r Vergeten )VIEZEN AAN KONINGIN IN RICHTING P.v.dLA. m Valkenburg heei en nieuive kabelbaan Stakingen dreigen in Engeland Knol Vlootrevue voor Scheveningen gaat niet door 1 HARINGVLOOT ZAL NIET UITVAREN MAANDAG Uniek parcours van-- Haagse Trouw-mars EDEN IJLINGS NAAR LONDEN ZATERDAG 11 JUNI: DERTIENDE JAARGANG No. 3080 conjunctuur-beleid Socialisten bijeen te Amsterdam r ,«Geen invloed op de Balkanbond" Wel medewerking aan vlaggetjesdag ZATERDAG 21 MEI 1955 Weerbericht NIEUWE POLITIEK IN BULGARIJE Enkele rederijen maken, schepen gereed Wijziging van noodwet ouderdomsvoorziening Bananen aangespoeld V H. Mde Koningin verlaat het paleis aan de Lange Voor- hout in Den Haag, nadat zij in verband met. de kabinets crisis o.o. de minister van Staat mr, J. R. H. van Schaik en dr. W. Drees had ontvan gen. y E Engelse premier Anthony U Eden heeft gisteren zijn ver kiezingscampagne onderbroken en is jjiings teruggekeerd naar Lon den, om een poging te doen de Tot degenen, die gisteren door H. Mde Koningin ten paleize Lange Voorhout te 's-Gravenhage teerden ont vangen in zake de kabinets crisis, behoorde o.a. dr. J. Schouten, die men hier het paleis ziet verlaten A Gesprek in Belgrado Sowjet-Unie neemt deel aan atoomconferentie te Genève y Afkeuring Groot bedrag aan geld verdwenen Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiacntendienst abonnementen 18.30-19.30 u Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 "s-Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Kiacntendienst 18.3O~-19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 TrnS 5? cent week, 2,26 per maand, 6.7a per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. K35UNTNG en Air. K. VAN HOUTEN Weersverwachting, geldig tot Zondagavond. WEINIG VERANDERING Opklaringen maar ook enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Nog- steeds koud weer met opnieuw op veie plaatsen nachtvorst. ZON KN MAAN >2 Mei: con op 4.40. onder 20.38; maan op 4.45. onder 21.54. 23 Mei: zon op 4.38, onder 20.35: maan co 5.45. onder 22,o4. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BlïtJTNS SLOT WAT wij tot dusverre in onze be antwoording van dr. Hommes ge daan hebben is nagaan of wat dr. Hom mes op het gebied der belastingen be oogt feitelijk mogelijk is. We hebber nagegaan of wat dr. Hommes op he gebied van lonen en huren wilde me' de door hern in navolging van „D« Tijd" gewenste belastingverlaging mogelijk was. We hebben verder on derzocht in hoeverre hetgeen „De Tijd" schreef over het beschikbare milliard budgetair mogelijk was. Dat is dus een kwestie van feiten, van het bena deren van feiten. Wij menen te hebben aangetoond, dat de feiten anders la gen dan dr. Hommes had aangenomen en dat reeds deswege de conclusies, die dr. Hommes aan het geheel verbond nl. dat het hier om een socialistische intrigue gaat, waar de rest van de partijen ingetuind is, niet houdbaar is. MAAR hoe belangrijk dit op zichzelf ook is, veel belangrijker is de vraag of de wijze waarop dr. Hom mes het belastingvraagstuk en het vraagstuk der staatsschuld benadert, juist is. Dr. Hommes stelt dit vraagstuk zeer eenvoudig. Hij vindt, dat de Staat geen dubbel tje belasting meer mag vragen dan hij strikt nodig heeft. En in dit ver band richt zijn critiek zich op de z.i. te snelle daling van de staatsschuld en op een z.i. te snelle daling van hef nadelig saldo van de staatsbalans. Wij geloven, dat dr. Hommes hier een dubbele vergissing maakt. De Ne derlandse staatsschuld bedroeg op 31 December 1945: 23.195 milUoen gul den. Die staatsschuld bedroeg op 31 December 1949: 27.471 millioen gul den. In die tussentijd was de staats schuld dus maar even met ruim 4 mil liard