Bijna dertig landen in Bandoeng bijeen Tsjoe verwijt Westen weer sabotage Hevige brand legde logement te Dordrecht in de as Geheel Denemarken bijna zonder melk Dreigement van Moskou over Midden-Oosten HONGAARSE PREMIER VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN GESPREK AZI Openingsrede Soekarno van Oostenrijk nodigt I „Grote Vier" uit Prins geboren in Luxemburg wé TROEPENCONCENTRATIES BIJ FORMOSA TER SPRAKE Kon. familie weer naar huis Knip oogje naar Bandoeng Albert Einstein overleden Schadelijke activiteit Peking verzwijgt inlichtingen MAANDAG 18 APRIL 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3055 Weerbericht Zes en dertig personen dakloos Datum voor verkiezingen in Indonesië vastgesteld Amerikaanse regering van verkwisting beschuldigd STRAFVERVOLGING TEGEN LEIDERS TRAMSTAKING WAARSCHUWING AAN HET WESTEN Avojituuiiijke tocht Prins en Prinsessen AFGEVAARDIGDEN van 29 Aziatische en Afrikaanse landen zijn vandaag in de Indonesische stad Bandoeng een conferentie be- j gonnen waarop de ogen van de hele wereld gericht zijn. Nog nooit j tevoren hebben zoveel niet-Westelijke landen samen overleg gepleegd zonder het Westen. Op de bijeenkomst is meer dan de helft van de wereldbevolking vertegenwoordigd. De deelnemende landen vinden de conferentie zo belangrijk dat heid en^Snheidbp°tle vmchcWenhefd"'. ZÏ) v,ri-!vvel a!lernaa!i hun premier hebben afgevaardigd. Tijdens het 1 afgelopen weekeind arriveerden o.a. premier Nehroe van India en zijn collega Nasser van Egypte. Maar de aankomst van hen allen werd overschaduwd door die van premier Tsjoe En-Lai van commu nistisch China. Honderden leden van de Chinese kolonie in Bandoeng stonden langs de route, die bewaakt werd door zwaar gewapende manschappen van de militaire politie. mm Geboorte prins van Luxemburg Moedige taal MET ingang van gisteren hebben de Deense boeren de ongeveer 70.000 boerenarbeiders en arbeiders van zuivelbedrijven uitge sloten, als gevolg van het mislukken van onderhandelingen tussen beide partijen. Dc uitsluiting is bedoeld als vergelding voor een recente proef- staking van 3000 arbeiders op 79 grote speciaal uitgekozen boerderijen om kracht bij te zetten aan de eis van de arbeiders voor een acht urige werkdag in de zomer in plaats van de huidige negen-urige. De regering zal de volgende week proberen een einde aan de uitsluiting te maken. De onderhandelingen tussen de politieke partijen, de boeren en arbeidersorganisaties mislukten, omdat de boeren weigerden arbitrage te aanvaarden. De uitsluiting zal ten gevolge hebben, dat de melkleveranties aan de 4 millioen Denen stopgezet zullen moeten worden. Scooterrijder verongelukt Arti-medaille 1955 voor J. J. Roy aards Londen over vliegramp: Rotterdam: Witte de Witlistraat 30 Telet. 115700 f4 kt Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klaehtendietist abonnementen 18.30-19,30 w. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 1157(H) 's-Gravenhage: Huygcnsplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 - Adm. Tel. 114402 Ktachtendiensl 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 6788" Abonnementsprijs 52 com per week. 2.26 per maand", 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Versch ij n t da gel ijks Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met overdag op vele plaatsen zonnige perioden. Dezelfde of iets lagere temperaturen als vandaag. Matige af en toe krach tige wind tussen Noord en Noordoost. ZON EN' MAAN'. li> Apni: zon '>p 5.