UIT DE EERSTE KAMER over Ongerustheid door Koninklijk vliegen gezin Prof. Gerretson wijst op gevaar Voor Voortbestaan dynastie Hoe vieren wij bevrijdingsdag p»si Z.O.A.V.O.-conferentie heden te Bangkok geopend Goede kans voor Faure in de Franse Kamer Regering heeft veel zorgen over personeelsvraagstuk )ok moeilijkheden met de huisartsen 11 c: - Critische commentaar Oud-rainister wordt desnoods klerk s Vrouw en kind bij brand omgekomen Ervaren lieden Pinay komt aan Buitenl. Zaken O WOENSDAG 23 FEBRUARI 1955 v_ DERTIENDE JAARGANG No. 3011 Het is de regering bekend dat er bij' het Nederlandse volk onge rustheid heerst over het veelvuldig gebruik maken van vlieg tuigen door de koninklijke familie. Zowel H.M. de Koningin als de minister-president hebben daarover brieven van de bevolking ont vangen. Dit deelde dr. Drees gistermiddag in de Eerste Kamer mede naar aanleiding van opmerkingen, die prof. Gerretson (CH) bij de behandeling van de begroting "van algemene zaken over dit onder werp had gemaakt. Onschendbaarheid jfa Zip. verder pagina 3 mm wÊÊm ggglj Hel spoorwegongeval te Hoek van Holland Driejarig meisje bij brand omgekomen Brand woedt nog steeds op de „Grootekerk" Indon. regering over de opheffing der Unie Belastingplan binnen enkele weken in de Tweede Kamer Typhus op de „Ruys" „Geen conflictsituatie huisartsen-ziekenfondsen Ministers Churchill gaat spreken over atoomwapens Brand in olie-raffinaderij in Engeland Botterdam* Witte de "Withstraat 30 Tc-lef. 115700 (4 I.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtcndienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 *.<3ravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424807 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtcndienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67881 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2,26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAX HOUTEN" TUïUM" 1 - 11 x Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. HOGERE TEMPERATUREN Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw of regen en hier en daar mist. In het Zuiden van het land lichte dooi tot temperaturen om het vriespunt. In het Noorden van het land temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Matige tot krachtige en langs de Waddenfcust af en toe harde Oostelijke wind. ZON EN MAAN 24 Febr. zon op 7.41,onder 18.11: maan op 5.51, onder 21.02 O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. 3. S. BRUINS SLOT DE Hieuwe Rotterdamsche Courant van 10 Februari jl. doet een felle aanval op ons blad in verband met onze artikelen over de lijkverbranding. Het liberale standpunt is principieel en consequent en daarbij is ieders vrij heid v'eilig, maar bij Trouw is noch vlees noch vis. aldus kunnen wij de conclusie van de NRC samenvatten. Erger nog, de NRC vindt eigenlijk dat het standpunt van Trourv ethisch niet door de beugel san. Want toen het in de vorige eeuw om de onderwijsvrijheid ging. tapten de geestverwanten van Trouw uit een heel ander vaatje. Nu zeggen ze: ei mag wel vrijheid van crematie weven, maar er mag geen gelijkstelling van crematie en be graving zijn. Toen zeiden ze: de formele onder wijsvrijheid is niet genoeg, er moet ook gelijkstelling zijn. Als het in hun kraam te pas komt rijn ze dus voor de liberale vrijheid en genieten daar graag van. Als het nie, in hun kraam te pas komt werpen ze de liberale vrijheid op zij. ,.Het is een akelig farizeeïsme waaraan Trouw met betrekking tot het crematievraagstuk opnieuw uiting geeft". Bovendien zijn volgens de NRC onze argumenten voor de rest ook nog ,vooe". „Want ais Trouw schrijft dat naar