Zuivering aai de top in Rood-China Rechterhand van Mao niet in partijlijn Amsterdamse tramstaking vanmorgen geëindigd Churchill als gastheer op „zijn afscheidsdiner' r h~w Trailer tuimelde in haven te Harlingen: drie doden Optreden Hr. M krees Deense waardering Roman en Nieuws TWEE LEIDERS BESCHULDIGD Maleiikow weer in het publiek Afwachten V.S. nog niet in Iraaks blok DESSDAG 5 APRIL 1955 DERTIENDE JAARGANG No. .Stilt» Weerbericht NIEUW MINISTERIE IN RUSLAND Hoge Raad: N.E.S.B. verboden vereniging Froces tegen R.M.S.- eiders voortgezet Koning van Jemen weer aan de macht Beveiligingswerken op Schouwen Duiveland ZILVEREN BEKER AANGEBODEN Daders roofoverval gearresteerd Koning Boudewijn in rouwend Sclessin Studieweek kerkmuziek HET centrale comité van de communistische partij van rood-China heeft geëist, dat Kao Kang, een vroegere vice-president van de Chinese volksregering en hoofd van het bestuur van Noordoost- China, uit de partij wordt gestoten, meldt radio-Peking. Het comité eiste eveneens het royement van Jao Sjoe Sjih, politiek commissaris van het militaire district van Oost-China. Kao Kang, die een actief aandeel heeft gehad in de economische ontwikkeling van Mandsjoerije sinds de communisten de Noord oostelijke provincies onder hun gezag kregen, werd als rechterhand van partijleider Mao Tse Toeng beschouwd. Men nam zelfs aan, dat Kao Kang de „opvolger" van Mao Tse Toeng zou zijn. Hij nam deel aan de „kernbesprekingen" van Mao Tse Toeng, premier Tsjoe en-Lai en andere topleiders. A. Jonckheer overleden Engeland protesteert bij Griekenland Voor zeven millioen Pakistan teelmaar: De oude Winston Churchill, die thans gereed is om zijn politieke carrière vaarwel te zeggen, h gisteravond tijdens een „afscheids partij" in de officiële ambtswoning van de premier Downing- street 10 als gastheer opgetreden. Zijn meest intieme vrienden waren de gasten, de jonge Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh en zijn oude strijdmakkers, voor zover zij nog in leven zijn. Heel Engeland verwachtte, dat de tachtigjarige Sir Winston heden het premierschap zou neerleggen en de 'eiding van de regering aan Sir Anthony Eden zou overdrawn Waarom iedereen dat verwacht kan eigenlijk niemand zeven maar de menigte, die er gisteravond getuige van was hoe de grijze premier zijn jonge vorstin op de trappen van de ambtswoning venvetkomde rook als het ware dat er op dat moment geschiedenis werd gemaakt. «otterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 <4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19 30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 v Gravenhage: Huygensplein l Postgiro 424857 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam; Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks 7houw- Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. OVERWEGEND DROOG Overwegend droog weer met aanvankelijk hier en daar mist. Morgen overdag gedeeltelijk bewolkt. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en Zuid. y.os EN' MAAN". 6 April- son op 6.08 onder 19.22: maan op 19 01 onder 5 20. Directie: C. A. KEü.VLYG en Mr. K. VAN HOUTEN O O Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT OCHT men vroeger zeggen, dat M wij een stad, een streek, een land Woonden, men mag thans zeggen, j!. wjj een wereld bewonen. Binnen f Westelijke beschavingskring heeft SI mens een al dan niet juist, of een dan niet uitgebreid begrip van wat lover de gehele wereld gebeurt. Elk los kan meepraten over wat er op f wereld te doen is. Dat ts gevolg IVtechnische ontwikkeling: telefoon mLrafie radio zorgen er voor, dat «9t aan de uiteinden der aarde plaats m weinige uren later geweten "ürdt op elk willekeurig punt van