Hushoudsehool kreeg pick-up- installatie voor muziekles 1 paax Nylons cadeau 1 paar sokken cadeau 1 Critiek op gemeentelijke investerings en reserveringspolitiek Vanandel Zestig woningen, rioolgemaal en school worden gebouwd NyLpNS SOKKEN tCADEAU Als extra attractie Gemeentebegroting 1955 in Vlaardingse raad Fabrieksbrand maakte snel einde aan de besprekingen SCHIEDAM Kerstconcert in de Nieuwe Zuiderkerk Ver gunning voor heien voor zwembad Kethel GTB-nieuws VLAARDINGEN MAASSLUIS Maasland Adventsayond in. de.. Nieuwe kerk Uit het Zwaluwennest Raadsvergadering Maassluis KUNT U EEN KEUKEN 2 TROUW Vrijdag 17 December 1954 Afscheid ds. Kyne Lijn 11 uit de rails Advertentie en Advertentie TEKKO TAKS IN EEN KLEIN BADPLAATSJE Burgerlijke stand van Schiedam Advertentie Korte Vlaardingse berichten Wat Vlaardingers vingen Burgerlijke stand van Vlaardingen Economische zaken Burgemeester Heusdens Museum Sociale zaken .Advertentie 000R 9, /Zi trUt&ej- Z1IN... wenttm U prettige* Iftesighted Opmerkelijk betoog De heer Hoogerwerf (a,r.) hield een zeer opmerkelijk en kundig betoog. Hij stelde, dat het verschil van inzicht tus sen het college en verschillende leden van de raad niet zo zeer liep over het al of niet bevorderen der industrialisa tie, hoewel de factor van de beschik bare arbeidskrachten hoe langer hoe meer een rol gaat spelen en er meer van verschuiving, dan van vermeerde ring van de werkgelegenheid sprake is. De mate van en de voorwaarden voor een eventueel gemeentelijk aan deel in deze activiteit was meer in het geding. Zeer gunstig was de exploi tatie-uitkomst van de gemeentelijke'in dustrie-hallen z.i. niet. Onbevredigend behoeven die matige resultaten echter niet te zijn, aangezien men niet inves teert uit zakelijke overwegingen maar ten bate van het algemeen belang der industrialisatie. Het minder juiste en onbevredigende in opzet en resultaat zag hij echter in de uiterst geringe af schrijving en dat in een periode van hoog-conjunctuur. De hallen stonden z.i. in geen enkel verband met de verkre gen fondsen van 2% millioen, terwijl hij de stortingen van 2 ton in het fonds stadsuitbreiding maar voor ongeveer 10 pet. als gevolg van het bezitten der hal len zag. Hij vroeg zich af in welke mate de gemeente naast stimuleren een taak heeft om zelf te bouwen en te ex ploiteren en constateerde in dit kader, dat het nuttige werk van de particulie re bouwer vaak nodeloos doorkruist wordt door gemeentelijke activiteit. Daarnaast noemde hij als een verschil punt de huur- en verkoopsvoorwaarden, wanneer de gemeente eenmaal gaat ex ploiteren. Met instemming had hij in het afgelopen jaar in enkele gevallen ge constateerd, dat de eenzijdige gunstige voorwaarden voor de huurders wat ver anderen. Hiernaast ging hij uitvoerig in op de afschrijvingspolitiek. Reservering Termijnnoleringen Donderdagmiddag ïvtng van de gevel van bet gebouw? der Huishoud- en Industrieschool in de Prins Mauritslaan te Schiedam de vlag uit- Het was dan ook een feestelijke dag voor de leiding en de leerlingen van de school, want in een openbare les werd een prachtig radiotoestel met pick-up-instal latie in gebruik genomen, die. door het initiatief van enkele Schiedamse dames en door de gaven van een aantal industriëlen te Schiedam kon worden aangeschaft. De eerste les die met de radio-pick- upinstallatie in een van de bovenlokalen van de school werd gegeven door de muziekleraar de heer A. Ackema, werd bijgewoond door een groot aantal ge nodigden waaronder de industriëlen die de aanschaf van het toestel mogelijk gemaakt hadden. De presidente van het bestuur van de school, mevrouw H. HoutzagerKuïzinga, sprak voor de aanvang enkele woorden, Muzieldesen zijn niets nieuws vor de school, aldus mevrouw Houtzager. Reeds vele jaren staat muziek op het lesrooster en vorig jaar werden de leerlingen door de Schiedamse Gemeenschap in de gelegen heid gesteld de onder auspiciën van Toonkunst afdeling Schiedam gegeven schoolconcerten te bezoeken, zo ook de concerten die dit jaar door het Rotter dams PMlharmonisch Orkest onder lei ding van Ed. Flipse