SIEBELJi 3 WW Volksgezondheid en woningbouw vroegen de aandacht Kersttentoonstelling in het Stedelijk Museum Mr. Heusdens voorstander van goede samenwerking Ontwerp havenplan in April volgend jaar gereed N.V. Lv!bEEKUM Rotterdams Philharmonisch Orkest in de Stadsgehoorzaal SCHIEDAM Werk van A. H. Bakker Korff Bouw openluchtzwembad bij Ketliel vertraagd VLAARDINGEN Vlaardingse visie op kwestie met Schiedam MAASSLUIS Memorie van Antwoord Hoek van Holland Gemeentebegroting; 1955 VLAARDINGEN college niet eenstemmig Wijziging busdiensten in voorbereiding geeft grote problemen Overkoepelend orgaan voor bestrijding van luchtverontreiniging 2 TROUW Woensdag 15 December 1954 Zaterdagmiddag 18 December zal de kersttentoonstelling van het ïztedelijk Museum te Schiedam geopend worden door mr. M. J. M. van Kinderenwethouder 'van Culturele zaken van Schiedam. Me- O: ouw Diet Kloosalt, zal enige liederen zingen waarbij zij begeleid zal worden door mej. Annie Nederbragt op de piano. De kersttentoon stelling zal dit jaar gewijd zijn aan Precieuse tafreeltjes" in schilde rijen en tekeningen van de schilder A. H. Bakker Korff, die leefde van 18241882. De expositie zal iedere dag geopend zijn van 2 tot 5 uur uitgezonderd op Nieuwjaarsdag, dan is zij gesloten. Advertentie VERLOVINGSRINGEN N. BINNENWEG 227 - R'DAM Advertentie NOG DAGEN VERKOOP TEGEN Paard beet vrouw Afsluiting Beursbrug Burgerlijke stand van Schiedam TEKKO TAKS EN EEN KLEIN BADPLAATSJE Korte Schiedamse berichten Bejaarden Uitbreidingsplan Vrouw veroordeeld wegens mishandeling Advertentie Donderdag 16 December herdenken ivij het 45-jarig bestaan der onderneming met 2 zilveren jubilarissen. Receptie van 4 tot 6 uur Hotel Atlanta Gemeentebegroting 1955 Over kerkenbouw was Waarom, groep uitsluiten Lucht veron trein iging Volkshuisvesting Grote gezinnen De wethouder zeide, dat men zoveel mogelijk tracht oplossingen te vinden voor de huisvesting van grote gezinnen. Zeer positief zag hij in het huidige wel slagen, van de bouwactiviteit in de vr|J'e sector een uiting van de bestaande wel vaart. Hij deelde, voorts mede, dat in het begin van het vólgend jaar nieuwe wo- ningbouwtoewijzingen voor Vlaardingen zouden loskomen, die meer in hoofdzaak zullen worden gebruikt voor de bouw van arbeiderswoningen, waarbij is ge dacht aan de uitvoering van een plan van de woningbouwvereniging Patrimo niums Woningen, dat reeds lang gereea is en aan de afwerking van een MUWI- complex in de Babberspolder. Wethouder Walstra Het belooft iets bijzonders te worden daar in de bovenzaal van het museum aan de Hoogstraat. Niet alleen het werk van Bakker Korff staat daar borg voor. maar bovendien kan het rustig aan de fantasie van de heer D. Schwagermann, de conservator van het museum, over gelaten worden, die sfeer te scheppen die past bij het werk van deze typische kunstenaar. De sfeer waarin het goed is dit werk te bezien denkt de conservator van het museum onder meer te bereiken door het plaatsen van meubelen uit de tijd waarin deze schilderstukjes zijn ont staan. Met veel speurzin en moeite zijn een flink aantal van de werkjes die vaak geen grotere hoogte hebben dan 20 tot 16 cm. uit particulier bezit of uit andere musea, opgespoord en voor de duur van de tentoonstelling in bruikleen ontvan gen. Alexander Hugo Bakker Korff werd op 31 Augustus 1824 in Den Haag gebo ren en stierf op 28 Januari 1882 te Dei- den. Tegelijk met David Bles, H. ten Cate en Vincent was hij leerling van C. Kruseman. Achtereenvolgens werkte hij aan de Haagse en Antwerpse Aka- demie. In October 1849 vestigde hij zich met zijn ouders in Oegstgeest waar hij begon met pentekeningen te maken, waarvan er op de kersttentoonstelling in Schiedam enige te zien zijn. Zijn ka rakteristieke werk echter, het maken van zeer kleine panelen, zeer verzorg de kabinetstukjes, vol van details en van kleur vaak verrassend, krijgt eerst Af KOBft L HOOüCMQin DM4ES CONFECTIE. MAGAZIJNEN KORTE LUMBAAH I HOQRDMOLENSTRAAÏ 3? SCHIEOAMSS WEG 173 aHecnvcrkoop voor Nederland De gemeenteraad van Schiedam keur de enkele maanden geleden een plan goed voor het aanleggen van een groot openlucht 'zwembad en een recreatie gelegenheid bij Kelhel, Dii bad zal on geveer 1 1.200.000 kosten. Na de goed keuring van de raad werden de plan nen uitgewerkt, en de vorige week zou met heien worden begonnen. Dit heien moest echter worden uitgesteld, om dat bleek dat er geen vergunning was aangevraagd. Een vergunning tot het bouwen van een dergelijk openluchtzwembad moet door een speciale rijkscommissie wor- dgekeurd. "aar achteraf blijkt is men vergeten e rijksgoedkeunng aan te vragen, zal dus moeten wachten tot deze imis-sie