Internationaal toezicht on verkiezingen- Prinses Beatrix liet de Vasumte water itsvliegtuigen voor Costa Rica West-Oost Hotel „Rijnzicht" te Renkum Zaterdagavond uitgebrand Grillig winterweer met grote temperatuursverschillen r DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN" Vrijspraken in de Velser-affaire Stap naar eenheid van Duitsland" Duizenden heken toe.... ONGEDWONGEN GEBEURTENIS OP AMSTERDAMSE WERF Schade 2}h a 3 ton Nederland opnieuw onder de sneeuw Overstromingen in Duitsland Albert Schweitzer gehuldigd Djilas en Dedijer 24 Jan. voor de rechtbank Indonesië en wij Aantrekkelijk slot Van schaakwedstrijd tussen duizend „Trouw"-lezers MAAKDAG 17 JANUARI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 2979 rriekse tanker raakte bij de Hoek aan de grond u Japans schip door tien sleepboten vlotgetrokken Rijkswaterstaat trof voorzorgsmaatregelen Stokankers uitgebracht voor de „Gatt" Prof. dr. J. A. Veraart na auto-ongeval overleden 1/ Zwaar bombardement eiste doden Verdachten weer in dienst Met twee sleepboten vlotgetrokken 11 ■k-mr? Reacties President Rhee geopereerd (Van een onzer verslaggevers) In een spannende en spor tieve ontmoeting is Zaterdag in Amersfoort de schaakwed strijd tussen ongeveer dui zend lezers van ons blad verdeeld in de kampen „Oost" en „West" beëindigd. Met éen punt voorsprong heeft West-Nederland over Oost- .\edcrland gezegevierd! RotififdaöK Witte de With straat 30 Telef. 115700 (4 Ut Postbus 1112 Postgiro No. 421519 Klachtendienst abonnementen 18 30-39 30 M. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 "S-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm Tei. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 fionnementsprijs 52 cent per week, 2.2G per maand, 0.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KECNVXG en Mr. K. VAX HOUTEN 'VWUM- •O Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond ENKELE SNEEUWBUIEN. Wisselende bewolking met enkele sneeuwbuien, aan vankelijk zwakke tot matige veranderlijke wind, later mogelijk tijdelijk krachtige naar Noord-West draai ende wind. Vannacht en morgenochtend In het bin nenland over het algemeen matige vorst, morgen middag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. ZON EN MAAN >6 Jan. ion op 8.S0. onder 17.92; maan op 4.07, onder 12,13. s- Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. 3. S. BRUINS SLOT Nieuw Russisch lokaas voor West - Duitslai d Ongeveer 3 VI jaar geleden, zijn de ïn- jpecteurs der Velsense gemeentepolitie A. K. en de brigadier K. H. H. buiten dienst gesteld op grond van een gerech telijk onderzoek. Thans is gebleken dat de rechtsgrond daartoe wegvalt, aan gezien de burgerlijke instanties tot in hoogste aanleg tot vrijspraak zijn geko men; de militaire auditie h-ef* ben :K geen gronden te hebben gcv'i het ireffen van enige maatreg betrokkenen. Als gevolg hh beide pohtie-ambtenaren met i vandaag weer m dienst g"5'"" Alle andere betrokkenen, de ar.e litie-ambtenaren W., M. en B., zijn in hun functies gehandhaafd. De Griekse tanker „World Harmo ny" is Zondagmiddag ter hoogte van bod Rood 2, op ongeveer een halve rnjj! afstand van de Nieuwe Water weg aan de grond geiopen. Deze stranding liet zich er echter heel wat gunstiger uitzien, dan die van de „Gatt", die nog .steeds op het Zuider- noofd vastzit. De sleepboten Maas en Blankenburg van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst voeren uit ter assisten tie en slaagden erin de „World Har mony" anderhalf uur na de stranding ▼lot te trekken. Het schip zette daar na de reis naar Pernis voort. DE SOWJET-UNIE heeft Zaterdag aangeboden, diplomatieke be trekkingen met West-Duitsland aan te knopen, indien dit land niet overgaat tot bekrachtiging van de Paryse accoorden over de Westduitse herbewapening. Tevens liet de Sowjet-regering weten dat zij, met 't oog op het streven naar herstel van de Duitse eenheid, wil instemmen met verkiezingen voor heel Duitsland