Grote plannen van de N.S. voor deelneming aan E 55 LIFTVERBOB! Moeilijkheden bij Hensen over vorming ondernemingsraad Meisje werd zeven meter door autobus meegesleurd Industrie- en handelsbeurs aan de Broersvest in Schiedam Station in vol bedrijf Aanval op dijken meegevallen Jager door stropers mishandeld Sneeuwstormen en lawinegevaar Botsing tussen bus en vrachtauto Gladde vegen in Rotterdam 3 TROUW Donderdag 13 Januari 1955 SCHIEDAM De tenoonstelling die van 29 April tot en met 10 Mei in Schie dam gehouden wordt, zal, zoals eerder gemeld, niet opgebouwd worden op het Nieuwland, maar op de Broersvest. De tentoonstel ling, onder auspiciën van de Schiedamse Middenstandscentrale, heeft ten doel de belangstelling voor de industrie wakker te maken, en wordt gelanceerd onder de naam „Inhabé", Industrie- en Handelsbeurs Schiedam. Personeelsavond Wi2ton-Fij enoord Propaganda-avond N.C.G.O.V. Rijwiel gestolen De 12-jarige R. A. V., wonende in de Prof. Camerlingh Onncslaan te Schie dam, is gistermiddag zijn fiets kwijt ge raakt. Vermoed wordt, dat het rijwiel is gestolen. Voet tussen spaken De -vierjarige Elsje H., die gistermid dag omstreeks twee uur bij haar broer tje achter op de fiets zat, geraakte in de Korte Singelstraat te Schiedam met haar rechtervoet tussen de spaken. Met enkele schaafwonden aan de rechter voet werd het meisje door de politie naar haar woning vervoerd. Burgerlijke stand van Schiedam Burgerlijke Stand van Rotterdam Vogeltentoonstelling in Schiedam geopend nmrS MAASSLUIS Korte Vlaardingse berichten Tentoonstelling van „Vogellust" De Nederlandsche Spoorwegen hebben gisteren hun plannen bekend gemaakt voor deelneming aan de komende nationale energie- manifestatie „E 55" te Rotterdam. Het ontwerp voor de inzending is van de hand van de binnenhuis-architect A. Frederiks, die een maquette liet vervaardigen, welke gisteren aan de pers werd getoond. „Nederland groeit", zei de president van de N.S., ir. F. Q. den Hollander, „en het gaat er nu maar om, hoe wij de groei kunnen volgen of misschien zelfs erop vooruitlopen. Buiten expositie Dit alles regardeert evenwel nog maar d« binnen-expositie, die ruim 1000 m2 een derde deel van een der grote Ijzerconstructiehallen inneemt. Want via de uitgangscontróie arriveert men nog op een perron in de open lucht, waar nog een buiten-expositie is ge dacht. Wat men daar gaat doen, staat nog niet geheel en al vast. Mogelijk wordcr. er rangeerbevvegtngen gede monstreerd en tevens wordt de moge lijkheid overwogen op dat buitenter rein een soort restauratierijtuig in be drijf te stellen, waar men zijn honger kan stillen en zijn dorst kan lessen. Advertentie LAAT HEN TOCH NAAR HUIS KOMEN! VLAARDINGEIN Cijfers over 1954 van gemeente Vlaardingen Uit „Zwaluwen"-nest Van trap gevallen Opening bedrijfshal fa. I. Bouman Geen spreekuur Burgerlijke stand van Vlaardingen INTERESSANTE EXPOSITIE Reis in cabine VOOR DE HOEK: Zweedse tanker was in moeilijkheden Dijkval te Scharendijke Schoot Amerikaanse torpedo- bootjager op vliegtuigen van Chinese communisten? Maasland Belgische minister Van Glabbeke afgetreden Chr. en R.K. Bonden keuren door ANMB gestelde ultimatum af TUSSEN de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond enerzijds en de directie van de N.V, Machinefabriek Hensen te Rotterdam anderzijds zijn moeilijkheden ontstaan omtrent het vormen van een ondernemingsraad voor dit bedrijf. Op 30 December jl. ging op aandringen van de A.N.M.B. het personeel van Hensen in een één-uur-staking met het doel het totstandkomen van de onder nemingsraad te bevorderen. Daar toen geen resultaten werden bereikt, heeft het bestuur van de afdeling Rotterdam van de A.N.M.B. in een Dinsdagavond gehouden ledenvergadering volmacht verkregen tot het stellen van een ultimatum. Directie wel bereid, maar wacht af Merktvaardig Italiaanse communisten rebelleren tegen Togliatti „Asyl in Hongarije" Brief van de Fields Gedeelte van Rotterdam stroomloos Doch liep slechts lichte kneuzingen op In verschillende delen van Rotterdam hebben zich gisteren ongevallen voorgedaan, die ver oorzaakt werden door de gladde straten. Daar de gladheid slechts hier en daar voorkwam, door be vroren restjes sneeuw van een paar dagen geleden, of door het opvriezen, was het voor vele automobilisten, motorrijder- en fietsers, dubb'el verraderlijk Uit deze voorvallen blijkt wel, dat men in deze tijd van het jaar niet voorzichtig genoeg kan rijden. VIJFTIEN DODEi\ Vliegtuigbotsing bij Cincinnati Nog meer bomaanslagen dreigen in Ancona T ermijnnoteringen V