worden gegeven. Het is echter steeds een grote wens van de school geweest in het bezit te komen van een installatie, welke nu kon worden aangeschaft Voor zulk een uitgave wordt door het rijk geen sub sidie gegeven en het zg. „Vriendinnen- potje", waarin door een aantal Schie damse dames geregeld bedragen worden- gestort om uitgaven te kunnen doen voor zalen die niet op een. andere wijze kunnen worden bekostigd, was voor een dergelijke aankoop niet groot ge noeg. Door het initiatief van deze werd het geld echter door een aantal fabri kanten bijeengebracht, waarvoor me vrouw Houtzager haar grote erkente lijkheid uitsprak. Tijdens de les, die toen aan de leer lingen van de op een na hoogste klas werd gegeven, kwamen de mogelijkhe- deen die een dergelijk apparaat voor een school biedt duidelijk naar voren. Uitvoerig kon het gesprokene, in dit geval een verhandeling over „Bine Kleine Nachtmusik" van Mozart, met orkestmuziek worden geïllustreerd, iets wat voordien slechts door middel van pianofragmenten kon gebeuren. Voor het radio-apparaat, een van de nieuwste Phïlipstoestellen. zijn reeds twee platen beschikbaar voor de school. de „Notenkraker suuite" van Tschai- kofsky en het op deze les voorgespeelde werk van Mozart. Tenslotte werd nog een plaat gedraaid waarop de stem van Kathleen Ferrier was opgenomen. Voor de aanvang van de les werden de dames en heren ontvangen door de directerice van de school mejufrouw H. J. Ubes, terwijl aan het slot de aan wezigen op een kop erwtensoep wer den getracteexd. Het orkest en koor van de Volks Uni versiteit zal op Maandag 20 December om 8 uur in samenwerking met de Rot terdamse Bachkring een concert geven in de Nieuwe Zuiderkerk aan de West- zeedijk 43 te Rotterdam. Onder leiding van Bertus vap Lier zul len drie werken van J, S. Bach uitge voerd worden nl. de Cantate 141, Set concert voor hobo, viool en strijkorkest en Magnificat voor koor, soli en orkest. De solisten zijn Anette de la Bye, so praan Wilhelmina MatÖies, alt, Wiebe Drager, tenor. Herman Schey, bas, Haa kon Stotijn, hobo. Paul Godwin, viool, Lilly van Spengen, claveclmbel en Piet van den Kerkhoff, orgel. Voor de bouw van het openbludhibad ie Kethel waarvan het slaan van de eer ste paal moest worden uitgesteld om dat nog geen rijkstoestcrnrning was ver kregen werd nu alleen voor het heien de toestemming van het Ministerie van wederopbouw verleend. Over het afma ken van de rest van het object zal nog een beslissing moeten worden genomen. Dat het zwembad komende zomer ech ter toch nog geopend zal kunnen wor den is niet denkbeeldig. As. Zaterdag speelt G.T.B. uit in Vlaardingen op bet terrein gelegen aan de Industrieweg tegen haar oude rivaal H.V.O. In eigen huis wist G.T.B. een kleine overwinning te behalen. H.V.O.| dat momenteel de rode lantaarn draagt, t zal zeker trachten deze aan een andere vereniging over te doen. Speelt G.T.B. met dezelfde geestdrift als vorige week Zaterdag dan is succes niet uitgesloten. De wedstrijd, die onder leiding staat van de beer Baas. begint om 220 uur. G.l"/. 3 dat in een sterke afdeling terecht is gekomen, krijgt het Zaterdag middag weer zwaar te verduren nu Sunlight 2 bij haar op visite komt op het terrein Havendijk. Aanvang 220 uur. G.T.B. 2 speelt Zaterdagmiddag niet Nadat Ds. I. Kyne verbonden aan de Ned. Herv. Classis Schiedam a.s. Zon dag om 10 uur in de Grote kerk te Vlaar dingen zijn afscheid gepreekt zal heb ben wegens zijn vertrek naar Nieuw- Guinea bestaat er gelegenheid van do- miné en mevrouw Kyne afscheid te ne men in het gebouw Maassluissedijfc 5 te Vlaardingen. Op de Coolslngel te Rotterdam ia lijn 11 vanmorgen omstreeks negen uur-met de achterwielen uit de rails geraakt. Dit werd veroorzaakt, doordat de bestuur der van lijn 9, die vlak achter lijn !l reed de wissel al overschakelde voordat de andere tram al geheel gepasseerd was. Het overige tramverkeer werd omgeleid. De stagnatie duurde tot 10 uur. MORGEN LAATSTE DAG VAN ONZE VERKOOP TEGEN SCHOENEN KOPEN BD E5DERSsinds 1894 een Rotterdams begrip. Bi] Esders de arootsie sortering en de laagste