Vier vliegende schotels in formatie boven Schiedam Middenstandsbeurs krijgt reeds vastere vormen Personeel van de Jong bekeek schatkamers van verleden Kellner met reisbonnen voor Davos in Rotterdam Samenstelling Persraad Lege olietrein ontspoorde Generale Synode Ned. Herv. Kerk Chr. Historische Jongeren spraken over Nieuw-Guinea Inval in speelhuis te Den Haag Vossestaart in top: correct autorijder 2 TROUW Maandag 24 Januari 1955 SCHIEDAM Waarneming op Zaterdagavond Hoe het de E.S.S.-ers verging Filmavond CJVF Wijkavond Wijk IV Herv. Gemeente Deze week in Schiedam Op stationsemplagement Rotterdam-Noord, Op het rangeerterrein van station Rotterdam-Noord is gis teravond om 8.15 uur de draaibare truck van de derde tankwagen van een lege olietrein, bestaande uit een electrische locomotief met 33 tankwagens uit Pernis, op on verklaarbare wijze uit de rails gelopen. DUIZENDSTE SCHIP TE ROTTERDAM Burgerlijke stand van Schiedam Burgerlijke Stand van Rotterdam Zangdienst in Juliana kerk Gemeente-avond MAASSLUIS Toneel en muziek C.H. Jongerengroep? Termijnnoteringen VLAARDINGEN De vijftig best verzorgde boeken Monster-Zwaluwen 4-1 Ds. Wesseldijk weer praeses ONFORTUINLIJKE OPVARENDEN VAN „WATERMAN" Sleepboot „MAAS" op weg naar Panamees schip Cheque van 50.000 kilometer overhandigd Moeilijkheden met woonruimtecommissie Dit jaar millioenste emigrant in Australië Nederlander dood gevonden 'V— - Ruimere aanvoer van verse vis Bouw grootste logger voor Scheveningen 'Zwemmen Mary Kok verbeterde Europees record 100 meter vlinderslag Japanse Rijksdag- ontbonden Den Haag in massakamp geklopt door Rotterdam Visserijberich ten Schiedam is ongetwijfeld een plaats, die een grote aantrekkingskracht heeft op vliegende schotels. Konden wij enige tijd geleden melding maken van een waarneming van een onzer Schiedamse lezers, die tijdens zijn waar nemingen als amateur-astronoom, een vreemd lichtend voorwerp in de lucht had gezien, een waarneming, die later door andere werd bevestigd, thans is het de onderwijzer, de heer G. J. Nooteboom uit Kethel, Schiedam, die niet één lichtend voorwerp, maar er zelfs vier gelijktijdig in een vaste formatie heeft gezien. Zeer uitvoerig en nauwgezet heeft de heer Nooteboom ons van zijn waarneming op de hoogte gebracht. Het was een eigenaardige gewaar wording, die de heer G. J. Nooteboom, wonende in de Kerklaan 4, in de wijk Kethel van Schiedam, Zaterdagnacht kreeg toen hij omstreeks half twaalf, komende uit Schiedam, huiswaarts ging. Want plotseling werd de aan dacht van de heer Nooteboom ge trokken door een serie vreemde voor werpen, die daar hoog in de lucht voorbij schoten. Wat het precies ge weest zijn, kon de heer Nooteboom ons ook niet mededelen, maar wel is hij, de tijd is daar toch rijp voor, geneigd meer geloof te gaan hechten aan de geruchten omtrent verschijn selen, die zich voordoen wanneer in het algemeen over vliegende schotels gesproken wordt. Aanvankelijk stond hij zeer sceptisch tegenover deze ge ruchten. De vier voorwerpen die hij om precies acht minuten vóór half twaalf in de lucht zag kwamen hem voor als helder lichtende ringen. Er was name lijk een iets donkerder kern. De voorwerpen bewogen zich in een ruit- formatie in Westelijke richting, ter- Voor de competitie van de Rotterdamse Schaakbond speelde E.S.S. 1 ditmaal in Delfshaven tegen Westertoren 1. Op pa pier een der zwakkere tegenstanders uit de betreffende groep; de score liep dan ook snel op tot 52 voor de Schiedam mers. Heitsma, Schenner en Eering won nen, terwijl Janssens, Domselaar, Spruit en Van Wingerden remise speelden. De afgebroken partij van Van Eden, Van Heiningen en Stahlie zullen echter samen niet meer dan één punt opleveren. Al leen de eerste staat m. gewonnen, de an- dem zullen zonder verder spelen opge ven. Een krappe 64 dus voor E.S.S. Het tweede tiental had een overwinning hard nodig en tegen S.R.A. 1 uit Rotter dam werden dan ook alle zeilen bijgezet. De Schiedammers wonnen inderdaad met 654—3H: Met het derde tiental is het droevig ge steld. De serie nederlagen is met één ver groot, doordat verloren werd tegen H. V.O. 2 uit Vlaardingen. Het" werd zelfs de zwaarste van de serie VA834. E.S.S. 3 heeft 2 punten uit 5 wedstrijden en het degradatiegevaar kan alleen nog afgewend worden door de laatste ontmoeting (te gen Wilton-Feyenoord) te winnen. Maar dat zal niet meevallen. De grote „Irenezaal" te Schiedam was geheel gevuld met leden van de Christen Jonge Vrouwen Federatie en vele belang stellenden, toen Zaterdagavond de presi dente van het ringbestuur, dat de jaar lijkse filmavond voor de C.J.V.F. had ge organiseerd, mejuffrouw G. Mak, de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze open de. Na een kort begroetingswoord werd onmiddellijk overgegaan tot het vertonen van de beroemde