Voorportaal der Kerk Premier Mendès-France ten val gebracht Niet alleen N.-Afrikaanse kwestie in het geding Iets kouder V.S. tegen conferentie buiten Ver. Naties Ernstige ontploffing op Costaricaans schip I I r REBELLIE ONDER RADICALEN „Van Kinsbergen" na drie jaar terug uit Nieuw-Guinea PLAN-NEHROE VERWORPEN Molotow ontving Brit en Indiër I p y@ al 1 Millioen soldaten bij China's kust Diplomatiek contact met Peking? Bedenkelijh Vier zeelui levend verbrand Regering acht ratificatie verdrag 1951 nog niet direct mogelijk li i Ir ;S f M fill Pi m ZATERDAG 5 FEBRUARI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 2996 Weerbericht V.S. niet verrast KOMISCHE NOOT BI] AFLOSSING Nieuwe ongeregeldheden in Costa Rica m Tito bemiddelaar Egypte-Israël? Nederlandse opvarenden aan dood ontsnapt Gelijke beloning van man en vrouw 1J£ o o De Franse premier Mendès-France is verslagen. De Nationale Vergadering heeft vanmorgen omstreeks vier uur met 319 tegen 273 stemmen een motie van vertrouwen in het beleid van. zijn regering verworpen. Hoewel hierbij eigenlijk het beleid van de regering in Noord- Afrika in het geding was, ging het niet alleen daarom. De Franse Kamer scheen genoeg te hebben van Mendès-France. De Noord- afrikaanse kwestie was slechts de aanleiding; de oorzaak lag dieper. Gisteren kon men al zien, dat de val van het kabinet van Mendès-France onafwendbaar was. Een laatste strohalm, waaraan de aanhangers van de premier zich vastklampten was een verras send ingrijpen van de 82-jarige staatsman Herriot, nog steeds de grote man van de radicaal-socialistische partij. Herriot had aan de voorzitter van de radicale Kamerfractie een telegram gezonden met het dringend verzoek dat de partij Mendès- France (die zelf ook tot de radicalen behoort) zou steunen. Het telegram was een poging tot bemiddeling in de strijd tussen Mendès- France en zijn partijgenoot René Mayer. Het baatte echter niet. ff)' Zie verder pagina 3 Pakistan repubiïiek binnen Britse gemenebest A MERIKA heeft gisteren laten weten, dat het met afkeuring Ca iedere stap zal beschouwen om buiten de Ver. Naties tot een conferentie over een wapenstilstand voor Formosa te komen. Dit betekent een afwijzing van het denkbeeld van premier Nehroe van India, die zich op het ogenblik in Londen bevindt voor de bijeen komst ..van premiers van het Britse Gemenebest. De Amerikaanse houding werd bekendgemaakt door een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington. Hij verklaarde dat een speciale conferentie over Formosa, naar het voorbeeld van de conferentie die vorig jaar in Genève werd gehou den over Indo-China, de Verenigde Naties zou kunnen blootstellen aan een herhaling van de heftigste en arrogantste taal. „Ik kan maar moeilijk geloven dat ieder die daaraan heeft deelgenomen, be lang zou kunnen hebben bij een herhaling er van", zei de perschef Henry Suydam. Hij weigerde echter te zeggen of de Ver. Staten aan een nieuwe conferentie zullen deelnemen. Zondag wordt Zwolle's vierlingzoon en dochters van de familie Kiffers, 12 jaar. Als (v.l.n.r.) Dorothea, Han, Rini en EUy elke morgen en avond zoveel aandacht aan hun mond besteden als de fotograaf ze voor de „show" liet doen, zijn zij menigten tot voorbeeld. Nehroë bemiddelaar P lit mi I M. m1; tnl|| Rotterdams Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 Zaterdags 1718 uur: Telefoon 1157(X> "ï-Oraverihagc: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam! Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand, J 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEI?XING en Mr. K. VAN" HOUTEN TH&um- Weersverwachting, geldig tot Zondagavond IETS KOUDER. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen West en Xoord. Lagere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 6 Febr. zon op 8.16. onder 17.37; maan op 17.19, onder 7 38. 1 Febr. zon op 8.14, onder 17.39; maan op 18.3» onder 08.00; volle maan 02.43. Hoofdredacteur: Dr. J. A, H. J. S. BRUINS SLOT TERWIJL wij hier in Nedeiland nog steeds met een kerkelijke uitspraak zitten, dat „de Kerk in het huidige tijdsgewricht niet >n het alge meen een voor allen geldende keuze kan en mag doen tussen het bestaande openbare en het bestaande christelij ke onderwijs," komen de -sendingsar- beiders der Kerk ons schier dagelijks vertellen, dat de christelijke school op de zendingsvelden ónmogelijk gemist kan worden. Terwijl hier in Nederland dus be toogd wordt, dat het vragen naar een positieve uitspraak der Kerk vóór de christelijke school een miskenning be tekent van het wezen en de taak der Kerk en men midden in de problema tiek blijft steken met de bewering dat „het van te voren helemaal niet vast staat, dat de school van Christus al tijd de vorm moet aannemen van een „christelijke" school," komt daar in het „Zendingsblad der Ned Herv. Kerk" (Nov. 1954), mej. Chi Slote- maker de Bruine, los van alle proble matiek zo maar geheel rechtlijnig vertellen, dat „een van Gods instru menten op het zendingsterrein de christelijke school is." In dit nummer is opgenomen de re de, die deze zendelinge hield op de on langs in Amsterdam gehouden Vrou- wenzendingsdag. Haar rede is één doorlopende illustratie van de stelling dat op het zendingsterrein de christe lijke school het voorportaal der Kerk is. Welk een enorme zegen heeft dóór de christelijke school niet verspreid! Welk een steun is zij daar niet voor de Kerk geweest en nog! Welk een constructieve arbeid hebben vele oud leerlingen van de christelijke scholen daar in Indonesië niet geleverd aan de opbouw van de jonge Kerk. Op ontroerende wijze vertelt mej. Slotemaker hiervan. Een oudleerlinge van haar christe lijke Huishoudschool, die het christe lijk geloof omhelsde en daarom dooi haar Mohammedaanse familie versto ten werd, werkt nu in dienst der chris telijke barmhartigheid in een zen dingsziekenhuis. De school, waaraan mej. Slotemaker de laatste twee jaar les mocht geven, was een S. M. A. (hoogste H.B. S.-klassen), waarvan ruim 90 pet der leerlingen geen chris ten was, „Bij de aanmelding wordt hun gevraagd of ze weten, dat onze hele opvoeding vanuit Christus gege ven wordt. Als zij dat niet wensen, zijn er andere scholen. Komen ze wel bij ons, dan moeten ze ook de week- opening, het gebed bij net begin en eind van de schoolmorgen en de gods dienstles meemaken. Onze school heeft plm. 450 leerlingen. Wat een kan sen!Een voorbeeld: Ik had mijn kamer aan de voorkant van een huis, en de schuifdeuren naar het terrasje stonden vrijwel altijd open, ook 's avonds. Tegen schemer hoor ik een paar jongenslaarzen, 't Is sen leerling, die ons het jaar tevoren veel zorg had gegeven; z'n vader werkte op Borneo, hij teerde niet nam dansles onder schooltijd, enz, „Ibu, ze hebben mij tot voorzittel van de leerlingenvereniging gekozen., u zult wel verbaasd zijn. Weet u waar om ze mij kozen? Omdat ik van vech ten houd. 