u.v.v Maximum straf - één maand - voor hinderlijk volgen ambtenaar O.M. Symbolisering van de na-oorlogse uitbreiding Tweede lustrum van JULIUS RÖNTGEN, BEGAAFDE COMPONIST EN PAEDAGOOG Verbetering van de verbinding Groene-Kruisweg-Dorpsweg Koninklijk Egyptisch jacht iverdopleidingsschip El Mahrousa in Rotterdamse haven HUIS TE KOOP GEVRAASD EEN ASSISTENT (mul.) r~ TROUW Dinsdag 10 Mei 1953 SCHIEDAM Ds. Hegger komt! Dokter C. D. v. Duyn over „Mens en gezondheid" Burgerlijke stand van Schiedam Boete wegens hazardspel Baldadigheid Ruit vernield Advertentie SPAAR H0-B0-CA BON-NE» H0-PE» MAAK 6RA-TIS REIS PER TREIN Amsterdamse dame stond tweemaal terecht Voor belediging, f 50 Rumoer in de Weissenbruchstraat Avondstilte verstoord door filmopname VLAARDINGEN Vlaardingse stand op E 55 Op de E 55, zal ook de stad Vlaardingen vertegenwoordigd zijn, Reeds enige maanden geleden nam de gemeenteraad daartoe een besluit en voteerde een belangrijk bedrag. Reeds toen werd er met nadruk op gewezen, dat het zaak zou zijn iets exclusiefs te doen ontwerpen, want anders zou deze bijdrage gemakkelijk in de ontzag lijkheid van het gebodene verloren gaan en practisch onopgemerkt blijven. De heer C. Nieuwland te Rotterdam die de stand heeft ont worpen is er inderdaad in. geslaagd van het geheel iets zeer bijzon ders te maken. Adempauze Drie afdelingen VLAARDINGEN voor Gezellige avond standhouders Mipa 2 „Achter de wolken" hij Cefa Jaarvergadering Geref meisjesvereniging Korte Vlaardingse berichten Scheepsbouw Viering in Excelsior V Belediging Directeur R.T.M. tot geldboete veroordeeld Oplaaiing van verzet in Algerije Baantje voor Faroek Honderd jaar geleden in Leipzig geboren Intrede (Ir, J. F. van Koven Een maand geëist Openslaand autoportier veroorzaakte dodelijk ongeval Ds. G. Koenekoop Beroepbaar bij de Gerefor meerde kerken Zoete herinneringen van Mohamed Soliman DE vitale Moha med Soliman, een Ethiopher van geboorte, rammelt vervaarlijk met een zware bos sleutels. Hij is de man op het Egyptische, op leidingschip JSl Mahrousa", die ais een trouwe schild wacht waakt over de appartementen waarin eens Ko ningen en Prinses sen vertoefden. 11, Oud-strijders ÏII -14 RA. herdacht gevallenen 18 MEI- 3 SEPTEMBER CASSIERES BUREAULISTEN CONTROLEURS en KRACHTEN Laten advertenties U inlichten eer U gaat kopen Opening zittingsjaar Staten Ned. Antillen Termijnnoteringen V isserijberichten Ten behoeve van de bouw der Chris telijke School te Denderleeuw tBel»ie> zal op Zaterdagavond 21 Mei in de Ju- lianakerk aan de Burg. Knappertlaan te Schiedam een propaganda-samen- komst worden gehouden, alwaar ds. H. J. Hegger (de bekende ex-priester i zal spreken over het onderwerp: ,,De kloosterpoort sloeg dicht'" Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Teen „pater" Hegger op 24-jarige leeftijd in 1940 aan zijn kerkelijke su perieuren verlof vroeg om m zijn kloos tercel, tijdens het meditatie-uur. m de Bijbel te mogen lezc-n, had hij met kunnen denken, dat dit het beslissende moment van omkeer in zijn leven zou worden waardoor hij 13 jaar later, als afgestudeerd theologisch candidaat, de Vrije Universiteit te Amsterdam zou verlaten; om kort daarna als ..Domme Hegger" zijn intrede te Denderleeuw te doen. De kerk van Denderleeuw telde toen 20 leden, gelovige protestanten uit ver schillende schakeringen. Thans zijn er zeventig. Een handjevol mensen weliswaar, maar dan toch een Gideonsbende, die zich bewust weet, dat Vlaardingen rijp is om het zuivere Evangelie te ontvan gen. Een van de mogelijkheden, die ds. Hegger ten dienste slaan, is de slraal- prediking. Een tweede belangrijk aan knopingspunt is de Vlaamse jeugd. Daarom zou een eigen school te Den derleeuw niet alleen maar „een instel ling van onderwijs" zijn. doch veel meer een stuk zendingswerk onder kin deren, wier ouders zijn weggezakt in het drijfzand van onverschillig moder nisme, ais gevolg van georganiseerde dom-houderij. Hier ligt de kans voor de Protestant se gemeente te. Denderleeuw. Daarom hebben verschillende Schiedamse Pro testantse jongeren zich ingezet om de nog resterende ƒ45000, die voor de bouw van een school nodig zijn bij el kaar te krijgen. Gelden kunnen o.a. ge stort worden op giro no. 4S8689 ten name van: Bureau de „Open poort". Hooigracht 35 te Leiden, onder vermel ding „Denderleeuw-actie". In de lokaliteit bij de Westerkerk der