De Kerk als schild Interpellatie-Droesen de Tweede Kamer Adenauer in het offensief voor de Parijse verdragen Pekings antwoord met spanning verwacht Onelegant artikel in Frans blad MINISTER MANSHOLT OVER MELKPRIJS Salarisverhoging voor lagere ambtenaren? 111 De vergeten brief Quemoy moet ook verdedigd worden Maakte Gezondheidsdienst voor Dieren een misrekening? Record woningbouw Scheef beeld van ons Koninklijk Huis WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 2993 Weerbericht Argi entijns gouverneur neergeschoten Amerikaans gebied door wervelstorm geteisterd „VERTROUW DE RUSSEN NIET!" NA UITNODIGING VEILIGHEIDSRAAD: Veestapel moest worden afgeslacht 0. v. d. Heide overleden Eisenhower niet weer eandidaat voor het presidentschap? Hansen premier van Denemarken Nieuwe nederlaag voor JYl.-France (Van onze parlementaire redacteur) DE Tweede Kamer heeft gistermiddag, zoals we reeds in een deel onzer edities meldden, in haar eerste vergadering na het Kerstreces de heer Droesen (K.V.P.) verlof verleend aanstonds zijn aangekondigde interpellatie over het melkprijsbeleid te houden. De interpellatie-Droesen heeft de Tweede Kamer gisteren de gehele middag beziggehouden en zou ook vandaag nog op de agenda staan, omdat nog niet ahe agrarische Kamerleden, die zich als spreker opgaven, over het melkprijsbeleid het woord hebben gevoerd. De interpellatie van de heer Droesen en het antwoord van minister Mansholt hebben geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. Gevaarlijk In Frankrijk bloeien de pruimebomen Noel Field en zijn vrouw blijven in Hongarije A Zie verder pagina 4 IN spanning wacht de wereld af, of communistisch China gevolg zal geven aan de uitnodiging van de Veiligheidsraad, vertegen woordigers naar New York te zenden om het debat in de raad over Formosa bij te wonen. De zitting van de Veiligheidsraad is verdaagd tot het antwoord van Peking zal zijn ontvangen. De premiers van het Britse Gemene best, die in Londen bijeen zijn, hebben besloten voorlopig geen on afhankelijke stappen in de kwestie-Formosa te doen. Zij willen eerst de verdere behandeling in de Veiligheidsraad aanzien. De premiers verwachten, dat Peking de uitnodiging zal aanvaarden, maar de meesten van hen zijn pessimistisch gestemd over de kansen op een „staakt het vuren" Premier Nehroe van India zou zich achter de aanspraak van de Chinese communisten op Formosa hebben ge steld. Gisteren had hij een onderhoud met de zaakgelastigde van communistisch China in Londen, Hoean Hsiang. EISENHOWER: Minister Kernkamp moet rusten Weer vliegdekschip naar Formosa Botterdam: Witte de Withstraat 30 Tele£. 115700 (4 1) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 "s-Gravenhage: Huygenspiein Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm "Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 eert Verschijnt dagelijks THaxum- Directie: C. A. KEUNTNG en Mr. K. VAN HOLTEN Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend ma tige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. ZON EN MAAN 3 Febr. zon op S 21onder 17 32: maan op 13.22. onder 8.42. - <5. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT fNDIEN men de verkerkelij king zoals wi] die gisteren beschre ven en aan de practijk toetsten, ver werpt, komt men toch voor de vraag >e staan naar de verhouding tussen Kerk en de Chr. partijen, organisaties «1 verenigingen. Zodra men daarover spreekt en zo dra men er voor pleit, dat de Kerk duidelijk de doorbraak zal afwijzen of alleen maar vraagt, dat de Kerk in haar ambtelijke arbeid het werk der Christelijke partijen en organisaties zal steunen, ontmoet men herhaalde lijk, ook b.v. bij predikanten en ande re ambtsdragers, die zelf met hart en ziel zulke partijen en organisaties zijn toegedaan een zekere reserve. Ter linker zijde van de zodanigen houden zich dan figuren op die poli tiek