prijzen vanaf morgen 9 uur t/m Vrijdag 31 December a.s. bij aankoop van een paar damesschoenen prima 1 e keus Perlons, met naad, 30 denier Bij elk paar herenschoenen ankiets of fantasie wollen sokken WH305 95-20- Na dit alles bleek Tekko „de held" van het dorp. Waar bij ook ging en waar hij ook kwam, overal en door iedereen werd hij gegroet en natuurlijk in het bijzonder door de oude mannetjes. „Dag, meneer Taks!" klonk het steeds om hem heen. „Goede morgen, me neer Taks!" En welwillend knikte Tekko dan telkens terug. Een oud vissertje merkte tegen een nog oudere collega op: ,,'t Is tocb maar een flinke kerel, die me- neer Taks, wat! Voor de drommel niet bang, zou "k zo menen. En goedhartig is-ie ook, om ons zo maar die kist met goudstukken cadeau te doen!" „Pfuh!" vaagde de oudste van de twee alle lof over de weldoener weg, „die kist heeft-ie toch zelf zeker ook maar gevonden!" „Nu ja!" bitste de eerste hierop verontwaardigd terug, „Als j« morgen een kist met goud vindt, geef jij die dan ook zo maar weg?" En daar bleef de ander het antwoord wijselijk op schuldig. BINNENWEG 20 PtEINWEG 195 LIJNBAAN I MOOeOMOlENSrHAAT 37 SCHIEDAMSEWfC 171 Geboren- Robertus G. M., i. v. J. G. Schaap en G. Valken; Josephine H., d. V. B. A. Findhammer en A. J. W. Boer; Andries W. z. v. A. Ritman en H. Sitton; Wilhelmus A. Th. s. v. W. J. P. v. d. Berg en E van. Bakel; Jcban, z. v. A- v. Rosmalen en A. Rodenberg. Overleden: M. H. Boef. 49 j„ vr. van W. J. Willemse; W. Prins, 77 j„ vr. v. R. van Es. Gehuwd: A. F. Wiegel, 29 j. en P. N. van Houselt 26 j; P. G. Keegel, 24 j. en NL J. M. Windhorst, 23 j: C. Schot, 28 j. en G. Plooïj, 29 j; B. van Eljk, 25 j. en A. IJL v. d. Spek, 29 j: J. Ncordijk 29 j. en HL J. Pappers, 19 j. nauwste AMERIKAANS* ■7^ en FRANSE - VERLOVTNGSRIHGE» /?V AfeC c*n CiJ-ti/uMt HOOGSTRAAT 164 - TEL-11.5432, txr •rc4hi*wM»« ;ELA|lN 3 -TEL 7Q360 HOTTWAM BEÜïRtAHDSEU ROT, ExcelslorprogrammB. Voor Zaterdag middag zijn voor Maassluis de volgende competitie-wedstrijden vastgesteld: Zwa luwen 3Excelsior 3; Sunlight 3—Excel sior 5, Excelsior 6—Zwaluwen 8 en Excel sior a2V.DL. a. KorfbalproSTainma. Zaterdagmiddag speelt ODO 2 na geruime tijd van gedwongen rust. weer een competitiewedstrijd en wel tegen Maassluis 3. Het zal moeilij* rijn van deze kampioenscandidaat te winnen 1 Op eigen terrein heeft ODO A tegen Blauw Wit A te spelen. Zanguitvoering uitgesteld. De voorge nomen zanguitvoering van de Cbr. Zang vereniging ..Hosanna" te Maasland zal niet plaat» vinden op Donderdag 23 December maar op Woensdag 22 December. Burgerlijke stand. Geboren: Jan z van H Louter en H. C. Vroombout; Jacobus G. M. z van M. Q. B. van der Meijs en C A. M* van Leeuwen. Getrouwd: M. P. M. Al- •emgeeit, 25 J. en J. T. Meiaders, 2t j, Woensdagavond waren, de wijkgenveen- ten 7 en 8 voor een adventsavond bijeen in do Nieuwe Kerk van de Hervormde gemeente, die ongeveer half gevuld was. Ds. W. J. Kolkert las de liturgie, terwijl ds. W. J. Schouten een vertelling bracht, die allen bijzonder wist te boeien. Het orgel werd in deze samenkomst bespeeld door de heer L. T. van Bree. Het is een prachtige avond geweest, niet in het minst omdat men veel samen heeft gezongen, omdat men een. prachtige vertelling kon beluisteren en. omdat er bovendien andere muzikale prestaties van formaat waren. Het Vlaaröings Jon genskoor o.l,v. mevrouw VerhoeH-Tom heeft reeds een faam. Ook nu werd goed gezongen, vooral het Heilige Kerstnacht. Tenslotte werkte oo gewaardeerde wijze mee een ensemble uit de Cbr. Harmonie- veremging Sursum Corda, o.Lv. de heer Van Beek. Zoals gebruikelijk staat de Zaterdag competitie ven de K.N.V.B. gedurende de tweede helft van December en de eerste helft van Januari stop, behoudens een enkele inhaalwedstrijd. Hierdoor zul len het le en 2e elftal van Zwaluwen de eerstvolgende weken niet in het veld komen. Voor de afdeling Rotterdam is echter een programma vastgesteld. Hier op komen de volgende thuiswedstrijden voor: Zwaluwen 3Excelsior M 3, aan vang 2.30 uur; Zwaluwen 6—Vlaardin gen 3, 2.30 uur; Zwaluwen clFortuna cl, 2 uur