bijeenkomt en eventueel haar dkeuring aan het plan hecht. tnkele weken geleden is echter van- ;e het Ministerie van Sociale zaken "Volksgezondheid verklaard, dat het tingent voor dergelijke objecten voor 5 reeds grotendeels is opgebruikt, zal dus wel enige voeten in de hebben voordat het Schiedamse wordt goedgekeurd en indien goedgekeurd wordt zal men reke- moeten houden met een vrij lang- ig oponthoud. Men had gehoopt het zwembad in Juli van het volgend jaar te openen. Maar thans is het een grote vraag of dit zal kunnen geschieden. In de Van Smaleveltstraat te Schiedam werd mevrouw M. door een paard dat voor een groenten vagen stond in de rech terarm gebeten. Zij kreeg daardoor een bloeduitstorting. In de nacht van 15 op 16 December zal de Beursbrug in verband met reparatie werkzaamheden. gedurende de tijd van 16 uur voor alle verkeer zijn afge sloten. Geboren.: Mprgaretha, d v H Kagens en J J de Regt. Barbara E, d v W v d Windt en O B Sehomberg, Peter, z v K den Har- tog en N v Gerven, Albert J, z v C BJeik- sloot en M J Smit, Evelina, d v J Male en J v Walsum. Jan S G z v M de Svvart en C v d Hul, Gernt J, x v A Bijl en C Ver beek, Renata G, d v A Dijkshoorn en G v d Vecht. Johanna M E, d v E F Muller en J Wetstejfn. Overleden: B van Zwol, 73 j. £)1NSDAGMIDDAG is de controverse SchiedamVlaardingen heel uitvoerig in de Raad besproken en door burgemeester mr. J. Heusdens behandeld, doch de heer Niemantsverdriet (C.H.Ü.) had er bij de replieken op de Alge mene Beschouwingen definitieve vragen over gesteld, zodat het college wel verder moest gaan dan het sobere antwoord, dat in eerste instantie op gematigde opmerkingen van de heer Van Toor (V.V.D.) en anderen was gegeven. Bij de replieken hadden bovendien andere sprekers hieromtrent ook nog opmerkingen gemaakt. Om tien uur gisteravond werd inde Puttershoekstraat 24 te Schiedam in het huis van de familie P. L, van G. een schoorsteenbrand ontdekt. Met. een ramoneur werd de schoor steen schoongemaakt. De geringe scha de wordt door de verzekering gedekt. Mr. Heusdens liet aan zijn eigenlijke opmerkingen voorafgaan, dat hij meen de, -dat het maar beter was in het open baar helemaal niet meer te spreken over het in de Schiedamse raadszitting besprokene, want in de regel vertroebe len woorden vaker de tuatie dan dat het omgekeerde het ge--"l is. Uit de in houd van mr. Peeks brief, die Maan dag ter kennis van de Baad was ge bracht en die woordelijk weergaf, wat door Schiedam's eerste burger, over Vlaardingen was gezegd, kan mén. al dus mr. Heusdens. alleen maar de con- In de Memorie van antwoord op vragen die naar aanleiding van de gemeentebegroting 1955 zijn gesteld, zeggen B. en W. van Maassluis met betrekking tot het havenplan, dat zij vertrouwen de reeds enkele malen gedane toezegging om in April 1955 met een definitief ontwerp voor het Havenplan te komen, gestand te kunnen doen. Wanneer onmiddellijk alle bedrijven, die bij het plan geïnteresseerd zijn, waren ingeschakeldzou het ontwerpplan de raad stellig niet tijdig kunnen worden aangeboden. Boven dien zou een opeenhoping van wensen en verlangens ontstaan, waar moei lijk uit te komen zou zijn. Het ligt echter wel in het voornemen in een- verder stadium, nog vóórdat het plan cn, de raad ter tafel zal worden gebracht, de belanghebbende bedrijven nor: aan de besprekingen te laten deelnemen. B. en W. zijn bereid de raad mededelingen te doen over de ont wikkeling van deze aangelegenheid, zodra het college daartoe op grond van vaststaande gegevens in staat is. Aangezien omtrent de afsluiting van de Nieuwe Waterweg bij de Rijkswaterstaat nog geen vaste plannen bestaan, kunnen burgemeester en wethouders thans moeilijk de vraag beantwoorden of deze plannen aan het Havenplan een nieuw aspect geven. Het college is bereid medewerking te verlenen aan het bouwen van woningen met behulp van bouwspaarkassen en zal de raad hieromtrent zo spoedig mogelijk voorstellen doen. Inzake de uitvoering van het saneringsplan en in verband daarmede het onbewoonbaar verklaren van woningen wordt opgemerkt, dat de sanering op zakelijke grondslag zal ge schieden. Bij de totstandkoming van de Woningwet heeft de regering verklaard, dat onbewoonbaarverklaring moet ge schieden, vóórdat tot onteigening wordt besloten. Onteigening zal alleen worden toegepast, wanneer er geen andere mo gelijkheid is. Men dient wel in het oog te houden, dat onbewoonbaarverklaring één der grondslagen voor het saneringsplan is. Voorts wordt opgemerkt, dat de uitvoe ring van het saneringsplan binnen niet al te lange tijd moet worden ter hand genomen. Er is een reeële kans. dat hiertoe de nodige medewerking wordt verkregen. Mits de