Het talent Leerplicht op de duur met 2 jaar verlengd -iGereoriraniseerde U.L.O. zal onder het M.A.V.O.ressorteren W. w PINEAU VERSLAGEN NIEUW SOWJET-VOORSTEL INZAKE FORMOSA? Commodore Viruiy maakte fouten TWEEDE ONDERWIJSNOTA VERSCHENEN m DOCHTER VAN DR. SOUMOKIL TRAD IN HET HUWELIJK Logica ATOOMWAPENS VERNIETIGING Derde iveek Franse regeringscrisis M CONCLUSIE NA ONDERZOEK „TRITON"-RAMP: Nieuw onderzoek zaak-Drummond ZATERDAG 19 FEBRUARI 1935 DERTIENDE JAARGANG No. 3008 H A.M.S.KRIJGT VIJFJARIGE CURSUS D Onderhandel ingen worden voorlgzet Prins Bemhard uit New York terug r F,£ Kleurige plechtigheid in Den Haag Russisch voorstel: Smaldeel in Malta Ontkenning achteraf Directeur Renaultfabriek ernstig gewond Dr. Euvve en W. J. Muhring naar Ziiid-Alrika O |E LEERPLICHT zal Linnen afzienbare tijd met één en op de duur niet twee jaar worden verlengd. De indertijd door de minister voorgestelde Algemene Middelbare School (AMS) zal een cursusduur krijgen tan vijf en niet van vier jaar. In voorbereiding is een wijziging van de leerplichtwet, waarbij bei op paedagogisciie indicatie mogeiijk wordt, op een kleuterschool gedurende één jaar aan de leerplicht te voldoen. Dit zijn enkele van de belangrijkste mededelingen die de minis ter en de staatssecretaris van Onderwijs doen in de Tweede Onder wijsnota aan de Tweede Kamer zulks naar aanleiding van het ver slag over de bekende, in 1951 uitgebrachte, Nota van oud-minister Rutten. Prov. Staten Zuui-Hullanil MENZIES NAAR PARIJS VERTROKKEN V_ Ter ere van haar Sste verjaardag mocht prinses Marijke een sledetocht ma ken door de tuin van het Paleis Soest dijk. Twee kin deren van de Stichting ..Het Vierde Prinsenkind" Adrian e de Zeeuw e n Dirk Fnfissen, die de jarige een cadeau hadden aangeboden vergezelden het prinsesje. J Venezuela schenkt beeld van Simon Bolivar aan Suriname Verkeersongeval in Heinenoord HET hoi van de Ierse regering in Dublin, dat een onderzoek inge steld heeft naar de oorzaken van het neerstorten van de KLM- Constellation „Triton" bij het vliegveld Shannon, waarbij 28 mensen om het leven kwamen, heeft Vrijdag haar rapport uitgebracht. In het officiële rapport wordt gesproken van ..Verzuim (failure) van de gezagvoerder om op de juiste wijze de aanwijzingen van de instrumenten met elkaar in verband te brengen en te interpreteren gedurende de tijd dat de vleugelkiappen werden ingetrokken, wat tot gevolg had dat de noodzakelijke handelingen nier werden uitge voerd binnen de vereiste tijd." Dit verzuim werd gedeeltelijk ver klaard door het effect op de aanwijzing der instrumenten door het onverwacht weer uitgestoken zijn van het landingsgestel, zonder dat men zich daarvan bewust was. Verder worden als oorzaken genoemd: verlies van prestatiever mogen van het vliegtuig (doordat het landingsgestel weer uitgesto ken was zonder dat men zich daarvan bewust was) en het feit dat de gezagvoerdei er niet in slaagde om voldoende stijging te hand haven teneinde voorbereid te zijn op onverwachie gebeurtenissen. Amerik, eomiminislische leider wil naar Polen Rotterdam: Wilt.? de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachlendienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zatmia.L'.s 17—13 uur: Telefoon 115700 's-Gravehhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. II1892 Adm. Tel. 114402 Klachlendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam; Lange Kerkstraat 2-Hi Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. f 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks V Directie: C. A. REUSING en Mr. It. VAN" HOUTEN Turuw- Weersverwachting, geldig tot Zondagavond, AANHOUDEND WINTERWEER. Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatse lijk wat sneeuw. Vannacht lichte tot matige vorst, morgenmiddag lichte vorst, tot temperatuur otn het vriespunt. Overwegend matige wind tussen Noord-Oost en Zuid-Oost. ZON' EX MAAN 20 Fehr. ion op 7,49. onder 18.04; maan c>p fi .7.7. onder 15.47. 21 Febr. zon op 7.47, onder 18.05; maar. op 6.58. onder 17.03. '0 Hoofdredacteur; Dr. A. II. S. BRUINS SLOT D we gisteren uitvoerig weergaven, heeft tot inhoud, dat in de huidige so cialistische beweging de mt-ns niel tot lijn recht komt De arbeidersbeweging was aller eerst een cultuurbeweging emanci patie van de onderdrukt-n en ver trapten Maar het middel socaal-econo- niisehe verheffing werd doel. Dr. Van Riemen gewaagt in dit ver band van de tragiek der irheidersbe- weging. dat degene me het om «ie mens te doen is gn i e mens tot gijn recht wil doen komen, over een mens beeld, over oen leer aangaande de mens moet oesr-hikken. En een leer aangaande de mens is met denkbaar zonder dat men zich de vraag «lelt naai de herkom:;! van de mens Is de mens na-u 'iel beeld Gods geschapen of niet. Heet) rui een betrekking tot God of is hu een .-uilo- noom wezen, dat zo maar de we reld staat. Heeft die mens etm wet. die hij moet gehoorzamen en wat is de rechtskracht van die wet Waar is die wet te vinden. Is die wet alleen in het innerlijk van de mens gelegen of is er een Openbaring, waarin die wet gegeven is. Wie over de mens wil spreken kan ook niet aan he-t probleem van iet kwaad in de wereld, van ie zonde in de wereld voorbijgaan Hij zal ten aanzien van vla? vraag stuk positie moeten kiezen. En hij zal in al de tegenstellingen, die wij hiervoor noemden, moeten er kennen, dat het enorm verschil maakt voor de te bewandelen weg. hoe men daarin positie kiest. K4&? E P.v.cLA. kiest in al 'lie tegen- I tmr ft'tt aatiiof huisvrouw fit in het b.ngvlsv l hul ley in W orestershirv, was f lezer dazvn mi huitenkansfe tv es ge* t(H>n tie werklieden i an het gas- l>''drijf namelijk een sleuf gingen gra ven iimr een nieuw** hotffrfgnsleitiiiiti, kun in op eert diepte wui nog geen twee nieter steenknol te voorschijn. Dit riten ivf je verbreidde zieh als een lopend vuurtje en prompt verschenen de huist r nu wen niet zakken, emtners en morwljes om de uintormorrnad hnuuhtnf op goedkope wijze ut til te i uilen. Salariëring ovrrliciilspersotted f Va :s een unzer verslaggevers» In de Centrale Commissie voor geor ganiseerd overleg in Amhtenaarszaken zijn gistermiddag de besprekingen be gonnen «ver de voorstellen tot verbete ring van de salariëring van het •over heidspersoneel. I De onderhandelingen, die nog in een beginstadium zijn. hebben nog niet tot resultaat geleid. Verwacht mag worden. zulFn worden voortgezet. De provinciale staten van Zuidhol- land zullen op 14 Juni in gewone zitting bijeen komen. doen omdat zij niet op oen bepaalde levensbeschouwing is gefundeerd "7e P.v.dA. als zodanig moet als het gaat over de mens. over deze vragen het zwijgen bewaren en zij t'. :»i dat ook. O zeker, de P.v.d.A. waardeert net als haar leden hun godsnienstige of levensbeschouwelijke overtuiging m dienst van het socialisme stellen En zo kan dr. Van Blemen dan ook ztjn klacht over het socialisme en zijn wen sen voor het socialisme, van zijn ge zichtspunt uit. formuleren. Maar an deren zullen het anders doen En weer anderen zullen er het zwijgen toe doen Hier stuit de P.v.d.A. op eie antithese. De P.v.d.A. stuit hier niet op een boos uitvindsel van dr. Kuyper. De P.v.d-A. stuit hier op een realiteit, die zij mis kent. De P,v.d,A. is geboren uit net opti misme, dat men ondanks de verschil len in levensbeschouwing >n de prac- tijk tot een gemeenschappelijk hande len zou kunnen komen ten aanzien van mens en gemeenschap. De klacht van dr. Vao Biemen is a.i. een duidelijke aanwiizing, dat