rijm gevoelen een overheid die met de Bijbel rekening houdt tot de conclusie komt dat de begrafenis de goede en de lijkverbranding de ver keerde vorm van lijkbezorging i«, dan weet het blad even goed als wij (NRC) dat het slechts op de „christe lijke zede" doch niet op de Openbaring een beroep doet. zodat de Bijbel niet het beslissende woord spreekt". „Daar hebben wij nu een tachtig jarige oorlog voor gevoerd en daar voor heeft Trouw zich tijdens de be zetting dan krachtig verzet tegen de to talitaire staat", aldus eindigt de NRC «p pathetische wijze haar philippics. HET is een uitermate merkwaardig verschijnsel dat de NRC meent •en betoog als door ons gevoerd op deze wijze ie moeten weerleggen. Het merkwaardige is dit, dat da WRC ons wel citeert manr blijkens het «ramentaar geen enkele moeite doet om ons betoog te begrijpen. Het blad doet voor zulk een in tellectuele krant (Us de NRC toch wel heel zonderling geen enkele poging Om zich te realiseren waf w li onder vrijheid verstaan. Het blad substitueert voor „vrijheid" in ons betoog voortdurend wat.de libe ralen onder vrijheid verstaan. Dat is nl. een „formele vrijheid" verbonden met een „neutrale slaat". Dat betekent dat alles mag en dat de overheid alles precies even neutraal waardeert of het moet al zo bont wor den dat het in strijd komt met de be grippen „openbare orde" en „goede ze den", zo strikt mogelijk opgevat, ïn ja. dan kan men Trouw en de Anti Revolutionnairen en Christelijk His- forischen gemakkelijk met zich zelf in tegenspraak brengen. En dan veroor looft men zich maar even in de gau wigheid een morele diskwalificatie. Wij zullen de NRC op de laatste weg niet verder volgen dan door de opmer king te maken dat de NRC het laatste blad is dat ons aan de bezettingstijd moet berinneren. Want dan herinneren wij ons de NRC in de bezettingstijd. A Is de N.R.C. ao welwillend was ge- weest om te trachten ons te ver staan alvorens zich de moeite te ge ven cm ons te bestrijden, zou het blad geweten hebben dat wij niet een zo absoluut vrijheidsbegrip voorstaan als de N.R.C. en dat wij de liberale lees: neutrale staat, die het blad voorstaat, niet beogen. Het vrijheidsbegrip, dat wij voor staan, wordt beperkt door wat de overheid heeft te doen. En die over heid moet daar, waar de wet Gods in geding is, ingrijpen in de sfeer van de persoonlijke vrijheid. Hoe zij dat moet doen, hoever zij daarin moet gaan, is een kwestie van de historische cultuur- ei tuatie. Het is uitermate vreemd dat een zo knappe redactie als die van de N.R.C., «U het om deze dingen gaat, plotseling niet meer begrijpt dat dingen gecom pliceerd kunnen zijn. En dat men er met simplistische toverformules niet altijd uitkomt. Toen de Indische kwes tie indertijd aan de orde was, tapte de N.R.C. meer dan ons lief was uit het andere vaatje. Toen had het wel Wat simplistischer kunnen zijn en minder zich blind kunnen staren op het complexe. Maar wij zullen het wel laten om des wege de NRC farizeeïsch te noemen. Het is waarschijnlijk dat de -N.R.C. hier aan een betreurenswaardig lek in het geheugen en aan ietwat overdreven subjectivisme lijdt. Wanneer men onze opvattingen had begrepen zou de N.R.C. de schoolstrijd Piet tegen ons uitgespeeld hebben. Want in onze opvatting en niet in de liberale spreekt het vanzelf dat er voor iedereen een relatieve vrijheid is, maar dan spreekt het ook vanzelf dat de overheid van haar standpunt uit niet alles van gelijke waarde acht op schoolgebied, maar dat zij aan chris- fe'ijk onderwijs de voorrang verleent boven neutraal, om precies dezelfde reden als waarom zij aan begrafenis de voorrang geeft boven crematie. Het is