v.y.y. in Schiedam heeft nu het rijk alleen Saneringsplannen openen een wijds perpectief Daily Telegraph hekelt Indonesië en Nehroe Het ijs op de banen van Schiedam verkeert in een goede toestand Zaak-Jungschlager uitgesteld Patroon voor een nieuwe Vlaardingse binnenstad Nieuwe plannen werden nodig door grote industriële ontwikkeling Tien maanden geëist tegen vorige Stadsgehoorzaal-beheerder Over gearresteerde Nederlanders MAATREGELEN TOT SANERING VAN DE ZEEVISSERIJ Veiling te Maasland reorganiseert Duitslands eerste atoomzuil in voorbereiding SCHIEDAM De heer van Riel beheerder van de kiosk Nieuwe folder wordt binnenkort uitgegeven Zilveren jubileum Mürk Leis Pzn. J. H. Ottervanger nam afscheid van de R.Y.S. Burgerlijke Stand van Rotterdam Laatste Nieuws SCHELPENZUIGER GEZONKEN Poncet uit de Franse diplomatie Groot opdraentenspeï van de C.J.M.V. V.S.G. 2 stelde teleur TROUW Woensdag 5 Januari 1955 Weer twee schoorsteen branden Jeugdconcert Als het blijft vriezen binnenkort opening Burgerlijke stand van Schiedam Van ladder gevallen EorJifj «VMvM tew Uitreiking Z.-Afrikaanse oud-strijders-medaille - GROOT CENTRUMPLEIN Winkels VOORLOPIG VERSLAG VAN TWEEDE KAMERCOMMISSIE die heer B. J. M. Muyidaar, <U« tevens Kiellegging grootste cutter zuiger ter wereld De Ijsbaan open Steun aan rheumatiek- bestrijding Terreuraanval in Algiers Wat Vlaardingers vingen Termijnnoteringen I Toen enkele jaren geleden de Schiedamse Gemeenschap een eigen tehuis betrok aan de Gerrit Verboonstraat, werd in het gebouwtje ook het reis bureau Lissone-Lindeman ondergebracht. Door deze inwoning werd- het mogelijk tevens een inlichtingenbureau in te richten voor de juist in het leoen geroepen Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Tot voor kort heeft de heer van Hiel, een man van ervaring, het V.V.V.-werk naast zijn werk- zaamheden voor het reisbureau zo goed mogelijk ivaargenomen. Toen kortgeleden de firma Lissone- Lindeman de wens te kennen gaf, het Schiedamse reisbureau om te zetten in een correspondentschap, dat per 1 Februari elders in de stad1 gevestigd wordt, kreeg V.V.V.-Sohieëam de kans het inlichtin gen bureau doeltreffender dan tot dus ver te laten fungeren. Inplaats van de heer van Riel, die per 1 Januari uit Schiedam vertrok, werd als beheerder vin het inlichtingenbureau aangesteld de heer H. van Lohuizen. Deze Schiedam mer, die geruime tijd medewerker was van de Nederlandse Reisvereniging, zal voortaan bezoekers van buiten de stad en Schiedam op zo ruim mogelijke schaal inlichtingen versohaffen. Wie iets wil weten omtrent Sdhiedam kan bij hem terecht, maar ook over alle mogelijke reisdoelen in Nederland en daarbuiten wordt een zo goed mogelijke documen tatie opgezet. Bij het V.V.V.-inlichtingenbureau kan men verder terecht voor aanmeldingen voor de Nederlandse Jeugdherberg Cen trale. terwijl ook een hotel- en pension- lijst wordt bijgehouden. Het bestuur van V.V.V.-Sdhiedam is thans als volgt samengesteld: F. A. de Wolft voorzitter. M. Witkamp, secreta ris-penningmeester. G. W. van Bergen Walraven. H. J. Bouvet, P. Groenendaa1, G. J. M. Nijkamp, mr. H, A. M. Roelants, ir. B. Wilton, leden. Het ontwerp voor een nieuwe, .meer uitgebreide V.V.V.-foMer kwam dezer da gen gereed en verkreeg de volle in stemming van de provinciale V.V.V. Deze folder zal waarschijnlijk in de loop. van Maart gereed komen. 2hj bevat naast een speciaal (hiervoor verwaardigde platte grond een aantal schetsen met toelich ting'van de voomaamse bezienswaardig heden. terwijl een lijst met de meest be langrijke adressen voor bezoekers van buiten wordt bijgevoegd. Gisteren moest de brandweer van Schiedam opnieuw voor twee schoor steenbranden uitrukken. Om half twaalf werd alarm gemaakt voor een schoorsteenbrand in de 's Gravenzan- destraat 30 b waar de familie H. F. H. woont. Een foutieve opbouw van de schoorsteen was hier de oorzaak van het ongemak. Een half uur later stonden de brand weerlieden daarna voor het huis van de familie H. J. K. aan de Cartesius- straat 23 A. Hier was een vuile schoor steen de oorzaak van het kwaad. In beide gevallen wei geringe schade aangericht. De brandweer be streed het vuur met de ramoneur. Op Maandag 10 Januari zal in het Passage-Theater te Schiedam 's morgens óm half elf voor de leerlingen van de beide hoagste klassen van de Schiedamse U.L.O.-scholen en voor de leerlingen van het Schiedamse Nijverheidsonderwijs op nieuw een paedagogisch jeugdconcert worden gegeven door het Rotterdams Philharmomsch Orkest onder leiding van Ed. Flipse. Het programma bestaat uit werken van Mozart, Schubert, Smetana en Dvor- rak. GEBOREN: Hendrica A, d v J Th dt Vaal •o J Flgee; Jacob» M J, d v Th G Volk en A P Scholte: Marcel, z v C Luijendljk en B van Rumpt; Paulus A, z v B W van Gent en L Eeljns broek: Gerard 1 na Tj„ d v R M van Hagen en TJ. Streundtag. De directeur van Van" der Tak's Ber gingsbedrijf, de heer Murk Leis Pzn., heeft gisteren zijn zilveren jubileum ge vierd. 