Herv. Gemeente te Schiedam had de mannenvereniging ,,In dienst der Kerk" in nauwe samenwerking met de vrou wenorganisaties uit wijk 2 en 3 een voorlichtingsavond belegd welke een meer besloten karakter droeg. Na inge leid te zijn door de voorzitter, de heer A. Stam behandelde dokter C. D. van Duyn, controlerend geneesheer der P.Tf.T., het onderwerp: „De mens en zijn gezondheid", waarna ruimschoots gelegenheid werd gegeven tot het stel len van vragen, die gelegenheid gaven op verschillende detailpunten nader in te gaan. Dr. L. J. Cazemier sprak een slotwoord en sloot de goed bezochte ver gadering op gebruikelijke wijze. Geboren: Willem P. z v H de Jong en N van Oeveren; Geertruida. d v W Kiela en S Ingen; Alfred R, z v G C Kreuger en T van Heiningen: Alida J M, d v P J van Beers en A J M Arkesteljn: Cornells en Adrians, z en d v J Blokland en A Viveen; Helena A L, d V J C Dopper en J M A Frltschy; Jacobus J, z v G de Jong en J J Vleghert; Johannes z v L J Toutijn en 3 WUlemstijn: Simone L, d v p F van der Ploeg en J v Dijk; Michel J E, z v J E Niemeijer en C M Suijker; Simon, z v w J Heervoort en S M Vermeulen. De Rotterdamse rechtbank heeft de 53-jarige winkelier W. G. de L„ wonen de *.c Schiedam, wegens het geven van gelegenheid tot hazardspel in zijn woning aan het Rubensplein te Schiedam, ver oordeeld tot een geldboete van 40 sub sidiair 20 dagen hechtenis. Er werd gespeeld met twee dobbelstenen, het z.g. 711 spel, waarbij verdachte vaak op trad als bankhouder. Werd bij de eer ste worp zeven of elf geworpen, dan was tie pot buit. Er werd meest gespeeld met leden van een kegelclub, die na een kegelavond een verzetje namen met een gokje. Zaterdagmiddag en Maandag hebben zes jongens van zeven tot en met tien jaar een houten vrachtwagen van de gemeentediensten beschadigd, die op de Mareoniweg te Schiedam stond. Door het forceren van een deur kwa men zij in de wagen en vernielden een aantal ruiten. Door één van de verniel de ruiten kropen zij later nog eens naar binnen en wierpen een in de wagen staande kachel om. Twee stoeiende jongens van 17 jaar hebben in de Passage te Schiedam een ruit van twee vierkante meter inge drukt. Wie de daders zijn is niet bekend. D€ HOBOCA-REVEILLE Hobaca-Rehbormen geldig tot I Jat». 1958 De rechtbank te Amsterdam heeft gistermorgen een 41-jarige dame uit de Ruyschstraat te Amsterdam, die vier jaar lang in haar auto een ambia naar van het Openbaar Ministerie (die iedere middag van het kantongerecht naar huis liep) en.diens vriend een griffie-ambtenaar, gevolgd was, ver oordeeld tot de maximum straf; eén De kinderen in de Weissenbruchstraat te Den Haag zullen gisteravond niet veel geslapen hebben. Toen het donker werd, begon Polygoon Profilti namelijk aan het opnemen van enige scènes uit een-film over de luchtwachtdienst, die vervaardigd wordt in opdracht van het ministerie van Oorlog. Vier grote licht- agregaten van de Koninklijke Lucht macht leverden de stroom voor de gro te lampen, die de straat verlichtten en produceerden daarbij een niet onaan zienlijk volume lawaai. Een grote ge- luidstvagen, waaruit vliegtuiggeronk en het geluid van sirenes weerklonk, deed daar nog eens een flink schepje bij en het getoeter van auto's en het gerinkel van fietsbellen rondde het geluidsdecor af Dertig meter film werd er opgenomen, een lengte, die in een minuut langs het oog van de camera snort, maar de re gie; die in handen was van Karei Nord, was er uren mee bezig. De spelers wer den voor een groot deel gevormd door leden van de B.B., die een schuilkelder binnen moesten rennen, terwijl op straat de .auto's op het geluid van het lucht alarm gierend stopten en fietsen tegen de muren werden gesmeten. Voor de oudere bewoners van de straat betekende deze avond een gratis schouwspel, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt, al moest regisseur Nord nog wel eens via de geluidsinstal latie roepen „hoofden binnen de ramen Dan gingen de hoofden inderdaad naar binnen, om even later weer te voor schijn te komen, omdat vrouwen over het algemeen nu eenmaal de naam heb ben nieuwsgierig te zijn. Tot laat in de avond was de anders zo stille straat een -en al rumoer, en dat alles voor een mi nuut film. GESLAAGD Voor het arts-examen tweede gedeel te slaagde aan de Rijksuniversiteit te Lelden onze stadgenote mej. J. M. in. van Koppen. Het hoofdmotief, dat aan