die "Je De mens heelt altijd een het - «dorst naar weten gehad; met al- fT raar he' abstracte weten, maar v naar de kennis van wat ge- At ttd is als gemeenschapswezen Meen en houdt zich graag bezig iThet lot van zijn medeschepselen, U deze weet- en kennisgiengheid, ™9n de nieuwsgierigheid een kwa- rrnsachtig zusje is, komt het mo- ^mmunicaue- en publicatie-ap- op verheugende wijze tegemoet. P ToSi werkt dit alles een zekere ver takking in de hand. wij dreigen af- TUicking maken wat wij p,tómkCen J nieuws, tot iets waar din als terloops en ongeroerd T" neemt Teveel rampen, teveel bukken, teveel opgesomde ellende ^vnhrt hart immuun. Met andere a«n wii hebben niets meer aan er niets of hoogstens weinig mee. rttiK eerst als een zegen ge- geven* werd, verliest als zodanig haar Xm wij zullen iels moeten doen Jwatwij weten. Eet moet onze hou- Opalen, het moet ons vormen. dagelijkse nieuwavoor- 5? ziening ons onmogelijk maakt. vormen van een oordeel, doordat nieuws in te grote hoeveelneid en veelal ongedetaUleerci tot ons kom maakt da kunst ons mogelijk, en in De roman is een nogal gecom- pliceerde vorm van mededeling, die onl vermaak kan schenken, die ons verheugen kan, maar die daarnaast mm onze wereld doet kennen. Want anders dan nieuws, herschep hij de realiteit, zodat het hart ontroerd wordt. Het bericht, dat duizend men uet bij een overstroming in China zijn omgekomen, moge nauwelijks ons ra ken: een enkel kind dat in een roman omkomt, wekt schrik en leed in ons Dt roman getuigt tegen elk, die zich cc grond van onwetendheid zou willen onttrekken aan zijn politieke, sociale «o maatschappelijke roeping. De ro man geelt juist die informatie ,d e he nieuw» niet geeft, niet geven kan. Daarom is het zo van belang, dat er ton vrije beoefening van de roman kunst is. In totalitaire staten ligt de roman aan banden; geen wonder. Wie het boek knecht, knecht de geest, knecht het geweten van de we- mUL ZEKER hebben wij oog voor de ge varen die in het boek, met name k de roman, kunnen schuilen. Een eritiekloos lezen, wat op critiekloos aanvaarden aankomt, achten wij uit den boze. En de grote waarde van voorlichtende beschouwing in de pers springt bij elk die zich met het vraag stuk van het boek bezighoudt, in het oog. Maar nooit ontkend mag wor den, dat de wereld onze-wereld is en dat wij ons met die wereld moeten bezighouden. De roman als spiegel van het leven heipt ons daarbij in belangrijke mate. Dat juist de christelijke levensgemeen schap zich dit bewust moet maken, lijkt ons evident. Want die gemeen schap heeft de taak. in zwakheid het machtswoord te spreken, dat het aan schijn der wereld veranderen zal. De roman is een der middelen, waardoor de enkele mens zich een beeld van en een oordeel over de sa menleving vormt. De publieke opinie berust in belangrijke mate op wat de *oman kenbaar maakt. Dat de christelijke gemeenschap zich dan ook terdege bewust moet zijn van haar taak in dezen, moge de con clusie zijn, die hier uit het voorgaande getrokken wordt Een vrije literntuur- beoefening door christenen is 'van het grootste belang voor de gehele volks gemeenschap. Ken vrije kennisneming van wat door de mens, waar ook ter aarde, geschreven wordt, is \an niet minder belang. Wie zijn wereld liefheeft, luistert naar haar stem, die ook in de roman weerklinkt. Het beluisteren van die stem zal hem helpen, te uoen wat hij doet> móét. Oud-premier Georgi Malenkow is gister avond in het openbaar in Moskou ver schenen. Daarmede kwam een einde aan geruchten over zijn liquidatie. Tezamen met andera hoge Sowjeifunc- iionarissen nam Malenkow deel aan een officieel diner ter gelegenheid van de her denking van de bevrijding van Hongarije tien jaar