isserijberichten De expositie bestaat uit drie ballen van 15 bij 40 meter. De eerste twee hallen zijn bestemd voor expositieruimte, ter wijl de derde hal ingericht wordt voor een beperkt vermaakcentrnm, waar o.m. een scooterstand geplaatst wordt en waar eventueel lezingen en modeshows ge geven worden. De uiteindelijke bedoeling is deze beurs tot een permanent jaarlijks terugkerend evenement te maken. Het tijdstip valt in dit verband gunstig samen met de be vrijdingsfeesten. Eventuele uitbreiding van de expositieruimte is zeer zeker mogelijk. Het terrein zal waarschijnlijk ook het plantsoen en de oude begraafplaats, als mede de ruïne omvatten. De ruïne zal waarschijnlijk verlicht worden. Deze tentoonstelling is voornamelijk opgezet voor de kleine industrie van de De Personeelsvereniging van Wilton- Pijenoord" slaagt er steeds in avonden te toeleggen, welke op cultureel^ hoog peil staan. Gisteravond kon een' aan dachtig auditorium in de grote zaal van „Musis" luisteren naar de boeiende cau serie van mr. drs. Th. Regout uit Den Haag over zijn wereldreis, waarover hij sprak onder de titel van ..De wondere wereld van de Stille Zuidzee". In levendige en schone bewoordingen schetste hij de eigenaardigheden, de rijkdommen, de armoede, de gewoonten en de schoonheid van de door hem van Fdbruari tot Juni 1954 bezochte landen. Hij voerde zijn hoorders in gedachten het paleis der Maharadja's binnen en schetste allerlei verhoudingen in tal van landen. Een prachtige kleurenfilm met fantastische opnamen vulde het gespro kene op zeer gewaardeerde wij-ze aan. De grote zaal van ..Irene" was bijna geheel gevuld, toen de voorzitter, de heer A. de Weger uit Rotterdam, deze propaganda-avond van de onder zijn lei ding staande Schiedamse afdeling der Nationale Christelijke Geheel Onthou ders Vereniging, opende. Als geleidewoord voor dit nieuw ver- enigingsjaar gaf hij mede de oproep uit 1 Petrus 5:8 „Zijt nuchteren en waakt." Hierna hield de heer Toebes uit Den Haag een toespraak over ,,Een groot gevaar." Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1953 wegens verkeersovertredingen ,5771 delinquenten veroordeeld, van wie er 4492 onder in- vloed, van alcohol verkeerden. Bij de Voogdijraad, waar spr. reeds vele jaren werkzaam is, komt men vooral in de laatste jaren in toenemende mate drank- gevallen tegen, met alle ellendige ge volgen daarvan. Om dat alcohol-gevaar te Bjf te gaan riep spr. op om 3 dingen te doen. Eerst om. in verantwoord „egoïsme", persoonlijk voor de Ge heel Onthouding te kiezen. Vervolgens om als drankbestrijder anderen te waar schuwen, en ais derde om te trachten dat gevaar zèif weg te krijgen, opdat het kome tot een drankvrij Nederland. Spr. eindigde met een oproep om zich als lid te melden. Na de pauze voerden de leden van de afdeling Gouda het vierdelig drama op, getiteld: ZUS, Met spanning werd de ontwikkeling van dit stuk, dat een te kening was uit het volle leven, door de aanwezigen gevolgd en een hartelijk ap plaus bewees hoezeer alle spelers erin geslaagd waren hun boodschap door te geven. De regie berustte bij de heer Alex de Kroon. GHBCXREN: Johanna H M A, d van P Baak en M H J Blom: Mana J M. d van G J B Hoiierhoek en M M Thijssen; Joscf. z van J Spies en T Wartena; Christina J M. d van J de Hoog en J Pols: Bastin, z van C W Noortwijk en S S Kok. OVBRLECffiN: J L Boekestijn, 80 j.. wed van A van der Hoeven; J Stip. 53 vrouw van A C Duljser. Aangifte 12 Januari 1955 BEVALLEN: J J Zevenbergen-de rywaad- steniet z; G A Taris-Huisman d: E M A tHoen-Oudshoorn z; H J van der Jagt- Bos d: A I Spaan-Faber z; C Hommcs-Mir- rer d; E M A Th Biesgraaf-Polano z; B Mouwen-Vrijhof z; J A van der Wal-Sut- torp z: G J J Salet-Kip d; H J Schaap- Goossens z; M L van Wessum-van dei Putt z; B E Vries-van Soggelen z: I Klomp-de Fouw d; P M Gianotten-Hazclzet z; M Genuit-van Sliedregt z: M de Kler- Dortwegt d; W Noot-van der Velden d; J C van Peurscn-de Leeuw d; D van der Heijden-Verheul z; G Merizon-Krijgsman z; A M de- Otter-Arnold d: E van de Water- Henlxs J J Ekkelboom-Nijhuis z: J de Koning- boom d; E J Sahli-Weber z; W Houweung-Kleijn d: G Pruijssers-Zoete- man z; J R van Vugt-Pronk d: H Chr Maal- Berg z; OVERLEDEN: A W van der Meer man van N Butts 45 j; J E Den Oude, vrouw van G van der Poel 61 j: J G Spanjersberg. vrouw van J J Held 65 j: P J de Puy, man, geh gew met A C Gieltjes 84 j: H C Verboom, vr,, geh gew met G A J Spruit 71 i; A H Dubbeldam, man van J Zein 73 j: RA Blaas, ongeh man 65 P H Steer, vrouw van Th Thijssen 65 j; G Giessen. man van S J Peters 