Verbroken stilte Mededeling van ministers Beyen en Luns bestreden Russische koude in Den Haag Sleepboot van Spaanse marine vergaan Annie Meurs reist samen met minister naar Australië Hogere kostprijs maakt melk voor consument duurder p Zó begint de waaghalzerij -ï RUSSISCHE AMBASSADE HET GEWEER Handelsmissie wel uitgebreid VRAGEN STELLEN? V erkeersstagnatie in Zuid-Limburg Groot en klein Zweeds Kon. naar Nederland paai Hammarskjoeld te Peking Staat van oorlog in de Molukken Di ie personen bewusteloos WOENSDAG 5 JANUARI 1955 v_ DERTIENDE JAARGANG No. 2969 Weerbericht Gladde wegen Verhoging van 3 tot 4 cent per 9 Januari Nieuwe Indonesische H.C. in en Haag? Onbevoegde draaide aan radio op verkeerstoren TRAGISCH EINDE VAN TRITON-PASSAGIER Raadselachtig geval in Herkingen Brits luchtvaartplan t Lijn op Ypenburg en/of Rotterdam Hunne Majesteiten de Koning en de Koningin van Zweden heb-, ben het voornemen van 25 tot en met 27 April 1955 een officieel bezoek te brengen aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden. Botterdam: Witte de With straat 30 Teief, 115700 (4 1») Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 "g-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362.569 Schiedam: Lange Kerkstraat 34b Telefoon «7882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 1.26 per maand, i 6.75 per kwartaal Losse wummera 13 cent Verseh^nt dagelijks Directies O. A. KEUNING en Mr. K. VAN HOUTEN t -• Turuu/- Weersverwachting geldig tot Donderdagavond. PLAATSELIJK NEERSLAG. Veel bewolking met plaatselijk enige sneeuw of jjzel. Overwegend lichte vorst. Matige tot krachtige Oostelijke wind. 8 Jan. zon op 8.47, onder 10.44; maan op 14.28, onder 6.S1. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DJC atoomoorlog heeft om het vraagstuk van de oorlog een ge heel nieuwe sfeer geschapen. Wij hebben in Nederland een tijd beleefd, dat het antimilitarisme en de leuze voor eenzijdige ontwapening in brede kringen opgeld deden. De S.D.AF. en de Vrijzinnig Democraten behoorden tot betrekkelijk kort voor de oorlog tot deze eenzijdige ontwape- aaars, Buiten deae partij-politieke ifeer ontving het antimilitarisme krachtige steun van een aanta: idealis tische bewegingen, hetzij van huma nistische, hetzij van christelijke her komst. De beweging van Kerk en Vrede was daarvan een der meest op die voorgrond tredende. Na de tweede wereldoorlog te deze situatie veranderd. Op het ogenblik vindt men onder de politieke partijen er geen, die voor eenzijdige ontwape ning en voor het ouderwetse anti militarisme pleit. Jn het Nederlandse parlement is er over de te volgen lijn in de buitenlandse politiek en over de algemene beginselen van de defensie politiek buiten de communisten «en grote mate van overeenstemming. Maar men zou zich vergissen Indien men meende, dat het militaire vraag stuk in Nederland en trouwens In de gehele wereld geen probleem meer is. En vrij willen daar aanstonds aan toevoegen, dat het gehele complex dee internationale verhoudingen en der militaire vernietig ingsmogelijkhe- den thans ao huiveringwekkend is en Eulke verschrikkelijke verantwoorde lijkheden met zich meebrengt, dat het wel een grenzenloze lichtvaardigheid bou zijn indien iemand hierover zou kunnen denken en voor zich beslissen, eocdsr zich bewust te zijn, dat hij hier snakt aad vraagstukken, die onbegrij pelijk moeilijk zijn om een beslissing in te nemen en dat de last dier be slissing hoe zij ook uitvalt ooge- JofeUjk zwaar is. Diplomatiek personeel is niet verdubbeld Voor de Spaanse Middellandse- zeekust ter hoogte van Cartagena is Maandagavond een sleepboot