gemeente in het sa- neringsgebied reeds een voldoend aan tal woningen m eigendom heeft verwor ven, wordt een contingent voor krotop ruiming en sanering beschikbaar gesteld, zodat vervanging binnen redelijke tijd mogelijk is. De woningen voor bejaarden rond de Grote Kerk krijgen een tuintje bij elke woning. Wegens gebrek aan bouwterrein is verwezenlijking van een plan voor woningen voor bejaarden bij andere kerkgebouwen niet spoedig te verwach ten. Het college heeft geen plannen voor de bouw van een woongelegenheid voor alleenstaanden. Van particuliere zijde bestaan plannen voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen, zodat het college terzake nog geen stappen heeft ondernomen. B. W. zijn bereid de woningbouw door particulieren te bevorderen en me dewerking te verlenen door het beschik baar stellen van bouwterrein. Zodra de ophoging van het derde gedeelte van de SÏuispolder gereed is. bestaat hiertoe weder gelegenheid. Met betrekking tol de plaats van de nieuwe R.K. school wordt opgemerkt, dat bij het gereed maken van een bouwplan de ingang der school stellig tegenover de Guido Gezei- lestraat kam worden ontworpen. Ten aanzien van de bouw ener openbare kleuterschool menen. B. en W. de behan deling van het wetsontwerp op het Kleu teronderwijs te moeten afwachten. west en omgeving", dat binnenkort van de raad gevraagd zal worden, geeft dit plan naar de mening van B. W.. wel licht een geschikte gelegenheid een uit spraak te doen over de plaats waar het nieuwe raadhuis in de toekomst ge bouwd zal dienen te worden. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd een nieu we verbinding met de NoorddijkMaas dijk tot stand te brengen, zulks in ver band met de opheffing van de A. E. Maasstraat. De aanleg van een weg. evenwijdig aan en ten zuid-westen van de spoor lijn Rotterdam—Hoek van Holland, zal, volgens B. en W„ op grote moeilijkheden stuiten, aangezien het terrein, waarop deze zal moeten worden aangelegd, op twee plaatsen door aftakkingen van de spoorlijn wordt doorsneden. Deze zijn juist met het oog op de aldaar geves tigde industrie aangelegd. Misschien is te zijner tijd een oplossing mogelijk wan neer langs de rivier een nieuwe water kering wordt aangelegd. Het plan voor de bouw van een nieuw kantoor voor de licht- en waterbedrij ven en tot het stichten van een aantai kleine industrieflats heeft het eindsta dium nog niet bereikt. Wat het laatste betreft wijzen burgemeester en wethou ders er op, dat de bouv. -n de indus trieflats eerst mogelijk is. nadat de ver huur daarvan verzekerd is. Hierover zijn onderhandelingen gaande. Het uitbreidingsplan in onderdelen ..Sluispolder-Oost" is inmiddels gereed en wordt de raad evenals het plan West b - lenkort ter vaststelling aan- Iotte wordt medegedeeld. er nog niet in geslaagd ut te huren, dat als ont- al voor ouden van dagen ingericht. gebodei" dat he is een spannu. kan worde;: Tot acht maanden gevangen.sstraf. met aftrek van voorarrest, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en toezicht, heeft de Rotter damse rechtbank veroordeeld de 41- jangc vrouw W. C. M.-V., uit Maassluis, die op 18 September in dc- echtelijke woning, haar man en zoon had mishan deld en met doodslag bedreigd. Haar was bedreiging met doodslag. subsidia>r mishandeling tenlaste gelegid. De vrouw had haar man al eens met een bijl be- dreigd en was enige tijd opgenomen ge- Bij de vaststelling van het uitbrei- weest in de Psychiatrische inrichting dingsplaa ia onderdelen .SÏuispolder-1 Maasoord, clusie trekken, dat de ..Vijfsluizen" het enige grief-punt van Schiedam is. Mr. Peek heeft anders niets aangeroerd. Mr. Heusdens gaf vervolgens nogmaals een uitvoerige uiteenzetting van de reeds jaren lopende Vijfsluizen aangelegen heid. In Amtwoord op een informatie van Schiedam jaren geleden deelde Vlaardingen mede bereid te zijn mede te werken aan de tot standkoming van een nieuwe Vijfsluizen-brug. "Vlaardin gen heeft natuurlijk wel belang bij een goede verbinding in oostelijke richting. De zaak werd eens bekeken, maar men kwam niet tot overeenstemming, want Schiedam wilde wel gaarne een finan ciële bijdrage van deze geheel op Schie dams grondgebied liggende brug in een provinciale weg, maar Schiedam wilde helemaal niets bijdragen in b.v. bouw kosten van een tunnel enige honderden meters verder in die provinciale weg. Hoe het ook zij, het bleek onmogelijk het eens te worden. Omdat altijd de wens bleef voorzitten als goede buren naast elkaar le worden ook al had men een verschillend zake lijk inzicht in een bepaalde aangelegen heid, werd een plannetje ontworpen om eens bezoeken uit te wisselen. B, en W. van Vlaardingen bezochten