80 J: H J Blok, man van J Krie- temelier 39 j; H Spronk, man van Th M Sedeaux 74 j; A N de Man. dochter 4 J; J J Schouten, man van N Vrijdag 62 j; J Hut jes, man van MAP Groeneweg 63 j: W Polder, vrouw van W Barcr.dregt 58 i", E Worms, vr. geh gew met M J Klem 70 r. L C Poel, man van W C J Pais 74 j: J Koppenhol, man van P van Antwerpen 5 52 j; Voorts als levenloos aangegeven Th M van den Berg-van Doorn, dochter. Voormalig Overschie: M C W van Schoo ien, dochter 5 mnd. middenstand. Demonstraties van de wijze van fabriceren van bepaalde pro ducten of machines kunnen de tentoon stelling verlevendigen. Voor de verkoop van de stands zal nog een speciale avond belegd worden in Schiedam. Gisteravond werd in de Korenbeurs te Schiedam een tentoonstelling geopend van de Nederlandse Bond van Vogellief hebbers. De voorzitter van de afdeling Sohiedasn. de heer P, van Vollenhove, bracht dank aan de heren S. Sdhwager- mann en J. J. Schippers en de Diergaar de B lijdorp voor de eendrachtige samen werking en dit uiteindelijke resultaat- Verder sprak de toeer Van Vollenhove over de plaats van de Bond in de samen leving en over de vogelwet, die altijd, veel te stroef is geweest voor de Bond. Ook op deze tentoonstelling worden al leen exotische vogels geëxposeerd en geen inheemse. Uit de vogelwet blijkt, aldus de heer Van Vollenhove, dat de wetgevers veronderstelden, dat de Ne derlander geen liefde kan opbrengen voor vogels, en dat hij ze niet verzorgen kan. Daarom mogen de Nederlandse vo gels dan ook niet gekooid worden. Spre ker hoopte, dat hierin verandering zal komen in 1955. Onder de aanwezigen merkten we o.m, op de heren J. G. Noordzij, voor zitter van het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers, wethpuder mr. M, J. M. vsn Kinderen, M. Holl., in specteur van het onderwijs, hoofdinspec teur Klocscman en J. Siewertsz van Ree- sema namens de Diergaarde Blijdorp. 5 Ttvee gevleugelde deelnemers aan de grote tentoonstelling in de Korenbeurs te Schiedam van de-Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Het zijn twee valkparkieten van de heer -}. de Groot Jr. Brand in bouwkeet. In een bouwkeet aan de Van Hogendorplaan brak Dins dagmiddag brand uit. Het houtwerk van de zolder werd beschadigd. Het vuur dat met eigen middelen werd geblust was waarschijnlijk een gevolg van kortslui ting. Ton met haring in haven. Vier Engel se zeelieden maakten in de nacht van Dinsdag op Woensdag plezier langs de Westhavenkade. Hierbij heeft één van de mannen een ton met haring in de Ha ven gerold, hetgeen een schade van 49 betekende. De zeeman werd door de po litie gearresteerd. Tot en met Zaterdagavond wordt in de bovenzaal van De Moriaan een ten toonstelling gehouden van tropische VO' gels en klcurkanaries. De jonge plaatselijke vereniging ..Vo gellust" legt met deze kleurrijke ten toonstelling veel ondernemingsgeest aan de dag. Zij wist ruim 300 vogels van di verse pluimage op overzichtelijke wijze bijeen te brengen en spaarde daarbij moeite noch kosten om de smalle zaal smaakvol in te richten. Het is de moei te waard deze show te gaan bezichti gen, ook om morele en financiële steun te geven aan deze vereniging. Zij ver dient dit, want er is buitengewoon veel werk verricht om alles op tijd klaar te krijgen. De voorzitter van de vereni ging, de heer H, G. van Ettinger. had dan ook bij de officiële opening, die Woensdagavond in tegenwoordigheid van burgemeester P. A. Schwartz plaats vond, slechts woorden van grote dank aan degenen, die zich zoveel opofferin gen hebben getroost om Maassluis een dergelijke tentoonstelling te geven. -Hij meende, dat Vogellust in de toekomst behoefte heeft aan een grotere zaal, teneinde haar streven nog beter tot uit drukking te brengen. Als keurmeesters traden op de heren Broekhuizen van Alphen a.d. Rijn en Van Oosten uit Rotterdam. De voornaamste prijswinnaars zijn: Kanaries, eigen kweek: 1. N. Bloem met 88 pt. en 2. L. v. d. Hoeven met 87 pt. Kanaries, vrije klasse: 1. H. Bloem met 89 pt. en 2. L. v. d. Hoeven met 89 pt. Tropische vogels: 1. L. v. d. Hoeven met 92 pt. met Oranjekaakjes en 2. T. Keijzer 91 pt. met Zebra-vink, wit. Extra prijs grote vogels: M. v. d, Lee 91 pt. met Klarinetvogel. Govert van Wijnstichting, Het Wees huis der Hervormden, dat zoals reeds gemeld wordt verbouwd, wordt bin nenkort ingericht tot een tehuis voor werkende jongens van 14 tot 21 jaar. die onder voogdij staan. Wij vernemen, dat het tehuis de naam krijgt van „Go vert van Wijnstichting". Op deze wijze wil men de nagedachtenis eren van de ze grote