de stand ten grondslag ligt is wel de vrijwel on geëvenaarde ontwikkeling van de stad in kort tijdsverloop. Vlaardingen werd en bleef derde ha venstad van Nederland en met haar meer dan 200 industrieën, waaronder talrijke met wereldreputatie, begint Vlaardingen steeds meer naam te krij gen in binnen- en buitenland. Het zijn wel in het bijzonder de ja ren na de oorlog geweest, die in deze gemeente op industrieel gebied zulk een activiteit te zien gaven. Talrijke be staande industrieën sloegen hun vleu gels wijder uit, terwijl vele nieuwe, waaronder een aantal buitenlandse, het uniek gelegen Vlaardin-gen als vesti gingsplaats kozen. Van deze krachtsinspanning, waarbij gemeentebestuur en industrie hand in hand samenwerk :n, wil de stand op de E 55 een beeld geven. Meer dan een beeld kan het niet zijn, want om bin nen het raam van 115 m2 netto expo sitieruimte de bezoeker een juiste in druk te geven van een energie-ont plooiing op schier ieder gebied is geen lichte opgave. Teneinde het publiek een adempauze te geven is bij de toegang tot de stand enige ruimte uitgespaard. Wat groenaanleg en een bank nodigen de be zoeker uit enige ogenblikken rust te 1 nemen. Op de linkerwand ziet men hier een enorme foto van Viaardingens oude stad huis aan de Markt. Boven de ingang van de stand draait een abstract ge vormde ijzerconstructie van 3,50 meter middellijn', verlicht door drie gekleurde schijnwerpers en voorstellende de steeds voortschrijdende uitbreiding van Vlaar dingen. Rechts van de ingang is het beeld van Viaardingens groei verder uitgewerkt op een glazen wand, waarop een steen is geëtst, welke in het water is gewor pen. De steeds wijder wordende krin gen in het water symboliseren de snel le groei van de stad. Deze glazen wand is door middel van het E 55-teken verbonden met een wand, waarop een gefotografeerde gra vure van Vlaardingen, zoals de stad voor de schippers van lang vervlogen dagen oprees vanaf de waterkant. Hierop aansluitend ziet men als tegen stelling het Vlaardingen van heden, weergegeven door een moderne sugges tieve schildering. Het geheel is in drie sectoren ver deeld. namelijk een vak, dat de ge meentelijke bemoeiingen in beeld brengt, een industriële afdeling en een gedeelte dat uitbeelding tracht te ge ven aan de havenbedrijvigheid. De standhouders va» standstentoonstelling, de MIpA 2, neb ben gisteravond een gezellige avond m zaal Harmonie gehad, waarop o.a. de organisator, de heer J- Hoffmshtu en enige personen, die zich zeer ve.dien- stelijk hebben gemaakt, zijn gehuldigd. Op Donderdag 12 Mei geeft ^Chris telijke Filmactie, afdeling Vlaardingen, haar normale maandelijkse stelling. Vertoond zal woraen de ontioe- rende film: „Achter de Wolken", die het tragisch lot van de oorlogsvluchte lingen en de maatschappelijke ontred dering van de ouderloze kinderen, die na de oorlog, vervreemd van eigen land en volk, hongerig en verwilderd tussen de ruïnes zwerven, op treEfenae wijze uitbeeldt. Op Vrijdagavond 13 klei, 's a vends om 8 uur, hoopt de Gereformeerde mpislesvereniging Vlaardingen haar feestelijke jaarvergadering te btmeten in de Eminauskerk. Als spreker treedt op ds G. Brinkman te Schiedam met het onderwerp: „Onze Christelijke feestda gen". Vergadering Zakenstudiekring. Heden avond komt in de zaal Concordia de 2a- kenstudïekring weer bijeen. Een spre ker, die in deze kring wel bijzonder in gevoerd is en altijd op een tot de laatste plaats bezette zaal mag rekenen, nl. ds. J. H. Mulder zal spreken over het on derwerp: „Een nieuwe maatschappij?" De 24-jarige O. A. W. uit Schie dam geraakte Zaterdagmorgen onder een transportband in de Magnesietfa- briek te IHaardingen. Hij moest met enige kneuzingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zonder op het verkeer te letten stak de 7-jarige Jan v.d. Boogert Zaterdag middag de 2e Van Leyden Caelstraat te Vlaardingen over. Hierbij werd hij door een motorrijder aangereden. De jongen moest met een hersenschudding en een gebroken been in het Algemeen Ziekenhuis worden op genomen Een 50-jarige v ïelnjder J. v. uit Vlaardingen verleende geen voor rang aan een auto op de Deïftseveer- weg te Vlaardingen. De wielrijder werd geschept, kwam op de motorkap terecht en vervolgens op de straat. Hij bezeerde zijn heup en linkerbeen. De auto en het rijwiel liepen schade op. Doordat de bestuurder van een auto