geleden, Malenkow, thans minister voor de elec- tnciteitswerken. is. naar men gelooft, de zer dagen in Moskou teruggekeerd van een inspectiereis door Siberië en het Oeral-district. Radio-Moskou heeft bekendgemaakt, dat eon nieuw ministerie, n.l. voor alge mene machinebouw is ingesteld. Tot minister voor algemene machinebouw is benoerqd de voormalige minister voor munitie. Goremykin. Kao Kang, die leider was van het eerste vijfjarenplan van rood China, heeft zijn schuld tegenover de partij niet erkend, maar „pleegde zelfmoord ais een uitdrukking van zijn verraad aan de partij", zegt de officiële mede deling. (Van onze correspondent) Omstreeks rei uur vanmorgen is een trailer met aanhangwagen waarop zich een tank bevond de nieuw* haven t* Harlingen ingereden. Bij dit ongeluk kwamen drie personen om het leven. Omstreeks acht uur werden de licha men geborgen van de 28-jarig» expe diteur G. Doorenbos le Franeker, die de wagen chauffeerde, van diens vrouw de 26-jarige S. DoorenbosWeldering en van een omstreeks 60-jarsge man, een Fries die naar Canada was geëmi greerd en met vaeaniie in Nederland vertoefde. Men vermoedt dat dé heer Dooren bos, die ter plaatse zeer goed bekend is onwel is geworden, of dat een defect aan de stuurinrichting de oorzaak is van het ongeval. De auto is dware door de afrastering nabij de Pr. Hendnkbrug gestoten en van de drie meter hoge kade in het water van de Nocarder Ha ven gestort, waarbij de aanhangwagen boven op de vrachtauto terecht kwam. De Hoge Raad heeft vandaag ver worpen de beroepen van de N.E.S.B.- leiders P. van Tienen en mr J. Wolthuis, die voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage, dat de N.E.S.B- als een verboden vereniging beschouwde, werden veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf met aftrek van de tijd, eveneens twee maanden, welke zij in voorarrest hebben door gebracht. De Hoge Raad reeft zich ten deze aan gesloten bij d» conclusie van de precu- reur-generaai, De Hoge Raad overwoog dat de strekking van artikel 12 van het besluit landverraderlijke organisaties is te voorkomen, dat aanhangers van deze ontbonden organisaties, waaronder be paaldelijk de N.S.B.. te eniger tijd straf feloos het streven daarvan in het bevrij de Nederland zouden kunnen vodortzet- ten zulks door middel en onder het mom van nieuwe op te richten organi saties van op kenmerkende punten over eenkomstige doetstlling of feitelijke ac- Voorts overwoog de Hoge Raad nog, dat de rechter uit de gebezigde bewijs middelen het bewezen verklaarde heeft kunnen afleiden, terwijl de vraag of zulks terecht geschiedde, wet m cassa tie kan worden getoetst. De Hoge Raad heeft tn de bekende zaak betreffende de grensoverschrij ding van mr. J. A. Wolthuis, een der leiders van de N.E.S.B., het beroep van de Officier van Justitie te Almelo tegen het vrijsprekend vonnis der Rechtbank aldaar niet ontvanke lijk verklaard. In zijn woning te Vlaardirtgen is Zaterdagavond overleden de heer A. Jonckheer. technisch adviseur van de Scheveningse rederij Frank Vrolijk. Des morgens was de heer Jonckers nog aanwezig geweest bij een tewater lating op de werf van de Scheve ningse Sleepheiling Mij. Hij bereikte de leeftijd van 45 jaar. Deze omstandigheid belemmerde het reddingswerk aanzienlijk. Het duurde dan ook geruime tijd voordat men de cabine kon bereiken. Bootjes en een kraanwagen waren overigens spoedig ter plaatse. Een achter de vrachtwagen rijdende automobilist verklaarde, dat de 7-tons diesel met een zeventons aanhangwagen niet heeft geremd. Het echtpaar Doorenbos was enige jaren gehuwd, het had geen kinderen. De 60- jarige man was te Franeker als lifter ingestapt. Da D.C.7 C, het toestel, dat thans door de