Maassluizen die leefde van 1642 tot 1738. Door de stichting van een fonds kon het Weeshuis aan de Noordvliet in stand gehouden worden. Ook op kerke lijk terrein is door hem veel goeds ver richt, niet in het minst op financieel ge bied. Hij schonk o.m. het fraaie orgel in de Grote Kerk. Hervormde jaargids. De kerkeraad van de Nederl. Hervormde Kerk te Maassluis gaat voor de eerste maal een „Jaargids voor Hervormd Maas sluis" uitgeven. De Jaargids 1955 ver schijnt dezer dagen. Het aantrekkelijk verzorgd boekje, dat 60 pagina's telt, dient ter algemene oriëntering op kerke lijk terrein. Tal van gegevens over de kerkdiensten, het kerkelijk bestuur, wijkindelingen. catechisaties. Zondags scholen. C.J.M.V., M.V., Kerkkoor en Schoolbestuur zijn in overzichtelijke vorm ingedeeld. Voorts Is een kort woord gewijd aan de geschiedenis van de Grote Kerk. terwijl tevens een om schrijving wordt gegeven omtrent de ta ken en het werk van de verschillende kerkelijke colleges. Het boekje zal op ruime schaal worden verspreid. C.H.J.G.T Er worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot de op richting van een Christ. Historische Jongerengroep, afd. Maassluis." Een klein comité heeft zich gevormd, dat zich voorstelt op 26 Januari a.s. een oprichtingsvergadering' te 'houden. Excelsiomieuws, Wanneer de velden Zaterdag bespeelbaar zijn. staat voor Ex celsior de uitwedstrijd tegen Seheventagen op het programma. De thuisclub heeft zich !n de laatst gespeelde wedstrijden opge werkt en zal ook mi alles In het werk stel len om zich ten koste van Excelsior vei liger te stellen. Onze stadgenoten hebben de punten eveneens hard nodig. Zij zullen zich geducht moeten inspannen om Sche- veningen van het lijf te houden. Het ver trek is vastgesteld om kwart voor twee van de molen Zuiddijk. Verder staan op het programma. Excelsior 2—Z.W.S.H. 2, 3 uur T.O.G. 3—Excelsior 3, uur; M. V. V. 2—Ex- ceJsior 4, 3 uur en Sunlight 3Excelsior '5, 3 uur. Cursusavond G.N.V. De Chr. Besturen bond toelegt Vrijdag a.s. een cursusavord in het Zeemanshuis, als spreker treedt op drs. C. P. Hazenbosüh met als onderwerp: Onze persoonlijke taak tot welvaartsvortning. aan deze N.S. tentoonstelling is trou wens ook gezorgd. Zo komt er bv. midden in de stad een ruime zitge legenheid. die men schertsenderwijze al „De Nachtwachtzaal" heeft gedoopt. Tjjdens de duur van de E 55 zullen er zo goed als zeker op alle stations in den lande spoorkaartjes te koop zijn, waarop men tegelijk toegang krijgt tot de gehele expositie ..E 55". Wanneer grote groepen zich melden, zullen er extra treinen naar Rotterdam worden ingelast. Ouders, Verloofden en Familie van Militairen! en wel GRATIS met de trein. Spaart BOBOCA Reisbonnen, waarbij de militairen voor het halve km. a an tal reizen. Vraagt dus by al Uw aankopen HOBOCA-REISBONNEN! Hoboca-Reisbonnenbureau, Heemraadssingel 245, Rotterdam, Telefoon 33S9131839 (K 1800). Merkwaardig weinig verschil geven de cijfers over 1954 in vergelijking met die van 1953 te zien, wanneer het gaat over de Havengelden. In totaal kwam daarvan tn 1954 binnen 81.241,52. Het jaar tevoren was dit cijfer 81.009,72. De weekmarkt bracht de gemeente wat meer op in 1954, nl. 9009,03, tegen 8651,55. De eerste plaats, die het Havenbe drijf Vlaardingen-Oost in 1953 had met 2.900.737 bruto m3 aan zeeschepen moest het in 1954 overgeven aan de Nieuwe Matex. die met 523 schepen kwam op 2.829.652 bruto m3, genoeg om het havenbedrijf met plm. 300.000 m3 te slaan. Het |,anta) zeeschepen dat bin nenkwam bedroeg 1960 tegen 2042 in 1953. Bij de binnenschepen neemt het Havenbedrijf Vlaardingen Oost nog de eerste olaats in met een totaal-tonnage van 1.638.707. De gemeentelijke havens zijn goede tweede: die ontvingen 4104 schepen met een tonnage van 1.373.808. Hier was weinig verandering in ver gelijking met 1953. Bij de gemeentelijke zeevishal kwa men in 1954 229 schepen met vis aan, een belangrijk verschil met 1953 toen het er 460 waren. De besommingen lie- oen dan ook in totaal een ton terug en kwamen op 630 644,33 De aanvoer van verse vis werd met driekwart vermin derd en bedroeg nu tuim 100.000 kg. Bij de haring werd dit verschil weer in gehaald. want daarvan werd een half millioen kg méér aangevoerd, nl. 2.897.183 kg. Het stroomverbruik tn Vlaardingen was 18 pet. hoger dan in 1953 en bedroeg 38% millioen kWh. De bouw van het nieuwe kantoor- en werkplaatsengebouw voor het electriciteitsbedrijf vorderde gestadig en de gereedkoming daarvan zal dan ook waarschijnlijk in het twee de kwartaal van drt jaar een feit