Zaterdagmiddag in de Wagnerstraat te Vlaardingen plotseling moest remmen voor enige spelende honden, botste zijn naast hem zittend zoontje tegen de voor ruit. De ruit brak. De jongen kwam er rJQ6d De 22-jarige schilder H.V. te Vlaar dingen werd bij werkzaamheden op het terrein van de Enck getroffen door een ijzeren dakspant. Met kneuzingen in de rug werd V. naar het ziekenhuis ver voerd. In de woning Goudenregenstraat 26 te Vlaardingen werd een begin van brand geconstateerd; een overgordijn, de vitra ge en het behang werden beschadigd. Met enige emmers water werd het vuur geblust. Aangenomen wordt, dat kinde ren met vuur hebben gespeeld. Een 10-jarige jongen, J. G. is door de politie te Vlaardingen aangehouden wegens diefstal van een fiets. Vijf we ken geleden werd het rijwiel bij „Zv;a luiwen" ontvreemd. Twee 13-jarige jongens te Vlaar dingen werden naar het bureau van po litie gebracht, wegens het stelen van lege melkflessen, die werden verkocht om statiegelden te kunnen opstrijken. Het gemeentelijke vak biedt een boei end tafereel van Viaardingens gedifferen tieerde overheidsbemoeiingen. Hier treft men kernachtige uitbeeldingen aan van het onderwijs, de medische verzorging en de recreatie. Ook de opmerkelijke woningbouw-aeti- viteiten worden hier op sprekende wij ze aangegeven. Teneinde de noodzaak hiervan reliëf te geven ziet de bezoe ker tenslotte een soort boom, welke de groei van de Vlaardingse bevolking voorstelt. De rechterzijde van de stand tvorat ingenomen door een interessante uit beelding van het Vlaardings bedrijfsle- ven- j Door gebruikmaking van de meest uiteenlopende materialen, zoals beton ijzer, plastics, textiel en meubelplaat worden de industrieën op pakkende wij ze ten tonele gevoerd. De industrie-afdeling verlatende, vindt de bezoeker tenslotte aan de overzijde de afdeling havens en scheepsbouw. Direct in het oog vallend is hier de heen en weer schommelende scheeps mast,, waaraan, 3 armen, welke een ha ring nel torren Eer. hijskraan is hier ongesteld, welke een grote maquette torst, die de enorme groei toont van Viaardingens grootste havenbedrijf. Een symbool, uitbeeldenae de handel met schier ieder continent treft men aan de zoldering aan, terwijl enige scheepsmodellen, die, naar de ondervin ding heeft geleerd, nog immer de be langstelling van vader en zoon plegen te trekken, op de betekenis van Vlaar dingen voor de scheepsbouw wijzen. maand hechtenis. De officier had te gen de dame, die door de kantonrech ter tot een maand waarvan drie weken voorwaardelijk was veroordeeld, 14 dagen hechtenis geëist. De vrouw had de twee ambtenaren gevolgd omdat ze vier jaar geleden tot een geldboete was veroordeeld wegens een aanrijding. Anderhalf jaar geleden was de dame voor dit volgen op grond van artikel 426bis een voor waardelijke straf met een proeftijd van een jaar opgelegd, die in Juni *54 was verstreken. Prompt daarna begon zij opnieuw de ambtenaren „op bijzonder lastige, hinderlijke en ergerlijke wijze" te volgen. In zijn requisitoir had de officier haar een hysterische neurotica genoemd, die het gevoel heeft veron gelijkt te zijn. Een uur nadat bovenstaand vonnis op de eerste verdieping van het Pa ie is van Justitie over de dame was geveld moest zij in de parterre voor de poli tierechter staan voor de belediging van een opperwachtmeester der rijkspolitie in het gebouw van het Kantongerecht. De dame liet echter verstek gaan en had hiervan in een brief aan de poli tierechter kennis gegeven. De opper wachtmeester had "haar op 3 Augustus j.1. verzocht in de wachtkamer te gaan zitten, doch de dame wenste niet aan dit verzoek te voldoen. Zij had hierbij de opper enige bijzonder onvriendelijke woorden toegevoegd, waarover hij een proces-verbaal had opgemaakt. De Officier van Justitie, mr. W. B, J. Aberson, vertelde dat de dame, die volgens zijn mening leeft op de grens van ontoerekenbaarheid, hem en ook een collega van hem al eens had las tig gevallen; op de Prinsengracht had zij o.m. haar tong tegen de twee leden van het parket uitgestoken. De politierechter, mr, L. de Blecourt, die de zaak had aangehouden om een psychiatrisch rapport te doen inwin nen, zeide, dat de dame zich aan een onderzoek daartoe niet wenste te on derwerpen. De Officier vroeg een boete van 30 gulden subsidiair tien dagen, conform deze eis wees de politierechter vonnis De gers, jaar. Unie