bergfilm „Gouden Edel weiss" waarin gezellige Beierse dorps' tafereeltjes en i3et bet minst een aller genoeglijkste Beijerse boerenbruiloft wor den afgewisseld met prachtige natuur opnamen en spannende momenten van onversaagde berggidsen, die er in slagen de romantische hoofdpersoon Thomas, in eenzaamheid er op uitgetrokken om voor zijn geliefde Moni, de legendarische „gou den Edelweiss" te plukken, uit zijn be narde positie te redden. Een film die ons, mensen, uit ons dal wil omhoog leiden naar Boven, hoog boven alle bergkammen en afgronden tot Hem die ons in de grootste verhevenheid van het bergland wel heel nabij is. Deze goed bezochte vergadering werd door mejuffrouw Mak met een woord van dankbaarheid voor het vele genotene met dankgebed gesloten. wijl het de waarnemer toescheen alsof zij, ieder om hun as, zich met een ontzaglijke snelheid in een naar rechts draaiende richting rondwen telden. Het gehele verschijnsel ver dween na ongeveer 20 seconden uit het gezicht. Maandag: Irene. 5 uur: Wiikgemeente IV v. d. Herv. Gemeente. Wijkavond met film. Dinsdag: Musis Sacrum, 8 uur: Volks onderwijs. Propaganda-feestavond m.m. v. Schiedamse Onderwijzers-Toneelver eniging en -Muziekvereniging. Irene, 8 uur: Schiedamse Gemeen schap. Jaarvergadering Sectie Zang. Woensdag: Toonkunst-gebouw, Lange Haven 103 (ingang Walvisstraat), 8 uur: Algemene Fotokring Schiedam. Foto bespreking 3de ronde v. d. fotowedstrijd. Donderdag: Passage theater, 8 uur: Gusto's Muziekvereniging. Concert. Irene, 8 uur: Gereformeerd Jeugdver- bond. Voordrachtavond door de heer J. B. Oostervelder te Amsterdam met „De schrik van White Chapel". Musis Sacrum. 8 uur: Schiedams Poli- tie-Muziekgezelschap. Concert-feestavond met o.a. opv. toneelstuk. Cantine Drukkerij, Roelants, Korte Haven, 8 uur. Personeelsvereniging Roe lants. Dr. Melchior houdt lezing over eerste reis met de „Willem Barendz". Zaterdag: Irene, 7.30 uur: C.J.M.V.-jon- gensclub „Bidt en Werkt". Jaarvergade ring. Irene. 8 uur: Luth. ver. „Lutona". Op voering blijspel „Een zeeman ging uit passagieren". Ds. J. B. Schouwtok, Pred. Prot. Bond: Mr. H, Smulders, Dir. -N.V. Werf Gusto v.hfa. A. F. Smulders; P. J. Stam, voorz. Oir. Bestu renbond; A. M. Sunderman, Dir. N.V. DistUl. Wed. A. v. d. Eelaart; C. Tol. Oud Katholiek pastoor: D. A. J. v. d. Tuijn. Dir. N.V. Distill. Wetmeker Co.; A. M. v. d. Well, voorz. N.V.V. Besturenbond; B. Wilton, Dir. N.V. Dok- en Werf Mij. Wllton-Feijenoord; Weleerw. Heer Kap. G. J. B. Wit, Adviseur It JC. Midd. Bond afd, Schiedam; F, A. de Wolf*, voorz. V.V.V. Schiedam; G. N. Wols, Industrieel. Zoals wij reeds eerder .berichtten ligt het In de bedoeling van 29 April tot en met 10 Mei 1955 een industrie- en handelsbeurs In Schiedam te houden. Doe actie staat onder auspiciën van de Schiedamse Middenstandscentrale. De plaats is bepaald aan het einde van de Brocrsvest naast de ruïne van Oud-Mathenesse, die ook in het geheel betrokken zal worden door het aanleggen van een verlichting en hopelijk door de medewerking van een diergaarde. In de twee beurshallen en in een ge deelte van de consumptietent krijgt de middenstand van Schiedam de gelegen heid een stand in te richten. In Hotel de Kroon op de Koemarkt zal Dinsdagavond om 8 uur gelegenheid worden geboden iets meer over dit alles te vernemen ter wijl daar tevens gelegenheid bestaat, standraimte te huren tegen f 25 per m2. Gezien de grote menigte welke van Ko ninginnedag tot de Bevrijdingsdagen toe, zeker op de been zal zijn, juist in het centrum van de stad, mag op de be langstelling van het publiek in ruime mate gerekend worden, zo meent het Inhabé comité. Een garantiefonds van f 10.000,is op gericht, waarvan reeds een derde gedeel te is toegezegd. De adhesiebetuigingen om tot de op richting van deze beurs te komen vin den hun afspiegeling in de personen die in het ereeomité zitting genomen heb ben, dat bestaat uit: Mr. J. W. Peek. Burgemeester van Schie dam: Th. J. L. van den Ber®. WethGem. Schiedam; Mr. P. van Bokhoven, Weth. Gem. Schiedam; Mr. M. J, M. van Kinderen. Weth Gem. Schiedam; H. SaJbel, Weth. Gem. Schiedam: Mr. N. J. Post, Gemeente-secr.: A. van Minnenseer. K. v. K.; B. C. Hoo- gendam, Ere-voorz. Chr. Midd. Ver. Schie dam; Joh. Nauman Sr.. Ere-voorz. Kon. Mid. Bond afd. Schiedam; A. J. Vredebregt, Ere- voorz. BJC. Midd. Bond afd. Schiedam; mevr. E. M. den Boer. Voorz. Centraal Vrouwen Comité: Ir. C. Hoek, Dir. N.V. W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffenfabr.; Ds. A. Hoff man. Herv. pred.; M. Holi, voorz. Sehied. Gemeenschap; G. H. Jougenaar, Off. Leger des Heiis; L. Kamp, voorz. Ver. Nat. Feest en Gedenkdagen; Ds. W. A. Krijger. Ger, pred.; C. Meijer, voorz. KAB, afd, Schie dam: C. Rauws. Dir. Ned. Midd. Bank N.V. kantoor Schiedam; K. Beipma. Comm. van