Nieuwe zuivering op komst in de Sowjet-Unie GEEN EENHEID ONDER DE RODE LEIDERS n Koude eiste reeds 29 mensenlevens Bouwmeester versloeg kam pioen Donner Kerk en atoom oorlog Er broeit iets in Rusland ^*§pSl| Den Haag tegen wapenpool van Mendès-France Verdacht van overtredingen van de Loterijwet r Stalin's dochter verdwenen? Eerste slachtoffer van het ijs Franse premier Bonn naar T eleurstellend Geen uitstel meer voor Chessman Drieling geboren te Bolnes Fransman te water in Den Haag Eén dode en drie gewonden bij auto-ongeval N' DONDERDAG 6 JANUARI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 2970 Ijs ki IJselmeer en Wadden Koopman lichtte kennis op voor f 21.000 Inval bij Haagse handelsmaatschappij Melk gaat in» het Westen dertig cent kosten Gouverneur van Nw.-Guinea naar Nederland „World Peace" op weg NOG VÓÓR DE AANVANG VAN HET HOOGOVENSCHAAKTOU RN OOI (Eigen bericht) OG vóór het Hoogovenschaak- tournooi in Beverwijk is be gonnen, is de eerste verrassing al gevallen, en nog wel één van zeer groot formaat. Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. U5700 {4 Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Kiaehtcndienst abonnementen 18.30-19.30 n. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 '■n-Grsvenhoge: ILivgensplein 1 Postgiro 424807 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: TeL 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, j 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEUNÏNG en Mr. K. VAN HOUTEN O Weersverwachting', geldig tot Vrijdagavond, PLAATSELIJK IJZEL. Voor het Noorden van het land: veel bewolking met kans op enige ijzel. Matige tot zivakke Oostelijke wind. Overwegend lichte vorst. Voor het Zuiden van het land: veel bewolking met enige ijzel of regen. Aanvankelijk matige Oostelijke wind, later zwakke veranderlijke wind en hier en daar mist. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. T Jan, zon op 8.47. onder 16.45; maan op 15.39. onder 7.51 Hoofdredactenrt Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT DE Kerk en de atoomoorlog" is de titel van het artikel van dr. Berkhof. De inhoud daarvan me nen wij als volgt te mogen samenvat ten: De bom op Hiroshima betekent een nieuw tijdperk. Geen vroegere oorlog is op één noemer te brengen met wat ons nu te wachten staat. De weerga loze anonimiteit en massaliteit van de gemechaniseerde oorlog heeft onze ethische beschouwingen over de rechtvaardige oorlog en de verdedi gingsoorlog achterhaald en op dood spoor gezet. Atoomgeleerden en poli tici zijn bang voor dit wapen. De atoombom bedreigt het menselijk ra: met uitroeiing, zei Dulles. Maar In middels komen de Amerikaanse atoomkanonnen naar Europa en op de manoeuvres, waar onze soldaten tan meedoen, spelen zij reeds hun ml. NOG steeds is er van de zijde der kerken óf een zwijgen óf een •wak en aarzelend stamelen. De Christenheid hult zicb over deze za ken in stilzwijgen. Men paait zich met ichijnargumcnten: de atoomkracht zal evenals het gifgas wel nooit ge bruikt worden. Wij willen geen atoom oorlog, maar wij moeten met het oog op de Russen, di ze ook hebben toch dc atoombom ook zelf hebben. En we zullen er zeker niet het eerst mee beginnen. Da diepere oorzaak voor dit kwa lijk goed te praten stilzwijgen Is ech ter onze angst voor de Russen, aldus dr. Berkhof, We vinden het hali bewust toch maar fijn en veilig, dat wij de Russen in atoomwapens een paar stappen voor blijven. Want tegen de communistische dreiging fs geen contra-dreigement te zwaar. We mogen geen risico's lopen, want onze oogst is groot. Intussen worden wij geconfronteerd met uitspraken, die ons al onze drog redenen uit de handen slaan. Mont gomery zei, dat wij als