De Huren v Debat over Gezondheidswet plotseling afgebroken Frans-Duits „bestand Saarland over Sa Zo sticht Rusland nieuwe steden Vit de Tweede Kamer Hog VRIfE SOWfETBURGERS BIJ DE NOORDPOOL DERTIENDE JAARGANG No. 3024 Plannen voor het Britse leger AMENDEMENT-MOL AANVAARD MET GROTE MEERDERHEID Nieuw verzet van socialisten Minimum-prijzen van vlees geschorst er honorarium vroedvrouwen Heinemann Busramp in Korea eist 38 doden Overstromingen in Obiogebied Op beruchte middernachtelijke uur ARRESTATIES IN HONGARIJE DONDERDAG 10 MAART 1955 Weerbericht Het weer in Europa Duilse ambassadeur bij V.N. benoemd Toestan'd prinses Beatrix Nederland en ABC-wapens Belgische minister bepleit aanleg Postelkanaal o ARRESTATIES Z.-VIETNAM c 58 n Initiatief Zie verder pagina 3 Piloot om het leven gekomen IA mterste, onherbergzame Noorden van Sibene. is mynen. de laatste jaren gegroeid tot een machtige, grote De snelle bevolkingsaanwas van Norilsk staat m nauw de laatste jaren gegroeid tot een macnuge, grote De sneue bevolkingsaanwas van «ornsk staat m nauw Stad van 150.000 inwoners. Deze bevolking van verband met de concentratiekampen. Weliswaar zijn de Russische systeem bewoners aan te trekken voor de meest onherbergzame streken Paus sprak op massale audiëntie CONFERENTIE GROTE DRIE VOOR JULI Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 IJ Postbus 1112 Postgiro No. -124519 Klachtendicnst abonnementen 13.30-19 30 u. Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 V-Gravenhagc: Huygensplem 1 Postgiro 424807 Redactie: Tel. 111892 Adm Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2-0) Telefoon S7S82 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse rummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting:, geldig tot Vrijdagavond: RUSTIG WEER Droog weer met over het algemeen weinig bewolking, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Vannacht overwegend matige vorst, morgenmiddag hogere temperaturen dan vandaag. U Maart zon op 7 08. or.dcr 18.38: maan op 2227, onder 7.32 Directie: C. A. REUSING en Mr. !v. VAN HOLTEN Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. «J. S- BRUINS SLOT OR MEN de belastingvoorsteller van de Regering een compromis m*et welks inhoud wij ondanks be paalde bezwaren niet ontevreden zijn, over het voorstel met betrekking tot de huren staat het precies anders om. Ook hier is hel een compromis. Maar met de inhoud daarvan zijn wij - ondanks het feit, dat er voor de ho gere huren een vermeerdering van 10 pet. komt bepaald niet tevreden. Men weet het verloop van zaken. De huren der vooroorlogse huizen waren bevroren op de vooroorlogse huur. Daarop is in 1951 een huurver hoging tot stand gebracht van 15 pet, In 1954 is er weer een huurverhoging gekomen, die varieerde al naar de Masse waarin de gemeente gerang schikt was van 17 pet. tot 29 pet. Het was duidelijk, dat deze huur prijsverhogingen onvoldoende waren. Onze bezwaren vatten wij aldus kort samen: 1. Gezien de waardevermindering van het geld was de huurprijs te laag. De prijs der woningen zelf is, als ze vrij van huur verkocht kunnen worden, een enorm stuk hoger dan voor de oorlog. Nieuwbouw is veel duurder dan voor de oorlog. Maar de huurprijs bleef aanvankelijk gelijk of werd dan naderhand een paar maal verhoogd, maar niet in die mate dat de eigenaar met de nu verkregen huurprijs hetzelfde kan uitrichten als hij voor de oorlog kon doen. De huis eigenaars kregen dus naast alle an dere lasten, die allen gemeen hebben, cog een extra iast te dragen Het i« duidelijk, dat dit e k is. Er zijn mensen, die hun cv -paar de geld in huisjes belegd hebben, om daar op hun oude dag van te kunnen leven en die komen nu tot de ontdek king, dat dit niet gaat. Dat is triest en onrechtvaardig. 