en Zwaluwen alExcelsior'20 al, 3.13 uur. Geslaagd. Aan de T.H. te Delft slaag den voor het ingenieursexamen de Vlaar- dingers J, J. de Boer en I. A. Kreber. Even bellen. De vijftienjarige J. P. uit een jongensinternaat te Vlaardingen werd Vrijdagavond aangetroffen in con- ciergekamer van het Groen van Prinste- rerlyceum. Hij verklaarde via de brand trap op het dak te zijn gekomen en zich vervolgens door een luik naar binnen te hebben gewerkt Hij wilde een kennisje in Brussel opbellen en zei, dit ook vo rige maand al eens zo te hebben gedaan. Ds, p. J. Dorsman van Staphorst zal Don derdagavond a.s. om acht uur ln lokaal „Be- boboth" voorgaan voor het Herv. Geref Comité. Motorfiets gestolen. De 33-jarlge contro leur W. C.-S. van het Weipad deed aan gifte van diefstal van zijn Sparta-motor- röwiel. gekentekend GZ 94532. Het feit werd gepleegd op Maandagavond, toen het motor- rijwgiel voor zijn woning stond. Va n gat berichte n van hedenmorgen udt zee. VL 85 5 k Uit de halve vleet, VL 78 70 k. VL 97 25 fc alt de halve vleet, VL 145 30 kisten, VL 142 34 k. VL 1B7 10 k, VL 61 niet geboord VIL Tl 17 k. VL 88 11 k. Prijzen van gisteren: steurtiarüzg Kanaal f 2240—28. Gehuwd: Willem Verschoor, oud 28 jr. en Johanna Maria Staal, oud 24 jr. Cor nells Alberts, oud 22 jr. en Cornelia Kor- pershoek, oud 24 jr.; Simon Herlaar, oud 25 jr. en Catbarina Helena Struijs, oud 20 jr.; Dirk van der Ster. oud 24 jr. en Leentje Cornelia de Winter, oud 20 jr. Geboren: Margaretba Antonia, d. v. A. J. Drees en W. C. Saarloos; Gilles, z. T. J. van Waas en J. Groeneveld; M, rianne Thea, d. v. B. Hilbrink en J. d Breejen. Overleden: Cornelia Lena Visser, oud 77 jr., wed. van: L. J. Jordaan: Johannes Cornells van Dorp. oud 88 jr., echtg, v. A. van der Velden; Hendrik Adriaan Plooij, oud 4 dagen; Christina Johanna van Bemden, oud 82 jr.. wed. v. M. Jopse; Frederik Oversluizen, oud 83 jr„ echte- van C. Ommerbj. Donderdagavond zat de gemeenteraad van Maassluis wel zeer erg op zijn praatstoel, want de vergadering duurde tot omstreeks middernacht, alvorens de voorzitter de vergadering schorste, nadat de gewone agenda was afge handeld. Vanmiddag om half drie komt de raad wederom bijeen om zich met de behandeling van de begroting, dienst 1955 bezig te houden. Terstond Tta de opening legde de heer Slagboom (Arb.) een verklaring af: Hij wees naar de publicatie in de perswaarin is medegedeeld, dat de fractie van de P.v.d.A.zich volledig distancieerde van het raadslid S. Kortleven. Derhalve, zo zeide spreker, komt het gesprokene van de heer Kortleven niet op rekening van de raadsfractie van de P.vjIA. De heer Kortleven merkte op reeds op 10 November te hebben medegedeeld niet meer namens de P.v.d.A.-fractie 'aan de behandeling uan de begroting te zullen deelnemen. Hij zag zich zelf echter als volgerechtigd lid van de P.v.d.A. aanwezig in de gemeenteraad. Het door B. en W. uitgebrachte rap-Slagboom (P.v.d.A.) en Langelaar (Gem. £)E BEGROTINGSBEHANDELING IS IN VLAARDINGEN eigenlijk maar weinig stijlvol geëindigd: Om tien minuten ouer tuiaatf stelde burge meester mr. J. HeuscEe7ts de inkomsten der gemeente aan de orde en was het einde van de langdurige vergadering in zicht gekomen. Tijdens het geritsel der omslaande bladzijden echter kwam de bode, de heer Hartman, de raads zaal binnen, boog zich over naar de voorzitter, waarna deze mededeelde, dat er groot-alarm voor brand was gegeven. Hij droeg de leiding van de vergadering over aan loco-burgemeester Van Minnen. Met de eerste burger hebben wij ons daarop naar de plaats des onheils gespoed. Wij vernamen nog, dat te ongeveer half een aan de vergadering een einde was gekomen. De begroting was afgehandeld en aangenomen. Voordat het echter zover was, zijn er gisteravond zeer vele woorden gesproken. Speciaal het economisch beleid werd onder de loupe genomen en mondde uit in een ernstig gesprek over conjunctuurpolitiek en conjunctuur- beheersing. De vergadering ving aan met de du plieken over Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De heer Niemantsver- driet (c.h.u.) sprak zijn