«9 orvöfrr 19.45: maan op 3 57 onder 16.OH. Directie: C. A. KE1MXG en Mr. K. VAN IIOI'TEX Hoofd red acteur: Dr. .J. A. H. S. BRTjINS SLOT Het staatshoofd van Indonesië, pre sident Soekarno, heeft om negen uur I (pi. tijd), de conferentie geopend met I een in het Engels uitgesproken rede. Daarin kondigde hij de komst van een nieuw tijdperk voor de volken van Afri- ka en Azië aan. Na iiet kolonialisme in ai zijn vor men veroordeeld te hebben, leverde spreker critiek op de politiek van blok vorming. veroordeelde hij de atoomwa pens en deed hij op de 29 delegaties De president zei dat thans de landen. die gelegen zijn aan ..de slagader van het imperialisme" Gibraltar. Middel landse Zee. Suezkanaal. Rode Zee. In dische Oceaan, Chinese Zee en Japanse Zee geen slachtoffers meer zijn van het kolonialisnie, ofschoon dit niet over al uitgeroeid is. ..Onweerstaanbare mach ten hebben de twee continenten mee gevoerd. Het politiek en geesteiiik ge zicht der ganse wereld is gewit- j, de evolutie is nog niet geëindis-- President Soekarno legde er de op, dat de „politieke kennis van de raetisi, - - voorbijgestreefd is door de technische en KU1S B°rneo' waarbij acht leden van wetenschappelijke kennis. De bezorgd-1 e delegatie van rood-Cmna om net heid richt zich thans niet in de allereer- leven zijn gekomen. Tsjoe kon niet na- ste plaats op het welzijn van de mens".!laten daarop bij zijn aankomst ie zin- Oostenrijk zal zo spoedig mogelijk de vier bezettende mogendheden uitnodi gen voor een conferentie te Wenen ten 1 einde een Oostenrijks staatsverdrag is j sluiten, zo heeft Kanselier Raab giste ren op een bijeenkomst van zijn volks- partij ie St. Poelien (Neder-Oostenrijk) meegedeeld. Hij werd door een grote menigte toegejuicht. In diplomatieke kringen te Londen is men van oordeel, dat, al- de minis- I ters van Buitenlandse 'Zaken van de „Grote Vier" bijeenkomen voor het j voltooien van het staatsverdrag, do ge- iegenheid ook zal worden aangegrepen, i om over andere hangende kwesties tus- j sen Oost en West te bespreken. De Oostduitse vice-premier Otto Nuschke verklaarde gisteren evenwel met nadruk, dat op de conferentie van de „Grote Vier" met Oostenrijk alleen over de kwestie van het staatsverdrag zal worden gesproken. West-Duitsland, y.o schreef Nuschke in het orgaan van zijn Christen-Democratische partij, zal geen onderwerp van bespreking zijn. De veiligheidsmaatregelen waren korf spelen. Hij zei dat sommigen niet met voor de aankomst van Tsjoe's vliegtuig verscherpt. Dit gebeurde met hel oog op het ongeluk met het Indische vlieg- Een korte maar hevige brand heeft Zaterdagmiddag het onderkomen van maar liefst 36 personen, het volksloge ment van dc heer A. de Munck. Ricdijk 36 te Dordrecht totaal verwoest. Met .niets ontziende kracht legde de zich snel uitbreidende brand het oude kosthuis in een minimum van tijd. op de beneden verdieping na, m de vlammen. De brandweer was weliswaar spoedig ter plaatse, met medebrenging van twee Prinses Joséphine Charlotte, de echt genote van prins Jan van Luxemburg, heeft Zaterdag het leven geschonken aan een zoon. De jonggeborene, die Henri zal heten, is een toekomstig erfgenaam van de troon van het groot hertogdom Luxemburg. Prinses Josephine Charlotte, de oud ste zuster van koning Boudewijn van België, is op 9 April 1953 gehuwd met prins Jean, de erfgenaam voor de groothertogelijke troon. Hun eerste kind. prinses TJarie-Astrid werd geboren op 17 Februari 1954. autobrandspuitcn en een ladderwagen, maar zij kon niet veel uitrichten om het vuur in het kosthuis te beteugelen. Zij beperkte zich daarom in hoofdzaak tot het nat houden van. de nog niet branden de verdiepingen wat de eerste etage aangaat: practisch tevergeefs en van de omliggende percelen. Later od de middag sloopte zij nog. omdat er ge vaar voor instorting bestond, het bo venste deel van de oude. in vroeger tij den fraaie, trapgevel van het pand. Omstreeks half een werd de brand ontdekt. Omwonenden zagen om die tijd eerst rook en even later vlammen uit de achterzijde van het logement ko men. Het bleek toen. dat waarschijnlijk een omgevallen petroleumkachel brand op de zolderverdieping, waarop ver schillende personen hun verblijf hadden, had veroorzaakt. Direct werden alle be woners. 