gestegen. Daarna treedt een da ling in. Op 31 December 1953 is d< stand van de staatsschuld 22.950 mil lioen en einde '54 is die stand ruim 21.000 millioen. Dr. Hommes gaat ei hevig tegen te keer, dat wij in xt* jaar tijds 6 milliard hebben afgelost. Want dat vindt hij te veel. Hij ver geet echter er bij te vertellen, dat onze toch al zo hoge staatsschuld ali gevolg van de oorlog in de eerste vier jaren na de oorlog met 4 milliard vraz gestegen, In tien jaar tijds is dus onze abnormaal hoge staatsschuld van ruim 23 milliard met 2 milliard terug gelopen. Als we de aflossingspolitiek van de laatste zes jaren niet hadden gevoerd een politiek die alleen mo gelijk was door hogs belastingheffing, die ten gevolge van de hoogconjunc tuur allerlei meevallers gaf dan zou den we nu met een staatsschuld zitten, nog hoger dan die in 1945. N m» is de vraag, die gesteld moet t. worden: Is dit nu niet juist? Als we inet een hoge schuld zitten, moe ten we die dan niet proberen zoveel mogelijk te verlagen in een periode van hoogconjunctuur, wanneer er dus veel verdiend wordt. Het antwoord moet lui den: Natuurlijk moet dat. Welk gewoon zakenman zou het anders doen? Want als we nu die schuld niet proberen dras tisch te verminderen, dan blijft het na geslacht er mee zitten. Dan moeten straks als er eens een laagconjunc tuur komt en wie durft er mee re kenen, dat die nooit eens zal komen? de rente en de aflossingen betaald worden uit belastinggelden, die dan worden geheven van verminderende inkomens. Dan wordt die druk dus dubbel zwaar. Het spreekt toch eigen lijk vanzelf, dat iemand zijn schulden aflost als het hem goed gaat. Boven dien vergeet dr. Hommes als hij zegt, dat we op die manier binnenkort schuld vrij worden, dat dit gezien het schuld- verlcap in tien jaren beslist niet juist is. Maar hij vergeet ook dat de Staat als er eens een laagconjunctuur komt zijn schuld weer zal moeten uitbrei den. Want dan moet de Staat door werkverruiming de sloot van de crisis opvangen en dat kost geld. Dat kan dan niet gebeuren door dan de belas tingen op te voeren, want vermeerde ring van belastingdruk bij laagcon junctuur verergert de crisis. Dan zal de Staat dus moeten lenen. En dat le nen kan alleen geschieden als men in hoogconjunctuur de grote schulden last zoveel mogelijk heeft verlicht. ONS bezwaar tegen de beschouwin gen van dr. Hommes over belas tingdruk en schuldenlast is dit, dat hij daarbij het conjunctuurvraagsiuk buiten beschouwing heeft gelaten. En dat betekent, dat hij de hele Overheids taak dienaangaande verwaarloost. Als we de weg van dr. Hommes zouden volgen, betekent dat, dat we ons in de periode van hoogconjunctuur, als we ruim in het geld zitten, ons zoveei mogelijk belastingverlichtingen zou den veroorloven, die we dan later moe ten bezuren als we in de laagconjunc tuur komen. Want dan wordt de druk door de te voren gevoerde politiek, die niet met een mogelijk kwade dag heeft gerekend, dubbel zwaar. De belastingpolitiek van het demis- sionnaire Kabinet heeft met deze pro blematiek wel rekening gehouden. Het heeft, terwijl het 800 millioen aan rampschade moest uitkeren, in een paar jaar tijds tweemaal een half mil liard aan belastingverlaging voorge steld, maar dit expres niet overtrok ken in de richting zoals dr. Hommes wil, omdat het met de conjunctuur rekening moest houden. En het heef', zich ook niet onder de dwang van de P.v.d.A.