van Vrouwelijke Vrijwilll- afdeling Vlaardingen, bestaat tien Op Vrijdagavond 20 Mei wordt dit tweede lustrum van deze actieve vereniging die vooral in en na de Mei dagen 1945 en na de watersnoodramp 1953 zo veel en nuttig werk heeft ver richt, feestelijk gevierd in Excelsior. De 120 leden tellende afdeling is nog steeds actief en verricht o.a. veel charitatief werk; bij tal van collectes zijn het juist de UVV'sters, die koude en regen trotseren en hur. tijd beschikbaar stel ten om gelden in te zamelen voor een nuttig: doel. Op 4 Mei 1945 werd de opncntine ge realiseerd. De initiatiefneemsters waren mevrouw mr M. A. J- Kroese v. u. Brand'hof, mej. W. v. d. Heul en me-i vrouw W, J. Don—Uittenbroek. Zij den van de direct ruim 100 led' lende Unie ook het eerste bestuur. Di rect was er werk aan de winkel. Steeds kwamen zij de doelstelling van de vereniging na t.w. de morele en ma teriële welvaart van het Nedetlandse Volk te bevorderen, zover dit kan ge schieden door de samenwerking van Ne derlandse vrouwen en bij de Nederland se vrouw het bewus'zijn te versterken van haar verantwoordelijkheid voor het welzijn van de gemeenschap. Het eerste werk. in Mei 194o, bestond uit hulpverlening aan de verarmce be volking, zoals de kleding-, schoeisel- en voedselvoorziening. Zij was ook gecon fronteerd met gezondheidsproblemen. Die beginperiode van het bestaanvan de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers was een zeer drukke, met activiteiten od velerlei terrein. "Later, in 1947, was zij betrokken bij de actie van het Marijke Fonds (uitde ling van klederen aan babies') en se dert dat jaar houdt de UW zich ook jaarlijks onledig met het werk voor de Stichting Vierde Prinsenkind; bij de laatste actie, begin dit jaar. hebben wij daar nog uitvoerig over geschreven. In 1949 iverd de Bejaarden-breicluo opgericht, die zich m een nog steeds stijgende belangstelling mag verheugen. Van twee clubs schakelt men nog deze maand over naar drie. Van 1950 af staan de Bejaarden-toet ten op het programma. Zij werd opnieuw leven ingeblazen na de rampdagen—1953. Het tegenwoordige bestuur, bestaande uu de dames Ruse- jer—Schoei, presidente. Van den Berg Uittenbroek, secretaresse, en DonUit tenbroek, penningmeesteresse de laatste bekleedt deze functie nu der halve 10 jaar gaat de leden voor bij de huidige activiteiten, waarin de coilectes een belangrijke plaats inne men. Maar ook b.v. de Postzegel-ac ties (zomerzegels-verkoop). zowel als de groeiende „oppasdienst" (in gezinnen met kleine kinderen), bij het Tuberova- onderzoek en nog op tal can andere ter reinen is de niet gesubsidieerde Vlaar dingse UW actief. Alles bijeen geno men mag worden gewaagd van een ac tieve afdeling, die zeer veel en nuttig werk heeft verricht in haar tienjarig bestaan en thans op bescheiden wijze dit tweede lustrum gaat vieren, een feestavond die geheel door eigen krach ten wordt verzorgd. O.a. zal het toneel stuk worden opgevoerd: De dertien vrouwen.... De Kantonrechter te Rotterdam, mr, A. J. M. Oonincx, heeft vanmorgen de directeur van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij H. J. va» Z. veroordeeld tot een geldboete van ƒ250 of 25 dagen hechtenis naar aanleiding van een ont- sporhig-van een-stoomtram op een wis sel, die niet In orde zou zijn geweest. De directeur was ten laste gelegd dat hij niet had gezorgd, dat de wissel voortdurend zodanig werd onderhouden, dat deze veilig en met de grootst toe laatbare snelheid kon worden bereden. Veertien dagen geleden had de ambte naar van het Openbaar Ministerie een geldboete van 500 subsidiair 50 dagen hechtenis geëist. In zijn vonnis merkte mr. Oonincx op wel van mening te zijn, dat de direc teur maatregelen had getroffen, doch dat hij de ploegbazen, die de schou wing van de trambaan moeten verrich ten, niet voldoende had gecontroleerd. De directeur had op dit gebied volgens de kantonrecht r grotere activiteiten moeten ontplooien. De kantonrechter zeide tenslotte nog de indruk te heb ben, dat het niet in orde zijn van de wissel was te wijten aan enige nala tigheid van de zijde van de directie. Algerijnse vogelvrijen hebben in het afgelopen weekeinde bij overvallen en aanslagen in het Departement Constan- tine acht personen gedood en 15 ern stig gewond, aldus is Maandag door de Franse autoriteiten in Algiers bekend gemaakt. De politie heeft een aantal verdachte personen aangehouden. 