we aangeval-, lea worden zeker atoomwapenen stal len gebruiken. We rijn dus door de geruststellende verzekeringen der po litic! bedrogen. Onze ethische troost gronden ontvallen ons. Het Westen ia ..bereid het initiatief tot een atoomoor- tog beter gezegd: tot een gebruik van atoomwapenen ads man one aan valt te nemen. Wat, ais Rusland dan op gelijk* wijze op hat dicht-bevoikte Weat-Euro- pa terugslaat? We hebben hier geen ethisch alibi. Want van dia oorlog kar niet gezegd worden, dat hij het min dere kwaad is, dat als middel tot een hoog doel nog net dienst kan doen. Een beschaving redden door een atoomoorlog ie een pure contradictie. WE moeten dus een nieuwe bowfina zoeken. Evanstoii wees de weg. 1. De kerk moet bij de regeringen aandringen op maatregelen, die do atoomwapenwedloop kruinen tegen gaan. 2. De kerken hier moeten contact zoeken met de zusterkerken achter het ijzeren gordijn om de weg tot een begrip en gesprek der regeringen te effenen. Er moet offervaardigheid komen ten behoeve van de onderontwikkelde gebieden om de oorzaken van heb oommunisme met liefde te genezen^ Maar dan moeten wij de gedachte om de gevolgen van het oommunisme met geweld tegen te gaan loslaten, ■^ij moeten ons bevrijden van de angst, waardoor wij ons met het den ken en het handelen van dc wereld conformeerden. In plaats van uit de angst, moeten wij leven uit de hoop op Christus, die de Overste van de koningen der aarde is, Wiens rijk het laatste woord zal hebben. Wie dat gelooft aal zeker angst behouden voor het lijden van onrecht, maar hij zal daarnaast een grotere angst leren, nU dat hij onrecht zou doen. Het is er ger om een atoombom te werpen dan door een atoombom getroffen te wor den. Een Russiscnè bezetting is niet aanlokkelijk, maar we zullen niet meer elke prijs willen betalen om Ófcs maar aan dit lijden te onttrek ken, omdat we weten, gelijk wij In het Oosten bemerken, dat de Heer geen grenzen en gordijnen kant en Bijn gemeente juist in de druk hei rijkst zegent. J~) EEE vrije waarlijk Christelijke houding zal de contouren der Ge meente weer duidelijk zichtbaar ma ken. Christen zijn betekent dan je losmaken uit de solidariteit der ang- •tigen, een politieke non-conformist Worden. De gelovigen moeten weige ren om zich langer politiek en mili tair verantwoordelijk te stellen voor de huidige gang van zaken, die aan de angst ontspringt en tot wereldon dergang voert. Dat is van grote betekenis voor de kerk. Zij wordt dan weer een teken, dat wedersproken wordt in plaats van een Instituut waar men verveeld langs heen loopt. FN R. Berkhof zegt dan, wat wij gis- teren reeds schreven, dat hij dit artikel met veel stelligheid schreef, maar dat dit niet is de stelligheid van de man, die het beter weet, maar de stelligheid van iemand, die de Ge meen' van Christus aan haar roe- ri herinnert. Misschien is alles wat gezegd heb, aldus dr. Berkhof, te Neerleggen, maar de zaak mag niet Volgens het Oostenrijkse blad Graz kleines Blatt is dc enige dochter van wijlen Jozef Stalln, Svetlana, door de opvolgers van haar vader gedeporteerd uit Moskou. Het blad geeft als bron voor dit be richt een Westerse diplomaat uit Mos kou op. die zijn vacantie In Wenen heeft doorgebracht. Volgens deze diplomaat, wiens naam niet bekend is gemaakt, is Svetlana spoedig na de arrestatie van haar broer Vassily Stalin uit Moskou verdwenen. Vassily, een van de volgelingen van Lawrenti Beria, is volgens hetzelfde blad in de herfst van 1954 in een dwangarbeiderskamp in Centraal Azië om het leven gekomen. Voordat Svetlana plotseling uit Moskou verdween, heeft zij alles in het werk gesteld om de heersers te bewegen het lot van haar broer te ver zachten. Het negen-jarig