Nederlandse spaarbanken maakten goed 1954 door Kamermuziekavond Ver. Instandhouding van 't R.Ph.O. fNTERNATIS ROTTERDAM ASSISTENT-BOEKHOUDER ..Maanzender" verwierf in korte tijd grote bekendheid Inlegoverschot van 200 millioen Tentoonstellingen „Bouwen en Stalen ramen' in Bouwcentrum Zelfs in Afrika en Australië 2 TROUW Vrijdag 10 Juni 1955 SCHIEDAM Brandweerwedstrij d in Schiedam Wegenkaart verdwenen Bezwaren dienstregeling Nederlandse Spoorwegen Aanrijding J. G. Hakkert naar Ermelo Concert voor Zonnehuis Sportweek S.B.L.O. Burgerlijke stand van Schiedam Voor het „Zonnehuis" Tweede C.A.B.-tocht VLAARDINGEiN Brandweermateriaal van 1900 - nu gedemonstreerd Landelijke vergadering van de Volksbond Seizoensluiting C.H.J.G. Kerkgebouw Dijklaan wordt in gebruik genomen Jeugdgemeenteraarl komt weer bijeen Burgerlijke stand van Vlaardingen Den Haag heeft nieuwe hloemenkoningin Non-stopzitting van het Belgische parlement Mevr. Kesper bescherm vrouwe D.S.V. Kring te Zuid-Holalnd De woningbouw in Den Haag Jongetje aangereden door vrachtauto Agent redde jongen uit water Gedeeltelijke ontpoldering ran Eskamppolder Herv. Geref. evangelisatie niet achter kerkeraad H N.V. INTERNATIONALE CREDIET- EN U HANDELS-VEREENIGING .ROTTERDAM", Huis Gamier demonstreerde Spoeling om het haar te verlevendigen KURZAALCONCERTEN Geld voor schoolreisje gestolen Hier PAnulAGR/A.... PAnulAGR/A.... Anker van slecpsehip greep pontkabel Hotel „Vieux Doelen" zal verdwijnen Kunst in de open lucht Groet uit Italië Een merkwaardige sensatie beleef de Graztosi toen hij voor de tweede keer contact maakte met een amateur In Calabrlè (It.), waar hij de vorige dag even mee gesproken had. Nu stond een hele groep dorpsgenoten om het Italiaanse zendertje verza meld om hun landgenoot In de vreemde persoonlijk te groeten. visserijberichten Op de Zaterdagen 11 en 18 Juni Tullen in Schiedam provinciale wed strijden worden gehouden voor Vrij willige. en bedrijfsbrandweren. De wedstrijden zullen plaats heb ben van 10 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds. De win-.ars, die uit deze wedstrijden te voorschijn komen zijn gerechtigd deel te nemen aan de lan delijke wedstrijden, die in Septem ber waarschijnlijk in Brabant zullen plaats vinden. In totaal zullen veertig verschillen de korpsen naar Schiedam komen. Morgen komen er twintig, te weten 8 vrijwillige korpsen en 12 brandwe ren uit grote bedrijven, zoals van de Nederlandse Spoorwegen te Leiden, de Centrale werkplaats te Den Haag. Geen enkel korps uit Schiedam heeft voor deze wedstrijden ingeschreven. Wat de opdracht zal zijn, waar voor de deelnemers zich gesteld zul len zien, is niet bekend, evenmin op welke plaats in de stad de oefening zal plaats hebben, 's Morgens om tien uur verzamelen de deelnemende groepen zich in de brandweerkazerne te Schiedam en vandaar uit zullen zij om beurten, cm de twintig minuten j hun opdracht in ontvangst nemen en naar de .plaats des onheils'' rijden. De brandweerkazerne zal worden ge ïsoleerd, waardoor het voor de korp sen, die hun opdracht hebben uitge voerd niet mogelijk zal zijn contact op te nemen met de collega's die nog aan de beurt moeten komen. Een jury. die zal staan onder lei ding van de warnemend brandweer commandant uit Den Haag, de heer Van Houten en verder bestaat uit de heren J. C. Putter, D. de Jager, en G. Monté uit Schiedam, de heer G. J. Bos uit Gouda en P. Doolaard uit Oud-Beijerland zal in het bijzon der letten 'op de bevelvoering, de groepssamenwerking, de logische op zet en de effectiviteit. De organisatie van de wedstrijd be rust bij de Schiedamse brandweer, terwijl ir. S. Moesker. de comman dant van de Schiedamse brandweer, de algehele leiding zal hebben. De prijzen zullen na afloop van de wedstrijd op het terrein worden uit gereikt. Op de eerste Zaterdag zullen twee bedrijfsbrandweer en één vrijwillige korps worden aangewezen, die kun nen deelnemen aan de landelijke wedstrijd. Op de tweede Zaterdag, wanneer uitsluitend bedrtjisKorpsen zullen optreden, zullen drie korpsen deze eer te beurt vallen. Uit de tas van zijn bromfiets, toen deze voor het gebouw voor Chr. Sociale be langen te Schiedam stond, werd Woens dagavond een wegenkaart ontvreemd van de h'eer W. R. uit KptheL. Gedacht wordt aan baldadigheid. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas verzoekt belanghebbenden in haar district om eventueel bij hen beslaande verlangens of bezwaren ten aanzien van de op 22 Mei ingegane dienstregeling der Ne derlandse Spoorwegen vóór 30 Juni ter kennis van haar secretariaat. Handels gebouw te Vinardingcn, te brengen. De bedoeling is. de binnenkomende r cac hes voor te leggen aan de Spoorwegen in verband met de behandeling van de wintei dienstregeling. Men gelieve de datum van indiening 30 Juni niet uit het oog te ver liezen! Donderdagmiddag om 5 uur werd op de Singel te Schiedam de twaalfjarige J. G. S„ die daar met een bal aan het spelen was aangereden door een taxi. Zij kreeg bloeduitstortingen en ont vellingen. De huisarts verbond haar. Naar wij vernemen is de heer J. G. Hakkert, directeur van de mandoline club O.N.I. te Schiedam, die gedurende 27 jaar organist is geweest van de Wes- terfcerk te Schiedam, maar die thans in Zoelmond woont met ingang van 1 Juli benoemd tot organist en beiaardier van de Hervormde kerk te Ermelo. De tegen woordige beiaardier, de heer Teugeier, vertrekt naar New York Voor de bewoners van het Zonne huis" aan de Boerhavelaan te Schie dam. het tehuis voor Chronische invali den zal de Christelijke muziekvereniging. „Harpe Davids" onder leiding van haar dirigent de heer Alb. Meij, Maandag avond 13 Juni om 8 uur een concert geven in de tuin van de inrichting, waarbij hetzelfde programma zal wor den herhaald dat Maandag jl.. in de Plantage werd gegeven. De officiële ontvangst van de ..S.B.L.O." door het gemeentebestuur van Schiedam, op Vrijdag, 17 Juni, wel ke aanvankelijk gedacht was in het Raadhuis, is met het oog op de plaats ruimte. nader vastgesteld in de Aula van het Stedelijk Museum aan de Hoog straat. De hierna volgende fakkeloptocht, waaraan door ca. 25 verenigingen, met 1500 personen, wordt deelgenomen, zal derhalve niet langs het Stadhuis, doch voorbij het Stedelijk Museum trekken. Voor deelname aan de Wielerwed strijden op Zaterdag. 18 Juni, hebben zich niet minder dan 80 Nieuwelingen en 85 Amateurs aangemeld. Reeds nu staat het vast, dat in beide groepen fel om de overwinning zal worden ge streden. De aanmelding voor de Nationale Ju bileummarsen is nog niet gesloten. Van de zijde van verschillende scho len bestaat voor de athletiekwedstrijdc-n op Dinsdag, 21 Juni goede belangstel ling. Aan het gewichtheffen, op Woensdag, 22 Juni, nemen o.a. deel de oud-kam pioenen bantam- en vedergewicht. Te vens zal de kampioen le kl. zwaarge wicht van de partij zijn. Groot ook is de belangstelling voor de zwemwedstrijden en de zwemshow door de Bathing Beauties, de balletgroep van de Amsterdamse Zwemvereniging „De Meeuwen". De buitenlanders, die deelnemen aan het tafeltennistournooi en de voetbal match tegen het Schiedamse Elftal, hebben intussen van hun bonden de vereiste toestemming voor het maken van deze trip naar Schiedam ontvangen, zodat hun komst verzekerd is. Geboren: Jacobus J. V.. z.v. G. J- F. Lenoir en W. P. L. Vermeulen; Jan J. A., z.v. K. T. Slotboom en L. M. Son- neveld. Overladen: A. Bitter 66 j.» J* H. Blomsteel 62 j. Gehuwd: J. A. van Grootel 26 j. en J. M. Kerkvliet 27 j.: H. v. d. Berg 26 j. en G. Mol 24 j.; L. Berkhof 28 j. en A. Barvoet® 25 j.; G. F. van Dup- pen 26 j. en F- J- M. Hersbach 21 j.: J K B. Benningshof 26 j. en A. E. Poortvliet 20 j.: W. Hille 28 j. cn H. Biiloo 24 j.; Th. J. J. Zagwijn 23 J. en C. van Eijk 24 j.; W. Bouwhuis •>i j en A.-Noordzij 18 j.; Ph. van Ko nijnenburg 63 j. en J. Hoogerwerf 54 j.; Ch H Beer 23 j. en M. Zwamborn oo - 't p. Snel 23 j. cn A. van Ra- t-ens 21 j.; H. H. A Buurman 27 j. en J. de Smits 26 j; F. C. Rouwit 55 i en A. M. de Deugd 46 3-; C. van Eiik 28 3? en N. E. van Waas 21 j.; B Roelfsema 23 j. en K. Posthumus 25 j. Ook de Schiedam*? honderdjarige nam deel aan de C.A.B.-tocht, di-e Donderdag naar Oosterwijk werd ge houden In ..Het Zonnehuis" worden de chro nische patiënten verpleegd, die door hun ziekte hun plaats in de maat schappij hebben moeten opgeven. Maar zij blijven bij ons horen; wij mogen hen niet overlaten aan de dreigende vereenzaming. Steunt daarom het werk van „Het Zonnehuis" wanneer dit zich tot U wendt: Uw bijdrage brengt een licht- staal in het leven van Uw medemens. De burgemeester van Schiedam. Mr. J. W. PEEK Donderdag werd de tweede C.A.B.- tocht in dit seizoen gehouden. Trok men vorige keer naar Noordwijk, thans was Noordbrabant liet doel van de tocht. Geweldig hebben ook deze keer dc deelneemsters en deelnemers weer genoten van de rit en de uitstekende organisatie. In drie en dertig auto's hebben de ongeveer tachtig gasten van de C.A.B., waaronder mevrouw Voge laar, die juist Zondag honderd jaar is geworden, de tocht meegemaakt. Via Zevenhuizen Terheyde werd Ooster wijk bereikt waar men in de uitspan ning „Groot Speijck" enige tijd ver toefde. Daar werd de koffiemaaltijd ge bruikt en later de thee. daar ook werd door de voorzitter van de C.A.B.. de heer A. Schuddebeurs, mevrouw Voge laar nogmaals geluk gewenst en boven dien werden door hem felicitaties ge bracht aan het