ongeïnteresseerd zijn of die alleen maar critiek op die partijen of orga nisaties weten uit te brengen, terwijl er ter rechter zijde zich bevinden, die op het pleit om de steun der Kerk, volmondig met ja antwoorden. Voor ons zijn vandaag de eerstbe doelde Kerkelijke ambtsdragers het belangrijkst. De ongeïnteresseerden zijn een decadentieverschijnsel apart en degenen, die ja zeggen zijn voor oos gelukkig geen probleem. LATEN wij beginnen met te zeggen, dat het volkomen begrijpelijk is, dat iemand die enerzijds de Christe lijke organisatie toegedaan is, doch anderzijds ook, en terecht vuurbe- nauwd is voor verkerkelijking, enige reserve aan de dag legt wanneer hem gevraagd wordt naar een duidelijke positiekeuze voor het systeem van de Christelijke organisatie door de Kerk, Hij vreest nl. door een positief'getui genis terecht te komen in het door hem en door ons bestreden euvel der verkerkelijking. Het is dan ook duidelijk, dat hij die hier bij de Kerk aanklopt een wijze matiging en beperking in het vragen aan de dag moet leggen. Wie hier te veel zou vragen komt terecht bij het tegenovergestelde van wat hij vraagt. De mogelijkheden zijn hier beperkt en zij zijn beperkt door de twee gren zen, die prof. Ridderbos in zijn gis teren door ons aangehaald tfjasjtike) heeft gesteld. Enerzijds is dat'de ver kerkelijking zelf, waardoor het Kerke lijk ambt een overspannen opdracht en de gemeente een ondergraven ver antwoordelijkheid krijgt. Anderzijds is dat het feit, dat Gods Woord zich niet laat opsluiten binnen de wanden van de kerk. „De kerk, die Christus pre dikt, raakt daarom alle dingen." Wanneer men ons vraagstuk aldus beziet komt men tot de conclusie, dat we hier met de vrijheid van het lid der gemeente te maken hebben en met de opdracht voor het lid der gemeente om ook op politiek en sociaal gebied werkzaam te zijn in de dienst van het Koninkrijk Gods en tevens dat dit de Kerk in haar ambtelijke dienst niet ongeïnteresseerd laat, maar raakt. Dat laatste kan niet anders beteke nen dan dat de Kerk niet over de poli tiek en over de vraagstukken en orga nisaties van het politieke en sociale leven als zodanig oordeelt, maar wel dat haar de principiële instelling van de gemeenteleden in dit opzicht raakt Want die principiële instelling heeft alles te maken met het beleven van het geloof. Er kunnen allerlei oorza ken zijn voor een verkeerde principiële instelling bij een lid der gemeente. Wij oordelen daar niet over. Dat moei de Kerk zelf doen in haar kerkelijke bediening. En wat de Kerk in bepaalde gevallen wil doen, zal zij dan ook zelf moeten uitmaken. MAAR de Kerk zal, naar het ons voorkomt, bij het stellen van de eis, dat men zijn Heiland heeft te dienen ook op politiek en sociaal ge bied niet kunnen volstaan met die eis in het algemeen en als het ware in een tijdloze ruimte te lanceren. De Kerk kan zich daarbij niet los maken van de tijd waarin zij staat. Ook zij en juist zij zal die tijd en wat hem beweegt „geestelijk" moeten on derscheiden. Zij zal dus principieel niet voorbij kunnen gaan aan een verschijnsel als de doorbraak, dat immers duidelijk beoogt een structuur verandering in onze politieke, sociale en culturele samenleving. En de Kerk zal zich daarbij moeten realiseren, dat haar eigen plaats in de samenle ving daar ten nauwste bij betrokken is. Het komt ons voor, dat de Kerk in haar ambtelijke openbaring zich dan zal moeten realiseren, dat zij de ge meente, zoals die in het politieke en sociale leven in de Christelijke orga nisaties de strijd om die samenie- vingsstructuur heeft aangebonden, niet In de kou kan laten staan. De gemeenteleden, zoals die deze strijd voeren, moeten in de ambtelijke dienst der Kerk, een geestelijke rug gesteun hebben. Zoals de opgeheven handen van Mozes het leger van Jozua tegen Amalek steunden, zo moeten de Christelijke partij, de Christelijk-socia- le