R.K. gaan demonstreren ondanks verbod Nieuw westelijk voorstel voor ontwapening I Extra prijzen voor scholen Programma staatsiebezoek Zweeds Koninklijk paar Vuist of hand? GESPANNEN SFEER IN BRUSSEL Ontslag Molotow aanstaande Een wandeling op Sardinië Koeler weer DERTIENDE JAARGANG No. 3038 Faure dreigt met aftreden Gemakkelijk Londen geen „ge/ieim" meer Golf van terreur in Algerije Pinay spreekt met Adenauer ZATERDAG 26 MAART 1955 Weerbericht man prefereert M Dodelijk ongeval r~- Premier Scelba voor conferentie met de Sow jet-Unie Oostenrijkse arbeiders voor Oranje Nassaumijnen Grote bel an o;s lel lino; LUSTRUM-MARS L Advertentie EEN beklemmende stilte hing gisteren over Brussel. Het leek een stilte voor de storm. De storm van vandaag; als de rooms- katholieken hun opmars naar de Belgische hoofdstad houden om daar te demonstreren tegen de schoolpolitiek van de liberaal- socialistische regering. Betogingen en samenscholingen van meer dan vijf personen zijn verboden, maar desondanks bleef de leiding van de rooms-katholieke C.V.P. oproepen tot manifestaties. De Belgische regering is op alles voorbereid. Alle militaire verloven in heel België zijn ingetrokken en in Brussel werden 7000 leden van de Rijkswacht samengetrokken. Op de wegen naar Brussel zijn prikkeldraadversperringen opgericht en onderzocht de politie gisteravond auto's, om te voorkomen dat demonstranten ongemerkt de stad zouden binnenkdmen. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen bereikten echter talrijke agitatoren de hoofdstad. Op alle boulevards zag men jongemannen lopen met het strijdinsigne: twee schoolkinderen hand in hand. De Belgische socialistische partij heeft een oproep tot haar leden gericht om paraat te blijven en iedere uitdaging te beantwoorden. In verscheidene fabrieken zouden de arbeiders van plan zijn vandaag het werk neer tc leggen. o TER gelegenheid van da vijfde Trom v-wandel- tocht in Amsterdam waar een record aantal deelnemers wordt verwacht heeft de directie van ons dagblad drie extra prijzen ter beschik king gesteld voor groepen van lagers scholen. Deze extra beloningen be staan uit: eerste prijs: beker, tweede prijs: zuil, derde prijs: krans op standaard. V. J Rotterdam* "Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 <4 M Postbus 1112 Postgiro No. 424519 KJachtendienst abonnementen 18 30-19 30 n. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115709 's-Gravenhage: Huygcnsplem 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaclitendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 2Jb Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand. 6 75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagehiks Directie: C. A. KEEKING on Mr. K. VAK HOUTEN 1*1AXiUO- WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met in het Noorden enige regen, in het Zuiden opklaringen. Vannacht hier en daar mist en lagere temperaturen. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. 27 Maart ron op 6 31, onder 19 05; maan op 3J. onder 28 Maart zon op 8 28, onder 19 0": maan op 8 16. onder 0 13 O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. S. BRUINS SLOT (Antwoord aan dr. N. J. Hommes V) MET dit vijfde artikel hopen wij on ze beantwoording van dr. Hom mes te besluiten. Alvorens aan onze slotbeschouwing te komen moeten wij nog twee door de schrijver aan de or de gestelde punten bchandeicn. Allereerst dit. Dr. Hommes vraagt ons: „Waarom horen wij niet dat de arbeiders een beter en hoger aandeel in de welvaart hadden kunnen krijgen door een drastische verlaging in hun belastingen, hetgeen allang mogelijk was geweest, gezien de enorme op brengsten der laatste jaren, die met miiiiarden de ramingen overtreffen?' Het antwoord op deze vraag is voor het grootste deel in onze vorige arti kelen reeds