2. Deze gang van zaken heeft tot gevolg, dat het huizenbezit in menig opzicht slecht onderhouden wordt. Ve le huiseigenaars doen binnenshuis niets aan onderhoud. Aan de buiten kant alleen het hoognodige, zo zij dat al doen. De toestand van de oude wo ningvoorraad gaat dus hard achteruit. Er zijn nog wel meer bezwaren, maar dit zijn de voornaamste. De Regering was nu aanvankelijk voornemens om nu met een aanzien lijke huurverhoging te komen. Maar daaraan verbond zij de gedachte aan een huurbelasting, te stuiten in eer. huuregalisatiefonds, om daarmee de huren tussen voor-oorlogse en na-oor- logse woningen te egaliseren. Tegen die huurbelasting rees veel verzet en de Regering heeft daar nu met handhaving vdn haar gedach ten hieromtrent, zegt zij aanvan kelijk van afgezien. Maar daarmee was tevens de aan zienlijke huurverhoging van de baan. De Regering komt nu met een voor stel waarbij de arbeiderswoningen niet omhoog gaan in huur. De iets duur dere woningen 5 pet. er, de rest 10 pet. DE Regering motiveert deze be scheiden verhoging anders. Zij motiveert de beperkte huurverhoging door te wijzen op de hier en daar heersende tendentie- tot prijsstijging. Zij stelt het vraagstuk in het kader van de algemene loor- en prijspoli tiek. Daar heeft het vraagstuk trou wens na de oorlog altijd in gelegen. De bevriezing eerst en de beperkte verhogingen zijn steeds gemotiveerd uit de behoefte om lonen en prijzen in een zodanig evenwicht te houden, dat ons economisch bestel niet zou worden ontwricht. "Wij hebben er .bij de vorige huur verhogingen reeds opgewezen, en doen dat nu weer, dat men zich daarbij toch dient te realiseren, dat men dus doende een bepaalde groep mensen in het Nederlandse volk onevenredig zwaar voor deze politiek iaat betalen. De Regering voelt dat ook wel. Zij erkent dat dit voorstel „in het alge meen bezwaren met zich brengt". Zij zegt ook dat de spanning tussen de huren van vooroorlogse woningen en die van nieuwe woningen en de daar door veroorzaakte druk op het peil van de volkshuisvesting blijven be staan. Dit voorstel, zegt de Regering, „houdt in de eerste plaats rekening met de noodzakelijke bescherming van huren en prijzen. In verband daarmee is een huurverhoging slechts verantwoord, waar zulks uit een oog punt van volkshuisvestingsbeleid het meest noodzakelijk is". WIJ begrijpen de moeilijkheid van de Regering. Wij begrijpen de vrees voor de inflatiespiraal. We kun nen niet andere dan toejuichen, dat de Regering probeert de periodieke konronden de kop in te drukken. Maar er moet toch wel gezegd wor den, dat bij de middelen daarvoor de begrippen rechtvaardigheid en rechtvaardige prijs, in dit geval recht vaardige huurprijs, een rol moeten spelen Wanneer de Regering huurverho ging „slechts verantwoord" acht, "■vaar zulks „uit een oogpunt van volkshuisvestingsbeleid het meest noodzakelijk is", wordt de vraag van de rechtvaardige huurprijs niet in re- kening gebracht. Wij menen dat dit teleurstellend en onjuist is. De Zuidvietnamese politie heeft gis teren ongeveer honderd personen uit Midden-Vielnam gearresteerd, die zich voor het paleis van premier Ngo Dinh Diem hadden verzameld om betaling van salarissen te eisen, die men htm sedert November schuldig zou zijn. Zij waren Woensdagochtend per trein uit hun provincies ie Saigon aangekomen. Do searrestoerden, bestuursambtena ren en r.k. landweermannen, zeider., dat ongeveer duizend personen in de zelfde omstandigheden als zij Dinsdag avond een ondergrondse hadden ge vet md om het provinciale bestuur in het gebied Phanrang te bestrijden. Zi| zeiden trouw "te zip aan de pre mier. maar bet provinciale bestuur is coi rupl. terwij! er bovendien commu nistische elementen in zijn doorgedron gen- Groot-Britannic heeft Dinsdag ont huld, dat het een Amerikaans geleid projectiel zal gaan gebruiken en dat het voornemens is zyn leger op het Euro pese vasteland het volgende jaar forma ties met kernwapens te geven. Het projectiel is de Corporal Mark II, die door raketten aangedreven wordt en zowel van conventionele als wel van atomisehe ladingen voorzien kan wor den. De minister van