doebtertje van de familie O. F. H. uit Eltcn Is Woensdag middag door het zeer dunne tis van het riviertje De Wlldt gezakt en ver dronken. Alleen haar vijfjarig speel makkertje zag wat er gebeurde. Hij heeft zijn moeder gewaarschuwd. Hoewel het zoeken door de duist er- ris en het ijs zeer werd bemoeilijkt is men er 's avonds in geslaagd het stoffelijk overschot te vinden. Het gehele buiten-IJ. tot san Marken toe, Is overdekt met licht drijfijs. Dc scheepvaart ondervond gisteren reeds enige hinder. Ook de bootverbindlagen met de "Wad deneilanden worden nu, behalve door de lage waterstand, ook reeds door het ijs bemoeilijkt. Te Ameland kon men niet vanaf Nes varen, omdat de weasel op nieuw kapot was. De boot is Woensdag vanaf het Westelijker gelegen Hollum vertrokken. Mien trof reeds behoorlijk veel ijs op de route aan. Na een tocht van drie en een half uur was de boot om halfzes 's avonds te Hollum terug. De politie heeft de 30-jarige koopman J. K. aangehouden, die in de jaren 1950-1954 een kennis door een samen weefsel van verdichtselen voor ƒ21.000 heeft opgelicht. Hij had deze kennis verteld dat hij geld nodig had voor het opzetten van een handel, voor het over nemen van een zaak en het betalen van invoerrechten van horloges. K. is een oude bekende van justitie en politie. Op grond van hetgeen nlt Moskou vernomen wordt en van wat de pers schrijft, kan men aannemen, dat er thans twee richtingen in de Sowjet-hiërarchie om de suprematie strijden. Gelet op de geschiedenis, is het niet uitgesloten, dat deze strijd heslist zal worden met een zuivering in hoge regionen. Onmiskenbaar blijkt uit de Sowjet-pers, dat er binnen de communistische partij verdeeldheid heerst, welke vroeg of laat tot een uitbarsting moet leiden. De buitenlandse politiek schijnt hierbij een rol te spelen, vooral voor zover zij van belang is voor het bepalen van de koers die het wereldcom munisme in de naaste toekomst zal volgen. Ook de zaak van de wereld vrede kan dus afhangen van de afloop van die inwendige strijd. Alle tekeningen schijnen te wijzen op een verdeling langs deze lijn: Aan de ene kant de communisten van de Sialin-school, die aanhanger zijn van het beginsel van het dynamische com munisme. dat gevaarlijke situaties, zo als de Berlijnse blokkade en de Ko reaanse oorlog, in het leven heeft ge roepen, aan de andere kant de meer conservatieve en voorzichtige commu nisten. die menen dat de tijd aan hun kant staat en dat zij, terwijl aan de omnenlzudse opbouw gewerkt wordt. e;a spel van afwachten kunnen spelen. Deze politiek heeft tot de wapenstil standen van Korea en Indochina geleid en tot de althans oppervlakkige vermin dering van de internationale spanning na de dood van Stalin. De Sowjetpers. welke de opvattingen weerspiegelt, van de leiders, heeft sinds de dood van Stalin een reeks buitelin gen gemaakt. Van een vredelievende toon op internationaal terrein is zij overgegaan naar een belligerente toon, en dezer dagen kon men een toon van gekwetste verslagenheid bespeuren, om dat het voorstel van premier Malenkof voor het houden van besprekingen ter vermindering van de spanningen in het Verre Oosten zulk een koele ontvangst in het Westen heelt gehad. Dit allés gaat samen met de toenemende belangrijk heid van de eerste secretaris van de partij, Nifcita Kroesjtsjcf. Zijn naam ziet men steeds meer aan belangrijk heid winnende verklaringen. Krachtens de definitie van Lenin, is de Russische buitenlandse politiek een voudig een verlengstuk van de binnen landse politiek, gericht op het bereiken van het uiteindelijke, doel. een wereld overheerst door het Sowjet-communis me. Daarom is het dat de kronkelingen van de buitenlandse politiek