Politie; Hoogeerw, Heer Deken R. J. Reynen; Toen de trein een wissel passeerde reed het gedeelte van de trein na de derde wagon op een ander spoor door. Door het breken van de kop peling viel de lucfhtdruk weg en traden de remmen in werking. De trein kwam tenslotte tot stilstand. De laatste twee wagons kwamen dwars op de rails te staan en vormden een belemmering voor het hoofdspoor RotterdamGouda. De reizigerstreinen tussen, beide plaatsen moesten tot middernacht over enkel spoor geleid worden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. We! werden twee wissels vernield en werden de rails over een afstand van tweehonderd meter ontzet. In de haven van Rotterdam is het 1000ste schip van dit jaar aange komen. Het was het 2201 brt. me tende s.s. „Sousana Papadatos", re derij Fapadatos te Piraeus dat gis termiddag leeg uit Londen te Rotter dam aankwam en ligplaats koos in de Waalhaven. Vorig jaar kwam het 1000ste schip op 25 Januari binnen. Toen was het het Nederlandse schip „Nassau- haven". Wijkgemeente IV van de Hervormde gemeente te Schiedam zal vanavond in de grote zaal van (het gebouw Irene aan de Nieuwe Haven een wijkavond houden waar gespróken zal worden over het onderwijs aan doofstomme kinderen van de vereniging Effatha te Voorburg. Met kleurenprojectie zal het een en ander worden verduidelijkt. Tevens zullen op deze avond drie films vertoond worden, die zeker in het middelpunt van de belangstelling zullen Etaan. Geboren: Gerardus, z.v. 3. H. A. C. d. Meijden en W. M. Martens; Euge- iïus Hyacinthus W., z.v. H. Bruggeman en C. A. M. Collignon; Johanna H. H„ d.v, M. Broeren en M. de Ronde; Eli zabeth M„ d.v. P. Jaspers en E. Otten; Ellen, d.v, J. D. Sprong en J. Koning. Overleden; P. Vrijland 82 j.; K. M. Dekker, 95 j., wed. van J. Troost. Aangiften van 22 Januari. BEVALLEN: J de Visser—Wiltschut z: Bouman—Maat d; M Bruins Slotvan d; J I ValkenClark d; E Slefert— Jaase d; S A Eijs—Volk d; C van der VoordenKraaijenbrink d; A van Os— 3ruggeman z; H van DongenNak z: A f Schonenberg—de Kort z; A J G Blok— Kerskes d; J E PeetereNieuwhoff d: J van DuivenboodenCoenradle d; T van Gaaien—Barendregt d. OVERLEDEN: T Kok. vr, geh gew met K Don 74 i: P Moot, ongehuwde man 27 1; C Vogel, man van C van Kleef 67 j; E Maasland, dochter 12 j; J C Pors, vrouw van M Groeneveld 69 j; J Kcoreneef, man van M Schouten 63 j; J E Plomp, vr, geh gew met H de Ruiter 89 j; J M Kouw. vr. geh gew met F Prezel 69 j; G Sj Wcnse- laar. ongeh vrouw 80 j: C G de Jong, vr, geh gew met A von Lindern 77 j: J. de Bruiine. man van K Nuis 73 j: M A Voorstad, man, geh gew met C Xeijber 79 j: r> But, vr, geh gew met J Chr K van den Heuvel 79 j: M C Scheffer, vr, geh gew met L K Baaij 75 j; H den Braver, man. geh gew met H Sterkman 91 j; E I van de Voorde, dochter 6 j. Voorts als levenloos aangegeven: F viel- voiie—van der Linden, zoon. Voormalig Overschle: F van Vliet- vr, geh gew met M Klapwijk 84 i. Het hoofdbestuur van de Gereformeer de Evangelisatie te Schiedam, hield, in het kader van de „Samenkomsten voor iedereen" Zondag zijn eerste zangdienst in dit nieuwe jaar. De Julianakerk was beneden geheel gevuld toen ds. W. A. Krijger het votum uitsprak. Mevrouw Mimi van der Loo, zangdeclematrice te Den Haag, zong enige liederen waarin zij op de haar eigen wijze, de Blijde Bood schap vertolkte en de nodiging tot allen deed uitgaan. De heer C. Dubbeld bege leidde haar op het juist deze week aan de Evangelisatiecommissie overgedragen piano, welke voor dit doel uitstekend geschikt bleek en fungeerde ook als orga nist Het is 'n zeer prettig verschijnsel dat deze zangdiensten zich in een toenemende belangstelling mogen verheugen. Op Woensdag 28 Januari wordt in Sdhiedam een gemeente-avond gehou den, die wordt georganiseerd door de Contact-Commissie van de Ev. Luther se Gemeente. Door „Lutona" zal het blijspel in drie bedrijven ,,'n Zeeman ging passagieren" ten tonele voeren, onder regie van de heer A. Zuidgeest. Met medewerking van de toneelver eniging „Wallramit" te Maassluis gaf de harmonievereniging van de Verenigde touwfabrieken „Kunst na Arbeid" Za terdag in de cantine van de V.T. haar jaarlijkse uitvoering o.I.v. directeur B. J. M. Tissen. Het veelzijdige programma viel in de smaak van het publiek, on danks enkele min of meer opvallende ongaafheden. Jammer was het, dat en kele malen de zo noodzakelijke stilte werd verwaarloosd. Wallramitt vulde het tweede gedeelte van de avond met de opvoering van het blijspel „Brieven on der nummer" van Tis Nieuwaar. Dit stuk is enkele weken geleden in eigen kring, eveneens met succes opgevoerd. Het gezelschap beschikt over een goede kern van medewerkenden. De aanwezi gen hebben dan ook volop kunnen lachen om dol komische scènes van dit goed vertolkte stuk, dat echter vrijwel geen inhoud had. Er bestond voor deze avond kwam men voor muziek of heL toneel? veel belangstelling. O.a. woonden burgemeester en mevrouw Schwartz de uitvoering bij. Woensdagavond zal getracht worden een afdeling van de Christ. Hist. Jonge rengroep te Maassluis op te richten. Een aantal jongeren is opgeroepen tot bij woning van de oprichtingsvergadering op bovenvermelde avond om 8 uur in Sursum Corda. Sprekers zijn de heren F. J. Groot En- zerink. burgemeester van Maasland en J. Bolderhey, voorzitter van de ring Rotterdam der C.H.J.G. Vóór de oorlog was er te Maassluis een vrij grote C.H.