Ongelofelijk Verrassende ontwikkeling Moskou Mal enk ow vandaag als premier afgetreden MINISTERRAAD FAALDE IN ZIJN ECONOMISCH BELEID BOELGANIN PREMIER Conflict over berging van Engelse torpedojager Complicaties nog mogelijk Ontruiming T atsien vlot begonnen Hoe de wereld reageerde Ds. F. Dieleman bij ongeval op bewaakte overweg omgekomen X" Verval In 1940 bij Temen zen gezonken RUSSISCH VOORSTEL VOOR INTERN. CONFERENTIE H.M. de Koningin zal E 55 openen Ernstig verzuim van overwegwachter flINSDAG 8 FEBRUARI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 2T,8 Weerbericht a BERGERS WISTE* NIET DAT WRAK MUNITIE BEVATTE Pinav hoopt op steun 300 afgevaardigden - - O EORGE1 MALENKOW, de opvolger van Stalin in liet Kremlin. is hedenmorgen als premier afgetreden. In een verenigde zitting van de beide huizen van de Opperste Sowj'et las de voorzitter, Vilis Latsis. een boodschap van de premier voor. waarin deze zeide. dat naar zijn mening de ministerraad gefaald had in zijn economisch beleid en dat hij zich persoonlijk voor dil falen verantwoordelijk stelde. Bij handopsteken werd de verklaring van Malenkow en diens aftreden door de afgevaardig den goedgekeurd. Tevens werd medegedeeld, dat Malenkow een andere functie zal krijgen. Hij had beloofd deze functie trouw te zullen vervullen. Vanmiddag heeft de Opperste Sowjet maarschalk Boelganin aangewezen als opvolger, zulks op voorstel van Chroetsjef. Hij is op het ogenblik minister van Defensie en vice-voorr.itter van de ministerraad. Malenkow was ook nu weer aan- wm Ife X - - malenkow wezig. DE EERSTE DAG van de ontruiming van de Tatsjen-eilanden door de Chinese nationalisten onder bescherming van Ameri kaanse oorlogsbodems en vliegtuigen schijnt vlot te ver open. Het ziet er echter naar uit, dat zich nog een complicatie kan voordoen. De nationalisten schijnen nl. van plan te zijn het eilan Nantsjisan, tachtig mijl ten Zuiden van Tatsjen, J^edijpm Alle berichten wijzen er verder op, aldus meldde Ass. 11 vanmorgen, dat de communisten ondanks de krijgshaftige verkla ringen van Radio-Peking zich niet tegen de machtige Amerikaanse vloot willen verzetten. R u President Tito van Joegosla vië, die een bezoek heejt ge bracht aan India en Birma, had tijdens zijn terugreis op zijn jacht te Suez een ont moeting met de Egyptische premier Gamal Abdel Nasser (achtergrond). Het bestuur van de „E 55" heeft bericht ontvangen, dat zovvel H. M. de Koningin als Prins Bernhard aanwezig zullen zijp bij de opening van deze Nationale Energiemanifestatie.- H. M. de Koningin heeft het voornemen te kennen gegeven de tentoonstelling officieel te openen. Hottefdam; "Witte de Withstraat 30 Tetef. 115700 (4 W Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 ■ï-Owtvanhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie' Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEUXIXG en Mr. K. VAX HOUTEX Tuxum- Geldig tot Woensdagavond. VEEL WIND Enkele verspreid optredende buien maar ook opkiaringen. Krachtige, mogelijk harde Westelijk wind. Iets kouder. ZON EN MAAN 9 Fcbr. zon op 8.10, onder 17.43; maan op 21.lt. one'er B.36. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOF ER zijn in het Nederlands-Her vormde Diaconessenhuis te Rot terdam sinds enige jaren vreemde din gen gebeurd. Dingen, zo vreemd en zo ongelofelijk, dat men ze niet voor mo gelijk zou hebben gehouden. Deze vreemde en ongelofelijke din gen hebben al sinds verscheidene ja ren tal van vooraanstaande personen uit de Nederlands-Hervormde Kerk en ook uit andere kerken en van alle mogelijke richtingen er toe gebracht zich met deze aangelegenheid bezig te houden om het bestuur van het Diaco nessenhuis, dat voor die vreemde en ongelofelijke dingen verantwoordelijk is, tot betere gedachten en tot betere daden te brengen. Tot dusverre zonder enig resultaat. En het is vanwege dit laatste feit, dat wij er