Zou het ook kunnen? Ministers aan het opnieuw woord Koersverandering in Rusland INDON. COMMENTAREN OP „VLECHT" Mr. BOUMAN Verrassende bijeenkomst Molotow-Raab r Huren en belastingen Aanneming van motie-Hofstra ernstig ontraden Een teug m CHURCHILL ZINSPEELT OP: Nieuwe meesters in het Kremlin Niets definitiefs bekend Straaljager nabij Vaals neergestort DuRs wotest in Wenen i/i 5>IJAG 17 ML1 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3077 Weerbericht m NA VERTREK VAN WESTELIJKEN: KOFFIE EN THEE GOEDKOPER Vij f militairen ge wond bij autobotsing Piloot gedood Overeenkomst tussen V.S. en Cambodja Prof. dr. J. Waterink eredoctor in Gent DE Tweede Kamer heeft heden middag de algemene beraad slaging over de wetsontwerpen tot belastingverlaging en tot wij ziging van de huurwet voortge zet. Vrijdag zijn de replieken van de zijde der Kamer gehouden. Thans komen de ministers weer aan het woord. Achter de regeringstafel had den plaats genomen de minister president, de heer Drees en de ministers Beel, Witte en Van de Kielt, en staatssecretaris Van den Berge. De tribunes waren geheel bezet. Minister Witte Dr. Drees BSI mm® SIR Winston Churchill heeft gisteravond er op gezinspeeld, dat een groep in het Kremlin, gesteund door „grote krachten" mogelijk de Russische politiek over een boeg zal gooien, waardoor werkelijk vreedzame samenleving tussen Oost en West mogelijk zal worden. De 80-jarige Britse staatsman zei niet welke die groep was en zette niet uiteen wat hij bedoelde met de krachten achter deze mannen. Zijn verklaring zou kunnen betekenen, dat het Sowjetleger onder maarschalk Georgi Zjoekow een krachtige hand heeft gekregen in dé -politiek in de Sowjet-Unie en zijn veto uitspreekt over plannen die een algemene oorlog zouden kunnen ontketenen. Zie verder pagina 2 Pi E Russische minister van Buitenlandse Zaken, W. M. Molotow, L' zou gisteravond een verrassende ontmoeting hebben met kanse lier Raab van Oostenrijk. Ha de ondertekening v.an het Oostenrijkse vredesverdrag waren de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, de Amerikaan Dulles, de Brit MacMil.an en de Fransman Pinay, per vliegtuig uit Wenen vertrokken. Molotow was in Wenen achtergebleven onder het voorwendsel nog wat bezienswaardigheden te willen bezichtigen, meldt United Press. Nauwelijks waren echter alle drie Westelijke ministers vertrokken of Oostenrijkse bronnen maakten bekend, dat Molotow en Raab gisteravond na de operavoorstelling van Verdi's „Trou badour", die door Molotow zou worden bijgewoond, een bespreking zouden hebben. Montgomery komt in Nijmegen LOOR ONZE POSTABONNÉ'S Van de zijde van het Hoofd bestuur der P.T.T. werd ons bericht, dat het in verband met liet feit. dat op 19 Mei a.s.. Hemelvaartsdag, geen Botterdam: Witte de Withstra.it 30 Telef, 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424319 Klaehtcndienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 's-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehtcndienst 18.30-19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks i Directie: C. A. KEUNING en Mr. R. VAN HOUTEN THaxuM" Weersverwachting-, geldig tot Woensdagavond. KOUDE KEERT TERUG Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Matige tot krachtige en wellicht tijdelijk harde wind, ruimend naar West tot Noordwest. Lagere middag- temperaturen. ZON EN MAAN 18 Mei: *on op 4.45, onder ?0.32; maan op 2.37, onder 16.24. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT Wij zuilen bij onze dupliek aan dr Hommes allerlei kleinere punt. n laten liggen en ons bepalen tot de hoofdzaak. Die hoofdzaak is. oat dr. Hommes van mening is, dat de christelijke par tijen, voor de A.