'k Heb onlangs een jonger tegen een boom gezet en hem een stomp gegeven; hij was meteen tam Daar om hebben ze respect voor me. Maai nu wil ik mijn positie gebruiken om de jongens iets te laten zien van wat het betekent Christen te zijn; 'k Wil, dat u dat weet". De Indonesische Christenen ver staan hier zo zegt mej. Slotemaker aanstonds hun roeping. Naast deze S.MA. hebben ze in die plaats een ehristelijke kleuter- en lagere school gebouwd, een chr. huishoudschool en een chr. kweekschool om christen leerkrachten te vormen. In de Zendingsbladen van de andere Kerken treft men eveneens maand op maand artikelen aan, waarin gewezen wordt op de uitzonderlijk missionnaire betekenis van de christelijke school. De Kerk blijkt zich op de Zendings velden nimmer afgevraagd te hebben wélke school voor de verbreiding van het Evangelie eerder in aanmerking kwam: de christelijke of de neutrale. Dat was daar voor haar geen vraag. Dat was zonder meer de christelijke. In Nederland weten we dit niet meer. Wie hier regelrecht wijst in de richting van de christelijke school loopt de kans een plaats te krijgen in de rij van verlate negentiende-eeu- wers". En dat terwijl de christelijke school hiér, eveneens als ginds, een belang rijke apostolaire taak vervult. Zijn er ook in onze grote steden geen scholen met een zeer groot percentage buiten kerkelijke kinderen? Wat wil de chris telijke school daar anders dan deze kinderen op den duur brengen in de ruimte der Kerk? Wat wil ze anders dan de kerkelijke kinderen zo goed mogelijk voorbereiden op hun dienst aan de Kerk van straks? Al was het. alleen maar om hun de taal dar Kerk te doen verstaan? Daarom is het zo onbegrijpelijk, dat velen, die de Kerk liefhebben, hun kin deren toch niet naar de school sturen, die niets anders wil zijn dan een voorportaal der Kerk, God geve, dat de Zending ons moge leren, dat veronachtzaming van het instrument, dat God gaf in de ohriste- De Amerikaanse autoriteiten hebben onmiddellijk na het bekend worden van de va! van Mendès-France de hoop uitgesproken dat de Franse po litieke leiders er spoedig in zullen slagen een nieuwe regering te vor mei In de Verenigde Staten kwam de val van P.M.F. niet als een verrassing. Zegslieden wezen er op dat com mentaar op de jongste Franse crisis niet op zijn plaats was, daar het hier een binnenlandse aangelegenheid van Frankrijk betrof. Als hun particuliere mening gaven zij te kennen dat P.M.F. opgevolgd zou worden door een premier, die wat de Parijse accoorden betreft op de dor de aftredende premier ingeslagen weg zou voort gaan. Volgens diplomatieke waarnemers in Washington ral in Parijs waarschijnlijk de keuze vallen op René Mayèr of op Edgar Faure. De Chinese communisten hebben, waarschijnlijk uit vrees dat er een in vasie op het Chinese vasteland rou kunnen worden ondernomen, bijna een millioen militairen bijeengebracht in de kuststrook tussen Sjanghai en Kanton. Deze cijfers, die als betrouwbaar wor den beschouwd, zijn vergaard door offi cieren van de Amerikaanse en Chinees- nationalistische inlichtingendiensten. Hr, Ms, fregat „Van Kinsbergen' le na een driejarig verblijf in Nieuw- Guinea in de haven van Nieuwe Diep teruggekeerd. De marinierskapel en een groot aantal familieleden en vrienden van de 164 opvarenden wa ren aanwezig ter verwelkoming. Om negen uur Vrijdagmorgen was het schip, dat in Nieuw-Gninea is afgelost door de torpedobootjager „Piet Hein", op de rede van Den Helder voor an ker gegaan. De commandant, kapitein-luitenant ter-zee F. Bruyn, die in Juli 1953 naar Nieuw-Guinea vertrok om het commando over te nemen, vertelde over de verrichte werkzaamheden o.m., dat behalve patrouilletochten in de territoriale wateren, ook in verband met de aflossing van de landmacht door mariniers, deze laatsten met het schip naar de verschillende posten waren overgebracht Ook heeft de Van Kinsbergen vaak tochten naar Australië gemaakt. Een komische noot bij de aflossing was het welkomsttelegram aan de „Piet Hein" aan de grens van de De kleine premier, die door zijn on versaagde pogingen de bewondering van Frankrijk en van bijna de hele wereld heett afgedwongen, sloot zijn ambts periode op zeer ongewone wijze af. Alle tradities ten spijt, trachtte hij een toespraak te houden vanaf