dus niet zo dat wij nu eens '®-e liberale vrijheid aanhangen en haar dan weer om zeep helpen. Wij moeten "van die liberale vrijheid niets hebben en stellen daar de christelijke vrijheid (Van onze Haagse redacteur) „Dc vraag is of wij ons op het standpunt moeten stellen, dat liet vliegtuig niet als een normaal vervoermiddel beschouwd mag worden. Persoonlijk geef ik dc voorkeur aan het gebruik van de koninklijke trein of van een auto boven dat van een vliegtuig, wanneer dit laatste zonder noodzaak gebruikt zou worden. Aan de andere kant moeten we echter aanvaarden dat het vliegtuig in onze dagen een normaal verkeersmiddel is'', zo meende de minister-president. Het Dakota-toestel. waarmee Prins Bernhard meestal vliegt, is volkomen betrouwbaar. Deze mededeling deed dr. Drees reeds eerder in antwoord op schriftelijke vragen van de heer Wen- deiaar (WD>, maar prof. Gerretson zeide. dat zijn fractie door dit antwoord niet gerustgesteld was. De veiligheid van het vervoer per vliegtuig is nogal zeer betrekkelijk meende hij, en wan neer bijna het gehele koninklijke gezin in een vliegtuig vervoerdwordt is dat niet alleen een onnodig risico ten aan zien van de persoonlijke veiligheid van de leden van de koninklijke familie maar ook ten aanzien van de dynastie. Prof. Gerretson vroeg de tussenkomst van de minister-president om de na tionale bezorgdheid op dit punt eerbie dig bij koningin Juliana voor te dragen. De C.H.-spreker bracht de onschend baarheid van de Koning en de minis teriële verantwoordelijkheid ter sprake in verband met de tafelrede die de Ko ningin tijdens het bezoek van de Fran se president Coty gehouden heeft en waarvan een passage over „vrijheid, gelijkheid en broederschap" reeds in de Tweede Kamer ter sprake kwam. Mi nister Beyen merkte toen op dat hij de mogelijkheid dal niet iedereen met de ze passage zou kunnen instemmen had overwogen toen hij de rede in concept voor zich kreeg. Prof. Gerretson vond het volkomen fout. dat de minister van Buitenlandse Zaken hiermee onthulde Maarschalk Georgi Zjoekov, Rus sisch minister van Defensie. heeft Amerikaanse „agressieve kringen" be schuldigd van het voeren van actieve oorlogsvoorbereidingen. In een rede welke ^loor Radio-Mos kou uitgezonden werd. voegde hij hieraan toe: „Als de agressors ons moederland zouden aanvallen en de Sowjetbevolking zouden dwingen de wapens op te nemen, zullen zij alleen daarvan alle schuld dragen". dat het concept van een andere hand was dan die van de minister die de politieke verantwoordelijkheid draagt. Daarmee wordt de vraag uitgelokt wie dan wel de steller van het concept ge weest is en die vraag is ongewenst. De regering is voor deze tede, die r.ict al leen in politieke zin maar ook ten op zichte van het religieuze volksbewust zijn partij kiest, verantwoordelijk. Doe lend op de minister van Buitenlandse Zaken zei prof. Gerretson. dat hij „de ze tegenover het religieuze volksleven vreemd staande en wat overwerkte fi nancier" dit incident wel kon vergeven. ud-ministor Jéhoida Augus tus McPherson verscheen dezer dagen in Londen op een arbeidsbureau en vroeg om een baantje. McPherson is een 55-jarige Jamaicaan. Tot een maand gele den was hij minister van Arbeid van Jamaica met een jaarsalaris van 20.000 gulden. Toen koningin Elizabeth II en de hertog van' Edinburgh in November 1953 een bezoek brachten aan Jamaica, dineerde de Jamaicaan met het koninklijk, paar. Maar in Januari verloor de re gering Bustamento, waarvan McPherson deel uitmaakte, de verkiezingen en was McPherson minister af. Drie weken ge leden is hij met 67 andere Jaimaicanen per vliegtuig naar Engeland gekomen. McPherson