organisatie en het Christelijk ver enigingsleven, de Kerk voor en achter zich weten. Het gaat dus niet om een oordeel over bepaalde maatregelen of over bepaalde organisaties. Daar kan de Kerk buiten blijven. Het" gaat om de waardering van het systeem, om cU erkenning van de noodzakelijkheid Subsidies struikelblok voor de Benelux (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen heeft de raad voor aangelegenheden van het burger lijk rijkspersoneel, bestaande nit vier ministers onder voorzitterschap van de minister-president, dezer dagen beslo ten het vraagstuk van de ambtenaren salarissen weer in het georganiseerd overleg te brengen. Verwacht wordt dat de bespreking in de tweede helft van deze maand gehouden zal worden. Aangenomen mag worden dat de mi nisters besloten hebben de voorgeno men maatregelen tot denivellering van de salarissen van het hogere personeel gepaard te doen gaan met een salaris verhoging voor het lagere personeel. Een voorste] hiertoe werd in October gedaan door de Nederlandse Christelij ke Bond van Overheidspersoneel en la ter ook door de andere ambtenaren- organisaties. 4 Over deze voorstellen die ingediend werden nadat de regering haar voorne men kenbaar had gemaakt om -ot de- mvelleringsmaatregeien voor net hoge re personeel over te gaan. is slechts éénmaal in het georganiseerd overleg van gedachten gewisseld. Daarna heeft de regering op dit punt niets meir van zich laten horen. De ambtenarenorgam- saties hebben -daarover onlangs hun mis noegen geuit, waarna de ministers, die de rijfcspersoneelsaangelegenheden be hartigen. er Vrijdag een bespreking aan hebben gewijd. Tot op welke hoogte de regering met de voorstellen van de organisaties mee kan gaan is nog met bekend. De gouverneur van de Argentijnse provincie Eva Perón. Anania, i= Maan dag zwaar gewond door twee revolver schoten op het ogenblik dat hij een krans legde bij het hoofdkwartier van de Argentijnse vakvereniging in Santa Rosa, de hoofdstad van de provincie. De aanslag werd gepleegd door de voormalige minister van Openbare Wer ken van de provincie, Tiemo, die drie maanden geleden na een meningsver schil met de gouvereur moest aftre den. Tiemo is door de politie aange houden. Honderden mensen, die naar de krans- legging waren komen kijken, waren ge tuige van de aanslag. De gouverneur is onmiddellijk naar een ziekenhuis overgebracht, waar hem bloedtransfu sies zijn toegediend. Een wervelstrom heeft het gebied in de omgeving van de plaats New Alba ny, in de Amerikaanse staat Mississippi, geteisterd. Ook boven de staat Arkan sas heeft een tornado gewoed. Vast staat, dat hierdoor tot nu toe 23 per sonen om het leven zijn gekomen, waaronder negentien inwoners van het nabij New Albany gelegen plaatsje Commerce, waar ook 38 woningen wer den vernield. Ook een school is getrof fen, waar tenminste drie kinderen om het leven zouden zijn gekomen. De aangerichte schade is aanzienlijk. De interpellant diende in tweede ter mijn een motie in, die naar het zich laat aanzien weinig kans heeft te wor den aangenomen. Daarin worden zaken aan de orde gesteld, die meer passen in een debat over het regeringsbeleid over het actuele vraagstuk van de lonen en de prijzen. De socialistische fractieleider, mr. Burger, vroeg zo'n debat met de rege ring op korte termijn aan de hand van een nota, die een kort overzicht bevat van de vraagstukken van het verloop van de kosten van levensonderhoud, de huren, de belastingpolitiek, de prijsstij gingen, de prijsvorming en de sociale uitkeringen. De opsomming van al deze vraagstukken, waarover de regering een korte nota zou moeten samenstellen, verwekte bij de Kamer grote hilariteit. De communist, de heer Gortzak, haast te zich met op te merken, dat mr. Bur ger de lonen vergeten was. Dr. Kortenhorst, de voorzitter, wilde echter afwachten welke onderwerpen bij deze interpellatie aan