120 personen z|jn uit het departement ver bannen. Het centrum van de verzetsactiviteit lag in het stadje Kensjeia, waar een bende elf Franse militairen aanviel. Een der militairen werd gedood, negen .•liepen verwondingen op. In hetzelfde wen I i district werd een gebouw in brand ge- 1 stoken en een winkel vernield. Zeven tig telefoonpalen werden 's nachts door verzetslieden doorgezaagd. De heer Anibal Aguirre Arias, voor zitter van een voetbalclub en een van de rijkste mannen van Colombia, heeft koning Faroek 10.000 dollar per maand geboden om gedurende het lopende sei zoen van vier maanden zijn club „te leiden". Het is niet duidelijk, of met dit „leiden" wordt bedoeld of de heer Faroek als middenvoor zal moeten op treden dan wel zich op andere wijze verdienstelijk zal moeten maken, maar ais men weet, dat Aguirra in het ver leden fantastische prijzen heeft betaald voor voetbalsterren, zou men geneigd zijn het op de midden-voor te houden, ais de ex-koning zijn figuur niet een beetje tegen had. Aguirra vertelde, dat hij zijn aanbod gisteren aan de ex-koning te Rome heeft toegeseind. Hij had daarbij laten weten, dat hij bereid is „reisbiljetten voor u zelf en uw hooggeacht hof te zenden, opdat gij onmiddellijk naar Colombia kunt vertrekken." Het zal wel niet tot geheel musi cerend Nederland zijn doorgedrongen dat er gisteren aanleiding was om even stil te staan bü een honderdste ge boortedag. Julius Röntgen, om wie het hier gaat, is geen figuur, die op dit ogenblik nog op programma's wordt vermeld, ook al schreef hij meer dan vijf en twintig symphonieën, vocale en instrumentale kamermuziek, muziek bil vier flokloristische films en wat dies meer stj. De naam van deze Nederlandse ro manticus, die niettemin de moderne technieken tot in haar nerven onder zocht, bljjft in ere zolang de generatie, die itij als docent voor piano aan, en als directeur van het Amsterdamsch Conservatorium opleidde, hem op de lippen mag blijven nemen, en zolang zijn bewerkingen van volksliederen en -dansen op de pi a nol esse naars blijven staan. Langer niet; ondanks de brui sende muzikaliteit en de onrustige drang tot componeren, die hem karak teriseerde. Voor Amsterdam, waar Röntgen (die te Leipzig uit Deventerse ouders ge boren is) werkte van 1877 tot 1924 als pi a iiopaed agoog, als dirigent en ais leider van het conservatorium is deze begaafde musicus van de grootste betekenis geweest Voor de Utrechtse omgeving echter werken zijn initiatie ven nu nog na. In zijn BEthovense buitenhuis „Gaudeatmis", dat hij als rustend directeur voor zich liet bou wen, in de vorm van een vleugelpiano, om er als componist van 1925 tot zijn sterven op 13 September 1932 nog een ongekende levenskracht en werkzaam heid te mogen ontplooien. Ook werd deze woning een tref punt van al wie de muziek beminden, wereldvermaardheden en plaatsgeno ten. Het musiceren was er niet van de lucht en het is die functie die ook than*, dertig jaar na de stichting, d-it huis tot een tehuis voor de muziek maakt. Nu voor het ontluikende talent van de jonge Nederlandse componis tengeneratie. Zo is de figuur van Julius Röntgen een begrip geworden en op deze hon derdste herdenkingsdag van zijn ge boorte is Nederland ten minste het noemen van zijn naam wel aan hem verplicht. Nu bevestiging door ds. F. E van Leeuwen heeft dr. J. F. van Royen uit Amsterdam Zondag intrede gedaan m de Remonstrantse kerk aan de Wester singel. I Een en twintig jaar geleden werd dr. Van Royen eveneens m Rotterdam bij de Remonstrants Gereformeerde Ge- meen te bevestigd. In zijn predikatie zoi- 'de spr. dat sinds die tijd veel is ver anderd. maar dat anderzijds toen ook vele dingen eender gebleven zijn. Zij die in Rotterdam bleven en zij die er zich later vestigden, wil ik hier hartelijk groeten, aldus dr. Van Royen De dienst werd bijgewoond door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum in gezelschap van zijn echtgenote. De Verkeerskamer van de Recht bank te Rotterdam heeft vanmorgen de 56-jarige handelaar in dierenbeno digdheden A. F. W. uit Rotterdam conform de eis veroordeeld tot een maand hechtenis. Er was hem ten laste gelegd, dat hi.j door onnadenkend openen van het portier van zijn auto, de dood van de zestienjarige jon gen A. J. M. S. 7o'u hebben veroor zaakt. In de vandaag gehouden vergadering Van de Classis Rotterdam