de tribune, nadat de volksvertegenwoordiging on omwonden te kennen had gegeven het niet eens te zijn met zijn Noordafrikaan- se politiek en hem niet langer het ver trouwen te kunnen schenken. Door de afgevaardigden werd tegen deze poging zo heftig en zo luidruchtig geprotesteerd dat het grootste deel van zijn woorden verloren ging in het lawaai. Alleen de stenograaf, die vlak onder hem stond, kon zijn redevoering volgen. Het was niet mogelijk vast te stellen of de aftredende premier zijn toespraak beëindigd heeft, of dat hij door het ge schreeuw van de afgevaardigden en het gebons op de lessenaars gedwongen werd te onderbreken, voor hü aan het einde g.ekomen w^«. - Kort voor het aanbreken van de dag is premier Mendès-France afgetreden. Tegen half zes in de morgen begaven Mendès-France en een aantal leden van z(jn kabinet zich per aujo naar de over zijde van de Seine om hun ontslag bij president Coty in te dienen. Hoewel de nederlaag van P.M.F. reeds langer dan een week werd voorspeld, is de uitslag van de stemming een verras sing. daar men verwachtte, dat de op positie minder groot zou zijn. DIJNA MET de regelmaat van een klok trekken de laatste dagen depressies over of dicht langs ons land, wat bij herhaling gepaard gaat met regen, gevolgd door opklaringen, aldus deelt het K.N.M.I. mede. Gis teren trok een storing over het Zui den van ons land naar de Duitse bocht, vandaag herhaalde dit proces zich, doordat een nieuwe storing over het Noorden van ons land bewoog. De storingen zijn van de Azoren afkom stig waar zij meebewegen met een zuidwestelijke stroom van betrekke lijk zachte oceaanlucht, die in ons land de maximum temperaturen doet oplopen tot boven de normale waar den. Boven Amerika bevindt zich een uiterst krachtig gebied van hoge barometerstanden, dat tot bij Florida uorst veroorzaakt en dat nog geen tekenen van verzwakking vertoont. Van de Golf van Mexico over de Azoren tot Denemarken is in de bo nen lucht een glijbaan aanwezig die de storingen met grote snelheid naar Europa stuwt. Eén van deze storingen zal de komende 24 uur naar Frank rijk koersen en zal mogelijk in het uiterste Zuiden van het land wat regen kunnen brengen. Elders in het land wordt het weer morgen iaat kou der doordat met noordwestelijke wind koudere van het noordelijke deel van de Noordzee afkomstige lucht naar het Zuiden vloeit. Franse atoomdeskundigen hebben tussen September en November j.l. vier grote atoomontploffingen gere gistreerd, die in de Sowjet-Unie moe ten zijn gebeurd. Dit is meegedeeld door Henri Longchambon, de Franse staatssecretaris voor wetenschappelijk onderzoek. lijke school, voor de Kerk betekent snijden in het vlees. Zou het geen tijd worden, dat de oude Kerk in het Westen deze les van de jonge Kerk in het Oosten ter harte ging nemen? T. M. GILHUIS. territoriale wateren luidende: Gene sis 13 17 (Sta op, doorwandel het land in zijn lengte en breedte, want U zal Ik het geven). De telegrafist had ech ter opgenomen: Genesis 30 7 (Weder om werd Bilks, de slavin van Ra-.hel, zwanger en baarde Jacob een tweede zoon). Dat was de reden dat de com mandant van de „Piet Hein" lichte lijk verwonderd was bij de ontvangst van deze welkomstgroet. Aan boord bevonden zich, ingeblikt en op sterk water, een hamerhaai en twee zaagvissen, vangsten van dr. L. D. Brongersma, onderdirecteur van het Rijksmuseum van natuurlijke his torie te Lelden, die met de „Piel Hein" reisde voor biologische onder zoekingen. Hr. Ms. „Van Kinsbergen" vertrok 20 December uit Sorong en maakte de thuisreis via Singapore, Colombo, Aden, Athene en Lissabon. Opstandelingen hebben het vlieg veld van de Costaricaanse plaats Los Chiles bij de Nicaraguaanse grens aangevallen, aldus een bericht uit de Costaricaanse hoofdstad, San José, dat Vrijdag door Newyorkse radio zenders werd omgeroepen. Pakistan heeft bekendgemaakt, dat het een onafhankelijke republiek zal worden, maar dat het lid van hel Britse Gemene best wil blijven. De premiers van het Gemenebest, die in Londen bijeen zijn, hebben zich accoord verklaard met band- having van het lidmaatschap van Pa kistan in dat geval. Russische vliegtuigen mogen over Z.