-Jongerengroep. (Medegedeeld door de firma A. Makkreel. makelaar in granen). ROTTERDAM, 24 Januari. Vor. slot V.K. Mals Jan. Maart Mei Juli Ger Jan. Maart Mei Juli 30.50 29.6?12 29.67 28.80 26.45 26.20 24.45 29.75 29.72»2 S.K, 30.50 29.67 b 29.67 b 28.75 26.65 26.25 84 M Er zijn veel mensen, die bij het woord gemeente-archief', zich voor stellingen maken, die neerkomen op een naargeestige, saaie hoeveelheid met precisie gerijde vergeelde folianten, die alleen een dubieuze waarde vertegen woordigen voor een uitzonderlijk soort ingewijden. Of zulke voorstellingen ook leefden bij de groep personeelsleden van A. de Jong's scheepswerf en machinefabriek, die Zaterdagmiddag het Vlaardingse gemeente-archief be zochten, weten we niet, maar wel weten we, dat ze, zo al aanwezig, ge durende deze middag radicaal weggenomen zijn: iedereen had het bijzonder naar zijn zin en één middag bleek te weinig om in een min of meer volledig beeld van heel die interessante nalatenschap van het verleden te krijgen. De gasten werden door de gemeen te-archivaris de heer C. Fostma in de bibliotheek ontvangen, waar hü een summier overzicht gaf van de archief historie. Li de eerste plaats wilde hij er echter de nadruk op leggen, hoe verblijdend het is, dat in het eerste artikel van de archiefwet is vastge legd, dat in Nederland de archieven openbaar zijn, d.w.z. dat ze door ieder bezocht en geraadpleegd kunnen wor den. Dit is niet alleen prettig voor hen, die zich interesseren voor de .ge schiedenis van hun eigen geslacht, maar zeker ook voor schrijvers en ju risten. De laatsten maken bij rechts zaken niet zelden van de archiefstuk ken een dankbaar gebruik. De archieven zijn niet van vandaag of gisteren, nee, duizenden jaren voor het begin onzer jaartelling werden in het tweestromenland de kleitafel- tjes die van blijvend belang waren reeds zorgvuldig bewaard. Ook in Egypte legde men verzamelingen aan van de geschriften. De Romeinen leg den de bakermat voor de huidige wij ze van werken door een centraal ar chief in te richten onder de tempel van Jupiter. Zij waren ook de eer sten, die op perkament gingen schrij ven, hoewel de diploma's voor hun oud-strijders nog werden gegraveerd in koper. Ook in onze Westerse lan den werden de documenten, waarop vrijheden, rechten, eigendommen e.d. waren vastgelegd natuurlijk zuinig be waard. Uit de noodzakelijkheid der gelijke stukken te bewaren komt dan ook eigenlijk het hele archiefwezen voort, dat door R. C. Bakhuizen van den Brink omstreeks 1850 grondig werd georganiseerd. Een gemeente-ar chief. zoals in Vlaardingen moet dan ook in de eerste plaats gezien worden als de verzameling van voor de ge meente belangrijke rechtsgeldige pa pieren. Die stukken worden ter na dere documentatie tegenwoordig ech ter aangevuld met een uitgebreide bi bliotheek. een krantencollectie en een prentverzameling. Het belang van zo'n archief voor de gemeente wordt wel bewezen door het feit, dat in Vlaar dingen jaarlijks 6 a 7000 archiefstuk ken worden gelicht. De heer Postma vertelde, hoezeer de stichting van een speciaal nieuw gebouw zou worden toegejuicht, wat dan tegelijk gemeen te-museum zou kunnen zijn, want in feite heeft iedere archivaris als wens een museum „in zijn achterhoofd". De taak van de archivaris zelf is niet al leen die van de man, die de zaken op het archief regelt, maar vooral ook, die van de man, die erop uittrekt, om voor de gemeente belangrijke stukken te verkrijgen, door b.v. te bieden op veilingen. Na de inleiding trok het gezelschap in groepen door de „schatkamers van het verleden", nadat men de uitge zochte en zeer interessante stukken had bekeken, die in de bibliotheek Zaterdagmiddag was men voor het eerst in de gelegenheid bij de boek verkoper Aart Pontier te Vlaardingen de vijftig best verzorgde boeken van 1953 te bekijken. Van die geboden ge legenheid werd een flink gebruik ge maakt. Er waren heel wat belang stellende stadgenoten, die op hun ge mak de fraaie boekwerken doorsnuf felden en hun bewondering voor de kunstenaars, die dit prachtig werk maakten niet onder stoelen of ban ken staken. De tentoonstelling za! deze hele week nog te zien zijn in de zaak aan de Smalle Havenstraat. Er is zowaar