van de Ge reformeerde Kerken is besloten, ds. G. Koenekoop van Rotterdam-Charlois. die zich onttrokken heeft aan de Geref. Kerk (art. 311 en toegetreden is tot de Geref Kerk van Rotterdam-Char lois. toe te laten tot de Dienst des Woords in de Gereformeerde Kerken, en beroepbaar te stellen. Het adres van D^. G Koenekoop is Den Hertighslraat 37c. Rotierdam-Z, tel. 7855584 De verbinding van de Dorpsweg met de Groene Kruisweg te Rotterdam Is, zoals bekend, uitermate gebrekkig. Het gemoderniseerde gedeelte van de Dorps weg loopt n.l. ter hoogte van de Krom me Zandweg uit op enige smalle, boch tige wegen, welke het verkeer naar en van het Zuiden niet behoorlijk kun nen verwerken. B. en W. van Rotterdam achten het daarom noodzakelijk de Dorpsweg met zijn nieuwe profiel, bestaande uit twee rijbanen van 7 meter breedte en rij- j 8li ,JEl Mahrousa", het statige jacht, dat bij de officiële opening van het Suez-kanaal aan de Egyptenaren en duizenden genodig- den werd getoond, "~t. is nu in handen van de Egyptische Marine. De laatste man van Konink lijke bloede, evenals Mohamed Soliman. hieraan zoefe herinnerin gen heeft, is Ko ning Faroek ge weest. Met ditzelfde schip vluchtte Koning Faroek naar veiliger oorden en na zijn abdicatie eiste de nieuwe Egyptische reger'mg het vaartuig op. Zij had daartoe een betere bestemming gevonden. Het leger en de vloot moes ten worden georganiseerd en zo bevaren thans bijna zestig adelborsten de wereldzeeën met de „El Mahrousa". Achter de midscheeps zijn de Konink lijke verblijven in ongeschonden staat gehouden, Het voorschip is in gebruik genomen door de mannen van de Marine en niemand van hen behoeft het te wagen zonder toestemming van de nu ook bij de Marine dienende Mohamed Soliman dit gedeelte te betreden. JpfOHAMED SOLIMAN heeft ons vanmorgen bij hoge uitzondering toe stemming verleend en zo konden wij een poze verwijlen in de dromerige dining-room, waar weliswaar thans de zoete tonen van Ludwig von Beet- hopens „Für Elise" niet meer klonken op de bijna een eeuw oude piano een geschenk van de Franse keizer uit die jaren. Toch was de sfeer terug te vindenwaarin de laatste Vorst van dit oer-oud rijk zo volgaarne verkeerde. Mohamed voerde ons naar de schone slaapvertrekken. Bovendeks de zomerverblijven en daar beneden de toin- terverblijven. Alles stond en lag daar onaangeroerd. De vernuftig geweven sprei lag onberispelijk over het bed van de ex-Koning getrokken, alsof dal 7iucf was geschied door goed schikkende vrowssenhanden- Op het nacht- kastje stonden twee helderwitte telefoontoestellen en de spiegels aan de wand verrieden dat slechts adelijke gezichten daarin mochten turen. Aan de andere zijde van het schip waren de appartementen gelegen van de ex-Koningin. Zij moet ongetwijfeld gehouden hebben van zachte, tere kleuren. Haar badkamer was uitgevoerd in zacht rose, de slaapkamer 'droeg de kleuren van oud-rose en met voorzichtige hand streek Mohamad Soliman over het dure pluche van de stoelen. Mohamed's ogen glinsterden toen hij wees op de Koninklijke wapens, die overal waren aangebracht, maar verder bewaarde hij de schone be levenissen van weleer in zijn hart. Nu is Mohamed lid van de Marine en gids in het majustueueze museum geworden. Met kennelijke trots zei hij ons nog dal het jacht op een na het grootste en snelste ter wereld is en hierna sprak de dienstdoende officier ..It is fine shed". De rondgang was ten einde en wij konden slechts stamelen, dat Koning Faroek toch wel een heel onbezorgd leven gehad moet hebben. hj wiel- en voetpaden, verder door te trek ken, Voor wat betreft het gedeelte tus sen de Kromme Zandweg en de Korperweg vormt de aanleg een zuiver gemeentelijke aangelegenheid. Het overige deel is echter opgenomen in het provinciale wegenplan, zodat de kosten daarvan principieel ten laste van de provincie konien. Het wegenplan voor ziet evenwel slechts in de aanleg van een rijbaan, zoals ook de Groene Kruis weg heeft. Aangezien B. en W. het mei het oog op de gemeentelijke belangen, welke hier liggen, gewenst achten, dat dit gedeelte eveneens Uvee gescheiden banen krijgt, is met de provincie over- eengekomen, dat zij. behalve de kos ten van de grondverwerving, een even redig gedeelte van de aanlcgkosten, naar de huidige raming 445.000 voor haar rekening neemt, en de gemeente voor het restant ad 154.600 opkomt. Daar deze