's-Morgens werd de jubilaris ten kantore gehuldigd. Hier werd hij toe gesproken door de directeur, de heer H. Uiterwijk. Spr. wees op de prettige samenwerking, die er gedurende al die jaren heeft bestaan en namens het ge hele personeel overhandigde hij de heer Murk Leis een fraai model van het hergingavaartuig „Dolfijn". Daarna voerde de president-coromis* garis, de heer Murk Leis Czn., het woord. Hij noemde de vele capaciteiten van de jubilaris en in het bijzonder me moreerde spr. het werk, dat de heer Murk Leis heeft verricht voor de tot standkoming van een C.A.O. in het ber gingsbedrijf. Hij bood hem een zilveren sigarenkoker aan. In de middaguren hield-de heer.Muifc Leis een receptie in een der zalen van hotelAtlanta". Ze ar, velen wenstem hier "de jubilaris geluk. Onder hen wa-i ren autoriteiten yan Rijkswaterstaat en de Provinciale Waterstaat, alsmede vele vooraanstaande personen uit Rot terdam. D heer J. H. Ottervanger, directeur van hef bijkantoor Amsterdam der N.V. Rotterdamse Venïfekering-Societeiten (R.V.S.), heeft gistermiddag In hetDoe- lenhotel te Amsterdam gerecipieerd ter gelegenheid van zijn afscheid. Deze re ceptie was buitengewoon druk bezocht door allerlei personen uit de verzeke- rlngs- en ziekenfondswereld. Tal van directeuren van levensverzeke ringsmaatschappijen waren aanwezig en ook de hoofddirecteur van de R.V.S., mr. B. Oir. Korink, drukte de scheidende Amsterdamse directeur de hand. Voorts gaven acte de présence de Amsterdamse 7nlrdOi nn De ijsbaan Splaringhcsk van de Schiedamse IJsclub die half November onder waior werd gezet zal als bet blijft doorvriezen over enkele dagen voor de schaatsliefhebbers geopend kunnen worden. Hel terrein is dit jaar kleiner dan voorgaande jaren, doordat de bouw van de twee torenflats in NieuWland een gedeelte van de grond heeft opgeslokt. Het kleiner worden heeft hel bestuur ran de ijsbaan vereniging dan ook ge noopt zich met het gemeentebestuur in verbinding te stellen voor medewer king bij het zoeken naar oen ander ter rein. De wetenschap, dat de ijsbaan in de toe.-omst een andere plaats zal krijgen, heeft het bestuur dan ook doen afzien dit jasr eventuele venbeteringen aan het tenein aan te brengen. Geschaatst wordt er dit jaar echter toch, tenminste wanneer de vorst de schaatsliefhebbers niet in de steek laat. De voorbereidingen zijn op het ogen blik in volle gang om de bezoekers stralks op een mooie baan te kunnen ontvangen. Zoals ieder jaar heeft men ook nu de rietmatten rond de baan ge plaatst om het opwaaiende stof te ver hinderen zich op het ijs vast te zetten. Deze maatregel is dit jaar wel bijzonder noodzakelijk geworden, omdat het zand in Nieuwlahd en het zand dat bij de bouw van de torenflats gebruikt wordt de baan stenk kan verontreinigen. De toestand van het ijs is op het ogenblik, op de ijdbaan. zo, dat het geheel, op en kele gaten na, is dichtgevroren. Het ijs was gisteren op verschillende plaatsen reeds twee en een halve cen timeter dik. Vandaag verwadht men dat ook de laatste gaten wel dicht zullen geraken. Wanneer het dan zo blijft doorvriezen als dat nu het geval is zal administrateur Reyerkerk, die namens verschillende commissies, waarin de heer Ottervanger zitting heeft gehad, cadeaux aanbood, de directeur van het Rotterdams Zieken fonds, de heer C. Hendriks, en de heer A. Don, evenals de heer Hendriks procu ratiehouder van de R.V.S. De heer Ottervanger vorm het eigenlijk maar heel gewoon, dat hij bijna 54 jaar bij de R.V.S. heeft gewerkt. Vroeger be gon het leven niet bij 40, maar bij 14, zei de scheidende directeur, die het een voorrecht noemde, dat hij lichamelijk en geestelijk steeds in staat Is geweest hard te werken. Hij achtte nu de tijd gekomen om plaats te maken voor jongeren en hoopte zelf tijd te kunnen vinden voor andere lectuur dan tabellen en statistie ken. Op een terrein aan de Ertsstraat te Rotterdam is vanmorgen de 41-jarige montagewerker T. A. O., ul^ d« Ackers- dijkstraat van een ladder gevalten. D® man was bezig een Jlz^ren ba k door te branden, welke on de ladder/leb^eda4 deze brak, met het vermelde gevolg. Met een beschadigde mgweryel werd de man naar het Coolsmgelziekenhuis vervoerd. Aangiften ven 4 Januari BEVALLEN: C M J van Lent-f iljt A J M Wlllemse-van Tol z. M C btegem:aiv 3rugeman z. A G Niessink-Beute d. van Hoorn-Bezcmer z. M Lvan der Koik Klon d S B Jonger-van HerWaarden d, M J van der Ploeg-van Gooi d. W P Wceda-van •t Hof d W van Linschoten-van