Schiedam. Alles gebeurde in de beste verstandhou ding. Zo had men ook het tegenbezoek, dat korte tijd later plaats vond. gedacht. In de loop van de middag tijdens dat tegenbezoek kwam toch het Vijfshiizen- probleem weer te voorschijn. Hoewel het probleem reeds van alle zijden onder de ogen was gezien, werd toch door de burgemeester van Vlaardingen voor gesteld, dat van beide steden twee wet houders nog eens aan één tafel zouden gaan zitten om te trachten een oplos sing te vinden, die voor beide steden aanvaardbaar zou zijn. Die bespreking, waarvan Vlaardingen het nut niet inzag, heeft nooit plaats gevonden, eenvoudig omdat Vlaardingen heeft verzuimd die uitnodiging te versturen. B. en W. van Schiedam schijnen over dit verzuim erg en echt boos te zijn geworden. Mr. Heusdens gaf toe. dat dit een zwak punt in de Vlaardingse argumentatie is. De kwestie kwam ineens weer geheel in de belangstelling te staan, toen naar aanleiding van het wegenverslag in de Provinciale Staten het lid. de heer T. de Bruyn, wethouder van Vlaardingen, de aandacht op dit nog hangende probleem vestigde. Uiteindelijk werd besloten, dat onder leiding van Gedeputeerde Staten die de uitnodigingen zou Versturen, de kwestie met Schiedam en Vlaardingen nog eens zou worden bekeken, want de verkeerssituatie eiste toch wel een zo spoedig mogelijke oplossing. Inderdaad vond enige tijd na de behan deling in de Staten m Den Haag onder voorzitterschap van Gedeputeerde Dee- renberg de bespreking plaats, waarbij Vlaardingen was vertegenwoordigd door burgemeester Heusdens en wethouder De Bruyn en Schiedam door de wethou ders mr. Van Boehove en Van den Berg. Mr. Heusdens karakteriseerde die bespre king als bijzorder onaangenaam. Hij zei, dat de wijze, waarop de Schiedamse wet houders zich gedroegen cn hoe zij Vlaar dingen bejegenden, „vei over de schreef' ging. Zowe' de heer De Bruyn als hijzelf vonden hun optreden beneden peil, en voegde de heer Heusdens er direct aan toe, sedertdien zijn wij niet meer bereid aan èèn tafel te gaan zitten, alvorens excuses zijn aangeboden Alleen uit hoffe lijkheid tegenover de heer Deerenberg was nog de toezegging gedaan het pro bleem desondanks in de Vlaardingse Raad te bespreken. Deze materie is in een besloten zitting van de Raad van Vlaardingen behandeld en tegenover Ged Staten ts een voorstel gedaan. Burgemeester Heusdens merkte tenslot te op de gehele gang van zaken te be treuren en persoonlijk een voorstander te zijn van een goede samenwerking. De heer Van Toor zei. dat er meer grieven wafen. Excuses aanbieden is een teer punt. waar men in Schiedam niet gemakkelijk toe komt Op de boot naar Midd jlharms zou er bovendien met een mijnheer Wittenberg over zijn gesproken, b.j welke gelegenheid de burgemeester een opmerking moeten hebben geplaatst, die men in Schiedam niet prettig vindt. Mr. Heusdens merktt nog op. dat het best mogelijk is, dat hij een gesprek heeft gehad op de boot naar Middelharms, op weg zijnde naar een daar plaats vindend congres- maar hij herinnerde zich het gesprokene beslist niet meer. Gaarne liet hij het aan anderen over aidi een oordeel te vormen. Burgerlijke stand Hoek van Holland. Ge boren: Pietje, d v G v d Lee en T NJeuw- hof; Eugêne. z v J F M Lapidaire en B M J. Bouvmans Rattenbestrijding. Tussen 11 en 18 Decem ber kan ter Gem.-secretane van Hoek van Holland tussen 9 en 15.30 uur gratis vergif worden verkregen, voor het verdelgen van ratten. Aan personen beneden de leeftijd van 16 jaar wordt geen vergif afgegeven. Bevorderd. De hoofdagent der Politie Hoek van Holland de heer J. Knippenberg is bevorderd tot Brigadier der politie Rotter dam te Hoek van Holland. Postduivcntentoonstelling. De postduiven vereniging „De Zwaluw" heeft «een ten toonstelling georganiseerd op 7 en 8 Januari in de Schiettent. De ingezonden duiven zullen worden gekeurd door de deskundige de heer Roverts uit Utrecht. Deze tentoon stelling is de eerste die „De Zwaluw" organiseert. mntjo Nadat allen zich aan de goudschat vergaapt hadden, sprak Tekko: „Begrijpen jullie nu dat ik deze kist geen ogenblik alleen durfde te laten, toen ik vermoed de wat er in zat? De gehele nacht heb ik aan het strand bovenop die kist gezeten, omdat hij te zwaar was om door mij alleen naar Ballemeroog gedragen te worden. En daarom ook heb ik niet kunnen opbellen!" Op voor stel van onze vriend werd de schat even later in op tocht naar het huis van de burgemeester gedragen. „Deze kist met gouden dubloenen is een gift van de zee!" zei Tekko in zijn toespraak tot de burgemeester. ,,"Wij wensen dat hiervan een fonds gesticht wordt voor de oude mannetjes in uw gemeente, zodat iedere zee rob tot aan het einde zijner