wêÊÊêBSIêSB DE KROMME BANAAN Slechts een paar reden mee... Georganiseerd liften werd een fiasco een HAAST GEEN MILITAIREN (behalve surveillanten) EN HAAST GEEN AUTO'S Nauwere samenwerking M.France en Adenauer werden het eens Nieuwe president van Panama zit thuis gevangen Tsjoe stelde geen voorwaarde voor hun vrijlating Roofoverval op kassier in Zoe termeer DERTIENDE JAARGANG No. 2978 Velen hadden net vervoer Waterstaat legt beslag op de „Gatt" Nederlander gedood ZATERDAG 15 JANUARI 1955 vrij Oüer Waarheid 'gesproken Toestand in hoofdstad gespannen Betrokken bij moord op voorganger Russische verklaring over „Amerikaanse agenten" Onzekerheid over vliegers Hammarskjoeld toch geen optimist Commandant Daeliau veroordeeld Buit bijna f 10.000.- Wi&i.. fgl (Van ome verslaggever») DE steart van hef „georganiseerd" liften is «en fiasco geworden. In heel Nederland zijn gisteravond slechts een paar militairen met een automobilist meegereden en één van hen, de soldaat A. A. J. Scheerder uit Steenderen, had dit buitenkansje dan nog te danken aan een journalist, die medelijden met hem had omdat hij geen lift kon krijgen De officiële liftplaatsen boden overal dezelfde troosteloze aanblik: surveillanten, die stonden te kleumen in de sneeuw en af en toe gezelschap kregen van een officier, die zich van „de gang van zaken" op de hoogte kwam stellen. Haast nergens stonden militairen te wachten, ook niet waar de zaak zó goed was georganiseerd dat er richtingsborden waren geplaatst, en haast nergens nam een auto mobilist de moeite om de omweg naar een, veelal ver van de hoofd weg gelegen, opneemplaats te maken. êSi Zie verder pagina 3 Rotterdam: Witte de With straat 30 Telef. 315700 (4 V) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachten diersst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensploin 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Kiachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per ■week, f 2,26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks TurUM> Weersverwachting, geldig tot Zondagavond. LANGDURIGE NEERSLAG Zwaar bewolkt met vrijwel overal langdurige sneeuwval, plaatselijk overgaand in regen. Later in het Noordwesten enkele opklaringen. Overwe gend krachtige wind, aanvankelijk tussen Zuid en Oost, tijdelijk wellicht weinig wind, maar later draaiend naar richtingen tussen West en Noord. Temperatuur om het vriespunt, maar tijdelijk dooi. 16 Jan. aon op 8.41. onder 16.59: maan op 1.52. onder 11.29 17 Jan. zon pp 8.40. onder 17.00: maan op 3.01. onder 11.43. Directie: C. A. REUSING en Mr. K. VAN HOUTEN Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT HET k nog niet so heel lang gele den, dat een groot aantal jonge ren 'en ouderen) filosofeerde over een teer diepzinnig probleem. Het was het vraagstuk: „Waarom zijn de bananen krom?" Het lied, dat dit probleem be- tong, klonk uit duizenden monden; het antwoord op de vraag bleef uit; en de banaan bleef krom. Er is in de laatste dertig jaren heel veel gebeurd. En na de oorlog, na 1945, is er heel veel gewijzigd. Maar »L sinds het begin van de dertiger ja ren en misschien al sedert het eind van de eerste wereldoorlog, kan men Jn allerlei Calvinistische kringen In al le mogelijke toonaarden een lied ho ven, waarvan ieder couplet eindigl met het refrein: „we beleven een tijd van inzinking, mensen". En men sluit dan het ver» met: „waarom, waar om?" gil de banaan blijft krom. ES is veal veranderd in de laatste dertig A veertig jaar. Zoveel, dat we niet eeng trachten kunnen in één artikel daarvan een opsomming te ge ven. Maar op één aspect van het geval dn van de „verandering" en van de „inzinking" willen we vandaag loch gaarne wijzen. Dat is het aspect van bet offer. Verwacht men, dat ons christelijk volksdeel waarlijk over een bloeiend christelijk leven "en over krachtige ac tiviteiten op allerlei terrein des levens tal kunnen juichen, wanneer in zijn le ven het offer ontbreekt? Het offer in zedelijke zin. Het offer, dat gevraagd wordt van ons vlees en van onze lust, als het