Let op de datum UIT DE EERSTE KAMER Kleine huurverhoging vindt weinig bijval „Zelfs nieuwste woningen nog te goedkoop" Tweede Kamer aanvaardt Parijse accoorden 'as# Communistische »bok« in Tweede Kamer Staking bij Amsterdamse tram en reiniging; Rebellen verbrandden 6000 buizen op Zuid-Celebes I Koude blokkade van Berlijn 0^ Dit niet PHOENIX Malenkow onder de verraders Eisenhower laakt geruchten over Formosa Niet zonder agenda met Moskou praten Strenge straffen geëist Malenkows naam niet genoemd Amsterdam een stad te voet Engeland bij pact Irak-Turkije DONDERDAG 31 MAART 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3042 Weerbericht D UJ I pédaaZSj D O Indeling in hogere loon groepen geëist ..Andvk" naar R'dani Rijksdiensten gesloten op 5 Mei Russische offi ?er vraagt -asvi V) (Van onze Haagse redacteur) De Eerste Kamer heeft geen waardering voor het plan van de regering om per 1 Juli a.s. slechts een zeer beperkte huurverhoging door te voeren. Dat bleek gisteren duidelijk bij de behandeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Het was met name de partijgenoot van minister Witte, ir. Kraayvanger, die blijk gaf van ernstige ontstemming over het huurbeleid, dat, naar hij zei, „door de regering te vondeling igelegd is". Na hem gaven ook de sprekers van de andere fracties te kennen, dat met deze huur verhoging noch de huiseigenaren, noch de volkshuisvesting gebaat, zijn. „Onze fractie is niet bereid aan pruts-oplossingen mee fe werken", verklaarde mr. In 't Veld (Arb-). De heer Tjalma (A.R.) verklaarde, dat een verhoging van de rijksbijdragen nu meer dan ooit opportuun is, teneinde de spanning tussen bouwkosten en huren te verminderen. (Van onze parlementaire redacteur) ALLE fracties in de Tweede Kamer, behalve de communistische, hebben zich gistermiddag uitgesproken voor goedkeuring van de Parijse accoorden. Het wetsontwerp tot ratificatie werd met 71 stemmen vóór en de zes stemmen van de communisten tegen aanvaard, nadat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Beyen, in een boeiende en overtuigende redevoering de belangrijkheid van de Westduitse inschakeling bij het Westen had verdedigd. „Het is een uiterst belangrijk moment In de geschiedenis^ van Europa dat de Parijse protocollen worden geratificeerd. Ik weet dat hierbij risico's worden genomen, maar het is een enorme stap op de weg naar de ver sterking van hei Westen en op zichzelf eveneens een grote stap op de weg naar de vrede. Bovendien wordt thans een groot obstakel weggenomen voor de bevordering van de Europese eenheid, hetzij supranationaal of niet supranationaal. Advertentie HALFWEG TEL- K 2907-341 I Zie verder pagina 3 GROTE KWAAL.. Zie verder pagina 3 B. en W. van Amsterdam heb ben vanmorgen besloten heden aan de stakers een brief te doen uitgaan, waarin zij gelast worden, morgen het werk te hervatten. Bij niet-voidoening aan deze last zal ontslag volgen. EISENHOWER HELDERSE ZAAK" MYSTERIE IN MOSKOU Tsjechische diplomaat vroeg asyi in Engeland DE Oostduitse regering heeft gisteren een aanzienlijke ver hoging van de wegenbelasting voor voertuigen, die door Oost- Duitsland naar en van Berlijn rijden, aangekondigd. Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telcf. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiaeblendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 «e-Gravenhage: Huygonsploin 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klnchumciicnst abonnementen: Tel, 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Weersverwachting, geldig' tot Vrijdagavond. MINDER KOUDE NACHT, Half tot 7.waar bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land plaatselijk wat iielite regen. Overwegend matige Noordwestelijke wind. Minder koude nacht. Ongeveer de/el We middagtemperaturen als vandaag. 