matige tevre denheid uit over de resultaten van de Palet Manifestatie. Volgens hem vol deed het bekroonde werk niet aan de gestelde voorwaarden. Over klassebe zetting en subsidie voor culturele zaken sprak de heer Van Munster (arb.),die weer aandrong op kleine commissie en culturele raad en zeide, dat men de subsidie-verdeling toch wel kon herzien aan de band van een door de Vlaar dingse Gemeenschap uitgebracht rap port en de nota van het dagelijks aan het algemeen bestuur van de culturele kring, waarvan da raadsleden een af schrift ontvingen. De heer De Graaf (arb.) stelde bijna een ultimatum over het te stichten centrale leeszaalgebouw. Hij wilde zonder meer de bouw bier van doorzetten. De a.r.-fractieleider de heer Sondorp noemde het onprettig, dat door de beerDe Graaf en wethouder Van Minnen de controverse tussen Chr. ning naar voren, dat de aanstelling van een sociograaf en eventueel de stich ting van een sociografisch bureau bij verdere groei van de gemeente wel no dig zou zijn, zulks in tegenstelling tot wat wethouder De Bruijn de vorige avond namens het college had gezegd. De heer Walstra kondigde een onder zoek aan naar de uitgaven voor maat schappelijk werk. evenals de stichting van een nieuw gebouw voor Sociale za ken nabij het stadhuis, zo spoedig daar door slopen ruimte is gekomen. Het is vrij zeker, dat de ambachts school voor de beschutte werkplaats de huisvesting zal worden, daar B. en W. aan het ministerie voor Maatschappe lijk werk hebben meegedeeld niet te zuilen ingaan op de plannen om ter plaats een gerepatri eer den-centrum te stichten. Hij bleek doordrongen van het belang van een .kleuterdagverblijf. Het begrotingsonderdeel van misschien wel de grootste importantie voor 'een den verlaagd tot een passief verleng, stuk van de overheid. Hij meende, dat in 1955 werken gaan worden uitgevoerd, die met het oog op het economische bestel niet verantwoord zijn. port, inzake naleving van artikel 71 van het Algemeen Ambtenarenreglement, naar aanleiding van een reeds in de vorige vergadering behandelde aange legenheid inzake een tweetal ambtena ren. der gemeente, was voor de beer Smit (Arb.) aanleiding critiek uit te oefenen op het optreden van wethouder Van der Snoek. Hij baseerde dit op me dedelingen van derden. De heren Van Velden (A.R.). Pagter (C.H.), Hoogen- bosch (R.K.), Langelaar (Gem. Bel.) en Kortleven (P.v.d.A.) stonden achter bet rapport van B. en W. Wethouder Mar cus (Arb.) vormde de minderheid in bet college en kon het rapport niet aan vaarden. De voorzitter was de raads leden, die achter het rapport stonden, erkentelijk. Wethouder Van der Snoek merkte op, deze zaak behandeld te hebben in het belang van de gemeente, hij had het juister gevonden, indien niet de heer Smit hem had aangevallen, omdat deze zijn gegevens van derden heeft, maar degenen met wie de besprekingen ge voerd waren, omdat het zeer moeilijk is gevoerde besprekingen juist aan der den in juiste bewoordingen door te ge ven. Het rapport werd door de raad met 1«1 tegen 4 stemmen (weth. Marcus, mevr. Hamakers, de heren Slagboom en Smit, allen P.v.d.A.) aanvaard. Het voorstel tot het beschikbaarstel len van een vergoeding van 1500 per jaar aan de N.V. Willem Pot voor de handhaving van de A. E. Maasstraat ten behoeve van het openbaar verkeer, lokte nogal discussie uit. De heer Hoek- veen (A.R.) noemde het bedrag veel te hoog en zag gaarne een nieuwe ver binding met de Maasdijk. De heer Slag boom (Arb.) noemde de handhaving van deze straat van groot belang voor de bewoners uit deze omgeving. Wet houder Van der Snoek gaf toe, dat de gevraagde prijs inderdaad hoog is. Een lagere prijs was niet te bedingen. Zou den B. en W. niet op het aanbod zijn ingegaan, inderdaad hadden de bewo ners uit de Kapelpolder dan reden om zich achtergesteld te zien. Dat was een van de factoren om de gevraagde prijs te aanvaarden. De raad ging tenslotte hiermede accoord. De nieuwe verordening op de bezoldi ging van het personeel der gemeente, had over het algemeen waardering. Slechts de classificatie van de admi nistrateur van de