gegeven. Nu voegen we daar nog het volgende aan toe: Verla ging van de indirecte belastingen zou enige prijsverlagendc werking hebben en "dus de arbeiders enige meerdere ruimte geven. Maar daar moet bij ge zegd worden, dat de indirecte belas tingen voor iedereen geiden en dat een verlaging van werkelijke betekenis derhalve zo omvangrijk zou moeten zijn, dat de budgetpositie des lands dat niet"zou kunnen verdragen en dat, hoe welkom overigens ook. een dergelijke verlaging toch niet zou betekenen een aandeel van enige betekenis in de welvaart. En wat de directe belastingen be treft, venvijzen we naar wat we eer gisteren ten aanzien van de kleine zelf- «tandigen in dit verband opmerkten. Het gemiddelde loon van een ge schoolde arbeider bedraagt op he« ogenblik 65.— h f 70,— in de week 52 x 70 is 3640.—. Stel dat deze ar beider heeft een gezin met drie kin deren. Dan komt daarbij een kinder bijslag 52 y f 9 90 is rond 515. We verwaarlozen nu verder maar de so ciale lasten. Dat maakt in dit verband nie' cel uit. Dan hebben we hier een bcie aar inkomen van 4.155.-. In 1951 zou deze man ƒ132- belastin-; betaald hebben, in 1954 78.-. Als de aanhangige belastingvoorstellen aan genomen worden, betaalt deze man nog slechts 38.-. De drastische verlaging is er dus ten voeten uit hier. Maar als we het loon van een ge schoolde arbeider nu op 70,steller moet dat voor 1940 gesteld worden op ƒ32.- ofte wel een verschil van een kleine ƒ40.— in de week. Hoe ter wereld wil dr. Hommes nu volhouden dat men een arbeider doot belastingverlaging een beter en hoger aandeel in de welvaart had kunnen geven dan door loonsverhoging? Dan het tweede punt. Dr. Hommes snijdt terloops even de hurenkwestie aan: Huiseigenaars zijn de „vogelvrij- verklaarden" Waarom lees ik dit nooit in uw blad? Aldus vraagt dr. Hommes. Ons antwoord luidt als volgt: Wij hebben in „Trouw" steeda critiek uitgeoefend op het huurbeleid der regering. Dat is gebeurd in 1950 bij de eerste Huurwet. Dat is gebeurd in 1953 bij de Tweede Huurwet en dai is nu in 1955 bij het nu aanhangige ontwerp weer gebeurd. Wij hebben daarbij steeds op de voorgrond gesteld, dat er door de huur- bevriezing onrecht geschiedde aan ve le huiseigenaars, dat te lage huren nadelig zijn voor de volkswoningbouw en dat zij ons woningbezit snel in waarde doen achteruit gaan vanwege het gebrekkige onderhoud. Maar wij hebben steeds ook gesteld, dat men de huren maar niet vrij kon laten. Dat zou in strijd zijn geweest met het looct- en prijsbeleid, dat de Regering genoodzaakt was te volgen. Maar wij hebben steeds en fel bestreden het feit, dat de regering het element van de „rechtvaardige prijs", onvoldoende in haar huurpolitiek heeft laten mee tellen. En nu had dr. Hommes daar liever nog meer en nog pittiger dinger over gehoord. Wij kunnen daarop al leen maar antwoorden, dat wij ons ir dezen verre hebben gehouden van de „bewustzijnsverenging", die dr. Hom mes in de chr. vakbeweging misprijst, maar die hij in zijn weekblad blijk baar toejuicht. YniJ menen hiermee alle argumen ten, die dr. Hommes heeft geuit tot staving van zijn oordeel over de Regeringspolitiek en van zijn critiek °P ons blad en van zijn critiek op de A.-R.-Kamerfractie volledig te hebben weergegeven en volledig te hebben weerlegd. Wij menen dat er van die eritiek niets over is gebleven. Dr. Hommes heeft een beeld van het socialisme weergegeven een socia lisme dat wij precies evenzeer verwer pen als hij en dat wij schier dagelijks bestrijden. Dr. Hommes heeft willen beweren, dat de Regeringspolitiek met dat so cialistische politieke streven practisch identiek was. Wij menen te hebben bewezen, dal dit niet juist is. Wij wijzen er ten overvloede nog op, dat het hele systeem van prijs- en loonpolitiek zoals dat na de oorlog is gevoerd, gevolgd