de orde zouden worden gesteld en meende dat het dan nog altijd mogelijk zou zijn de minis ter van Economische Zaken of de mi nister van Sociale Zaken ad interim uit te nodigen achter de regeringstafel plaats te nemen. De Interpellant de heer Droesen, diende een motie in van vier-punten. In de eerste plaats vroeg hij daarin de regering de afzonderlijke subsidieveria- ging van 0,65 cent per liter op de con- sumptiemelk tot 1 Juli terug te nemen cn dit bedrag naar boven af te ronden tot 1 cent per liter. Dat zou het land- bouw-egalisatiefonds 15 millioen gulden kosten. Minister Mansholt maakte hier tegen uiteraard ernstig bezwaar. Behal ve het algemeen argument, dat in tijd van stijgende welvaart moeilijk subsi diëring gehandhaafd kan worden, een ar gument, dat de bewindsman ditmaal niet uitdrukkelijk aanvoerde, bracht hij naar voren, dat het handhaven van sub sidies uit 's Rijks kas het grote struikel blok vormt voor de totstandkoming vgn de economische unie met België en Lu xemburg. Binnenkort beginnen de besprekingen met België over het Benelux-landbouw- Op Formosa gebruiken dezer dagen hoge Amerikaanse leger- en ilootnuto- riteiten de lunch (met stokjesnis gasten tan de Chinese nationalisten leider Tsjang Kai'Sjek. VJ.ns. ziet men: Felit B. Slumpde commandant tan de Amerikaanse iloot in de PacificTsjang Kai-sjek; gene- raal-majoor Sorv Smith, commandant tan de Amerikaanse luchtmacht in de Pacific en kolonel rfe tolk van Tsjang Kai-sjek. Ten gevolge van het ongewoon zachte weer gedurende de afgelopen paar we ken staan in het Zuidfranse departement Lot-et-Garonne de perzik- en pruimebo men in volle bloei. Dit is twee maan den eerder dan normaal. Kanselier Kanrad Adenauer, gealarmeerd door de stijgende politieke onrust in West-Duitsland, zal volgende Week Dinsdag een campagne door het gehele land beginnen om de anti-bewapeningscampagne van de socia listen teniet te doen. Gewaarschuwd door zijn nauwste politieke raadgevers, dat zijn regering op het ogenblik in bet defensief is, beeft de kanselier plannen bekend ge maakt massa-vergaderingen in drie grote steden toe te spreken. Hij zal op 8 Februari in Frankfort, op 12 Februari In Hannover en in Hamm op 13 Februari spreken. Regeringspersonen hebben meege deeld, dat Adenauer eveneens over weegt toespraken te houden in andere grote steden, voordat de bondsdag op 24 Februari gaat stemmen over de Parijse verdrager, voor de herbewape ning van West-Duitsland. De eindbeslissing over zijn program ma voor toespraken zal Zaterdag en Zondag genomen worden, als de natio nale en de staatsleiders van zijn Chris- telijk-Democratïsche Partij in Bonn in bijzondere zitting bijeenkomen om plan nen op te stellen voor een doel treffende campagne voor het verkrij gen van de steun van het publiek voor de verdragen. De socialisten, gesteund door de socialistische vakbonden en verschil lende jeugdgroepen en geestelijken, blazen de onrust onder de bevolking aan over de pro-Westerse politiek van Adenauer in 6000 anti-bewapereings- bijeenkomsten. Met de slagzin „Redt Duitsland nu' eisen zij nieuwe besprekingen van de grote mogendheden over de Duitse hereniging en waarschuwen er voor. dat herbewapening van West-Duitsland voor goed de kans zal doen verdwijnen dit verdeelde land ooit te herenigen. Het „Duitse manifest", dat verleden week Zaterdag aangenomen werd tijdens een anti-bewapen ingsbijeen- komst in Frankfort, wordt nu door de daarvan en om een bevestigende posi tieve waardering van de strijd, die er in ons volk wordt gevoerd, Hoe de Kerk dat doet is haar zaak. Dat «j het doet is ook onze zaak. socialisten door het gehele land verspreid. De socialisten beweren, dat duizenden Duitsers dit manifest ondertekenen. In het manifest wordt aangedrongen op „vreedzame co-existentie tussen de Europese landen door middel van her eniging van Duitsland" en waarschuwt er