36 in totaal, gealarmeerd. Alle konden zich in veiligheid stellen, ver schillende van hen met medeneming van wat van hun over het algemeen sohame ie bezittingen. Inmiddels was ook de brandweer gearriveerd, die direct met zeven stralen het vuur trachtte te be dwingen en ondertussen zich beijverde bij hot redden van de inboedel, daarbij krachtig bij-gestaan door vele buurtbe woners. Al ras bleek echter, dat het onmogelijk was het .gebouw te behouden Wel kon' er vrij veel van de inventaris worden g.ered, doch een hond kwam jammerlijk in de vlammen om. Tot het laatste ogenblik bleef men. vaak daarbij in groot gevaar verkerend, bezig met te redden wat te redden was. maar na korte tijd moest toch het be vel worden gegeven, dat niemand meer het brandend pand mocht betreden, om dat gevaar voor instorting ontstond. Voor de daklozen werden direct maat regelen getroffen om hen voorlopig voor het weekeinde onderdak te verschaffen. De eigenaar van het burgerkosthuis had juist zijn pand opnieuw ingericht. De datum voor het uitbrengen van stemmen voor de verkiezing van de leden van de volksvertegenwoordiging is vastgesteld op 29 September van dit jaar en de datum voor het uit brengen van stemmen voor leden van de constituante op 15 December van dit jaar, aldus heeft de voorzitter van de centrale verkiezingscommissie, Ha- dikusomo. op een persconferentie medegedeeld. Hadikusomo zeide voorts, dat van de 77.987.879 staatsburgers-ingezete nen. meer dan 42 millioen als kie zers zijn geregistreerd, dus ruim zes tig procent. Er zijn voor de verkie zing van de volksvertegenwoordiging door honderd partijen en organisaties, en individuelen candidaten gesteld. Voor de constituante bedraagt dit aan- 7 -7 ,—- 7. tal 82. Daarnevens zijn nog 86 nieuwe slaat gelegenheid vandaag. Dinsdag en die nog op een beslissing Woensdag van 10 tot 12 en van 15 tot 17 aanvragen, me nu„ oy ii ur. wachten. Josephine Charlotte Ter gelegenheid van de geboorte van Brms Henri, zoon van prins Jan van Luxemburg en prinses Josephine Char lotte van België, is in de Luxemburgse legatie, Jacob Catslaan 2, een felicitatie- register ter tekening gelegd. Daartoe bc- President Eisenhower en minister Dulles hebben gisteren „de ernstige im plicaties besproken van een uitgebrei de, aan de gang zijnde samentrekking van een offensieve luchtmacht, door de Chinese communisten op het Chinese vasteland tegenover Formosa." Dit verklaarde minister Dulle.- op een persconferentie na een onderhoud van twee uur met de president. ..De concentratie is belangrijker dan tot nu toe liet geval was", zei Dul les. „Wij weten daarvan pas sinds en kele dagen, nu wij betere rapporten nebben ontvangen". Dulles verklaarde, altijd verschil te tvillen maken „tussen bedoelingen en MogelijkhedenDe nieuwe rapporten door de regering ontvangen, „wijzen op een hogere graad van mogelijkhe den voor de communisten om aan te vallen, -Jan wii enkele weken gele den wisten". Op een vraag zei Dulles, dat hij geen inlichtingen kon geven over de grootte van de concentratie der Chi nezen tegenover Formosa, Hii achtte de ontwikkeling betref fende de kansen van een conferentie der Grote Vier „bemoedigend", de onderhandelingen tussen Oostenrijk en Rusland noemde hij „de eerste vruch ten van een politiek van geduldige vastberadenheid" van de kant der