Interessante openbare lessen in de Technische School VADERDAG Merwede versloeg Rotterdam in een spannende wedstrijd Nederlandse wegenwachten naar Engeland Orgelconcert door Jacq. P. Bekkers Eerste paal voor Chr. MMS geslagen Jeugdgemeenteraad besprak weer tal van interessante zaken 1KUUW Donderdag 16 Juni l95o SCHIEDAM Straks huisvesting voor 700 leerlingen Voor de eerste maal, sinds anderhalf jaar geleden de Tech nische School te Schiedam haar imposante en toch vrolijk lichte nieuwe gebouw aan de Burg. van Haarenlaan betrok, heeft het be stuur op twee navolgende dagen openbare lessen uitgeschreven, te houden zowel 's middags als 's avonds. Bestond er reeds op de eerste middag, zo vertelde ons de directeur, de heer J. Pulleman, veel belangstelling, 's avonds kon men „over de hoofden lopen". Geen voorrang verlrend Snoepgoed ontvreemd Christen Vrouwenbond Meer gespaard in Mei Voetbaltournooi CJ.M.V „Harmonie" geeft concert Burgerlijke Stand van Rotterdam Zaterdag 9 Juli elfde K.W.-mars te Schiedam Advertentie 19 JUNI vulpenballpoint 4 klearenpotlood In Zuid In Noord ir In West In KraHngen In Blij dorp In Centrum En De Vnlpenhoek In en om de korf De wedstrijd VLAARDIJNGEJN Sportweek S.B.v.L.O. begint morgen Geen oecumenisch avondgebed in Juli en Augustus Koninklijke medaille voor baas H. van Os Burgerlijke stand van Schiedam Ds. W. Glashouwer over „De moderne dans" Nieuwe voorzitter „Orpheus' njdens een Dinsdagavond gehouden vergadering is de heer J. v. d. Bergh ge kozen tot voorzitter van de Vlaardingse Mannenzangvereniging Orpheus, in de vacature die was ontstaan door het over lijden van de heer Paauw. Het bestuur, waarin ook nog een vacature te vervul len was in de plaats van de heer Rans- huijsen. werd aangevuld door de ver kiezing van de beren J. Berkhout en K. van Roon. Zwaluwen-Hermes DVS 2-3 Burgerlijke stand van Vlaardingen ISa de rust MAASSLUIS Excelsior-nieuws Zaterdag winkelen' tot tien uur Laatste Nieuws De Heilige Stoel heeft vandaag de Argentijnse rcgering-Pcrón in de ban gedaan. Chris Fransen overleden Huizenveiling Wegenwachtparade in Londen Twaalftal Zuid-Holland-Z samengesteld Vismarkt Rotterdam Maistermijnnotering sserijberichten „Uitbreidingsplan Honderd en Tien Morgen" te Hillegersberg Loodgieter veroordeeld tot zes maanden Jubileum J. Groenendijk Jongen vanschommel gevallen De opzet van de lessen is heel een voudig gehouden. Men beoogde geen show te geven, maar een inzicht aan de ouders te verschaffen hoe de jongens normaal op school werken. Achtereen volgens voert de uitgezette wandeling door de instrumentmakerij, de bankwer- kerij. de smederij plus plaatwerkerij, de afdeling automontage, het gymnastiek lokaal en de cantine, beide dienstbaar tot het fit houden van het lichaam. Daarna gaat de excursie door de meu belmakerij, de afdeling machinale hout bewerking, de timmer-afdeling, de elec- trotechnische afdeling en de fleurige lokaliteit voor de schilders. Dat door de leerlingen heel wat gepresteerd wordt, bewijst een bezoek aan de directeurs kamer. die tevens als bestuurskamer voor de directie dient. Het gehele meu bilair, zowel het magistrale bureau als de enorme conferentietafel is door de leer lingen vervaardigd en het kan de toets der critiek ten volle doorstaan. Momen teel wordt met ijver gewerkt aan de in richting plus wandbetimmering van de leraarskamer. Het is in de korte tijd. dat de school in het nieuwe gebouw is onder gebracht. wel gebleken dat de goede in richting en de prettige ruime lokalen het onderwijs gunstig beïnvloeden. Mo menteel telt de dagschool 800 leerlingen en de avondschool zelfs 800. De avond school heeft een cursusduur van een half jaar, behalve de cursus V.M.T.O. die tien maanden loopt Inmiddels lijn d» uitbreidingsplannen reeds goedgekeurd en ial met hel bij bouwen van theorielokalen, een aparte raontagetaal en meelkamer voor de elec- triciteit en een grote bouwloods, waer men xo veel mogelijk bel „buiten-wer ken" benaderen wil, worden begonnen. Zo mogelijk sal in carré-vorm worden gebouwd, en kan men volgend jaar bii het begin van de nieuwe cursus gereed rijn om 700 leerlingen te huisvesten, een capacileilsvermeerdering dus van 200 leerlingen. Dat zo spoedig met uitbreiding wordt begonnen vindt zijn oorzaak in het feit. dat deze school aanvankelijk groter was opgezet maar kleiner