echtpaar JansonVer- hoeks. die dezer dagen juist veertig jaar getrouwd zijn. Door de twee neven uit Schiedam werd de tijd gekort met het zingen van wat aardige liedjes De heer Nielsa trad als jodelaar op, terwijl mej. Truus Keizer en de heer Bernard respectieve lijk de piano en acoordeon bespeelden. Het was jammer, dat het weer een beetje somber was, waardoor de tem peratuur buiten, niet die hoogte bereik te, die het aangenaam maakte om in de openlucht te verkeren. Om ongeveer drie uur werd de terug- toch aanvaard. Uitteraard verkeerde het gezelschap in een uitstekende stem ming, toen Schiedam weer werd be reikt. De jubilerende brandweerverenijgintg „Door Oefening Vaardig" had werkelijk wei een beetje recht op een mooiere (vooral warmere! zomeravond dan Don derdagavond het geval was. Tijdens de zeer interessante demonstratie aan de Maasboulevard gingen daarom vele toe schouwers geruime tijd voor afloop weg en misten daardoor de fraaie „finale". De met schijnwerpers verlichte opge bouwde letters „D.O.V." tussen het (als uit eert fontein) opspuitend water, met daarachter de rivier. Het was een aar dig besluit, waarbij vrolijke klanken niet ontbraken, van een interessante de monstratie met al het nog voorhanden zijnde brandweermateriaal, van 1900 tot heden. Koddig was de brandblusdemonstratie anno 1900 met een hand-perspomp met het vroegere in zwang zijnde alarme ringssysteem. Natuurlijk ontbrak er hier en daar iets aan: de sleutelbewaar ster van het brandspuithuisje b.v. was juist aan het boodschappen doen. Afijn, een half uur na de brandmelding was er water. Het publiek amuseerde zich om wat we thans als een klucht be schouwen. De brandweerlieden waren ook gekleed in de stijl-1900, hetgeen het effect verhoogde. Het bleek, dat in 1907 flinke vorderin gen waren gemaakt, want toen beschik te men in Vlaardingen reeds over een brandspuit, die door een paard werd voortbewogen. Hoewel de spuit zelf ook een oud beestje is. gaf zij, zo bleek, nog heel behoorlijk water. Aldus ging men door totdat men kwam met de aanwinst-1954: de grote Magirus- ladder, waarvan de voortreffelijke kwa liteiten werden gedemonstreerd. Het was wel een beetje griezelig, maar de brandweerlieden klommen tot een 30 m hoogte in de ladder, alsof dat een gewo ne aangelegenheid was... Het hoofdbestuur van de Volksbond tegen Drankmisbruik heeft besloten, dat de 77ste algemene vergadering op Don derdag 23 Juni te Vlaardingen zal wor den gehouden om half elf precies in de zaal „Excelsior", waarna het huis houdelijk gedeelte van het congres een autobus-tocht door de stad zal worden gemaakt. Daarna zal de lunch in ..Ex celsior" worden gebruikt en zullen de Vlaardirtgse Zangvogeltjes, onder leiding van mej. Jo Mulder, enige liederen zin gen. Laler in de middag zal een boot tocht langs de Rotterdamse Cantines worden gemaakt, teneinde het Volks- bondwerk van na'bij te kunnen aan schouwen. In Rotterdam wordt het congres ook ontbonden. zodat de congresleden 's avonds niet meer naar Vlaardingen terugkeren, doch vanuit Rotterdam weer naar hun resp. woonplaatsen terugkeren. ZWALUWEN—M.L.D. 1—3 Het elftal, waarmee de Marine Lucht vaart Dienst ditmaal naar Vlaardingen was gekomen, uas heel wat sterker dan vorig jaar en heeft een prima partij ten beste gegeven. Het was voor Zwa luwen geen schande om van deze tech nisch vaardige en blijkbaar goed ge trainde ploeg te verliezen. De razend snelle AiD.O.-man Rhijnvis, die op de linksbuitenplaats opereerde, was wel de uitblinker. Al vrij spoedig namen de gasten de leiding. Bij een Zwaluwen-aanval ont stond een botsing, waardoor twee spe lers werden uitgeschakeld: Piet Hoo- gerboord kwam er vrij goed af, maai de Marineman moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Het spel stond op behoorlijk peil, met voor de rust, de bezoekers doorgaans wat in de meer derheid. Deze slaagden er dan ook in met een prachtig schot de voorsprong tot 20 te verhogen. Na de pauze trachtte Zwaluwen de achterstand in te lopen. Lange tijd zwermden de Vogels voor het Val- kenburgse doel, maar de achterhoede gaf geen krimp. Bij een tegenaanval werd het zelfs 3—0 mei een schot van Rhijnvis. Het tegenpunt, dat Koos v. d. Weyden vervolgens op z'n naam bracht, was volkomen verdiend. De Christelijk Historische Jongeren groep van Vlaardingen zal Zaterdag avond 11 Juni haar laatste vergadering van dit seizoen beleggen. Deze avond zal een forum o.l.v. Dhr. J. Rodenburg uit Berkel vragen die uit de vergadering naar voren komen beantwoorden. Tevens zal dc C.H.J.G. zich oen nieuwe voorzitter kiezen in de vacature die ontstaat dooi het aftreden van Dhr. J. van Wijk. In de pauze's wordt de muziek verzorgd door Dhr. L. de