Kamer aanvaardt motie-Peters: Gezamenlij k TV - programma op vrijwillige basis BLIJFT DE OVERHEID FINANCIEEL STEUNEN ALLE LEDEN opgeroepen Radioboodschap tot de jeugd van H.M. de Koningin Alleen atoomwapens in een algemene oorlog Regering treedt op tegen radio-handel Zware commando-opleiding tijdelijk gestaakt WmSm Onze economische politiek Finse tanker niet naar Rood-China? Vrijdag bespreking in Den Haag Bevan uit Labour- fractie gestoten Tcs/s Geen ingrijpen van de zevende vloot Schorsing van de kartels Sow jet minister gecritiseerd Nader beraad over regeringsvoorstel WOENSDAG 36 MAART 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3029 Ze dumb Rotterdam per helicopter DRIE MAAL PER WEEK BEVRIJDINGSHERDENKING Bemanning weigert verder te varen GENERAAL GRUENTHER: Evacuatie-oefening voor schoolkinderen Jager van wal visvloot kreeg roerschade Diamantbewerkers niet aan 't werk NA ERNSTIGE INCIDENTEN Alle communistische agenten in Scandinavië bekend o o (Van onze parlementaire redacteur) TAE televisie-kijkers hebben gistermiddag een bijzonder levendige slot-reportage meegemaakt van het televisie-debat in de Tweede Kamer, ditmaal niet zoals vorige week lange redevoeringen, maar kort op elkaar volgende sprekers en een groot aantal stemmingen en schermutselingen. Van de zes moties, die gistermiddag werden ingediend, werden er twee aangenomen, nl. een van de heer Peters (K.V.P.) en een van dr. Bruins Slot (A.R.) en vier verworpen, nl. een van de heer Burgers (Arb.), een van mevrouw FortanierDe Wit (V.V.D.), een van dr. Bruins Slot (A.R.) en een van de heer Van Sleen (Arb.). Zie verder pagina 3 Achterstand bouwbedrijf Brandje in Italiaans Senaatsgebouw Cultuur uas niet in de lijn van Chroestsljeiv Ambtenarensalarissen Rotterdam: Witte de Wlthstlaat 30 Telef 115700 <4 1i Postbus 1112 - Postgiro No 424519 Kinehtendienst abonnementen 18 30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefojn 115700 's-Graienhagc Huygcnxnlcin 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm. Tol 114402 Klachtoiirtiotist abonnementen: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2Jb Telefoon 6788'' Abonnementspms 57 cent per vcek. f 2.26 oor maand 6 75 pei kwartaal Losse nummers 13 cent Vei schijnt da gelijk.- Directie: C. A. KEl'XING en Mr. K. VAN HOl'TK.V Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond. MAARTSE BUIEN'. Flinke opklaringen afgewisseld door enkele regen- of hagelbuien. Aanvankelijk in het midden cn Zuiden echter nog zwaar bewolkt met wat regen of motregen. Matige tot krachtige en in het Noorden van het land wellicht tijdelijk harde Noord-Westelijke wind. Over het algemeen kouder. ZON EN MAAN 17 Maart 7on op 6 54, onder 18 48; maan op 324. onder 11.10 Hoofdredacteur: Dr. .J. A. H. J. S. BRUINS SLOT WAAR komt het betoog van de mi nister in de kern op neer? De j hausse die wij beleven wordt beheerst I door de trekkracht van de vraag en de duwkracht van de stijgende kosten. Het is niet mogelijk de trekkracht van de vraag te verminderen, omdat in de huidige situatie elke door de Overheid binnenslands te weeg gebrachte ver mindering van de vraag 7ou worden gecompenseerd door vermeerderde buitenlandse vraag Dat geeft dus geen ontspanning. Nu is er een verschil tussen het Internationale en het Nederlandse prijzen- en kostcnpeil. De aanpassing van het laatste aan het eerste /al moeten plaats vinden. Maar het zal ge leidelijk moeten gaan Wanneer, zoals de minister het uitdrukte, de ontwik keling van de kosten en de ontwikke ling van lonen cn prijzen in hun onder linge afhankelijkheid „een eigen bewe ging" krijgen en dus niet meer