dagen zijn pijpje tabak zal kunnen bekostigen, zonder daarvoor uit strand jutten te moeten gaan!" Dankbaar nam de burgervader de kostbare last in ontvangst en zegde toe dat alles zou geschieden zoals meneer Taks had voorgesteld! Ons bedrijf is na 1 uur GESLOTEN. De luchtverontreiniging, de gasgeysers, benevens de vraagstukken samenhangende met de, woningbouwpolitiek en de Volkshuisvesting maakten gisteravond in de Vlaardingse raadszaal onderwerp van bespreking uit, tijdens de behandeling van de begroting. Wethouder De Bruyn sprak een uur over de opmerkingen uit de Algemene Beschouwingen en eveneens in antwoord op de vragen, die tijdens de beschouwingen per hoofdstuk nog waren gemaakt. Wethouder Walstra kwam niet verder dan de inleiding van zijn beantwoording, want de voorzitter verzocht hem tijdens zijn rede er in toe te stemmen, dat hij deze hedenavond zou afmaken. T nr»V)tVArnntrpini rrin n- iluchtschool wordt door het college (nog) J_iU.cnLVcron li eililging niet urgent geacht. Het vraagstuk van •de verpleging der chronische patiënten is in studie. Mogelijk zal een enquête De Dinsdagmiddagvergadering van de Raad begon met de duplieken. Evenais in eerste instantie zagen ook hier de wet houders Van Minnen, De Bruyn en Wal stra van het woord af. Wethouder /Weststrate gaf ,toe, dat door het college verzuimd was de gemeente lijke gedelegeerde in de Vereniging voor Ziekenhuisvegpleging te raadplegen over de door die vereniging ingediende be groting. Met het investeringsplan wordt de no dige ernst betracht Andere werkzaam heden. waaronder de ingevoerde crediet- bewaking, hebben de opstelling en uit werking ervan vertraagd. Uitvoerig moest de heer Weststrate aan dacht besteden aan het veelbesproken instituut Van gedelegeerden. Momenteel is de verordening zo. dat het aanvaarden van een gedelegeerde gekoppeld is aan het al of niet verlenen van subsidie. De verenigingen gevoelen zioh, naar het oor deel van het college van B. en W„ in hun rechten als vrije vereniging beknot Mede omdat een aantai verenigingen bezwaar tegen de „pottenkijkers" blijven maken, hebben B. en W. wijziging van de ver ordening voorgesteld. Burgemeester mr. Heusdens heeft als laatste van hel college de bij de replie ken gemaakte opmerkingen beantwoord. Het college had de kerkenbouw als mate rie in haar totaliteit bezien. Alleen slede- bouwkundige overwegingen zouden aan leiding kunnen geven om als gemeente in de een of andere vorm medewerking aan de bouw le verlenen; de burgemees ter gaf daarbij te kennen, dat op diverse onderdelen van dit vraagstuk geen een stemmigheid in het college heerst. Voorts zag mr. Heusdens zich. omdat de heer Niemantsverdriet zeer positieve vragen daarover had gesteld, wel genoopt tegen zijn zin uitvoerig in te gaan op de kwestie „Schiedam", waarover ellders op deze pagina meer te lezen is. Gistermiddag werd in de raad meege deeld, dat busstadslijn 38 hoogstwaar schijnlijk zal worden opgeheven en lijn 43 zal worden doorgetrokken tot het station: vanaf de kethelweg zal dan de route lopen via Gedempte Biersloot, Burg. Pruissingel, v. Beethovensingel, Mendelssohn plein. Vetteoordsestraat, Sta tion. Wellicht zal reeds in Januari de Rot terdamse Raad een desbetreffend voor stel bereiken en kan enige tijd na aan neming daarvan de invoering worden te gemoet gezien. Dit was wel de slotconclusie van het vrij uitvoerig debat, dat werd gehou den over de busdiensten, waaraan o.a. werd deelgenomen door de heren v. d. Veen (C.H.U.) en De Graaf (P.v.d.A.1. Veel van het gesprokene was een her haling van hetgeen in dezelfde zaal reeds, was gezegd, toen op de beant woording van de door de heer De Graaf het college gestelde schriftelijke vragen een discussie was ontstaan. Vrij alge meen heerst het gevoelen, dat lijn 38 onrendabel is. omdat de route zeer on gunstig is. Nadat nadrukkelijk was vastgesteld, dat uit tal van besprekingen de goede wil van de R.E.T. was gebleken om voor behoorlijk locaal en intemocaal bus- verkeer in Vlaardingen zorg te dragen, werd besloten om te trachten althans cp de spitsuren een directe busverbinding RotterdamVlaardingen te krijgen ("voor al de heer v. d- Veen heeft hiervoor gepleit). Mededeling is ook nog gedaan van het feit, dat de R.E.T. heeft toegezegd zo nodig op de spitsuren op lijn 43 extra bussen in te leggen en dat de R.E.T. in principe bereid was lijn 48 meer naar het Westen door te trekken, zodra de behoefte zich daadwerkelijk zou doen gevoelen. Mevrouw Van Duijn-Spruijt, de F.v.d, A.