K.L.M. is besteld om te worde* ingezet op haar transatlantische lijnen. Volgens het communiqué dateert de zelfmoord van Kao Kang uit het jaar 1954, maar merkwaardig genoeg wordt gesproken alsof hij nog steeds in le ven zou zijn. De zuivering van de twee kwam niet onverwacht. Beiden waren reeds meer dan een jaar niet gezien. Het centrale comité van de partij heeft zich, blijkens een officiële ver klaring. beziggehouden met „diverse misdaden, tegen de partij en het volk", gepleegd door de twee hoge functionarissen. Het is, naar men gelooft, de eerste maal dat de communistische autoritei ten van Peking gewag maken van ernstige „afwijkingen" op hoog niveau Het centrale comité is in verband met het „bondgenootschap tegen de partij" overgegaan tot het instellen van nieuwe centrale en plaatselijke bestuurscommissies voor de partij. De partijconferentie heeft een reso lutie tegen het „bondgenootschap" aangenomen. De openingsrede werd uitgesproken door Mao Tse-Toeng als voorzitter van het centrale comité. Over de inhoud van deze rede zijn geen mededelingen gedaan. Op deze manier wordtt zolang de officiële reinigingsmensen nog nier aan <le slag zijnle Amsterdam het huh' ruil opgehaald. Sloof voor, ent hou dost dankbaar over de tijdelijke nieuwe, zeer nuttige functie, en een piraatje, in de mond, verrichten militairen eon u erkwaarvoor de Am sterdam se hui.st rouuert hun zullen zijn. VERLEDEN week is bekendge maakt een uittreksel uit een concept-Herderlijk Schrijven: „Chris ten zijn in de Nederlandse samenle ving' uitgaande var» de Generale Sy- iv ce der Ned. Herv. Kerk, Het concept heeft terstond bij de sncalistische pers bijval gevonden. W.j zullen met ons oordeel daarover wachten tot wij niet slechts over een uttreksel van een concept, maar over net Herderlijk Schrijven zeil beschik ken, dat blijkbaar zijn eindredactie nog niet had verkregen en dan ook nog niet in druk verkrijgbaar is. DE AMSTERDAMSE tramstaking is praciisch afgelopen. Vanmorgen hebben de Amsterdamse trambestuur ders en conducteurs alsmede de bus chauffeurs zich normaal bij de remises en de garages gemeld en het werk hervat. Tengevolge van de staking zullen bi] het gemeentelijk vervoerbedrijf 28 man onslagen worden. Hiertoe behoort het voltallige stakingscomité. Ook de stadsreiniging gaf hedenmor gen geen moeilijkheden meer. Het per soneel heeft het werk hervat. Ook bij deze dienst zullen sommige mannen niet meer in dienst teruggenomen worden. kondigden om te sympathiseren met de actie van het gemeentepersoneel. zijn vanmorgen weer aan het werk gegaan. Bij de gemeentelijke was-, ->ad-, zwem- en" schoonmaakinrichtingen, waar Zaterdag ook is gestaakt, werd vanmorgen het werk eveneens hervat Hetzelfde kan gezegd worden van het personeel van de afdeling bestratingen van publieke werken. Hier waren 7 a 800 ieder, van het persooneel verle den week in staking gegaan. Enkele honderden stratenmakers die heden ochtend het werk weer zouden hervat ten. hebben echter de staking voort gezet. toen zij bemerkten, dat een aan tal hunner door B. en IV. niet werd müttsit-pn Hip de stadsbussen toegestaan weet te beginnen. en vuilnis hebben'op- E°r wordt nu voorts nog ^taakt door hebben bestuurd en vuilnis hebben op gehaald. waren niet meer nodig en worden voorlopig nog even in reserve gehouden indien er zich onverhoopt nog nieuwe moeilijkheden mochten voordoen. Op de ponten over het IJ heeft van morgen aanvankelijk nog marine-per soneel dienst gedaan, dat echter gelei delijk door het gemeentelijk personeel werd vervangen. Ook op de veerboot- jesris de dienst weer normaal. De 2400 bouwvakarbeiders, die gis teren een proteststaking van 24 uur af- Hel proces tegen de leiders van de Republiek