wor den. Het gasverbruik door de Vlaardin- gers vertoont een stijging van 11 pet. tot 10% millioen kubieke meter. De to taal geleverde hoeveelheid leidingwater bedroeg 2.3 millioen kubieke meter. De ingebruikneming van de nieuwe water toren in de eerste maanden van dit jaar zal bestaande moeilijkheden oplossen. Het eerste elftal van de „Zwaluwen" heeft uitstel gekregen van de uit-wed- strijd tegen Good Luck, die voor Zater dag vastgesteld was. Het vroege aan- vangsuur en de verre reis naar Raams- donk maken het spelen in deze tijd van het jaar onmogelijk. Zwaluwen 2 speelt die middag om 3 uur thuis tegen Rijnsb. Boys 2. Wij vertrouwen, dat de Zwaluwen-reserves goed „overwinterd" hebben en hun se rie overwinningen voort gaan zetten. Te gen de Rijnsburgers, waarvan uit met flinke cijfers gewonnen werd en die momenteel een plaatsje in het midden van de ranglijst innemen, ligt een goed resultaat in de lijn der verwachtingen. Te Vlaardingen vielen twee dames in hun woning van de trap en raakten daarbij gewond. De eerste was de 42- jarige G. J. B.. die verwondingen aan de rug opliep. De 62-jarige mevrouw A, S.H., brak bij de val op drie plaat sen haar been en moest in het zieken huis worden opgenomen. Zaterdagmiddag wordt de nieuwe be drijfshal aan de Industrieweg 19 van de firma I. Bouman, aannemingsbedrijf van betonvlechten, geopend. De burgemeester van Vlaardingen is verhinderd morgen zijn wekelijks spreek uur te houden. GETROUWDAxij de Ligt 24 j en Mar- garetha Susanna de Vlieger 26 j: Aren Seen 24 j". en Sara Hartog 19 j. GEBOREN; Janni HÜlegonda. d v C Ster renburg en H J Romhout, woonwagenkamp. Maassluissedljk; Wouter, z v J Muilwijk en A W4t, Mendelsshonplein 2$ D; Wilhelmina, d v L J Visser «n M J Korver, Kiouwl&an 1. Uit de verdere mededelingen bleek dan. dat men slechts heel even wil laten zien, hoe het bedrijf uit de oorlog kwam. Dadelijk daarop wil men echter de sfeer geven van het moderne reizen per trein. Daarom willen de N.S., dat men bü het betreden van de inzending het gevoel krijgt op een werkelijk groot station te komen. De bezoeker betreedt allereerst de sta tionshal. moet daar echt een kaartje ne men (het kost niets), vindt er een in lichtingenbureau en een krantenkiosk in vol bedrijf en moet. aan de controle ge komen, zijn kaartje laten knippen. Over wogen wordt, aan iedere zoveelste be zoeker de kaartjes worden, genum merd een of ander attractie aan te bieden. Door de controle gekomen, vindt men.een perron met een gereedstaan de trein. Eerst na dit perron wordt de eigenlijke expositie bereikt. Zonder te veel in details en cijfermate riaal te vervallen zal zo is de opzet althans een indruk worden gegeven van de prestaties op het gebied van het reizigersvervoer iri 1954, de opbouw sinds de oorlog, men krijgt modellen van de verschillende treintypen te zien en ook van hetgeen nog aan "ervoermiddelen in aanbouw is. Dan komt het internationaal reizigers vervoer aan bod, waarbij o.a. een.'door snede van een nieuw type slaaprijtulg met eenpersoons-compartimenten van de „Wagons Lits" op ware grootte te zien zal zijn. Vervolgens is de beurt aan de stationsbouw. met een maquette van het nieuwe station Rotterdam cs. De bezoeker wordt voorts uitge nodigd een reis met een wagenvoerder in de cabine van een gestroomlijnd electrisch treinstel mee te maken. Hij kan dus als het ware plaats nemen vlak achter de wagenvoerder en ziet 'dan op een filmdoek hetzelfde beeld, dat de wagenvoerder al rijdende voor zich niet, met al diens reacties op de seinbeelden. die hij onderweg tegenkomt. De bruggenbouw wordt evenmin ver geten. Hoofdmotief daarvan is de bouw van de dubbelsporige Moerdijkbrug. Men krijgt ook een idee van de elec- trificatie en een inzicht in het sein- wezen, t.w, het automatisch rlokstelsel met lichtseinen en de verschillende typen overwegbeveiliging. wat volgens de N.S. velen zal in teresseren is het vervoer op het druk ste baanvak, Amsterdam—Haarlem, op een doordeweeks spitsuur, in minia tuur uitgebeeld. In vier minuten töds voltrekken zich hier de normale trein- .bewegingen daar. - Ten slotte het goederenvervoer. Dat wordt toegelicht door middel van mo dellen, foto's en kaartenr echter alleen in algemene lijnen. Aan de uitgang ontvangt men nog een foldertje, waar van men thuis nog eens rustig kan napluizen wat er te zien is geweest. Voor rustpunten tijdens het bezoek De Zweedse tanker „Taros" (500 bri.» heeft gisteravond voor de kust van Hoek van Holland in moeilijkheden verkeerd, al waren deze van aanzienlijk minder ernstige aard dan