kunnen dui den op besluiteloosheid en zelfs geschil len binnen de muren van het Kremlin. Voor de eerste keer sinds de dood van Stalin heeft de Sowjetpers toespe lingen gemaakt op de bloedige zuive ringen van de dictator en de metho den geprezen, waarmee hij de „stalen eenheid" van de partij wist te bewaren. Artikelen in belangrijke kranten naar aanleiding van de 75e verjaardag van Stalin staan vol met die toespelingen. De ETawda, het officiële orgaan, had een hoofdartikel van zes kolom, geschre ven door een belangrijke partij propa gandist, waarin twee keer melding word: gemaakt van de zuivering, die Stalin heeft doorgevoerd. Twee keer wordt hierbij het woord „Trotskyicten" ge bruikt. Ook krijgen „rechtse capitula- tionisten", „rechtse opportunisten", „bourgeois nationalisten" en „vijanden van het volk" een beurt.. De laatste keer. dat zo iets in de Sowjet-pers werd geschreven was vlak na het beruchte artsencomplot" van Januari 1953. Deze denunciaties van „Trotskyisten" en andere openbare vijanden waren een sein, dat er een zuivering op til was, welke evenwel door het overlijden van Stalin in Maart 1933 niet doorging. Gewoonlijk roert de pers de geschiedenis van de grote zuiverin gen onder Stalin niet aan. De partij schijnt zich er van bewust te zijn, dat de bevolking,-vooral de in tellectuele stand, alleen al de gedachte aan wat er Inde dertiger jaren ge beurd is haat. Maar die gedachte aan een gewelddadige zuivering wordt weer door de partij aangedragen op ogen blikken, dat zij haar van vitaal belang acht, mogelijkerwijs om te rechtvaar digen dat nit politieke noodzaak opnieuw gebruik moet worden gemaakt van de oude remedie voor-jïe ketterijj terreur. PÜ»'S*SP Inwoners van een der dorpjes op het eilandje Satina, aan de Noordkust van Siciliëverzamelen zich buiten hun getroffen dorpjes in het open veld. Hoewel meteorologen hen mededeel den, dat er geen gevaar meer bestond voor herhalingen van de schokken, ivoren zij te bevreesd om terug te keren, zodat zij nog enige dagen lang op het land bleven. Een aantal huizen werd bij de aardschokken verwoest. Persoonlijke ongevallen deden zich echter niet voor. Bondskanselier Adenauer heeft giste ren gezegd, dat hij eind volgende week in Baden-Baden premier Pierre Men dès-France zal ontmoeten. Adenauer deelde aan verslaggevers mee, dat bijzonderheden over de ont moeting in Bonn met Jan Soutou, één van de naaste medewerkers van de Franse premier, besproken worden. Adenauer zei, dat de eerste ontmoe ting gehouden zou worden in het ge bouw van de Franse hoge commissie in Baden-Baden. Daarna zon Adenauer zijn gast in zijn vacantieverblijf ie Buehler Hoehe in het Zwarte. Wond een diner aanbieden. Zoals bekend probeert Mendes-France in Rome en Bonn steun te krijgen voor zijn wapenpool. Hoewei het Franse plan in zijn definitieve vorm nog niet ont- I N een deel van het bedrijfsleven zijn nog steedf geen onderne mingsraden ingesteld. Dat Is, vier jaar na de afkondiging der wet, een teleurstellende zaak. Het betekent, dal er hier en daar nog wat schort aan de samenwerking tussen werkgevers en werknemers. Teneinde - betrokkenen over het do de punt heen te helpen is vorige week een Algemene Bedrijfscommis- sie ingesteld vanwege de Sociaal Eco nomische Raad, onder voorzitterschap van de heer A. Borst Pzn. De suggestie is gewekt alsof deze commissie als een soort boeman zal gaan optreden. Zo'n vaart zal het wel niet lopen. Uiteraard moet de wet worden ge respecteerd, ook al stelt zij geen sancties. De voorzitter der commissie riet de medezeggenschap der werknemers vooral als een geestelijk vraagstuk en geeft de voorkeur aan groei van onderop. De ontwikkeling van de medezeg- genschapsgedachte