31 Maart zon op 6.22. onder 1912; maan op 11,31. onder 3 09. Directie: C. A. KEUNING en .Mr. K. VAN HOUTEN O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. II. J. S. BRUINS SLOT DE heer Oud is oppositieleider op het ogenblik cti hij maakt daarvan wat er van te maken is. Dat is z'jh fioei:i recht en het is voor onze constitutionele practijk zeer nut tig. Soms echter maakt hij er van wat ir niet van te maken i$ en dat is niet zijn goed recht en het is ook niet nuttig voor goede constitutionele verhoudingen. Zo heeft de heer Oud ter gelegen heid van de interpellatie Gerbrandy enkele opmerkingen gemaakt over de souvcreimteitsoverdrachl, over het zelfbeschikkingsrecht en over de hou ding van de V.V.D. daarbij. Als men de heer Oud dan hoort, dan is het de V.VjD. geweest, die in dit alies goede politiek heeft gevoerd. Voor zover de Kamer en Regering naar de V V.D. geluisterd hebben, ■was hei allemaal prachtig. Voor zover zij niet naar de V V.D. luisterden, ging het mis. En hel is dan nu mis gegaan. Aan. deze beschouwing knoopt de heer Oud dan nog even vast de op merking, dat het Kabinet van 1952, waarin voor het eerst A.-R. ministers zaten en geen V.V.ll -ministers, nog tea poging had moe»en doen ora tot tea ander beleid te komen. IT hele verhaal rammelt aan aüe kanten. Het is nl. zo, dat het zelfbeschikkingsrecht feitelijk prijs werd gegeven toen de souvereiniteit over Indonesië werd overgedragen, zonder dat men van te voren dit zelf beschikkingsrecht had laten uitoefe nen. Desondanks stemde de T.V.D. voor. Dezt partij gebruikte, om dit goed te praten, als argument dat de Kamer «n de Regering een V.V.D.-amende- tnent hadden aanvaard, waarbij werd vastgelegd, dat de Regering ook na de soevereiniteitsoverdracht voor het zelfbeschikkingsrecht had op te komen. Dit w&s een even fraaie als zinloze ito. Het betekent zo ongeveer dit: hel bger capituleert, maar daarna zal hei lager proberen de strijd te winnen! En met dit praatje in de mond «reikte de V.V.D. mee aan «rouverei- Biteltsoverdraeht en definitief om hals rengen van het zelfbeschikkingsrecht. Bntirevotutionnairen echter het tra» het enige wat nog te doen was «temden tegen, Dit was het beslissende ogenblik: ST December 1949. En de heer Oud en zijn vrienden kt Kamer en Kabinet zijn voor het Wtheil, dat toen geschiedde, verant woordelijk. De heer Kraayvanger (KVP) zeide het huurbeleid niet te begrijpen. De verhou ding tussen huishuur en inkomen is vol komen scheefgetrokken. Zelfs de huren t. Timothy Jeseph O' Driscofl, secretaris generaal bij het Ierse Ministerie van Builvnhtndse Zaken, die benoemd is tol gezant van Ierland, in ons land. |"\E heer Oud probeert nu daaron- deruit te kruipen. En hjj doet dat door te pogen de onheilsdatum te verplaatsen. Hij doet dat door te zeggen: In 1950 heeft de Kamer een V.V.D.-motie verworpen, waarin on ze teleurstelling belichaamd was over hei regeringsbeleid na de souverei- niteitsoverdracht. Och. daar was veel aanmerking op te maken, er zaten trouwens ook na 1950 geestverwanten *®n de heer Oud in het Kabinet, toaar de fatale datum, de datum die heslist over de verantwoordelijkheden, "gt niet in 1950 en ook niet in 1952 «en er A.-R. ministers kwamen. Toen w"s de zaak beslist, want de fatale datum ligt in 1949. En toen stond de 011 Oud aan de verkeerde kant. Daarom moet de heer Oud maar Sever niet proberen politieke munt te ifaan uit deze kwestie. Want dat pakt hem verkeerd uit en dat is een ïmf 0pp0s'^e van een weinig liefe- Ljke geur. De heer Schouten heeft dat de heer Oud toen dan ook even onder het oog gebracht. _P® voorzitter van het verbond dot westduitse industriëlen Fritz Bv t, fteeft op het jaarlijkse congres van fa-; nnkanter van metaalproducten meege-j tjeela, dat tic eerste bewapeningsop drachten pas in het begin van 1956 overj de Duitse ondernemingen verdeeld kun-j Ben worden. I Met deze woorden besloot de ministci van Buitenlandse Zaken mr. Beyen. zijn antwoordrede. Minister Beyen waar schuwde voor een te groot pessimisme ten aanzien van de mogelijkheden voor de Westeuropese integratie. Na de af wijzing van de EDG door Frankrijk is (Vm onze parlementaire redacteur) De communist De Groot heeft in de Tweede Kamer gistermid dag bij de debatten over de Parijse