voor, dat indien West-Duitsland zich herbewapent, „het verschrikkelijke lot werkelijkheid zal worden, dat de leden van één familie tegenover elkaar komen te staan in tegenovergesr>!de legers". Voor de leiding van zijn tegen aanval heeft Adenauer de hulp inge roepen van dr. Otto Lenz, zijn manager voor de campagne en de man die in 1953 gelden bijeenbracht voor de na tionale verkiezingscampagne. Lenz wordt beschouwd als een schitterend politiek tacticus. Door gezaghebbende regeringsperso nen werd meegedeeld, dat het thema van de regeringscampagne zal zijn „Vertrouw de Russen niet". De Amerikaan Noel Field en zijn vrouw, Herta, hebben bet Amerikaanse gezantschap te Boedapest doen weten, dat zij besloten hebben zich definitief in Hongarije te vestigen. De Fields, die in Hongarije tot ge vangenisstraffen wegens spionnage waren veroordeeld, werden op 16 Nov. '54 vrij gelaten en vroegen op 34 Deo. asyl In Hongarije, protocol. Dan moetert de principiële lijnen voor een nieuwe Belgische land bouwpolitiek worden getrokken. Minis ter Mansholt had goede hoop, dat. in de eerste helft van dit jaar met België over eenstemming kan worden bereikt, zodat dan niets meer in de weg zal staan aan de totstandkoming van de econo misehe unie van de Beneluxlanden. Dat kan dan voor het eind van het jaar een feit Worden. Bovendien achtte de minis ter het een gevaarlijk beleid niet de consequenties te trekken uit noodzake lijke prijsverhogingen en een versluierd beleid te voeren. De verhoging van de eonsumptiemelkprijs is een harde maat regel, vooral voor de grote gezinnen, maar daaraan is niet te ontkomen. De afgevaardigden bij de Veiligheids raad hebben gisteren officieus besloten communistisch China ten minste een week de tijd te geven om een beslissing te nemen over de vraag of het aan de debatten zal deelnemen. Een lid van de Britse socialistische partij heeft gisteren in het Lagerhuis aan premier Churchill gevraagd in hoe verre Churchill's verklaring dat Formosa moet worden teruggegeven aan de Chi nese regering, die hjj in 1943 in Cairo OP 5 October 1954 dus na da laatste loonronde schreef mi nister Mansholt aan de voorzitter van de Tweede Kamer, dat het vetgehalte van de melk niet kon worden ver hoogd omdat daardoor de melkprijs zou worden verhoogd. Dat zou betekenen achteruitgang van het melkgebruik en dat zou scha delijk zjjn voor de volksgezondheid. „Het melkprijsbeleid van de rege ring is er op gericht in het kader van de huidige loon- en prijspolitiek een zo groot mogelijke melkconsumptie te handhaven." Begin Januari 1955 was minister Mansholt deze gedrukte papieren brief blijkbaar vergeten. Het kader van de loon- en prijspolitiek werd doorbro ken en de melkconsumptie daalt. Tot schade van de volksgezondheid volgens minister Mansholt- President Eisenhower heeft gisteren aan de republikeinse leiders uit het Congres duidelijk gemaakt, dat ook Quemoy en Matsoe verdedigd moeien worden, daar de nabijgelegen commu nistische havens Amoy en Foetsjau dienst kunnen doen als uiivalshaveni voor een rode aanval op Formosa, zo verneemt A.P. Eisenhower zou er op gewezen heb ben te geloven, dat de Chinese nationa listische strijdkrachten voor deze eilan den voldoende zijn indien zij gesteund worden door Amerikaanse zee- en luchteenheden. Het gebruik van Ameri kaanse grondstrijdkrachten zou dus niet nodig zijn. Het Tweede-Kamerlid de heer Van der Wejjden heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning de volgende vragen gesteld: Is het waar, dat door aanwending van verkeerde entstof door een dieren arts, werkend voor de gezondheidsdienst in Gelderland, de gehele stamboekvee stapel van het hierbij betrokken bedrijf bü nadere controle reagerend is ge bleken? Is het juist, dat de gezondheidsdienst voor dieren in Gelderland de hierbij be trokken veehouder, omdat hij tot deze enting in feite verplicht