-R. partij geldt dit sinds 1952, in het zog van het socialis me varen. Die socialistische politiek zou zich uiten in de belastingpolitiek, in de loonpolitiek en in de woningpolitiek. Over deze laatste kunnen wij kort zijn. De woningpolitiek der regering achten ook wij niet gelukkig. Wij zeg gen dat niet pas nu, maar wij hebben dat steeds gezegd. Daar is trouwens gelijk de laatste tijd gebleken is niemand tevreden over. Wij behoeven daarover dus met dr. Hommes niet verder te discussiëren. Wij moeten zo spoedig mogelijk toe naar een zodanig huurniveau, dat een huurprijs wordt betaald, waardoor wo ningbouw lonend wordt, opdat er zo spoedig mogelijk evenwicht ontstaat op de woningmarkt. Er is over de wijze waarop dit re sultaat moet worden bereikt een me ningsverschil tussen de socialisten en de andere partijen dat ons mede in de huidige impasse heeft gebracht. Maar daarbij mag be list niet verge ten worden dat het probleem der compensatie voor een algemene huur verhoging op dit ogenblik moeilijk is. Dr. Hommes heeft daarvoor een ge makkelijke oplossing: belastingverla ging. Maar dat ligt minder eenvoudig dan hij denkt, gelijk wij later zullen zien. Wij delen het standpunt, dat het betreurenswaardig is, dat in het vorig jaar, toen de 6 pet. loonronde aan de orde was, het huurvraagstuk niet mede aan de orde kon worden gesteld. Het vraagstuk van het woningbeleid zal ongetwijfeld bij ie eerstkomen de Kabinetsformatie het grote punt worden, waarop overeenstemming moet worden verkregen. Wanneer dr. Hommes dus stelt, dat het door hem bestreden woningbeleid het gevolg is van socialistische poli tiek, dan antwoorden wij hierop, dat- de impasse van thans ten dele aan socialisten is te wijten en vrij zeker minder aan de socialistische minis ters dan aan de socialistische Kamer fractie maar dat het huurprobleem ook een kant is van het algemeen loon- en prijsbeleid. Dr. Hommes ver waarloost dit ten enenmale. En zijn stopwoord: belastingverla ging, lost de moeilijkheden niet op. DR. Hommes heeft zich aan de' klem van ons betoog tegen hem Inzake de loonronden onttrokken door te zeggen, dat hij alleen de twee laat ste loonronden bedoelde en in hoofd zaak alleen de laatste. Die loonronde was niet nodig, zegt dr. Hommes, want het aandeel in de welvaart hadi ln verlaging der kostprijsverhogende belastingen moeten worden gevonden. En bovendien, wat komt er van een ioonronde terecht? Verhoogde levens- kosten doen haar goeddeels te niet, zegt hij. "Wat dit laatste betreft, een loonronde heeft enige prijsverhogende werking. Maar het prijsindexcijfer van het levensonderhoud doet zien, dak dit van September '54 tot" Februari' '55 slechts een stijging van 1 pet. ver toont. gelijk in het jaarverslag van de Ned. Bank wordt vermeld. Maar had het door belastingvwi» i ging gekund? Hiertegen moet dit worden opgo-' merkt: Afgezien van de vraag of een zodanige verlaging van de kostprijs- verhogende belastingen uit budgetair en conjunctureel gezichtspunt moge lijk zou zijn, moet worden gezegd, dat men met zulk een verlaging het effect van een 6 pet. loonronde niet kan be reiken. Dat effect hangt nl. af van d« bestedingen der gezinnen. Als zodanig zou zulk een verlaging vanuit het gezichtspunt van een evenredig aan deel in de welvaart zeer ongelijk werken. De een zou te veel en de an der te weinig krijgen. De minst draag- kraehtigen zouden net minst geholpen worden, Maar bovendien, als men aan neemt, dat er in 1954 ongeveer 15 mil liard aan lonen en salarissen is uit gegeven, dan is 6 pet. daarvan onge-| veer f 900 milüoen. Om die 900 mil- j lioen, zij het dan op een onredelijke j en onrechtvaardige wijze over de loon- j trekkenden te verdelen doctr middel van verlaging der kostprijsverhogen de belastingen, zouden die belastingen met nog veel meer dan 900 millioen moeten worden verlaagd. Want die verlaging werkt ten gunste van alle! verbruikers, ook van de niet loon- en I salaristrekkenden. Wij zouden dan j daar alleen al boven het milliard ko- m"n. Inmiddels is er