is daar, dunkt ons, ook het beste mee gediend. De gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea dr. J. van Baa! wordt in de loop van de volgende week in Nederland ver wacht voor het voeren van routine-be sprekingen. vangen is, meent de Nederlandse rege ring, dat het, voor zover althans be kend, niet bruikbaar is, aldus een Haagse woordvoerder. Deze functionaris wees er op dat de Verenigde Staten er de voorkeur aan zullen geven op bi-laterale wijze met de Westeuropese bondgenoten transac ties aan te gaan, daar de wapenpool voor 60 procent van de Amerikaanse buitenlandse militaire hulpverlening zou moeten bestaan. De bezwaren van de Nederlandse re gering tegen de pool bewegen zich zo wel op politiek als economisch vlak. De functionarissen in Den Haag zeg gen, dat de pool, die in Westeuropese landen orders ter waarde van tiental len millioenen gulden zal kunnen on derbrengen te machtig zal worden. Zij vrezen, dat het directoraat van de pool „een onverantwoordelijke dictatuur" zal gaan vormen. Dit. zo betogen zij, zal een geweldige concurrentie voor het verkrijgen van. wa penorders ten gevolge hebben. Verder vrezen zij, dat het criterium voor het plaatsen van orders eerder op •plaats en veiligheid dan -op kwaliteit en prijs gebaseerd zal zijn. Door dit alles zouden de belangen van het Nederlandse bedrijfsleven rechtstreeks aangetast kunnen worden. „Le Monde" heeft Zondag jl. op zijn eerste pagina in een artikel verklaard, dat Amerika de Franse voorstellen steunde en dat ze eventueel zonder de deelneming van de landen, die er tegen waren, doorgang zouden vinden. Het plotseling invallen van de vorst heeft tot dusver in Europa 29 mensen levens geëist en men verwacht dat dit cijfer nog aanzienlijk zal stijgen. Drie mensen verloren de laatste dagen in de Zwitserse Alpen het leven. Op de weg langs het meer van Neuchatel was een auto in de diepe sneeuw vastgeraakt. De inzittenden, een vrouw die de auto bestuurde, en haar driejarig zoontje, waren gedwongen de nacht in de auto door te brengen. Toen het voertuig werd gevenden bleek het kind van de kou te zijn omgekomen, terwijl de moeder het bewustzijn had verloren. In Italië hebben door de honger gedreven wolven kudden vee aange vallen. De ijskast van Europa is Noord- Zweden. Het kwik daalde daar tot 23 graden Celsius. Het hele continent is in de greep van een koudegolf uit Siberië. In Engeland is het gisteren gaan dooien en de straten in Londen, waar een pak sneeuw was gevallen, waren bedekt met een dikke, modderige brij. Op sommige wegen in de zogenaam de „Rivièra" van Cornwall ligt de sneeuw nog vier meter opgewaaid, ter wijl in het Merendistrict de autowegen op vele plaatsen schuil gaan onder een De Amerikaanse federale rechter Louis Goldman heeft thans gewei gerd weer uitstel van executie te ver lenen aan de 32-jarige Caryl Chess man. die in 1948 op beschuldiging van ontvoering en andere misdrijven ter dood werd veroordeeld. Chessman, die bekend is geworden door zijn 'boek „Dodencel 2455" zal zijn leven op 14 Januari in de gaskamer eindigen. Het verzoek van Chessman om op nieuw te worden verhoord, noemde rechter Goldman een herhaling van vo rige argumenten en bijgevolg waarde loos. omzeild worden. En hij eindigt met het citeren van: „Zalig zijn de vrede stichters. want zij zullen Gods kinderen genoemd worden" en: „Laat U niet overwinnen door het kwade, maar over win het kwade door het goede". Wij hopen morgen dit artikel van is. Berkhof nader te beschouwen. sneeuwlaag van ruim een meter dik. Een nieuwe koudegolf nadert intus sen van zee uit Engeland en brengt nieuwe sneeuwstormen met zich mee. Naar verwacht wordt, zal ook België een flink pak sneeuw