iicht- en waterbedrij ven was voor enige leden het struikel blok om zich volledig achter de regeling te stelten. De heer Pons (C.H.) diende een amendement in om deze functionaris van klasse 11 naar klasse 12 over te brengen. Verschillende rechtse leden onder schreven dit standpunt, terwijl de heer Bel.) het meerderheids-advies van B. en W. steunde. Wethouder Marcus gaf toe, dat de commissie van Georganiseerd Overleg een zelfde standpunt innam als de heer Pons. Hij wees er echter op, dat men de regeling moet zien in ver band met het salaris van de gemeente secretaris en de verhoudingen tussen directeur en administrateur der bedrij ven dreigt verstoord te worden, wan neer het amendement Pons wordt aan vaard. Het amendement Pons werd met 9 tegen 6 stemmen (weth. Marcus, mevr. Hamakers, de heren Slagboom, Smit, allen P. v. d. A,), Hoogenbosch (RJK.,) en Langelaar (Gem. Bei.) aangenomen. De verordening is zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Op voorstel van de heer Langelaar (Gem. Bel.) verzocht de raad aan het college van B. en W. te willen bevorderen om de gemeente Maassluis van loonklasse 3 naar klasse 2 te doen overbrengen. De heer Verploegh (CH.) was bekend met de moeilijkheden, die B, en W. on dervinden bij de pogingen om te komen tot woningbouw. Hij wilde pogingen aangewend zien om de prijs te doen op trekken. De heer Slagboom (Arb.) was erkentelijk en verheugd, dat de ge meente weer 60 woningen kan bouwen. Wethouder Van der Snoek belichtte het standpunt van de minister met betrek king tot diens woningbeleid. Hij noem de rijkscurve-prijs eveneens te laag en meende, dat de geuite critiek in deze niet in de gemeenteraad tot haar recht komt. De raad besloot de bouw van 60 woningwetwoningen onderhands op te dragen aan de firma L. de Koning te Rotterdam voor 63S.OOO. Verschillende vragen zijn gesteld naar aanleiding van de mededeling, inzake de vergoeding van verricht meerwerk voor de bouw van 58 étagewoningen en 4 winkels met 3 bovenwoningen in de Sluispolder. Des gevraagd deelde de wethouder van Openbare Werken mede, deze medede lingen aan de raad te hebben gedaan om diens standpunt te vernemen. B. en W. wilden de raad in deze zaak, waar over reeds enkele malen geruchten wa ren opgedoken, niets onthouden. De raad sprak zich uit om de bouwer zo veel mogelijk tegemoet te komen. Men bad, evenals B. en W.. waardering voor het reeds tot stand gebrachte werk, dat zijn voltooiing nadert. De wethouder zegde toe met het standpunt van de raad rekening te zullen houden. Onderhands werd nog opgedragen de bouw van een rioolgemaal aan de We- verskade aan de firma Gebrs. de Ja ger te Sliedrecht voor 32.570 en van een openbare lagere school aan de N.V. Verenigde Aannemersbedrijven v.h. Zwolsman te Sriheveningen voor 201.900, en openbare leeszaal was opgerakeld, die er t.a.v. de uitleenpost PIesmanschoolfstad als Vlaardingen de economi- had bestaan. Men had elkaar immers sche aangelegenheden kwam hierna gevonden! De totstandkoming van een in behandeling^ ■centraal gebouw in '55 achtte hij ur gent. Hij sprak echter zijn vertrouwen uit, dat de beide leeszaalbesturen el kaar opnieuw vinden zullen. Wethouder Van Minnen deelde bij de beantwoording vooraf mee over het mu seum, dat dé voorbereidingen hiervoor reeds aanzienlijk gevorderd zijn. Naar oplossing van de financiële moeilijkhe den en naar- een behoorlijke plaats wordt gezocht. Een stap vooruit is het reeds, dat de Oudheidskamer liet we ten haar eigendommen te willen, over dragen, indien er een behoorlijk ge bouw voor is. Bij de Palet Manifestatie heeft de ju ry aanvankelijk wensen geuit voor een verruiming van de opdracht aan de schilders. Tenslotte werd het motief; Vlaardingen zoals het was, is en werkt. Dit was zeer ruim te interpreteren. Toch moesten nog verscheidene werken bui ten beoordeling worden gehouden. Over de leeszalen verzuchtte de stadsbe stuurder: We spreken toch niet over de bouw van een gemeentelijk leeszaal gebouw. De verenigingen moeten het samen eens worden, diepgaande studie maken en dan met concrete voorstellen komen!" Overigens