in 1954 een half milliard verlaagd en nu komt er, zo is het plan, weer een half milliard. Dr. Hommes zou daar nu zo maar weer een milliard bij willen doen. En bij wil bovendien ook nog de huurver hoging door belastingverlaging com penseren. Dat moet dus ook al weer door verlaging van de kostprijsverho gende belastingen. En aangezien 10 pet. huurverhoging dr. Hommes na tuurlijk veel te weinig is en hij 25 pet. een goed begin, een stap in de goede richting acht, moet men zich afvragen wat. daarvan allemaal de gevolgen zou den zijn Wij wagen niet te schatten wat 25 pet. huurverhoging voor com pensatie zou moeten hebben, maar bet loopt zeker :n de honderden mit- lioenen. «De Tijd" heeft op een bepaalde wijze geargumenteerd, dat er nu een milliard beschikbaar zou zijn. We ko men daar nog op terug. Maar dr. Hommes is zijn Tijd ver vooruitge- De minister van Financiën, cie heer Van de K i e f l, verklaarde er zich van bewust te zijn dat de debatten over de belastingvoorstellen overschaduwd worden door clie over net huurvraag stuk en door de politieke situatie, die daardoor is ontstaan. Hij zou zich daar om bekorten. Als de belastingvoorstel len toch voortgang 'kunnen hebben, zal er alie gelegenheid zijn er nog opmer kingen over te maken. Wat betreft het totaal der verlagin gen betoogde spr.n ader. dat de ramin gen. waarvan sommige leden veronder stelden, dat ze niet precies waren, juist zijn. De motie-Hofstra gaat in tegen de be doeling der regering. Naar het oordeel der regering is thans een verlaging van alle percentages noodzakelijk. D e motie wordt ernstig ontra den. Inmiddels was ook minister Zijlstra achter de regeringstafel verschenen. Staatssecretaris Van den Berge verklaarde zich eveneens te willen be perken. Hij meende dat men ook wel wat moet letten op de belangen der huiseigenaren. De regering heelt zich afgevraagd of het afschrijvingspercen tage zou zijn te discrimineren. Dat zou alleen mogelijk zijn wanneer men huur wet en belastingvoorstellen gezamenlijk zou bezien. De regering denkt aan een percentage van afschrijving voor de huizen waarvan de huren niet verhoogd worden, van tien tot dertig. Minister Witte erkende te weinig tievc betekenis van de wijziging der aandacht te hebben besteed aan de posi- huurwet. Wanneer hij gesproken heeft over de eigen merites van het voorstel, dan heeft bij niet bedoeld les van de soeial-economische mogelijkheden. In de ioonsector zit niet voldoende compensatie voor huurverhoging. Er kan geen eopensatie gevonden worden voor huurverhoging over de hele lijn. Het gaat er om: dit voorstel of hele maal niets. En dan zou spr. zeggen- dit voorstel, ook in het belang der volks- j huisvesting. Ook de P.v.d.A. is er zijns inziens niet tegen, dat de huiseigenaren delen in de gestegen welvaart. Sp>(. ging in dit verband nader in op de kwestie der afschrijving en op het onderhoud. Een punt, dat te weinig uit de verf is gekomen, is de vernieuwing. De huis eigenaar moet kunnen investeren in zijn woning, die b.v. 50 jaar oud is. Hij betoogde verder, dat aan de wij- zigitn-g der huurwet verscheidene 'voor delen zijn -verbonden. de oude lage huren oefenen een druk uit op het peil van de nieuwe woningen. Het huurpeil van 5.60 heeft de tenden tie het woonpeil te 'veria-gen. Ais de masse, der oude huren 5,60 'is en dei nieuwe arbeiderswoningen op 7.60 komen, dan is er een neligÉnig om deze! ïuretl te drukken door bezuinig'i-n; Men zal bv. minder rumte gebrukei Op deze wijze gaat het woonpe! na: beneden. - i Er 'Zal weni'g neiging bestaan om j woningen van f 85 te bouwen, a-is de j huren van oude woningen 49 bedragen. j De druk op hel woonpeil moet wor- den opgeheven, meende de regering. Dat kan door huurverhoging van oude i woningen of verlaging van de -huur der nieuwe woningen door verhoging van de premie en van de bijdrage. Het laatste systeem zal honderden mi'.