Westelijke landen. „Ik heb altijd gevoeld, dat eenheid in West-Europa constructief handelen van de Sowjetunie waarschijnlijker zou maken", zei Dulles. de conferentie ingenomen waren en op alle manieren poogden haar te sabo teren, De Chinese delegatie was vol gens hem reeds het slachtoffer van de ze sabotage geworden. Bij de voorbereidende besprekingen van de delegatïehoofden is de Indone sische premier, Ali Sastroamidjojo, be noemd tot voorzitter van de conferen tie. De conferentie zal drie commissies hebben: een politieke, een economische en een culturele. Zij zal alieen 's mid dags bijeenkomen om de afgevaardig den gelegenheid te geven des ochtends onderling particuliere besprekingen te voeren. Verder besloot men, dat de voornaamste afgevaardigden bij de opening van de conferentie niet, zoals op internationale conferenties gebrui kelijk is, politieke redevoeringen zul len houden. Dit om tijd te besparen. De conferentie duurt zes dagen. Op de agenda zijn geplaatst: 1. Culturele samenwerking: 2. Economische samenwerking; 3. Problemen van afhankelijke volken; 4. Problemen van. ,de rechten yan de mens en hel récht opzelfbeschik king", 5. Het gebruik van kernenergie; 6. Wapens van massa-verwoesting; 7. Bevordering van de wereldvrede en de wereld-samerrwerking. Waarschijnlijk zullen de landen be sluiten een lichaam voor de economi sche en technische samenwerking op te richten. De werkzaamheden van deze raad zouden die van het Colombo-plan, waarbij twaalf van de deelnemende landen zijn aangesloten, niet mogen- overlappen. De eerder in Westerse hoofdsteden uitgesproken vrees, dat communistisch China in Bandoeng de gelegenheid zal hebben een grootscheepse communis tische propaganda te voeren, is kenne lijk ten zeerste verminderd, zo niet vrijwel geheel verdwenen, meent het persbureau PIA. De krachtige taal van de Aziatische landen die met 'net Wes ten zijn verbonden, zal tot die vermin dering hebben bijgedragen. Irak, het eerste Arabische land, dat zich bij de Westelijke defensie allianties heeft aangesloten, heeft in Bandoeng het communisme „een nieuw vorm van het koloniale stelsel genoemd, de veel do delijker is dan de oude". Deze verklaring van de oudprtmier van Irak Fadil Jamali zal naar ver wacht wordt de toom opwekken van de premier van communistisch China Tsjoe en Lai en de premier van het neutrale India Nehroe. Irak heeft onlangs een breuk in de Arabische wereld teweeg gebracht door een pact van wederzijdse bijstand met Turkije en Engeland te tekenen Verwacht wordt, dat Pakistan en uit eindelijk ook Iran dit voorbeeld zullen volgen. Wij zijn van mening, dat dergelijke maatregelen noodzakelijk zijn voor het zelfbehoud tot er een tijd komt. dat de communisten van gedachten en in stelling zullen veranderen en zullen toestemmen in een universeel ontwape- nings-systeem, met inbegrip van een verbod van kernwapens, aldus Jamali in een verklaring. „Kleine landen, zoals het mijne die bekend zijn met de wijze waarop com munistische infiltratie plaats heefl en die de tragedie van Korea en de val van een op hoog peil van ontwikkeling staand land als Tsjechoslowakije heb ben gadegeslagen, voelen zich in hun bestaan bedreigd, tenzij wij hen een goede defensie bezorgen," Jamali oefende critiek uit op de Fran se koloniale stelsels in Noord-Afrika en de behandeling van de negers in de Unie van Zuid-Afrika. doch voegde er aan toe; „De Ver. Staten, het Verenigd Koninkrijk, en Nederland hebben allen een min of meer realistische hou ding aangenomen om aan de geest van de moderne tijd tegemoet te komen. Zo hebben Irak. Egypte, Syrië, de Libanon, de Philippijnen. India. Pakistan. Birma, Ceylon. Jordanië. Indonesië, Libyë en