kon hij „niet meer gedogen", dat door het niet samengaan van twee verenigingen een dergelijk noodzakelijk gebouw er niet komen zou. Bij de behandeling per hoofd, deelde de heer Van Minnen mee, dat naar grote waarschijnlijkheid één of meer beelden, die te zien waren in „Het beeld in de natuur" binnenkort in de stad geplaatst zullen worden ter ver fraaiing van het geheel Voor de C.H.U. sprak hierbij de heer Vau Wijk, die zich verheugd toonde over de gunstige economische ontwik keling. Hij toonde aan, dat in de sector van de metaalnijverheid het gebrek aan en de vraag naar arbeidskrachten steeds het grootst is. Hij maande tot voorzichtigheid, aan de hand van de woorden van minister Zijlstra in de Ka mer, dat de hoogconjunctuur, zoals we die nu beleven niet gehandhaafd za! blijven en in het kader van die voor zichtigheid raadde hij aan verschillende __o wegen ter_ industrialisatie te bewande-i voering zouden kunnen worden gebracht, Burgemeester Heusdens diende op weloverwogen wijze de diverse sprekers van repliek, hoewei men zich met aan de indruk kon onttrekken, dat het tijd- stip en de werkzaamheden nog voor de boeg, verhinderden, dat de zaken, vol ledig besproken werden. Spreker zei, dat de spreiding bij de 200 bedrijven in Vlaardingen naar geaardheid altijd nog wel behoorlijk is. Maar intussen :s het waterweg-gebied inderdaad uiterma te aantrekkelijk. De metaal-verwerken de industrie en de ondernemers laten zich nu eenmaal niet in een gemeente lijk keurslijf persen. De burgemeester zeide, dat men in het bijzonder ook een open, oog heeft voor de visserij-belan gen, dat men zich verheugt in de merk bare opbloei en dat aan de suggestie over de IJselmeervissers zeker aan dacht zou worden besteed. .De heer Buijs antwoordde hij: „Is het allemaal zo onjuist wat in de memorie van toelichting op de begroting staat? Beijverden B. en W. zich niet inder daad voor woningbouw, industrialisatie en recreatie? Heeft men niet onge vraagd in de Memorie van Antwoord lof toegezwaaid aan de bestaande be drijven'?' Hij vond inderdaad, dat een commissie voor economische aangele genheden belangrijk werk zou kunnen doen. Hij waarschuwde echter ernstig en protesteerde ertegen, te conclude ren, dat zonder die commissie nu maar een koersloos beleid zou zijn gevoerd Voortdurend laat men zich door deskun digen voorlichten en da.t is ook in het verleden steeds zo geweest. Ook wees hij erop, dat men nu niet moet gaan vervallen in een grote massa raden, „Er is één raad en dat is de gemeente raad, .daar wordt' de stad geregeerd!" .aldus burgemeester Heusdens. Neen, geloven in conjunetuur-beheer- sing deed mr. Heusdens 'niet,' zoiets ïs ook nimmer in de geschiedenis vertoond. Hij stelde, dat conjunctuur-politiek en conjunotuur-beheersing twee volkomen verschillende begrippen waren, die mén niet mag dooreen halen. Mede in ant woord op de heer Van der Drift zei spr., dat men met alle theorie de practijk niet uit het oog moet verliezen. Beper king en reservering tijdens hoog-con- junetuur is niet te realiseren. Toch streeft men er min of meer naar in de Vlaardingse gemeentepolitiek, daarvoor zie men bijvoorbeeld de geblokkeerde tegoeden. Mocht de conjunctuur om slaan, dan is Vlaardingen paraat! Wer ken, die dan met regeringssteun tot uit- Vervolgens krwam Sociale zaken aan de orde. De (heer Vermeer begon hier met de beschouwingen. Deze C.H.U.- woordvoerder achtte een nieuw ge bouw voor de dienst dringend noodza kelijk. Hij was echter bang, dat de nood oplossing teveel geld zou kosten en her innerde aan het politie-bureau, waaraan kortgeleden voor 48.000 verbouwd werd en dat nu afgebroken wordt. Hij sprak over de salarissen van de maatschappe lijke werkers en vroeg of de beschutte werkplaats,nu inderdaad in het gebouw van de Ambachtsschool zou komen. Me vrouw Van Duijn-Spruijt (arb) sprak over een cultureel-sociaal opheffen van de ondersteunden en verhoging van de steungelden. Ook argumenteerde zij vóór een kleuterdagverblijf ten behoeve van kinderen van alleenstaande vrou wen. De wethouder, de heer Walstra, bracht bij de