üocnen vorderen. Het eerste systeem verdient in de gegeven situatie de voorkeur. Deze slap blokkeert geenszins de verdere huurverhoging in de toekomst. Er is nu een gelegenheid om de belas tingverlaging te gebruiken aLs compen satie voer Sc huurverhoging. Of het later op gelijke wijze mogelijk zal zijn. betwijfelde do minister. Onder de hui dige omstandigheden moet deze mathe matische niet mooie huurverhoging wor den aanvaard, omdat ze een gedeelte van het probleem oplost. Het kabinet is van oordeel dat men de kwestie der huurverhoging niet moest laten rusten. Dat zou de gemakkelijkste weg zijn, maar het kabinet meent, dat de voren geschetste druk moet worden weg genomen. Een verdere huurverhoging zou z.i. moeten gaan tot een peil van 225. Wat dc huurbelasting aangaat, zcide spr. rzn mening te zijn, dat men daar over gezamenlijk een standpunt zal moe ten vinden. De regering is daarvoor niet verantwoordelijk. Vindt men dat stand punt niet juist dan ligt de schuld daar van in het Nederlandse volk. Dc rege ring zou dan een andere samenstelling behoeven. Spr. verklaart dat hij het zou betreu ren, als het ontwerp werd verworpen. De minister-president, de heer Drees. merkte op. dat o.a gezegd is. dat men niet steeds een compromis moet zoeken,' maar dat men een meerderheidsbeslis sing moet durven neme?. Spr. verklaar de. dat dit in het kabinet ook inderdaad geschiedt. Met de-jhuurwet zou de ge makkelijkste weg geweest zijn de zaak te laten rusten. Die heeft men niet wil len volgen. De minister-president gaf nog te kennen, dat hij beraad van groot belang acht. Dat neemt echter niets af van de verantwoordelijkheid, wel ke het kabinet draagt. o lift uit var vu tuin de vissersvloot op dn vastgestelde tijd loopt ernstig gevaar door het uitbreken van een loon- conflict tussen de Centrale Bond van Arbeiders in het Transportbedrijf en de Redersvereniging voor de -Veder- land se Haringvisserij. Maandagmorgen zijn de vissers, die de schepen voor de nieune teelt in gereedheid bren gen, in staking gegaan en op de vloot wordt niet meer gewerkt. Een overzicht van de haven in Scheve- ningen, waar men op de schepen geen mens meer ziet; langs de haven echter des te meer. AANGEZIEN dr. Hommes bekom merd is over de Welvaartsstaat en er tevens van gewaagt, dat hij met volle teugen uit de frisse bronnen van Groen en Kuyper heeft gedronken, zij hem hierbij deze teug uit de bron van Kuyper aangeboden: In 1895 schreef dr. Kuyper een brochure: „Proeve van pensioenrege ling voor werklieden en huns gelij- j ken". De ..proeve" moet beoordeeld wor- den naar haar dagtekening, i Bijzondere aandacht verdient even- i wel, dat in dit geschrift van zestig laar geleden het ideaal gesteld wordt van een verzekering, die zou omvat en: Ie. een toereikend pensioen voor de oude dag; I 2e. een toereikend weekgeld in ge val van ziekte; 3e. een toereikend levensonder houd oij verminking door de arbeid: 4e. een toereikend daggeld bij werkloosheid: 5e. een toereikend handgeld voor de weduwe van de arbeider, zo deze komt te sterven; 6e. eeri toereikend wezenpensioen voor zijn kinderen, zo hij ze als onverzorgde wezen achterlaat. „Eerst" aldus dr. Kuyper, „waar n die voile omvang zekerheid zal ont staan zijn, dat die stand der maat schappij, die van aile de talrijkste is, j:n het hardste arbeidt, ook over de j niddelen besehikke, om onder alle i omstandigheden zien de mond open te j rouden, onder dak en gekleed te hijn kan aan het jammerlijk voort woekeren van het gebrek en aan het lodeloos insluipen van honger en kom- iner een einde komen". Churchill maakte deze toespeling in een verkiezingstoespraak te Woodford in zijn eigen distriet. Er op wijzend, dat er in de afgelopen twee jaar grote ver anderingen in het Kremlin hebben plaats gehad, zei hü: „Wij hebben een nieuw toneel. Nieu we mannen