onder eontróle staan, dreigt de inflatie. Wij staan dus voor het merkwaar dige feit. dat het gevaar voor inflatie daar ontstaat, waar op een bepaald moment de werkgelegenheid zeer be vredigend is. Dat gevaar is cr dus als deze toe te juichen en zeer bevredi gende tocstnd van bijna volledige werkgelegen, aid daar is Wanneer de druk van de hausse nu sen paar graden stijgt kan er zich dientengevolge een beweging van lo nen en prijzen voordoen, die tot inflatie kan leiden. De minister staat op het standpunt, dat er zoveel mogelijk rust moet ko men ln de verhouding vim lonen en prijzen. Dat betekent niet dat lor.cn sa prijzen bevroren moeten worden, maar dat men ongemotiveerde prijzen sn prijsstijgingen moet tegengaan en dat ongemotiveerde cn niet te verwer ken loonsverhogingen ook meteen wor den tegengegaan. Wij geloven, dat men de margcoe schikking - inderdaad maar een inci dent moet zien in dit licht. En d.t licht doet ons zien, dat deze en der gelijke incidentele maatregelen er op gericht zijn de ontwikkeling van lonen en prijzen niet te bevriezen, maar in de hand te houden om de inflatie te voorkomen. .1 Het is opmerkc'ijk. dat in het .arti- fcel van de fieer Hazcnbosch duidelijk de voorkeur er aan wordt gegeven om ée spiraalbeweging in de sectot van de lonen een halt toe te roepen. Dit kan niet als er in de sector van de prijzen niet overeenkomstig wordt ge handeld. Dit is in het belang, aller- sent van de „vergeten groepen maar uiteindelijk in ons aller belang. Wanneer wij er niet in slagen de ontwikkeling van onze economie gelei delijk aan te passen aan de interna tionale verhoudingen ontstaat er een inflatie, waarvan wij allen de dupe tullen worden. Nu kan men de vraag stellen: Maar hoe klopt nu als men zulk een po litiek wil voeren - daarmee het feit, dat men huurprijzen op wil voeren en dat men belastingen wil verlagen en dergelijke dingen meer? Het antwoord moet luiden: Al deze dingen maken deel uit van oen gelei delijke aanpassing van onze door oor log en oorlogsomstandigheden intern verwrongen economische verhoudin gen aan betere. Maar men kan dit alleen bewerken als men daarbij de grote lijm doot minister Zijlstra geschetst, ln het oog houdt. En dan is het zelfs als men de vinger maar aan de pols houdt mogelijk om verschillende dingen te doen, die in de economische theorie niet bij elkaar schijnen te passen. Minister Zijlstra zei: „Economische theorieën zijn geen recepten voor de economische politiek. Zij zijn instru menten om degenen, die z.ich in de practijk met de economische vraag stukken bezighouden, wat sneller te leren denken dan zij anders zouden doen". Op 18 Mei /al zoals gemeld de heli- eopterdieim Zeeland-Rotterdam begin nen Gedurende de gehele tijd van open stelling van de E 55, tot 3 September, /al men van Zeeland uit per hetieoptcr naar de Maasstad kunnen reizen. Er *«il gevlogen worden op Donderdag, Vrij- dag cn Zaterdag, steeds één maal per dag. Hc: toestel een Sikoisky S 55 xomt iceg van Brussel en kar, zeven passagiers bergen. Hei zal landen op net voormalige vliegveld bij Vhssipgen. waai voor 1 Mei a s. een helihaven in 01 de wordt gebracht, die via een nieuw aan te leggen weg gemakkelijk vanaf de verkeersweg Middelburg. Vhssingen zal zun te bereiken. In Z1er1k7.ee wordt een spoot terrein even buiten de stad als helihaven ingericht. Omstreeks half 10 aes morgens za! men van Vlissmgen kunnen vertrekken. Ongeveer half zes des middags vertrekt het Sabena-toestel weer van Rotterdam. Dg prijs voor deze vluchten is nog niet definitief vastge steld. maar de passagiers zullen niet hel volle pond behoeven te betalen, aan