beantwoording van de Algemene Beschouwingen, als een persoonlijke me- gasfornuis - takken en braden een handig schuifblad voor hei overkoken met zon prachtig 4 vlams een fijne oven voor bakken en braden NU SLECHTS J. A, chi Ltng* grooisle speciaalzaak in wasmachines en HOOFDKANTOOR: BEUERLAKü 'HAAN 31, TELEFOON 71593 FILIALEN: OUDE BINNEh '"tS 140-148, TELEFOON 24067 f# *g«Ul rgUttlUAl HU*008 2U£L afdekpiaat len om zodoende het accent wat te ver leggen, want te sterke concentratie van bepaalde bedrijven is niet zonder ge vaar, al was het alleen maar in per soneelsvoorziening. Voor niet metaal verwerkende industrieën waren volgens zijn mening ook gemakkelijker arbei ders aan te trekken uit de overschot- gebieden. Hij sprak ook over de visse rij en in dit kader over de visserij-nota. Hij drong aan op industrialisatie ook in de vissrij-sfeer en vroeg met name in Vlaardingen gastvrijheid te geven aan die IJsselmeervissers, die hun bedrijf op de Noordzee moeten gaan uitoefenen. De heer Buijs (arb.) sprak in vrij felle bewoordingen. Hij pleitte voor een commissie voor economische aangelegenheden, was te leurgesteld, dat het college wel zichzelf, maar niet de bestaande bedrijven lof toezwaaide en bezigde vele malen de termen hoog- en laag-conjunctuur, om ten slotte te komen tot de vraag of het college we! gelooft in conjunctuur- beheersing. Ook de k.vj ..deskundige, drs. v. d. Drift besteedde nog eens ruime aan dacht aan de politiek t.o.v. conjunctuur schommelingen. Hij wees op het be lang van slechts het hoogst noodzake lijke uit te voeren in tijd van hoog conjunctuur, plus reserve-vorming. Hij meende, dat wanneer dit niet zou ge schieden bij omslaan van de conjune- „,ao tuur de gemeentelijke activiteit zou wor- ksi liggen gereed. Ook de opvatting dat de nieuwe bedrijven niet werkverschaffend zouden zijn, bestreed de voorzitter, wij zende bijvoorbeeld op Cincinnati en het Unilever Laboratorium, waarvoor hon derden en nog eens honderden arbeiders nodig zijn, voor men op volle toeren werkt. De regeringspolitiek, de bedrijven te brenger, naar de arbeiders, ziet de bur gemeester nog steeds niet als een suc ces. om de eenvoudige reden, dat de on dernemers zich niet laten dwingen. Men zou er goed aan doen aandacht te schenken aan het omgekeerde, de arbei ders te brengen naar de nieuwe bedrij ven. De heer Hoogerwerf moest tenslotte toegeven, dat afschrijvingspolitiek grote risico's in zich draagt. De heer Weststrate bestreed vervol gens nog het door de heer v. d. Drift naar voren gebrachte. Reserveren bij hoog-conjunctuur, zou, als het niet in volledig samenspel met de rijksoverheid en vele andere gemeenten geschiedde, betekenen, dat Vlaardingen bij een om slag het kind van de rekening zou wor den. Conjunctuur-beheersing zou even tueel alleen nationaal of internationaal kunnen worden benaderd. De Vlaarding se plannon voor de komende jaren heb ben niets met conjunctuur-politiek of -beheersing te maken. De heer Buys had gezegd een „socia listisch geluid" te laten horen. Hierte genover wenste de heer De Bruyn nog wel even het denken van de beide socia listische wethouders te plaatsen, die het bijv. volkomen met het gezegde door wethouder Weststrate eens waren. Hij raadde aan maar niet teveel te spreken over ai die laag-conjunctuur, daar zit een gevaarlijke kant aan. Het debat eindigde in een aantal slotopmerkingen, waarna mr. Heusdens de over economische aangelegenheden sprekende raadsleden verzocht eens een rapport op te stellen en dat ter kennis van B. en W te brengen. Het was de gewoonte, dat de raadsle den na de begrotingsbehandeling altijd nog enige tijd gezellig bijeen bleven. Dit jaar gebeurde dit niet. Hedenavond zal men een voorstelling in de Stadsge hoorzaal bijwonen en daarna nog eni ge tijd samen blijven. (Medegedeeld door de firma A. Makkreel, makelaar in granenj. BOTTERDAM. 17 December, Mals Jan. Maart Met Juli Gent Jan. Maart Vor. slot 28.30 28.32 ij 28.00 27.40 26 05 28 20 26 20 V.K. 28.35 28.35 28.00 S.K. 28.40 28.40 28 00 27.35 26.00 26.20 2620

Trouw / De Rotterdammer | 1954 | | pagina 2