er om gaat Gods geboden en ordinantiën te handhaven in het eigen leven. Veel willen we hier over niet zeggen. Is niet allerlei klacht over het leven en de levenssituatie der christenen terug te voeren tot dit punt: zo velen weten niet meer het of fer der gehoorzaamheid te brengen; en ze verstaan niet wat het betekent: het vlees te kruisigen. Denkt men, dat achter de gekruiste Heiland een trium- ferend volk kan wandelen, ais het relt geen kruis dragen wil? Een verkeerde psychologie on mis bruik van psychologische wetten heb ben d« band der „gehoorzaamheid tot het offer" hoe langer hoe meej verslapt. Echte christelijke psycholo gie zal u zeggen, dat nog steeds, ooi psychologisch, de enige mogelijkheie voor een blij en overwinnend leven ligt in de bereidheid tot het offer „on Ni Heren wil". Wie zelf, in eigen leven, het op eet sccoordje gegooid heeft niet de gebo den Gods, zal nooit een getuige kun nen zijn voor de handhaving van Gods ordinantiën, ncch in de Kerk, noch i» de politiek, noch in het sociale leven, noch ergens elders al zingt hij ook •en zware bas in het lied over „de in- Hukine". MAAR ec Is nog een andere kant 'aan het offervraagstuk en daar- •ver willen we iets meer zeggen. Gods Koninkrijk kost geld. Het leven, ook het christelijk Jeven de christelijke organisatie, maakte een geweldige expansie mee. En we kregen veelszins gelukkig, ofschoon niet zonder enig gevaar subsidies: L.O., M.U.L.O.; M.O.; V.H.O.; H.O.; en de voorbereidende school is op weg, andere subsidiemogelijkheden ont plooien zich. Maar nog wordt er peel geofferd. GeofferdIs er offerzin? Bij de be lt jders, bedoel ik. 'k Vind het prach tig, dat vele collecten veel opbrengen. Ia, als *t moet. Of als Jotaan Bode- (rav«n je op je beurs klopt. Maar offerzin? Beslist niet Een simpele vraag: zijn de bijdra gen voor kerk, zending, universiteit, politiek, sociale doeleinden, christelij ke barmhartigheid en al zo meer, ge stegen in dezelfde verhouding als de inkomens stegen sinds 1945? En ieder weet het antwoord: Neen. En dat, ter wijl er in de laatste tien jaren een zo veel grotere expansie des levens kwam: we leven veel meer interna tionaal dan vroeger. En als we wat willen blijven betekenen, zullen we de dingen, die we ondernemen, moeten doen op goede basis en behoorlijk ge organiseerd. Ons christelijk leven heeft in veler lei opzicht de polsslag en het tempo van de tijd niet gevolgd. Men leefde »o werkte veertig jaar geleden op de manier van de ouderwetse kruidenier. Velen willen niet in hun eigen be staan maar op het terrein van de «hristelijke activiteit nog zo werken. En dan komt de inzinking. En dan de klaagtoon. £n men zucht: Waarom.... fEET men wel, dat men in Ame rika overal in de kring van onze Calvinistische broeders en zusters de klacht hoort, dat zovele Nederlanden het offeren verleerd hebben? Zeker ei sijn er ook gelukkig die het nog ver staan. Maart ochMen zegt: „bij zovelen, die uit Nederland komen is het: eerst mijn huis, mijn auto, mijn Ijskast.en dan kerk en school en sending.Weet men wel dat in Ne tland in vele pastorieën armoede, Ja, eerlijk: armoede heerst? Terwijl gemeenteleden zijn, die jaarlijks honderden, ja'duizenden overhouden? Weet men, dat men lang en breed dis cussieert over twee kwartjes per J&ar meer contributie voor de Party? Weet men, dat er een grote stadskerk is, die, precies zoals in 1922, uur tig gulden per Zondag honorarium Qs&s&mxfflSs Het ,tli/u'*Hitrunt^ aan de Dorpsweg te Rotterdam lag git ter en verlaten in de winteravond. Militairen en automobiliiten lieten verstek gaan. 79 59 Als men de animo van gisteravond, van burgers zowel als van militairen, als maatstaf kan nemen voor de ont vangst, die aan de nieuwe maatregel ten deel is gevallen, gaat het geleide liften geen grootse toekomst tegemoet. Weliswaar hadden de meeste mili tairen, die reeds gisteravond met ver lof zün gegaan, vrü vervoer en Is de Vrijdag over het algemeen geen drukke liftdag, maar de zeer matige opkomst der automobilisten is toeh wel veel zeggend. Wie verwacht had