te dezer plaatse iets over willen zeggen. WIJ zullen beginnen met een uiteen zetting der feiten. De „besturende zuster" van hel Rot terdamse Diaconessenhuis, zr. Cra mer, voelde zich genoopt als zodanig ontslag te nemen vanwege het ontbre ken van een behoorlijke samenwer king tussen het bestuur en de directie. Wat zo iets betekent in een inrich ting als een Diaconessenhuis, waar de diaconessen te zamen, nog in andere zin dan in een gewoon ziekenhuis, een gemeenschap vormen laat zich den ken. Een Diaconessenhuis bedoelt nl. een gemeenschap te vormen, die op de grondslag van de beginselen van het Christendom de verpleging van zieken, wijkarbeid en ander sociaal werk la het midden der Gemeente ver richt. Het ontslag van de besturende dsa- eones, dat verleend werd op 26 Mei 1951, betekende dus het openbaar wor den van een crisis, die allen raakte. In de kring der zusters begreep men, dat de ontslagaanvrage diepere ach tergronden moest hebben. Me" vroeg derhalve het bestuur om inlichtingen. Die inlichtingen werden twee dagen later verstrekt, maar maakten een dermate onbevredigende indruk, dat 10 diaconessen staande de vergade ring ontslag vroegen. Een dag later bleken 60 zusters ontslag te hebben gevraagd. Hiermede was het conflict geboren. Het bestuur is toen zeer rigoureus gaan optreden. De „besturende zuster" *r. Cramer, werd niet in de gelegenheid gesteid gedurende de haar resterende termijn van drie maanden als zodanig in func tie t« blijven, maar word verzocht ter stond met vacantia te gaan, daar haar aanwezigheid de orde verstoorde. Men verbood elke vergadering, bij eenkomst of onderlinge bespreking tenzij een directielid aanwezig was en men dreigde met ernstige gevolgen in dien men buiten het Huis een bespre king zou houden. Hoe dat toegepast werd blijkt uit het volgende: een diacones, die deze be paling niet kon aanvaarden, aangezien er in Nederland vrije meningsuiting bestond haars inziens, werd toen de volgende dag enkele collega s op haar kamer een kopje thee kwamen drin ken, „overvallen" door de nieuwe be sturende zuster, die haar voor „oneer lijk" uitmaakte, omdat zij de „eensge zindheid" brak en haar belofte schond.' Een belofte, die zij niet had afgelegd zoals ook van bestuurszijde werd erker.d. Desniettemin moest deze dia cones. hoewel zij twintig jaren in het Huis vertoefd had, na vijf dagen het Huis verlaten! Het bestuur stond nl. op het stand punt, dat degenen, die het als „de leiding van de actie" qualificeerde, blijvend met vacantie moesten worden gestuurd. Het gevolg van een en ander was, dat een gedeelte der zusters op staan de voet ontslagen of met vacantie ge zonden werden, dan wel het niet iang in het Huis konden uithouden en daar om heengingen. f?L 'Si u:rtlk vun dn. „Valentine", dn Britse torpedojager, welke op lï Hoi 1040 nabij lornrttzen strandde, nn Duitse uohlminvat feu en mor tvrlk wrak thans non civiele. procedure voor hel Gerechtshof in Don Haag aanhangig gemankt is. Het wrak ligt, volgens de advocaat tan de bergers, dicht hij de vaargeul, maar de landsadvocaat zeide, dat deze plaats niet gevaarlijk' i nor de scheepvaart. Scltultl hekend Het was niet dadelijk bekend, of Boelganin. die een witte baard draagt, ook zijri functie van minister van Defensie zal behouden. Bij de hervatting van de zitting liep de afgetreden Malenkow in de rij van regerings- en partijfunction- narissen toen deze zich naar het podium begaven. Hij werd met groot applaus door de gedelegeerden bee- groet. Vlak achter hem liep Chroetsjen, de leider van de communistische partij. Zodra iedereen was gezeten, liep Chroetsjef naar het spreekgestoelte en stelde toen voor Boelganin tot premier te benoemen. Een daverend applaus steeg op toen Chroetsjef het woord nam om de voor dracht toe te lichten. Hij verklaarde, dat Boelganin een stemmig door het centrale comité van de partij en de raad