oorlog Anthony Head heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Britse soldaten m April of Mei naar de Verenigde Staten gezonden zullen wor den om het projectiel te bestuderen en dat zij als instructeurs voor de eenhe den met kernwapens zullen terugkeren. (Van onze parlementaire redacteur) TEGEN de uitdrukkelijke waarschuwing van minister Suurhoff in, dat hij schorsing van de beraadslagingen zou vragen, indien een amendement van de KVP-arts, de heer Mol, om in de wet vast te leggen de Centrale Raad voor de Volksgezondheid ten minste voor de helft zal bestaan uit vertegenwoordigers van de particuliere gezondheidsorganisaties, heeft de Tweede Kamer gistermiddag bij de behandeling van de nieuwe gezondheidswet met 47 stemmen voor (KVP, AR, CH, VVD en KNP) en 26 stemmen tegen (socialis ten en communisten) dit amendement aanvaard. Minister Suurhoff vroeg na de stemming aanstonds schorsing van de beraadslagingen over het wetsontwerp. Minister Suurhoff beschuldigde de voorstan ders van het amendement ervan, dat zij wantrouwen 2aaiden tegen de vertegenwoordiging van de overheid die in deze raad zitting zou krijgen. Ondanks het feit dat de bewindsman hoos opgaf van de waarde en de betekenis van de particuliere gezondheidsorganisaties en ondanks het feit dat hij in de memorie van antwoord verzekerd had, dat hij zou streven naar een Centrale Raad voor de Volksgezondheid, die zou zijn samengesteld uit een gelijk aantal vertegenwoordigers van de overheid en van het parti culier initiatief, verzette de minister zich met ongewone felheid tegen het amendement-Mol, dat deze paritaire samenstelling wettelijk wilde vastleggen. Terecht wezen de heren MoHKVPL Fokkema (AR), v. d. Wetering (CH) en Zegering Hadders (VVD) er op dat de weigering van de minister het ge zonde evenwicht tussen beide groe pen in deze Raad van Samenwerking en Advies bij de wet vast te leggen, de indruk wekte, dat hij het particu lier initiatief niet tot rijn recht wilde laten komen, hetgeen juist het ver trouwen tussen overheidsorganen en ATv Lt. gen. A. Baretta. de stafchef van ce NederlandNC Luchtmacht, is in het Walter 5* "Tl? LeSerhospitaaI te Washington behan deld voor een lichte hartkwaal, zo heeft een WQordv erder van het Amerikaanse depar tement van Defensie gisteren meegedeeld. De regeringen van Frankrijk en West- Buifsland hebben besloten in de Saar- kwestie een informeel „bestand" te la ten gelden totdat beide parlementen de bekrachtiging van het omstreden Saar- accoord hebben voltooid. Volgens welin gelichte zegslieden zijn beide regeringen overeengekomen zich van verdere ver klaringen en stappen, die de toestand zouden kunnen verergeren, te onthou den. Naar zij zeiden, is de regering van Bonn bereid geschillen over Saarland over te laten aan arbitrage door de Raad van ministers der Westeuropese Unie, die gevormd zal worden nadat de Parijse accoorden door alle betrokken landen zijn bekrachtigd. De Westduitse socialisten zijn met een parlementaire actie begonnen, om te trachten de Frans-Duitse overeenkomst over de Saar voor het constitutionele hof te brengen en ongrondwettelijk te laten verklaren. Hierdoor hebben zij de handtekeningen nodig van een derde van de leden van de Bondsdag. Zij be schikken zelf over 151 leden en moeren nog 12 andere handtekeningen vinden om het vereiste aantal van 163 te be reiken. Op zichzelf kan de stap van de so cialisten de uiteindelijke bekrachtiging van het aceoord over Saarland niet te genhouden. Maar de hele positie van de Westduitse republiek ten opzichte van het Europese defensieplan zou een vresagteken kunnen blijven tot het ogen blik -waarop het hof een uitspraak doet. Bondskanselier Adenauer heeft beslo ten dat de staat geen geldelijke on dersteuning meer zal geven aan de Duitse Saarbond, een vereniging van Saarlanders in de Westduitse Bonds republiek. De reden van dit besluit is een actie van deze bond met aanplakbil jetten. waarop werd gezegd: „De Saar blijft Duits, weg met de separatisten." Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft het La gerhuis schriftelijk meegedeeld, dat de Minister Zijlstra heeft Woensdag de enige jaren geloden door hel bedrijf schap voor vee en vlees uitgevaardigde minimumprijs-regeling voor de slagers, geschorst met onmiddellijke ingang. Deze prijsafspraken zijn in strijd met het streven van de regering om een vrije, verantwoorde concurrentie te be vorderen. Minister Zijlstra heeft de schorsing afgekondigd in overeenstem ming met de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en voor de PBO. De schorsing betekent, dat elke slager vrij is om zijn prijzen zelfstandig te calculeren. Weenrapporien van Neersl hedenochtend 7 uur temp- af gel. Station Weer Éc. i 24 uur Helsinki sneeuw NO 1 O 01 Stockh. zw. bevv. W l 9 OA Oslo nevel windst. H 0 Kopervh. mist ZW I —14 0 Aberdeen licht bew WNW 2 O OA Dublin zw. bew NNO 4 2 0 Londen onbew. NTNO 4 —01 0.1 A'daim onbew. ONO 8 3 0 Brussel nevel NNO 10 —3 0 Parjjs nevel NTvO 10 o 0 Bordeaux geh. bew N-O 7 0 0 Grenoble zw. bew. WKVJ 1 a 0 Nice onbew. fTNW 6 2 0 Berlijn nevel KN O 4 —3 0 Frankfort half bew rco 7 1 0 Munchen geh. bew ONO 5 —il 1 Ziirtch nevel ONO 7 1 Geneve geh, bew. O 8 1 O Locarno geh. bew. windst, jw p Wenen sneeuw N 4 1 0.6 Innsbruck nevel windst. —I 2 Rome sw. bew. NO 5 8 Britse steun in 1947 voor Franse eisen inzake het Saas gebied afhankelijk is geweest van „besluiten, die bij de uit eindelijke vredesregeling met Duitsland genomen moeten worden." Diplomatieke kringen in Londen zien Eden's verklar.ng ais een erkenning, dat Engelands toezeggingen in 1947 aan Frankrijk zij.i achterhaald door de Frans-Duitse- baarovereenkomst van vo rig jaar. De verklaring van Eden, dat Engeland op een vredesconferentie elke door Frankrijk, Duitsland en de Saa,- landers aanvaarde oplossing zal steunen schijnt te betekenen, dat Engeland de ..Europese oplossing" bestendigd- wii zien door het vredesverdrag, indien zij aanvaardbaar zou zijn voor de dris meest belanghebbenden. De Westduitse regering heeft de be noeming bekend gemaakt van de bonds- perschef. Felix von Eckhardt, tot am bassadeur bij het hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York. Von Eckhardt blijft zijn huidige func tie vervullen tot de Parijse accoorden de finitief zijn bekrachtigd. particuliere organisaties zou schaden. Minister Suurhoff ontkende bij de beantwoording van de sprekers van de vorige dag, dat het er hem niet om ging wie voor de volksgezondheid zorgt. Hij vroeg zich alleen maar af: hoe krijg ik een zo goed mogelijke gezondheidszorg. Toch was het voor hem duidelijk dat de primaire verant woordelijkheid hiervoor bij de over heid iigt. Als er iets verkeerd gaat met de gezondheid van de Nederlandse school jeugd, dan wordt de minister van Sociale Zaken door de Kamer ter verantwoording geroepen. „Ik ben geen etatist (geen aanbidder van de staatsmacht), maar het particulier ini tiatief kan geen wettelijke regelingen maken en kan niet belast worden met het toezicht op de gezondheidszorg. Ook dient de staat te zorgen voor de drinkwatervoorziening enz. Bij de uitvoering van bepaalde ta ken gaf minister Suurhoff echter de voorkeur, zelfs een ideologische voor keur aan het particulier initiatief. Na de oorlog werd dit"ook door de over heid gestimuleerd, zo zelfs dat de Rijkssubsidies enorm zijn gestegen, nl. van 4.799.350 tot 17.391.400. Bij alle waardering voor het particu lier initiatief durfde de bewindsman wel te zeggen, dat zonder de zorg van het rijk, de provincies en de gemeen ten de Nederlandse gezondheidszorg het huidige peil niet zou hebben be reikt. De straaljager, üie gistermiddag bij Utrecht is neergestort, werd naar later is bekend gemaakt bestuurd door de 22-jarige reserve sergeant-vlie ger C. Rog uit"Schevenmgen. De (piloot is bij het ongeluk om het leven gekomen. Bloemen on amine geschenken stru