Gogh d, A van VckóoU-van Es z. M W van Dfmmelen- van Houten z, A de Visser-Berkhout d, E S J SaHi-Kruf d, E Spierings-Koolaard d. M I Jansson-Hanssénz, C A Verstegen-Ponsen. h A M van Dam-WorstelIn? d, W E M na «ndse-van Vliet z. C H van Rij-Hartog d, W F Westphal-Muller d, J In 't Velt-Coomans d M C J Rinkel-van Tol d. W P Op den Brouw-Klijnsmtt d- W Knu^t-Seldenttmls z c* J Klein geld-Eschbach z, H Ambachtsheer de Jong z A Ackema-Boon d. G Berkvem- B'oVlteLEDEN: E R Deelman, ongeh vrouw 76 3. H van Lcenhout, man van J Lug«n- bure 61 j.. P van Tlggele. ongeh man 52 j.. met J vnr^ T3 Bo^mam geh «ew met E Chr Videier 71 L. N van Wo. den, vr.. geh gew met A Prul]sen 77 b. M C Reijnart. vr„ geh gew met C A Hynen 91 1 Chr H Reijntjes, man van J M M Kolen brander 77 j. Voorts als levenloos aange geven? M H Davlds-de Ruiter zoon. C p tbekkers, vrouw van G van Rekum M G ma doe Lu«*, won dagen. Op de Zuidafrfkaanse ambassade Is gistermiddag posthaum de oud-strijders- medaille van de Anglo-Boeren oorlog uit gereikt aan de zoon van Abraham 'Samhoom. De heer Marais van der Merwe, charge d'affaires, verrichtte de sobere plechtigheid, die door de leden van de Znldamerikaanse ambassade werd bijgewoond. Het is mij een voorrecht, aldus de heer Van der Merwe, een 17-jarige ere schuld aan uw vader te vereffenen. Bur ger Abraham Barnhoorn heeft ons volk in de oorlog bijgestaan en zijn beproe vingen gedeeld. De strijd was echter niet vergeefs. Ons volk is de vloed golven te boven gekomen met dezelfde vastberadenheid, die ook ons stamland. Nederland, heeft betoond in zijn eeuwen ouden strijd tegen het water. Zichtbaar ontroerd dankte de zoon van de heer A. Barnhoorn voor de posthu- me onderscheiding, zijn reeds in '12 overleden vader verleend. Een wervingsteam van de Oranje- Nassaumijnen is naar Oostenrijk ver trokken teneinde daar Oostenrijkse ar beiders te werven voor tijdelijke onder grondse tewerkstelling in de Oranje- Nassaumïjnen. ,YY- Amerikaanse ambassadeur ontkent beschuldigingen De behandeling van de rechts zaak tegen de heer Jungschlager, die beschuldigd wordt een sub versieve organisatie te hebben geleid, wordt uitgesteld, aldus heeft PIA vandaag vernomen. De zaak tegen Jungschlager zou 13 Januari beginnen. Volgens verklaringen van getuigen in deze sank zouden Amerikaanse en Britse vliegtuigen, benevens vliegtuigen van de Standard Vacuum Oil Company en de BPM wapens hebben afgeworpen voor benden in West-Java. Blijkens mededelingen van de verdediger, mr. Bouman, aan de pers, verklaarden ge tuigen voorts, dat de leden van de or ganisatie geld ontvingen van vertegen woordigers van de Britse en Ameri kaanse ambassades. De ambassadeur von de. Verenigde Staten in Djakarta, Hugh S. Cumming, heeft heden ver klaard. dat hij had kennisgenomen in de pers van bepaalde beschuldigingen betreffende ongepaste activiteiten, welke werden toegeschreven aan de Amerikaanse ambassade, waarbij mis bruik werd gemaakt van een vliegtuig van de marine-attaché. De ambassadeur verklaarde nadruk kelijk, dat er geen feiten bestaan, die deze beschuldigingen kunnen steunen. Hij verklaarde, dat het de politiek van Amerika was en is de onafhankelijkheid van de Indonesische regering te steunen en te versterken. B. en IV. van Vlaardingen hebben aan de gemeenteraad aangeboden de ontwerp-sanenngsplannen I en II, waarvan het eerste betrekking heeft op de oude binnenstad, terwtjl het tweede omvat: Kortedijk-Delftseveerweg- Emaus-Kcthelweg-Voorstraat-Dijkzicht. Het betreft hier basisplannen voor de te treffen voorzieningen, die er in grote lijnen worden aangegeven. Voor de diverse onderdelen zullen te zijner tijd gedetailleerde plannen worden opgesteld. Er bestonden reeds van dergelijke sanerings-plannen. daterend uit 1942 en 1945. In deze plannen was weliswaar rekening gehouden met het geen in het vooronderzoek wenselijk was gebleken, maar de grote uitbouw vooral ook op industrieel terrein van het Vlaardingen van na de Tweede Wereldoorlog had men bij de vaststelling ervan nog niet kunnen bevroeden. Vandaar, dat de plannen voor dit moment onvoldoende en onjutst moeten worden geacht en men nieuwe dient vast te stellen. Ook bestaan er een aantal administratieve bezwaren tegen de oude vorm en basis, die men met de nieuw te volgen procedure hoopt te ondervangen. Langs de rand van de baan van de Schiedamse IJsclub zijn gisteren de rietmatten geplaatst, die dit jaar wel bijzonder goede diensten zullen ver richten bjj het zandvrij houden van de baan, Veel zand is er in de omgeving van de baan. In geheel Nieuwland en in het bijzonder bij de twee torenflats die dagr gebouivd worden, liggen de zandbaarden opgetast. de baan. Vrijdag voor bezoekers open gesteld