van ministers was aangewezen. Onmiddellijk nadat hij was uitgesproken werd de voordracht eenstemmig door de gedelegeerden van de twee huizen, welke in het Kremlin in verenigde zitting bijeen waren, goedgekeurd. Hoewel verschillende buitenlandse cor respondenten de laatste weken herhaal delijk berichten lanceerden, dat in het Kremlin een nieuwe strijd om dc mach! gaande was, komt het aftreden van Ma lenkow toch nog vrij onverwacht. Hpt schijnt, dat de partij-secretaris Xikita Chroetsjew. wiertst invloed de laatste tijd steeds meer toenam, het falen van de landbouwpolitiek heeft aangegrepen om zijn mededinger van zijn plaats te ver dringen Wat precies de achtergrond van Malenkow's aftreden is, zal vermoedelijk pas over enige tijd bekend worden, wan neer de nieuwe posities in het Kremlin zullen zijn afgebakend. Over de eventuele gevolgen van hel aftreden van Malenkow zijn de buiten landse correspondenten en andere des^ kund-igen niet bepaald optimistisch. Wij herinneren onze lezers aan een beschou wing van de Ass. Press-correspondent William Ruys, die wij twee weken gele den publiceerden en waarin deze o.m. betoogde: „Er kan geen twijfel aan bestaan of er is in Moskou een strijd om de macht gaande tussen de vertegenwoordigers van de hoge bureaucratie, de Soivjet-rege- ring en van de ijzeren heerschappij der communistische partij. Dc communisti sche partij heeft duidelijk en kracht: de gedachte verworpen, dat er betere tijden voor de bevolking zijn aangebro ken en de productie van consumptiegoe deren moet worden opgevoerd. Deze ont wikkeling". zo schreef Ryan, >.is onheil spellend. Zü doet denken aan de tijd van Stalin en duidt er op op, dat de partij meent misschien zelfs vreest dat binnen een niet te yer verwijderde toe komst oorlog onvermijdelijk is." Ryan vervolgde: Premier Malenkow was voorstander van een mildere hou ding tegenover de bevolking. Wil hij zich handhaven, dan zal hij waarschijnlijk lot ccn vergelijk moeten komen met de harde leider van de partij, Nikita CHroe. UJMlAchien is dat al gebeurd en is dit ten koste gegaan van de beloofde stroom van consumptie-goederen". De gebeurtenissen hebben Ryan in het gelijk gesteld, want toen vanmorgen dc vergadering van de Opperste Sowjet be gon en de leden van het parlij-direc.o- rium de zaai betraden, liep Chroetsjew vooraan. Toen de autoriteiten op het po dium hadden plaats genomen, bleek, dat Chroetsjew zat tussen president wo- rosjilow en maarschalk Boelganin. Ma lenkow zat in dezelfde rij. Molotow zat op de tweede rij. Toen dc verklaring van de premier werd voorgelezen zat Malenkow, gesto ken in het blauwe partij-uniform, recht op. Malenkow deed in zijn verklaring boe te met deze woorden: ..Ik beken schuldig te zijn en onbevre digend leiding te hebben gegeven aan de landbouw". De diplomaten en journalisten, die naar de vergadering waren gekomen om nieuws tc horen over de buitenlandse politiek, waren zeer verrast. Malenkow liet doorschemeren, dat zijn onervarenheid in staatszaken hem par ten had gespeeld bij het uitstippelen van het beleid en dat hij niet had kunnen doordringen in de details van de rege- ringslciding. De premier zei, dat door de partij reeds een aantal belangrijke maatregelen was cnomen om aan het economisch beleid ■an het land een nieuwe richting te geven. Dit was een duidelijke toespeling op het werk van Chroetsjew, die de lei der is van de partij en de grote stuw kracht voor de verdere ontwikkeling van de zware industrie. De eerste reactie van de Westelijke diplomaten was, dat dit de terugkeer be tekende van het harde dictatoriale be wind en het einde van de slechts korte periode van de collectieve verantwoor delijkheid. „Men mag verwachten, dat verschei dene bourgeois-hysterici nu lasterlijke commentaren omtrervt mijn aftreden zui len verspreiden, doch wij communisten zullen de leugens en laster negeren, went