onder inter nationaal toezicht Dit laatste schijnt neer te komen op een wijzi- "ing in het standpunt van Moskou. Russische verklaring, die op een persconferentie in Moskou werd -liezen, vraagt vrijheid voor alle „democratische partijen" om deel men aan verkiezingen onder „passend internationaal toezicht", waar- c de regeringen van Oost- en West-Duitsland accoond kunnen gaan. Tot nu had Moskou de Westelijke voorstellen voor internationaal toezicht steeds pogingen genoemd tot „buitenlandse inmenging" in Duitslands binnenOandse aangelegenheden. Het Westen stelde als voorwaarde voor verkiezingen steeds het opstellen van een kieswet door de vier bezettingsmogendheden die zou voorzien in volledige meningsuiting en bewegingsvrijheid van de candidaten in heel Duitsland. Verder werd in de verklaring ge zegd, dat de Sowjet-Unie viermogend- hedenbesprekingen over de Duitse eenheid als noodzakelijk beschouwde. Maar tevens werd het Russische stand punt herhaald, dat „dergelijke onder handelingen zinloos en onmogelijk zullen zijn, wanneer de Parijse ac coorden worden bekrachtigd". 5? De Russische verklaring zegt, dat door prijsgeving van de accoorden van Parijs Duitsland herenigd zou kunnen worden en tevens normale betrekkingen met alle landen zou kunnen onderhouden. „Onder de huidige omstandigheden zou het vestigen van normale betrek kingen tussen de Sowjet-Unie en de Duitse federale republiek kunnen bij dragen tot een beter wederzijds begrip en tot het zoeken naar meer succes volle wegen voor het oplossen van de problemen in zake de hereniging van Oost- en West-Duitsland". HJC.H, prinses Beatrix begeeft zich in gezelschap van de directeur der N.DJSM. naar hel schipt dat zij te tvater zal laten (Van onze speciale verslaggever) Klokslag drie uur Zaterdagmiddag gaf prinses Beatrix een klap met een zilveren hamertje: een fles champagne zwaaide daarop in driftige reactie tegen een scheepswand en vol spanning zagen duizenden toe of het machtige vaartuigwaaraan onze Kroonprinses de naam „Vasum" had ge geven en dat zij een behouden vaart had toegewenst, inderdaad in bewe- Otng zou komen en de glooiende helling zou verwisselen voor het koude waterGejuich steeg op, sirenengeloei vulde de loodgrijze winterlucht en Hare Koninklijke Hoogheid begon enthousiast te wuiven, toen het schip plechtstatig afgleed. Dit waren onvergetelijke momenten Het oponthoud duurde slechts kort. ®P een der hellingen van de Neder- Prinses Beatrix zou nl. eerst kennis ma- landse Dok- en Scheepsbouw Maat- ken mot de dessous van het scheeps- «chappjj te Amsterdam en bij velen bouwbedrijf. De heer F. Goedkoop' direc- *al zich de gedachte hebben opgedron- teur van de NDSM §af hierbl-> ultleS- gen: „Dit is Holland op zijn best". Zip verder ptigtna 3 Een officiële plechtigheid, zoals ^m?terdarn in het verleden wel vaker heeft beleefd, doch dank zij de aan wezigheid van onze Kroonprinses, een Plechtigheid, waaraan een zekere speelse onbevangenheid niet ontbrak. ®e duizenden toeschouwers, onder wie vele schoolkinderen, zijn voor hun Wachten op de ijzig koude werven, ruimschoots beloond. Omstreeks half twee in de middag was prinses Beatrix op de De Ruyter- kade' tegenover het Centraal Station te Amsterdam aangekomen, in gezel schap van jonkvrouwe C. B. Roéll, Mevrouw N. Smitt Avis en luitenant ter zee eerste klasse A. F. Eibers. Met lr vo?r deze gelegenheid extra ge- Wlug ingerichte vaartuig „Koningin Juliana" begaf het gezelschap zich haar de NDSM. In het directiekantoor wachtten reeds de minister-president dr. W. Drees, de commissaris der Ko- hmgm in de provincie Noord-Holland, nr. M. j. prinsen, en leden van de di- Wctxes van de NDSM en de BPM. tr* v 3^ M ■.