gezien de Sabena wat op de prijs zal laten vallen on het Rotterdamse Helicop. ter Syndicaat een bepaald gedeelte der exploitatietekorten voor zijn rekening /al nemen. Of na 3 September de verbin ding zal bhfvv» bestaan, zal voorname lijk afhangen van het gebruik, dal de Zeeuwen van deze verbind,ng zullen ma ken gedurende de komende zomermaan den. Door de aanvaarding van de motie- Peters sprak de Kamer ais haar oordeel uit. dat de omroeporganisaties op basis van vrijwilligheid tenminste een vierde gedeelte cn ten hoogste de helft van haar programma's dienen te laten uit zenden door de Nederlandse Televisie Stichting als gezamenlijk programma Vóór stemden de K.V.P.. de A.R. en de Met liet oog op de aj. herdenking van het feit. dat ons land 10 jaar ge leden de vrijheid herkreeg zal Koningin Juliana op een nog nader te bepalen tijdstip In de voormiddag van Woens dag t Mei u. per radio c«n boodschap richten tot de jeugd van Nederland. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zai zich binnenkort richten tot de gemeentebesturen en de besturen van bijzondere scholen met het verzoek het mogelijke te doen op dat op iedere school in Nederland de leerlingen gezamenlijk naar deze bood schap zullen kunnen luisteren. facsimile van het handschrift van Hare Majesteit de Koningin worden afge drukt op een plaatwerk, waarop een randversiering is aangebracht. De mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappon zal bevorderen dat aan de leerlingen van de 5e en 6e klasse van het Lager Onderwijs en aan alle leer lingen van het voortgezet Lager On derwijs. het U.L.O., het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs, het scholen, deze pliSt op 4 Mei zowel op de Nijverheidsonderwijs, er, de kweek- openbare als op de bijzondere scholen worden uitgereikt. Aan de Nederlandse Jeugdgemeenschap zal een aantal dezer platen worden beschikbaar gesteld ter uitreiking aan de niet-schoolgaande jeugd tot 18 jaar. C.H. De andere partijen: P v.d A.. V.V.D. en C P.N. stemden tegen De motie- Bruins Slot om de gedelegeerde van de minister in het algemeen bestuur en in het dagelijks bestuur van de Nederlandse Televisie Stichting te doen vervangen, door een ambtenaar, die door de mi nister van O. K. cn W. wordt aangewe zen. werd evenais de vorige motie met zitten cn opstaan en met dezelfde stem menverhouding aangenomen Minister Cals waarschuwde de Kamer, dat het kabinet bij aanvaarding van de notie-Peters zich zou moeten' beraden over de vraag of de regering ook in de toekomst de grote bedragen, die in stij gende mate voor de televisie uit 's rijks kas zullen moeten worden geput, beschik baar kunnen worden gesteld. Zowel de linkse als de rechtse par tijen hadden met het oog op de stem ming over de zes moties alle leden van haar fracties opgeroepen. Velen waren van hun ziekbed opgestaan en spoedden zich naar de Kamer. Het liet zich aan zien. dat het bij de stemming over som mige moties er om zou spannen. De Staatkundig-Gereformeerde kamerfractie, ds. Zandt en de heer Van Dis, die blijk baar 0111 principiële redenen niet voor de televisie wilden verschijnen, evenals de beide K.N.P.