dit niet gaat. Als het om de mens gaat, dan gaat, zo is de beschuldiging van dr. Van Biemen, de P.v.d-A. aan net eigenlijke, aan de dingen waai het om gaat, voorbij. Er is geen scherper oordeel over de structuur en over het karakter van de P.v.d.A. denkbaar. Al de verhalen over de progressiviteit enz ten ipijt is het wezenlijke voor Ie P.v.d.A volgens dr. Van Biemen - maar fran ie. MAAR hoe Staal het nu met ons? Het is in menig opzien» een ver ontrustende tegenstelling. Ja, alles wat de P.v.d.A. mist. neb ben wij. Wij hebben een mens-beeld, een leer aangaande de mens. Wij we ten waar de mens vandaan komt. dat hij Gods beeld draagt, dat nij van God een wet over zijn leven meegekregen heeft. Wij weten dat God de mens draagt. Wij weten waar ,ve het vin den kunnen Wij weten van zonde en van genade. Wij weten van de keus sn hoe de keus moet zijn. Maar wat doen wij daarmee in de practische politiek? Dr. Van Biemen zou tot uns kunnen zeggen: Als gij dat allemaal hebt, zoudt gij het verlossen de woord moeten spreken Dan zoudt gij de noden var, de mens kunnen aan- ^mr>: eu pj.ins Ber'nhard varanor- voelen. Dan zoudt gij een politiek kun i vergezeld van zijn particulier tien voeren, die die mens lot zijn echt secretaris, dr. A. F. de Graaff, uit doet komen Want uw pretentie is. dat j New York op gij de waarheid omtrent je mens zijn wezen, zijn gevoelens, ztin mogeliik- Wal de hoofdlijnen van hei onder wijsstelsel betreft delen de bewinds lieden mede, dat zij bij de voorgestelde oplossingen geslreefd hebben naar een ruime male van soepelheid, zodat tege moet wordt gekomen aan gerechtvaar digd# klachten, dat onze onderwïjsrege- lingen le star zijn. Het is niet wenselijk dat de structuur van een school tussen haar begin en eindpunt star wordt vastgelegd. Het is van beiang. dat de gelegenheid wordt geboden, verscheidene studie- en op leid jngfsinriehtingen in één school of scholencomplexen se men te brengen, zodat het onderwijs zoveel mogelijk kan aansluiten bij de individuele aanleg der leerlingen. Wat het basi-onderwijs betreft willen de bewindslieden het door een wijziging van de leerplichtwet onmogelijk maken binnen het kader van de zesjarige school voor basisonderwijs volledig aan de leerplicht te voldoen De bedoeling is dat aile leerlingen, die in de loop van het cursusjaar 13 jaar worden aan het einde van dat cursusjaar moeten over gaan naar een school voor voortgezet dagonderwijs. Aangaande het buitengewoon basis onderwijs wordt het rapport van de commissie Wesse! ings-Van Houte afge wacht. De nomenclatuur van het voortgezet onderwijs wordt gewijzigd. Ten aanzien van het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs (V.W.O.l kunnen de be winds dat op korte termijn de besprekingen necjcn ^ich in grote üjnen verenigen met het ingediende V.H.O.-ontwerp ihieronder vallen dus gymnasium, HBS er. Lyceum 1. Hel hoger voorlgezet onderwijs wordt onderscheiden in hoger algemeen voort gezet onderwijs (HAVO, w.o. begrepen K.L.M.-supereonsteiiation i heden en zijn noden kent. HET is van belang, dat wij ons tegen de achtei grond van ie klachten van socialisten >vei nun eigen beweging - bewust -vin da' wij hier kunnen en ook moeten «aten zien wat een christelijke partij waard ts als het gaat om de mens lo! //in recht te doen komen Het wordt bid dat wij allen wakker worden ook in dit opzicht Wij zullen ons te realiseren neoben dat de christelijke partij en de 'hrls- telijke organisatie in net dgemeun, een talent is waarmee gewoekerd moet worden Sommigen wiifeler ar aan ot het wel een talent >s JVit .et artikel van rit Van Biemen op zich in laat werken zal dlc twulel var z«"h afschudden Hii leert van zijn vgen- stander welk groot talent w j oezdten. En wij weten uit de