-specisliste op het gebied van de volks gezondheid, toonde zich als eerste spreek ster zeer ingenomen met het volksgezond heidsbeleid. Vraagpunten voor haar bleven de periodieke controle op tuber culose van het gemeentepersoneel, de openluchtschool en de verpleeginrichting voor chronische patiënten. Verheugd was zij over de mogelijkheid van plaatsing van geysers in niet-gemeente-woningen. De heer Van Wijk (C.H.U.) sprak, even als dr. De Jonge (orb,), die zich bij deze materie op het technische vlak hield, uitvoerig over de luchtverontreiniging. Hij schetste de schade hiervan voor land bouw en veeteelt en constateerde met enige bevreemding, dat een fabriek in Vlaardingen een keer een schadeloosstel ling aan gedupeerden betaalde, waar mee de schuld werd toegegeven, terwijl een dergelijke betaling later niet meer voorkwam. In andere gemeenten ge schiedt dit wel, aldus spreker. Hij illus treerde ook het belang van de zaak door de mededeling, dat vanwege de inspec teur-generaal voor het loodswezen de loodsen, die dienst doen op de Nieuwe Waterweg de opdracht hebben rapporten op te maken van hinder door luchtver ontreiniging ontstaan, >Hij vroeg zich af. wat de functie van d'e contactgroep zal zijn naast de commissie Bodem Water Lucht en wees on de fundamentele maat regelen, die in Londen tegen dergelijke verontreinigingen genomen worden. Mr. Luijken (A.R.) prees de voort varendheid van het beleid betreffende de volksgezondheid. Hij vroeg, of bij de totstandkoming van een Medisch Opvoed kundig Bureau wel rekening zou worden gehouden met alle gezindten. Bij de plaat sing van de geysers, maakte hij de kant tekening, dat het hem als onrechtvaardig voorkwam, dat die alleen zullen kunnen komen in woningen, die gelijk te stellen zijn met woningwetwoningen. Hier wordt dus zonder meer een zeer groot aantal mogelijk geïnteresseerden uitgesloten, concludeerde hij. Ook mevrouw Koster- van Roon (C.H.U.) besteedde de nodige aandacht aan de kwestie der geysers. Wethouder Weststrate begon met mee te delen, dat de T.B.C.-controle een taak worden ingesteld naar het aantal in aan- [om de plannen van de woningbouwver eniging Patrimoniums Woningen voor de stichting van een wijkgebouw in de Bnbberspolder door het college waren afgewezen. Ook de heer Van der Schee (A.R.) betreurde dit zeer. Deze laatste schetste het huisvestingsprobleem als „Staatsvijand no. 1" met grote morele ea geestelijke gevaren voor de samenleving De 70 %-regeling, waarbij de huiseigenal ren in 70 van de gevallen, waarin een huis leegkomt zelf een candidaat mogen voordragen meende hij, dat gehandhaafd moest blijven, zulks in tegenstelling tot de heer Timmermans Carb.). De heer Van der Schee zei verder, dat er vaak weinig medewerking en naastenliefde bij de be volking te constateren valt. wanneer het de huisvesting betreft. De heer Van der Veen (C.H.U.) stelde, dat Vlaardingen met de woningbouw-contingenten toch "uiuvu iiiguovi-iu naai iiui uaiivaj ijl aait- uiuv ca*- uhihqUuu »y -uuji viiigunvtu Vvwli merking komenden en het percentage, [maar in het hoekje zit waar de slagen dat er werkelijk voor voelt in een in- vallen, 't Is triest, waas- Vlaardingen zo doelbewust voor systeembouw koos, dat richting te worden opgenomen. Wat <ie geysers betreft merkte de wet houder op. dat men die in de woning wetwoningen van de gemeente tot nu toe plaatste en dat men alleen maar die wo ningen buiten het gemeentebezit zou wil len voorzien, die hiermee gelijk te stel len zijn, om het particulier bedrijfsleven niet in de wielen te rijden. Over het M.O.B. worden thans oriënterende be sprekingen gevoerd. Zeker zal men met de verschillende gezindten rekening hou den. Komer.de tot. de luchtverontreiniging, zei de neer Weststrate, dat men daarbij met een probleem te doen heeft, dat wei nooit geheel zal kunnen, worden opge lost, tenzij de „schuldige" fabrieken zou den verdwijnen, hetgeen echter onver antwoord en onmogelijk is. In tweede instantie bleken de verschil lende sprekers nog met geheel bevredigd, zeker niet de heer Luijken, die de voor ziening met geysers niet juist vond. De wethouder zag geen kans hem tevreden te stellen. Bijde gedetailleerde behandeling van het hoofastuk moest tenslotte gestemd worden over de afschrijving van de 290.000,— op het zwembad. Tegen stem den mevrouw Koster-van Roon en de heren Van Toor, Weiland, Van der Veen en Lodder. Mevrouw De Vries-v. d. Spek (arb.) en mevrouw Koster-van Roem. (C.H.U.), zagen graag uitbreiding van de speel plaatsen voor kinderen, de eerste wilde zelfs de speelplaatsen van de scholen openstellen. Vanwege het college werd geantwoord, dat er in de Babberspolder inderdaad nog enkele speelplaatsen ko men en dat in andere stadswijken op daarvoor geschikte plaatsen de trottoirs wat verbreed zullen worden, zodat de mogelijkheid voor spel, speciaal rol