Snayer. De vergadering die in het gebouw „Obadja" wordt gehouden begint om 8.15 uur Belangstellenden zijn van harte welkom. Aan de Dijklaan te Vlaardingen is in de laatste maanden een fraai houten ge bouw verrezen, aanvankelijk in een vro lijk geel, later overgeschilderd in een wat stemmiger kleur: het nieuwe kerk gebouw van de Gereformeerde gemeente in Nederland le Vlaardingen. Dit moge een houten kerk zijn en dus het karakter van een noodoplossing in zich dragen, niettemin kan men spre ken van een mooi. zelfs stijlvol gebouw, dat op een prachtige plaats in de ge meente is tot stand gekomen. Naar wij thans vernemen, zal de kerk volgende week Vrijdag officieel in ge bruik worden genomen, tijdens een dienst, die des avonds om half acht aan vangt en waarin ds. V. d. Ketterij voor zal gaan. Woensdag zal In de raadszaal de Vlaardingse jeugd gemeen teraad weer in vergadering bijeen komen. De vergade ring, die om acht uur begint zal deze maal worden gepresideerd door de voor zitter van de A.R.-fractie, de heer J, N. Schriel, terwijl vanwege het bestuur van de jeugdgemeenteraad de verdediging der verschillende voorstellen zal worden gevoerd door de wethouder van finan ciën, de heer M. H. L. Weststrate, De vorige vergadering van de jeugd raad. toen men over het onderwijs sprak is niet meegevallen. Er is thans alle re den om aan te nemen, dat Woensdag interessante discussies te besluisteren zullen zijn. want in de agenda komen verschillende zaken voor, die een gron dige bespreking behoeven. In de eerste plaats zijn er de ingekomen stukken, waarvan één over het verbod zich na zonsondergang in het Hof en Oranjepark te bevinden, terwijl in een tweede schrij ven een pleidooi wordt gevoerd voor de belangen van de watersporters. Bij de voorstellen vindt men er één over de stadsbusdienst en het tweede over de luchtverontreiniging. Beide zaken staan in het brandpunt van de plaatselijke be langstelling. Tenslotte hebben de fractieleiders aangekondigd een interpellatie te zullen houden over het gedeeltelijk dempen van de Oude Haven! Geboren: Helena Maria Johanna, d.v. C. Oudshoorn en H. C. A. Olsthoorn. Woudweg 7; Johanna Genoveva. d.v. J, W. Boogaard en N. van Haften. Hoge- laan 12; Nicolaas. z.v. P. Kortleven en M. Brouwer, le Maasbosstraat 82; Bar bara. d.v. J. M. de Koning en P. Poot, Merellaan 9. Overleden: Jozef Bartholomeus Gerar- dus Nilsson. oud 72 jaar, echtgenoot van Pieternella Hakenkruger, Rozenlaan 99. Mej. C. van der Kamp. werkzaam bij de Shell Nederland in Den Haag. zal dit jaar de Haagse hloemenkoningin zijn. Zoals bekend wordt dit jaar van 9 tot 13 Augustus wederom in Den Haag een bloemenweek gehouden. Tijdens de ze week zal de hloemenkoningin in het middelpunt van de belangstelling staan. De Belgisch* Kamer van Afgevaardig den heefi gisteravond om acht uur atn zitting beëindigd, die 34 uur en 5 minuten heeft geduurd. Onderwerp van het debat, waarir.ee drie weken geleden een begin werd gemaakt, was de school-hervor- mïngswel van socialisten en liberalen. Dodelijk vermoeid gingen de algevaar digden, na de 53 artikelen van dc wet te hebben afgehandeld, huiswaarts. In de 125-jarige parlementaire geschie denis van België is nooit tevoren een zit ting van deze lengte gehouden. De lang' 'e bijeenkomst was lot nu toe die in 1935 over de devalutatie van dc franc. Da duur was toen 24 uur en 23 minuten. De tweede lozing van de wet in haar geheel zal. naar verwacht wordt. Maan. dag beginnen. Op Woensdag 8 Juni om 2 uur bracht mevrouw mr. E. M. KesperReckering, echtgenote van de commissaris der Ko ningin een bezoek aan de Bescherming Bevolking in Kring 6 Zuid-Holland te Ridderkerk. Op deze middag waren de ongeveer 50 dames van de Dienst Sociale Ver zorging (D.S.V.Bijeengekomen uit de gehele Kring. Verschillende dames hiel den een inleiding en daarna werd een demonstratie gegeven van de functionne- ring van een verzamelpost door DSV- personeel uit de gemeente Ridderkerk Na afloop werden in de Electro-can- tine te Slikkerveer verversingen aange boden. Hierbij maakte de voorzitter van de Kringraad Bescherming Bevolking mr. A. de Jong bekend, dat mevrouw Kespcr bereid was gevonden het be schermvrouwschap van de D.S.V. in Kring 6 wel te willen aanvaarden. In de maand Apnl kwamen in de Re sidentie 240 woningen gereed. Maar door onbewoonbaarverkiarmg. sloop en ver bouw werd de oude woningvoorraden iti April met 113 verminderd. In uitvoering w-aren in April 4989 woningen, bijna 3000 daarvan in de wijk Morgenstond. Gisterenmiddag wilde de bestuurder van een vrachtauto op de Schenkweg in Den Haag stoppen aan de rechter zijde van de rijbaan. Toen de wagen bijna stilstond viel dc driejarige G. D.. die