-fractie gesteld, die de belas tingverlaging eigenlijk liever niet wil de. Wij menen dan ook, dat de klacht Tan dr. Hommes zakelfj'k niet houd- (Van onze parlementaire redacteur) H.M. de Koningin heeft gistermiddag na de raadpleging van de fractieleiders uit de Tweede Kamer achtereenvolgens oud-minister J. R, H. van Schaik en de demissiennaire minister-president dr. W, Drees geconsulteerd. In politieke kringen in Den Haag ver luidt, dat de adviezen die de Vorstin gis teren heeft ontvangen ten slotte overwe gend in de richting van de PvdA wijzen. Deze politieke groepering heeft niet alleen het vertrouwen in het kabinet opgezegd, doch ook in de socialistische ministers, die van dit kabinet deel uitmaken. Er is een kabinetscrisis ontstaan, maar de crisis in deze crisis is. dat de socialisten grote onderlinge moeiiijkheden hebben en deze zullen eerst moeten zijn opgelost, voordat met redelijkheid verdere formatiepogin- gen met medewerking van de socialisten kunnen worden voortgezet. Wat willen zij? Wij vermoeden, dat H.M. de Koningin ten slotte aan de be langrijkste voorman der socialisten, dr. Drees, deze vraag heeft gesteld. Moeten wij uit het feit, dat gister avond nog geen kabinetsformateur werd aangewezen, opmaken, dat H.M. de Koningin dr. Drees voor de beantwoor ding van deze vraag enig respijt heeft gegeven? Vandaag zal de centrale leiding van de PvdA, nl. de partijraad en het partijbestuur, in „Krasnapolsky" te Am sterdam bijeenkomen. Zal daar beslist worden of de P.v.d.A. al dan niet bereid is haar medewerking te verlenen aan de vorming van een nieuw vier-partijen- kabinet en of zij bereid is mr. Burger en zijn fractievrienden aan te zetten tot het innemen van een standpunt, dat ten aanzien van het huurvraagstuk een soe peler karakter draagt? Want dit laatste zal toch moeten gebeuren, wanneer de socialisten zich niet in de oppositie wil len manoeuvreren. De inhoud van de adviezen, die de politieke leiders aan H.M. de Koningin hebben verstrekt, is uiteraard niet be- kendgemaakt. Gisteravond bestond echter de indruk, dat behalve de KVP geen der andere partijen het houden van ver vroegde algemene verkiezingen hebben bepleit. - 1"T-. "'Viijïifc'*'v- iïfïf-t- BBS in Valkenburg is de nieuwe kabel - baan ($60 m lang) in gebruik genomen. VrijdtigavonW hcc ft het Haagse Ge- meent eb cstiiur in hotel De Wittebrug" een officiële receptie gehouden i.g.v. het vijftig-jarig bestaan van de Sche veningse haven. Enige Scheveningse vrouwen en mannen in originele oude Scheveningse klederdrachten hummen hun opwachting maken en mevrouw Schokking toonde veel belangstelling voor de oude kleding. BIJ al het trieste van de kabinetscri sis is het amusant om te zien, ho« „Het Vrije Volk" die crisis behandelt. Het is voor iedereen duidelijk, dat het tussen de P.v.d.A.-fractie en de P.v,d.A.-ministers zwaar onweert. Maar dat merken we niet in de com mentaar van „Het Vrije Volk". Daar wordt het standpunt der frac tie om tegen te stemmen goedgepraat met de argumentatie-Burger. En daar wordt het standpunt van de socialisti sche ministers om de kabinetskwestie te stellen goedgepraat met het argu ment, dat ze nog zoveel belangrijk werk wilden uitvoeren. Dat men die twee standpunten niet tegelijkertijd kan goedpraten, behoort tot de knollen, die „Het Vrije Volk" voor citroenen verkoopt. De communfstlsche regering van Bul garije heeft een nieuwe koers voor haar landbouwpolitiek aangekondigd, waar door het particuliere initiatief meer armslag krijgt zo heeft radio-Sofia be kendgemaakt. Het bestaande strenge gecentraliseer de toezicht is onjuist gebleken, aldus de radio, die hieraan toevoegde, dat van het nieuwe systeem een grotere produc tie verwacht wordt. De afleveringsquota zijn reeds ver laagd of opgeheven, omdat herhaaldelijk, geconstateerd is, dat de boeren ze niet konden of wilden nakomen. (Van een onzer verslaggevers) Het Comité „Vlaggetjesdag" te Scheveningen heeft moeten besluiten de vlootrevue voor de Scheveningse