kunnen worden. Ook de sproeiijsbaan van het tennis park Spieringboek is ha een dusdanige staat dat de baan ieder ogenblik in ge bruik genomen kan worden. Oorspron kelijk nad men het plan, het complex hedenavond om zeven uur open te stel len, maar bij nadere beschouwing heeft men, om de toestand waarin het ijs verkeert niet te bederven, besloten de ze openstelling naar een iets later tijd stip te verplaatsen. De sproeiijsbaan heeft dit jaar een nieuwe verlichting gekregen, In de plaats van de schijn werpers die tot vorig jaar dienst deden, is nu een feestelijke verlichting van kleine gekleurde lampjes aangebracht. Gisteravond is de motorredingboot „Doris Rokers" uitgevaren nadat nood seinen waren waargenomen ten Oosten van Texel op de Waddenzee. Zij bleken afkomstig te zijn van de 400 ton me tende söheipenzuiger „Catharina" van de firma Doeksen (Terschelling), die op de Wadden gestrand was. De „Doris Rijkers" heeft het schip vlot gebracht, doch tijdens het slepen naar de haven van Oudeschild is de „Catharina" plotseling gezonken. De twee opvarenden D. Post en E. Post uit Terschelling raakten te water, doch konden worden gered. Bij de beschouwing van de kaart van het saneringsplan I valt allereerst in het oog het geprojecteerde plein van het Westnieuwland tot aan de Cronjé- straat, dat een lengte krijgt van 540 meter, de breedte wordt zestig meter. Ter weerszijden van dit centrum-plein zijn winkels geprojecteerd met daarbo ven drie woonlagen. Die woonlagen kun nen eventueel worden vervangen door evenzovele lagen met een bestemming gelijk aan die van de benedenverdie ping. Onder bepaalde voorwaarden kun nen inplaats van winkels warennursen, kantoren of recreatiegebouwen worden gezet, waarbij de bouwhoogte van 13 meter zou mogen worden overschreden. Op dit plein komen twee openbare ge bouwen bestemd voor de openbare ere dienst of het openbaar nut Een van deze twee zou eventueel ook een ander groot gebouw kunnen worden Het ge deelte tegenover het Weeshuis zal wor den benut als parkeerplaats. Overigens zijn nog twee parkeerterreinen gepro jecteerd en we) tussen Markgraaflaan en Nieuwelaan alsmede een kleiner bij de Dijksteeg, ten behoeve van het nieu we stadhuis. In het plan komt men voorts tegen de doorbraak vanaf de Oude Havenbrug naar het Centrumplein. Ten Zuidwes ten van de R.K.-kerk is de ruirrjte uit gebreid. die daar beschikbaar komt voor openbare gebouwen. Langs de Gedemp te Biersloot, op de plaats, waar thans Voor de Rotterdamse Rechtbank heeft terecht gestaan de 47-jarige F. B. J. D„ wonende te Vlaardingen, wie •verduiste ring was tenlaate gelegd. Als administra teur-beheerder van de stichting Stads gehoorzaal te Vlaardingen, had hjj in 2954 verschillende geldsbedragen, die h(J in zijn kwaliteit voor genoemde stich ting onder zich had, tot een totaal vaa f 5500.—, zich toegeëigend. Het Conservatieve blad de Daily Telegraph vraagt zich vandaag af,, of Jawaharlal Nehroe, „die 'zichzelf tot woordvoerder van Azië heeft opge worpen" het er mee eens is, dat In donesië „44 ongelukkige Nederlandse planters" gevangen houdt De Telegraph schrijft In een redac tioneel artikel, dat Nehroe naar ver luidt de mening is toegedaan, dat de Chinese communisten het recht heb ben om de Amerikaanse vliegers vast te houden. Het blad voegde er aan toe „het Is misschien ter zake doende" te infor meren of hij „dezelfde onverschillig heid aan de dag legt ten aanzien van In het thans verschenen voorlopige verslag van de voste commissie voor de Visserij uit de Tweede Kamer over de nota houdende maatregelen tot sanering van de zeevisserij wordt vermeld: Hoewel In de nota werp medegedeeld, dat het rapport van de commissie-Tinbergen als uitgangspunt heeft gediend voor de rege- Onder voorzitterschap van de heer P, C. van Woerden kwam Dinsdagmiddag de Coöp. Groenten en Vruchtenveilmg- ver. „Maasland en Omstreken" in bui tengewone ledenvergadering bijeen. Het belangrijkste agendapunt vormde de be spreking van het rapport, opgesteld door een Commissie van onderzoek naar de mogelijkheid van het aanstellen van een veillngleider en van technisch per soneel. Hiermee samenhangend zou dan een reorganisatie van het huidige be stuur plaats vinden. De voorstellen van de commissie, ge steund door de meerderheid van het be stuur, vonden bij de uitvoerige bespre king voor het merendeel instemming^ bij de aanwezige 150 leden van de veiling Slechts één onderdeel van de voorstel len moest in stemming gebracht wor den; het gold het voorstel om van de nieuwe bestuursleden alleen de voorzit ter een bezoldiging te geven. Een tegen voorstel van de heer Adr. Doelman be helsde het geven van een bezoldiging aan 3 bestuursleden; twee van hen zou den dan de werkzaamheden van het aan te stellen loodspersoneel kunnen ver richten. In stemming gebracht, werd het voorstel van de commissie aan- vaard, zij het met de kleinst mogelijke meerderheid (74 van de 146 stemmen). De voorstellen van de commissie wer den hierna zonder hoofdelijke stemming in zijn geheel aanvaard. Zij behelzen het volgende: een nieuw te kiezen bestuur bestaat uit een bezoldigde voorzitter en 4 onbezoldigde leden waarvan er 2 uit Rozenburg komen; het aanstellen van een veillngleider (directeur), onderge schikt aan het bestuur; het aanstellen van een nieuwe verkoper, afslager, keurmeester en 2 man loodspersoneel. De meerdere kosten van deze nieuwe vorm van organisatie zal ca. ƒ1.500.