■htrr.ortriH De regeringspersdienst van West- Duitsland heeft het Sowjetaanbod ons normale betrekkingen tussen heide landen te onderhouden, van de hand gewezen. Hij noemde de Sowjetver- klaring een nieuwe schakel in de „voortdurende Sowjet-campagne om het vestigen van de eenheid van het vrije Westen te verhinderen". ïn Londen en Washington beschouwt men het Sowjetvoorstel 'als een nieu we doorzichtige poging om goedkeu ring van de Westduitse herbewapening door de Bondsdag te voorkomen. De Sowjet-Unie heeft "Vrijdag op het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken laten informeren, in welk stadium de bekrachtiging van de Parijse ac coorden ks Engeland zich bevindt Een grote uitslaande brand beeft gisteravond hei hotel „Rijnzicht" ie Renkum, directeur de heer F. C. van Rijswijk, in de as gelegd. Slechts de kale muren staan nog overeind. De schade aan gebouwen en inventaris wordt geschat op 2ü i 3 ton. Om half zes werd de R-enkumse brandweer gealarmeerd, dié zeer spoe- öjg.ter plaatse \was: De brandweren van Oosterbeek en Heelsum verleenden as sistentie. De brand is vermoedelijk ont staan, doordat een gordijn bij de gas haard in een hoek van de barzaal vslam vatte. De kok was direct met een brand- Prinses Beatrix vlak vóór de plech tigheid. Het weer is gedurende het weekeinde zeer wisselvallig geweest. Deed de Zaterdagavond en Zondag neervallende regen de sneeuw snel weg smelten, een felle sneeuwstorm met windstoten van meer dan 80 km per uur legde Zondagavond over een groot deel van Nederland opnieuw een wit kleed. De temperatuursverschillen waren groot. De Bilt zag de tem peratuur in een uur tijds dalen met acht graden. Werden in de loop van de Zondag temperaturen van 10 graden boven nul geregistreerd, in de nacht van Zondag op Maandag liep de barometer terug tot tien graden- onder het vriespunt. De wegen werden in de loop van de Maandagmorgen op tal van punten weer glad en het verkeer ondervond dan ook veel vertraging. Maar niet alleen in Nederland, ook in andere delen van West-Europa ondervindt het verkeer veel overlast van regen, sneepw en hagel. De rivierdalen in West-Duifsland werden vandaag met ernstige overstro mingen bedreigd. De zware regenval en de smeltende sneeuw deden het waterpeil steeds hoger stijgen. Honderden personen, die langs de Rijn, Donau, Moezel en Saar wonen, moesten worden geëvacueerd, daar hun huizen reeds rondom in het water ston den. In het dal van de rivier de Moezel zijn hele dorpen geïsoleerd. De Saar steeg vanmorgen vroeg 10 cm. per uur. Een gedeelte van Saar- bruecken, de hoofdstad van het Saar- gebied, stond onder water. De gehele nacht zijn zakenlieden bezig geweest de goederen uit hun winkels weg te halen. Radio Saarbruecken deed een beroep op de arbeiders om zich zo snel mogelijk naar 'de fabrieken te begeven, die waterschade dreigden op te lopen. Aan de clientèle van de banken werd ver zocht alle waardevolle voorwerpen en papieren uit de safes weg te halen. De Donau steeg per uur ongeveer 2.5 cm. Het peil van deze rivier lag echter nog 90 om. onder dat van Juli jl. toen er ernstige overstromingen plaats von den. Het peil van de Rijn was het hoogste sinds 1935. Het steeg vanmorgen nog steeds. In Bonn, waar het water de fun damenten van het West-Duitse parle ment had bereikt, waren speciale wach ten uitgezet. De scheepvaart op de Midden-Rijn, de Neckar, de Saar en een gedeelte van Niet minder dan tien sleepboten waren er nodig om het Japanse schip „Asa Kasamaru" vlot ie trekken, na dat het in de nacht van Zaterdag op Zondag bij de Biezelingse Ham (Hoe- dekenskerke) aan de grond was gelo pen. Toen het schip uil zijn benarde positie was bevrijd, heeft hei de reis naar Antwerpen voortgezet. de Donau, is stilgelegd. Verscheidene hoofdverkeerswegen staan onder water. Franse soldaten en Duitse arbeiders zijn gezamenlijk bezig aan bederf on derhevige goederen uit de Rijnhaven van Koblenz weg te halen. Een gedeelte van de installaties van de Amerikaanse Rijnflotille m Karls ruhe waren, tengevolge van het hoge water, ondergelopen. In Scbierstem en Mannheim wierpen de matrozen barri caden van zankzakken op om het water tegen te houden. Op andere plaatsen hielden de geal