-afgevaardigden prof. Lemaire en de heer Weiter (laatstge noemde wegens verblijf in het buiten land) en prof. Gerbrandy (A..R) die wel in het kamergebouw werd gesignaleerd, maar met bij de stemming aanwezig was, ontbraken op het appél. (Van een onzer verslaggevers) Naar wij vernemen zal de vraag, hoe genomen do achterstand in de bouwnijverheid kan worden ingehaald, opnieuw onderwerp van bespreking uitmaken. De organisaties, aangesloten bij de Bedrijfsraad in het Bouwbedrijf zijn, op initiatief van de voorzitter van hef college van Rijksbe- middelaars, legen Vrijdag uitgenodigd voor een vergadering op het bureau van het college te Den Haag, De veronderstelling ligt voor de hand, dat bij deze bespreking de mogelijkheid onder ogen za! worden gezien, om door tijdelijke verlenging van de werktijd, ge- dutende enige weken van de zomer, de door de vorst ontstane achterstand in te halen. De bemanning van het Finse tank schip „Aruba", dat met een lading brandstof voor straaljagers op weg is naar communistisch-China, weigert verder dan Singapore te varen. De Finse vakbond van zeelieden, die dit vandaag bekendmaakte, deelde mede, dat deze weigering gegrond is op het recht van Finse zeelieden om met hun schip naar een haven uit te wijken, als zij in gevaarlijk zeegebied komen. Aangezien de Chinese nationalisten van plan zijr. de „Aruba" te onder scheppen, dreigt het schip aan een oorlogshandeling" blootgesteld te worden, aldus de vakbond. De be manning heeft daarom contact op- met de scheepvaartorgani saties en machtiging verkregen de reis te onderbreken en een veilige haven aan te doen. De reder van de „Aruba" is nu ver plicht het schip order te geven de route te wijzigen en veilige wateren op te zoeken. D« strijdkrachten van de Noordatlanti- 8 Verdragsorganisatie zullen alleen atoomwapens gebruiken als een algemene oorlog uitbreekt. Het Naio-opperbevel overweegt niet deze wapens te gebruiken M geval van een beperkte plaatselijke oorlog, aldus heeft dc Nato-bevelhebber m* Europa, generaal Alfred Gruenthor, Dinsdag in Parijs tegenover journalisten verklaard. De generaal legde cr dc nadruk oy>. dat, hoewel de strategie van de Nato gebaseerd 15 op het gebruik van atoomwapens, de uiteindelijke beslissing over het gebruik van deze wapens genomen moet worden door politieke leiders. In geval van een plaatselijke oorlog is "6t gebruik van atoomwapens wel niet Uitgesloten, doch het Nato-hoofdkwartier heeft zich niet beziggehouden met de mogelijkheid van het gebruik van dc atoombom in dergelijke gevallen. Gruenther zei. dat de strategische plan- In het Palazzo Madame, waar de Ita liaanse senaat zetelt, is Woensdagmorgen vroeg een brandje uitgebroken, dat ech- a (?ocr dc brandwee geblust werd voor dat het schade kon aanrichten. B'andalarm werd gegeven toen rook uit ue kelder opsteeg. Een achteloos weg geworpen ligaret bleek een hoeveelheid scheurpapier in vuur en vlam te heb ben gezet. non van dc Nato reeds drie of vier jaar vooruit zijn en rekening houden met de Westduitse militaire bijdrage die pas over enige jaren tot stand gekomen zal zijn. Dan zal de Nato een „naar voren gerichte strategie" kunnen bezitten. Generaal Gruenther verklaarde voorts, dat het overschakelen op een tactiek waarbij rekening wordt gehouden met atoomwapens met plotseling zou kunnen geschieden. Als het nodig zou zijn, zou de Nato reeds kunnen terugslaan met atoomwapens, doch de overschakeling op atoomtactiek zal niet voor over drie ot vier jaar voltooid kunnen zijn. Loeiende luchtsirenes kondigden giste ren om 12 uur hei begin aan van de Operatie Kids, de eerste massale evacu atie van schoolkinderen van Londen, Ongeveer 47.000 schoolkinderen van 101 scholen waren er bij betrokken. Het juiste ogenblik en de datum werden ge heim gehouden, maar 250 waarnemers waren naar Mobile gekomen om de uit werking van de proef te bestuderen. Toen de sirenes begonnen te loeien, verlieten, duizenden ouders-chauffeurs en autobusehauffeurs hun huizen en zaken om naar de scholen te gaan om de kin deren op te halen. Zij werden naar verafgelegen, „ontvan gende