van de Spaanse Marine, de „RT 21", vergaan. Negen van de elf opvaren den zijn om het leven gekomen. Slechts twee leden van de beman ning slaagdon er in de kust te bereiken. HET Is-intusMa duidelijk, Aat er in Nederland *erodbelden« men- vfén zijn, die met meer óf minder be slistheid hun keuzo bepalen, vóór de weeriooeheM en tegen «tk* wee na oorlog: De vooroorlogse beweging ven Kerk' «o Vrede, waarvan ds. J. J. Buskezi steeds een gepassionaeerd kampioen was, ontwikkelt ook thans nog een grote activiteit. De beweging van „De derde weg" sluit daar dichtbij san. Zeer belangrijk is in dit verhand, dat het militaire vraagstuk in do krin gen van verscheidene theologen met same van bepaalde theologen van de Ned. Herv. Kerk een grote aandacht heeft De uitspraken van leidende organen der Ned. Herv. Kerk ten op zichte van militaire vraagstukken zijn zonder dat adj niet beslistheid anti militaristisch zijn anders dan voor de oorlog van een typisch critlsche instelling ten opzichte van het mili taire beleid. Ook al kan men gelijk met one het geval te zich m«t de strekking zelfs van doze Instelling nietj verenigen, moet men erkennen, dafej hier geworsteld wordt met een zedelijk1 probleem, dat voor onze samenleving van zeer grote betekenis te. Intussen zijn wij van mening, dat de rldhtlng, die velen daarmee uitgaan een vol strekt verkeerde is. Dat is met veel stelligheid gezegd. Maar "wij zeggen dat zo, omdat in een artikel van dr, H. Berkhof over „De Kerk en de atoom oorlog" In „In de Waagschaal" van 25 December jl. ook met veel stellig heid dingen worden verkondigd waar tegen wjj ons menen ,t« moeten keren. Aan het eind van rijn artikel zegt dr. Berkhof den, dat hij rijn aaken met stelligheid beeft geschreven Maar, zegt hij, dat doe ik om de Ge meente van Christus aan baar roeping te herinneren. Misschien is alles wat ik zeg te weerleggen. Maar deae zaak mag niet langer omzeild worden. Wij zijn het met dat laatste eens. Er is om het militaire vraagstuk ondank» al het spektakel dat een militair be drijf van nature eigen is, een aoort stilte ontstaan. Een stilte in de ethische sfeer. Behalve bij de bekende idealistische antimilitaristische acties, zwijgt men min of meer over de zaak In politicis aanvaardt men de bewape ning. Wij geloven, dat degenen, die daar in politicis dé verantwoordelijk heid voor dragen, dut ook wel geeste lijk hebben verwerkt en daar hun zedelijke rechtvaardigingsgronden voori hebben. Maar er te daarnaast bü velen I een gevoel, dat men zich niet volledig bewust maakt misschien vanwege het revolutionnaire gevolg dat het zou hebben dat men die bewapenings politiek niet meer voor zijn verant woording kan nemen en dat zij om bet maar in ronde woorden te zeggen zonde is. Dat is dat zijn wij met dr. Berk hof eens een gevaarlijke situatie. Wij moeten weten wat wij doen «ai wij moeten de verantwoordelijkheid daar voor aanvaarden. En daarom heeft dT. Berkhof het op zijn manier en van zijn gezichtspunt uit, kras gezegd. Als men het artikel van dr. Berkhof leest dan blijkt dat daar tussen hein en zijn benadering van het vraagstuk en die van „de politici" en hun bena dering een kloof gaapt. Welke is die kloof? Dr. Barkhof De Brrtse luchtvaartmaatschappij „Air Charter Ltd", gevestigd te Londen, heeft een aanvraag ingediend om tussen Southend en Ypenburg en/of Rotter dam een luchtlijn te mogen onderhouden, om auto's, passagiers en vracht te kun nen vervoeren. „Air Charter Ltd" is van plan met één dienst por dag te be ginnen en de frequentie op te voeren naar gelang van het vervoersaanbod. Zij •vraagt de vergunning voor een tijdvak