schaatsen, ontstaat. Dt schoolpleinen open te stellen kan onderzocht worden, maar zal zeker op te veel practische be zwaren stuiten. Bij de volkshuisvesting begon de heer - - »- -V" «»j uu iviiuiiiUiOYCJUUC UCgGll uc UCtil voor de G.G.D. zal worden. Een open-j Vermeer (C.H.U.) met te vragen, waar- Be romantiek is een zo uitgebreide periode in de muziekgeschiedenis dat zij duidelijkheidshalve nog maar eens gesplitst wordt in vroeg- hoorn en laatromantiek. Schubert is een vertegenwoordiger van de eerste' aroev Schumann dient in de tweede en Liszt in de derde te worden ondergebracht' Met dit alles ts meer dan een eeuw gemoeid en het is dus te begrijpen dat 5r - zuiver stilistisch beschouwd alle mogelijke verschilpunten zijn aan te wijzen, waarbij dan de persoonlijke schrijfwijze van deze grote figuren der toonkunst nog het nodige voegt. Maar toch... deze drie componisten met hun talloze in dezelfde tijd levende collega's behoren allen tot die tome tijd, waarin dramatische spanningen en bewogen gevoelsontladingen scherina en inslag waren. De tijd, waarin de muziek in de eerste plaats de taal van het hart sprak en het verstand in de zoveelste plaats kwam. Nu is het met het gevoel ook in de •muziek eigenaardig gesteld Het kan soms heel moeilijk zijn, oprechte ont roering van oneerlijke sentimentaliteit te onderscheiden. Het zou ook verkeerd zijn, om in de muziek Schumann als voorbeeld van het eerste en Liszt als vertegenwoordiger van het tweede aan te halen, want door dit generaliseren geeft men Schumann te veel en Liszt te weinig eer. Maar ais het er om gaat Schumanns vierde symphonie met Liszts tweede pianoconcert te vergelijken, dan blijft er van Liszts oroduct toch niet veel meer over dan wat leeg gevoelig- beidsvertoon, opgesmukt met een massa pianotechniische moeilijkheden, die alleen een paar ouderwets ingestelde pianovir tuozen nog vermogen te boeien, Alex de Vries, de Belgische solist bij het concert van het R.Ph.O.. Dinsdagavond in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen, heeft, ondanks zijn jeugdigheid, deze instelling. De Stadsgehoorzaal te Vlaardingen was met geheel bezet maar de bijval was on gemeen groot. AD INTERIM. Dat as heel merkwaardig en eigenlijk heel jammer, want een pianist van deze technische kwaliteiten kon ze beter voor iets anders gebruiken. Natuurlijk impo neerde één en ander toch en toen men gespannen naar het klavier keek wat er nu wei als tóeeift uit zou rollen weer klonk daar zoet en braaf Beethoven's ..Für Elise NAGEKOME3 FAMILIEBERICHTEN Dc Here verblijdde ons zeer door de geboorte van ons Zoontje en Broertje PAUL EDWARD G. C. Ouboter S. Ouboter—Buytelaar Inez en Ellen Rotterdam, 15 December 1954 Matheaejscrpleln «b Vóór en na deze paskwil voerde het R.Ph.O. onder leiding van de Zwitserse gastöirigent Otto A-ckermann Havdns 100ste symphonie (de militaire) en de reeds genoemde symphonie van Schu mann uit. Het laatste werk part het best •bij de enerzijds massieve, anderzijds vi tale figuur, die Ackermann als orkest dirigent is. Toch heeft net orkest zich ook in Haydn onderscheiden, al is Acker- mamns weergave van dit werk feller dan men Haydn gewend is le horen. Het stoere van deze dirigent verdraagt geen vage contouren en iaat ook het gracieuse element minder plaats dan lief gewoon lijk wordt toebedeeld er, de kleinere be zetting van het orkest lijkt dan ook niet erg noodzakelijk. Als stylistische daad is het echter volkomen juist, evenals de, overmatige exactheid, die inderdaad biji <w klassieke weergave behoort. Wethouder Weststrate tijdens de be- grotingsvergadermg te Vlaardingen spre- wmrfen0Vfn vi ma?.tre§eien die genomen worden m Vlaardingen ter bestrijding van de luchtverontreiniging door de fa brieken, kondigde aan dat er een over koepelend lichaam zal komen, dat zal S™ !n Rotterdam, met speciaal op- en fit -?ch"IC!b een el®en laboratorium en een uitgebreide bestrijdingsapparatuur, waarvoor de gemeente Rotterdam zich bereid heeft verklaard een ton te voteren en waarbij het aandeel van Vlaardingen ongeveer 15.000 zal worden. g Het bedrag dat op die manier bij el kaar kom is natuurlijk niet genoeg On het ogenblik worden dan ook via de Ka- mers van Koophandel de bedrijven be- ïf .