krijgen. In Duits land kwamen gisteren vele gasten, die genodigd waren voor de verjaardag van bondskanselier Adenauer in Bonn, verscheidene uren te laat in de bonds- hoofdstad aan ten gevolge van de gladde autowegen. In Frankrijk liepen meer dan 100 mensen gebroken ledematen op door de gladheid van de straten. In Oost- Frankrijk ondervonden verkeer, post, telefoon en electriciteitsvoorziening ern stige hinder van de zware sneeuwval. De Haagse politie is gisteren, op last van de Justitie, overgegaan tot inbeslag neming van de administratie van de N.V. Handel, Industrie- en Landbouwmaat- schappy voor Nederland, de Hilmy, in Den Haag. wegens het zeer ernstig ver moeden van overtreding van de )oter(j- wt. D eactie van de politie was grondig voorbereid. Op het ogenblik, dat men voor het inbeslagnemen verscheen bü het hoofdkantoor aan de Banstraat, ging de politie in een elftal andere plaatsen van het land eveneens tot inbeslagnemen over van de administratie op de hoofd- agentschappcn van de N.V. Alle bescheiden zijn overgebracht, of worden verzegeld gezonden naar het hoofdbureau van politie in Den Haag. waar men nanwkeurig zal nagaan, in hoeverre de overtreding van dc loterij wet heeft plaatsgevonden. De Hilmij, zo deelde men ons van dr zijde van de politie mede. houdt zich reeds sinds 1925 bezig met de uitgift? van premieleningen met winstkansen. Dit was mogelijk dank zij de bepalingen in de Loterijwet van 1905. Nadat in 1951 deze wet gewijzigd was. was het voort zetten van deze handelingen niet meer mogelijk. Verschillende maatschappijen besloten toen dan ook, al of niet na het opmaken van een proces-verbaal, huri werkzaamheden te staken. De betrokken maatschappij ging évenwei door met pre- mleleningen, en de uitgifte van schuld brieven en van eontinuatiebewijzen. De directeur van de Hilmii weni deswege veroordeeld, in eerste instantie door het Kantongerecht en in hoger beroep door de rechtbank, terwijl op 18 Mei van het vorige jaar het cassatieberoep verwor pen werd door de Hoge Raad. Omdat sinds 1948 de mogelijkheid heeft bestaan om te liquideren en de maat schappij toch is doorgegaan, besloot de Justitie in te grijpen. Men heeft het ver moeder, dat de Loterijwet is overtreden, doordat onwettige loterijen zijn gehouden en doorgegaan is met de uitgifte van üe entinuatiebe,rijzen. De administratie werd in beslag genomen en enkele delen van het kantoor aan de Banstraat, op de hoek vn de Groot Hertoginnelan, werden vcrzöëfiW» Op het hoofdbureu van politie wordt thans de gehele administratie onderzoon,. Tegen de directeur van de N.V. zijn, zo deelde men ons inede, geen maatregelen genomen. De politie heeft niet de indruk dat afgezien van de mogelijke overtre ding van de Loterijwet, fraude gepleegd is, of dat de deelnemers op de een of andere wijze zijn benadeeld. Het tankschip „World Peace", dat door tegen de brug bij El Ferdan ts botsen het verkeer in het Suez- kanaal geruime tijd heeft doen stil staan, is Woensdag uit Port Said naar Gibraltar vertrokken. Het zal zich naar een Britse of Nederlandse werf begeven voor de nodige herstelwerk zaamheden. Vanochtend is het gezin van J. Snijders te Bolnes, gemeente Ridder kerk, uitgebreid met een drieling. Het zijn twee jongens, Jacobus en Adrianus, en een meisje, Hendrina. De kinderen wegen vijf, zes en twee en een half pond. Mevrouw Snijders is geholpen door mejuffrouw J. Otte uit IJsseïmonde. De kinderen zijn overgebracht naar het St. Franciscus Gasthuis te Rotterdam, waar zij in een couveuse verpleegd wor den. Zij maken het goed. Het gezin, waarvan de vader ïjzer- v. -kersbaas is bij Boele's Scheepswer ven en Machinefabriek te Bolnes, be stond reeds uit twee zoontjes