de belangetv van ons land. volk en partij zijn het belangrijkste", aldus Malenkow in zijn verklaring, die hij vervolgde: „Ik verzeker de Opperste Sowjet. dat ik op een nieuwe mij toegewezen post mijn plichten zo gewetensvol mogelijk zal ver vullen." Hij verklaarde, dat zijn verzoek om van het premierschap, dat hij sinds de dood van Stalin in Maart 1953 bekleedde, te worden ontheven, was ingegeven door zijn bezorgdheid voor het versterken van de raad van ministers". Nadat Malenkows schrijven was voor gelezen, verzocht de voorzitter van de raad van ministers van de Russische fe deratie. Alexander Poeza.nof, het gevraag de ontslag te verlenen, omdat de gegeven redenen „volkomen juist" waren. T NMIDDELS werden er allerlei po- 1 gingen in het werk gesteld om lot overleg met het bestuur te komen. Het bestuur wilde dit alleen indien eerst de ontslagaanvragen werden in getrokken. Dit geschiedde, nadat het bestuur beloofd had een commissie van onderzoek in te zullen stellen en alle zusters, die ontslag gevraagd of weggestuurd waren te zullen terugne men. De commissie van onderzoek is er geweest. Zij heeft rapport uitgebracht aan het bestuur, dat dit rapport ver volgens geheim gehouden heeft. Een gedeelte van de zusters is terug gekeerd, een ander gedeelte niet, het zij omdat zij het gelijk boven reeds vermeld zo niet in het Huis konden uithouden, hetzij omdat het bestuur haar niet wilde terugnemen. Er is vervolgens een eindeloze be moeiing geweest van tal van personen en instanties om aan deze onverkwik kelijke zaak een goed einde te maken- Al deze bemoeiingen zijn afgestuit op een onbuigzame houding van het bestuur, dat elke inmenging afwijst. Zelfs op een verzoeningsbrief van zr. Cramer werd niet ingegaan tenge volge waarvan de toenmalige voorzit ter van net bestuur aftrad. Inmiddels had een drietal zusters, van wie er twee met onbepaald verlof gezonden waren en een ontslagen was, zich gewend tot de Raad van Beroep van de Bond van Nederlandse Diaco- rtessenhuizen. Deze heeft in al de drie gevallen be slist, dat het bestuur onrechtmatig gehandeld had en dat de betrokken zusters in haar functies moesten wor den hersteld en de gelegenheid gege ven haar werkzaamheden te hervat ten en wel uiterlijk op 15 Februari 1953. Het bestuur heeft aan deze uit spraak nog steeds geen gevolg gege ven. DIT alles heeft er toe geleid, dat in October 1954 door de heren ds. J. J. Buskes, prof. rar. W F. de Gaav Fortman, prof. dr. R. Horn- stra, prof. dr. G. C. van Niftrik, drs. j G. van der Ploeg, mr, A. B. Roos- jen. M. Ruppert, mr. N. Stufkens, prof. dr. H. de Vos» prof. mr. F. ae Vries. mr. M. van Vugt. mr. G. t>. van Waisum, dr. J. R. Wolfensberger en mr. dr. A. A. van Rhijrr een brief gericht is tot het bestuur waaraan wij het volgende ontlenen: „Het conflict, dat in 1951 in het Ne derlands-Hervormde Diaconessenhuis te Rotterdam is ontstaan tussen het bestuur enerzijds en een aantal dia conessen en zusters anderzijds, is na ruim drie jaar nog niet tot_ oplossing gekomen, ondanks alle pogingen, die daartoe van verschillende zijden zijrt aangewend. Wij zijn van mening, en willen u dit in alle openhartigheid zeggen, dat uw bestuur verplicht is deze zaak nu eindelijk tot een bevredigend einde te brengen. Dit kan niet geschieden door te pro beren de zaak dood te zwijgen en naar naar de doofpot te verwijzen. Daar voor zijn de feiten te ernstig. Er zijn een aantal zusters, aan wier toegewij de arbeid in de dienst der christelij ke barmhartigheid wij allen eerbeid en hoogachting verschuldigd zijn, m haar diepste gevoelens gekrenkt. Uw bestuur en ook wij hebben met het recht daaraan stilzwijgend voorbij te gaan. Waarschijnlijk heeft uw be stuur wel de macht om dit te doen, zoals tot nu toe is gebleken. Wij ach ten het echter onrechtvaardig, wan neer u van die macht bij de voort- duur gebruik blijft maken. Wij