dat de in Amster dam gelegerde militairen gisteravond ln dichte drommen naar de Maurits- kade zouden komen, hunkerend naar een „georganiseerde lift", is wel zeer bedrogen uitgekomen, f Toen wij om zes uur bij de opneem plaats voor de Derde HBS arriveerden, geeft aan de predikant, die de dienst vervult? Men zegt: ja maar dit alles kan niet anders. Zeker, Calvinistisch Nederland, doet veel Maar offeren? Kan het „niet an ders?" We praten over inzinking, over matheid, over gebrek aan élan. Op aUe terrein. Zeker ook op dat van de christelijke politiek. Maar als we eens begonnen te offe ren? Dat wil zeggen, als we eens van het onze zo voor de zaak gaven, dat we het voelden als waarlijk echt moeilijk, gezien onze financiële toe stand? Waarom toch die klacht over de „inzinking?" Een antwoord weet ik: omdat we niet meer brengen ons offer; het offer van onze lust, van onze tijd, van onze gemakzucht en van ons geld. DAAROM. Maar daarom faalt ook elke leiding, die geen offer durft vragen. Want deze leiding veronderstelt al gebrek aan liefde. En dit werkt funest. En dan is het uitgangspunt verkeerd. Want liefde en offer beïnvloeden el kaar wederkerig. Wie zegt: er is geen offerzin, omdat cr te weinig liefde is, heeft gelijk. Maar wie zegt, dat men de mensen het liefhebben verleerd heeft, omdat zagen wij wel een groepje mensen kleumend in de sneeuw staan, maar dit bleken voor net merendeel jour nalisten en persfotografen; er was geen lifter by. We mochten slechts consta teren dat de organisatie door „het mili taire apparaat" uitstekend was gere geld: het garnizoenscommando was vertegenwoordigd door twee majoors en een kapitein van de intendance, en de manschappen van de verzorgings troepen hadden zich beijverd met het plaatsen van richtingsborden één voor de richting Hoom-Purmerend, één voor Amersfoort en één voor Utrecht-Den Haag-Haarlem. Als reden voor de geringe belang stelling voerde de kapitein aan dat de manschappen uit de opleidingskazerne weinig gebruik maken van hun bewe gingsvrijheid omdat er binnenkort examen moet worden gedaan; boven dien was het juist „poetsavond". De enige automobilist die kwam voorrij den kwam dus vergeefs, en de pers fotografen maakten, om toch een plaatje te hebben, opnamen van el kaar of van de politie die aanwezig was om de „drukte" 't hoofd te bieden. Daar er geen verandering in de toe stand kwam er had zich trouwens geen militair opgegeven waren de intendance-manschappen genoodzaakt om zeven uur onverriehterzake terug te keren de richtingsborden op de schouder. Drie eenzame mariniers hebben op het voorterrein van de Van G-hent- kazerne te Rotterdam een vol uur ver geefs gewacht op de bereidwillige automobilist die hen zou willen mee nemen naar Den Haag. Het Toepad lag echter te ver van de grote hoofdwegen en de mariniers zijn, toen- de toege stane „lifttijd" om was, de kazerne maar weer ingegaan. Op 't liftcentrum van de landmacht aan de Dorpsweg lieten niet alleen de automobilisten, maar ook de militairen verstek gaan. De acht journalisten stonden hier vol komen alleen en fleurden uiteraard op toen zich een luitenant bij -hen voegde. Hun hoop verflauwde echter toen de officier mededeelde, dat hij niet kwam om te Lften, maar omdat hij met het toezicht op de opneemplaats was be last. De hoop die een kwartier later op een tweede uit de sneeuw op doemend militair werd gevestigd werd eveneens spoedig weggevaagd: het was „slechts" kapitein Gitz van het garaizoensbureau die zich op de hoogte kwam stellenDe twee offi cieren hebben een uur kou staan lijden de in Rotterdam gelegerde mili tairen niet. Die kwamen niet opdagen, en boze tongen beweerden zelfs dat de mannen van de Koninklijke Marine verstek hadden laten gaan omdat zy er niets voor voelden het liftcentrum van de manschappen als het hunne te aanvaarden en bever aan de achter zijde van de basis aan de Waalhaven het bekende duimgebaar maakten naar passerende bootjes Een wachtmeester van de luchtdoel- artillerie, die belast was met het toe zicht, een stuk of twaalf journalisten, een