— oer jaar bedragen. De verkoper en af slager (functies, tot nu toe door een be stuurslid vervuld) zullen worden gevon den in het kantoorpersoneel. Na de aanvaarding van deze voor stellen was aan de orde de verkiezing van een nieuw bestuur. Van de aftreden de bestuursleden werden herkozen ae heren Adr. Moerman, Adr Doelman en N. J. v. Uffelen, waarvan de eerste tot voorzitter; voorts werden gekozen de he ren J. de Jong en J. G. Romers (bei den uit Rozenburg). Veilingleider wordt de functie van betaalmeester der veiling vervult. Op deze vergadering werd tot lid van het Dagelijks Bestuur van de Bond Westland herkozen de heer Joch. v. d. Hout, terwijl tof Bondsbestuurslid bij acclamatie werd benoemd de nieuwe voorzitter Adr. Moerman, als opvolger van de afgetreden voorzitter. Machti ging werd verleend tot het aangaan van een kasgeldlening ter grootte van 50.000.voor het aanschaffen van eenmalig fust. Alvorens de leiding van de vergade ring aan de nieuwe voorzitter over te dragen, sprak de heer P. C. v. Woerden woorden van hulde en dank tot het af tredende bestuurslid F. v. Vliet, die 31 jaar als bestuurslid gaven en krachten bereidwillig en als vr'end in het belang der veiling gegeven heeft. De heer Van Woerden zelf vielen soortgelijke woor den van hulde ten deel. namens de ver gadering, vertolkt door de heer Adr. stelde verwrouwen, waarna de vergade ring door de naeuwe voorzitter gesloten werd. Moerman. De heren Van Vliet en Van Woerden dankten voor het in hen ge- Bouw van woningen. Het bouwen van 12 woningen (waarvan 8 aan de Die- penburchstraat en 4 aan de Prinses Bea- trixlaan te Maasland) is opgedragen aan de aannemer Spanjersberg te Rozen burg. Deze woningen worden gebouwd volgens het Tramonta-systeem en gefi nancierd door de N.V Bouwkas ,.Rohyp" te Amsterdam Demonstratie. In zaal „Tavenu" wordt heden een demonstratie gegeven van het allernieuwste op kookge- bied. De demonstratie begint te 8 uur en is vrij toegankelijk Voetbalprogramma. Zaterdagmiddag zullen er volgens het nieuwe wedstrijd programma twee MW-elftalien een com petitiewedstrijd spelen. Op het terrein van de tegenstander speelt MW X tegen de plaatselijke vereniging Doskom, ter wijl MW 2 een thuiswedstrijd heeft te gen Vlaardingen 3. Beide ontmoetingen beginnen te 2.45 uur. Dammen. In de laatste competitiewed strijd speelde de Maaslandise damclub DIO tegen het Rotterdamse RDG. De M&aslanderg verloren met 137: RDG ward kampioen. rinz blijken er toch tussen de twee stukken vrij grote verschillen te bestaan. In het bijzonder komt dit tot uitdrukking in de vrij summiere behandeling van het distributie- en aftetvraagstuk, tn tegenstel ling tot het uitvoerige afzonderlijke hoofd stuk, dat hieraan in bedoeld rapport gewijd wordt Terecht gaat het rapport van de com missie-Tinbergen er van utt. dat een even wichtige behandeling van productie en afzet gewenst is, heeft de regering b(j de samen stelling van de nota dit evenwicht niet te veel uit het oog verloren en de aandacht ntet wat te eenzijdig gericht op de productie, ten gevolge waarvan het vraagstuk van de afzet enigszins op de achtergrond is geraakt' In verband mei de financleringsrekening visserij en de huidige posiUc der rederijen zag de commissie gaame een uiteenzetting van de regering tegemoet omtrent de situa tie. waarin de visserij thans verkeert. De commissie kon instemmen met het be leid van de regering om deze nieuwe tak van de visserij niet ineens in volle omvang aan te pakken, maar met een voorzichtige proefneming te beginnen. De commissie zou gaarne van de regering vernemen, welke verenigingen er toe geleid hebben het verre-vissenjproject te entame ren. De summiere behandeling van de afzet' mogelijkheden in de nota achtte de commis sie, in vergelijking met de grote aandacht, die aan het productie-apparaat besteed wordt, noga! teleurstellend. Wil men tot een vergroting en verbetering van de productie komen, dan zal ook een gedegen behande ling van het distributieapparaat niet achter wege mogen blijven. Kan