aan deze weg woont, al spelende van het trottoir. De knaap kwam tegen het rechtervoorwiel van de auto, waar door hij een beenbreuk opliep. Gistermiddag om 3 uur stond de acht jarige J. C. R. van de Hoog Ruurio- straat op het Veluweplein te Den Haag te kijken naar het vissen. Op een ge geven moment viel hij te .valer. Een a-gent van politie sprong gekleed te water en wist de knaap te grijpen. Om standers trokken de agent en de jongen op de kant. De knaap ondervond geen nadelige gevolgen. Als gevolg van de uitbreiding van de bebouwing van Den Haag hebben be langrijke delen van de Eskamppolder sedert een geruim aantal jaren het ka rakter van polderland verloren. Gede puteerde Staten van Zuid-Holland ach ten het daarom gewenst, dat die delen m zoverre zij waterstaatkundig voor ge noemde polder van geen belang meer zijn. worden ontpolderd. Het gebied, dat daarvoor in aaitme.- kmg komt, beslaat een oppervlakte van ongeveer 115 ha. Zou dit gebied zonder meer buiten de poldergrens worden ge bracht. zo schrijven Gedeputeerde Sta ten aan Provinciale Staten, dan zou dit voor de verkleinde polder een aanmer kelijke verzwaring van lasten beteke nen. Het is naar de mening r.in Gede puteerde Staten dan ook billijk, dat van het tc ontpolderen gebied een lanis'e (Van onze Haag>c redacteur) i reden ter opening van de Jaarlijkse Het is de spaarbanken in Nederland vergadering vatj cioze bond tn het in 1354 uitxonderlijk goed gegaan. Een Kurhaus te Schevoningon.^ Er waren inlegoverschoi van bijna 200 millioen j B6G affiCvaaidi£cU*n van 157 ^paarban- gulden is een bedrag, dat in de anna- i ken o.a. de uuOdeur van rie Rifk?- len van de Nederlandse spaarbank- j poM>ptiai bank en aiiaero '^nodtgaer. bond nog niet is voorgekomen, met i die van hun bolrins^lolling bli]k gaven, uitzondering van het abnormale jaar Op voorste! van het honcivbcMuur van de geldzuivering. De groto stijging weui mr. Jaccp Dutnn. die van 1931 van het obligo brengt met zich mede, tot 1954 voorzitter aeweest tot ere- dai in ernstige mate gestreefd zal ha van de bonil gpiioemo. moeten worden naar verstorking van! Mr. an eter Bilt verklaarde m zijn de reserves. Dat is een reden ie meer rede dat do .-paai banken zich niet ver- f-TET twtntig-jarig bestaan van dc Vereniging tot Instandhouding van het Rotterdamsch Philharmonisch Or kest. is aanleiding gemorde-n tot een Kamermnziekavond gehouden in het Repetitiegebouw van het Rottertiamsch Philharmonisch Orkest. Medewerken den aan dit concert waren de sopraan Corry Bijster, de pianist Mannus Flip- sc en niet minder dan acht cellisten, t.tv. Samuel Brill. Jo Lessing. Johan v. Loo, P. J. Emmery, Sileain v. Ame- rongen, Erik Abas, Herman. Adèr en Barbara Verhey. Deze merkwaardige combinatie van zoveel cells bracht uiteraard een aantal weinig of niet bekende composities. Een Requiem voor drie celli en piano van Popper. Baehianas Brasileiras voor sopraan en 8 celli cn een Suite voor 4 eelli van Emanuel Moor. David Pop per, zelf cellist, heeft in zijn Requiem muziek geschreven, die dankbaar voor de instrumenten klinkt, maar voor de tweede helft van de vorige eeuw wel erg aan de conventionele kant is. Het stuk van Villa Lobos, een van de \yeinige Zuid-Amerikaanse componisten, die hier enige" bekendheid heeft gekre gen. heeft meer eigen karakter. Corry Buster heeft van dit lied. dat ten dele vocaliserend wordt voorgedragen, een bijzonder fraaie en artistieke vertolking gegeven. HET cellisten-ensemble (het geheel stond onder leiding van Ed. Flipset bestond goeddeels uit leerlingen van Samuel Brill. Het samenspel was zeer homogeen van klank en vormde oen fraai klinkende achtergrond voor de zang van de sopraan. Van minder betekenis bleek het cel listenkwartet van Emanuel Moor. De uitstekende voordracht van de vier cel listen in deze compositie was eigenlijk een betere zaak waardig. In het Bouwcentrum aan de Diergaar- de*ingel te Rotterdam is gistermiddag een nieuwe afdeling geopend, die 1» in gericht in opdracht van de Stichting Centrum Bouwen in Staal en de Stich ting Voorlichtingscentrum Stalen Ramen. Zoals bekend zijn in December 1954 de ze Stichtingen opgericht door de Verénl- grng van Construe tiewerkplaatson en de Vereniging van Metalen-Kamen fabri kanten. Bij de opening van dit „staalcentrum" waren de voorzitters van genoemde verenigingen, mc. C. T. de Vries Robbé en ir. M. Brnat en een aantal leden aanwezig. Deze belangrijke nieuwe afdeling be staat uit twee delen, n.L een algemeen deel, waar de typische eigenschappen van staalconstructies en van stalen ra men naar voren worden gebracht, even als de kwaliteitseisen, die er aan ge steld worden, en een deel. waar de be trokken fabrikanten hun