van hen jaar, aanvangende drie maan den na het verkrijgen van de toestem ming. De „Air Charter Ltd", beschikt over een Douglas DC-3, twee Bristol „Freigh- ters", zeven Avro „York" en tien Avro „Tudor" toestellen. Het is de bedoeling dat de diensten op Ypenburg en/of Rotterdam zullen worden onderhouden met Bristol ..Freighters", waarvan nog een exemplaar is besteld. (De bovengenoemde Brits* Lucht - vaartmaatschappij ia dezelfde, waenfés feeds eerder door -ons" bericht ."was, <öst een maatschappij plannen bad een lucht lijn te «penen tussen Southend en Rot terdam. Thans is de aanvraag in deze zin gewijzigd, dat gesproken wordt van een luchtlijn tussen Southend en Ypen burg en/of Rotterdam. Red.) DE ambassadeur van de Sowjet-Unie, de heer S. P. Kirsanow, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr, J. W. Beyen. Tijdens dit bezoek heeft de heer Kirsanow een mondelinge verklaring aigelegd over het aan tal personeelsleden van de ambassade, en van "de handelsvertegen woordiging van de USSR in Nederland naar aanleiding van minis teriële opmerkingen hierover in de memorie van Antwoord op de begroting van Buitenlandse Zaken van de Tweede Kamer. Na afloop van het bezoek van de heer' Kirsanow aan de heer Beyen werd op de Sow jet-ambassade een persconferentie; belegd, waar een com muniqué over dit bezoek en het door' de héér Kirsanow gesprokene werd voorgelezen dor de eerste secretaris, de heer AH M. Chamine. Toen na voorlezing van dit communiqué werd geopperd of" vragen gesteld konden worden, werd geantwoord, dat zulks op een ^persconferentie van de am bassade van de USSR niet gebruikelijk UtM&p/fè Wat de:>r.' handelsvertegeriwoordiging van de USSR in Nederland betreft, is de hier gedurende de genoemde perio de plaats gevonden uitbreiding van het aantal personeelsleden van 15 tot 31 personen1.;heil: gevolg van de aanzien lijke uitbreiding van de handel tussen de USSR en Nederland. Zoals bekend, is de totale omzet van de handel tus sen de USSR; en Nederland gedurende •de laatste - 2 tot 3 jaar tientallen malen groter worde#, Onder "de medewerkers van de han- ;delsvertegênw£iöi-rf ïging zijn op het "ogenblik ;,'2 Mkopers voor boter en kaas, oohstet Jjranaf het tweede halfjaar :yan 19Si^3e$Sowjet-Unte een van de grootste; ^'afnemers van Nederlandse boter eqS.-fes|?is geworden. De handels- vertegenyroifBging van de USSR in Nederlan^i'beichikte vroeger niet over der gehjké'::ni|^ie werkers, omdat deze artikelen '5hie& door de Sowjet-Unie niet werdötifgekocht. Wat betreft enige andere artikelen (haring en huiden) geldt hiervoor;- hetzelfde. Onder dè'/öiedewerkers van de ham .delsvertegè^WporcHging zijn 9 perso nen voor Héjertoezicht op de bouw van Schepen, 'J&wgsc was dit aantal hier beiaBgriJt. tlëiner, omdat de orders "vóór de .xm'w -van schépen enz. ge ringer waren. Derhalve is de uitbrei ding van het aantal medewerkers van de handelsvertegenwoordiging van de USSR in Nederland volkomen gewet tigd en is rechtstreeks het gevolg van de uitbreiding van de handel tussen de Sowjet-Unie en Nederland. Gezien het hierboven uiteengezette is het volkomen duidelijk, dat de ver klaring van de ministers van Buiten landse Zaken van Nederland ongegrond is en slechts kan voeren tot misleiding van de openbare mening in Nederland. Deze verklaring kan de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tussen de USSR en Nederland niet bevorderen. De Sowjet-ambassade, zo verklaarde de heer Kirsanow aan de heer Beyen verwacht, dat het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Nederland de noodzakelijke maatregelen zal nemen, dat in de toekomst