accoorden een grote bok geschoten, waarmee hij wel eens de woede van de Russische beer kan opwekkeu. Paul clc Groot merg daarom H'-j zijn dat hij in Nederland Woont, want anders sou hij vannacht wel niet zo rustig hebben kunnen slapen. De comrminist hield een grote lofrede op de Russische eenheid en riep vervolgens uit (met een variant op het „Proletariërs al ler landen verenigt u". dat het nu geworden is „Roofdieren, der Westerse wildernis verenigt u". Maar deze roofdieren zullen el kaar wel opvreten, aldus de heer De Groot. De heer Weiter (KNP) in terrumpeerde: „En Beria en Malenkow dan?" De heer De Groot: „Beria en Malenkow? Verraders zijn er altijd en overal geweest. Ook in het ei'angelie is er een Ju das." De heer Vermeer (Arb.): „Is Malenkow dan ook een verra der?" De heer De Groot: Niet meer!" De communist realiseerde zich na dit antwoord pas dat hij zich vergist had. Hij begon ie stot teren en riep toen om de zaak te redden: „Ik heb de naam niet goed gehoord. Minister Malen kow is niet te vergelijken met iemand van de rechterzijde in deze Kamer." Wellicht had het antwoord van Paul de Groot op de vraag „Is Malenkow een verrader?" moeten zijn: „Nog niet", want Malenkow is reeds uit Moskou verdwenen en bevindt zich thans „op een inspectiereis". er een verwarring te constateren, waar over minister Beyen zich zorgen maakt. Men neemt eigenlijk voetstoots aan. dat er in Frankrijk geen bereidheid bestaat tot supranationale samenwerking in meer algemene zin, speciaal in algemeen economische zin. Minister Beyen zag geen reden om met betrekking tot deze bereidheid van Frankrijk pessimistisch te zijn. President Eisenhower gelooft niet. dat communistisch China gereed staat om een aanval op de nationalistische buiten posten Quemoy en Malsoe in de naaste toekomst uit te voeren. Hij is het zeker niet eens met die Amerikaanse militaire en politieke ieiders, die van mening zijn dat de oorlog in de Straat van Formosa midden April reeds zou uitbreken. De in Washington en Taipeh circulerende geruchten hebben de president zozeer geërgerd, dat hij het nodig heeft geoor deeld een verklaring door het Witte Huis ie laten uilgeven. De opmerkingen van de president hiel den een reprimande in aan het adres van admiraal Robert B. Carney, chef van de vlootoperaties. Carney is de man die ver leden week tegenover de pers voorspeld had, dat de communisten om en nabij j 15 April zouden beginnen toe te slaan op Quemoy en de Matsoe-eilanden. Op een vraag of Carney berispt zal worden, antwoordde Eisenhower, dat hij dit niet zou doen. Carney heeft Dinsdag op verzoek van Eisenhower het Witte Huis bezocht. van de nieuwste woningen zijn naar ver houding nog te laag. De regering had elke gelegenheid moeten aangrijpen om daaraan een eind te maken. Iedereen is er van overtuigd, dat er evenwicht moet komen tussen de bouwkosten en de huren, maar de regering doet niets om dat te bereiken, ,.Ik betreur het dat de regering heeft teruggenomen, wat zij in de troonrede in uitzicht heeft gesteld". zei de heer Kraayvanger. Een hutirverhoging van 25 pet zou naar zijn mening de volks huisvesting en de huiseigenaren ten goe de gekomen zijn. En een tijdelijke „af roming" met 7 pet was dan aanvaard baar geweest. Het argument, dat de re gering heeft aangevoerd om geen huur belasting voor te stellen, nl. dat er rust in de lonen en prijzen moet komen wilde hij wel aanvaarden, maar hij had toch sterk de indruk, dat het kabinet dit argument te gretiger heeft aange grepen om moeilijkheden over de huur belasting te> «jW.?ilen; „Dit is; geen beleid", riep de heer Kraayvanger uit. „De volkshuisvesting krijgt weer niets en de huiseigenaren zo goed ais niets". De socialistische spreker, de heer In 't Veld constateerde dat een oplos sing van het huurvraagstuk in grote stijl hoe langer hoe meer op de lange baan komt. „Deze grote kwaal vraagt een groot middel", zei hij. „Grote groe pen van de bevolking, die in nieuwe huizen wonen, hebben het gevoel, dat zij een veel te hoge huur betalen en zij