was, heett toe gezegd. dat hem de schade volledig zou worden vergoed? Is het juist, dat bedoelde veehouder zijn gehele veestapel binnen 20 dagen heeft moeten laten afslachten en hem tenslotte een schadeloosstelling is toe gekend, welke ten hoogste 50 pet. be- diaagt van het bedrag, dat nodig was om een gelijkwaardige veestapel terug ta krijgen? Is het waar. dat deze landbouwer thans een proces tegen de staat der Nederlanden aanhangig heeft gemaakt om de hem toekomende gelden ter ver- Op 54-jarige leeftijd is te Groningen na een langdurige ziekte overleden de heer O. van der Heide, secretaris van de Ned. Chr. Beambfenbond speciaal belast mei vraagstukken betreffende het verzekeringsbedrijf. De lieer Van der Heide is in 1932 hoofdbestuurslid geworden van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Han delsbediende- Sinds 1 Mei 1946 was hij bezoldigd hoofdbestuurslid waarbij hem het noordelijk district was toevertrouwd. In deze functie heeft hij grote acti viteit ten toon gespreid. De heer v. d. Heide was voorzitter van de bedrijfs groep verzekering van de NCBB en secretaris van de beroepsgroep verze keringsagenten en ziekenfondsboden. In Leeuwarden was hij verscheidene jaren voorzitter en secretaris van de afdeling van de NCBB aldaar. Te Groningen was hij secretaris van de Chr. Besturenbond en o.a. lid van de Kamer van Koophandel. De begrafenis zal plaats vinden a.s. Zaterdagmiddag op de begraafplaats Selwelderhof te Groningen om twee uur. Volgens de New York Times heeft president Eisenhower aan vertrouwde politieke medewerkers gezegd, dat hij ia 1956 liever niet weer eandidaat voor het presidentschap zou zij». De presi dent zou echter pas over ongeveer een jaar een definitieve beslissing nemen. vanging van zijn veestapel te ver krijgen? Indien het vorenstaande bevestigend beantwoord wordt, is de minister dan niet van oordeel, dat het. behalve uit rechtsoverwegingen tegenover de be trokken landbouwer, aanbeveling ver dient om, indien door verkeerde entstof zulke ernstige schade ontstaat, deze vol ledig te vergoeden, mede ten einde te voorkomen, dat het vertrouwen m de gezondheidsdienst voor dieren wordt ge schaad? (Van onze Haagse redacteur) Officieel is vastgesteld dat in het af gelopen jaar 68.500 woningen gereed zijn gekomen. Daarmee is in 1954 een record op het gebied van de woning bouw gevestigd. Ook de maandproduefee over December leverde een record op. De woningvoorraad nam die maand toe met 7890 nieuwe woningen. Het bouwprogramma dat voor 1954 op 65.000 gesteld was is dus ruimschoots overschreden. In 1953 bedroeg het aantal nieuwe woningen dat goreed kwam 59.800 Minister Kernkamp zal voor herstel van gezondheid emge tijd rust moeten houden. Gedurende zijn afwezigheid zal de minister van Binnenlandse Zaken op treden als minister van Overzeese Rijks delen a.L De enige tijd geleden door de re cherche te Groningen aangehouden 24-jarige jongeman, die ervan werd verdacht op Dinsdag 11 Januari j.l. 's avonds een aanslag te hebben ge pleegd op een bewoner van het Zuider park te Groningen heeft thans bekend. heeft ondertekend samen met wijlen pre sident Roosevelt en generalissimus Tsang Kai-Sjek, thans nog Britse politiek is. De Britse premier antwoordde hierop: ,,De verklaring van Cairo was alleen maar een verklaring van gezamenlijk streven. Sindsdien is er veel gebeurd. Het probleem van Formosa is een inter nationale kwestie geworden, waarbö een aantal andere landen nauiv zijn beirok ken. De kwestie van de toekomstige souvereiniteit over Formosa werd in het Japanse vredesverdrag onopgelost ge laten". Het Labourlid John Strachev vroeg of Engeland openlijk bekend zal maken dat het voorstander is van een spoedige te rugtrekking van de Chinese nationalis tische troepen in ieder geval van de eilanden voor de kust. als meest belang rijke en practische stap naar een wapen stilstand m