anderen hun vrijheid en onafhankelijk heid verkregen. „Dit bevrijdingsproces is een bewijs, dat enkele van de koloniale mogendhe den de geest van de tijd hebben begre pen en oog hebben gehad voor de strijd en de offers van de vrijheidslievende volken in die landen." C O Een. commissie onder leiding van oud- president Hoover heeft in een rapport de Amerikaanse regering er van be schuldigd. dat zij duizenden mülioenen dollars verspilt door „bergen voorra den" van onnodige goederen aan te leg gen en deze later tegen een fractie van de kostprijs van de hand te doen. In sommige van deze gevallen waren de goederen door „oncontroleerbare achter deuren" in communistische handen ge komen. zo stelde de commissie van twaalf leden, waarin zowel Republikei nen als Democraten zitting hadden, vast Tsjinmoi-I.ai. f/e premier fan Commu nistisch China, wandelt hier met eui- ge autoriteiten en Wen run zijn lijj- icachl oi rr hel vliegveld run Singa- pore, nadat zijn vliegtuig, waarin hij op weg is naar Bandoeng om daar de Afrikaans Aziatische Conferentie bij te wanen, door hel slerlite weer tras ge dwongen op deze luchthaven te lan den. De conferentie is vandaag be- H.M. de Koningin en de Prinsessen zullen vandaag van haar wintersport- vacantie in Zwitserland en Oostenrijk op Soestdijk terugkeren. Prins Bern- hard maakt de terugreis per auto en wordt morgen in ons land verwacht. Door de scheepswerf De Hoop is overgedragen aan de Esso Nederland N.V. te Den Haag. na geslaagde proef tocht op de Nieuwe Waterweg, het mo- tortankschip „Esso Nederland 97". De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte 23.50 m, breedte 4.37 m en holte 1.42 m. Het schip is voorzien van een 75 PK Mercedes-Benz scheepsdieselmo- tor. die tevens de pions aandrijft. Hef Openbaar Ministerie heeft, naar wij vernemen, een strafvervolging ingesteld legen degenen, die leiding hebben ge geven aan de staking van het personeel van hei Gemeentelijk Vervoersbedrijf enr. De eerste verhoren zijn, zoals gemeld, reeds afgenomen. De vier arbeiders, die Zaterdag jl. in verband met de staking door de politie werden gearresteerd zijn later na verhoor losgelaten. Het zijn dc heer G. de V"., voorzitter van het stakringscomité van het trampersoneel, de heer J. M„ lid van het stakingscomité van Publieke Werken en de 'neren F. J. en N. .T. P. respectievelijk leden van het stakingscomité van dc stadsreiniging en van havens en handels- inrichtingen. De laatste drie zijn. vakgroepsbestuur der van de Bond van Nederlands Over heidspersoneel iE.V.C.1. Alle vier be horen tot de 57 arbeiders die uit gemeen tedienst zijn ontslagen. Bovendien zal de uitsluiting ds natie dagelijks op circa 3 millioen kronen aan deviezen komen Ze staan, daar de grote exporten van zuivelproducten stil zullen komen ie liggen. De Sovjet-Unie heeft Zaterdag ge waarschuwd, dat zij niet onverschillig kan blijven ten aanzien van de militai re bondgenootschappen, die onder aan- Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn door het „Och- sental" naar het Madlenerhuis gegaan. Het gezelschap is toen bij het Mad- lenerhuis in auto's gestapt, die het naar de in de lil gebouwde water krachtcentrale hebben gebracht. Daar is het overgestapt in wagentjes van het kabelspoor van deze centrale. Dit kabelspoor loopt met een steile hel- lingsbaan naar Parthenen in het Mon- tafondal. De kabelbaan dient uitslui tend voor het vervoeren van mate rialen naar en van de waterkrachtcen trale en het is het publiek verboden er gebruik van te maken. Het is. vol gens Reuier. zonder twijfel voor het eerst, dat een prins en twee prinsessen van dit goederenspoortje hebben ge bruik gemaakt om zich naar Parthenen te