der Zuid-Molukken is giste ren in Djakarta voortgezet. Als getuige werd gehoord de oud-minister van de deelstaat Oost-Inuonesië Tahyta. Ta- hyta, destijds een der bekendste Am- bonese Iciners en wegens zijn gedrag in de Tweede Wereldoorlog door H.M. de Koningin onderscheiden met de Mi litaire Willemsorde, heeft in een uit- voe. ig pleidooi de positie van de Am bonezen tijdens de souvereiniteitsover- dracht uitvoerig belicht. Hij was van mering, dat alle Ambonese militairen uit hun gewone doen waren door de gang van zaken. Had men echter rustig met deze mensen gepraat, dan was er veel niet gebeurd. Tahyta deed een beroep op de regering van Indonesië een groot gebaar tegen Ambon te ma ken. Laat de Ambonezen zien, dat In donesië grote leiders heeft en probeer ze warm te maken voor het ideaal, één Gront-lndonesië. Dan zullen deze men sen, die trouw en eerlijk zijn, zich on getwijfeld achter het centrale bestuur plaatsen. De Britse ambassadeur in Athene doet bij dc Griekse regering krachtige protesten horen tegen het „uiterst ver werpelijke karakter" van de_ onder re- geringscontröle staande radiouitzendin gen uit Athene, zo is door het Britse mi- nistci'ie van Buitenlandse Zaken mede gedeeld. ..Het ophitsen tot geweldpleging _m sommige recente uitzendingen kan niet C,r wuiui nu uug sommige receiue uin-cuuuigcn „„V het personeel van de^ gemeentelijke jos gezien worden van de golf van ter- t_LX 1nv. Uns'nninr! nVifirtffPrt in nlrluc ho4 lYlitliclPTlld handels- en haveninrichtingen. De bij het NVV aangesloten Alge mene Bond van Ambtenaren organi seerde gisteravond een tweetal bijeen komsten in Bellevue en het Luckber gebouw waar twintig sprekers het woord hebben gevoerd en waar harde noten over het bestuursbeleid zijn ge kraakt. Zoals te verwachten viel werd van bestuurszijde een felle aanval gedaan op de besturen van de Cbr. en r.k. or ganisaties van overheidspersoneel, waarbij de heer Forrer, die voortdu rend werd geïnterrumpeerd, de voor zitter van het CNV meer communist dan christen noemde. Verscheidene sprekers waren het met deze zienswijze niet eens cn spra ken onomwonden als hun mening uit dat de ABVA de belangen van het ge- meenteoersonee] in het rijksoverleg onvoldoende had behartigd. Zonder ook maar te kunnen bevroe den hoe grooi de subsidie voor nood zakelijke dijkwerken op Schouwen Luiveland van rijkswege zou zijn heeft het waterschap Schouwen besloten een hegin van uitvoering ie maken met reeks beveiligende maatregelen waarvan de totale kosten voorlopig zijn Beraamd op ruim zeven millioen. Slechts door investering van deze bedragen denkt het dagelijks bestuur van het waterschap te kunnen komen tot een redelijke veiligheid. Op .de kiaandagmiddag gehouden vergadering werd nog medegedeeld dat rijk water staat nog steeds het voornemen heeft een delingsdijk door de polder aan te «eggen. Men is echter bereid dit vijf Ui ttiilïioen vergende jaar uit te stellen. karwei nog een Amerika heeft Engeland ,.in stilte" meegedeeld, dat het op een rustiger periode voor het Midden-Oosten wil wachten alvorens toe te treden tot het Turks-Iraaks-Britse verdediging.?verdrag, meldt de ,.New York Times". De overeenkomst tussen Engeland n Irak, waarbij Engeland lid van het Turks-Iraakse pact wordt en het Brits- Iraakse verdrag wordt beëindigd, is in tussen te Bagdad ondertekend. Turkije en Irak hebben gezamenlijk Pakistan uitgenodigd toe te treden tot hun defensie-pact. Van bevoegde zijde in Karatsji verneemt men dat Pakistan heeft besloten deze uitnodiging aan te nemen. De Deense gezant in Nederland, de heer J. VI. H. Eickhoff, heeft gistermid dag tijdens een plechtigheid op het voordek van Hr. Ms. iorpedobooljager „Evertsen", dat in de