producten en specialiteiten exposeren. Bovendien is er in de tentoonstelling een afzonderlijke afdeling voorlichting ingericht, waar al tijd een of meer deskundigen aanwezig zullen zijn. Zoals reeds ter gelegenheid van de op richting van de Stichting Centrum Bou wen in Staal in December is medege deeld, berust de voorlichting en de taak van dit centrum, evenals van het Voor lichtingscentrum Stalen Ramen op een groeiende documentatie van de interna tionale literatuur, op documentatie en analysering van belangrijke gebouwen, alsmede op een voortdurende samenwer king met de Commissie Research van de Vereniging van Constructie werkplaat sen en met de Commissie Kwaliteitsei sen van de Vereniging van Metalen Ra- menfabrikanten. Van groot belang is verder, dat de laatste jaren vruchtbare cntactert met de onderwijswereld tot stand zijn geko men. Als eerste resultaat hiervan kon men mededelen, dat het technisch on- ddrwijs in de toekomst meer aandacht zal gaan schonken aan staalconstructies en dat de leerprogramma's hiermede in overeenstemming zullen worden ge bracht. In de maand Februari besloot de ker keraad van de Hervormde gemeente te Loosduinen, wijkgemeente dorp. van de ongeveer dertig beurten die openvielen in de Dorpskerk door het in gebruik nemen van de nieuwe Adventkerk, er twintig toe te wijzen aan predikanten van de Gereformeerde bond in de Ne derlands Hervormde kerk. De in Loos- duinen bestaande Hervormde Getefor- meerde evangelisatie ging hiermede niet accoord en besloot door te gaan met de eigen samenkomsten. Het hoofd bestuur van de Gereformeerde Bond stelde zich wel achter het besluit van de kerkeraad. wijl het van oordeel was. dat er aanleiding is de kerkeraad ver trouwen te schenken, dat hij zal voor zien in de behoefte aan Gereformeetde prediking. Naar wij vernemen aal de kerkeraad zich vandaag richten tot de leden van de gemeente met het verzoek rie kerk diensten te bezoeken, wanneer zowel eigen als gastpredikanten voorgaan. &>Tfrü^ S VRAAGT: gH| met MULO- of HBS-diploma, pS Zij. die teven het praktijkdiploma Boekhouden en =Jr=; m.b.A. bezitten, hebben voorkeur. IH1 Leeftijd 24/27 jaar. g! Sollicitaties uitsluitend schriftelijk aan de Aid Personeekzaken. Postbus 567, Rotterdam. Een aantal kappers heeft gisteravond in dc Beatrixzaal van hel Groot- havdclsgeboww te Rotterdam, enkele coi//tires gepresenteerd, gespoeld met een ringage Moeite Color Reflets". Tegelijkertijd werd onder auspiciën van de JV.E.VQ.K. afdeling Rotterdam, en de Vereniging Technische Clubs v. h. Kappersbedrijf en verzorgd door Esnapolie, Amsterdam een demonstra tie gegeven door een Franse demon- stratice van het Parijse huis Gamier. Het was voor de vierde maal. dat het huis Garnier in Nederland een derge lijke avond belegde. De meest opmerkelijke coiffure was dat van de Rotterdamse kapper J. de Vree, die het haar een parlemoerachti- gc tint gaf door een spoeling met de producten van Garnier. Ook het model was iets aparts. Drie weken geleden lanceerde de bekende Parijse kapper Pierre Renée een kap sel onder de naam „Ponne du pin", vrij vertaald .Peer op een steeltje" en dal geïnspireerd is op een haardracht date rend 2800 jaar voor Christus. De heer De Vree heeft voor de aanwezigen dit kapsel ingelegd. De haren zijn bijna glad. Op het voorhoofd liggen enkele lokjes, terwijl het haar naar onderen enigszins wijd uitloopt. De spoeling geeft aan het haar meer accent. De kleur blijft er in en is niet afwasbaar. Garnier richt zich er speciaal op het dorre, zowel als het vette haar meer levendig te maken, de natuurlijke kleur dus meer te accentueren. Bij het openingsconcert van het Kur- zaalseizoen concerteert hot Residentie orkest onder leiding van William Stein berg, dirigent van het Symphony Or chestra van Pittsburgh (U.S.A.). Aan deze uitvoering, die tevens het begin van de Holland Festival concerten in Scheveningen vormt, wordt solistische medewerking verleend door Wolfgang Schneiderhan (viool). Het programma omvat dc 2de Symphonie van Schubert, het Vioolconcert van Brahms, „Grand Fête chez Capulet" van Berlioz en het Symphonie picture „Porgy and Bess" van Gershwin-Russell Bennett. Het Utrechtsch Stedelijk Orcnest geeft op Vrijdag 17 Juni het eerste concert van de Tsjaikowski-cyclus in de Kurzaal. Onder leiding van Paul Hupperts wor den uitgevoerd de Ouverture-fantaisie ..Romeo en Julia", het Vioolconcert en de 2de Symphonie in c kl. t. Solist is Herman Krebbers. In de nacht van Woensdag op Don derdag is ingebroken in de Koningin Emmaschool aan de Schalk Burgerstraat in Den Haag. Men kwam vermoedelijk binnen, door een niet afgesloten deur. Uit het bureau van het hoofd van de school werd een bedrag van jt 88 mee genomen. Dit geld was bestemd voor het schoolreisje. Na de pauze heeft Corry Buster do talrijke aanwezigen doen genieten van haar grote zangkunst in een drietal liederen van Duparc. een van Francks meest begaafde leerlingen. De zeer muzi kale en verzorgde begeleidingen door Martnus Flipse gaven de uitvoering van deze prachtige liederen nog een bijzon der cachet. Met de cello-sonate van Debussy, gespeeld door Samuel Bril! en Marinus Flipse. is deze kamermuziek avond besloten. Beide solisten hebben 'net enigszins bizarre en experimentele stuk. op voortreffelijke wijze voorge dragen. "ver de monetaire toestand van ons lar.d en dat zij ook rie .