is vroeger onder wijzer geweest, maar bij zegt: „Ik wil niet meer voor de klas staan. En het ziet er niet naar uit dat ik binnen de komende 5 jaar weer in de politiek kom. Ik zal dus een nieuwe loopbaan moeten beginnen". De voormalige minister heeft op het arbeidsbureau meegedeeld dat hij bereid is het werk van een klerk te verrichten. mm® De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft heden bij de opening van de conferen tie van dc Raad van de Zuidoostaziati- sche Verdragsorganisatie te Bangkok verklaard, dat het verdrag tegen nie mand gericht is en bedoeld om „be vriende en vrije volkeren" te bescher men. Alles wat op deze conferentie ge daan en gezegd wordt, zal invloed heb ben tot ver buiten het gebied, dat door het verdrag wordt bestreken. Naarmate de wetenschap de afstanden heeft verkort, voelen wij ons steeds meer met andere landen verbonden door een gevoel van een gemeenschappelijk lot. Daarom is het verdrag van Manilla, dat ons samenbrengt, een pact, dat de onafhankelijkheid, onschendbaarheid en het welzijn van bevriende en vrije vol keren moet beschermen, aldus Dulles. „Ons voorbeeld en onze daden kunnen bijdragen tot de verwerkelijking der verlangens, die in het handvest der V.N. Naar ons thans nader van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen wordt medegedeeld, zijn niet drie, doch twee poetsvrouwen, alsmede een slaapwagen conducteur. die zich in de wagon van de internationale trein bevonden, gewond. De conducteur is voor onderzoek naar een ziekenhuis overgebracht, de poets vrouwen hebben resp. een hersenschud ding en een sleutclbeenbrcuk opgelopen. Sinds half twee ondervindt het reizi gersverkeer geen hinder meer van de vertraging als gevolg van de botsing. De gehele nacht heeft men doorge werkt om de rijbaan vrij te krijgen. Mot lasapparaten heeft men de kleine Loco- motor'uit de eleetrische trein gebrand, voor in de plaats, die beperkt wordt door de christelijke roeping van de overheid. rp ENSLOTTE nog sen opmerking. De J- N.R.C. zegt: Trouw weet wel beter: De Bijbel verbiedt de crematie niet. Neen, dat doet hij inderdaad niet met zovele woorden. Maar de schrijver in de N.R.C. heeft natuurlijk kennis kun nen nomen van alles wat van onze kant in de krant en in de schriftelijke gedachtenwisseiing en in de hande lingen is verschenen. Daaruit blijkt duidelijk dat de taak der overheid in zaken als deze niet be rust op ge- of verboden, die als zodanig letterlijk in de Bijbel zijn te vinden, maar dat die taak berust op een ge lovig zoeken naar wat bij het licht van de Bijbel in een bepaalde cultuur-situ atie de gemeenschap het dichtst bij de wil van God houdt. De 21-jarige mevrouw A. van Boe- gemVan Empelen en haar drie-jarig zoontje Fransje zijn vanmorgen bij een CcLle brand in een woning' aan de Frankiinstraat te Hilversum om het 'even gekomen. De vrouw en het kind sliepen boven op zolder in deze grote arbeiderswo ning. die door drie gezinnen in to taal veertien personen werd be woond. Door de grote opwinding, die direct na het ontdekken (omstreeks half negen' van de felle brand in de benedenverdieping ontstond, wist men niet direct of zich nog mensen in het brandende huis bevonden. Toen men in de verwarring eindelijk de jonge vrouw en haar kind miste was het te laat. De brandweerlieden die tenslotte met behulp van een ladder tot de bovenverdieping wisten door te drin gen vonden hel lichaam van het kind verknold: de jonge vrouw bleek dooi de zware rook te zijn gestikt. Toen het vuur ontdekt was vlogen mensen gillend uit de huizen. Een buurman, dc heer R. Teriien, wist van het plat boven de brandende keuken een kind te