de regering, zo vroeg men, medede len, welke de oorzaken zijn van de lage yisconsumptle in ons !and7 Men zou gaarne nader worden ingelicht ever de betekenis welke aan bet vlootplan moet worden gehecht. Men gaf in de commissie bttjk van een zekere vrees, dat de mogelijkheden om de aanbouw van te veel schepen tegen te, gaan te gering rijn, vooral ook wegens de reeds aangevangen dan wel aanbestede nieuwbouw van particuliere zijde. O.m met betrekking tot de loggervloot zag men een ernstige reden aanwezig voor de vrees, dat de vloot te groot zal worden. In algemene trekken kon de commissie met de plannen voor de eredletvertcning ac- coord gaan, ai werden ook op dit punt van erschillende zijden opmerkingen gemaakt. Algemeen werd een rente van 4»4 pet. te hoog geacht. Francois Poncet, de Franse hoge commissaris in IVest-DuitsIand, zal zicb waarschijnlijk uit dc diplomatieke dienst terugtrekken zodra de Parijse verdra gen over de Westdultse herbejvapening bekrachtigd zijn. Poncet is 67 jaar oud. Van 1931 tot 1938 was hij Frans ambassadeur in Berlijn en in 1949 keerde hij als hoge commissaris naar Duitsland terug Ook als schrijver geniet hij bekendheid. Met zijn pen veroverde hij het lidmaatschap van de Académie Frangaise. Bij verschillende gelegenheden heeft Poncet reeds te kennen gegeven dat 3*U de diplomatieke dierut wil verlaten. de gevangenneming van Westelijke onderdanen, Indien deze het werk is van een lid Van 'de .Ver. Naties en de gevangenen niet eens de schijn van een proces krijgen". Het blad vervolgde: „Het is natuur lijk niet de taaie van Nehroe om scheidsrechter te zijn bij elk inter nationaal geschil, zelfs al krijgt men soms de indruk, dat dit wel het ge val is. „Het is heel wel mogelijk, dat hij nog nooit gehoord heeft van de 44 Nederlanders, ofschoon hun lot thans vrij bekend is in Djakarta Het is denkbaar, dat hjj het stand punt van de Indonesische politie deelt, dat deze mannen, en niet de weinige populariteit en de onmacht van'het regiem van Djakarta verantwoorde lijk zijn voor de uitgebreide reeks van burgeroorlogen welke in Indonesië wordt gevoerd. Het is evenzeer mogelijk, dat de heer Nehroe, evenals zovele apostelen van de Aziatische emancipatie, het wan bestuur aanvaardt als een normaal verschijnsel, dat deze emancipatie vergezelt. De behandeling van de 44 planters, waartegen de Nederlandse regering herhaalde malen tevergeefs heeft ge protesteerd, is ongelukkigerwijs slechts een klein voorbeeld van het verval van de normen in het sou- vereine Indonesië. Het ene kabinet volgt het andere op, zonder dat er ook maar een poging wordt gedaan om verkiezingen te houden. Een minister van Defensie, die in nauwe betrekking staat tot de communisten,'jenoemt zijn candidaten voor de strijdkrachten, en de over heersende „nationalistische" partij legt weinig weerstand aan de dag tegen de communistische leuzen, die het Westen tot voornaamste doelwit hebben. De Nederlanders, van wie er 90.000 in Indonesië wonen en die een bedrag van mogelijk 450 millioen pond stel ling in dat land hebben geïnvesteerd, moeten wel het gevoel krijgen, dat zü gijzelaars zijn. De Britse belangen worden op 150 millioen pond sterling geschat. Een belasting op overmakingen naar het buitenland, die op twee derde van de over te maken som wordt gere- kend, en het dringende „advies" van de minister van Economische Zaken aan alle buitenlandse firma's om haar vertegenwoordiging in Indonesische handen te leggen, vormen duidelijke aanwijzingen, hoe men deze rijkdom men in beslag denkt te nemen." Verdachte was. als gemeente-ambte naar door burgemeester en wethouders an zijn functie bij de stichting benoemd. Verdachte legde een volledige beken tenis af. Verschillende omstandigheden hadden hem in financiële moeilijkheden gebracht. De officier van Justitie merkte op, dat deze zaak nog al wat beroering had ge bracht in Vlaardingen en noemde het geen verdachte had misdreven, zeer ernstig. Het tenlastc- gelegde bewezen achtend eiste de officier tegen verdachte tien maanden gevangenisstraf, met af trek van voorarrest, waarvan drie maan den voorwaardelijk, met drie jaar proef, tüd en toezicht. De raadsman, mr. F. Hartong, pleitte clementie en drong aan op een lichtere straf. Uitspraak op 18 Januari, £'V' Scheepswerf en Maehine- i? ,e Merwede te Hardinxveld is omstreeks de jaarwissling de kiel ge- legd voor 's werelds grootste cutterzui- freï) werksehip is bestemd voor de N.V. R. Bolt je en Zn. te Zwolle en krijgt een lengte van 70 meter en een breedte van 11 meter. De kiellegging was een sobere plech tigheid, waarbij enkele vertegenwoordi gers van de opdrachtgevers aanwezig waren. Het schip wordt in secties ge bouwd, en zal omstreeks Pasen te