-Slavië vliegen De Zuidslavische regering heeft de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot" toegestaan dat eens per week vliegtuigen van de luchtlijn MoskouTirana (Albanië) over Zuid- slavisch grondgebied vliegen, aldus is Vrijdag te Belgrado vernomen. Bovendien mogen de vliegtuigen in Zuid-Slavië landen om te tanken of reparaties uit te voeren. Volgens het persbureau „Yugo- press" heeft de Poolse regering Zuid- Slavië verzocht een luchtlijn War schauTirana via Praag en Belgra do te mogen openen. Weer wordt in Frankrijk een staatsman ter zijde geschoven: De ral van het kabinet Mendès-France icrn! vanmorgen een feit. Het tragische icas, dat zijn eigen partijgenoten, de radicaal-socialisten, onder leiding van René Mayer thans jmerendeels behoorden tot zijn scherpste tegenstanders. Te Londen schijnt men meer te voelen voor een geheim diplomatiek contact, mogelijk via Engeland of In- T N het jaarverslag van de Zleken- fondsraad wórdt met verontrusting gesignaleerd, dat er in bepaalde kringen van het Ziekenfondswezen een lakenswaardig gebrek is aan be trouwbaarheid op financieel gebied. Gedurende de laatste vijf jaren werden fraudes gepleegd bij zes Alge mene Ziekenfondsen en wel door twee kassiers, een administrateur, een voor zitter, een personeelschef en een bode. Een apotheker declareerde meer dan hü geleverd had en verscheidene tandartsen in verschillende plaatsen des lands lieten zich betalen voor ver richtingen die zij niet hadden gedaan. Hoe ernstig het gebeurde op zich zelf ook is, toch rijst tevens de vraag, of het niet had kunnen worden voor komen door een deugdelijke interne contróle by de betrokken fondsen zélf. Daaraan hapert blijkbaar het een en ander. Het moet onmogelijk zijn, dat som migen, wier moreel besef blijkbaar In bedenkeiyke mate is verzwakt, zich verrijken ten koste van de volksge zondheid, want by de aan het licht gekomen gevallen ging het soms om belangrijke bedragen- De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotow, heeft gisteren op zijn verzoek een onderhoud gehad mei de Britse ambassadeur in Moskou, Sir William Hayier, en de zaakgelas tigde van Idia, de heer KauL Dit heeft radio-Moskou medegedeeld. Joegoslavië wil de Egyptisch-Israëli sche geschillen helpen oplossen, indien beide zijden hierom vragen. Dit meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg in een bericht over de bijeenkomst, die president Tito en de Egyptische premier Nasser vandaag zullen hebben aan boord, van Tito's jacht Galeb. Het jacht vaart door het Suez-kanaal naar Zuid-Slavië terug. Tito heeft een bezoek aan India en Birma gebracht. Donderdagavond om 24 uur plaatselij ke tijd ontplofte op 300 mijl ten westen van Finistere de bakboordketel van het Costaricaanse schip Darnel, waarna alle ketels buiten dienst raakten. Vijf perso- ncn werden zeer ernstig gewond, drie lichtgewond en enkele leden van de be manning liepen lichte verwondingen op. Alle slachtoffers zijn Grieken. De deksel van de vuurhaard vloog door de dienst gang in de hut van de hoofdwerktuig kundige. waar een grote ravage werd aangericht. De tweede machinist stierf binnen het uur en een olieman en een stoker overleden de volgende dag. Met oehulp van de noodzender werden vele radioverbindingen tot stand