redden. Een jonge vrouw- kon zich in veiligheid stellen door uit het raam van de eerste verdieping (te springen. Spoedig daarna was in ueze drukke volksbuurt hulp aanwe zig maar dc bovenverdieping was toen reeds onbereikbaar. Het Indonesische kabinet heeft het wetsontwerp goedgekeurd voor het uit geven van een staatsobligatielening 1955 ten bedrage van rp. 3CO.OO0.OO0. en ons handvest van deVStiüe Oceaan tot uitdrukking zijn gebittchtr De voor uitgang der mensheid mag noch door aardrijkskundige ligging, noch door ver schillen van ras, klasse of geloof wor den belemmerd". De Australisahe minister van Bui tenlandse Zaken, Richard Casey, waar schuwde, dat „de communistische po ging om de vrije landen in Azië te on dermijnen" veel effectiever dan in het verleden moet worden bestreden. Aus tralië is van mening, dat het commu nistische gevaar urgent is, zei hij. Thomas MacDonald verzekerde de Aziatische leden van de Zuidoostazia- tische verdragsorganisatie, dat Nieuw- Zeeiand zijn aandeel zal bijdragen om de organisatie te maken tot een „wer kelijk bondgenootschap tussen Oost en West". Henri Bonnet, voormalig Frans am bassadeur te Washington, verklaarde, dat men alleen zou slagen, indien de raad de volkeren kan doen geloven in zijn wens om de levensstandaard der volkeren te verhogen. De minister-president van Pakistan, Mohammed Ali, verklaarde, dat het verdrag een overeenkomst vertegen woordigt tussen grote en kleine landen, op basis van gelijkheid en bondgenoot schap, om te streven naar gezamenlijke doelstellingen en idealen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, zei dat En geland altijd zal blijven streven naar een uitbreiding van de vreedzame sa menwerking tussen de landen. De conferentie werd officieel ge opend door Prins Wan, minister van Buitenlandse Zaken van Thailand. (Van een onzer verslaggevers Drie Zuidhollandse burgemeesters, de heren L. Loot/ van Alblasserdam, P. A. Bliek vein Spijkenisse en Heke lingen en H. Stam van Bergambacht, moesten gistermiddag de rollen eens omdraaien en zij uierden. verplicht, aan een college van Burgemeester en Wethouders, geformeerd uit leden van Zuidhollandse Oranjeverenigingen, buurtverenigingen, wijkcomité's of comité's ter viering van nationale gedenkdagen, een subsidie te vragen voor een te houden bevrijdingsfeest. Dit geschiedde tijdens een bijeen komst in een der zalen van de Dieren tuin in Den Haag, waar op uitnodiging van het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955 ruim 160 personen' uit alle delen van de pro- vinsie bijeen waren. Deze bijeenkomst, waarvoor allen uitgenodigd waren, die betrokken zijn bij de viering van deze dag, had tot doel diverse aspec ten van de feestviering nader te be schouwen, In enkele andere provincies werden reeds dergelijke dagen gehouden en uit het enthousiasme, dat gisteren in de Dierentuin-zaal merkbaar was, kan ge concludeerd worden, dat de Zuid'nol- landse dag geslaagd genoemd kan wor den. De aanwezigen werden geconfron teerd met verschillende onderdelen van een mogelijk feestprogramma. In de ochtenduren vonden diverse spelen plaats, waarbij burgemeester S. Ham mer uit Oud- Beijerl&nd geen slecht figuur sloeg. Des middags viel het ac cent op het wagenspel waarbij voor de vuist weg de subsidie-aanvraag voor het bevrijdingsfeest onder grote vro lijkheid -opgevoerd werd, en po het volksdansen. Daarnaast kon aandacht besteed worden aan de verlichting en de versiering. Het is de bedoeling van het Nationaal Comité uitsluitend op te treden met het geven van richtlijnen. Hun eigen initiatief en de zelfwerk zaamheid moeten zoveel mogelijk ge handhaafd blijven. PROF. mr. P. J. Oud