S'it'-i da' iet talent niel in de zweeUI-n'K gesluD' tnag worden. De eerste minister van Australië, mr. K. G. Menzies. is Vrijdagmorgen, ha een bezoek van enkele dagen aan ons land, naar Parijs vertrokken. York op Schiphol lerggokeerd, waar H.M. de Koningin hem opwachtte. De Prins zeide over zijn besprekin gen in Amerika erg evreden te zijn. Hij had tijdens zijn korte verbhjl voortdurend gesproken met Dean Rusk, de voorzitter van de Amerikaanse groep die deel zal nemen aan ric con ferentie voortzetting der „Bilcler- berc" besprekingen die dit najaar zal worden gehouden. Van deze groep is Walter Bedell Smith ondervoorzitter en de directeur van de Camegicstich- ting j. Johnson secretaris. Prins Bom hard deelde voorts mede gesproken te hebben met Amerikanen die reeds aan de „Biiderberg conferentie" hebben deelgenomen. In Maart za! in Frank rij). n mtor- mele bijeenkomst worden gehouden waarop het hoofddoel en de agenda van de conferentie zullen worden vast gesteld. Waar deze conferentie zal wor den gehouden. in Euroua of de Ver enigde staten, zo voegde de print er aan toe. is nog niet bekend. NVdet'laiulse sliulielwnr/en voor Amerikaanse studenten De Nederlandse regering heeft, even als vorige jaren ook voor liet acade mische jaar 1955--56 drie studiebeur zen beschikbaar gesteld voor Ameri kaanse studenten, die geacht worden daarvoor de nodige premissen te be zitten. De studenten kunnen naar keuze studeren aan acht universiteiten en hogescholen hier in Nederland, waar onder ook Leiden. Utrecht en Amster dam. huidige middelbare meisjesschool) en hoger beroepsonderwijs, w.o. begrepen huidige MTS, school voor maatschappe lijk werk en onderwijzersopleiding. Combinaties mei andere schooltypen moeten bij hei HAV mogelijk zijn. De bewindslieden denken c.a. aan de com binatie van een HAVO-school en een VWO-school. De AMS (Alg, Middelb. School) zal voortaan school voor HAVO heien en vijf leerjaren krijgen. Het middelbaar voortgezet onderwijs wordt onderscheiden in middelbaar al gemeen voortgezet onderwijs (MAVO, w.o. begrepen het huidige ULO) en middeibaar beroepsonderwijs (w.o. be grepen het uitgebreid lager nijverheids onderwijs en de handelsavondscholen). Onder hei MAVO zal hei gereorga niseerde ULO ressorteren (cursusduur 3 of 4 jaar), mei een algemene onder bouw van 2 jaar en daarna mogelijkheid van differentiatie welke anticipeert op de beroepsopleiding. Örn deze verdere opleiding binnen dezelfde schoolge meenschap mogelijk ie maken zouden aan een aanial MAVO-scholen middel bare beroepsopleidingen moeien worden verbonden, waardoor instituten kunnen ontstaan die bijzonder geschikt zijn als streekscholen. Het ULO zal uit de L.O.-wet 1920 worden genomen en als MAVO in een andere wet worden geregeld. Tenslotte wordt hel lager voortgezet onderwijs onderscheiden in lager alge meen voortgezet onderwijs fLAVO, w.o. 7e en 8e klasse l.o., vgio. primair huis- houdonderwijs, voorbereidende 'klassen lager technisch onderwijs) en'lager be roepsonderwijs (lagere techn. scholen en secondair huishoudonderwijs). Aard en inhoud van het LAVO komen over- een met het plan-Rutten. In de Nota worden bij hel beroeps onderwijs thans economisch-adminis- tratieve en sociaal-paedagogische oplei dingen geïntroduceerd. De huidige school voor maatschappelijk werk zal een ruimere taak krijgen (basisopleiding waarna specialisatie). Op lager niveau zal een sociale schooi moeten ontstaan die voor de niet leidinggevende functies in de sociale beroepen opleidt. Opgemerkt zij dat de ondereeneidin- gen lager, uitgebreid en middelbaar in het technisch onderwijs vervangen zijn door lager middeibaar en hoger. De (Van een onzer verslaggevers) I~|E huwelijksvoltrekking tussen de v negentienjarige Augusta