wegaanleg niet direct kan plaats hebben, omdat de provincie nog niet ovor de benodigde grond beschikt, kan de aanwijzing van credict voorshands achterwege blijven. Het gedeelte tussen de Kromme Zand weg en de Korperweg, waarvoor de ge meente geheel zal zorgdragen, kan ech ter wel aanstonds worden uitgevoerd. De aanlegkosten daarvan bedragen 885.500. Tegelijkertijd hiermede zal het aangrenzende gedeelte van de Zuider- parkgordel. met inbegrip van de op de nieuwe weg uitkomende rijwiel- en voetpaden, kunnen worden aangelegd, waarmede een uitgave van 431,500 zal zijn gemoeid. De oud-strijders van IH-14 K.A., hei legeronderdeel, dat in de Meidagen van 1940 in Dubbeldam en omgeving streed, hebben hun jaarlijkse herdenkings- en contactbijeenkomst gehouden in eafé „Eickendonck" te Dubbeldam, De oud-officier, lir. A. H. H. Bobbé Groskamp, die de oud-strijders welkom heette, sprak er zijn grote voldoening over uit, dat men de moeite had willen nemen naar Dubbeldam ts komen. Het deed hem een groot genoegen in het bijzonder de burgemeester van Dubbel dam. alsmede enige verwanten van de gesneuvelden en enkele dames van reünisten te kunnen verwelkomen. De heer Groskamp memoreerde no? even in het kort wat er 15 jaar geleden geschied was, waarna hij de namen vsn de gesneuvelden oplas. Hierna werden enkele ogenblikken stilte ia acht ge nomen, terwijl het geheel werd afge sloten met ret zingen van het VfiKtateas. Tjjdens het huishoudelijke gedeelte van de bijeenkomst werd besloten m 185C een gedenkteken voor de gevallenen in de nabijheid van de weg, kruisint SchenkeldUk-Wieldrechtsezeedijb te Dub beldam op te richten. Vervolgens vertelde de oud-offider, de heer J. H. A, K. Gualthériie van Woezel in een kernachtige toespraak velschil lende belevenissen vóór, tijdens en na de Meidagen van 1940. Na de koffietafel begaf men zich naar de begraafplaats van Dubbeldam. Al vorens de graven te bezoeken vertoefae men een ogenblik bij het gedeukte^» van 28ste Regiment Infanterie. ROTTERDAM GEVRAAGD VOOR DE SCHOONMAAKDIENST Gegadigden worden verzocht een Inlichtings-formulier in te ruilen, hetwelk kan worden afgehaald aan het Bureau E 55, naast „Museum Boymans", Woensdagavond tussen 8 en 30 uur. Personeel gevraagd O Gevr. een Net Dagmeisje of Werkster, enige dagen per week. Mevr. van Re|jn, Van Cittersstr. 9b, Tel. 34470. door arts-specialist, in Charlois of Rotterdam- Zuid. Binnenkort disponibel. Event, alleen 2 kamers. Brieven onder letters MHT aan Nijgh Sc van Ditmar Advertentiebureau, Rotterdam. De opening van de nieuwe zitting var. de staten der Nederlandse Antillen. Prinsjesdag in Willemstad, is oos_t8' jaar met het gebruikelijke ceremonieel verlopen. Om even voor half tien van morgen verliet gouverneur Sttuycae» zijn paleis en om klokslag tien uur verrezen de veie genodigden en -e a?»" wezige statenleden van hun zetels o® hem te begroeten toen hij in gezelscnap van mevrouw Struycken, de hoofdconi- missaris van politie en zijn adjuoani door een commissie van ontvangst statenzaal werd binnengeleid. Een nieuwigheid was. dat dit jaar »'J de statenopening de Europese costuums zijn afgeschaft. Inp'aats daar van heeft het witte tropenpak met ee» zwarte vlinderdas als officieel costuv® voor ministers, statenleden en genofl-g- den zijn intree gedaan. De gouverneur hield zijn ,gebrulK€1lf ke openingsrede, waarin hij o.m. ze- dat de economische toestand van «- land bevredigend is. Voortgaande ver nieuwingen bij de olie-industrieën en ew ongeëvenaard bezoek van toeristeDsene- pen hebben daartoe belangrijk bijgeur gen. De regering gaat evenwel voon. pogingen aan te wenden om tot veren-- ding van de welvaartsbasis te geraden- Aan het scheppen van een gunstig jw laslingklimaat voor het aantrekken vreemde vestigingen werd ruime aan dacht besteed. TH. J. L. VAN DEN BERG, Etemit Board, Coolsingel 75 Rotterdam, zoekt voor haar afd. Verkoop (MULO- of HBS-opleiding), Met vacantieplannen wordt rekening gehouden. Eigenhandig geschreven brieven te richten tot de Directie, Coolsingel 75, Rotterdam. (Medegedeeld door de firma A, MakW» makelaar !n granen). ROTTERDAM10 Mei. Vor. slot SJt Me!0'8 27.50 J»''' Juli 27.2TÜ Sept. Nov. 26.60 26.20 26.30 tn-Gravenhage 10 Mei Met verse «J kwamen hedenmorgen aan de markt de w? ger Sch 72 met 8470 en 8 kustvissers totaal 1 2590.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2