Zaterdag nog gevoet bald! De oefenwedstrijd MonsterZwa luwen vond op een goed bespeelbaar terrein plaats, waarop sneeuw en ijs geen sporen hadden achtergelaten. Bij rust had zwaluwen dat met 4 en na de vervanging van Jac. den Boer zelfs met 5 inval lers uitkwam, een 1-0 achterstand. Kort nadat het 2-0 was geworden, zorg de W. Visser voor een tegenpunt. maar door twee doelpunten van de gasthe- rea werd op de eindstahd 4-1 waren neergelegd en van een duide lijke toelichting werden voorzien. De bijzondere aandacht van de bezoekers had de prentenverzameling met hon derden afbeeldingen van Vlcardingen in het verre en nabije verleden. Mo menteel wordt deze verzameling uit gebreid met honderden opnamen, die m opdracht door een fotograaf van Vlaardingen worden gemaakt. Na. de. rondgang, tijdens welke .ongemerkt de uren waren voorbijgevlogen, dank te een van- de. heren namens het ge zelschap de heer Postma en diens as sistent hartelijk voor hetgeen men op deze middag had mogen genieten. De leeszaal van het archief is, zoals men zal weten, geopend op werkdagen, uitgezonderd Zaterdagmiddag, van 8.30 12.30 en van 1417.30 uur en op Woensdagavond van 2022 uur. De Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk is vanmorgen op Woudscho- ten geopend door het oudste lid in jaren, ds. C. M. Luteyn te Groningen. Tot praeses werd herkozen ds. H, J. F. Wesseldyk; tot assessor ds. L, Kievit, terwijl tot secundus assessor ds. G. de Ru, tot tertius assessor ds, P. 33. van Leeuwen, werden gekozen, In het breed moderamen benoemde de Synode voorts: G. A. Leeuwin, Den Bosch; C. Kleywegt, Nijmegen; J. van Antwerpen. Meppel; D, Botje, Middel burg; E. Burir.gh. Blijham; A. A. Elzin- ga, Amsterdam; ds. C. M. Luteyn, Gro ningen. Ds. C. E. van Voorthuysen, Breda stelde zich niet herkiesbaar. Twee vrouwelijke opvarenden van de Waterman, op weg naar Nieuw- Zeeland, hebben weinig geluk gehad. Het waren de 21-jarige Rensiana Cla- rite en mevrouw Sara PleyteVan Gaenen. Beiden werden namelijk ziek aan boord en moesten een operatie on dergaan. Zij werden kort na aankomst van de Waterman naar het hospitaal vervoerd en daar geopereerd. Mevrouw Pleyte kon de reis vervolgen, maar me juffrouw Clarite is op Curacao achter gebleven. Intussen weet de „Amigoe di Cura cao" te melden, dat mevrouw Pleyte en haar echtgenoot alles hadden ver kocht om de reis te kunnen maken en niet over geld beschikten. Curacao is echter een gastvrij land met hulpvaar dige mensen. En dus waren chirurg en hospitaal gaarne bereid de noodzake lijke medische bijstand te verrichten zonder een rekening te schrijven. De heer Pleyte was zo dankbaar, dat hij zijn laatste doos met tien sigaren aan bood en tot tranen geroerd zijn dank betuigde. Intussen maken beide patiënten het goed en is verder alles wel aan boord. Der traditiegetrouw kregen de opva renden van verscheidene bewoners van Curacao een „lift", zodat zij in de en kele uren, dat zij in het Westelijkste stukje van het rijk vertoefden, een kans kregen ook inderdaad iets van het eiland te zien. De kapitein van de Waterman sein de, eenmaal weer op volle zee, dank over van passagiers en bemanning aan de gouverneur. De sleepboot „Maas" van L. Smit en Co., is vanochtend om half tien van Hoek van Holland uitgevaren om assis tentie te verlenen aan een Panamees schip dat vlak vor de kust machine- schade heeft opgelopen. Het is de 5967 brt. metende „Ruby Stone" van de Al- vion Steamship Company Panama. De woonruimtecommissie te Pijnacker heeft en bloc met onmiddellijke ingang ontslag gevraagd» Oorzaak is verschil van mening met het college van B. en W. over de toewijzing van leegstaande woningen. Het zou herhaaldelijk zijn voorgekomen dat adviezen van de commissie door het college eenvoudig ter zijde werden ge legd, zonder dat de commissie in kennis werd gesteld van de motieven. Een bespreking tussen college en com missie heeft nog geen resultaat opgele verd, ofschoon wel vaststaat, dat de com missie zich nog nader zal beraden. De Vlaardingse Christelijk Historische Jongerengroep toonde Zaterdag avond een flinke belangstelling voor de lezing, die voor haar in gebouw Obadja. door de heer Rademakers werd gehouden. Nadat de vergadering door de heer J. van Wijk, de voorzittergeopend was, begon de heer Rademakers met een en ander van de geschiedenis van Nieuw-Guinea te vertellen. Het land, dat ongeveer 1510 door de Portugezen werd ontdekt. Die zagen echter weinig perspectief in het land en voeren na het vluchtig bekeken te hebben weer weg, zonder het in bezit te nomen. Ongeveer twintig jaar later kwamen de Spanjaarden met hun schepen langs, gangen aan wal, vonden sporen van goud en noemden het eiland daarom Isla del Oro, goudeiland. Later kreeg het van deze Spanjaarden de naam, die het nu nog heeft, Nueva Guinea, naar