-paarbanken in haar regelingen betrekt De Nene: iar.dsch.e Bank zal een suenele houding betrach ten. Er zal geen oispeit-aï.e gevraagd behoeven te wor it'll voor (Widerhanir-e leningen aan instellingen waarvan het kapitaal geheel in handen is van over heidslichamen. De voorzitter achtte h"t verheugend dat de grote toeneming van het in- iegoverschot niet verkregen is door abnormaal hoge rente te vergoeden. Slecht- enkele spaarbanken hebbéii het advies, om de lente op eer. per- coinage lager dan drie te fixeren, niet opgevolgd. In de middagvergadering hield prof. mr. A. Pitlo. hoogleraar aan de Ge meentelijke Univer-itcit te Amsterdam een voordracht over rie betekenis van een nieuw burgerlijk wetboekvoor de spaarbanken. INDS de opening van de E 55 heb- ben meer dan 150 radio-amateurs in 25 verschillende landen al contact gehad met de Rariio-amateurzender die op het Maanlandschap in de ruimtevaartpaviljoens op de E 55 in Rotterdam js opgesteld. Die contac- Het 1230 tor. metende Nederlandse sleepschsp „Adrienne" is vanmorgen op de Waal tussen Druten en Dode- waard uit het roer geraakt en voer tengevolge daarvan te dicht langs de kabel van het pontveer Druten— Dodewaard. Het betreft hier een zgn. gierpont, die tussen de beide oevers heen en weer zwaait aan een kabel, welke bevestigd is aan een anker midden in de rivier. Boven water rust deze kabel in het midden van de stroom op een vijftal bootjes, de zgn. bochthaken. De Adrienne was het achterste vaartuig in een sleep van drie sche pen, die met een snelheid van acht kilometer per uur op weg was naar Bazel. Het achteraan het schip han gende anker van het sleepschip greep even bover. de waterlijn de staal draadkabel van de pont, die daar door brak. De pont lag op dat ogenblik aan de kant gemeerd, zodat persoonlijke on gevallen uitbleven. Hij zal echter op non-actief moeten blijven tot de kabel en de bochthaken die werden vernield, weer zijn hersteld. Het per sonenvervoer zal voorlopig per mo torboot geschieden. Zoals wij indertijd berichtten is het hotel „Vieux Doelen", gevestigd aan het Tournooiveld in Den Haag. in andere handen overgegaan. Thans is bekend ge- worden, dat het in de bedoeling ligt het hotel in Augustus of September te sluiten. Men wil het bouwwerk, waarvan de voorgevel op de Monumentenlijst staat, een andere bestemming geven na een ingrijpende verbouwing. Uitgaande van „De Kring." Vereniging voor schonen kunsten te Delft, wordt van gisteren af. gedurende de zomermaanden op Donderdagen een bescheiden verkoop tentoonstelling gehouden op het Agatha- plein. Gisteimorgen is hiermee gestart. Onder de kastanjebomen werd een voor deze gelegenheid wat „opgefleurde" marktkraam geplaatst, waarin aqarellen, tekeningen, enz. zijn geëxposeerd. Het zijn de producten van Dëlftst kunstenaars en hebben voor een groot deel de stad als onderwerp zodat vreemdelingen er zonder veel moeite een waardevol sou- venier kunnen vinden. De expositie is aangevuld met cnise artikelen (o.a. aar dewerk) van de '2.t,"hel centraal orgaan van „Scheppend Ambacht." Het feit In aanmerking genomen, dat aan de ze openluchtexposities nog geen publica- tits was gegeven, was de belangstelling op deze eerste dag niet onbevredigend. EXPERIMENT VAN DE RUBBERSTICHTING De Rubberstichting alhier heeft een nieuw materiaal ontwikkeld, dat in het Openluchttheater Zuiderpark te Den Haag voor het éérst werd gebruikt Het heet cerutex en is een mengsel van'latex en cement. Op de betonnen toneelvloer j?n. net theater is een halve centimeter dikke laag gestort. Van het weer zal het afhangen of het experiment slaagt. Wan neer de zon .te weinig medewerking ver leent by het haro worden van het ce ment zal men de laag weer moeten ver wijderen en het experiment herhalen in een periode, dat het theater een week lang niet zal worden gebruikt. Voor dit soort vloeren bestaat van de zijde van andere openluchttheaters grote belang stelling. ROTTERDAMSE TERMIJNMARKT RUWE LIJNOLIE IN TRANSITO S ®tn°terin« ('"f'ds per 100 kgj medege- mul B Commissiehandel v.h. T?,„ ?,f. „j?,0 se'1 d a a]Rotterdam 8 en 10 Juni. Juli 03.80, 83.80: September 94,10 94 10' November 94.10. 