Parkhaven te Rotterdam ligt, dit schip een zilveren beker aanqeboden. Hij deed dit namens de Deense rege ring en de eigenaars van de schoener „Svaerdfisken", de Koninklijke Groen- landse handel maatschappij, omdat het Nederlandse oorlogsschip in November 1954 tezamen met de Noorse sleepboot „Achilles" de in moeilijkheden geraak te Deense schoener de haven van Sla- vanger wist binnen te brengen. De ..Evertsen". die toen onder bevel stond van kapitein-luitenant Ier zee A. J. Marcus, maakte deel uit van smaldeel 5 en werd door de smakleeicomman- dant naar de „Svaerdfisken" gediri geerd. In aanwezigheid van o.a. de chef pro tocol van het ministerie van buiten landse zaken, mr. W, van Tets. een aan tal marine-autoriteiten en commandant en bemanning van de „Evertsen" herin nerde de gezant aan het optreden van de Nederlandse torpedobootjager. Giste ren was hij aan boord gekomen om de dank van de Deense regering over te brengen en mede namens de Deense rederij een zilveren beker aan te bieden met inscriptie, vermeldende het optre den van de „Evertsen". De beker zal ook de toekomstige opvarenden van het schip uw daad in herinnering bren gen, zeiae de gezant. De commandant van de „Evertsen", kapitein-luitenant ter zee J. N. J. van der Mey, zeide o.m. te begrijpen, nat goed zeemanschap in een laitd, dat zich door de historie heen heelt doen kennen als een land van zeelieden, op de juiste waarde wordt geschat. Hy merkte op, dat ait schip de vroegere Britse „Scour ge" is. die op de Moermanskroute heeft gediend en die met hel zusterschip „Scorpion" (de tegenwoordige „Korte- naer") de „Scharnnornst" tot zinken heeft gebracht. De „Evertsen" is het eerste Nederlandse schip, dat naar Ko- tea ging, aiaus de commandant. hupitvinduitenant ter zee A. J. v. if. Mey dankt de Deense gezant raar het geschenk. (Van een verslaggever) De IJsselsieinse politie is er na lang durig speuren in gestaagd de twee man nen ie arresteren, die het vorig jaar in Juli een roofoverval pleegden op twee boeren ie IJsselsteïn en daarbij een kistje met achttienduizend gulden mee namen. De beide daders zijn I.Jsselsteiners, ï-esp. 27 en 24 jaar oud. Reeds vrij spoe dig na de overval viel de verdenking op het tweetal, maar wegens gebrek aan bewijs kon de politie aanvankelijk niets beginnen. Toen bleek dat ze zich de laatste tijd reisjes naar de grote ste den konden veroorloven en daarbij meer dan duizend gulden op een avond op maakten _in gezelschap van ongunstig bekend staande vrouwen, bad de politie tenslotte zoveel materiaal bijeen, dat tot arrestatie kon worden overgegaan. Beide verdachten hebben een beken tenis afgelegd. Koning Ahmad van Jemen is uit zijn paleis in Taiz, dat door troepen van het leger van Jemen was om singeld, -ontsnapt. Volgens het uit Taiz afkomstige bericht heeft de koning de toestand thans in handen en zijn de legerlei ders die in opstand waren gekomen, gearresteerd. De koning kreeg de macht weer in handen, terwijl een aantal krijgshaf tige stammen op mars was om te proberen de rebellen, die onder lei ding staan van de broer van de ko ning, Prins Abdoellah. te verdrijven. Prins Abdoellah zou zich naar ver luidt schuil houden in een leger kazerne in Taiz. Sommige van zijn volgelingen zouden uit de stad ge- Koning Boudewijn van België heeft een bezoek gebracht aan het dorp Sclessin bij Luik, waar een bioscoopbrand Zondag de levens van 22 kinderen en ik volwassenen eiste. De koning bezocht o.a. enkele ge troffen gezinnen en twee ziekenhuizen waar de ernstig gewonden zijn opgeno men. leur in Cyprus", aldus het ministerie. t- Redders opvarenden „Catt" worden gehuldigd' Donderdag 7 April, om II uur s'mor-' gens zal de president-directeur