Francisca Constance Soumokil, dochter van de waarnemend-president van de repu bliek der Zuid-Molukken en de drie- entwintig-jarige Louis André Clignet, die gistermiddag plaats vond in het Haagse stadhuis had een bijzonder ac cent. Wethouder D. W. Dettmeyer, wees als ambtenaar van de Burgerlijke stand hierop. „Op deze dag wappert de vlag ter ere van de verjaardag van prinses Marijke.'' zei hij. ..maar die vlag heejt voor v ook bijzondere bete kenis". Met deze woorden doelde de heer Dettmeyer op de banden tussen Nederland en Ambon. Op het bordes van het stadhuis aan het Burgemeester De Monchyplein was, bjj de aankomst en het vertrek van de bruidsstoet een erehaag ge- „Tegemoetkomende aan de wens van de autoriteiten van Suriname, zal de regering van Venezuela de stad Paramaribo een bronzen borstbeeld aanbieden van Simon Bolivar, de bevrijder van Zuid-Amerika. De plechtige onthulling van het monu ment zal waarschijnlijk op 19 April a.s. geschieden". Naar de correspondent van het A.N.P. te Paramaribo berichtte, is het borstbeeld inmiddels te Paramaribo aangekomen. Het zal worden geplaatst op een gazon tegenover het gebouw van de Surinaamse staten. MTS heet dus voortaan Hogere Tech nische Schooi. Voor het andere beroeps onderwijs geldt hetzelfde. Voor de oprichting en financiering van alle takken van onderwijs wensen de bewindslieden uit te gaan van vol ledige financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Wat het voortgezet onderwijs betreft over wegen de bewindslieden de opstelling van één wet. Aan het slot van dc r.ota ontvouwen zij hun gedachten omtrent een soort van wetboek voor het onder wijs. vormd uoor Ambonvse meisjes in kle derdracht, die een Nederlandse vlag of de vlag van Ambon droegen. Voor de huwelijksvoltrekking be stond grote belangstelling. Een bijzon dere formaliteit moest vervuld worden daar de bruid geen geboorteakte of akte van bekendheid kon tonen. Daar om moest zij onder ede verklaren, wie zij was en waar zij geboren werd. Als getuigen fungeerden de minis ters van de republiek der Zuid-Moluk ken, de heren P. W. Lokollo en ir. J. A. Manusama, en de heren N. Palm en L. Roelofs, In zijn toespraak gaf wethouder Dettmeyer het bruidspaar twee ge dachten «nee, nl. de tekst uit Lucas 16: „Die getrouw is in het minste, is ook in het grootste getrouw" en een spreuk van Goethe: ..Men kan in .ware vrij heid leven en toch niet ongebonden zijn." Na de plechtigheid ten stadhuize trok de stoet naar de Bethlehemkerk aan de Laan van Meerdervoort. De inzege ning van het huwelijk geschiedde door ds. G. van Haassen. Gisteravond vond" een druk bezochte receptie plaats. EN luchtband is geen luchtband meer Althans naar het oordeel van som mige belastingambtenaren immers volgens de letter var de wet is een luchtband een n.tbbernand, bestaande uit eer buitenband en een binnenband. Nu zijn e: buitenbanden zondei bin nenband in gebruik. Hoewei deze met lucht gevuld zijn, zijn het. volgens dit ambtelijk oordeel, massieve ban den, want de wet kent geen luchtban den zonder binnenband Deze „logica" zou minde) ernstig zijri, als het de gebruiker van dit soort banden niet duur te staan kwam: 60 pet meer belasting! De wetgever spreke hier spoedig het verlossende woord. DE RUSSISCHE regering heeft er hij de Ver. Naties op aan gedrongen, dit jaar een interna tionale conferentie te beleggen over een algemene beperking van de bewapening en een verbod van atoomwapens. De Sowjet-Unie noemt het verder noodzakelijk dal de naties zich verplich ten hun voorraden atoom- en waterstof- wapens volledig te vernietigen, en hun strijdkrachten en bewapening niet boven het peil van 1 Januari jl. te brengen, evenmin als hun begrotingen voor mili taire doeleinden De Russische