geen belemmerin gen in de weg worden gelegd voor de normale completering en de normale werkzaamheid van de ambassade der USSR en van de handelsvertegen woordiging van de USSR in Neder land". Aldus het door de ambassade van de Sowjet-Unie uitgegeven com muniqué. Naar wjj van het ministerie van Bui tenlandse Zaken vernemen hebben de ministers Beyen en Luns de Sowjet- ambassadeur lp Nederland, nadat hij zijn verklaring had afgelegd, bedankt voor diens uiteenzetting en hem ver zekerd dat na bestudering van de Rus sische verklaring een zeer spoedig ant woord kan worden tegemoet gezien. I Het communiqué luidde als volgt: In zijn verklaring aan de minister van Buitenlandse Zaken heeft de amr bassadeur van de USSR er op gewe zen. dat de in de bovengenoemde me morie vervatte bewering van de mi nisters van Buitenlandse Zaken, dat in de laatste anderhalf jaar het per soneel van de Sowjet-ambassade „bii de politieke afdeling is verdubbeld^ niet met de werkelijkheid, overeen stemt. :.i| Het aantal diplomatieke medèwëfe? kers; van de ambassade is gedurende deze tijd niet verdubbeld, maar is on veranderd gebleven, hetgeen overigens; ook wordt bevestigd door de officiële lijsten van de leden van het diplomat tieke corps, die door het ministerie van Buitenlandse Zaken van Ncdéitjj land worden uitgegeven. (Zie de .lijstêft van het diplomatieke corps ia Den Haag, uitgegeven Ju, JóhbgfejfBtSsR December-1954).■.-■.'.tdhass-. Het totale aantal personeelsleden van de ambassade is gedurende deze tijd van 21 tot 25 personen uitgebreid, d.w.z. in het geheel met 4 personen dienstpersoneel, nl. 1 boekhouder. 1 huishouder en 2 onderwijzeressen. Dinsdag hebben de minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, de Staatssecretaris van oorlog, mr. F. Kranenburg en de. leden van de Defensiecommissie uit de Tweede Kamer een bezoek gebracht aan enige oorlogsbodems te Rotterdam. Het geselschap aan boord van de mijnenveger Hr. Ms. „Onversaagd". Tivecde van rechts minister Staf; tweede van links mr. Kranenburg. (Van onze Haagse redacteur) De hoofdredacties van de Nederlandse dagbladen werden gistermorgen door de Sowjet-ambassade aan de Andries Bickerweg.in Den Haag opgebeld en uitgenodigd om om vier uur gistermiddag op de Sowjet-ambassade te zijn teneinde belangrijke mededelingen in ontvangst te nemen. Voor de eerste maal na de oorlog leek het er .op dat op de Sowjet-ambassade een belangrijke persconferentie zou worden gegeven en dat er een ongewoon evenement in de journalistieke wereld zou plaats vinden. Het liep echter allemaal anders. Wij werden door een weinig vriendelijke Rus opengedaan toen wij aan de Andries Bickerweg aanbelden. Minister J. Suurhoff, die Zondag a.s. van Schiphol naar Australië vertrekt, zal op zijn vliegtocht naar dat verre land aangenaam reisgezelschap hebben. De minister heeft nl. de speciale zorg op zich genomen voor Annie Mcurs een fikse banketbakkersdochter uit Tilburg, die naar haar verloofde, Henk Sorel, in Semaphore vliegt, om daar te trouwen. Omdat „moeder Meurs" een ondernemende moeder van elf kinderen, het wat'gewaagd vond haar twintigjarige dochter deze reis alleen te laten maken, verzocht zij minister Suurhoff, van wie zij wist, dat hij ook naar Australië zou vliegen, om zijn geleide en deze stemde daarin toe. Bij trouwen hoort een uitzet en Annie is in haar weinige vrije uren dan ook druk in de weer om nog even van de Nederlandse uitverkoop te profi teren. Haar moeder dient haar hierbij van advies zegt ergens, dat het de kloof tussen de Kerk en de Wereld is. "Voor wat ons betreft bestrijden wij dat en moe ten wij dat