is met instemming van het gehele Nederlandse Bedrijfs- leven. zoals vertegenwoordigd in de Stichting van de Arbeid. Alie soorten werkgevers en werknemers en alie grote politieke partijen zijn daar, wal de grote lijnen betreft, verantwoorde lijk voor. En als dr. Hommes nu beweren wil, dat die allemaal door het socialisme *'jn genarcotiseerd, dan kunnen wij slechts zeggen, ciat wij aan die mede deling, nadat wij zijn argumentatie hebben weerlegd, verder geen aan dacht meer behoeven te besteden. f AAR wij zouden nog wel iets an ders willen zeggen. Militaire verloven in Beteië meetrokken Do „New York Pos!" meldl in een bericht uit Washington, dat Molotow spoedig zal wordan ontslagen als mi nister van Buitenlandse Zaken van do Sowjel-Unie. Coriespondent Robert Alien van het blad zegt dat de Nationale Veiligheids raad in de Ver. Staten een speciaal rnppon daarover heeft ontvangen van „uit/.ondoriijke bronnen achter het ijzeren gorchjn en van diplomaten". Tot de tipgevers behoorde ook de Ame rikaanse ambassadeur te Mo-,kotl, Charles Bohlen. Naar hun mening zou Andrei Gromiko. de Russische ambas sadeur m Engeland, Molotow's opvol ger zijn. Prinses Willielmina heeft lichte keelanndoemug Naar wij vernomen heeft Prinses Wilheimina tot haar leedwezen moe ten afzien van een voorgenomen veertiendaags verblijf in Amsterdam, in de tweede helft dezer maand, in verband met een lichte keelonsteking. De prinses is thans herstellend. want alleen dc kreuk- hersteiiendc Tootai das blijft, zelfs na veie malen gewassen te zijn, onberispelijk. Fl. 2,95 Fi. 3.95 Fi. 4,50 FL 2,50 voor jongens Voor de handelTOOTAL. Marnixstraat 415, Amsterdam. Als dr. Hommes werkelijk goed op zich had laten inwerken wat in oe af gelopen tien jaar van A.-R. zijde m de Tweede Kamer, zowel m afwijzen de als in toestemmende zin over de Re geringspolitiek is gezegd, als hij zien goed rekenschap had gegeven van wat door „Trouw" in die jaren ook over dat alles is geschreven, dan zou hij het is onze stellige overtuiging zijn open brief in de pen gehouden hebben. Als dr. Hommes het dan eens niet met „Trouw" eens geweest was, waar om schreef hij ons dan nooit? Is dit nu wel de manier waarop wij met ei kaar moeten omgaan? Denkt dr. Hom mes dat men daar nu „de zaak" mee dient, door zijn gal uit te spuwen in een blad, dat de A.-R. politiek voort durend en systematisch bestrijdt en naar ons gevoelen op een wijze, die gedachtenwisseling onzerzijds met dal blad ten enenmale uitsluit? Wij bewe ren niet, dat er n-ooit eens iets goeds of raaks tn dat blad staat. Maar de gehele toon is van dien aard en de „bewustzijnsverenging" daar is zo ontstellend dat discussie bepaald on mogelijk is. Wij hebben in onze artikelen van deze week dr. Hommes volledig pogen te beantwoorden. Wij geloven met, dal we iets vergeten hebben. Er is in dit alles één lichtpunt, Dr Hommes heeft zijn hart uitgestort. Naar hij zegt, namens velen. Wel nu wij hebben hem zo uitvoerig en zakelijk mogelijk beantwoord. Wij hebben zijn brief zelf om meer dan een reden niet opgenomen. In hoofd zaak daarom niet omdat wij daardoor niet genoopt zijn op sommige uit- irukkingen en uitlatingen, die aan het zakeiiik debat niet toe- of afdoen, in te gaan. Or. Hommes heeft gezegd aan het slot van z.nn ..Onon Brief": „Laten we tegenover elkander een eerliike vuist op tafe! leggen en zo bij het licht van Gods Woord vandaag wors telen om de rechte Chrisleliike poli tiek". Nu. hii heeft een vervaarlijke vuist op tafel gelegd. En wij hebben daar nu ook zoiets bij gelegd. Maar met het oog op het hoge doei. dat we najagen zouden we willen zeg gen- Is het niet beter, dat we de vuis ten maar weglaten en zouden we maat niet liever elkaar dc hand geven? Hand in hand tegenover het socia lisme. Hand in hand tegenover het li