kust, welke vanmiddag gehouden zou worden, niet door te laten gaan. Het bleek namelijk onmogelijk op korte termijn de vloot alleen vaarklaar te maken voor de vlootrevue. Het afgelasten van het schouwspel op zee betekent ondertussen niet, dat geen logger vanmiddag naar zee zou vertrekken. De situatie vanmorgen was zodanig, dat enkele rederijen w.o. de rederij Vrolijk hun schepen ge reedmaakten om met de eigen ge nodigden uit te varen. Maar van een massale tocht naar de Noordzee zal niet gesproken kunnen worden. Het niet-doorgaan van de vloot revue betekent overigens geen totale streep door de feestelijkheden op Scheveningen, welke dit jaar op vlaggetjesdag omvangrijk zouden zijn met het oog op de viering van het baar is en dat zijn principiële diskwa lificatie onjuist en onrechtvaardig is. EN nu beroept dr. Hommes zich op de staatsbalans, welk saldo in vier jaren tijds 10 milliard gunstiger is ge worden. Die staatsbalans heeft nog een nadelig saldo van 5'é milliard. En dl", Hommes ziet met schrik het moment komen, dat dit nadelig saldo zal zijn verdwenen. Want dan zou de staat ka pitalist gaan worden' Deze schrik is ongemotiveerd. Want uit de boven ge citeerde gegevens blijkt, dat de Neder landse staatsschuld zowel voor als na enorm groot blijft. En bovendien voor de oorlog zou de staatsbalans, stel men maakte toen dergelijke balansen, zulk een voordelig saldo nagenoeg hebber, vertoond. En dat was goed, want een nadelig saldo der staatsbalans is een dode schuld, waar niets tegenover staat en die geheel door belastinggelden moet worden gedelgd. De daling van het nadelig saldo der staatsbalans die ar. Homrnes met schrik vervult en waar hij een slechte socia listische politiek achter vermoedt, komt grof gezegd neer op 2 milliard schuldaflossing, 2 milliard verminde ring van de verplichtingen wegens de oorlogsschade, 800 millioen wegens daling van de schuld aan de Ned. Bank wegens overneming van het Rijksmarkenbez.it en nog een aantal soortgelijke posten, terwijl op de ac- tiefzijde van de balans de roerende en onroerende goedven van de Staat de Staatsbedrijven en deelnemingen in ondernemingen enige milliarden hoger konden worden gewaardeerd. Tenslotte moet er op gewezen wor den, dat het nadelig saldo van de staats balans de laatste jaren de neiging heeft tot stabilisatie. Wij voor ons vinden dat niet eens zo hee' gelukkig, maar wel licht kan het dr om mes enige troost bieden. „De besprekingen die de leiders van de Sowjet-Unie en van Joegoslavië bin nenkort te Belgrado voeren, zullen in geen enkel opzicht invloed hebben op de betrekkingen tussen Joegoslavië en zijn Balkan-bondgenoten Griekenland en Tur kije". Dit verklaarde gisteren Branko Draskovitsj, hoofd van de Joegoslavische regeringsvoorlichtingsdienst. Draskovitsj voegde hieraan toe dat de chef van de Griekse generale staf. gene raal Dovas. Maandag a.s. in Belgrado zal aankomen, waar hij gast zal zijn van de Joegoslavische generale staf. Buitenlandse waarnemers zijn van me ning dat Dovas' aanwezigheid in Belgra do gedurende de JoegoslavischRussi sche besprekingen de nadruk zal leggen op het voornemen van Joegoslavië, daad werkelijk met z';n Balkanbondgenoten te blijven samenwerken. De definitieve wet op de ouderdoms voorziening zal niet voor 1 Januari 1957 in werking kunnen treden. Daarom moet de werking van de Noodwet Ouderdoms voorziening uitgebreid worden tot nieuwe leeftijdsgroepen. Personen, die in het tijd vak van 1 October 1955 tot en met 31 De cember 195S de leeftijd van 65 jaar be reiken, zullen nu ook voor een uitkering in aanmerking moeten kunnen komen. Dit deelt minister Suurhoff aan de Tweede Kamer mede in de toelating op een desbetreffend