bestrijden. Want wij menen, dat wij ook deze vreselijke bewapeningspolitiek kunnen en moe ten dekken met het gebod van Chris tus Als dat niet kan en niet mag moeten wij in dezen een volte face maken en dan zou onze politiek, waar van wij hopen en waarvoor wij ploe- teren dat zij toch een politiek zal zijn, die zo goed mogelijk gehoorzaam >s aan dat gebod, veroordeeld zijn. Het artikel van dr. Berkhof toont echter wel een kloof aan tussen hem en ons. Misschien is die' kloof te over bruggen. Wij zullen dat moeten pro beren door naar hem te luisteren, zijn argumenten te zien en te waar deren en te trachten daarop een ant woord te geven. Wij zullen dan ook tot een anticritiek moeten komen. Het eerste wat ons te doen staat is het betoog van dr. Berkhof zo objec tief mogelijk met onze lezers door te nemen. Dat gaan morgen doen. Het verkeer in Zuid-Limburg heeft heeft vanmorgen ernstige moeilijkhe den ondervonden tengevolge van de gladheid. Aanvankelijk was het ver voer op alle lijnen van de Limburgse Tramweg Maatschappij gestaakt of aanzienlijk vertraagd, behalve op de lijn Heerlen—Sittard, waar nog een aantal bussen reed. Enkele bussen zijn onderweg ge strand. Bussen op de lijn Sittard Maastricht moesten boven de Kruis berg ongeveer een uur blijven wach ten. Op -alle binnenlijnen stond het verkeer helemaal stil, behalve van Sittard naar Lindenheuvel. De ge meente Urmond was niet te bereiken, Chn half tien vertrok uit Maastricht de eerste autobus naar Sittard. De bus-, sen van Maastricht naar Hoensbroek begonnen tegen tien uur te rqden. „Bobre Djen" goedendag, zeiden wij in onvervalst Russisch. De man die ons opendeed wist niet of hij onze Russi sche toespraak ernstig kcna nemen. Hij liet ons met een strak gezicht bin nen in een sombere kamer, waar reeds veie journalisten in min of meer ge spannen en bedrukte stemming bijeen waren. Lenin keek vanuit een groot schilde rij op ons neer. De heer Malakow, een vriendelijke Rus verwelkomde ons en zette zich naast ons neer, om in tamelijk goed Nederlands een gesprek met ons te beginnen. Be Hollandse koude vond hij heel anders dan de Russische. Wij vertelden hem, dat wij in de oor logstijd-van zijn landgenoten in Buchen- wald wat Russisch hadden geleerd. Het verwonderde hem dat wij het woordje „ja" wisten te vertalen „da". Dan weet u ook wat ,'.njet is"? vroeg' hij zeer geïnteresseerd. „Dat weten wij hier allemaal", en toen begonnen alle Nederlandse journalisten te glimlachen. De heer Malakow keek een beetje beteu terd. Gelukkig kwam juist de wodka en de kaviaar binnen rondgediend door charmante Russinnen. De zoete Russi sche drank is niet te versmaden, zo dachten wij, toen de heer Wawilow, de Russische persattaché binnentrad. Hij ging achter een donkerbruin bureau staan, en begon in goed Nederlands een verklaring voor te lezen. Het ging over een bezoek dat de Rus sische ambassadeur de heer Kirsanow gisterochtend aan de ministers Beyen en Luns had gebracht Het kwam er op meer dat minister Luns in de Tweede Kamer ten onrechte beweerd had, dat de personeelssterkte van de Sowjet-am bassade in Den Haag na de dood van Stalin ongemeen was uitgebreid. In de Russische verklaring werd gegoocheld met boekhouders, huishoudsters en on derwijzeressen, om aan te tonen dat de sterkte van het personeel dezelfde was gebleven. Wij herinnerden ons, dat mi nister Luns in de Kamer sprak over „statistiek, die een soort leugen is". De ministers Beyen en Luns hebben zich volens de heer Kirsanow schuldig ge maakt aan misleiding van de openbare mening enz. „Mogen we vragen stellen?", zo vroeg een van de journalisten, toen