van 6 en 7 jaar en twee dochtertjes van 3 en 1 jaar. De heer en mevrouw Snijders rijn in 1946 gehuwd. De Franse voorlichtingsattaché in Den Haag is Woensdagmiddag aan de Nieuwe Uitleg in Den Haag met zijn auto te water gereden. Hij wilde zijn wagen voor het gebouw van de Franse qService d'Information'1 parkeren,' doch tóén de 'auto' bijna 'stU stond, schoot hij tengevolge van de gladheid door en kwam in het water terecht. De attaché had de tegenwoordigheid van geest tijdens de val een portier te openen, zodat het voor toegeschoten helpers niet moeilijk was hem, van hei dak van de auto af opererende, te be vrijden. Schadelijke gevolgen heeft hij, afgezien van wat natte kleren, van zijn avontuur niet gehad. (Van onze correspondent) Op de Terborgse weg te Doetinchem is Woensdagmiddag ter hoogte van de watertoren ten gevolge van de gladde weg een personenauto geslipt en tegen eert lantaarnpaal gebotst. De vier inzit tenden werden gewond. Eén van hen, mej. Buitink uit Terborg is in het zie kenhuis overleden. Zij werd door de voorruit heen op de grond gesmakt De andere gewonden zijn de bestuur der, de 21-jarige B. uit Terborg, een zekere W. en de 48-jarige B. M. even eens uit Terborg. Zij zijn opgenomen in het R.K. ziekenhuis in Doetinchem. Hun toestand is niet ernstig. De Algemene Vereniging voor Mclkvoor- zienlng te 's-Gravenltagc deeir, mede, dat zij voor het westelijk consumptlemelkgebied van ons land (omvattende grotendeels de provincies ZuidhoüanJ en Utrecht, alsmede het zuidelijk deel van Noordholiand) met ingang van Maandag 10 Januari een prijs verhoging voor losse consumptlemelk tot 30 cent per liter tn de kleinhandel heeft gead viseerd. Voor flessenmelk en diverse consumptie melkproducten werd tot een overeenkom stige verhoging geadviseerd: een en ander met uitzondering van karnemelk. Voor dit product kon de prijsverhoging tot 2 cent por liter beperkt worden. Deze verhoging houdt verband met enige door de regering vastge stelde verhogende factoren. Tevens zijn hierin begrepen de verhoging van de dis tributiemarge in verband met de laatste twee loonvonden (1 Januari en 1 October '54) en het nieuwe in 1054 tot stand gekomen col lectieve arbeidscontract, deze verhoging was op verzoek van. regeringszijde tot 10 Januari uitgesteld. 7.o was het aan de voet van Nelsons monument, Trafalgar Square in Londen gisteren nog, voordat de dooi inzette die de dikste sneeuwlaag sedert zeven jaar in Engeland gevallen, veranderde in een modderige massa. ./.-c'. -v.- ■■-'r - V.V /y-v rivsh.iuf'u In verband met het feit dat onze na tionale schaakkampioen Donner voor de eerste ronde van dit tournooi niet aanwezig kon zijn (Donner speelt op het ogenblik in Hastings) is zijn partij voor de eerste ronde te Beverwijk te gen de Goudse onderwijzer Bouwmees ter dezer dagen vooruit gespeeld. In dit gevecht tussen twee van de meest talentvolle schakers van de Ne. derlandse jongere garde, is Bouw meester er in geslaagd de Nederland se kampioen op overtuigende wijze te verslaan. Met mathematische nauw keurigheid wist Bouwmeester een aan val op te bouwen en ondanks scherp zinnige parades van Donner moest de kampioen op de 37ste zet het hoofd buigen. Deze eerste party van het Hoog- ovenschaaktournooi, dat eerst Zaterdag een Aanvang neemt, publiceren wij el ders in dit blad, alsmede een voorbe schouwing van het komende tournooi van onze schaakmedewerker W. J. Muhrlng. Galland naar W.-Duitsland Generaal-majoor Adolf Galland, voormalig inspecteur van de Luft waffe, die sinds 1947 technisch advi seur van de Argentijnse luchtmacht is geweest, zal op 8 Januari naar Wesfc-Duitsland terugkeren.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1