beralisme. Hand m hand tegenover alle materialisme en Mammonsdicnst, van welke zijde die ook komt. Hand in hand voor onze goede en heilrijke Christelijke politieke beginselen en hand in hand voor de waarachtige Christelijk-sociale gerechtigheid over de hele linie van het leven. De regering heeft gisteren te elfder ure een verklaring uitgegeven waarin het o.a. heet: „Wij constateren dat on danks het verbod tot manifesteren op 26 Maart de CVP voortgaat met hiertoe op te roepen. De beslissingen van de wettige autoriteiten worden hierdoor overtreden. De regering veroordeelt de houding van diegenen, die niet aarzelen de orde en rust in het land te verstoren. Zij doet een beroep op de bevolking zich niet door deze provocateurs te laten lei den. Dezen moeten weten dat de orde morgen gehandhaafd zal worden." De Franse premier Edgar Faunf; heeft verklaard, dai hij zal aftreden als de Senaat besluit de bekrachtiging, van de Parijsc accoordcn over de herbewa pening van Wcst-Durtsland te wijzigen. De minister van Buitenlandse Zaken, Antome Finay, verklaarde in de senaat: ..Onze geallieerden verwachten nu een duidelijk ja of nee van Frankrijk". Een wijziging die de bekrachtiging zou ver tragen. zou in de huidige internationale toestand een verweroen van de accoor dcn betekenen, zei hij. Op de Zijl weg. tussen de Ciabbewe-g en de Kotlerstraat te Doidrecht, is gis teravond omstieeks zes uur een ernstig ongeluk gebeurd, waarbu de 55-jr.rige heer J. Roubos, gewoond nebbende Klip- pet straat 5. om het teven is gekomen. De heet RouboS fietste op de Zijlweg m de richting van de Reeweg-Zuid Plot. sehnz sloeg hij naar linksaf /onder op de achter hem rijdende personenauto te letten, die eveneens m de richting Ree weg-Zuid ging. Er ontstond een hevige botsing De heer Roubos werd met ern stige verwondingen in het Gemeente-, ziekenhuis opgenomen, waar hij giste:- avond om kwart over tien is overleden De veiligheidsmaatregelen nemen een ongekende aanvang aan. Op alle toe gangswegen naar Brussel zijn Spaanse ruiters opgesteld en op bepaalde plaat sen moeten vervoermiddelen een soort sluis passeren, waar de leden der Bel gische rijkswacht een scherpe controle uitoefenen. Personen, die in Brussel wo nen. kunnen zonder moeilijkheden pas seren. Maar zij die van buiten komen, moeten een geldig motief opgeven voor hun bezoek aan de hoofdstad. Verschei dene auto's 'hebben hier reeds rechtsom keert moeten maken. Versperringen zijn opgesteld op 15 km van het centrum der stad. Een tweede „verdedigingsgordel" zou vannacht wor den gevormd met een straal van 5 km uit het centrum, terwijl een derde af sluiting in de vroege morgenuren zou worden opgericht rondom het centrum van de stad. Ook in de omgeving van officiële ge bouwen worden veiligheidsmaatregelen getroffen. In het bijzonder de ambtswo ningen van ministers en sommige poli tieke persoonlijkheden worden streng bewaakt. Volgens sommigen zullen alleen reeds tc Brussel en omgeving 16.000 leden van de rijkswacht worden samengetrokken. Hun commandanten zullen van helicop ters uit de afzetting van de stad leiden. De rijkswacht zal met een soort water kanon worden uitgerust om betogingen en schermutselingen te bestrijden. In dv Siud\srhouwburf! tn .1 n:trnlurn i» «mjerm ond de taintipste boekenweek officieel geopend. Enkele prominente bezoekers: r. ji. r. de rommisstiri.s der Koningin in \oortlhnllontldr. n;r. J. I'rinsen, meirouir lltdbertnna, dr. Drees, mei route Drees en de toarzitter t tin de propaganda i oor hat Nederlandse Boek, dc heer Chr. i.er1 lung. ALS het doorgaat volgens de plan nen, komt er vandaag in Brussel jroot stampei. Dan gaan de Rooms-Katholieken, hoewel het door de Regering verboden is, demonstreren tegen de schoolpoli tiek van de Regertng. Het is wel ietwat merkwaardig, indertijd