regering '■erklaart zich accoord met een „.gepaste internationale controle" hierop. De voorstellen, die door Radio-Moskou zijn bekendgemaakt, vormen een inlei ding tot de bijeenkomst van de subcom missie voor ontwapening der Ver. naties op 25 Februari in Londen. Het Nederlandse smaldeel onder bevel van commodore 3. den Boeft, is vandaag voor een bezoek van twee dagen op Malta aangekomen. Het smaldeel, bestaande uit het vlieg- dekschip de Karei Doorman, twee tor- pedobootjagers, twee fregatten en twee onderzeeërs zal de volgende maand deel nemen aan Britse vlootoefeningen in de Middellandse Zee. ET 312 tegen 268 stemmen heeft <Ic Franse Nationale Vergade ring vanmorgen vroeg liet kabinet, dat was samengesteld door de socia list Pincan. afgewezen. Gistermiddag om tivee uur was liet debat over deze kwestie begon nen. De meeste Gaullisten en conservatie ven en alle communisten stemden tegen het kabinet, evenals een kwart van de radicalen en enkeie gematigd radicalen Pineau werd gesteund door bijna alle Christen-Democraten en de socialisten, enkele Gaullisten en conservatieven, en ongeveer 50 radicalen, meest gematigden. Reeds voordat de officiële uitslag be kend was. had president René Coty laten weten van plan te zijn de leiders van alle parlementaire fracties, behalve de communisten, te verzoeken Zaterdagmor gen met hem te spreken Hij zou hun Hel officiële Sowjetrussiscbe pers bureau .,Tas" zou hebben medege deeld. dat de Sowjet-Lnie een nieuw voorstel ter regeling van de kwestie- Formosie beef) gedaan, aldus werd vanmorgen medegedeeld. De Sowjel-Ktissiscbe minis Ut van Buitenlandse Zaken. Mololow. zou gisteren de Britse ambassadeur. Sir William Hayter. hebben ontvangen en hem het plan hebben over handigd. „Ongerust over de situatie in de straat van Formosa, geschapen door de inmengingen van de V.S. in de binnenlandse aangelegenheden van de Chinese volksrepubliek", heeft de Sowjet-regering een nieuw voorstel „voor de handhaving van de vrede in het verre Oosten" overhandigd aldus radio-Moskou. Over de inhoud van het plan werd niets meegedeeld. Wel werd herinnerd aan het onlangs gedane Sowjet-voor- stel voor een tienmogendhedercon- ferentie over de kwestie-Formosa, welk voorstel, volgens Radio-Moskou, door de publieke opinie in de wereld gunstig is ontvangen. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Moskou heeft vanoch tend officieel de berichten tegenge sproken, volgens welke minister Moiotof nieuwe voorstellen inzake Formosa zou hebben overhandigd. Het officiëële Sowjet-persbureau „Tass" van zijn kant verklaarde geen bericht van dien aard verspreid te hebben. op de man af vragen wat voor rege ringsprogramma zij willen en wie zij wensen als hoofd van een nieuwe rege ring om dat programma uit te voeren. Nadat de uitslag van de stemming was bekendgemaakt begaf Pineau zich naar de voorzitter van de vergadering om hem het dossier, dat hij tijdens de zitting bij zich had gehad, te overhan digen. Hij verliet vervolgens rustig de zaal. Intussen gaat de regeringscrisis de derde week in. De regering van premier Pierre Mendès-France werd op 5 Februari jl. ten val gebracht. President René Coty is nu onmiddel lijk na de nederlaag van Pineau in de Nationale Vergadering begonnen met het consulteren van de leiders van de verschillende partijen, waaronder ook de communisten. Men verwacht dat nu een lid van de radicale partij zal worden aangezocht een poging te doen om een nieuw kabi net te vormen. In dit verband worden de namen genoemd van de minister van buitenlandse zaken in de regering van premier Mendès-France, Edgar Faure. de minister voor de strijdkrachten in hetzelfde kabinet, Maurice Bourges-, Manoury. en de vroegere minister van openbare werken André Morice. O