zgn meester in het Kremlin. Het is in het gehee! niet zeker, dat er niet een andere „New Look" aan bod VERSCHEIDENE Indonesische dag-was, dat hij ïonder voorkennis van de bladen leggen de nadruk op de auioriteüen hel land kon verlalen. verrassing over hal plotseling veidwij- Het regeringsgezinde „Merdeka nen van mr. H. Bouman uil Indonesië, - - - - waaraan een aanlal autoriteiten giste ren reeds uiting hadden gegeven. Zij dringen daarbij algemeen aan op een nader onderzoek naar de wijze, waar op mr. Bouman reisde en naar het ant woord op de vraag, hoe het mogelijk sneld en heeft in de vlucht zijner eigen gedachten dat milliard van „De Tijd" zo al een paar maal voor verschillende doeleinden besteed! Als men rekent, dat het totaal der kostprijsverhogende belastingen over 1955 op ongeveer 2Vi milliard wordt geraamd, heeft men enige indruk van de aderlating, die dr. Hommes de fis cus wil doen ondergaan. En daar blijft het niet bij, wam dr. Hommes heeft bezwaren tegen neel het belasting- klimaat en wil dus ook in de sfeer van de vennootschapsbelasting en de inkomstenbelasting veel drastischer gaan optreder dan de regering doet, gelijk blijkt uit zijn beschouwing over liet „belastingklimaat". Men zou zich toch moeten afvragen en dr. Hommes zou het zich moe ten afvragen of dit nu allemaal ook kan. Deze vraag echter komt bij dr. Hommes niet aan de orde. ZJC.II. Print liernhttrd, die bescherm- heer is van de American Association" in Nederland, heeft Maandagmiddag in dc Haagse sociëteit „De Witte" een lezing bijgewoond, die de heer Harrs Schivurtz, van de „New )'ork Times", die zich heeft gespecialiseerd in de aangelegenheden van Smcjet-Ruslnnd. hield toot de afdeling Den Hang van deze organisatie. De heer Schwartz sprak over „De Soivjcl-Unie sinds de dood van Stalin". De foto, gemankt tijdens de voordracht, toont v.l.n.r.; Ilarry Schwartz aan het woord, Mr. G. H. Hacktcorth. verlcgemvourdigei van de bij het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag, Z.KJi. de Prins en mr. Hansen, directeur van de Callex en voorzitter tart dc Association. meent, dat de illegale wijze van ver dwijnen van mr. Boumau als het ware bevestigt, dat het wantrouwen tegen zijn persoon gerechtvaardigd was. De Indonesische minister van Voor lichting, dr. Tobiog, heeft verklaard, dat de „vlucht" van mr. Bouman de aandacht van de regering heeft. De regering is thans bezig o"e kwestie te onderzoeken. Dr. Tobing zei verder: „Indien mr. Bouman werkelijk uit In donesië vluchtte, dan „voelen wij ons het slachtoffer, omdat wij hem teveel vertrouwen geschonken hebben". De procureur-generaal, mr. Soeprap- to, heeft verklaard, dat men tot dusver niets definitiefs weet over de wijze, waarop mr. Bouman Indonesië verliet. Persberichten zeggen, dat mr. Bouman per vliegtuig naar Medan ging en van daar de boot nam naar Djakarta. Toen deze boot Singapore aandeed, ging rat. Bouman aan land om verder per vlieg tuig naar Nederland te reizen. De onder-directeur van de „Ganida Indonesian Airways", mr. Mochtar, heeft verklaard, dat mr. Bouman niet per vliegtuig uit Djakarta reisde, want zijn naam komt niet voor op de passa gierslijst. Mogelijk nam hij een vlieg tuig van Bandung rechtstreeks naar Medan. De procureur-generaal zei verder, dat er ten opzichte van mr. Bouman een ..blokkade" werd toegepast, zodat het hem onmogelijk was legaal Indo nesië te verlaten. Deze maatregel was genomen, omdat hij betrokken was in een zaak. die nog in onderzoek s. Deze blokkade gold sinds9 Maart en was zenomen naar aanleiding van de be schuldigingen. die door de getuigen Manoch en Amirudin jegens mr. Bou man waren geuit. Mevr. Bouman, echtgenote van de advocaat H. Bouman die als verdedi ger in het proces Jungschlaeger is op getreden, heeft verklaard dat haar man zich gedwongen had gezien In donesië te ontvluchten, om