begeven. Zaterdag, twee dagen later dan ze gedacht hadden en langs een geheel andere route, zijr, de Prins en de twee prinsessen in Klostere aangekomen waar ze zich bij koningin Juliana ge voegd hebben. drang van het Westen in het Nabije en Midden Oosten worden gesloten. De Rus sische regering dreigde de kwestie aan de Ver. Naties te zullen voorleggen, als de oprichting van dergelijke verdra gen voortduurde. Op een persconferentie in Moskou werd een verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken voorgelezen, waarin werd betoogd, dat de Westelijke mogendheden pogingen doen het betrok ken gebied tot een slagveld te maken en de daar wonende volken tot „koloniale slavernij" te brengen. Rusland zei. dat Engeland en Frank rijk, terwijl zij proberen de landen van het Nabije en Midden-Oosten bij deze agressieve samenzweringen te betrek ken. hun optreden pogen te verbloemen met het vaise voorwendsel, dat dit üi overeenstemming is met de verdedi gingseiser, in de landen van het betrok ken gebied". De verklaring had het hierbij vooral voorzien op het Turks-Pakistaanse ver drag van 1954 en het pact van 1955 waarbij Turkije en Irak elkaar bijstand beloofden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken publiceerde verder een verklaring van de plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken. Koeznetzow. waarin deze de Aziatisch-Afrikaanse conferen tie, die vandaag in Bandoeng wordt ge opend, succes wenst. De Russische verklaring over het Mid den-Oosten heeft ten doel invloed uit te oefenen ten gunste van de „neulreüs- ten" op de conferentie van Bandoeng, zeggen officieuze Israëlische kringen. De verklaring dient ter versterking van het verzet van de Arabische landen, in het bijzonder Egypte, tegen het Turks-Iraak- se verdrag, menen deze kringen. Dit is het grootste conflict, waar door de Deense zuivelindustrie ooit getroffen is. Het parlement is er te elfder ure niet in geslaagd de uitslui ting te voorkomen, daar zowel de organisaties van de werknemers als de werkgevers weigerden arbitrage ta aanvaarden. Tijdens de uitsluiting «al de melk als voeder voor de beesten gebruikt worden. De boeren hebben echter beloofd de ziekenhuizen, kindertehui zen en zuigelingen voldoende melk te zullen leveren. In de nacht van Zaterdag op Zondag om half twee is de 27-jarige J. W. M. H. uit Oldenzaal op de rijksweg Hen geloOldenzaal onder de gemeente Weersëlo met zijn scooter komende uit de richting Hengelo tegen een boom ge reden. Hij werd met een schedelbasis- fractuur in zorgwekkende toestand naar het R.K. ziekenhuis in Hengelo over gebracht waar hij Zondagmiddag om streeks vijf uur is overleden. De oorzaak van het ongeval is niet bekend daar er geen ooggetuigen aanwezig waren. De scooter werd totaal vernield. De beroemde geleerde professor Albert Einstein is Maandag over leden. Einstein, die 76 jaar was, werd Vrijdagmiddag in het ziekenhuis opge nomen. Het ziekenhuis deelt mee, dat de doodsoorzaak was galblaas ontsteking. Einstein. Tijdens een plechtige bijeenkomst in hole! „Huis ter Duin' te Noordtfijk heeft de hun. cdVereniging voor de. Luchtvaart haar bronzen medaille uitgereikt aan de bemanningsleden ruit de Marine-heliropler van de Karei Doorman" voor buit moedig gedrag tijdens hel redden van dr schipbreukelingen van hel Noorse, schip „Gfflt", dal op 13 Januari j.l. vast lag voor de. ingang van dc Nieuwe Waterweg. Tijdens tie plechtigheid i .Ln.r.korp. tliegtnigmaker A. Krouwe!, serg. maf. H. B. Gnllscliulkde voorzitter van de I er., dn keer C. Kolff en Lt.lJe KI. J. 31. v. d, d el in bewondering voor de juist, uitgereikte medailles. Imre Nagy, de Hongaarse premier, is ingevolge een besluit van het