld door de firma A. Makkne makelaar in granen). ROTTERDAM, 1 December. Vor. slot V.K. Mals Jan. 29.30 39.25 Maart 29.35 29.32li Mei 29.42Ü ».«*i Juli 29.20 292214 Gerst Jan. 2835 Maart 28.80 Mei - 20.80 Juli S.K. 29.10 29.1714 292214 29X314 26.65 26.65 26X5 'S-GRAVENHAGE 1 Dec. Vangstb» r'dj* ten uit zee: SCH 246 1 k, SCH 254 0 k, SC» 159 4 k. SCH 263 4 k. SCH 105 5 K. SOS 332 0 k, SCH 57 5 k. SCH 131 5 k. SCH 199 U SCH 19 15 k, SCH 30 0 k. SCH 37 0 Bj® 84 0 k. SCH 250 0 k, SCH 297 0 k, SCH» 10 k. SCH 107 6 k uhv, SCH 353 2 k. SCH 79 1 k uhv, SCH 95 0 k. SCH 140'0 L SCH 153 50 kisten, SCH 63 0 k, SCH 64 2» SCH 124 15 k uhv, SCH 275 4 k. SCH 6 0 k, SCH 21 10 k, SCH 47 15 k nog 30 ri.'SCH HO 0 k, SCH 118 1 k, SCH 302 2 k uhv, SCE 325 2 k uhv. Binnen te Scheveningen: SCH 333 16 RA en 700 kisten verse haring. Notering verae haring: 14.S0—17X0 gld. P** kist van 50 kg.

Trouw / De Rotterdammer | 1954 | | pagina 2