ge bracht. De sleepboten van P. Smit wa ren niet te bereiken en daarom werd ten. slotte via Las Palmas om hu!p geseind. Een Engelse sleepboot en het Neder landse weersehip „Cumulus" kwamen hierna ter assistentie evenals het Ameri kaanse transportschip „Privat W. H. Tho mas". De laatste zette met een motor sloep van de Cumulus een dokter aan boord van de Darnel. Doch op het ogen blik dat de arts aan boord stapte stierf het vierde slachtoffer aan de ernstige brandwonden. Alle vier slachtoffers zjjn aan derde graads verbranding overle den. De Griekse kapitein, evenals -de Nederlandse tweede en derde sstuurman onderscheidden zich door doortastend en heldhaftig optreden. Grote waardering verdient tevens de bemanning van de motorsloep van de Cumulus, die onder leiding van de eerste stuurman de dok ter aan boord bracht. Er stond een hoge zee. Ook de gezagvoerder van de Cumu lus, de radiotelegrafisten en de beman, nlng van het Amerikaanse schip komt lof toe. Het radio-noodverkeer verliep namelijk van begin tot einde uitstekend. De „Damel" dreef omstreeks lialf elf gisteravond nog steeds hulpeloos rond. Het had geen vaart meer. Gewacht wordt op de Engelse sleepboot. Slechts een machinist van de „Damel" heeft het on geluk overleefd. De hoofdwerktuigkundi ge Is ook ernstig gewond. De vüf Nederlandse leden der beman ning bevinden zich in goede gezondheid. Evenals India zal Pakistan, nu konin gin Elizabeth aanvaarden als hoofd van het Gemenebest, maar niet als souverein van Pakistan. dia, teneinde een informele afspraak over het staken der vijandelijkheden in de wateren van Formosa te bevor deren. Een dergelijke afspraak zou gevolgd kunnen worden door een bredere overeenkomst over Formosa. Men noemt ais voorbeeld de geheime Brits-Amerikaanse bemiddeling, die voorafging aan de regeling van het geschil tussen Italië en Joegoslavië over Triëst. De Amerikaanse ambassadeur Al- drich heeft gisteren met minister Eden een bespreking over Formosa gehad. De bespreking werd bijgewoond door premier Menzies van Australië en Sir John Koiewala, de premier van Cey- lon. De suggestie van INDONESIË een bijeenkomst van de Colombo-landen (India, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië) te houden over de kwes tie Formosa heeft weinig gehoor ge vonden. Met name India verzet zich er tegen. „De Colombo-mogendheden moeten toeschouwers blijven. De kwestie-Formosa dient geregeld te worden door de landen, die er recht streeks bij betrokken zijn", aldus een woordvoerder van dit land. Diplomatieke kringen te Washing ton zijn van mening, dat COMMU NISTISCH CHINA „hengelt" naar een conferentie over de problemen vin het Verre Oosten in ruime zin. Ook Russische autoriteiten praten druk over zulk een conferentie, Volgens Aziatische woordvoerders is Nehroe van mening, dat er een „ongeschreven wapenstilstand" in de Straat van Formosa kan komen, als de Chinese nationalisten er in toe stemmen de eilanden voor de kust van China met inbegrip van Quemoy en Matsoe alsmede de Tatsjen-archi- pel te ontruimen. Nehroe zou bereid zijn te proberen communistisch China over te halen de wapens neer te leggen op de stil zwijgende voorwaarde, dat Tsjang Kai-sjek zich zou onthouden van aan vallen op het vasteland. De toekomst van Formosa zou dan later moeten worden geregeld. De Chinese com munisten willen geen formele wapen- stilslandsovereenkomst sluiten, om dat dit schadelijk zou kunnen zijn voor wat zij als hun wettige aan spraken op Formosa en de Visserij eilanden beschouwen. In over het algemeen welingelich te Amerikaanse kringen is gister avond vernomen dat de Verenigde Staten voorstanders zijn van onder handelingen met Peking door bemid deling