voelen dat als een sociaal onrecht. Dat kan alleen weggenomen worden door een behoorlijke huurverhoging voor de oude woningen. De PvdA zal daaraan echter alleen meewerken als er een behoorlij ke compensatie is on een huurb'.astin, als bestemmingsheffing. Ook wij zien die belasting als tijdelijk, om 'de moei lijke overgang naar het evenwicht tus sen bouwkosten en huren te overbrug gen. Mr. In 't Veld hoopte, dat dit vraagstuk bij de komende kabinetsfor matie in het centrum van de belangstel ling zal staan. Hij hekelde de situatie dat bij stijgende welvaart het peil van de woningen daalt, als gevolg van de spanning tussen de gestegen bouwkos ten en de huren worden de woningen „uitgekleed". BLIJKBAAR geïnspireerd door het spektakelstuk van verleden Zater dag in Brussel, vvi! de afd. Breda van de R, K. Middenstandsbond, dat alle middenstandsorganisaties in Neder land zouden gaan demonstreren tegen de margebeschikking op het Binnen hof te 's-Gravenhage. Desgevraagd verklaarde zowel de Kon. Ned. Middenstandsbond als de Christelijke Middenstandsbond hier voor niets te voelen en daaraan niet te willen medewerken. Dat was een goed antwoord. Want dit soort optreden moeten we niet in Nederland introduceren. hen groot 'it'*'! inn het personeel van de Amsterdamse Train en Stadsreiniging begon hedenmorgen een 24-uurstaking uit protest tegen de verlofregeling. Een groot deel van het Amster damse trampersoneel is vanochtend in staking gegaan, na daartoe te heb ben besloten in een vannacht, in de Brakke grond, gehouden vergadering. Van de ochtendploeg nemen ca. 80 man niet aan de actie deel, zodat 20 trams en 7 bussen wel zijn uitgereden. Of deze in dienst kunnen blijven en of eventueel meer of minder trams en bussen zullen gaan rijden hangt af van het aantal werkwilligen der aflossende ploegen. Het tramperso neel teit 1500 leden. Ook bij de stadsreiniging is het grootste deel (ca 700 man) van het ca 11 a 1200 man tellende personeel vanochtend in staking gegaan. Dit betekent, dat het overige deel zijn werk niet normaal kan. verrichten. De eisen die worden gesteld zijn gegroeid uit de moeilijkheid tijdig verlofdagen te kunnen opnemen voor verrichte Zondags- en andere diensten Dit heeft de betrokkenen, ertoe ge bracht de arbeidsvoorwaarden in totaal te bezien en hen de eis doen stellen in hogere toongroepen, te De bedoeling is de staking 24 uur worden ingedeeld, te doen duren. Vanavond zullen de stakers opnieuw in vergadering bijeen komen om over een eventuele voort zetting der actie te beraadslagen. Ook de 80 werklieden van de af deling bestratingen van de hoofd stedelijke dienst der publieke wer ken zijn vanochtend in staking gegaan. Van deze zijde wordt eveneens een betere classificering in loongroepen geëist. Bij enige andere gemeentelijke dien sten werd eveneens gestaakt. Omstreeks het middaguur heeft ook een groot deel van het circa 250 man tellende personeel van de IJ-veren het werk neergelegd. Met betrekking tot de staking ver klaart het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, dat het deze volgens de bond door de KVC geprovoceerde stakingen ten sterkste afkeurt. Het hoofdbestuur van de NCBO ver trouwt er op, dat het christelijk georga niseerde gemeentepersoneel in Amster dam er aan zal medewerken de gemeen tediensten normaal te doer, function- neren door een correcte uitvoering van hun taak en de overheid te steunen in de uitoefening van haar gemeenschaps taak. President Eisenhower heeft op zijn pers conferentie bezwaren geuit tegen het voorslel van Churchill dal de staatshoof den van de drie grote Westelijke mogend heden en Rusland een ontmoeting zouden hebben zonder een vaste agenda. Eisenhower noemde de Britse premier niet bij naam, maar hij zei dat er in zulk een ontmoeting zonder agenda veel ge varen gelegen zouden zijn. Hij vreesde dat het voor vele mensen in de wereld een gezellig onderonsje zou lijken. De pre sident zei opnieuw dat de Ver. Staten met andere grote mogendheden zouden, samenkomen op enige basis, wanneer zulk