lieerden soldaten zich in gereedheid om de politie en brandweer te helpen, in dien er zich een noodtoestand zou voordoen. Er is een scherpe daling in de temperatuur voorspeld, doch ook sneeuw en regen. Tot dusver zijn geen mensenlevens te betreuren. De schade wordt echter reeds omvangrijk geacht. In Zuidwest Duitsland viel vanmor gen veel regen. Verder woedden er stormen met windstoten van 60 km. Rijkswaterstaat heeft voorzorgsmaat regelen getroffen om te voorkomen, dat het gestrande Noorse schip „Gatt", in de Nieuwe Waterweg gevaar zal gaan opleveren voor de scheepvaart. De Rijkshavenmeester heeft opdracht ge geven aan W. A. van de Tak's bergings bedrijf te Maassluis om twee stokankers uit te brengen. Deze ankers worden met acht duuns (armdikte) stalen kabels verbonden met het schip. Men hoopt hierdoor te voor komen, dat bij een eventuele harde Zuidwestenwind of -storm het wrak van de „Gatt" in de mond van de Nieuwe Waterweg terecht komt. Een van de beide drie ton wegende ankers is gis teren reeds uitgebracht. Dit anker is met net schip verbonden door middel van totaal 400 meter staalkabel en drie lengtes zware ketting, totaal 45 vadem. Daar waar de verbinding over de dam heengaat heeft men de staalkabel ver vangen door een ketting, om verschui ving en slijtage op de damwang tegen te gaan-. De eerste vijftien vadem ketting is aan het stokanker bevestigd, waardoor het zich goed vastgrijpt in de bodem. Men hoojat, dat deze maatregelen vol doende zijn, ter voorkoming van een herhaling van het Faustus-drama, maar dan uit Zuidwestelijke richting. I blusapparaat ter plaatse, maar uit de gashaard sioeg een vlam omhoog, die gordijnen en plafond ux brand zette. Na een half uur, toen de barzaal was uit gebrand, leek het gevaar geweken. De brand is echter via de keuken naar het oudste gedeelte van het hotel, bet woon huis, doorgedrongen en vandaar naar de hotelruimte. Om acht uur laaiden de vlammen hoog boven het hotel uit en liepen de belendende gebouwen gevaar. Het naast liggend pand heeft slechts-waterschade opgelopen. Met veertien stralen werd het vuur bestreden. De V/agenmgtse brandweer die om 18.15 uur reeds was gealarmeerd, kwam om kwart voor acht assistentie verlenen met een magyrus- ladder en. een tankwagen. Ook de brand weer van de papierfabriek Van Gelder en Zn. was gealarmeerd en stond klaar om uit te rukken maar heeft geen dienst gedaan. Toen de Wage- ningse brandweer gearriveerd was kon de brand effectiet worden bestreden, maar pas om tien uur was het gevaar geweken. Het in het hele land bekende hotel telde 30 bedden. De schade wordt door de verzekering gedekt. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. De eige naar was wiet thuis toen de brand uit brak. Hij vertelde Zaterdagavond dat hij op 1 April zijn hotel weer wil ope nen, omdat voor de zomer contractueel reeds duizend diners zijn vastgelegd. - President Syngman Rhee van Zuid- Korea, is jl. Dinsdag in een hospitaal van het Amerikaanse leger geopereerd. Verklaard is, dat de toestand van Rhee bevredigend kan worden genoemd. In zijn woning te Wassenaar is Za terdagavond prof. dr. J. A. Veraart, hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft, la de, ouderdom van bij na 59 jaar aan de gevolgen van een hem die dag overkomen auto-ongeval overleden. De Delftse hoogleraar had zich op de morgen van die dag per auto met mr. Jonker uit Den Haag naar Eindhoven begeven, teneinde daar een receptie bij te wonen. Kort voor Eindhoven slipte de wagen en prof. Veraart werd er door de bot sing uit geslingerd. Hij bleef enige lijd verdoofd in de sneeuw liggen. Door een passerende automobilist werd hij naar Eindhoven vervoerd. Na een polykli- nisch onderzoek aldaar had men geen bezwaar tegen vervoer naar Wassenaar. Nadat prof. Veraart aldaar per trein was gearriveerd is hij tegen midder nacht aan de gevolgen van inwendige bloedingen overleden In 1939 was prof. Veraart rector-mag- nificus van de Technische