°-m ?ze te vra8en de fondsen ter beschikKing te stellen, die voor een en ander nodig zullen zijn. Men heeft goede hoop hierin te slagen, te meer waar de bedr«yen reeds thans mede uit eigen be! lang de bestrijding steunen De contact- ^P.m. VIaafdingen zal zich niet zelf met de bestrijding bezig houden, maar als rapporteur en alarmgroep dienst doen als een soort verlengstuk van de coin - missie Bodem Water Lucht te Rotterdam Vlaardingen wordt bij deze bestrijding zeer regelmatig ingeschakeld. De plant- soenendienst nam proeven met gladiolen meters werden in de stad geplaatst/fo to s werden na sneeuwval genomen om de stoflaag te illustreren. Ook de inspec- de ^^«ondheid houdHich met het probleem bezig, waarvan ook de klimatologische factoren diepgaand worden onderzocht. daarvoor in de contingenten geen enkele beloning te vinden valt. Een contingent van 25 woningen voor krotopruiming vond hij te weinig. Wethouder De Bruin begon met te ver tellen, dat het college weinig voelt voor een sociografisch bureau of voor in dienst neming van een socioloog. Voor de vele inlichtingen en gegevens van allerlei aard, die steeds nodig zijn gaat men liever naar de gespecialiseerde instel lingen. Hij kondigde aan, dat de ver wezenlijking van de Westwijkplannen, zo snel mogelijk, maar dat is niet zéér snel zal plaats vinden. Datzelfde is te zeggen van de doorbraak Oude Brug, Hoögstraat, Veerplein. Dit laatste plan wordt nog steeds grondig bestudeerd, vooral het verschil in hoogte geeft moei lijkheden, omdat de communicatie goed zal moeten zijn. De wethouder zei. dat de raad in Janu ari een saneringsplan zou aangeboden krijgen. Voorts sprak hij over de ver breding van, de toegangswegen naar de Markt. Deze is steeds het historisch cen trum van Vlaardingen geweest, dat wil len wij zoveel mogelijk behouden, Aldus de heer De-Bruijn. Men denkt er dan ook niet aan over te gaan tot slopen, wanneer niet de plannen voor onmiddellijke her?- bebouwing klaar liggen. De voorzichtig door minister Witte aan gekondigde huurverlaging, als gevolg van een in exploitatie nemen van woningen voor 3% moet gezien worden als een tegemoetkoming voor de grote steden, waardoor de huren in Vlaardingen niet zullen, veranderen. Het verstrekken van tweede hypo.the- ken door de gemeente, zoals de heer Ben dorp had voorgesteld, om te komen tot een grotere bouwactiviteit in de vrije sector, past niet in de politiek van de minister. Een dergelijk door de raad aan genomen voorstel zou dan ook zeker door G.S. worden vernietigd. Het was een enorme teleurstelling voor B. en. W„ dat de grote steden wel 25 U extra-contingent kregen voor systeem bouw, terwijl een verzoek van Vlaar dingen werd afgewezen zonder meer. Men zal blijven trachten ook in dit op zicht de beste uitkomsten voor de stad,te bereiken. Ook is er via G.S. een bnel onderweg naar de minister, waarin ge- vraagd wordt om een toewijzing uit het grote contingent, dat deze nog onder be heer heeft voor kernverbetering in oude steden. De wethouder gaf toe, dat het voor Patrimoniums "Woningen wel een teleur stelling moet zijn dat op de piannen voor een wijkgebouw in de Babberspolder afwijzend is beschikt door B. en W. Im mers in samenwerking met het college heeft de vereniging enthousiast gewerkt aan de voorbereidingen voor de bouw van dit gebouw, bij de zeer vele wonin gen, waarin voorzien waren: een kinder bewaarplaats, verschillende zalen, socie- teitszaaltje, buurtwasserij enz. Bovendien was de vereniging bereid 10.000,— voor -de stichtingskosten voor eigen rekening te nemen en bovendien bij te dragen in het jaarlijks exploitatie-tekort. Men be gon echter op enkele punten van mening te Verschillen, de dienst van Sociale Zaken adviseerde, maar niet zeer guns tig en zo bleef het plan hangen, tot de raad in principe aannam zelf een ge- zondheids-wtjkgebouw in de polder te bouwen. Toen moest het college voor een van beide kiezen. Men koos de ge meentelijke voorziening en vandaar de afwijzende beschikking voor P.V. De wethouder, de heer Walstra, con stateerde simpeltjes, dat het huisvestings probleem is op te lossen, eenvoudig, door voldoende woningen te bouwen. Zolang het niet zover is, blijft men wor stelen met de problemenen van verde lingen, waarb'i o.a. de tegenstellingen spelen, tussen alleen achter gebleven oude mensen in een groot huis en jonge gezinnen met een veel te kleine behui- ««g- Ook is daar de tegenstelling van de behoefte aan woningen voor de in woners der stad zelf, terwijl aan de andere kant om de industrialisatie en om de daarvoor aan te trekken arbeiders moet worden gedacht. .De heer Walstra ging in op de reorga nisatie, binnenkort, van het huisvestings bureau, dat ondergebracht za' worden bij de afdeling bevolking, waar men bijv. het grote voordeel heeft zelf met de citograaf te kunnen werken. De wethouder noemde een groot aantal interessante cijfers. o.m. dat er in Vlaar dingen 1286 alleenstaanden (niet kost gangers) zijn waarvan er 602 alleen in een huis en 276 met twee in een huis wonen. Hierna schorste de voorzitter de vergadering tot vanavond half acht.

Trouw / De Rotterdammer | 1954 | | pagina 2