vervolging te vermijden op grond van valse aan klachten van hulp aan rebellen, die de Indonesische regering bestrijden. Zij zeide, dat haar man bereid was op enig tijdstip naar Indonesië terug te keren, wanneer de Indonesische rege ring schriftelijk zijn vrijheid garan deert tegen vervolging wegens wat zij noemde „valse beschuldigingen". Mevr. Bouman verteicle aan U.P. dat zij niet van het voornemen van haar man op de hoogte was geweest het land te verlaten. Zij zeide dat hij haar blijk baar niet op de hoogte heeft gesteld, teneinde haar tegen vervolging te be schermen. Mijn man was blijkbaar tot de conclusie gekomen dat het voor hem beter was om te vertrekken, Ln plaats van te blijven en op valse aanklachten beschuldigd te worden. Ik weet niet hoe hij vertrokken is". is met sterkere krachten achter zich, die uiterst heilzaam kunnen zijn voor de overweldigende - massa's mensen over de g-ehelfe; Wereld. die met elkaar in vrede wensen te 'leven Daarna zei Ohurchill: ..Het verheugt mij dat dit zo is". Hij wenste premier Eden geluk met het vooruitzicht van een conferentie van de Westelijke Grote Drie op topniveau met de Russen. De drie sterke, verenigde Westelijke mogendheden, zei Churchill, kunnen naar deze conferentie gaan „voor de we reldvrede. het welzijn van het gehele mensdom en de periode van ontspanning, ontwapening en weivaan overal, die bin nen ons bereik liggen en spoedig mis schien in onze greep". Churchill zei verder zeer verheugd te zijn dat president Eisenhower zijn bereidheid te kennen gegeven heeft een conferentie op het hoogste niveau bij te wonen met de regeringsleiders van En geland. Frankrijk en Rusland. Naar uit vakkringen wordt vernomen zijn met ingang van 17 Mei de prijzen voor de consument zowel van koffie als thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 810 cents voor een pakje koffie van 250 gram en voor een pakje thee van 100 gram. Om kwart voor tien gisterochtend is een bestelwagen van dc bakker L. T. H. uit Broekbem-Valkenburg in het ge hucht Schoonbron bij Wijlre-Gulpen in gereden op een militaire colonne. Vijf militairen werden gewond, van wie een min of meer ernstig. De colonne was een peloton van 150 man van het regiment veldartillerie .Van Essen" uit de Kloosterkazerne te Breda, dat een bivakoefening hield in Zuid-Limburg. Terwij] de colonne mar cheerde naderde uit tegenovergestelde richting een truck met daarachter de bestelwagen. De bestelwagen wilde de truck passeren, doch zag pas op het laatste moment de militaire colonne. De bestuurder remde krachtig, doch kwam te slippen, waardoor de achterkant van de wagen in de colonne terechtkwam. Dpi. soldaat J. Bulthuis kreeg een dub bele beenbreuk aan het linkerbeen en werd vervoerd naar het Centraal Mili tair Hospitaal te 's-Gravenhage. De vier overigen kregen lichte verwondingen en zijn teruggebracht naar de Kloosterka zerne te Breda. Omstreeks vier uur gistermiddag is een formatie straaljagers in Westelijke richting over Vaals gevlogen. Plotseling maakte een der vligtuïgcn van Engel se nationaliteit vreemde bewegingen, zelfde moment maakte een der vlieg tuigen. dat zeer verino «-lijk van Engel se nationaliteit is. vreemde bewegingen. Het schoot snel omlaag en kwam met een klap in het Holsetcrbos terecht, waarbij het een trechter van acht tot tien meter diepte veroorzaakt. De piloot is door de ontploffing deer lijk verminkt. De vernielde parachute hing in de bo men. De verongelukte straaljager was een Sabre F 86. De omgekomen piloot heette R. N. Taylor. Er zijn aanwijzingen dat hij nog getracht heeft met de schietstoel het toestel te verlaten. Naai' de Lucht macht-Voorlichtingsdienst meedeelt heb ben ooggetuigen geen vuur of explosie waargenomen. Molotow heeft gisteren een bezoek gebracht aan de in Oostelijk Oosten-, rijk gelegen olievelden die onder Rus sisch beheer hebben