dit gebied. Churctull weiger de, zich te binden en zei: „Ik heb op het ogenolik geen verdere verklaring over dit onderwerp af te leggen". De Deense minister van Buitenlandse Zaken, H. C. Hansen (sociaal-demo craat) heeft uit handen van de koning zijn benoeming tot premier ontvangen. Hij blijft tevens minister van Buiten landse Zaken. H:j volgt als premier de kortelings overleden Hans Hedtoft op. Er zullen verder geen veranderingen in de regering aangebracht worden. Het 45.000 ton metende Amerikaanse vliegtuigmoederschip Midway is met volle snelheid Singapore gepasseerd op weg naar de wateren hij Formosa om zich aan te sluiten bij de Zevende Vloot. De Midway zou oorspronkelijk een beleefdheidsbezoek aan Singapore bren gen. Honderden, uitnodigingen, voor een bezoek aan het schip werden echter plotseling ingetrokken. Voor de tweede maai in twee dagen tsjd. heeft de Franse Nationale Verga dering- de regering- in een financiële aangelegenheid een nederlaag toege bracht. Met 580 tegen 34 stemmen weigerde de Kamer een hoofdstuk van de begro ting van 1955 ia behandeling te nemen, waarin verhoogde salarissen voor amb tenaren werden voorgesteld. De parle mentsleden weigerden het hoofdstuk te behandelen omdat zij van mening zijn dat er niet genoeg geld beschik baar is voor salarisverhogingen. Politieke kringen beschouwen de uit slag van de stemming als een eerste stap in een algemeen offensief tegen de regering van premier Mendès-France dat mogelijk zijn hoogtepunt zal vinden tijdens het debat over de Noordafrikaan- se kwestie dat vandaag en Vrijdag zal worden gehouden. Op de Rijksweg no. 16 moest gistermid dag de bestuurder van een Duitse truck met aanhangwagen sterk naar links uitwijken voor een soortgelijke truck die juist weg wilde rijden. De eerste truck, die beladen teas met huiden, tccek te veel uit en kwant in de zachte linkerberm van de iceg terecht. De aanhangwagen kantelde en sloeg om. De huiden werden daarbij over de tveg verspreid. De wagen werd zwaar beschadigd. Ook de grasberm liep over een afstand van IS meter schade op. tyfOrWK"-*»"- s T- &C tr c: (Vac «use Haagse redacteur) HET Franse Wad Constellation heeft in het Februarinummer, dat reeds op 18 Januari uitkwam, een artikel ge publiceerd over het Nederlandse ko ninklijke hub, waarin een even sma keloze als onjuiste voorstelling van za ken ten aanzien van de kon. familie 1 wordt gegeven. Het ministerie van Bui- Iteniandee Zaken heeft aan de pera- Wttaohé van de Nederlandse ambassade te Parijs nadere inlichtingen gevraagd over het artikel, de oorsprong en de schrijver. Wanneer deze inlichtingen ontvangen zijn zal worden nagegaan of er aanleiding is tot het doen van stappen en zo ja welke. Het artikel, dat geïllustreerd is met pentekeningen en. foto's, geeft een vol komen scheef beeld zowel van de po sitie van het kon. huis als van de leden der kon. familie. Het stuk is een aan eenrijging van dwaasheden en kan niet anders betiteld worden als nonsens. Er worden onzinnige mededelingen ge daan over de gezondheidstoestand van de prinsessen en in verband daarmede over de troonopvolging. Het geheel is zowel voor de kon. familie als vooc hst Ned. volk bijzonder onprettig. „Constellation", dat over het alge meen goed bekend staat, wordt door een drietal importeurs in Nederland gebracht. Een hunner, die tevens im porteur is van het Duitse blad Moder ne Iliustrierte, dat onlangs een soort gelijk verhaal publiceerde, deelde ons mede dat het blad verleden week on middellijk na de ontdekking uit de cir culatie is genomen. Waarschijnlijk zijn er echter reeds enkele honderden exemplaren ver kocht. Het kan vrij lang duren voor de nog onverkochte exemplaren bij de importeur terug zijn, want zelfs nu ko men nog steeds nummers van het even eens teruggenomen Duitse blad bij de importeur binnen.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1