hebben de socialisten door straattumult de Koning verdreven. Thans wil de C.V.P. door straattumult schoolpolitiek voeren. Het ene is al even revolutionnair als het andere. Spaak heeft, met de gemakkelijk heid hem eigen, al gezegd dat de Rooms-Katholieken zich niet op hem moesten beroepen. Want hij had, vond hij nu zelf, bij de Koningskwestie een slecht voorbeeld gegeven. Maar de Belgische Rooms-Katholie ken schijnen even gemakkelijk als Spaak de toen door hen in de meest krasse bewoordingen aan de kaak gestelde methode nu zelf te wil len volgen. Een gemakkelijk volk blijkbaar, die Belgen. Zie verder pagina 5 De Westelijke mogendheden hebben besloten de geheimhouding te verbreken, die zij tot dusverre hebben gehandhaafd over de besprekingen op de ontwape ningsconferentie in Londen. Drt heeft de woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Dit besluit is genomen naar aanleiding van de onthullingen van het Russische dagblad „Prawda" en onderminister Gromiko. die men beschouwt als „be zijden de -waarheid". De vier Westelijke delegaties voeren op het ogenblik besprekingen over de manier en het tijdstip waarop het be sprokene zal worden bekendgemaakt. Zij hebben bij de Russische delegatie tegen het verbreken van de geheimhou ding geprotesteerd. De Westelijken hebben op de Lots- dervse ontwapeningsconferentie een pla fond van één tot anderhalf millioen man voorgesteld voor de strijdkrachten van Rusland, China en Amerika. Dit is mee- gedeeld door Jules Moch, leider van de Franse delegatie. Frankrijk zou volgens dit voorstel zijn strijdmacht, de militaire politie inbegre pen, moeten terugbrengen tot 650.000 man. De Russen hebben van hun kant een evenredige vermindering voor allen voor gesteld, m twee etappen, tot een derde van de respectieve strijdmachten. Op de- (Van onze weerkundige medewerker) in enkele dagen tijds is lur weer van. het ptie uiterste m he' ander gevallen. Gisteren is de temperatuur in Zuid-Limburg tot 20 graden opgelopen en om streeks 10 uur m de avond wees het kwik nog 17 graden- een normale waarde voor een zo meravond. Elders tn het land was de temperatuur lager als gevolg t-aii dc regenval overdag. Uit Zuid-Frankrijk werd giste ren. tropische warmte gemeld. Nabij da Pyreneeën rcgtstreai- dau sommige stations tempera turen van 31 graden. Itt West- Franknjk ging de warmte ge puurd met onweer. Een schrille tegenstelling vormt het weer m de Scandinavische landen, utaai de winter zich nog handhaaft. In Denemarken schommelt de temperatuur om het vriespunt in een dichte, kille mist. In Zuid- Hoorwegen ea op het Noorde lijke gedeelte van de Noordzee rtel gisteren uitgebreid sneeuw. Intussen is de luchtdruk in onze omgeving aanzienlijk ge daald ouder invloed van ee t gccotnplwcerd depressiesijstceiH (lal van dc Golf van Biskaje ;it de richting van Duitsland be weegt en op vele pl/iatscii regen veroorzaakt. Na het vaorbi/trek- kc,i van deze storing zal koe lere lucht van de Noordzee het land binnendrijven en een. da ling van de temperatuur veroor zaken tot ongeveer de normale waarde voor de tijd van het jaar. Met de wijziging in de weerstaestand boven Europa hangt een konde-inval in Noord- Amertka samen. Lucht uit de poolstreken stroomt daar ver naar het Zuiden. Stations op dezelfde breedte als ons land meldden gisteren 20 graden vorst. ze basis zouden de Russen, naar Weste lijke berekening, zelf ongeveer drie en een half millioen man overhouden. Moch deelde verder mee, dat de Rus sen accoord gaan met drie fazen van ontwapening, zoals door het Westen voorgesteld. (Handhaving van de wa penuitrusting op het huidige peil, stop zetting van de wapenproductie, vernieti ging van de voorraden kernwapens). Moeh voegde hier echter aan toe. dat er nog diepgaande meningsverschillen bestaan. De Italiaanse