water worden gelaten, waarna half Juli de op levering zal plaats vinden. Dit vlagee- schip van de N.V. R. Boltje zal ge doopt worden met de naam „Brasil". waarschijnlijk i.v.m. het feit dat deze onderneming grote werken uitvoert in Brazilië. Hedenmorgen te half tien is de ijs baan in het tennispark „Soenda" te "Vlaardingen weer opengegaan, zodat men naast de ,,ijs-narigheld" nu ook weer de ijspreb ervaren kan. De tijden van openstelling xijn half tien—12 uur, 13.30—17 en 29.30—24 .uur. Er werd hard gewerkt om de verlichting nog voor de avond in gereedheid te brengen. Op Woensdag 29 De'cember werd ook te Vlaardingen een vereniging tot steun aan de rheumabestrijding opgericht. Nu binnenkort het Rheuma-Consulfatiebu- reau ook in Vlaardingen zijn deuren zal openen waaromtrent nadere medede lingen deze maand kunnen worden tege moet gezien is het noodzakelijk, dat naast de stichting voor de Rheumabe strijding voor Schiedam, Vlaardingen en omstreken ook de „Vereniging tot steun" haar werkzaamheden kan aan vangen. Tot nu toe kende men hier slechts een filiaal van de Rotterdamse „Vereniging tot steun"; nu heeft men de eigen plaatselijke organisatie. Van uit de gezamenlijke Kruisverenigingen werd reeds enkele jaren voor de ver eniging gecollecteerd door een speciaal gevormd collecte-comité. Ook deze taak is nu aan de officiële vereniging tot steun te Vlaardingen overgedragen. De vereniging stelt zich ten doel het Rheu- ma-Consultatiebureau waar maar nodig financieel te hulp te komen, zoals dit ook in andere Nederlandse gemeenten fesehiedt. De gehele bevolking kan nu aadwerkelijk bijdragen tot de bestrij ding van een der ernstigste volksziekten, weflte in ons land voorkomen. Weslduitse geleerden zijn bezig de theoretische grondslag ;e leggen voor de bouw van de eerste atoomzutl van het land. Het is de bedoeling, dat deze reactie- zuil, ais de Farijse aceoorden inzake de souvereiniteit van West-Duitsland door ratificatie definitief hun beslag zullen hebben gekregen, in 2957 gereed zal zijn. Genoemde verdragen verbieden de productie van atoomwapens, maar be vatten geen beperkingen ten aanzien van de productie van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Volgens de huidige plannen zal de Duitse reactor een maximale capaciteit van tien megawatt hebben en dus in vergelijking met de machtige reactors van de V.S. en Engeland slechts een kleine kernenergiezuil zijn. Prof. Werner Heisenberg, een der vooraanstaande Duitse atoomgeleerden en winnaar van de Nobelprijs 1933 voor natuurkunde, zeide in een interview: „De reacttezuil zal in hoofdzaak een proefinstallatie zijn om ervaring in het bouwen van atoomovens op te doen en mannen op te leiden, die toekomstige industriële reactors en eventueel atomi- sche electriciteitfabrieken zullen bedie nen. „Er bestaat nauwe samenwerking op net gebied der reactorbouw met ande re landen, in het bijzonder Zweden Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S." Door een hagel van kogels op een jeep zijn gisteren in de woeste Aures- bergen in Oost-Algiers vier Franse sol daten gesneuveld. De D"ltse ontdekkingsreiziger Hans Ertl, die onderzoekingen doet in het Andes- gebergte cn het bekken van de Amazone, heeft meegedeeld dat hij tussen de rivieren de eerste tot en met de vijfde Gedemple Biersloolstegen uitmonden zijn eteneens winkels met due woonlagen geprojec teerd Langs de Korte Hoogstraat vindt men de winkels, die ?.ouel due als luce woonlagen boven ruch mogen hebben Tussen V/esthnvenpt.iats en Centrum plein komen klcmcie bouwblokken even eens met winkels Dc bebotiv mg langs de ontworpen doorbiaak, welke bover. is genoemd denkt men zich evenzeer in wmkclbebouwmg. waarbij echter drie woonlagen eibovcn minimum is Tus sen de Maassluissedijk en het Wees huis breekt men zuch een ruimte waar scholen en dergelijke een plaats kun nen vinden, hierbij komt veel gi oenbe planting Tussen het kerkgebouw van de Gereformeerde gemeente en de Pa terstraat in het Westnieuwland ral dan een gebouw- verrpzen voor een der open. bare diensten Hierbij waakt men er voor, dat er wat ruimte vrij blijft voor het geval m de toekomst het nieuwe stadhuis opnieuw „uitgelegd" moet wor den. Op de plants van het Sclaavcnbuig is een dubbele oprit gedacht naar de Maasslu'ssedijk, welke verbreed wordt. Bij de Jacob van der Windtstraat ont- staat dan ruimte voor een plantsoentje. De kleine huisjes in Ruijtenbruchstraai en Falckstraat gaan tegen de grond, moderne woningen komen ervoor in de Staats, terwijl dan ook de Van Rie- ecckstraat tot de Dijklaan kan wor den doorgetrokken. Passend centrum Bij deze saneringen komen tegelijk een aar.tal Oost-West-verbindingen tot stand, te weten: Maassiuissedijk-2omer- straat-Westhavenkadc: Henrlette Roland Holslstraat, Nieuwelaan, Westnieuwland, Schoolstraat, Markt; Heemraadstraat. Waalstraat, Markt en Vondelstraat, ,Tou- bertstrnat, Centrumplein. Doorbraak. Westhavenplaats. B. en W. zijn van mening, dat wan neer de bovengenoemde voorzieningen vermeerderd mot een aar-tal minder in grijpende, zullen worden getroffen Vlaar dingen indéVdaad een centrum krijgt, dat bij een stad met meer dan 100 000 inwoners past. Het tweede plan Wat het saneringsplan II betreft, hier in denkt men zien reeds de bebouwing van de ene zijde van de Delftseveer- weg tot stand gekomen en het resul taat daarvan toont meteen één der voor delen van de sanering. Immers. 