94.10: Januari 94— Omzet: geen zaken/contracten. ten worden tot stand gebracht door de 21-jarige Italiaan Adrian.) Gra- ziosi. die al zeven jaar in Nederland woont, in Leiden rechten studeer' maar tot 4 September de E 55 m de wereid-aether vertegenwoordigt Dagelijks komen bij de E 55 ont- vangstrapporien binnen van radioama teurs ove.r de gehele wereld die be. richten dat zij „de stem van de E 55" goed ontvangen hebben. De rapporten iz.g. Q S L.-kaarten) zijn afkomstig o.8. uit Itahe. Schotland. Engeland. Argen tinië, de Belgische Congo, Kenia. N'm- robi, Spanje en Australië. Zij worrier, weer beantwoord door „operator" Gra- ztosi door middel van eer. speciaal voor de ruimtevaar; van de E 55 ontworpen kaart, waarop de symbolen van de E 55. dc planeet Saturnus en een ruim- tevaartsehip zijn afgebeeld. 'j> Middags en 's avonds is de zender voortdurend in de aether en hy heeft over dc gehele wereld al zoveel bekend heid verworven onder de radio-ama teurs. dat velen van hen zelf de Maan zender van de E 55 al oproepen om nadere bijzonderheden te vernemen. Over en weer „vertellen" de radio amateurs elkaar dat er in Nederland een zeer bijzondere zender staat opge steld en dat de ontvangst vrijwel rond de gehele aardbol uitstekend is. Het is een zg.g. F.M.-zender. die over het ge heel genomen voor deze doeleinden be trekkelijk weinig wordt gebruikt. De an tenne bevindt zich vrij laag. de ste-kte van de zender is niet bijzonder groot, doch zij is zelfs nog tot diep in Afrika toe duidelijk te horen. Vooral Spanjaarden en Italianen pro beren voortdurend met de E 55-zender in contact te komen en zij roepen somi urenlang de letters PAnviiAGR-A op tot ook zij voor een kort gesprekje aar, de beurt komen. Bij het contact met een amateur ir. Carelsham (Zweden» riep deze gauw zijn uit 's-Gravenhage afkomstige Ne derlandse vrouw en schoonzusje da', daar logeerde, bij het zendertje en er volgde uiteraard een zeer geanimeerd gesprek over de E 55. Voor dc radio-amateurs aan de rand van de Sahara bleek de E 55-zendft" osk al geen onbekende te zijn. want zij hid den er inmiddels al van andere ama teurs uit de Belgische Congo over ge hoord. Nederlandse radio-amateurs kunnen nauwelijks verbinding krijgen met de E 55-zender, omdat deze vrijwel ona.- gebroken mot radio-amateurs in andere werelddelen in contact is. BERKEL BN RODENRIJS. 27 Mel 1SS5. Rozen: mad. ofinan 5029. red better urn's 322.80. pcehtold 81—2.50, rosalandls briar cliff 482.P. v. Aalsmeer 1—3,», Souvenir 582.30, white swan 3.30; anemo nen 6—31, anjers' p. s. 5—22. papasersU—2«. piretrum 11—38 lufsmen 2225, ester read 78—77. pioenen 90—1.10. iris 18—90. lathyrus 20—73, lelie per kelk 6—23, lelie per t»k 23—29, margrieten 1125. Groenten. Kaskomkommers A 3237. B 2' —28. C 20—24, bloemloool A 12-4-1, B 10—». natuursla A 250—560. B 250 p. 100 stuks, tomaten export A 871.04. B 7892. C 78— 1.01. CC 5R73 platgiaskoink. A 2534, 19—28 en C 14-124 p. too st. torn, binnenland A 71—84, B 71—84. C 61—67. CC 46—48 P- 100 kg. andijvie 21—37, spinazie 9—10. atam- prlr.sessen 260. slavellen 1124 p. 100 kgj rabarber 5 p. 100 kg. kromme komkom»') 22—36 p. 100 kg. snijbonen 2.10—2.30. pef" 3842 p, 100 bos. postelein 4—8, komk- stek 17—25. VISSERIJBER1CHT SCHEVENIN'GFN 's-Gravenhage, 10 Juni. Vangstber. van hedenmorgen utl zee: Sen 8750 k, 200-s. 195—7, 341—35 402—15. 412—45, 36—12. 229— 50, 339—30. 53—4. 104—19, 332—7, 39—70. utl veertig netten, 4—15. 7518. 57 nog 100 mul. 181—30 199—17, 32—8. 49—7, 99 nog 160 mijl. 132—22. 133—30, 233—4, 247—15, 285—18. 5-3. 25—24 30—11. 35-12, 69 nog 170 mill, 84-20 130—10. 210—20, 248—34 249—15, 250—60, 237 »15, 21275, met verttg netten, 3Ü9— 36—11, 107—14. 353 nog 150 mijl. 223—35, 314 —10. 79—7, 141—14, 186—9, 284 nog oertig mill, 4614. 50 geen vangst, 6314, 84—IL 726, 89 geen vangst 10310, 1162. 1— nog 200 mijl, 124—7. 212—25. 275—33, 3-6. 14—10. 121—50. 302—35, 325—9, 333—35. Binnen te Scheveningen: Sch 159—450 k. van zes schepen; 310—300 k. van tien iche- pen; 262250 k. van negen schepen; 234— 220 k. van vijf schepen. Aan de markt kwamen heden met verse vis de trawllogger Sch 120 met f 8.000.—- Voorts 1 kotter en 11 kuslvissers ma' 111 totaal f 17.660.—. Met verse haring kwamen aan de markt de loggers Sch 310 met f 2.080. Sch 262 met f 1.500.— en Sch 254 met f 1.500.—. VLAARDINGEN VI 14—a k„ 29—10 53—38. 58—14, 81—1'. 71—40. 40—38, 83—1, 88—25 89—17, 9713. 112—18. 114—25, 115—25, 1321-22, 166 nog 123 mijl, 190—14, 196—25, 199—1, 200—17. ,-,i)

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2