het reeds ondekte Guinea in Afrika. Toen de goud-verwachtingen van de Spanjaarden niet veel opleverden en de Papoea's wild en onhandelbaar ble ken trokken de Spanjaarden zich te rug waarop de Nederlandse Verenig de Oost-Indische Compagnie, die in die tijd juist sterk zijn vleugels uitsloeg, het zich toeeigende. Bij Nederland bleef Nieuw-Guinea eigenlijk steeds het zwar te schaap een soort strafplaats (het kamp Boven Digoel), dat altijd het eerste slachtoffer van voorkomende be zuinigingen werd en waarmee men zich in feite pas begon te bemoeien, wan neer anderen er zich voor gingen in teresseren. Dat was niet zo vreemd, want waren niet de Grote Sosnda- eiiapden veel gemakkelijker en winst gevender te exploiteren? In 1828 kwam Australië hoopt dit jaar de millioenste emigrant sedert het einde van de oor log te verwelkomen, aldus deelde de heer W. D. Borrie, hoofd van de afde ling demografie van de school voor onderzoek van de sociale wetenschap pen van de Australische Nationale Uni versiteit gisteravond voor zijn vertrek naar Parijs mede. De heer Borrie, die vier dagen in Nederland verbleef, zei- de dat Australië werkt aan een plan om de bevolking, die thans 9 millioen zielen bedraagt, te doen toenemen tot 31. 400.000 personen in 1967. Er was volgens hem geen reden te veronder stellen, dat dit streven niet zou kunnen worden bereikt. De economie van Australië is gezond en de industrie breidt zich snel uit. In alle bedrijfs takken zijn voldoende goede betrek kingen. Op het ogenblik zelfs meer dar. 65.000 beschikbaar. De Nederlander George Jean Richter is gisteren in Anzia, Italië, dood in zijn bad kuip aangetroffen. Volgens de artsen heeft hij waarschijn lijk een hartaanval gehad, veroorzaakt door de te hoge temperatuur van het water. De politie weet het oorspronkelijke adres van de heer Richter in Nederland niet. Deze woonde reeds enige tijd in Anz de eerste bestuursvestiging der Neder landers, terwijl in 1855 een begin werd gemaakt met de zending in de onme telijke gebieden, die intussen goede re sultaten bereikte"- ongeveer 1/5 der bevolking van, naar zeer ruwe schat ting 1 millioen ring over tot het Chris tendom, De heer Rade-makers ging hier na uitvoerig in op de problemen, die er liggen op het gebied van de com municatie, van de volkenkunde van de talen, van de opvoeding en van de ex ploratie. Na de pauze wijdde men een bes-preking aan dit onderwerp. (Van een onzer verslaggevers) Een aantal leden van de Haagse politie heeft Zaterdagavond een inval gedaan in het pand aan de Groot Hertoginnelaan 11a, waar op de tweede verdieping gelegenheid ge geven werd voor baccarat, een spel met kaarten. Veertien personen wer den aangehouden en naar het hoofd bureau van politie gebracht. Tevens nam men een bedrag aan geld, ver moedelijk ongeveer ƒ1000, in beslag. Vier personen zijn gisteren om ge zondheidsredenen in vrijheid gesteld, maar de overige tien zullen aan staande Woensdag voor de Officier van Justitie worden geleid". De overval geschiedde zonder enige moeite. Toen een aantal rechercheurs aanbelde aan het pand, waarvan men het vermoeden had, dat hier een speelgelegenheid gevestigd was, werd direct opengedaan. Bovengekomen zag men, dat tien vrouwen en vier mannen bezig waren met het ver boden kaartspel. Onder hen bevond zich de croupier, de 45-jarige kapper J. van S., die reeds een aantal ver oordelingen wegens een dergelijke affaire achter de rug heeft. De hoofdbewoonster van het pand, de 33-jarige P. J. C.-S., deed mee met het spel. Allen werden medegenomen voor een nader verhoor. Het pand waarin de overval ge schiedde, stond bij de Haagse politie niet bekend als speelgelegenheid. De leeftijd van de spelers varieerde tussen de 79 en de 30 jaar JA V K V WEK. krlluer bij hc. café- mtnurant V'rfd'nUurj ie Utrecht, is f'i'i! eenvoudig man. Tc zouden hem een kellner onder de Lel Ine rs kannen noemen i>l breder gezien nel „een kellner onder alle levenden". Maar sinds enkele maanden mogen up aan Kuyper fonder zijn collega's heter hekend als Janeen bijzon dere plants toekennen. En dat niet direct in het restaurant-bedrijf, hoe wel hij ook daar zijn sporen tt el verdiend zal hebben. Oké, meer nog heelt jan Kuyper zich beroemd ge mankt door zijn Dmos-bonnennrtie voor t.b.c.-piitiëntpn, liet heeft in bijna alle kranten ge staan. en ook mor de radio heeft de naam jan Kuyper een bekende klank gekregen. Het ging allemaal zo. De Hohoca begon verleden jaar reis bonnen uit te geven. Wie bij de firma kocht ontving reisbonnen die recht gaven op een treinreis nier een bepaalde afstand. Bovendien schreef de Hohoca een prijsvraag int. De eerste prijs tens een gratis reis naar Parijs. En die won Jan Kus per. Naar de Utrechtse kellner liet dit buiten kansje schieten. Hij maakte een grote kartonnen dons, gooide daarin zijn reisbonnen en zette de spaarpot op een in 't oog vallend plaatsje in hel restaurant Vredenburg in Utrecht. Zo begon de actie van de Utrechtse kellner met het doel t.b.c.