6 wo ningen en ongeveer 20 pakhuizen e d werden afgebroken, maar nu staan er dan ook 112 étagewoningen en 4 gara ges. Langs de Kortedijk komen meerge zinswoningen, waarvan de maximale hoogte zeven meter bedraagt. Tussen Delftseveerwcg en de Vaart is ruim te voor openbare gebouwen. De West- landseweg zal aanzienlijk verbreed wor den. evenals het Emous. dat een bre de toegangsweg tot het Ambacht zal worden. Westelijk van het Emous komt een groenafsluiting van de-algemene be graafplaats en tevens een parkeerter rein. Vlaardingen gaat dan een van zijn steilste hellingen missen, te weten de afrit van Schiedair.sedijk naar Voor straat, die afgesloten wordt. Inplaats daarvan komt een verbindingsweg van Voorstraat naar Emous, op de plaats waar nu de Bauwstraten liggen. Aan beide zijden van de Voorstraat kunnen winkels met? tweewoonlagen "worden gebouwd. Met betrekking tot de financiële con sequenties van deze plannen, delen B. en'W. aan de raad mede. dat deze daar over in een uitvoerige nota zal worden ingelicht. Men is er zich van bewust aan een aantal aspecten betrekking hebben de op de sanering der binnenstad, zo als de sociale en economische gevol gen van zulke ingrijpende veranderin gen in het hart van de stad, in dit voorstel geen aandacht te hebben be steed. Mogelijk komt men ook daarop nog terug. Men stélt de raad tenslotte voor zich accoord te verklaren met de beide ont- werp-saneringsplanner. als richtsnoeren voor de toekomstige ontwikkeling van de gebied waarop ze betrekking hebben en bovendien de toegevoegde ontwerp verordening te accepteren als model voor de toekomstige partiële herzienin gen van de goedgekeurde saneringsplan nen. 8 Januari wordt „Het" grote C.J.M.V. o irachtenspel gehouden. Dit spel zal ie:s 1-iten zien van het werk dat er door de C.J.M.V. gedaan wordt m Vlaardin gen. Gezien kan het worden door de ouders, omdat het in de stad gespeeld wordt. Wat echter veel belangrijker is, iedere jongen tussen de 12 en 15 jaar, kan er aan meedoen. Hij kan wanneer hij nog geen lid is, zo eens met de C.J.M.v. kennis maken. Zoals begrijpe lijk bestaat het1 werk van de C. J.M V. niet alleen uit opdrachtenspelen en daar-i om heeft men nog een bijzondere avond' in de zaal Liefde en Vrede aan de Ged. Biersloot georganiseerd, waar iets meer te zien zal zijn van de C.J.M.V. binnen de vier muren. Tevens kan men zich daar opgeven als lid voor de nieu we ciubs die Zondag beginnen. Jongens die aan het opdrachtenspel mee willen doen kunnen zich opgeven in gebouw Ooaaja aan de Willem Beukelsznstraat op Woensdag 5 Jan. van 7 tot 8.30 uur, waar tevens toegangsbewijzen voor de bijzondere avond kunnen worden afge haald. Dit geldt dus ook voor hen die om de één of andere reden met aan het opdrachtenspel mee kunnen doen. Van de goede voornemens, waarmede de schakers van het Vlaardingse Schaakgc het nieuwe jaar zijn gestart is Dij de spelers van het tweede tiental helaas niet veel terecht gekomen Hoewel spe lend in de vertrouwde sfeer van het cfecn clublocaal, F. K. Dr j^aertstraat 69, moest niettemin tegen Charlois 2 een 4—6 neder laag worden geïncasseerd. Door deze ne derlaag zijn de papieren belangrijk zwak ker geworden cn er zai in de laatste drie wedstrijden behoorlijk moeten worden aan gepakt om aan het dreigende degradatie- gevaar te ontkomen. Aan de trawivisserfo op verse vis zullen uit Vlaardingen dez<* winter drie schepen deelnemen, nl de motorloggers VI 85 van de vissery maatschap pij Vlaardingen en de VI. 83 en VI. 166 van de rederij Van Toor Deze schepen zullen in het begin van de volgende week naar zee vertrekken l oe4»?J?i?^c!rAen de Mapiri het Incahelligdom I Jan. Paitlti heeft geA 1 wordt gezocht. (Medegedeeld door de firma A Mnkkreel. makelaar in granen ROTTERDAM, 5 Januari. Mals Jan Maart Mei Ju!l Gerst Pattiti heeft gevonden, waarnaar aedertïangl Maart Mei Vor. slot VK. SK. 28 82>a 28 95 29 05 29 22y2 29 42 29 60 29 00 29.30 29 40 28.10 28 30 26.50 26.75 26.75 26.90 26.80 26.96

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2