van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, de 'heer Murk Leis, aan boord van Hr. Ms. Karei Doorman ie Rotterdam onderschei dingen uitreiken aan commandant en be manning van de helicopier-H-03 van de „Karei Doorman" en aan schipper en be manning van de molorreddingvlei „Direc teur A. J. M. Goudriaan", voor het redden van de leden van de bemanning van het Noorse schip „Gait". dat op 13 Januari op de Zuiderpier le Hoek van Holland vastliep. Aan de commandant van de H-03, luite- nant-ter-zee-vlieger 2e klasse P. M. van der Wei en aan de schipper van de „Directeur A. .7. M. Goudriaan''. W. van Seters. wordt de zilveren medaille van de Koninklijke Zuid-Hoilandse Maatschappij tot redding van schipbreukelingen uitge reikt De bronzen medaille wordt uitgereikt aan sergeant-majoor-vlieger B. Gott- schalk en- korporaal-viiegtuigmaker A. K ran wel van dc H-03 en aan stuurman A Troost, machinist H. Benard, 2e ma chinist F. de Weers cn matrozen H. de Weers. S. A. de Visser en S. Besuyen van de „Directeur A. J. M. Goudriaan"., Zoals is gemeld, krijgt de bemanning van de helicopter op 16 April van de Kon. Ned. Vereniging de bronzen me daille. vlucht zijn stammen. bij de nadering van de De vierde studieweek voor kerkmuziek zal van 31 Mei tot 4 Juni in het jeugd huis van het Luthers conferentieoord Kasteel Hoekelum te Bennekom worden ehouden De studieweek, gewijd aan koorzang len koordirectic. -tuat onder leiding van Ipiof dr. Wilhelm Ehmann uit Munster, geassisteerd door Franke Haasemann. Ongeveer duizend mensen wat en naar het rustige hoekje bij Whitehall geko men om de gasten te zien aankomen. Zij kwamen om dc Koningin toe 'e juichen, want slechts weinig bewoners in het krantenloze Londen, wisten dat de hele upper ten van Engeland -uw hun oog voorbij zou trekken op weg naar het feest van de premier. Zij za gen Sir Anthony Eden met zijn echt genote. veldmaarschalk Montgomeiy, Earl Alexander, Churchills vriend en atoomadviseur Lord Cherwell, mevrouw Neville Chamberlain en de Labour- leiders Clement Attlee en Herbert Mor rison, die in Churchills oorlogskabinet belangrijke rollen gespeeld hebben. In totaal reden 48 gasten tot voor de zwartgeverfde deur van nummer tien Door politiemannen werden zij naar binnen geleid. Nog twee gasten werden verwacht. Op het moment dat de reusachtige hof- auto Downingstreet binnenzwenkte, gin gen de deuren open en verschenen Lady en Sir Winston Churchill op het bordes om de vorstelijke gasten te begroeten. Churchill was gehuld in de formele hofkledij met kniebroek en zijden kou sen. Zijn borst was getooid met me dailles die herinnerden aan oude veld tochten van lang voor de geboorte van de twintigste eeuw. Verder droeg hij zijn meest geliefde onderscheiding, de grote 5tor van do Orde van dc Kousc- bami. die hem door Koningin Elizabeth we'"d verleerd, toen hn twee jaar ge- led ui door haar tot "ridder geslagen werd. Churchill droeg geer hoed. ondanks de schaarse i egendrjppels. die juist be gonnen te vallen. Hn maakte een diepe buiging voor de Koningin, toen zij uit de wagen stapte, vatte haar hand en leidde haar glimlachend naar binnen. Even vóór de vorstelijke gasten arri veerden, had de menigte Sir Anthony Eden en zijn echtgenote toegejuicht. De 34-jarige lady Eden, die een nichtje is van Winston Churchill, zag er stra lend Lilt ui haar witte avondjapon. Churchil ontving zijn gasten in de eetzaal op de eerste verdieping co. somber formeel vertrek met "aan dt wand grote portretten van militaire helden uit het verleden Gisteravond echter had de eetzaal iets vrolijks dank zij de vele bloemen, tulpen, rozen, iris sen van Chartwell. het buiten van Churchill.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1