wetsontwerp tot wijzi ging van de Noodwet. De minister voegt er aan toe. dat hij alles in het werk stelt om het wetsontwerp voor de definitieve ouderdomsvoorziening in de eerste helft van dit jaar bij de Tweede Kamer in te dienen. Of de kabinetscrisis er toe zal leiden, dat de behandeling van dit be langrijke wetsontwerp vertraging zal on dervinden. valt thans uiteraard nog niet te overzien. De Sowjetrussisehe regering heeft de secretaris generaal van de Verenigde Naties doen weten, dat zij deel zal ne men aan de internationale conferentie over atoomenergie, die in Augustus te Genève gehouden wordt, aldus meldt het Russische persbureau Tass. gouden havenjubileum. De optocht vanmiddag zou doorgaan, evenals het afsteken van het vuurwerk vanavond. Hierdoor zal toch het feest kunnen slagen. Het was vanmorgen evenwel nog de vraag, of alle schepen van middag gepavoiseerd zouden zijn. Slechts op een enkele logger werden vanmorgen de voorbereidende werk zaamheden verricht. In de Scheveningse haven arri veerde vanmorgen een kustvaarder, welke op weldadige wijze voorzien was van vlaggen, en de strand- reddingboten, die van elders naar Scheveningen gedirigeerd waren met het oog op de vlootrevue, kwamen eveneens versierd met vlaggen de haven binnen. Velen togen gisteravond naar de eerste Binnenhaven, waar op het duin een bijzondere feestverlichting was aangebracht. Deze verlichting bestond uit brandende turven, welke onder gedompeld lagen in opgehangen conservenblikjes. Omstreeks tien uur werd deze verlichting ontstoken en duizenden genoten van het schouw spel. De versiering rondom het haven complex, welke gedurende de storm aan het begin van deze week ge leden had, is gisteren hersteld. Nieuwe vlaggen en wimpels werden aangebracht, zodat het feestelijk aan zien niet te lijden had gekregen. Overigens heerst grote teleurstel ling over de moeilijkheden rondom de vlootrevue. Scheveningers en Hagenaars trokken andere jaren in massa naar de boulevard en de havens, om vandaar naar de loggers te kijken, welke voor de kust heen en weer voeren. Na de mededeling van de Koningin, dat zij van haar deelneming aan de vlootrevue afzag in verband met de bijzondere om standigheden. had men nog gehoopt, dat de revue doorgang zou vinden. De twee loggers, welke gepavoiseerd lagen, waren van de rederij, die hoofdzakelijk met eigen personeel werkt. Omstreeks het middaguur was de si tuatie in Scheveningen verward. Na het besluit van het comité „Vlaggetjesdag" om de vlootrevue niet te laten doorgaan, leek het er op. dat slechts enkele loggers z.ouden uitvaren. In de loop van de morgen werd even wel begonnen niet liet gereed maken van verschillende loggecs en om twaalf uur stond vast. dat de rederij Vrolijk met zeven schepen zou uitvaren, de rederü Jacob den Duik met vier en de rederij Van Leeuwen met één. Ook bij de Ver- Visserij Maatschappij werd overvrogeft met een sehïp uit te varen. Het uitvaren zou dan geschieden niet onder auspiciën van het comité, maar onder verantwoor delijkheid van de reders zelf. In het vroege middaguur bleek dat ook meer en meer overgegaan was tot het pavoi- seren van schepen. De Scheveningen 54. welke vanmiddag oorspronkelijk ..Koninginneschip" zou zijn, is in de loop van de morgen gereed gemaakt voor een normale visreis. In Ouddorp was het Hemel vaartsdag, ondanks de grote koude, toch bijzonder druk aan het strand. De zee had namelijk vele duizenden bananen aangespoeld, die een welkome buit waren I voor de jeugd. stakingen, die voorbereid worden voor de week, waarin de ver-1 kiezingen gehouden zullen worden, en die 's lands welvaart bedrei- gen, in de kietn te smoren. Onmiddellijk na aankomst in Londen ontbood