paar persfotografen en vier politie agenten waren op de met modderige sneeuw bedekte Wassenaarseweg in Den Haag de belangstellenden voor de ontmoeting tussen automobilisten en militairen op deze officiële liftplaats. Het is tot deze ontmoeting niet ge komen: er kwamen alleen een paar soldaten die nog met eens verlof had den en uit louter nieuwsgierigheid een kijkje kwamen nemen. Anders hadden zij best een lift willen hebben, zeiden ze. Maar die hadden ze dan toeh niet gekregen, want er daagde geen enkele automobilist op. Het gebrek aan be langstelling van de zijde der militairen was overigens te voorzien: de man schappen van de in Den Haag gele gerde parate onderdelen hebben dit weekeinde vrij reizen, en wie weet hebben de autobezitters dit geweten. Van de vele automobilisten die pas seerden minderden sommigen vaart, maar dat was kennelijk uit nieuws gierigheid. Intussen bleek dat men op het garnizoensbureau paraat was: even na zes uur kwam een militaire auto aanstuiven, waaruit enige gehelmde en zwaar-bewapende militairen sprongen onder commando van een kapitein. Doch de wachtmeester, belast met het toezicht, kon naar waarheid zeggen dat alles rustig was men geen echt offer meer vraagt, ja eist, die heeft zeker ook gelijk. .Laten we eens ophouden met klaag liederen zingen. Laten we eens gaan offeren. En bidden-om offer-zin. J. WATERINK. Deze foto werd in Peking genomen tijdens de besprekingen over de vrij lating van de elf Amerikaanse vlie gers. Te midden van hun adviseurs zitten op de middelste bank de secretaris-generaal van de Per. Naties, Dag Hammarskjoeld (links), en de premier van communistisch China, PREMIER PIERRE Mendès-France en dr Konrad Adenauer hebben vanmorgen vroeg bekendgemaakt, dat zij besloten hebben een nieuwe politiek van nauwere Frans-Duitse samenwerking te volgen. Dit werd bekendgemaakt na een conferentie van beide staats lieden te Baden-Baden, welke llV-t uur geduurd had. „Het verheugt mij te kunnen zeggen, dat wij aanzienlijke vorderingen gemaakt hebben en dat op vele punten algehele overeenstemming bereikt is", zei de 79-jarige Adenauer op een persconferentie, die hij tezamen met P. M. F. hield. „Onze besprekingen hadden ten doel de vrede van Europa te stabiliseren", zei Adenauer. „De Frans-Duitse betrekkingen hebben zich daarbij gunstig ontwikkeld." Mendès-France zei, dat de beide staatslieden in hun bespre kingen alle grote problemen van de internationale politiek onder ogen gezien hadden. Hij zei te hopen, dat de besprekingen met de Duitse kanselier de spannin gen, die tussen de volkeren van de wereld bestaan, zouden helpen ver minderen. „Wij hebben reden", zei Mendès- France. „veel hoop en vertrouwen te koesteren in de toekomstige betrekkin gen tussen Duitsland en Frankrijk. Wij hebben openhartig en eerlyk met el kaar gesproken". In het slotcommuniqué van de con ferentie verklaarden Mendès-France en Adenauer, dat zij gesproken hadden over de wapenproductie voor de West- Europese Unie. de FransDuitse over eenkomst voor Saarland en de cultu rele en economische samenwerking tussen Frankrijk en West-Duitsiand, Verklaard werd, dat de Westduitse minister van Economische Zaken Lud- wig Erhard aan de conferentie voor stellen met betrekking tot de wapen productie van de zeven Westeuropese landen had voorgelegd. Deze voorstellen zullen besproken worden door. de conferentie van deze zeven landen., die aanstaande Maandag in. Parijs geopend worden. Adenauer en Mendès-France zijn tot de conlusie gekomen, dat de West europese wapenproductie met die van de Noord-Atlanfische Verdragsorganisa- De Oostenrijkse staatsdrukkerij heeft de leden van de Oostenrijkse afdeling van de iverelclvereniging van postze gelverzamelaars toegegeven een „slech te beurt" gemaakt te hebben met het vrijgeven van een aantal zegels, welke donr deze drukkerij gemankt zijn voor een .'