-patiönten een gratis reis naar Davos of roor gezonde patiënten een gratis reis terug naar Nederland te verschaffen. Het initiatief groeide uit, tal een grootscheepse actie. Pers en radio gaven de grootst mogelijke ruchtbaar heid aan het werk van Jan Kuvper. En weldra stroomden de bonnen tan heinde cn verre binnen. Vooral scho lieren en in het bijzonder de Utrecht*** hielpen Jan Kuyper bij het verzamelen tan de kilometers. \7ASDAAG 15 Jan Kuyper in Rot terdam geu eest. Een colonnef bestaande uil xijf auto's brachten een „tuigen tol geladen'* met reisbonnen naar hel hoofdkantoor t an de ïïo- bocn nan de Heemraadssingel. En in dr grote versierde achterkamer tan het Hub oen-kant oor ot erhundigde jan Km per zelf een aantal pakketten naar in in totaal voor 50.000 km aan bonnen waren verpakt, aan de direc teur i an de Hohoca. de heer H. t an Bokhoien. De cheque, naar op ruuttv- keurig het aantal kilometers terts aangegeven* mocht me}. M. J. Hom- bachmaatschappelijk werkster tan het Nederlandse centrum te Daros in ontvangst nemen Jan Kuyper noemde noemde het result nat tan zijn actie oienvcldi gend. In een kort en bondig speech je dankte hij behalve zijn naaste mede tverleer*, het gehete Nederlandse tolk voor de bereidwillige hulpverlening. De nctie is nog niet ten einde Tot 1 Maart blijft Jan Kuyper op zijn post. Tot die datum hoopt hij iedere morgen weer zijn brievenbus thuis in Utrecht verstopt te vinden met een hoeveelheid reisbonnen. Voor ruim dertig t.b.c.-patiëntcu heeft deze actie reeds een vrije reis naar Daros opgeleverd. Maar Jan Kuyper gaaf door en h(j hoopt nog eens naar Rotterdam te konten, om, wie zal hei zeggen, misschien wel voor hon derd patiënten een „reisje" naar of van Daros te kunnen a*v r (Van een onzer verslaggevers) De afgelopen week gaf te Scheveningen een ruimere aanvoer van verse vis te zien, dan de laatste acht weken het geval was geweest. Wel was de kust visserij nog niet geheel op dreef, maar toch is er reeds grotere oedrijvigheid merkbaar. Ook enkele loggers voerden hun vis te Scheveningen aan. Anderen gingen evenwel naar IJmulden in ver band met de slechte toestand van de haven. Doordat de zuiger „Bdanka" van de enkele rustige dagen gebruik ge maakt heeft om met het op diepte bren gen van de haveningang te beginnen, konden loggers reeds met hoog water en kalme zee ongehinderd binnen komen. Men hoopt als het rustige weer enige tijd aanhoudt, de haven weer geregeld be vaarbaar te kunnen maken voor de kust- vissers en kleinere loggers. Voor de Maandagmarkt liepen gedu rende de Zondag zeven trawlloggers bin nen, nl. zes zg. kustloggers met tong en scholvangsten cn een zg. Noordlogger met circa 700 kisten schelvis en 500 kabeljauwen, zodat de handel keus kan maken uit een ruime sortering vis. De - loggers» hadden met veel slecht weer te kampen gehad, waardoor de uit oefening van de visserij zeer bemoei lijkt werd. Op de Noordelijke visgronden had men zelf met zware storm te kam pen. De Sch. 54 liep aldaar schade op aan het dekhuis en ook werden enige ruiten va nhet stuurhuis kapotgeslagen door overkomende zeeën. Een drietal loggers van de rederij Frank Vrolijk, die gedurende de afgelopen weken met de drijfnetten in het kanaal op haring visten, hebben deze visserij beëindigd wegens slechte resultaten. Bij de scheepswerf „De Industrie" te Alphen aan de Rijn, is een begin ge maakt met de bouw van een trawler voor rekening van de N.V. visserij mij C. Vroljjk v/h te Scheveningen, nu gevestigd te IJmuiden. Het schip zal met een afmeting van 44 m lang, 7.25 m breed en 4 m diep het grootste vaartuig worden onder Schevenings nummer. Het zal worden voorzien van een 600 pk M.W.M,-motor, alsmede een moderne navigatie-instal- latie. Men hoopt het schip in Juli bij het begin van het haringtrawlseizoen in de vaart te kunnen brengen. Tijdens zwemwedstrijden te Dordrecht verbeterde Mary Kok het Europese en Nederlandse record op de 100 meter vlinderslag. Het „Robberi'-zwemstertje liet 1 min. 16,4 seconden voor zich afdrukken, waarmede zij 0,2 seconden beneden het Europese record bleef, dat Jutta Langenau (Oost-Duitsland) bij de Europese kampioenschappen op 31 Au gustus 1954 te Turijn op 1 min. 16,6 seconden had gebracht. Op de Neder landse recordlijst prijkt de naam van Mary Kok als het eerste meisje dat beneden de limiettijd van 1 min. 18,4 sec. bleef. Bij Koninklijk Besluit zijn met in gang van 1 Januari 1955 voor een pe riode van twee jaar benoemd in de ■persraad; tot lid-voorzitter: M. A. Rei- nalda, te 's-Gravenibage; tot lid-onder voorzitter: J. Meyer, te 's-Gravennage; tot leden: W. H. van