Eden zeven leiders van het reus achtige Trades Union Congress naar nummer tien Downing Street om met hen te spreken over een mogelijkheid om de dreigende staking van haven arbeiders en spoorwegpersoneel te voor komen. Tijdens de bespreking, die zeventig mi- nuten duurde, waarschuwde Eden dat I de stakingen grote werkloosheid zouden veroorzaken en dat de kans op voortge zette welvaart zou verminderen. In een verklaring die na de bespre king werd afgelegd, sprak de premier de hoop uit dat de pogingen om de sta kingen te voorkomen alsnog met succes bekroond zouden worden. De meningen over de gevolgen van de stakingen voor de verkiezingen lopen uiteen. De conservatieven zeggen dat de Labourpartij vreest dat de onafhanke lijke kiezers de stakingen zullen opvat ten als een onverantwoordelijke daad, waarvoor de Labourpartij verantwoor delijk is. De Labourleden zeggen dat de stakin gen de Conservatieve Partij schade doen. omdat daardoor de nadruk extra gelegd wordt op de kosten van het levenson derhoud. die tijdens het Torybev.'ind zo hoog zijn gestegen. De grootste van de twee stakingen is uitgeschreven voor 28 Mei. twee dagen na de verkiezingen. Ongeveer 65.000 sto kers en machinisten zijn er direct bij betrokken en een half millioen spoorweg arbeiders zullen er door zonder werk komen. Een staking van havenarbeiders zat Maandag beginnen, drie dagen voor de verkiezingen. Deze staking is het gevolg van een juridisch geschil tussen twee vakbonden van havenarbeiders. Natuurlijk vormden de hangende sta kingen een belangrijk punt in de verkie zingstoespraken. die gisteren zijn gehou den. Opening nieuwe Veiling. Over een maand of twee zal waarschijnlijk het nieuwe gebouwencomplex van de Coöp. Tuinbouwveiling „Barendrecht Om streken" in gebruik worden genomen. Ook wordt momenteel een weegbrug van 30.000 kg gebouwd: een aanvang met de bouw van een nieuwe fustloods is reeds gemaakt. n NGEVEER 1200 vissers, leden van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, hebben gisteravond in een bewogen vergadering in de die rentuin te "s-Gravenhage besloten dc ac tie voort te zetten. Zij zullen dus niet monsteren. Volgende week Vrijdag zal men opnieuw- vergaderen. Het standpunt dat de vissers dan zullen innemen zal afhangen van de situatie zoats deze dan is. De haringvloot van Scheveningen en, die van Vlaardingen en Katwijk en' Noordwijk, mogelijk op enkele schepen I na, zullen dus niet uitvaren op Maandag! a.s. I Het bestuur van de CBWT heeft gis-1 teravond aan de vissers uit Schevenin-j gen, Vlaardingen, Katwijk en Noordwijk, die ter vergadering aanwezig waren, verslag gedaan van de onderhandelin gen. zoals deze in het laatste stadium 7JET centralpunt van de Troaw-wandelorganisatie is, na de zozeer geslaagde Bos wandeling van het Amsterdam se teandellegioen, verplaatst van de Nieuwe Zijds Voorburgwal in de hoofdstad naar hei Huygem- plein in Den Haag. Nu komen, met de derde Haagse Trouw- wandelmars op Zaterdag 11 Juni in zicht, op het kantoor van Tronic in Den Haag de vele te lefonische vragen om inlichtin gen en de steeds toenemende stroom van aanmeldingen. De Haagse Trouw-mars zal dit jaar de deelnemers bijzon der plezier verschaffen. Hel parcours, dat geheel afwijkt van de twee vorige tochten, gaat in Zuidelijke richting. Op deze tocht wisselen zee, bos en duin elkaar af. Het is reeds meer ge zegd: gevarieerder kan het par cours van een wandeltocht niel zijn dan dat van de Trouw-mars op Zaterdag 11 Juni. Wacht met verzoeken om in lichtingen ®n indienen van aan meldingen niet te lang. Een vlotte voorbereiding op het Huy gensplein waarborgt een vlotte gang van zaken op Zaterdagmid dag 11 Juni. Op verzoek wordt de