scholen" gebracht. De afgevaardigden van de Brit se Labourparty in het parlement hebben gisteren besloten de lei der van de linkervleugel, Aneurin Bevan, uit de parlementsfractie te stoten. Dit besluit, dat werd genomen op een geheime vergadering in het La gerhuis, brengt voor Bevan een ern stig risico met zich mee om ook uit de Labourpartij zelf gestoten te worden. Volgens nog onbevestigde berichten was de stemverhouding 142 tegen 112. Naar verluidt heeft de fractie geen aan beveling gedaan aan het partijbestuur, dat nu waarschijnlijk stappen zal on dernemen om tot uitsluiting van Bevan uit de party te komen. Eon lid van de vakbond voor zee- lieden heeft later gezegd, dal de be manning van de Aruba mogelijk een extra uitkering wegens „buitengewoon groot risico" zal worden aangeboden, om haar ertoe te bewegen de tanker toch naar communistisch China te brengen. In oorlogstijd kan deze uitkering aan Scandinavische zeelieden stijgen tot 300 procent boven de normale ga ge, In vredestijd wordt het bedrag ge woonlijk voor elk geval afzonderlijk vastgesteld. De woordvoerder verklaarde verder dat niemand kan zeggen, of de beman ning van de ..Aruba" een dergelijk aanbod zou aanvaarden. De „re-be" scheepvaartmaatschappij weigerde mee te delen, of zij de kapi tein van de tanker volmacht heeft verleend, de bemanning de uitkering wegens buitengewoon groot risico aan te bieden. De maatschappij is name lijk nog niet officieel op de hoogte ge steld van de staking en kan dus geen commentaar leveren. De vakbond steunt het besluit van de bemanning om de reis af te breken. SMS ÜP Kamerleden H. It''. Ti/anui (links) en dr. J. .4. tf. J. S. Bruins Sfot. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zeken, John Foster Dulles, heeft verklaard, dat het strijdig zou zijn met de Amerikaanse polifiek indien de Ame rikaanse Zevende Vloot de Finse tank- boot Aruba, die 13.000 ton straaljagerben- zine naar communistisch China vervoert, zou onderscheppen. De leider van de Re publikeinen in de Senaat. William Know- land, heeft een dergeiijke stap voorge steld. Het ministerie van Economische Zaken heeft een onderzoek ingesteld naar de prijzen en winstmarges voor radio-ontvangtoestellen. Dit onderzoek heeft aangetoond, dat deze winstmar ges sterk zijn gestegen en een ten dentie tot verdere stijging vertonen. De ontwikkeling van het prijsverloop is dienovereenkomstig geweest. Deze marges die thans veelal tot 60 pro cent en n.eer en in enkele gevallen zelfs tot 100 procent of meer van de inkoopsprijs zijn opgelopen, worden verzekerd door een hecht samenspel van kartelovereenkomsten, die aldus een gezonde concurrentie ten ene male uitsluiten. In verband hiermede is in de Ne derlandse Staatscourant nr. 53 van 16 Maart 1955 een beschikking gepubli ceerd van de minister van Economi sche Zaken waarin het kartel van de fabrikanten en importeurs (het Cen traal Bureau tot Bescherming van de Belangen van de Radiohandel) wordt geschorst. Tevens worden in deze be schikking geschorst de bedrijfsrege lingen van de groothandel (de Neder landse Organisatie van de Radio- Groothandel) en de Nederlandse Ver eniging van Radio-Detailhandelaren. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor de individuele contracten tussen de leveranciers en detaillisten betref fende de detailhandelspriizen. Voorts is in dezelfde Staatscourant gepubliceerd dat aan de commissie bedrijfsregeling advies is gevraagd over de vraag of de bedrijfsregelingen die op het ogenblik in de radiohandel worden toegepast in strijd zijn met het algemeen belang. De Sowjel-mmïsler voor de Cultuur, Georgy Federowïtsj Atexandrow, heeft een scherpe terechtwijzing ontvangen, omdat hij niet het zijne heeft gedaan ter bevordering van de campagne van de leider van Ruslands communistische par tij, Chroesisjew. voor de verbouwing van graan. Op ecu bijeenkomst van het Russisch verbond van culturele werkers in Mos kou is het ministerie hevig aangevallen wegens ondoeltreffend werken. Een ver slag over de redevoeringen, waarin Alexandrow en zijn ministerie werden gecritiseerd. is gepubliceerd in de „Lite- ratoernaja Gazeta". De critici zeggen, dat het ministerie niet gezorgd heeft voor goede boeken over het verbouwen van graan en het fokken van vee Alexandrow heeft de ieiding van het ministerie voor de Cultuur op 3 Maart 1954 overgenomen van Ponomarcnko, toen deze laatste werd belast met de leiding van de communis tische partij in de Sowjetrepubliek Kazakhstan. Een van de 12 vangschepen van de Nederlandse walvisvloot, de Johanna W. Vinke, heeft op 4 Maart jl. in een storm schade opgelopen aan het roer. Het schip is door een andere jager, de Gerrit W. Vinke. naar Kaapstad ge sleept, Beide schepen zijn daar gisteren gearriveerd en zullen niet meer naar het vangstgebied terugkeren. De jacht wordt voortgezet met 10 jagers. Het vangstseizoen zal binnenkort worden beëindigd. A LLE Protestantse Kerken in Ne- derland hebben dezer dagen in samenwerking met organisaties op het gebied van het christelijk onderwijs hier tr lande een actie in het leven geroepen onder de naam Acsis: Actie voor Christelijke Scholen in Indonesië en Suriname. Aan alle ohristelijke scholen is n-u een schrijven gezonden, waarin drin gend gevraagd wordt deze actie te steunen. Wanneer men bedenkt, dat de chris telijke school in Indonesië fungeert ais het voorportaal der Kerk, dat onge veer 90% der leerlingen der Indone sische Christelijke scholen nimmer met het Evangelie in aanraking is geweest, dat de te astand van de gebouwen veel te wensen over laat, dat veelal het startkapitaal ont breekt, dat men zichzelf ln de moei lijke proefperiode geheel alleen moet bedruipen, omdat de regering pas sub sidie geeft né erkenning, tón kan het duidelijk zijn, dat hulp hier brandend noodzakelijk is. Graag wekken we onze scholen dan ook op de Acsis metterdaad en van harte te steunen. (Van een onzer verslaggevers) De stakende diamantbewerkers zijn. hedenmorgen niet op het werk versche nen. De Aig. Ned. Diamantbewerkers- bond deelde vanmorgen mede, dat niet één arbeider aan het werk is gegaan en dat de stemming veeleer door het ultimatum van de Alg. Juweliersver eniging is verbitterd. Het bestuur van de A.N.D.B. treft thans voorbereidingen om door mid del van sportwedstrijden en andere bijeenkomsten de stakers en hun echt genoten enige passende afleiding te bezorgen. De volgende week zal een operacon cert worden gegeven tijdens hetwelk o.a. door Jan van Zutfen het woord zal worden gevoerd. Nu de stakende diamantbewerkers geen gevolg hebben gegeven aan het ultimatum van de werkgevers zal hun vandaag nog per brief worden mede gedeeld, dat zij zich met ingang van heden als ontslagen kunnen beschou wen, zo heeft de Algemene Juweliers- vereniging vanmorgen bekendgemaakt. Aan 650 diamantbewerkers wordt van daag een ontslagbrief gezonden. In het na sommatie niet op het wenk verschijnen achten de werkgevers re den gelegen hun werknemers onmid dellijk ontslag te verlenen. De opleiding van commando's bjj het korps commando-troepen te Roosen daal en aan de vaarschool van het korps te Willemstad is tijdelijk ge staakt. Deze beslissing is door de legerleiding genomen naar aanleiding van de ernstige incidenten, die zich in het korps hebben voorgedaan. De „groene baretten" zullen voorlopig uitsluitend de normale infanterie-op- lelding ontvangen. De gespecialiseerde opleiding, gericht op de oorlogstaak, waarbij het uiterste van de individuele soldaat wordt gevergd, is stilgelegd. De commandant van het korps com mandotroepen, luit.