Hogeschool te Delft. De oorlogsjaren bracht hij m Enge land door, waar hij verbonden was aan resp. de departementen van Justi tie en van Algemene Oorlogvoering. In 1946 werd prof. Veraart juridisch en economisch adviseur van de federa tie van de Katholieke vereniging van mijnbeambten en de Katholieke mijn- werkersbond, in 1947 voorzitter van de juridische en van de economische afde ling der Katholieke wetenschappelijke vereniging. Een groot aantal publicaties van zijn hand zag het licht. Speciaal op het ter rein der economie en van de PBO in het bijzonder. Uit alle delen van de wereld heeft dr. Albert Schweitzer in het verre Lam- barene geschenken ontvangen ter gele genheid van zijn 80ste verjaardag. Het kostbaarste cadeau was vermoedelijk een zeldzame uitgave van de werken van Maarten Luther. De inboorlingen boden htm geliefde „grote medicijnman" houten en ivoren stukken huisvlijt aan. Een kwam hem een ei brengen, een ander een handvol aard- noten. Vijfhonderd inboorlingen en hel pers trokken naar de woning van dr. Schweitzer om hem hulde te brengen, terwijl de klokken, van het dorp luidden. De jarige nam* de huldebetuigingen in ontvangst, gezeten op de trap die naar zijn slaapkamer leidt. Bij hem wa ren zijn echtgenote, zijn neven Percy en Guy Schweitzer, artsen zoals hij, en een aantal verpleegsters. Nadat hem liederen waren toegezon gen, sprak dr. Schweitzer een dank woord uit. „En nu weer aan het werk" zei hij toen de huldiging ten einde was. De vroegere leiders van de Joegosla vische communisten Djilas en Dedijer zullen 24 Januari voor de rechter wor den geleid op beschuldiging van het ver spreiden van vijandige propaganda. Beide mannen leverden vorige maand in vraaggesprekken met buitenlandse journalisten critiek op het regiem. IN Uw hoofdartikel „Indonesië cm wü" van Woensdag 12 Januari 1955 sohrjjft U het volgende: „Men moet nooit vergeten, dat de souverei- niteitsoverdraoht het gevolg Is ge veest van een door ons verloren strijd." Namens het Dagelijks Bestuur van iet Veteranen Legioen Nederland heb ik de eer, U er opmerkzaam op te ma ken, dat deze voorstelling van zaken krenkend kan worden geacht voor onze veteranen van Indië, van wie velen lid zijn van ons Veterianen Le gioen. Onze soldaten in Indië zijn, zo als u weet, van 19451950 nooit ver slagen en hebben door bet optreden van de Nederlandse regering het ge weer bij de voet moeten zetten. De „nederlaag", waar li over spreekt, is uitsluitend het gevolg geweest van de houding der toenmalige Nederlandse regering, waartegen TROUW in een vroegere periode altijd ten sterkste ge protesteerd heeft. Het Dagelijks Bestuur voornoemd verzoekt u dan ook dringend deze zaak in uw krant te rectificeren. Onze Indië-Veteranen hebben daar - naar onze mening recht op. Bij „verloren strijd" denkt u vermoedelijk aan het hele complex van oorzaken, dat tot\de débacle in Indië geleid heeft. Als Ve teranen Legioen begeven wij ons niet op het gebied van de partijstrijd en ook willen wij geen inbreuk op uiw vrijheid als hoofdredacteur maken; deze brief heeft uitsluitend de bedoeling, de eer en de rechten van onze Veteranen vei lig te stellen. F. MINNEMA, Algemeen Secretaris V.L.K. NASCHRIFT. Gelijk de briefschrijver terecht in zijn. schrijven opmerkt/ hebben wij by de woorden verloren strijd" en ne derlaag'in het minst niet willen zeg gen en voegen wij daaraan toe ook niet gezegddat onze soldaten in Indië zijn verslagen. Als wij zeggen, dat een strijd verloren is, bedoelen wij niet dat soldaten een oorlog verlo ren hebbenmaar dat een land in dit geval: Nederland een strijd verloren heeft. Wij onderschrijven nog steeds, dat in het complex van oorzaken, dat" tot die nederlaag leiddede houding der Nederlandse regering destijds een der belangrijkste is geweest en dat het zeker niet aan de Nederlandse soldaat, ran zijn dapperheid, offerbereidheid en plichtsgetrouwheid heeft gelegen, dat ie zaak zo treurig afgelopen is. Wig