brochure ,.Met Trouw op mars" verstrekt door alle bijkantoren. Inschrijvingen kun nen gezonden o£ afgegeven worden bty de volgende adressen; bureau s Dagblad ..TROUW", N.Z. Voorburg wal 225, Amsterdam. Gedempte Oude Gracht 84. Haarlem. Huygens plein t. Den Haag. Witte de With- straat 30, Rotterdam, Ganzenmarkt 10, Utrecht. Westersingel 25. Gro ningen. Hoofdstraat 102. Apeldoorn Melkmarkt 34. Zwolle Sehefferspiein 3 Dordrecht en bij de heer E. van der Stal. Hoofdweg 4161, Amster dam en de heer J. G. van As ■'fvacintweg 16 in Den Haag. Ook kan worden ingeschreven door het inschrijfgeld over te ma ken aan ..Dagblad Trouw te Den Haag", per postwissel of per giro op nummer 424B67. Vermeld dient te worden: 1. Inschrijfgeld Trouw-mars, Don Haag; Of ingeschreven wordt voor de 10. 20 of 30 ton; 3. Voor de hoeveelste maal aan de Trouw-mars wordt deelge nomen. Groepen dienen een volledige lijst van de namen en adresseri der deel nemers in te leveren. Formulieren hiervoor z(|n verkrijgbaar aan de bureau s van Trouw. Het inschrijfgeld bedraagt vijf tig cent voor deelnemers tof en met 14 jaar en een gulden voor ouderen. zijn gevoerd. Voorts deelde het het bin dende besluit van het college van rijks bemiddelaars mede, welk besluit veront waardiging wekte onder het gehoor. De vissers toonden wel waardering voor het feit dat het door de Stichting van de Arbeid voorgestelde advies inzake het uurloon door het college van rijksbemid- delaars was overgenomen, hoewel dit uurloon niet zodanig is als de vissers eisen. De grief van de vissers gaat ech ter voornamelijk uit naar het garantie weekloon dat bepaald is op een 48-urige werkweek. Het bestuur heeft de vergadering me degedeeld dat geen enkele actie, van welke aard ook, de beschikking van het college van rijksbemiddelaars kan wijzi gen. Het college kan natuurlijk zijn beslis sing wijzigen of door een andere ver vangen maar dit is tot nu toe nooit ge schied. Niettemin besloten de aanwezi gen. op drie vissers na. de staking voort te zetten, voornamelijk ais reactie op de beschikking van het college, welke huns inziens een grote miskenning is van de zware en langdurige arbeid welke zij verrichten. Wel besloot men medewerking te ver lenen aan de vandaag te konden vlag getjesdag in Scheveningen, Verder was men ontstemd over de wij ze waarop het college van rijksbemid delaars zijn besluit bekend had gemaakt. De afdeling Katwijk van de Christe lijke Bedrijfsgroepencentrale heeft gis teravond eveneens vergaderd. Het hoofd bestuurslid dc heer C. van der Wal, bracht verslag uit van de besprekingen met de Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemiddclaars. Op deze besprekingen was het optreden van de Centrale Bond unaniem veroordeeld als te zijn in strijd met de normen van het georganiseerd overleg. Er werd aan herinnerd, dat door de partijen een bindend besluit was ge vraagd, zodat aan de genomen beslui ten uitvoering had moeten worden gege ven. Men meende, dat er moet worden gegraaid en indien gelegenheid wordt ge geven tot monsteren, er ook gemonsterd moet worden. Met algemene stemmen werd het be leid van het hoofdbestuur van de Chris telijke Bedrijfsgroepencentrale goedge keurd. De installatiechef I V., werkzaam bij de Gulf maatschappij aan de Admiraal de Ruyterstraat te Schiedam deed aan gifte bij de politie van de vermissing van een enveloppe met f 1093. Woensdagmiddag was de enveloppe om half vier op zijn ourcau gelegd toen hij aan het telefoneren was. Naar aan leiding van. het telefoongesprek moest hij even elders zijn. Hij liet de envelop pe achter. Toen hij na vijf minuten te rug kwam, was de enveloppe verdwe nen.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1