een ontmoeting tenminste geen valse hoop zou verwekken. En wat een agenda betreft, bijna zeker zouden kwesties als de Duitse eenheid onderzocht moeten worden. Nn een requisitoir van nvee uur kwam de officier van justitie bij de Alkmaar- se rechtbank, mr. dr. J. Vellinga, Woensdagmiddag tot zijn eis in de z.g.n. „Helderse zaak". Tegen de 31-jarige hoofdverdachte, ir. N. H. M. bedrijfs- ingenieur bij de bewapeningswerkplaat- sen van de Rijkswerf, eiste hij drie jaar gevangenisstraf. Tegen de 45-jarige technisch hoofdambtenaar, F. J. L. twee jaar gevangenisstraf en tegen de 35-ja- rige ambtenaar bij de bewapeningswerk plaats P. H. F„ anderhalf jaar gevange nisstraf, in alle drie gevallen met aftrek van voorarrest. Op Zuid-Celebes hebben gewapende bandieten tussen 17 en 21 Maart in dil gebied zeker 6.000 woningen In brand gestoken, waardoor 20.000 personen hun huls en haard verloren. Dit is de zwaarste aanval van bandieten In de ge schiedenis van Celebes geweest. Het totaal aantal vluchtelingen tengevolge van de terreur op dit Indonesische eiland wordt thans op 127.370 geraamd. Df dorpelingen, die nïet meer konden ontsnappen, werden door de terroristei mee de oerwouden ingenomen. Bezittingen en huizen, die niet door het vuui werden vernield, werden later door de bandieten geplunderd. Radio-Moskou heeff de wereld weer meer te gissen gegeven over de ge heimzinnige verdwijning van ex-pre mier Maienkow. Een uiizending doet namelijk vermoeden, dat het Kremlin order heeft gegeven de naam van Malenkow tegenover het Russische j volk te verzwijgen. Intussen houden j in de hoofdsteden van de vrije wereld de geruchten aan, dat Malenkow wel licht geliquideerd is. Radio-Moskou gaf een uitvoerig ver slag van het bezoek van Zweedse energie-deskundigen. Het hoofd van de Zweedse delegatie gaf, volgens radio-Moskou, uitdrukking aan zijn dankbaarheid ten opzichte van „de minister van Energie" voor de tege moetkomingen die de Zweedse dele gatie verleend waren. De naam van Maienkow. die deze ministersfunctie bekleedt, werd in de uitzending niet genoemd. In dezelfde uitzending werd verteld hoe de Zweedse delegatie ontvangen werd door de onder-minister voor de Energie, en diens naam (Fawlenko) werd wèl genoemd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM is vandaag een stad te voel. Duizenden waren hedenmorgen gedwongen naar hun werk te wandelenen velen kwamen le Iaat op het werk. Op het Muiderpoortrtatton en Amslelstatioti heerste van half acht af een ongekende drukte. Honderden Amsterdammers namen van hier de trein naar het Centraal Station, om vandaar naar hun kantoren en fabrie ken t« lopen. In het verre Slotermeer. op de .burge meester de Vlugtlaan. spoedde zich heden morgen een niet meer jeugdige Amsterdam mer voort op een autoped: aan bei stuur hengelde zijn aetetas. De fietsers prezen zich gelukkig, */.y ondervonden geen hiti» der van de staking, hy de tramhaltes ston den velen toch nog te wachten, hoewel het verrassende nieuws over de staking ch snel verspreidde. Enkele trams reden nog wel, maar het wachten daarop duurde meestal te lang. De Rozengracht. Haar lemmerstraat. Vijzelstraat, Plantage. Over toom en Kinkerstraat en alle verkeers aders, die naar het hart van de stad voe ren, toonden het beeld van een wandel- pareours. In de buitenwijken werd druk gelift. De Amstelvenners, die aan de KaKjeslaan woonachtig zijn en gewoon en stadsbus te nemen stonden nu in dichte ryen by de bushaltes van een interlocal? dienst Deze rijdt van Schiphol naar het Centraalstation, maar de directie verklaarde dat men geert extra bussen zou inlassen. De gemeenteveren doen niet mee in de tuking. Overeenkomstig een besluit van de Raad voor de Burgerlijke Rijks dienst, heeft de minister van Binnen landse Zaken aan de overige minis ters per circulaire doen weten, dat aangezien de viering van de bevrij ding dit jaar door de tienjarige her denking daarvan een bijzonder ka rakter zal dragen, aan het Rijksper soneel op 5 Mei a.s. vrijaf kan wor den verleend, voorzover