inen bintfn in hel Stadss- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht, naar bl.KJI. prinses Beatrix herstellende is van een b f i ii dedarm -operatic. Gisteren kiuim een deputatie van de Meisjes-MULO te Zeist bloemen bren gen t oor de koninklijke patiënte Prof. dr. J. F. Nuboer deelt met be trekking tot de toestand van H.K.H. Prinses Beatrix het volgende mede: „H.K.H. Prinses Beatrix heeft weer een uitstekende nacht gehad. De tem peratuur is normaal. Indien zich geen bijzonderheden voordoen, zal geen verder communiqué worden uitgege ven." Prinses Marijke en Prinses Irene hebben gisteren een bezoek gebracht aan haar zuster. De ziekenfondsraad heeft een door de organisaties van algemene zieken fondsen aan de organisaties van vroedvrouwen aangeboden en door deze aanvaarde verhoging van het honorarium per verlossing met 1.50 goedgekeurd. Door deze verhoging, die ingaat op 1 Januari 1955, bedraagt het honora rium voor de vroedvrouwen, die de uit de wet van 1 Juni 1951 voort vloeiende ruimere bevoegdheid heb ben verworven, f 36.50 per verlos sing en voor de vroedvrouwen, di niet beschikken over deze ruimere bevoegdheid, .f 34. HET feit, dat Heinemann niet her kozen is als voorzitter van d« Evangelische Synode in Duitsland kan men voor Heinemann zo vriendelijk uitleggen als men wil. het betekent in ieder geval een gevoelig prestige verlies voor deze eens in de kringen der Evangelische Kerk zo populaire figuur. Heinemann is een fanatiek ijveraar voor een ontwapend en neutralistisch Duitsland. Zijn optreden in de krin gen der Protestantse Christenen is, sinds zijn uittreden uit Adenauer's ka binet, één voortdurende bestrijding geweest van alies wat in Duitslands po litiek zweemde naar Europese inte gratie en Duitse verantwoordelijkheid in Europees verband. Zijn nederlaag als voorzitter der Synode houdt daar verband mee. De houding van Heinemann en zijn vrienden speelt, in stede van de slech te elementen in het Duitse volk in te tomen, door haar extremistisch iso lationisme die elementen in de kaart. Daarom kunnen wij deze val van Heinemann niet betreuren. Een bus vol met passagiers is op 25 km ten Zuiden var. de Zuidkoreaan- se hoofdstad Seoel van een brug ge leden. Acht en dertig personen '.ver den gedood en 17 gewond. Dit is het derde grote ongeluk binnen een week in Zuid-Korea Een ireinbrand in Poe- san heeft vorige week 42 levens ge kost en Dir.sdag vercien 21 personen gedood bij een busirand te Hor.gtsjau. Het jongste ongeluk is volgens de po litie te wijten aan onvoorzichtigheid van de chauffeur. ..Dc Nederlandse regering heeft zich .tijdens de besprekingen te Londen in •beginsel bereid verklaard een verkla ring af te leggen, dat zij van het recht tot het vervaardigen van a.b-c.-wapcns afstand zou doen. Toen echter het af leggen van zulk een verklaring niet nodig bleek om de besprekingen tot een goed einde te brengen, is zij daartoe niet overgegaan. Zii beschouwt de be reidverklaring thans ais vervallen". Al dus wordt meegedeeld, in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer •over het wetsontwerp tot goedkeuring van de Parijse Accoorden. i JOR1LSK, staf der gedeporteerde' (Van een bijzondere correspondent) totaal ongeveer 28.0!» man, in de kolenmijnen te werk Mnrilcdr ppti nieuw inrhmfrippl centrum in het gesteld. Uit andere kampen vertrokken de werkploegen Norilsk, een nieuw maustneei centrum in net voor de k en kc,baltmijncn en de nikkel- en platina- vriip Smriplhnr <*ers" bestaat uit arbeidsslaven die gestraften natuurlijk niet in de totaaibevolking begrepen, vrije öOVjeiDurgei a oesiaai ruikaroemsMdi mi, urn anderzijds werden tienduizenden Russische gestraften, hun. straf hebben uitgediend, doch vörplicht werden zich. goed gedroegen, voortijdig ontslagen mits ze - zich hier te vestigen, en uit politieke politie, die ,(/.h iF1 Norilsk wilden vestigen. Na Stalin's dood kregen voor alle zekerheid een oogje in het zeil houdt De