centrale comité van de communistische partij, uit hel politieke comité en uit het be stuur van de partij gezet en van zijn premierschap ontheven. Dit werd vandaag officieel in Boeda pest bekend gemaakt. Tegelijk met Nagy is Mihaly Farkas uit het politieke comité en het bestuur van de partij gezet en ontheven van zijn functie als lid van het partijsecre tariaat. Het besluit hiertoe is door het cen trale comité van de partij tijdens een zitting op 14 April genomen. Tijdens deze zitting werd vastgesteld, dat „Imre Nagy denkbeelden aanhangt die in strijd zijn met de belangen van de volksdemocratie. Zijn activiteit heeft ernstige schade toegebracht aan de partij, aan de volksdemocratie en aan ons sociaal bestel." Ass. Press meldt, dat Nagy reeds we kenlang bloot staat aan critiek van vooraanstaande Hongaarse communis ten. De vorige maand beschuldigde het centrale comité van de partij hem van rechtse afdwalingen en anti-marxisti sche denkbeelden, die eer. teruglopen van de productie tot gevolg zouden heb ben gehad. De eigenlijke leider van Hongarije schijnt op hét ogenblik Matyas Rakosi te zijn. de eerste secretaris van de partij. Deze heeft onlangs verklaard, dat ér op het ogenblik geen belangrij ker taak is dan onze nationale defensie te versterken, zoals de internationale situatie dat vraagt. Nagy schijnt derhalve het slachtoffer Op de Zaterdagmiddag in Arfci et Amï- :itiae te Amsterdam geopende voorjaars- entoonstelling van werk van leden der maatschappij is de Arti-medaille voor 1955 uitgereikt aan de Amsterdamse kunstschilder J. J. Royaards. Deze on derscheiding werd hem toegekend voor bet schilderij van zijn moeder, de actri ce Jaqueline RoyaardsSandberg. Op de tot en met 15 Mei durende ten toonstelling exposeren 75 schilders met 103 schilderijen, zeven leden met teke ningen en grafiek en acht met beeld houwwerk. te zijn geworden van dezelfde omme zwaai in de communistische politiek, die tot de afzetting van Georgi Maler.- kow als premier van de Sowjet Unie heeft geleid. Malenkow had geprobeerd de productie van verbmiksgoederen ten koste van de zware industrie op te voe ren. Andras Hegedus, de vroegere plaats vervangende premier is de opvolger van Nagy. Engeland heefl in een tweede krachti ge nota aan Peking alle verantwoorde lijkheid afgewezen voor de ramp met het Indische lijnvliegtuig, waarmee een aantal communis tisoh-lhinesc delega tieleden naar Bandoeng vlogen. Boven dien beschuldigt Engeland communis tisch China er van inlichtingen achter te houden, die zouden kunnen dienen om de oorzaak van de ramp aan het licht tc brengen. De Indiase luchtvaartmaatschappij heeft meegedeeld, dat volgens drie overlevenden uit het in de Zuidchinese Zee gestorte vliegtuig ,-.de ontploffing en dc brand die tot het verlies van het toe stel hebben geleid, zijn voortgevloeid uit een oorz.aak van buiten, die in het ge heel niets te maken heeft met de bouw van het vliegtuig". Communistisch China heeft gezegd, dat het toestel, waarin Chinese ambte naren op weg naai Bandoeng zaten, ten gevolge van sabotage is verongelukt. De juiste oorzaak van de ramp moet worden overgelaten aan een hof van on derzoek na een bestudering van de wrak stukken van het vliegtuig, die in tame lijk ondiep water liggen, zegt de lucht vaartmaatschappij. De Stichting „Natuur en Jeugd" heeft een blad voor de jeugd het li :ht doen zien onder de titel „De Jeugdnatuur wachter". Het eerste nummer van dit blad. bestemd voor de jeugdnatuur wachters. bevat artikelen over het leven der bijen, over schelpen en vlin ders. Het is geïllustreerd met natuuv- en dierenfoto's. Hoofdredacteur is de hoe. Rinke Toiman.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1