de moeilijkheden van de Noorse tanker „Gatt". De reddingboot van Hoek van Holland ..President Jan Leis" zette koers naar de „Taros". nadat het aanvankelijk ver geefse pogingen had gedaan de Nooi hulp te bieden Ook de sleepboot „Maas" die zich in de nabijheid van de „Gatt" bevond, zette koers naar c-e Zweedse tanker. Omstreeks half twee vannacht kwam de slee-11 met het Zweedse schip de Nieuwe Wa terweg binnen. Het bleek zware ma- chinesehade te hebben opgelopen en was daarom drie mijl ten westen van Hoek van Holland voor anker gegaan. Hierbij heeft het zijn anker verspeeld. In Rot terdam zal het schip worden gerepa reerd. In de afgelopen nacht is in de zee wering bij Scharendijke, aan de noor delijke kjust van Schouwen, een dijkval opgetreden. De verzakking is twaalf tot vijftien meter diep en twintig tot vijfentwintig meter lang. De dijkwaeht die vannacht bij de beperkte bewaking was opgetreden, is bezig de dijkval provisorisch te herstellen. Er bestaat bij het komende hoogwater geen ge vaar voor de dijk. Een Amerikaanse torpedobootjager heeft Dinsdagochtend op vliegtuigen van communistisch China geschoten nabij het eiland Nantsji, dat in handen van de nationalisten is, aldus is meege deeld door nationalistische verslagge vers die van het nationalistische eiland Tatsjen te Taipeh zijn teruggekeerd. De Amerikaanse autoriteiten te Taipeh hebben inmiddels ontkend, dat een harer oorlogsschepen op Chinese vliegtuigen zou hebben geschoten. Spelregelavond. Op Dinsdag 18 Januari wordt in het „Wapen van Maasland" een spelregelavond gehouden, georganiseerd door de plaatselijke voetbalvereniging M.V.V. '27 en staande onder leiding van de heer Chr. Roodenburg van Maassluis. De heer Roodenburg laat zich van enkele collega's vergezellen, waarop deze avond de le klas K.N.V.B.-scheidsrechters goed vertegenwoordigd zijn. Behalve de leden zijn ook donateurs en begunstigers, die belangstelling voor de cursus hebben, welkom. Aanvang 8 uur n.m. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Maasland komt Vrijdag 14 Januari 1954 in openbare vergadering bijeen, 's ochtends 10 uur. De agenda vermeldt o.a. een voorstel van B. en W. i.z. het in dienen van bezwaren tegen het ontwerp- uitbreidingsplan van Maassluis, regelende de bestemming in onderdelen van het ge deelte van de Slui3polder, gelegen tussen Rijksweg 21 en de Boonervliet Voor zover thans bekend, hebben de stomm en het hoge water van de afge lopen nacht nergens enige schade van betekenis aangericht. Het dijkleger \\*as overal paraat. Zoals men weet. was vannacht omstreeks een uur in het dis trict zuid het telegram voor beperkte bewaking uitgegeven. De bevolking is echter bijna overal rustig gaan slapen. „Het was deze keer niet zo erg. De storm viel ere -mee", zo luidde het ge ruststellende commentaar dat wij van ochtend uit vele plaatsen ontvingen. De Belgische eersle-minister Achiel van Acker heeft hedenmorgen na een bezoek aan het koninklijke paleis ver klaard: „Ik heb hedenmorgen een brief ontvangen van de liberale mi nister van Openbare Werken Van Glabbeke waarin deze zijn ontslag aanbiedt. Ik heb hierop audiëntie aangevraagd bij de koning, die het ontslag van de heer Van Glabbeke heeft aanvaard." In antwoord op een vraag deelde de premier mee dat aangezien de heer Van Glabbeke zijn ontslag heeft inge diend als minister het geen zin zou hebben hem hedenmiddag nog te in terpelleren over het gunnen van de aanbesteding van openbare gebouwen te Oostende aan een familielid van minister Van Glabbeke. Omtrent een opvolger van de heer Van Glabbeke kon de eerste-minister nog geen mede deling doen doch de liberale partij zou het kamerlid Hilaire Lahaye hebben aangewezen. hebben, doer de ANMB acties worden gevoerd. Dezelfde moeilijkheden als bij N.V. Hensen doen zich ook voor bjj de machinefabriek N.V. A. Keiler en. Rademakers N.V. Metaalbedrijf. Dit zijn voor de Chr. en Katholieke Bon den bewijzen, dat de actie van de Algemene Metaalbedrijfsbond tot doel heeft de Contactgroep te doen capitu leren. Wat betreft het door de ANMB ge stelde ultimatum heeft de directie een antwoord in voorbereiding. De Chr. en Katholieke organisaties staan op het standpunt, dat de handel wijze van de ANMB indruist tegen arti kel 2 van het Voorbeeld van een Reg lement voor «en Ondernemingsraad in de Metaalindustrie. In dit ultimatum worden de direc tieleden van Hensen voor Zaterdag toezeggingen gevraagd om de bespre kingen te openen. Willigt de directie dit verzoek niet in, dan zal.de ANMB een staking onder het personeel van de 1 