wensen ons in dit stadmmjmet bezig te houden met de vraag wie ui het gerezen geschil gelijk heeft, maar wij vinden het wel diep treurig, dat (Van een onzer verslaggevers) VOOR het gerechtshof in Den Maag zijn gistermorgen, in hoger be roep de pleidooien gehouden 'n de zaak van de N.V. Gebroeders BijVer handelsonderneming te Rotterdam IJsselmonde tegen de staat der Neder landen. Deze zaak heeft het vorig jaar gediend voor de Haagse rechtban'*. De handelsonderneming, een bergings bedrijf, sloot In Juli 1952 een contract met de staat voor het bergen van de „Valentine" een Britse torpedojager, die op 15 Mei 1940, ten gevolge van Duitse vliegtuigaanvallen, bij Terneu- zen in de Wester Schelde strandde Bij het bergen bleek het schip een grote hoeveelheid munitie te bevatten en de bergers staakten de werkzaam heden, omdat rij dit te gevaarlijk von den. De staat bleef echter aandringen op het uitvoeren van de aangegane verplichtingen. De bergers waren hier toe niet bereid en eisten voor de Haag se rechtbank vergoeding van de scha de, die geleden was, doordat het ber gingsplan niet kon worden uitgevoerd. In zijn pleidooi voerde de advocaat van eiseres, mr. P. H. M. Hoogen- bergh uit Rotterdam, aan dat de .iaat verzuimd had mede te delen dat de Valentine" een munitieschip was. De rechtbank stelde de N.V. Gebroe ders Bijker in het gelijk. Tevens werd dit tot nu toe door de houding, die uw bestuur aanneemt niet vastge steld is kunnen worden. Wij vinden het ook ongehoord, dat u nog steeds geen gevolg hebt gegeven aan de be slissing van de Raad van Beroep van de Nederlandse Bond van Diaeones- senhuizen d.d. 17 Januari 1953, waar bij u werd bevolen een drietal der desbetreffende zusters uiterlijk 15 Februari 1953 in uw Huis terug te ne men. Naar ons oordeel dient uw bestuur thans een keus te doen uit de twee volgende mogelijkheden: a. biedt aile zusters, die in 1951 uw Huis verlaten hebben aan, daarin onverwijld terug te keren in de posi tie waarin ze toen werkzaam waren, waarbij het dan aan deze zusters is van dit aanbod al dan niet gebruik te maken; b, U verklaart u bereid er toe mede te werken, dat een onverwijld te vor men kleine commissie bijv. van drie personen in het hangende ge schil een uitspraak doet, waaraan bei de partijen zich onvoorwaardelijk heb ben te onderwerpen. Naast het belang van bedoelde zus ters is naar ons oordeel in dit geschil nog een andere zaak aan de orde, die van veel wijdere strekking is, nl. de rechtspositie van de diaconessen en zusters in de Diaconessenhuizen in het algemeen. Aan deze rechtspositie hapert iets, anders zouden dingen als in uw Huis zijn voorgekomen, eenvou dig niet mogelijk zijn. Waarschijnlijk zit dit in het organisme van de Dia conessenhuizen, zoals wij dat kennen en dat naar ons voorlopig gevoelen wijzigingen behoeft, omdat het niet meer is van deze tijd. Wij willen u daarom, naast ons ver zoek om de bovenbedoelde zusters recht te doen wedervaren, de vraag voorleggen of u bereid is, voor wat uw Huis betreft, aan een verbetering van de rechtspositie van haar, die daarin arbeiden, uw medewerking te verlenen". Tot zover het relaas der feiten. Er Is verder nog niets gebeurd. VolffMis kringen van de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest in Londen heeft Rusiand voorgesteld een internationale conferentie over de kvVestie Formosa te beleggen. De Russische minister v™ Buitenlandse Zaken. Molotow, zou dit voorstel verleden week hebben gedaan aan Britse cn India- «ek* vertegenwoordigers in Moskou, ïn het Russische voorstel de staat gelast een schadevergoeding van ongeveei 130.000 te betalen. De staat gine van deze uitspraak in appèl. In zijn pleidooi voerde gister morgen de landsadvocaat, mr. G. Schotten, aan, dat de staat niet ,r> ge breke was gebleven. De staat was pas op de Hoogte van de aanwezigheid v.m munitie na het sluiten van het con