premier, Mario Scelba, die op het ogenblik een bezoek brengt aan Noord-Amerika, heeft gisteren tn Montreal verklaard dat Italië voor stander is van een ontwapeningsconfe rentie mei Rusland, na de volledige be krachtiging van de Parijse accoorden. Hij voegde er aan toe: „We moeten echter enkele garanties hebben als we naar zulk een conferentie gaan en Ita lië is van mening dat een internationale overeenkomst over het beperken van de bewapening zulk een garantie zou kunnen zijn". Premier Scelba was van mening dat zulk een conferentie na be krachtiging van de Parijse aceoorden „bruikbare resultaten" zou kunnen af werpen. De door de Oranje Nassaumijnen in Januari begonnen actie voor werving van arbeiders uit Oostenrijk kan reeds als volledig geslaagd worden beschouwd Alhoewel deze actie nog niet is afge sloten zijn thans al ongeveer 200 Oos tenrijkse arbeiders bij de Oranje Nas saumijnen werkzaam. Zij zijn onderge bracht in het gezellenhuis te Koens- broek. Er werden in Oostenrijk bespre kingen gevoerd met regeringsautoritei ten en met directeuren van de gewes telijke arbeidsbureaux. De arbeiders konden ter plaatse worden geworven, waarna zij in groepen van dertig tot veertig man naar Nederland reisden. De werving door de Oranje Nassaumijnen zal binnenkort weer worden voortgezet. Er worden dan nog minstens honderd arbeiders uit Oostenrijk verwacht. Hot bezoek aan het nieuwe Kolpa-bad te Vlaardmgen is nog steeds bijzonder groot, het beweegt zich zelfs in stijgende lijn. Tot en met Woensdag hadden 85.618 personen een badkaartje aangeschaft, d. w.z. ruim 1150 per dag. Zo doorgaande zal nog voor Pasen de 100.000e bezoeker kunnen worden gehul digd. Ook het aantal tamboers- en pijperskorpsen, dat de voettocht grotendeels door het Amster damse Bos rhythmisch zal op luisteren, wijst qua deelne ming op een record. Het be kende tamboers- en pijperskorps van de CJMV „Excelsior" is op li Mei weer van de partij, even als de drumband van de afde ling „Batavia" van het Amster dams Speeltuin Verbond. Door deze inschrijving is het aantal korpsen gestegen tot zes. Maandag a s. verschijnt het ge- illustreerde wandelboekje „Met TROUW op iustrum-mars". Men kan reeds inschrijven voor de 10, 15, 20 of 30 km en wel per postwissel of per giro op postgironummer 412739, of op Gemeentegiro Amsterdam T 500 Op de postwissel of girostrook dient te worden vermeld: a. Inschrijfgeld Trouw-mars Amsterdam of Den Kaag. b. Of ingeschreven wordt voor 10, 15. 20 of 30 km. c. Voor de hoeveelste maal aan de Trouw-mars wordt deelgenomen. Groepen dienen een volledige lijst van de ramen en adressen der deelnemers in te leveren. Formulieren hiervoor zijn ver krijgbaar aan ons hoofdkantoor Nieuwe Zijd.-. Voorburgwal 225, Amsterdam. Men kan zich ook aanmelden in de hal van het gebouw Nieuwe Zijds Voorburgwal 225 Amsterdam C Dagblad Trouw. Het inschrijfgeld bedraagt f 0 50 voor deelnemers tot en met 14 jaar: f 1.voor deelne mers van 15 jaar en ouder. De Haagse Trouw-mars wordt gehouden op Zaterdag 11 Juni: ook over deze gebeurtenis vindt men uitvoerige mededelingen in ons wandelboekje, dat op aan vraag (liefst per briefkaart) gra tis wordt toegezonden. V.vn fnlogrnnf „snaptv" l/.ïï. Koningin 1 i«ri <U> hoofd strut tui ion Cugliuri op Jnliunu op hnar i<(indeling door con j Surdintv, waar de Koningin mvt Prtns Hcrnhartl een korte meant iv doorbrengt. De Nationalistische vogelvrijen van het „leger van Allah" hebben een nieuwe golf van terreur ontketend in hel Algerijnse Aurèsgebergte. Zij rich ten zich nu legen de Franse verbin dingen. De Franse autoriteiten in Al gerije hebben de regering laten -we ten, dal er dringend behoefte bestaat aan versterking van de politiemacht. In de afgelopen 24 uur heelt het „leger van Allah" twee Franse mili taire eenheden 'in een hinderlaag over vallen. Er zijn echter geen berichten ontvangen over verliezen. In Parijs is deze week aan de Na tionale Vergadering een wet voorge legd voor het uitroepen van de „nood toestand" in Algerije, maar het zal wel enige dagen duren voordat hier over een definitief besluit valt. Een voormalige Poolse autoriteit van de geheime Nazi-politie is gisteren we gens oorlogsmisdaden door een hof in Lublin ter dood veroordeeld, aldus Ra dio Warschau. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Antoine Pinay, zal zich „zeer kort na Pasen" naar Duitsland begeven voor besprekingen met bondskanselier Konrad Adenauer. Hij verklaarde tegenover journa listen in de senaat dat al enige tijd plannen voor deze bijeenkomst heb ben bestaan en dat nu is overeen gekomen deze in Duitsland te houden. De juiste datum zal binnen enkele dagen worden vastgesteld. De minister verklaarde niet te weten of de bijeenkomst zal worden gehouden in Bonn of Baden-Baden. De twee staatslieden zullen spreken over kwesties met betrekking tot de Saar, het Moezel-kanaal en een Frans-Duitse handeloverec-nkomst op lange termijn. Ook zullen zij van ge dachten wisselen over de betrek kingen tussen Oost en West. OP de eerste dag van het staatsie- bezoek. dat het Zweedse konink- luke paar van 26 tot 28 April aan Nederland zal brengen, za] Z.M. ko ning Gustaaf een krans leggen bij het' Nationaal Monument op de Dam. De Amsterdamse burgemeester zal daarna in het paleis op de Dam in aanwezig heid van de raad van de hoofdstad een adres van hulde uitspreken. 's Midd3gs za! de Amsterdamse Ka mer van Koophandel op het vlagge- schip van de Stoomvaart Mij. Neder land een receptie aanbieden. Na de ontvangst van het corps diplomatique en het galadiner ten paleize. volgt de opvoering van het laatste bedrijf van dè opera „Die Zauberflóte" in de Am sterdamse Stadsschouwburg. WOENSDAGMORGEN 27 April zal een deputatie van Nederlandse bakkers een huldeblijk aanbieden als dank voor de schenking van Zweeds .wittebrood in de laatste oorlogswinter. Na een bezoek aan de „Keukenhof' gaat het koninklijk paar naar Den Haag, waar het gemeentebestuur een lunch zal aanbieden. Verder staan voor die dag op het programma een bezoek aan het waterloopkundig laboratorium te Delft, een receptie van de Zweedse kolonie in de sociëteit „De Witte" in Den Haag, en een diner, in het Rijks museum te Amsterdam, aangeboden door de Nederlandse regering. Donderdagmorgen 28 April gaan Z.M. koning Gustaaf. H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard naar Rotterdam, waar men o.a. de Zweedse Kerk zai bezoekers» In Numansd.orp gaat net koninklijk gezelschap aan boord van de „Piet Hein", die het naar Zierikzee zal bren gen, waar de koning de eerste steen zal leggen van het nieuwe ziekenhuis, dat door het Zweedse Rode Kruis is geschonken. Daarna volgt een bezoek aan Ouwerkerk, waar o.a. een kleuter school bezichtigd zal worden, waarvan meubilair en lesmateriaal geschonken, zijn door de Zweedse stichting „Riidda Barneen". De directeur-generaal van de Rijkswaterstaat zal daar een uiteen zetting geven van de dichting van de zeedijk en van die van de Schelphoek. H.M. koningin Louise za! in de loop van de middag een bezoek brengen aan enige woning-typen in Amster dam. 's Avonds zullen de koning en de koningin van Zweden een diner aanbieden in het gebouw van het Zweedse gezantschap te 's-Gravenhage Het officiële vertrek is benaald op Vrijdag 29 April na afloop 'van een afscheidsbijeenkomst in het Koninklijk Paleis op de Dam om 9 uur. Gedu rende deze dag zullen de Zweedse vorsten een onofficieel bezoek brengen aan enige plaatsen In Nederland, Om halfnegen 's avonds vertrekken, de koninklijke gasten per trein uit' Apeldoorn naar Zweden,

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1