schrift ia Elseviers Weekblad; „Intussen heeft de ervaring aange toond. dat het met het verenigen vaa personen van verschillende levensbe schouwing in dezelfde party toch niet zo eenvoudig ligt als de oprichters van de Partij van de Arbeid het zich heb ben voorgesteld." Inderdaad: die ervaring Is nl. een levenservaring van de heer Oud zelf. Want rijn streven naar ,iets dat kwa litatief nog minder was, nl. „de derde macht" is reeds op een mislukking uitgelopen. Gistermorgen om half elf is ten huize van de militair C. B. aan de Korteweg- hof in de Watergraafsmeer te Amster dam brand uitgebroken in de slaapka mer toen de bewoners niet aanwezig waren. Hun driejarig dochtertje, dat in de kamer in haar bedje lag is in de vlammen omgekomen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een electrisch kacheltje achter een deur was gezet waaraan de was aan een rek te drogen hing. Deze zal door de hitte-uitstraling vlam hebben gevat. Het bedje van het kindje stond vlak bij het kacheltje. Voorbijgangers, die het vuur zagen, hebben getracht met een tuinslag de brand te blussen. De inmiddels ge waarschuwde brandweer kon weinig meer uit de slaapkamer redden. Dc brand in ruim I van het Nederlandse vrachtschip „Groote- kerk" woedt nog steeds. Het schip ligt 3 kilometer uit de haven. Het kwam gisteren in Genua aan met een brand in de gemengde lading van kunstmest, lucifers, alcohol en stoffen. Het was op weg van Rot terdam naar het Verre Oosten. Er liggen naast de Grootekerk twee drijvende brandspuiten, maar er is nog niet besloten of zij water in het schip zuillen pompen, of dat het schip naar La Spezia gebracht zal worden. Edgar Faure maakt een goede kans om vandaag door de Franse Nationale Ver gadering als premier van Frankrijks 21ste kabinet sedert het einde van de oorlog te worden aanvaard. Zowel zijn eigen partij (de radicaal- tocialislenl als de Gaullistische sociaal republikeinen hebben bij stemming be sloten toe ie treden lol het kabinet dat Faure bezig is te vormen ter vervanging van dat van Pierre Mendis-Franco, Gisteravond beeft Faure aal; president !oty meegedeeld, dat hij vandaag de goed keuring van de Kamer zal vragen voor zijn premierschap. Waarnemers zijn van mening, dat hij het halen zal met ongeveer 320 van de 625 stemmen. Desondanks vraagt men zich af hoelang het kabinet-Faure zal kunnen leven. De M.R.P. toonde zich niet erg in genomen met hem. Wel werd met 30 tegen 5 stemmen besloten hem te steunen, maar meer dan de helft heeft zich van stem ming onthouden. Te voren hadden de socialisten beslo ten niet deel te nemen aan het door Faure te vormen kabinet. De formateur moest daardoor zijn plan een kabinet op brede nationale basis samen te stellen, op geven. Op sterk aandringen van presi dent Coty verklaarde Faure zich echter bereid een poging te doen tot het vormen van een kabinet met steun van de radica len. de rooms-katholieke MKP, de con servatieven en een aantal Gaullisten. De Indonesische regering deelt de parlementsleden, die het protocol slechts onder voorbehoud willen aan vaarden, mede, dat onmiddellijk nadat het protocol door bet parlement is aangenomen, nieuwe onderhandelingen zullen worden geopend met de Neder landse regering om de andere RTC- overeenkomsten te herzien en die overeenkomsten, welke nadelig zijn voor Indonesië, op te heffen. In dit geval moet men niet uit het oog verliezen, dat ook de Nederlandse regering er belang bij heeft al datgene tussen Nederland en Indonesië, dat nog hangende is, ten spoedigste af te wikkelen, aldus de M. v. A. van de Indon, regering inzake het protocol van de opheffing der Unie. (Van onze Haagse