tract, toen men van de Engelse ma rine een rapport kreeg, waarin opga ve werd gedaan van de hoeveelheid munitie aan boord van de „Valen tine". Mr. Scholten zei, dat een onder zoek vooraf niet noodzakelijk was, om dat men geen vermoeden bad van de aanwezigheid van ontplofbare stoffer Mr. Scholten geloofde dat men om fi nanciële redenen het werk heeft ge staakt. Mr. Hoogenbergh ging de gebeurte nissen na, die zich na het vastlopen van de „Valentine" voordeden. Hij concludeerde, dat „men simpele ber gers er in heeft laten lopen". De Gebr. Bijker namen aan, dat tijdens de oorlog de Duitsers alle belangrijke materialen van de „Valentine" weg gehaald hadden. Volgens mr. Hoogen bergh was het de taak van de staat geweest te waarschuwen voor munitie of dat van tevoren een onderzoek had moeten worden ingesteld. Mr. Hoogenbergh wees op het ge vaar, dat het wrak voor de scheep vaart oplevert. In de onmiddellijke nabijheid van de vaargeul kan een dergelijk obstakel niet geduld .vorden. Bij mist of slecht weer is het moge lijk, dat een schip op het wrak stoot, waarin nog op scherp gestelde diepte bommen aanwezig zijn. Iedere harde aanraking kan een explosie ten gevol ge hebben. Er moeten nog twintig ton munitie aanwezig zijn in het «oor- schip en wat zal bij een ontploffing In Terneuzen gebeuren? Uitspraak 17 Maart. Antoine Pinay heeft gisteravond bekendgemaakt, te hopen de Nationale Vergadering Vrijdag om de goed keuring van zijn kabinet te kunnen vragen. Tegen die dag hoopt hij zijn kabinet te hebben gevormd en de steun van circa 300 afgevaardigden te hebben. Oorspronkelijk was hij voornemens Donderdag voor de ver gadering te verschijnen, maar dit plan is opgegeven omdat president René Coty de leden van het parlement Donderdagavond een receptie aan biedt. Wij hebben nooit veel bewondering gehad voor de buitenlandse politiek van Mendès-France. Niettemin moet het betreurd wor den, dat in de gegeven omstandighe den en op de wijze gelijk het Is ge schied, Mendès-France ten val ts ge bracht. De Franse Kamer heeft een Kabi netscrisis uitgelokt terwijl we in all« betrokken landen midden in de behan deling van de Parijse accoorden zit ten. Dat is het ongelukkigst denkbare ogenblik. De meerderheid, die Mendès-France ten val bracht, was bovendien zo uit eenlopend samengesteic, dat daarvan niet een krachtige eensgezinde poli tiek kan worden verwacht- De verdienste van Mendès-France was. dat hij hoe men er ook over mag oordelen in zijn politiek ten minste voortvarend was. Er zal wel weer een kabinet bij el kaar gelapt worden in Frankrijk. Maar het zai zeker een zwak kabinet zijn, zwakker dan het heengegane, omdat het nog meer de mensen en groepen met tegenstrijdige wensen naar de ogen moet zien. Deze crisis is dus het zoveelste symptoom van Frankrijks vervaL De eerste reacties, die ons vandaag bereikten over het opzienbarende nieuws uit Moskou, waren nog gereserveerd. Men wilde kennelijk meer nieuws over de op volging van Malenkow afwachten, voor men zich nader wilde uitspreken. Hieronder laiten wij enkele commenta ren volgen: Londen: De eerste ronde van de strijd om de macht schijnt door Chroetsjew te zijn gewonnen. Een onmiddellijk gevolg van Malenkows aftreden schijnt te zijn. dat zijn heengaan een slag Is voor die kringen in het Westen, die aanstuurden op een conferentie op het hoogste niveau tussen de Grote Vier. Londen: Het aftreden betekent een slag voor de linkervleugel van de Labour Partij, die geprobeerd heeft de herbewa pening van West-Duitsland tegen te hou den. Bevan c,s. hadden hun hoop gesteld op een spoedige bijeenkomst tussen Churchill, Eisenhower en Malenkow. Londen: De ambtenaren van de Sow- jet-ambassade in de Britse hoofdstad wisten van niets. Anderhalf uur na de bekendmaking waren zij nog onkundig. Zij hadden het nieuws alleen geboord van enkele journalisten, die om commentaar