c Op de Rijksweg nabij Heinenoord heeft zich dezer dagen een ernstig ver keersongeval voorgedaan waarbij een directeur van de Renault-fabrieken te Parijs, de heer Couzy ernstig is gewond. De heer Couzy, die is overgebracht naar het Zuiderziekenhuis te Rotterdam, verkeert nog steeds in levensgevaar. De personenwagen van de heer Couzy werd op de Rijksweg aangereden door een van links komende melkauto. be stuurd door Van de P., die aan de per sonenwagen geen voorrang verleende. De melkwagen botste tegen de flank van de personenwagen. De heer Couzy werd uit zijn wagen geslingerd, terwijl ook een inzittende, de heer Carré, direc teur van de Renaultfabrieken in Parijs, uit de wagen viel, De heer Couzy liep een schedelbasisfractuur op. De heer Carré werd licht gewond. Hij is na ver bonden te zijn naar Den Haag vervoerd. De personenwagen werd zwaar bescha digd. 1. De waarschuwingsapparatcn of lichtsignalen, die aanwijzen dat het landingsgestel uit staat of in een overgangsstand verkeert, moeten verdubbeld worden. 2. In passagiersvliegtuigen moet een zichzelf voedende noodverlich ting worden aangebracht. 3. Er moeten bepalingen opgesteld worden om te verzekeren dat de be manning haar competentie en vaar digheid behoudt. 4. De zaklantaarns voor de beman ning moeten zo gemaakt worden dat beide handen 'rii blijven voor het reddingswerk. 5. De bemanningen moeten voor gelicht worden over de gevaren van ontsnappende oenzinedampen en er moeten meer draagbare zuurstofap paraten aanwezig zijn in passagiers- ■liegtuisen va ir eevallen van nood. 6. Vliegtuigoemanningen te door dringen van het gevaar dat een lan ding op het water met in werking T)e Amerikaanse communistische leider Irving Potash, die zich in beperkte vrij heid bevindt, heeft de wens te kennen gegeven zich naar Polen te begeven. De Poolse ambassade in Washingio. heeft hem gisteren een visum verstrekt Potash zal op 4 Maart aanstaande uit de Verenigde Staten vertrekken. Potash werd in 1951 tezamen met tien andere communistische leiders veroor deeld en heeft tot 9 December verleden jaar in de gevangenis gezeten. Indien hij in de Verenigde Staten zou blijven, zou hij op 1 Maart aanstaande opnieuw voor de rechter moeten verschijnen onder beschuldiging „volledig op de hoogte" te zijn geweest van subversieve doel stellingen van de communistische partij in de Verenigde Staten. zijnde motoren, de krachtbronnen van de vleugels kan doen slaan, waardoor schade aan de vleugels en mogelijk verlies van in de vleugel opgeborgen reddingsvlotten ontstaat. 7. Draagbare zuurstofapparatuur voor gebruik tn geval van nood door meer dan één lid van de bemanning, aanwezig te doen zijn in transport vliegtuigen. Het Franse ministerie van Justitie heeft ecu nieuw onderzoek in de zaak van de moord op de Drutnmonds gelast. Speciaal zal de mogelijkheid van het bestaan van medeplichtigen worden on derzocht. Zoals bekend is de 77-jarige Gaston üominici op beschuldiging van de drie voudige moord ter 'dood veroordeeld. Zijn beroep tegen dit vonnis werd Don derdag verworpen. DS ku"* 'fyl'DOt- dat dr. Euwe en de heer W J. Muhring deze zomer een zestal weken zullen verblijven in Z -Afrika om daar in verscheidene .teden en dorpen lezingen en simui- taan-voorste mgen te geven. Betde schakers zullen waarschijnlijk ook aan een klein internationaal meestertournooi deelnemen. Het is voorts de bedoeling dat de heer Muhring in enkele steden een seance zal geven aan 100 of meer borden. De Rechtbank te Turnhout heeft gis termiddag de exploitant van een speel- bank te Baarle-Hertog, de Nederlander John B. uit Den Haag. tot 8 dagen ge vangenisstraf en fr. 20.000 boete subs, twee maanden -veroordeeld.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1