.tea!, die nooit tot stand is ge komen: „de Republiek Mt.luka Sela- tan". De zegels, die aan drukkosten ongeveer 5000 dollars kosten, werden besteld door een New Yorkse post- zegethandel. Onder de verzamelaars heeft het vrijgevenran deze serie een waar oproer veroorzaakt. tie gestandaardiseerd zal moeten wor den, aldus het communiqué. Beide staatslieden hebben verder ge sproken over de voorbereidingen voor en de uitvoering van de volksstem ming, die volgens de overeenkomst in het Saarland gehouden zal moeten worden. Zij besloten, dat een internationale commissie toezicht op die volksstem ming zou houden. Verder hebben zij gesproken over de functie van de neutrale commissaris, die volgens de overeenkomst „staatshoofd" van Saar land zal worden. MINISTER Mansholt zei deze week, dat de regering een bedrag van 42 miilioen gulden subsidie bad be stemd voor de boeren, omdat de door hen ontvangen melkprijs lager is dan de door de regering vastgestelde ga rantieprijs. „De Waarheid" legt minister Mans- holt zonder blikken of blozen bet te genovergestelde in de mond vaD wat hij heeft gezegd. Het blaa schrijft til„ dat de prijzen, die de boeren voor hun melk ontvangen bonen de vastgestel de garantieprijzen liggen! Hier ziet u hoe „De Waarheid" d« waarheid opvat. Deskundigen van Rijkswaterstaat heb ben gistermiddag een onderzoek inge steld naar het by Hoek van Holland ge strande Noorse schip .,Gatt'. Zoals w(j vernamen, heeft Rijkswaterstaat aan de hand van bevindingen het besluit ge nomen beslag te laten leggen op het schip. Gebleken is. dat de Gatt niet kan worden geborgen. Besprekingen worden thans gevoerd hoe het schip zal moeten verdwijnen. Met de reddingvlet „Direc teur Goudriaan" zijn de deskundigen naar het schip gevaren. Men is ook aan boord geweest en het was nog mogelijk een aantal artikelen van waarde mede te nemen naar de wal. De positie van het schip wordt zeer moeilijk genoemd. Zelfs met zwaar ber- gingsmaterieel zal het nog niet mogelijk zijn om in de nabijheid te komen. De nieuwe president van Pana ma, José Ramon Guizado, zit in zijn ambtswoning gevangen. Zijn huis is door de nationale garde omsingeld en zijn zoon, José Ramon Jr., is gearresteerd. Guizado, voormalig vice-president en minister van Buitenlandse Zaken, nam pas twaalf dagen geleden hef presidentschap over van president José Ramon, die vermoord werd toen by toeschouwer was bij de paarden rennen. Guizado heeft huisarrest. Verder zyn gearresteerd een voor malige ambassadeur in Cuba, José Het Sowjet-perbureau „Tass" heeft gisteren een officieel verslag van de Rus sische veiligheidsdienst gepubliceerd, waarin wordt verkiaard, dat verleden jaar zomer in Sowjet-Estiand twee ge wapende „Amerikaanse spionnen" uit een vliegtuig zijn neergelaten. Eén van hen was gevangen genomen, de tweede werd doodgeschoten toen hij zich tegen arrestatie verzette, aldus de bekendma king. De twee mannen, Kaijiu Kukk en Hans Toomla, moesten, nadat zij uit een Amerikaans vliegtuig waren gesprongen, zich naar Noorwegen begeven en verslag uitbrengen over hun werkzaamheden aan de Amerikaanse geheime dienst. „De Chinese premier Tsjoe En-Lai heeft voor de eventuele vrijlating van de elf Amerikaanse piloten die in China gevangen worden gehouden absoluut geen voorwaarden gesteld. Wel heeft hij tijdens de conferenties in Peking een aantal punten, waaronder een zetel voor China in de Ver. Naties, aan de orde gesteld, maar deze besprekingen stonden volkomen los van de kwestie der ge vangenen". Dit verklaarde gisteren tij dens een perconferentie in New York de secretaris-generaal van de Ver. Naties. Dag Hammarskjoeld, die Donderdag uit Peking is teruggekeerd. Hammerskjoeld zei dat hij tijdens zijn bezoek aan Peking heeft bereikt wat hij zich had voorgenomen. H'ij beschreef dit bezoek louter als een eerste stap voor verder contact. Hammarskjoeld legde er de nadruk op, dat Tsjoe geen voorstellen heeft gedaan. Voor de vrijlating van de Amerikanen is ook niet als voorwaarde «•Tuiri.v' gesteld de vrijlating van de 35 Chinese studenten in de Ver. Staten. Hammerskjoeld deelde mee, dat aller eerst Henry Cabot Lodge jr.. de leider van de Amerikaanse VN-delegatie, van hem een volledig verslag zou krijgen