redacteur) EN BEHOEFT zich niet ongerust te maken over hei lot van de voorstellen lot belastingverlaging. Deze voorstellen zijn al enige li]d bij de Raad van State. Dit heeft minister Van de Kiefl vanmorgen in de Eerste Ka mer medegedeeld naar aanleiding van de vrees, die prof. Molenaar (VVD) ge uit had, dat er wellicht van deze voor stellen niets meer terecht zal komen. Staatssecretaris v. d. Berge sprak de verwachting uit, dat het belastingplan binnen enkele weken m de Tweede In East-London zijn gisteren alle 500 passagiers en de bemanning van het Nederlandse m.s. „Ruys" (14,285 t.) in geënt, nadat was gebleken dat twee Chinese kinderen typhus hadden. Twee artsen zijn er drie-en-een-half uur mee doende geweest. De kinderen zijn in East London in een ziekenhuis opgeno men. Het schip is op weg naar Brazilië. (Van een onzer verslaggevers) Behalve met de tandartsen dreigen de ziekenfondsen ook in moeilijkheden te geraken met dc Landelijke Huisartsen Vereniging Deze organisatie heelt namelijk de ziekenfondsen doen weten, dat zij niet aceoord kan gaan me! het voorste! om alle honoraria met 6 te verhogen. De huisartsenvereniging staat op het standpunt, dat liet weinig zin heeft over een verhoging van 6 te discussiëren zolang andere voorstellen, die zij aan de ziekenfondsen hebben gedaan, nog niet in behandeling zijn genomen. Van de zijclc der huisartsen vereniging wordt medegedeeld, da! „er geen sprake is van een conflictsituatie tussen huis artsen en ziekenfondsen. De afwijzing door de huisartsen van de door de zie kenfondsen aangeboden verhoging der netto honoraria met 6 procent is met waardering voor deze geste van de zie kenfondsen op uitsluitend practische gronden geschied. De huisartsen waren nl. juist gereed gekomen met hun voor stellen betreffende de definitieve huis artsenhonoraria. zodat,het h.i, meer zin had, om aanstonds over deze voorstellen in hun geheel te gaan spreken. De onderhandelingen worden gevoerd volgens de normale routine. Het is te hopen, dat zij spoedig tot resultaten zul len leiden," aldus wordt medegedeeld. Kamer zal zijn. De minister gaf toe, dat het N.V.V. in zijn jongste verkla ring geen blad voor de mond genomen ■heeft, maar men mag niet uit het oog verliezen, dat de va-kcentralen het na oorlogse beleid van de regering ge steund hebben en dat het economisch herstel da'araan in niet geringe mate te danken is. Minister v. d. Kieft wees er de heer Pollema (C.H.) op, dat maatregelen ten aanzien van prijzen en huren van on roerende goederen, noodzakelijk waren en dat een paohtstop daarin niet ge mist kan worden. Hij zag echter de mogelijkheid, dat deze paohtstop in de toekomst zal verdwijnen. Prof. Hellema kreeg van de minister de toezegging d'at deze uiterst voorzich tig zal zijn en geen machtsmiddelen zal gebruiken ten aanzien van overeen komsten tussen molestverzekerings maatschappijen en verzekerden met be trekking tot forfaitaire uitkeringen. Het personeelsvraagstuk baart de re gering grote zorg. Er heerst een ekort in alle geledingen. Salarisverhoging in bepaalde functies leidt tot moeilijkhe den in andere functies. In dergelijke omstandigheden, aldus de minister, heeft het particuliere bedrijf altijd een voorsprong. Daar is men voor de top functies niet gebonden aan bepaalde salarisregelingen. De zuigkracht, die hierdoor op hoge ambtenaren wordt uitgeoefend, kan de overheid niet weg nemen. Het vraagstuk heeft echter de volle aandacht van de regering. De staatssecretaris van Financiën, dr v. d. Berge, was het niet met de heer Pollema (C.H.) eens, dat de belasting- I heffing voor de landbouw nadeliger is dan voor andere bedrijfstakken. Er