maken gaarne van de gelegen heid gebruik, om, nu er van misver- stand omtrent de betekenis van onze woorden en van onze bedoelingen sprake blijkt te zijn, dit duidelijk zo te stellen. Het laatste dat wijzouden willen doen is de veteranen te kren ken, die in Indië hebben gestreden. Want zij zijn de enigen, die zeker geen enkele blaam treft. HOOFDREDACTIE TROUW. Vier gevechtsvliegtuigen van het type Mustang en een „vliegende ver huiswagen" van het type C-54 zouden gisteren uil de Ver. Staten naar Cosia Tegen veler verwachting is de indertijd in ons blad afgebroken party een geluk spel geworden. De heren Eygenbfood uit Amster dam en Marseille uit Kampen be sloten na drie uur spelen tot re mise, aangezien de eerste party die in ons blad werd gespeeld even eens in remise eindigde, was de stand nu dus gelijk. De beslissing hebben toen de twee elftallen uit „Oost" en „West" gebracht: op het laatste nippertje kwam „West" voor en ging zegevierend door de finish. Hieronder geven wij de gede tailleerde uitslag van Zaterdag. Twee handen, een uil Berlikum en één uit Amsterdam OOST: Blankesteijn, Veenendaal G. J. Kooykaas, Zeist M. Hooykaas, Zeist Gysen, Nijmegen Knibbe, Hengelo v. d. Kooy, Utrecht ds. Mager, Roermond ftlancnschyn, Hengelo Rietman, Kampen mr. Stulp, Hengelo Wassenaar, Berlikum WEST Budding, Amsterdam 10 Marks, Schiedam j Hoogendoorn, Dordt 01 Ros, Voorburg 10 Huygen, Zaandam 10 Kortland, Amstelveen 01 De Lange, Haarlem 10 mr. Vlug, Huizen 01 Eendebak, Voorburg Y>j.4 Van Kool, Rotterdam (£—1 Duyker, Amsterdam 01 Einduitslag 56 (Voor ons verslag van de wedstrijd zie ook pag. 5) J Rica vertrekken om de regering van dat land te helpen bij het bedwingen van de opstand. De vliegtuigen zijn door Amerika tegen spotprijzen aan Costa Rica verkocht. Dit was mogelijk geworden doordat de raad van de Or ganisatie van Amerikaanse staten (O.A.S.) tijdens een nachtelijke spoed zitting eenstemmig een resolutie had aangenomen, waarin alle 21 aangeslo ten landen gevraagd werd snel schik kingen te Ireffen, opdat Costa Rica de vliegtuigen kon kopen. De spoedvergadering was belegd nadat bericht was ontvangen, dat Liberia, een stad van ongeveer 3000 inwoners in het Noordwesten van Costa Rica, met brandbommen was gebom bardeerd. De stad stond in brand en onder de burgerbevolking waren veel slachtoffers gevallen. Tijdens de vergadering van de raad der O.A.S. mengde de Costaricaanse afgevaardigde Facio zich op drama tische wijze in de bepsrekingen met de mededeling, dat hij zo juist verno men had, dat zich tanks bevonden in het plaatsje Santa Rosa bij Liberia. Costa Rica en Nicaragua namen niet deei aan de stemming over de resolutie. De vertegenwoordigers van Peru en Paraguay waren afwezig. Een Amerikaans vliegtuig, dat boven Costa Rica patrouilleerde, is door re bellen vanuit een ander vliegtuig be- jnhoten. Vermoedelijk was deze be schieting de reden waarom de commis sie van onderzoek van de Organisatie van Amerikaanse Staten haar vertrek naar Nicaragua op het laatste ogenblik voor onbepaalde tijd heeft uitgesteld. Van officieuze Costaricaanse zijde wordt vernomen dat de stad Santa Rosa, in de provincie Guana Casta, na hevige strijd in handen des opstandelingen is gevallen. Santa Rosa ligt tussen Libe ria en de Nicaraguaanse grens, mp on geveer veertig kilometer van de grens. Vier Amerikaanse en twee Cubaanse journalisten zijn Zaterdag jl. in de strijd, voorafgaande aan de val van Santa Rosa in handen der opstandelinr gen gevallen. Zij hebben, via de radio- omroep der rebellen, medegedeeld dat zij goed behandeld worden en dat het hun is toegestaan de strijd te blijven verslaan. De Zweedse regering heeft besloten, deze herfst een volksstemming in het gehele land te houden over de vraag of Zweden in het verkeer zal over- •gaan van „Itnkshouden" naar „rechts- houden", aldus wordt bericht door het liberale blad ,J3agens Nyheter",

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1