Baarle. te Over- veen; H. J. van Balen, te Wassenaar; A. M. Banda, te Kolium; dr. E. Die nier, te Rotterdam; C. M, Dosker, te Roermond; L. S. J. Hanekroot, te 's- Gravenhage; J. VV. Henny, te Leiden: H. Korte jr., te Amsterdam; J. G. J. Nieuwenhuïs, te Rotterdam; R. W. P. Peereboom te Heemstede H M van Rand wijk, te Amsterdam; H, de Ruig, te Heemstede: mr. K. T. M. van Rijcke- vorsel, te 's-Graverthage; L. F. Tyim- stra, te de Bilt, en jkvr. mr. C. W. I. Wttewaali van Stoetwegen, te 's-Gra- venhage. Er heeft zich een commissie ge vormd, die de werken van de onlangs overleden opperrabbijn J. Tal zal doen uitgeven. Eveneens zullen enkele wer ken van zijn vader Opperrabbijn Tobias Tal worden herdrukt, o.a. het werk Oranjebloesems, dat de heer Tobias Tal heeft geschreven t.g.v. de inhuldiging op 6 September 1898 van H.M. konin gin Wilhelmina. Een uit Scandinavië afkomstige ge dachte heeft ook in Nederland ingang gevonden. Bij ome Noorderburen voeren steeds meer automobilisten een vossestaart in top, ten teken van het feit dat lij lid zijn van. de „broederschap van sportieve en correcte automobilisten". Zij bevesti gen. de vossestaart aan antenne of vlagge- standaard. Ook in ons land zijn reeds negen wagons met dit wuivend symbool in top gesignaleerd. De eigenaars geven daarmee tc kennen, dat zij altijd bereid zijn een andere vosse- staartdrager met raad en daad te heipen. De automobilisten, die dus een vossestaart voert aan zijn antenne, neemt daarmee de morele verplichting op zich inderdaad een sportief en correct automobilist te zijn. Het is echter moeilijk in ons vosson- arme land aan een mooie staart te komen. De „Vossen-club-Nederland", waarvan het secretariaat gevestigd is te Amsterdam, heeft op zich genomen dergelijke vossen staarten voor een kleine groep automobi listen tegen vergoeding beschikbaar te stellen. r De regering-Hatojama heeft Maan dag de Japanse Rijksdag ontbonden en bepaald, dat 27 Februari a.s. al gemene verkiezingen zullen worden gehouden. De regering was gemachtigd de ontbinding te gelasten op grond van een eind 1954, toen zij het bewind- Josjida verving, tussen de democra tische en de socialistische party ge sloten overeenkomst. De socialisten hadden Rijksdag- ontbinding en het houden van nieu we verkiezingen tot een voorwaarde gemaakt voor deelneming aan de regering-Hatojama, Niet minder dan 130 dammers lever den Zaterdag- slag in de ruime recreatie zaal van het Girogebouw, te De» Haag, waar de jongste damclub GONA haar domicili heeft. De helft van dit aantal bestond uit Rotterdammers en deze slaagden er in de verdedigers van de eer van het jubilerende Haagse dam- dfstrict een beduidende nederlaag toe te brengen. Met de cijfers 7159 een verschil dat aanvankelijk nog veel groter was legde de Maasstad beslag op de door de gemeente Den Haag beschikbaar ge stelde medaille. De meeste belangstelling ging uiter aard naar de gevechten aan de eerste tien landen, .ondanks het feit dat aan weerskanten verscheidene bekende spe lers ontbraken. cn De Haagse aanvoerder Kinnegen ont moette de nationale crack Jon Born, die het niet verder dan een puntenver deling kon brengen. Door een zege van Doon, een nederlaag van A. Bom en remises van Grouwstra, Van der Brug Van Rooy, Wens en Wolff, bleven hier de partijen op gelijke voet, waarna Kain de stand op 10—g bracht en Boog even eens op fraaie wijze een winststand be reikte. doch op het allerlaatst jammer lijk faalde, maar toch het genoegen smaakte voor het eerste tiental van Den Haag het winnende elfde punt te scoren. Een kleine pleister op de wonde, die de totaal-nederlaag echter niet kon uitwissen. De zg. „Operatie-Hamer", de grootste welke tot nu toe door de Britse veilig- heidsstrijdkrachten in Kenia tegen de opstandige Mau-Mau is ondernomen, heeft tot dusverre er toe geleid, dat bijna honderd Mau-Mau-leden op de een of andere wijze (b.v. door aanmelding bij de autoriteiten) zijn uitgeschakeld. 's-GRAVENHAGE. 24 Jan. Loggers verse haring: Sch 63 met 320 kisten voor f 4730.notering verse haring 13.3018.— per kist van 40 kg. Loggers verse vis. Seh 54 met I 17.500.— 24—10.00.—, 72—8300.-. 200—6800.—, 87—7900.—. 326-8800 -, 314— 7870.—. Prijzen verse vis: laptong 2.10— 2.24, groot middeltong 1.86'4.Klein middeltong 2.10—2.20. tong 1 2.13—2.30, tong 2 2.16—2.26. tarbot i 1.85—1.90, tarbot 2 1-251.30, tarbot 3 90—1.10, tarbot 4 55—00, grote schol 20—22, groot middelschol 34- 36, middelschol 22—25, kleine schol 13— 21.50, grote schelvis 26—28. groot rmcdel- schelvis 25—27, klein middelschelvis 21.50 —24. schelvis .1 17—19, schelvis 2 15—17.50. wijtmg 15.50—21. grote kabeljauw 3855, (uitleggers), middelkabeljauw 30—40, ka beljauw 1 26—30. kabeljauw 2, 20—25, koolvis 18—22, schar 25—30.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2