geschiedenis van Norilsk is typerend voor het 190.000 inwoners Norilsk is een mijnbouwcentrum met enorme steen kool-, koper-, kobalt- en platina-exploitaties. Het ligt in het barre Noorden, waar de Jenissej uitmondt in de Noor delijke IJszee. In 1947 was het een onbetekenende nederzet ting. Thans is het dermate belangrijk, dat het een „kies kring" is geworden, hetgeen voigens de Sovjet-wetgeving wil zeggen, dat het minimaal moet hebben (met kiesrecht). Uit berichten van teruggekeerde krijgsgevangenen is bekend geworden, dat Norilsk sedert de tweede wereld oorlog naast Magadan en Workoetah een derde centrum van concentratiekampen is geworden. Het begon met de deportatie van 2500 Polen. Later kwamen er krijgs gevangenen en Russische gestraften bij. Vooral de Oekraïners werden bij voorkeur naar Norilsk gesleept In 1953 vormden zij veertig procent van het totaal der arbeidsslaven die, over twaadf kampen verdeeld, in totaa, 129.000 man sterk waren. Duitse krijgsgevangenen verklaar den dat er eveneens opmerkelijk veel Georgiers. LItauers, Tsjechen, Armeniërs, Krim-Tartaren en ten minste tien duizend Russen verbleven. De Russische kamp bevolking bestond vooral uit technici, artsen, professoren, leerkrachten en officieren, die door de een of andere in stantie „verdacht" waren bevonden en waren S«^P0J" teewi In 1954 wende®. de bewoner* kampen, tn zich in Norilsk wilden vestigen. Na Stalin's dood kregen niet minder dan 19.000 gevangenen amnestie, onder voor waarde, dat ze zioh bereid verklaarden in Norilsk te blijven wonen. In de afvoer van concentratiekampen naar „vrije maatschappij" zit het geheim van de snelle groei van dit nieuwe Noordelijke centrum. Vanzelfsprekend blijven deze bewoners m de ogen van Moskou verdachte typen. Het lag dus geheel in de lijn der ontwikkeling, dat er kazernes voor politie werden gebouwd. Het corps bestaat thans uit ongeveer 14.000 man schappen. Vrijwel iedere drie gezinnen beschikken dus in feite over 'n eigen „bewaker". Te zijner tijd zal de vraag worden of de Sowjets dergelijke centra handhaven. Norilsk bijvoorbeeld heeft in een eigen teehnisohe hogeschool gekregen, waaraan zowel leraren als studenten voor het grootste deel vroegere bewoners der concentratiekampen zijn. De klimatologische omstandigheden zijn vreselijk: tempera turen van vijftig graden onder nul komen hernartiaeiijk voor; in dc sneeuwstormen is het onhoudbaar en 's zomers wordt de streek geteisterd door een ongekende droogte Er zijn moderne ziekenhuizen ontstaan, scholen, ontspan- ningslokalen enz., want de Sowjets doen al het mogelijke om met de vroegere kampbewoners op goede voet te komen. Maar de bevolking, hoewei ze uiterlijk rustig reageert en heel kalm lijkt, heeft een steen in het hart', jarenlange vrijheidsberoving vergeet men nooit. Hun Atn- deren worden volwassenen, waarop de Sowjet-Ume even min kan rekenen. Zo groeien er naast Norilsk nog e*n twintigtal andere steden in Siberië. Het zijn evenvele spijkers aan de doodkist van het zode anperlttm. actueel kunnen middels Behandeling Parijse accoorden in Staten-Geiieraal De «raag, of met de behandeling van het goedkeuringsontwerp van de Parijse accoorden in de Staton-Gene- raal moet worden gewacht, totdat deze goedkeuring zowel in Frankrijk als in Duitsland door alle hiervoor noodzakelijke organen heeft plaats gevonden, zoals van verschillende zijden in het voorlopig verslag wordt gesuggereerd, zouden de ministers ontkennend willen beantwoorden. Dit wordt meegedeeld in de Memo rie van Antwootd aan de Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot goed keuring van de Parijse accoorden. Voor het eerst sedert zijn ernstige ziekte van drie maanden geleden heeft paus Pius de twaalfde van ochtend op een massale audiëntie ge sproken. De paus ontving 1500 gees telijken op de tweede verdieping van het Vaticaan. Naar uit goede bron in de Franse hoofdstad verluidt zuilen voor Juli de ministers van