vroegen. Rome: Dit .is een interessante, en zeer., onverwachte mededeling, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Premier Scelba was geheel uit het veld geslagen. Bonn: Het aftreden is voor Duitse en geallieerde kringen een grote verrassing. Men vraagt zich af, welke de gevolgen zullen zijn voor de Sowjet-politiek t.a.v. Duitsland. In Orleansvilie, de stad in Algerije, die verleden jaar door een zware aard beving is geteisterd, is Maandag weer een aardschok gevoeld. De trillingen hielden tien seconden aan. Volgens in Parijs ontvangen beriahten werd geen schade aangericht. n-nfinn aan Britse cn Indiase diplomatieke vertegenwoordigers in „cuaan a.m werd geen deelneming van Nationalistisch vanmorgen in Londen besproken. China genoemd. Het plan is Gisteren heeft zich een incident voorgedaan bij de evacuatie van Tatsien- Amerikaanse stiaaijaeeis werden beschoten door luchtafweer geschut van de Chinese communisten. Granaten kwamen tot dichtbij de vliegtuigen maar richtten geen schade '''Minister Dulles heeft gisteren in de Amerikaanse senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken verklaard te be- ly.'ijïeieri of communistisch China tver- kel'iik van plan is naar aanleiding van Formosa „een oorlog te voeren met de Ver. Staten". Groot-Brittannië heeft er, naar ver luidt. gisteravond bij de Verenigde Staten op aangedrongen Tsjang Kaï- sjeks troepen snel van alle eilanden voor dc Chinese kust te evacueren als eerste stap naar een „ongeschreven order tot het staken van het vuren in het Verre Oosten". De Engelse minister van Buitenland se Zaken, Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard dat geheime on derhandelingen zouden moeten wor den gevoerd. De Republikeinse Senator "William Knowland tenslotte heeft gisteren in Chicago gezegd", dat elke verzoenende houding ten aanzien van communis tisch China „alleen maar tot gevolg kan hebben, dat heel Azië binnen twee jaar in communistische han den is". De secretaris-generaal vau de vei. Naties. Ilammarskjoeld, onderhoudt nog steeds contact met de premier van communistisch China, Tsjoe-En-lai m verband met de pogingen tot een wa penstilstand te komen. De 84-jarige heer A. Keus uit Wol- vega is toen hij plotseling de rijks straatweg te Oudeschoot overstak aoor een motorrijwiel overreden. Hij over leed in het ziekenhuis te Heerenveen aan c!e gevolgen. Op een bewaakte spoorwegovergang in Den Dolder is gisteravond een on geluk gebeurd, dat aan ds. F. Diele man. predikant der Gereformeerde ge meente in Nederland te Yerseke. het leven heeft gekost. Toen de trein van 19.34 uit Amers foort naar Utrecht de overweg nader de, verzuimde de overwegwachter door nog niet opgehelderde oorzaak, de bo men te sluiten. Ds. Dieleman, die in een personenauto de overweg uit de rich ting Zeist naderde, reed de overweg op en werd door de op volle snelheid rijdende trein gegrepen. Hij werd op slag gedood en zijn auto werd geheel vernield. Het treinverkeer ondervond slechts geringe vertraging. Ter plaatse van het ongeluk liggen namelijk drie paren rails naast elkaar. Het virkecr kon daardoor worden onderhouden via een van de gebruikelijke sporen en via bet spoor dat doorgaans buiten gebruik is. De nalatige overwegwachter is op staande voet van zijn post ontheven. De Zeiste politie stelt een onderzoek in. Ds. F. J. Dieleman uit Yerseke werd in 1913 geboren en werd in 1948 can- didaat bij de Gereformeerde gemeen ten in Nederland. In datzelfde jaar, op 7 September, deed hij intrede in Bors- sele, waar hij na een verblijf van on geveer twee jaar vertrok. Op 15 April 1951 deed hij zijn intrede in Yerseke. Ds. Dieleman was een van de 19 dienstdoende predikanten van de Gere formeerde gemeenten in ons land en tevens lid var, het curatorium van d« Theologische school van deze gemeen ten te Rotterdam.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1