gestaan, maar nu krachtens het vredesverdrag aan Oos tenrijk worden teruggegeven. Volgens welingelichte kringen wilde Molotow tijdens het onderhoud ,,de De Westduitse regering heeft een pro- testnola bij de Oostenrijkse regering in gediend en de drie Westelijke mogend heden om „uitleg" gevraagd van de bepalingen in het Oostenrijkse staats verdrag, die betrekking hebben op de voormalige Duitse bezittingen in Oosten rijk. aldus heeft een Westduitse rege ringsvertegenwoordiger te Bonn meege deeld. Volgens de woordvoerder had de oude lezing van het staatsverdrag de kwestie van de uiteindelijke teruggave der voor malige Duitse bezittingen opengelaten. De nieuwe lezing sluit dit vrijwel uit. aldus de woordvoerder, die er aan toe voegde, dat de Westduitse regering zich het recht voorbehoudt schadevergoedin gen in te dienen bij de Oostenrijkse re gering. Cambodja en de V.S. hebben Maandag te Pnom Penh een overeenkomst geslo ten over het verlenen "an rechtstreekse militaire hulp der V.S. aan Cambodja, aldus een bekendmaking van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken De overeenkomst voorziet in het verblijf in Cambodja van een Ameri kaanse adviesgroep voor militaire hulp. Naar wij vernemen heeft de Univer siteit van Gent het eredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte verleend aan prof. dr. J. Waterink. hoogleraar aan de Vrije Universietit. Dit ere-doctoraat is prof. Waterink verleend wegens zijn „verdienstelijke wetenschappelijke arbeid". De ere-pro- motie zal geschieden aan het begin van het studiejaar, in de eerste helft van Oc tober a.s. Prof. Waterink hoopt de ver sierselen zelf in ontvangst te kunnen ne men. De promotor is prof. dr. R. L. Plancke. Op 19 en 20 Augustus zal veldmaar schalk Montgomery van El Alamein «Min oezoelr brengen aan Nijmegen. vriendschap" van het Kremlin ten op zichte van het nieuwe Oostenrijk on derstrepen. Tevens wilde hij kanselier Raab op het hart drukken, dai Oosten rijk tot elke prijs zijn plechtige belofte om in de koude oorlog voortdurend neutraal te blijven, gestand zal moe ten doen. De drie Westelijke ministers zijn naar hun hoofdsteden teruggekeerd na onderling volledige overeenstemming te hebben bereikt over een op te stel len breed opgezet plan voor de Euro pese veiligheid als tegenhanger van 't jongste Russische voorstel voor neu tralisering van Duitsland. Het in Frankfort verschijnende blad Abendpost heeft uit diplomatieke krin gen in Wenen vernomen, dat Molotow binnenkort ais Russisch minister van Buitenlandse Zaken wordt opgevolgd door vice-premier Anastas Mikojan. Zoals we reeds meldden, doen in Wenen ook geruchten de ronde dat Molotow wordt opgevolgd door de eerste plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Gromyko. Volgens de Abendpost is reeds lang geleden besloten dat Molotow zou af treden, maar is zijn heensaan ver traagd door het succes, dat hij tijdens de conferentie van Genève over Azië heeft geboekt. Mikojan wordt beschouwd als de man. die de Russische buitenlandse politiek in nieuwe banen zal leiden. Vreedzaam naast elkaar lever door middel van economische banden zou volgens de Abendpost het parool van het Kremlin worden. O- O postbestelling zal plaats vin den. een regeling heeft ge troffen ter zake van het af halen van dagbladen door postahoiiné's op Woensdag 18 Mei a.s. Vorenbedoelde regeling houdt in, dat abonné's op per post verzonden dagbladen op Woens dag 18 Mei a.s. gedurende het tijdvak waarin anders op Zater dagnamiddag gelegenheid tot het afhalen van dagbladen wordt gegeven, die voor hen bestemde exemplaren kosteloos kunnen afhalen voorzover deze op die dag niet meer worden besteld en uitreiking zonder kosten zonder bezwaar voor de dienstuitvoering op het betrok ken postkantoor mogelijk is. De Administratie.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1