Buitenlandse Zaken var: Frankrijk, Groot-Britannié en de Ver. Staten bijeenkomen ter bespre-, king van een groot aantal kwerties. De plaats van de samenkomst en de juiste datum van de conferentie zijn nog niet bekend. A.F.P. tekent hierbij aan, dat waar schijnlijk o.m. zal worden gesproken over de algemene verkiezingen, die volgend jaar in Vietnam zullen moe ten worden gehouden volgens de bepa lingen van de overeenkomst van Ge- nève. Bij de bespreking van de Belgische begroting van openbare werken 1955 in het parlement is de aanleg bepleit van het zogenaamde Postelkanaal. Met het Postelkanaal wordt bedoeld een ontwerp waterweg, die een recht streekse verbinding beoogt tussen het Kanaai van Dessei over Turnhout naar Schoten en het Nederlandse Wllhélmina- kanaal. Voor dit ontwerp wordt het pro fiel der 600-ton kanalen aangenomen. Als transitkanaai zou het Postelkanaal niet treer dan een locale bnekenis krijgen, indien de aansluitende waterwegen rtiei werden gemaderniseerd. Het geschikt maken van deze aansluitende water wegen zou insluiten: Het verbreden en uitdiepen van deze kanalen en het aan leggen" van sterkere oeververbindingen. De aanleg van het Postelkanaal wordt op 250 milüoen geschat. De Amerikaanse rivier de Ohio, die op veel plaatsen overstroomd is, heeft duizenden mensen gedwongen hun hui zen te verlaten. De overstroming ver oorzaakte tot dusverre reeds millioenen dollars schade. Zeker 2000 gezinnen moesten in de staten Ohio, West-Virgi nia, Kentucky en Indiana worden geëva cueerd. Dit is een opname van de srootste ex pert ment ei e at oom ontploffingtielke tijdens de proefne ming in eva da heeft plaatsgevon den, De explosie tvelke werd teweeg gebracht boven op meier veroorzaakte een toren i an J60 een lichtflits welke zichtbaar was in zes i er sch ill en d e staten von de I'S, in een kring van 1200 kilometer. Betrouwbare berichten uil Boe-j tinpest maken melding van een j golf van arrestatie* iu Hongarije, aldus A s*. Pre*.-. Vele communisten die onder pre mier Lmre Nagy. de Hongaarse Malenhow. posities van belang had- tien gekregen. ouden gevangen zijn genomen. Verder zouden er veie niet- eoinmtmïsteu door de geheime poli tie op het beruchte middernachte lijke uur uit hun huizen zijn ge haald. Het aantal ar re-la lie- is niet hekend, maar de berichten doen denken aan een herleving van de middernachtelijke terreur. Na de beschuldigingen welke het centrale comité van de communistische partij aan het adres van Nagy heeft geuit, lijkt het wel zeker, dat hij niet lang meer aan het bewind zal blijven. De 58-jarige Nagy, die zijn leven lang communist is geweest, was de voor vechter van de nieuwe kcers van Ma- ienkow. Hij wordt nu, zoals gemeld, beschuldigd van rechtse afwijkingen. Een nieuwe harde politiek, welke herinneringen wekt aan het Stalinisti sche tijdvak, schijnt in Hongarije te zijn teruggekeerd en men verwacht, dat de gevfilgen voor de overige landen van het Russische Oosteuropese rijk niet zullen uitblijven. Nagy heeft er gisteren in alle Hon gaarse kranten en door de radio van langs gekregen. Westelijke diplomaten geloven, cfat Maty as Rakosi. de eerste secretaris van de partij, die zich op de achtergrond heeft gehouden toen de nieuwe koers van Malenkow werd aangekondigd, nu weer de topman is geworden. Het is duidelijk, dat Nagy in Hongarije evenals Malenkow in Rusland verantwoordelijk wordt ge steld voor al'te mislukkingen van de laatste 18 maanden. Intussen probeert de partij, ondanks de aanval op Nagy, de Hongaren wijs te maken dat de nieuwe koers van 1953 niet ten einde is. Maar de resolutie van de partij spreekt zichzelf tegen en westelijke diplomaten zijn er van overtuigd, dat het met de nieuwe koers geheel is afgelopen. De partij maakte bekend, dat de zware industrialisatie dit jaar met 5 7 procent zou worden versneld en dat een ijzeren discipline nodig is om dit te bereiken.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1