machinefabriek Hensen uitroepen. JDe directie van de machinefabriek Hsen heeft tegen het vormen van een ondernemingsraad geen enkel bezwaar, doch zij is het niet eens met de wijze, waarop de ANMB deze raad in het leven wil roepen: een bezwaar, waarin de vertegenwoordigers van de Chr. en Katholieke organisaties delen. De N.V. Hensen wil werder wachten op een beslising van de Sociaal Economische Raad inzake erkening van het repre sentatief optreden van de Contact groep -Werkgevers in de Mctaal- nijverhe waarvan de N.V. Hen sen ba Zolang de erkenning uit blijft. heeft deze Contactgroep, waarbij zeer vele bedrijven in den lande zijn aangesloten, geen zeggenschap in de Bedrjjfscommissie, die toeziet op de uitvoering van de Wet <*p de onder nemingsraden. In deze commissie heb ben tot nu toe alleen zitting vertegen woordigers van de centrale van werk gevers-organisaties in de metaalnijver heid „De MetaaltooniJ". De Christelijke Metaalbewerkers Bond en de Katholieke Bond in deze Be drijfstak keuren de handelwijze van de ANMB ten zeerste af en hebben hun leden geadviseerd geen gevolg te geven aan de verzoeken van de ANMB. De ANMB heeft namelijk zijn bedoe lingen in een circulaire aan het gehele personeel uiteengezet en doet daarin voorkomen als zou deze actie uitgaan van de drie organisaties. Merkwaardig ls het, dat juist bü bedrijven, waarvan de directieleden in het bestuur van de Contactgroep Werk gevers in de Metaalnijverheid zitting (Van onze correspondent) De 75-jarige heer G. van Zeist uft de buurtschap Tuk, die geregeld 0p jacht gaat op zijn jachtterrein in de buurtschap De Baars, trok ook Dins dagmiddag omstreeks 2 uur per rijwiel naar zijn jachtterrein. Toen hij de bocht op de hoek Woldberg naar Beute passeerde werd hij aangehouden door vijf mannen, onder wie enige bekende stropers, die hem neersloegen en mis handelden. zodat v, Z. zich onder me dische behandeling moest stellen. Hevige sneeuwstormen joegen gi$. teren over Schotland en Noord-Ier- land, waardoor dozijnen kleine ge meenten geïsoleerd werden. Zware stormen jagen ook over d* Noordzee en het Ierse kanaal, waar door honderden schepen een schuil plaats moesten zoeken. De storm sloeg het hardste toe In Wiek, een vissershaven in Noordoost- Schotland. Een vliegtuig van de BEA moest op hot plaatselijk vliegveld met 20 passagiers blijven staan. Meer dan 100 kinderen kenden van schooi niet naar huis komen en brachten de avond en de nacht in hotels door. AHc grote wegen zijn versperd door sneeuwhopen, die soms meer dan drié meter hoog zijn. In de Alpijnse districten van Zwit serland is gewaarschuwd voor de mo gelijkheid van lawines, nu de tempe ratuur stijgt en het 36 uur achtereen heeft geregend. Op het kruispunt Rijksweg—-Zuid- Wilhclmirastraat te Sittard is gisteren om half vier een autobus met mijn werkers, bestuurd door V, uit Putbroek, komende uit de richting Maastricht, ui botsing gekomen met een vrachtauto, die de Rijksweg wilde oversteken. De vrachtauto werd door de bus in de flank gegrepen. De bestuurder van de vrachtauto en vier mijnwerkers, aüe vier afkomstig uit Koningsbos, werden gewond en overgebracht naar het zie kenhuis te Sittard. Na behandeld te zijn konden de mijnwerkers naar huis wor den vervoerd. De chauffeur die er vrij ernstig aan toe is. moest worden op genomen. Hij heeft een shock en is buiten bewustzijn. Een groep communistische „rebellen" heeft een pamflet doen circuleren, waar in de twee rnlllioen Italianen, die aange sloten zijn bij de communistische party, opgeroepen worden zich met kracht te verzetten tegen „de pcrsooniyke heer schappij en politieke tirannie" van de leider der partij, Palmlro Togliatti. De oproep, die gisteravond clandestien verspreid werd onder de afgevaardigden, die de vierde nationale conferentie van de Italiaanse communistische party in Rome bijwonen, is opgesteld door ver scheidene leden van de oude garde der partij. Naar verluidt zou zich hieronder ook een van de oprichters der party be vinden, die volgens de berichten in een dorp hl de overwegend communistische provincie Emilia leeft en daar feitelijk de gevangene is van zijn éigen kame raden". Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren be kendgemaakt, van Noel Field de be vestiging te hebben ontvangen, dal hij en rijn vrouw in het communistisch» Hongarije asyi hebben aangevraagd. De Amerikaanse gezant in Boedapest, Christian M. Ravndal, zou een met de hand geschreven brief hebben ontvan gen, die van Noel Field afkomstig heet te zijn. In de brief bevestigt Field de be richten van deHongaarse dagbladen en radio volgens welke hem en zijn vrouw op eigen verzoek politiek asyl verleend zou zijn. De Fields werden op 17 November na een verblijf van vijf jaren in eon Hongaarse gevange nis vrijgelaten. Zij waren er van be schuldigd Amerikaanse spionnen te zijn. De Amerikaanse autoriteiten zeiden nog steeds niet te weten, waar de Fields zich bevinden. Gisterochtend om tien minuten voor half twaalf is een transformator bij d» Gemeentelijke Vervoer- en Motordienst aan de Brielselaan te Rotterdam on klaar geraakt, hetgeen met een explo sie gepaard ging. Hierdoor werd ook een explosie veroorzaakt in een trans formator bfj een bedrijf aan dezelfde laan. Tengevolge daarvan geraakte het schakelstation Putselaan, dat het Zuid oostelijk gedeelte van Rotterdam van stroom voorziet, geheel spanningloos. Om tien minuten voor twaaif was op verschillende plaatsen weer stroom en om 12.00 uur hadden alle bedrijven op een drietal na weer stroma. Er heb ben zidh bij deze explosies geen per soonlijke ongevallen voorgedaan. In de beruchte bocht van de Abraham van Stolkweg stipte gistermorgen de 44- jarige bouwkundige J. H. S. met zijn personenauto. Na een schuifpartü kwam de wagen in botsing met een vrachtauto, Een tweemotorige „Martin" van de „Trans World Airlines", met twaalf passagiers en drie bemanningsleden, en een Douglas DC-3 van een kleine maat schappij, met twee bemanningsleden, zijn Woensdag met elkaar in de lucht in botsing gekomen, ten Zuidwesten van het vliegveld van Cincinnati nabij Burüngton in de Amerikaanse staat Kentucky. Vijftien personen kwamen om het leven. De man die Zondag .twee personen doodde en veertig verwondde door vier handgranaten in^ een volle bioscoopzaal te Ancona (Italië) te werpen, heeft ge dreigd met meer „bloedbaden", aldus gisteren door de politie te Ancona medegedeeld. In een lange, verwarde brief, die volgens de politie voor de aanslag van Zondag waarbij twee per sonen omkwamen en veertig werden ge wond, was gepost, stelde de voortvluch- tige de politie een ultimatum: „of U stelt een flat ter beschikking van mijn vrouw en twee kinderen die in een vui- !e *a,mer, moeten wonen, of ik zal meer bomaanslagen plegen in kerken, thea ters en bioscopen." Volgens de politie is de man een on derofficier van de kustwacht, Michele cannarozzo. die uit de tegenovergestelde richting kwam, De bouwkundige weed met ver moedelijk een gebroken linkerbovenbeen naar het Bergwegziekenhuis gebracht. Op de hoek van de West-Kruiskade en de Van Speijkstraat is ook gistermorgen de 13-jarige Robert G. G. van de Scho- nenbergerweg met zijn fiets geslipt en gevallen. Met een gebroken linker-onder- been werd hij naar het Coolsingelziekea- huis gebracht. Het ongeluk, dat gisteren aan de Woi- phaertsbocht gebeurde is wonderiyk goed afgelopen. Een wielrydster, die naast de 14-jarige scholiere W. M. uit Poortugaal reed, slipte cn viel tegen het meisje aan. W. M. kwam op straat terecht, vlak voor een naast haar rijdende autobus van de R.T.M. De chauffeur kon, ondanks krachtig remmen niet verhinderen, dat het meisje ongeveer zeven meter onder de vooras werd meegesleurd. Zij -werd naar het Zuiderzickenhuis gebracht, waar bleek, dat zjj slechts lichte kneuzingen aan de heup had opgelopen. Na behandeling we rel zij naar haar woning vervoerd. De fiets werd geheel vernield. Ook de achterzijde van de bus, liep vrij grote schade op, daar een er achter rijdende vrachtauto by het remmen doorgleed en er tegen aan botste. Gisteravond is de 44-jarige correspon dent L. A. van M, van de Crooswijkse- kade te Rotterdam, vermoedelijk door slippen met zijn personenauto tegen een lichtmast aan het Weena gereden. Met oen zware hersenschudding en een schaafwond aan het linkerbeen werd hij naar de Dr. Noletstichting te Schiedam gebracht. (Medegedeeld door de firma A. Makkreel, makejaar in granen). Vor. slot V.K. S.K. Mals Jan. 29.05 29.05 Maart 29.22'i 29^25 29,37% Mei 29.30 29.25 29,35 Juli 28.221a 28.25 28.35 Gerst Jan. 26,55 26.55 Maart 26.70 26.60 Mei 26.65 26.52% Juli 25.40 25.00 's-GrtAVENHAGE, 13 Januari. Met verse vis was hedenmorgen aan. de markt de Jogger Sell 223 met 1 5800.—. Notering verse vis: Laptongen 3.60, Groot middel tong 2.80—3.10. Klein middeltong 2.50—2.70. Tong I 2.382.50 id II 2.25, Tarbot I 2.90, II 2.20, Id. in 1.80. id. IV 1.50, alles per kilo. Grote schol 24.—, Groot middelschol 35. middelschot 38.— Kleine schol 28.—, Wyting gestript 15.50 tot 16.50., Wijting dicht t 12.50, alles per kist van 40 Kilo.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2