-kol. H. O. L, L, Holl is tijdelijk gedetacheerd bij het 42ste regiment infanterie te Assen. Met het commando van het corps is voorlopig belast de luit.-kol. van de generale staf E. R. d'Engelbronner. Hoe lang de maatregel van kracht blijft, is nog niet bekend. De laatste maanden hebben zich bij het corps commandotroepen inciden ten voorgedaan, die door de legerlei ding scherp zijn veroordeeld. Dinsdag werd voor het Hoog Militair Gerechts hof in Den Haag het ergste geval be handeld. Het betrof een sergeant van het korps, die met een aantal andere commando's de opdracht had gekregen een kanon bij een ander militair on derdeel weg te kapen. De sergeant werd evenwel betrapt en ingerekend. Hij greep het wapen van de wacht commandant en vuurde daarmee en kele schoten af, waardoor twee mili tairen verwondingen opliepen. Deze en andere Incidenten hebben de leger leiding doen besluiten de commando opleiding van het korps commando troepen voorlopig te staken. De commando-opleiding stelt aan officieren en manschappen bijzondere eisen. Uit de incidenten is de leger leiding gebleken, dat aan de hnidige opleiding iets napert. Men wil de richtlijnen voor de commando-oplei ding opnieuw onder ogen zien en waar nodig wijziginger aanbrengen in de normen, opdat bij leiding en man schappen van het korps een juist be grip ontstaat voor de vredes- en oor logstaak van het korps. De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken is Dinsdag bijeen geweest onder leiding van de waarnemend voorzitter, de heer A. Mastenbroek, ter voortzetting van de besprekingen over de salarispositio van het rijkspersoneel. In bespreking kwam een nader voor stel van de regering. Op verzoek van de centralen van overheidspersoneel werd besloten de besprekingen over dit voor stel voort ie zetten in de vergadering van Vrijdag a.s., teneinde de centralen van overheidspersoneel in de gelegenheid te stellen zich daarover nader te beraden. Bjj een onderzoek in een kantoorge bouw in het centrum van Stockholm heeft de Zweedse politie een uitgebreid kaartsysteem gevonden, waarin de na men van communistische agenten in ge heel Scandinavië voorkomen. De Zweedse autoriteiten hebben on middellijk de Deense en Noorse veilig heidspolitie van deze ontdekking op de hoogte gebracht. De kartotheek werd gevonden in een kantoor van een der elf personen die in de afgelopen paar dagen in Zweden zijn aangehouden m verband met het ont dekte spionnagecomplot. Men gelooft, dat de namen in het register de sleutel bevatten van een spionnagenet in geheel Scandinavië, dat inlichtingen over ver dedigingsmaatregelen van de N.A.V.O. moest inzamelen ten behoeve van de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen. knarsend en piepend heeft een grote baggermolen zich deze treek door een gedeelte van de DeyjfeJbroeksedijk onder Pernis heengpircrkt. Deze bres in de diik betekenda ontsluiting tan een nieuw havengebied voor Rotterdam. Gistermiddag hapte de baggermolen het laatste stukje dijk weg en daarmee uas de toegang tot de toekomstiga de hemhaven vrij. Men kan nu beginnen aan het uitdiepen tan de haventakken. Dit grote werk geschiedt in etappen. In 1958 hopt men dc tweede tak gereed te hebbenwaarna aanleg van dc derde tak volgt, tweede en derde tak van

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1