van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties of een andere derde om een einde te maken aan de gevaariyke toestand in de straat van Formosa. Men verwacht dat de Veiligheids raad opnieuw bijeen zal komen en de twee partijen zal verzoeken de onderhandelingen te hervatten onder leiding van secretaris-generaal Ham- marskjoeld. ,T>E REGERING Is van oordeel, dat het verdrag van 1951 inzake gelijke beloning voor man en vrouw voor gelijkwaardige arbeid direct nog niet geratificeerd kan worden", aldus wordt medegedeeld in de door de mi nisters van Buitenlandse Zaken a.i. en zon der portefeuille en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid onder tekende memorie van antwoord inzake het voorlopig verslag van de Tweede Kamer be treffende de nota, bevattende het standpunt van de Nederlandse regering nopens het verdrag betreffende gelijke beloning van mannen en vrouwen aangenomen door de internationale arbeidsconferentie ki 1951 tijdens haar vier cn dertigste zitting. Hieraan is verder o.m. het volgende ont leend: Terecht wordt door vele leden gewezen op de omstandigheid, dat by de behandeling van het betrokken verdrag" op de inter nationale arbeidsconferentie het merendeel van de werkgevers-gelegerdden tegen het verdrag stemde, terwijl de werknemers- gedelegeerden het verdrag steunden. Dit verschil van inzicht, dat ook tussen de Nederlandse werkgevers- en werknemers- gedelegeerden bestond, was reeds bij het vooroverleg, dat te dezer zake met de Stich ting van den Arbeid gepleegd was, aan de dag getreden. Ook de ministers en de staatssecretaris betreuren het. dat het advies van de S.Ë.K. over deze aangelegenheid eenzelfde geest van verdeeldheid ademde. Ten aanzien van een toepassing In Nederland van het onderhavige beginsel indien althans daartoe zou worden beslo ten waren de leden van de S.E.R. una niem van mening, dat hferbij een grote mate van geleidelijkheid in acht zou die nen te worden, genomen, Het stemt de re gering tot voldoening dat de aan het woord zijr.de vele leden de noodzaak van geleidelijkheid in dezen onderschrijven. Ook de regering is van deze noodzaak overtuigd cn juist om die reden is zij van oordeel, dat het verdrag in zake gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijkwaardige arbeid voorshands nog niet geratificeerd kan worden De minister en de staatssecretaris heb ben met voldoening er van kennis geno men, dat vele leden met hen het grote be- iang van een objectieve waardering ook van vrouwenarbeid onderschrijven. Zü onderschrijven met de velé leden, dat het onjuist is met eventueel mindere behoeften van de vrouw rekening te hou den. Ten aanzien van de vraag of dc regering meent dat het voldoen aan zekere ver plichtingen op een koopje zal kunnen ge schieden, wijzen de ministers en de staats secretaris er nog eens op. dat zij het be ginsel van de gelijke beloning als zedelijk beginsel aanvaarden. Alleen bepleiten zij geleidelijkheid by de toepassing wegens praktische moeilijkheden, een geleidelijk heid. die ook de hier aan het woord zijnde enkele leden eveneens schijnen te onder schrijven De enkele aan het woord zijnde leden vestigen cr terecht ae aandacht op. dat ook bij een eventueel groter aanbod van vrouwen niemand gedwongen wordt vrouwen in dienst te nemen, en dat een arbeidsaanbod van vrouwen niet betekent, dat zij ook werkelijk In dienst worden ge- romen. Tegen de op deze wijze ontstane werkloosheid nu gaan juist de bezwaren van dc regering. Bij geleidelijke toepas sing van het beginsel van gelijke beloning zal het eerder mogelijk zijn om in het be drijfsleven een plaats te geven aan even tuele kleine overschotten, - w- MW sH i H'.V; 9 -M V.'t. tVfOX

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1