van het in Peking besprokene. Over de zeer optimistische verklaring die Lodge Donderdag aflegde nadat hij een uur had gesproken met Hammars kjoeld, zei de secretaris-generaal van de VN desgevraagd: „Ik heb niet gezegd dat ik optimist was. Ik zei dat de deur geopend was en dat ik hoopte het con tact te kunnen handhaven. Dit is enkele gradaties minder dan optimisme. De heer Lodge beschikt over de inlichtingen die ik hem heb gegeven. Het is aan hem zijn gevolgtrekkingen te maken. Ik maak de my'ne". Jimenez, en de vooraanstaande poli ticus Rodoglo Saint Maloa. Te Bogota is vernomen dat presi dent Guizado in een telefoongesprek met een Panamese journalist heeft' meegedeeld, dat het paleis door de politie is omsingeld. Hij had de toe stand „zeer ernstig" genoemd. Kort daarna werden de telefoonverbindin gen met het presidentspaleis ver broken. Men meent te weten, dat de presi dent is afgezet en dat men hem beeft ondervraagd in verband met de moord op zijn voorganger, president Remon, twaalf dagen geleden ge pleegd. De commandant van de Nationale Garde, kolonel Boiivar Vallarino, is afgetreden en de toestand in de Pa namese hoofdstad is gespannen. Het opperbevel van de nationale garde heeft later meegedeeld, dat Guizado betrokken was bij de moord op zijn voorganger, president Remon. Er zijn maatregelen getroffen om Guizado te beschermen tegen een eventuele reactie van de bevolking. Een dergenen die bij de aanslag op president Remon gerwond werden, is vannacht overleden, zodat het aantal slachtoffers van de aanslag thans vier bedraagt. Egon ZilL voormalig ondercoromandant van het concentratiekamp Dachau, is gisteren door een Duitse Rechtbank we gens martelingen en het geven van op drachten voor het vermoorden van ge vangenen tot levenslang veroordeeld. De 48-jarige ex-luitenant uit Hitler's SS, wiens martelmethoden volgens de recht bank „erger dan die in de middeleeuwen" waren, viel kort voor de voorlezing van het vonnis flauw. Nadat een arts hem weer bij bewust zijn gebracht had, werd het proces voort gezet. Ziii had zioh tot 1953 onder een schuil naam aan de justitie weten te onttrek ken. Enkele jaren heeft hij als chauffeur gewerkt bij het Britse rijnleger. De Westduitse politie stelt thans een onderzoek in naar de doodsoorzaak van een Nederlandse arbeider, die werk zaam was op de baggermachine „Vios XI" van de firma Hageman uit Zwolle, die werkzaam is ter verbreding van het Dortmund-Eems-kanaal. De 28-jarige H. de Haan uit Steen- wijk is Woensdagmorgen dood op de baggermachine gevonden. Hij was door propaangas om het leven gekomen. De 61-jarige J. Akkerman uit Zwolle lag bewusteloos in de onmiddellijke omge ving van De H. De heer A. is direct naar het ziekenhuis in Lingen vervoerd en maakt het naar omstandigheden re delijk goed. Drie gewapende mannen hebben gister avond een roofoverval gepleegd op de kassier van Brinkers' roomboter- en mar- garinefabriek N.V. te Zoelermeer. Zij roofden negen a tien duizend gulden en verdwenen daarna in een gereedstaande auto. Zoals meestal op werkdagen bet geval is, was de 42-jarige kassier van de firma Brinkers, de heer N, ook gisteravond na sluitingstijd van de fabriek nog op het kantoor aanwezig om door de chauffeur geïnde gelden in ontvangst te nemen. Omstreeks kwart voor acht vat de heer N. bezig met de chauffeur L. af te rekenen. Opeens stormden drie mannen het kantoor binnen. Een hunner was ge maskerd. Twee mannen hielden de kas sier en de .chauffeur met een revolver in bedwang, terwijl de derde zich meester maakte van negen a tienduizend gulden. De kassier N. kreeg met een revolver een klap op het hoofd, terwijl de chauf feur in een hoek van het kantoor werd gedrongen. De overvallers zijn vermoe- lijk in hun werk gestoord. Zij namen tenminste opeens de vlucht in een ge- reedstaande auto. Later bleek dat een andere chauffeur van de firma Brinkers in aantocht was. De overval heeft zich in zeer korte tijd afgespeeld. Van de da ders ontbreekt ieder spoor. -v X

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1