zijn integendeel bepalingen, die ten voor- 1 dele van de landbouw strekken. Dr. v. d- Berge gaf toe dat de grondbelasting een bijzondere last is, maar hij voelde j minder voor afschaffing, waarvoor mr Pollema gepleit had dan voor de sw- f gestie van de heer Roebroek (KVP) om deze belasting om te zetten in een af- koobarc grondrente. Faure heeft vandaag in de nationale vergadering zijn regeringsprogramma uiteengezet, waarin hij o-m. zei te zul len streven naar de ratificatie van de Parijse verdragen. Hij verklaarde verder, dat er, zodra de verdragen zijn geratificeerd, nieuwe - pogingen moeten worden ondernomen om een bijeenkomst der vier grote mogendheden te beleggen. Op deze bijeenkomst zouden volgens hem zowel Europese als Aziatische problemen aan de orde moeten worden gesteld. Faure beeft in zijn rede aan geen enkele .groep verstrekkende beloften •gedaan.' In plaats daarvan zei hij te zullen streven naar .weinig spectaculaire /re sultaten als -een geleidelijke verhoging van dé levensstandaard,' eèn verder stimuleren van de industriële produc tie en een regeling van de verdeling der producten van landbouw en vee teelt. De sfeer was gunstig -voor Faure, Aangenomen wordt, dat hij er goed aan heeft gedaan niet om speciale eco- mische volmachten te vragen voor de uitvoering van zijn programma. Faure heeft aan de nationale verga dering een kabinelslijsl voorgelegd, waarop de namen voorkomen van een coalitie van radicalen, volksrepublikei nen, conservatieven. Gaullisten en al gescheiden Gaullisten. De kabinetslijsl ziet er o.m. al* volgt uit: Premier: Edgar Faure, radicaal. Minister toegevoegd aan hei bureau van de premier: Gaston Palewski, Gaulish Minister van Buitenlandse Zaken: Antoine Pinay. conservatief. Minister van Landsverdediging: ge neraal Pierre Koenig, Gaullist. Minister van Fina-;ciën: Pierre Pflim- lin, volksrepublikein. Minister van Openbare Werken: ge neraal Edouard Corniglion-Molenier. Gaullist. Minister van Binnenlandse Zaken: Maurice Bourges-Maunoury, radicaal. Minister van Justitie: Robert Schu- man, volksrepublikein. Minister voor Overzeese Rijksdelen: Pierre Henri Teitgen, volksrepublikein. Minister van Handel en Industrie: André Morice, radicaal. Minister van Landbouw: Jean Sour- bet, conservatief. Premier Churchill van Engeland heeft Dinsdag in het Lagerhuis verklaard, de volgende week te zullen spreken over oorlogvoering met atoomwapens in een defensiedebat. Hij zou dan ook iets zeggen in verband met het voorstel van India aan de V.N., om alle proeven met atoom- en waterstofbommen -te verbie den. Engeland had het Indische voorstel niet aanvaard, aldus Churchill. In een olieraffinaderij van ..Shell Mex and B P Ltd" in Thameshaven. Essex, is Dinsdagmorgen vroeg brand uitgebro ken. Het vuur werd bestreden met be hulp van dertig brandweerwagens en twee brandweerschepen. Volgens Reuter staan zeven tanks met naphthaline en oetroleum in brand, de zwaarste brand sinds het einde van de Tweede Wereld oorlog. De brand ontstond na een zware ontploffing die tot op een afstand van 24 kilometer kon worden gehoord. De raffinaderij kwam in 1952 in be drijf en was ontworpen voor het ver werken van een jaarproductie van meer dan twee millioen ton olie. Austraiische minister voor lucht- mart. Tmaily, heeft gistermorgen om 'mul per vliegtuig verlaten. Vlak voor -.ijlt vertrek had hij echter nog een on derhoud met de Nederlandse minister van verkeer en waterstaat, ntr. J. Al tera. Onze opname toont minister Totml-y (links) op weg naar zijn vlieg tuig, uitgeleide gedaan door minister Algera (rechts)..

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1