het bijzon der belang van de dienst zich niet daartegen verzet. Engeland heeft besloten, toe te treden iot het Turks-Iraakse verdrag, dat od 24 Februari is getekend. Dit heeft de Brjlse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, in het Lagerhuis meegedeeld. Engeland sluit tevens een speciale over eenkomst voor wederzijdse samenwer- king met Irak. De betrokken documenten zijn gisteren in Bagdad geparafeerd. De officiële toetreding Van Engeland tot hei verdrag zal op 5 April ingaan. Een Russische officier zijn vrouw en hun twee kinderen wandeiden gisteren in Berlijn het Britse leger binnen en vroegen om asyl. De officier iegde zijn revolver op de toonbank waar materiaal voor dames kleren verkocht werd cn zei tot de ver koper: „Ik geef het op". Het gezin werd onmiddellijk gevangen genomen en de Britse autoriteiten heb ben geweigerd verdere bijzonderheden mee te delen. De winkel wordt gedreven door de Noafy (Navy, Army. Airforee Installa tion) en dient voor de Britse gemeen schap. waarbij ook het leger en het personeel van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, in Duitsland ge- stationneerd. Het hoofd van de handelsafdelingen der Tsjechoslo waakse' gezantschappen te Damascus en Beiroet, Sedlacek, heeft dezer dagen politiek asyl in Groot- Brittannië gevraagd. Toen hem bij zijn vertrek naar Londen op -het vliegveld De „Andijk". die gisteren naar gebleken Vf|n Beiroet werd gevraagd, waarom hij is voor de "Belgische kust is gestoten op! deze stap had genomen, verklaarde het wrak van de in de oorlog gezonken-cdlacek: ..Ir. ons 'and kan men niet „Golden Shell" is vanmorgen om half; —iioiijk zijn mening verkondigen". Sed- zeven van Vlissingen vertrokken met be-j'nppU reist in gezelschap van zijn vrouw stemming Rotterdam. len kind. Op wel zeer bijzondere wijze is Woens dagochtend de mijnenveger „Giet hoorn", welke op de N.V. L. Smit en Zoons werf te Kinderdijk in aanbouw is voor dc Koninklijke Marine, op deze werf te water gelaten na door de echt genote van de burgemeester van Giet hoorn, meur. K, .47. v, d. GootKis, te zijn gedoopt. Het vaartuig, een van de 32 op Nederlandse werven in aan bouw zijnde husimijnenvegers, welke met dc nieuwste snufjes zijn uitgerust, werd nl. niet langs een helling aan zijn element toevertrouwd, maar werd door drie enorme bokken.eenvoudig opgetild en daarna in hel water neer gezetHoe dat allemaal in zijn werk ging toont deze foto, waarop men dc bokken in actie cn de „Giethoorn" in de lucht ziet Een woordvoerder van de West- berlijnse regering noemde de verho ging, die Vrijdag a.s. van kracht wordt, „fantastisch" en in feite „een koude blokkade van Berlijn". De Oostduitse regering heeft be kendgemaakt dat de tol die passe rende auto's van en naar Berlijn moeten betalen vjjf- tot elfmaal zo hoog zal worden, omdat het verkeer van en naar Bex-lijn zo druk is, dat de wegen voortdurend gerepareerd moeten worden. Als onmiddellijke tegenmaatregel hebben de Westduitse autoriteiten de lopende handelsbesprekingen met Oost-Duitsland afgebroken. De voor zitter van de West-Duitse parlements commissie voor zaken geheel Duits land betreffende. Wehner, die dit bekendmaakte, verklaarde, dat alleen het stopzetten van de interzonale han del het goede antwoord op de nieuwe Oostduitse „chicanes" kan zijn. De nieuwe burgemeester van West- Beriijn, prof. Otto Suhr, noemde de nieuwe belasting „één van de ver wachte reacties op de ratificatie van de Parijse Accoorden". Hij heeft de kwestie reeds besproken met de Wes telijke commandanten in Berlijn. Een geallieerde woordvoerder ver klaarde, dat de geallieerde autoritei ten de ernst van de toestand volle dig inzien, doch dat het nog te vroeg is om over mogelijke geallieerde te genmaatregelen te spreken. Geallieerde functionarissen zijn het met prof. Suhr eens, dat hier gespro ken kan worden van een reactie op de ratificatie der Parijse Accoorden. Zij achten het mogelijk, dat nog meer maatregelen zullen volgen,

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1