de heer Wawilow was uitgelezen. „Njet", was het antwoord. Hoe kan het ook anders. Alie journalisten stonden op om te ver trekken. De beide fotografen the aanwe zig waren waarschijnlijk een man van de ambassade en van het commu nistische dagblad ..De Waarheid" kregen geen kans hun camera te gebrui ken. Ondanks de wodka en de kaviaar geen gesprek, wel een kapperspraatje over het weer. Wij voelden even de Rus sische kou over ons komen, waarover towarits Malakow had gesproken. O AMMARSKJOELD, de secretaris- generaal der Verenigde Natte», is tut op een vredesmissie. Hij proberen de in China gevangen Ame rikaanse vlieigers los te krijgen. Op zijn doorreis kwam hij met rijn gezelschap van enkele hogere ambte naren der Verenigde Naties ook kt India. Hij verzocht daar de steun van Nehroe voor zijn doel. Maar Nehroe liet hem negentien uur wachten en weigerde zijn steun. Waarom? Onder de hoge ambtena ren van het gezelschap bevond zioh ook een Pakistaner. En dat mishaagde Nehroe en daar moeten nu Hammar- skjoeld, de Amerikaanse vliegers en de vrede onder lijden. Want Nehroe is erg voor de vrede, vooral als hij daar in het groot over praten kan. Maar als er zeer in het klein een simpel daadje gevraagd wordt, waarbij hij echter een buren ruzie moet overwinnen, blijkt de grote ■vredesapostel een rancuneus despootije. Nu de kostprijs van de melk is gestegen heeft de regering, naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mede deelt, zich beraden over de gevolgen voor de prijs die de consument voor de melk heeft te betalen. Het vorige jaar heeft de regering de algemene subsidie op de consump- tiemelk vastgesteld op 3 cent per li- .ter. Hiervan is afgeweken door het verlenen van een extra subsidie van 0.95 cent per liter als gevolg vaneen loonsverhoging in de landbouw. Hoewel deze maatregel slechts tij delijk was bedoeld, acht de regering het gewenst, de extra subsidie alsnog voor een deel te "handhaven waar door de totale subsidie 3.3 cent per liter zal bedragen. Niettemin maakt rib stijging van de kostprijs van de melk voor de con sument een melkprijsverhoging nood zakelijk van 3 cent per liter. Deze verhoging gaat in op 9 Januari 1955. Naast deze verhoging, als gevolg van de kostprijsstijging van de melk, is het niet uitgesloten, dat in enkele gebieden van ons land de melkhan del zal besluiten tot een marge-ver hoging voor de slijter, die aanleiding kan geven tot een tijdelijke extra ver hoging van de prijs voor de consu ment in die gebieden met een cent per liter. Onze landbouwmedewerker tekent hierbq nog het volgende aan. De-re gering heeft- het kennelijk niet aan gedurfd het subsidie op de melk, dat het bedrag van ruiin. 59 millioen gul den per jaar reed» had overschreden, aanmerkelijk te verlagen. Minister Mansholt heeft wei het voornemen hiertoe gekoesterd, getuige zijn op merking in de jongste melknota aan de Tweede Kamer, waarin werd ge steld, dat het in de bedoeling lag de subsidie geleidelijk te verlagen en ten slotte geheel in te trekken. Het feit, dat de verlaging thans niet meer dan 60 cent per 100 liter be draagt, betekent, dat de regering niet gerekend heeft op een zo grote stij ging van de kostprijs van de melk, als thans aan de dag is getreden. Toch komt deze kostenstijging niet geheel tot uitdrukking in de verhoging van de prijs voor de consument- Door her waardering van het melkvet is deze tot 2.35 per 100 kg beperkt gebleven. Het valt te verwachten, dat de extra verhoging van de melkprijs met leent betrekking zal hebben op deze ge bieden waar de sanering van de melkbezorging nog geen ingang heeft gevonden. Het onafhankelijke in Indonesië ver schijnende Ohinesc blad Kong Po heeft vernomen, dat Tjokrohadisoerjo, gewe zen minister van Economische Zaken, benoemd zal worden tot „Indonesisch ambassadeip" in Den Haag, ter vervan ging van de zaakgelastigde Soesanto TLr- toprodjo. Dit besluit is genomen als ge volg van de ontevredenheid in kringen van de P.N.I. over het feit dat Tjokro hadisoerjo in November als minister is afgezet. Het vertrek uit Stockholm heeft plaats op 23 April en de terugreis vangt aan op de avond van 28 April na een officieel verblijf in Nederland geduren de de laatstgenoemde dag. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammerskjoeld, is Woensdag te Peking aangekomen, waar hij met de communistische regering zal spreken over de elf op beschuldiging van spïonnage veroordeelde Ameri kaanse vliegers, aldus meldde Radio- Peking. Het Indonesische Persbureau Antara meldde gisteravond, dat de regering te Djakarta met ingang van vandaag de slaat van oorlog heeft uitgeroepen voor de Molukse (rond Ambon gelegen) eilanden Boana. Keiang. Manipa, Haroe- koe, Sparoea, Noesalaut, de Aroc-groep, de Kei Archipel, "Watoebeia en Ceram. In Ambon heerste de staat van beleg, al sinds 1959 teen opstandelingen actie begonnen te voeren tegen regerüigs- strijdkrachten. Tijdens het Dinsdag in Dublin voort gezette onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de „Triton" heeft een ingenieur van de Ierse P.T.T. meege deeld dat een „onbevoegde" in de nacht van de ramp aan de knoppen van de kortegolfootvanger op de ver keerstoren van het vliegveld Shannon had gedraaid, waardoor de berichten van de reddingsboot, die. was uitgeva ren naar het wrak, niet werden ont vangen. Aan deze inmenging van'dé „onbevoegde" is" bét waarschijnlijk të wijten, dat een der passagiers van de „Triton" op het laatste ogenblik nog om het leven kwam. De reddingsboot was nl., toen'haar seinen niet door de toren werden be antwoord, teruggevaren om de toren teleforisch te waarschuwen. Daardoor kwam de boot later aan bij het wrak van de „Triton",* juist op het ogenblik dat een van de passagiers, die zich aan de staart van het toestel vastklemde, in het water viel en niet meer gered kon worden. De echtgenote van hakker E, S. uit Herkingen is gistermorgen plotseling bewusteloos geraakt. Toen haar man naar de telefoon liep om een dokter te waarschuwen, viel hij eveneens be wusteloos neer, nog voordat hij had kunnen bellen. Het zestienjarig neefje van de bakker, dat als knecht in de bakkerij werkzaam is, geraakte kort daarna ook in bewusteloze toestand. Een inmiddels ontboden geneesheer achtte de toestand van de drie perso nen niet ernstig. De bakker is na enige tijd weer aan de arbeid gegaan; het knechtje werd evenwel naar zijn ouderlijke woning vervoerd en de vrouw zal enige tijd rust moeten hou- den. Bij het direct ingestelde onderzoek dacht men aanvankelijk aan een de fect geworden butagasinstallatie. Het is echter vast komen te staan, dat deze installatie niet de oorzaak is. Even min is op dit ogenblik bewezen, dat de aanwezigheid van kolendamp als oorzaak moet worden aangemerkt. Br ligt een laagje ijs van één nacht op Ie plassen. Ais de kippen zijn waag halzen er bij om de sterkte van het js te beproeven. Berst wagen zij één "'i'ii, dan, als het ijs' „draagt", komt ft tweede en vervolgens wordt hel grote waagstuk ondernomen, meestal eindigend in een gekraak van dc te ztvakke ijsvloer en het hulpgeroep van een drenkeling. Dan is Leiden in last en moeten anderen hun leven wagen om zo'n onbezonnene te redden.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1