uitgevoerd, .aller eerst in verband met de beschikbare middelen, als ook wegens de verwachte bouw van twee confessionelescholen. Bovendien ligt het in de bedoeling het aantal leerjaren, dat thans twee bedraagt, uit te breiden tot drie en voor sommige vakken zelfs tot vier jaren. Voorts zal men ook meer aandacht gaan schenken aan de algemene ontwikkeling van de leerlingen en' liggen er ook plannen klaar om te komen tot een dag-V.M.T.O. Bedoe ling is ook om het z.g. partieel onder wijs uit te breiden, waardoor jongens die reeds in de practijk werkzaam zijn, één dag per week de lessen kunnen vol gen, wat momenteel reeds het geval is bij de automonteurs. Een verschuiving dus van het avond-onderwijs naar het dag-onderwijs. Mede door deze uitbrei dingen hoopt men het doorstromen van de leerlingen naar verdere onderwijs instellingen te bevorderen. Van de zijde van het bedrijfsleven, en dat niet alleen vanuit de eigen woonplaats, ontvangt de óp de Vlaardingerdijk te Schiedam geen ^waardt- voorrang verleende aan de 19-jarige wiel- aam rijder R. P. van W. uit Schiedam, ont stond een aanrijding. De wielrijder viel en bekwam een hersenschudding en schaafwonden. De G.G. en G.D. behan delde de jongeman en vervoerde hem naar huis. Doordat de bestuurder A. H. van een personenauto gisteravond om half tien Ongewenste gasten hebben zich dezer dagen toegang verschaft tot de keet bij de rijwielstalling der Gemeentelijke Zweminrichting aan de West-Franken- landaedfjk te Schiedam. Zij ontvreemdden enig snoepgoed. Ook de laatste vergadering van de Ned. Christen Vrouwenbond te Schie dam in dit seizoen was weer druk be zocht. Ruim 160 dames vulden de grote zaal van het Jeugdhuis. Nadat de pru dente, mejuffrouw J. de Vries, de bij eenkomst op de gebruikelijke wijze had geopend en de huishoudelijke zaken wa ren afgedaan, volgden de huishoudelijke zaken. Het voorlichtingsbureau van de Voedingsraad vertoonde al, de film: „Goede voeding", die na de pauze draai de. Daarvóór kregen de dames een brede -uiteenzetting over de bereiding der spij- a<-A, him noodzaak, functie, samenstelling enz, Het inleg-over5chot van de Spaarbank anno 1820 te Schiedam over de maand Mei bedroeg 146.514.14, waardoor het totale spaartegoed steeg tot 16.417.351,73, verdeeld over 40637 rekeningen. In dit totaal zijn 6154 rekeningen van jeugdige spaarders begrepen. Het totale tegoed van deze groep inleggers bedraagt 87.782,13. In de bedrijven werd in Mei Ivo» 8.T73,gespaard, aan huls werd door de Afhaaldienst ontvangen 49.382,— en met gpaarbusjes werd gespaard 9.187.17. Op de scholen weraen in Mei l»5o 'spaarzegels verkocht voor een waarde van 4.362,90. Al deze cijfers zijn beduidend hoger dan die van Mei 1954. De belegging van het spaartegoed was eind Mei 1955 als volgt te specificeren: in effecten 9.177.833.39, in ondernandse leningen 5.745.164,72. in hypotheken 2.307.887,50. De liquide middelen bedroegen ultimo Mei 1955 1.981.584.58. Zaterdag 18 Juni wordt net jaarlijkse voetbaltournooi gehouden voor de jon gensclubs van de C.J.M.V. op het terrein van de sportvereniging „D.H.S.Schie- damseweg te Kethel. Aanvang twee uur. Het tamboers- en pijperskorps „Harmo nie" te Schiedam geeft Zaterdagavond om acht uur een concert in de Plantage. Het korps zal een gevarieerd programma uitvoeren, waaraan ook Jong Harmonie medewerkt. GESLAAGDEN KWEEKSCHOOL MET DEN BIJBEL Aan de Kweekschool met den Bijbel aan het Aelbrechtsplein 10 slaagden voor de onderwijzersakte de dames M. Blok uit Schiedam. M de Graaf uit Nieuwerkerk a.d, IJssel. J. Kamphorst uit Vlaardingen, M Klok. Gouda. A. Kuhler, Rotterdam en J. v. d. Spek uit Maassluis. ring. Terecht is de heer Fulleman dan ook tevreden over de nieuwe behuizing. Een jaarlijks terugkerend wandelfes tijn te Schiedam is de bekende Konin gin WUhelmina Mars, uitgeschreven door vendel Sehiedam van de Bona van Chr. Oranje Jeugd Verenigingen „Oranje Garde" onder auspiciën van de Ned. Chr. Wandelsport Bond. Zaterdag 9 Juli wordt deze mars weer gehouden. Wandelaars kunnen inschrijven voor de 12, 18 en 30 km-mars. De or ganisatoren verwachten dit jaar weer 4000 wandelaars aan de start. Direct na de start zal het wandelle- gioen op de Grote Markt defileren voor het erecomité. dat zich onder leiding van burgemeester J. W. Peek van Schie dam op het bordes van het stadhuis zal hebben opgesteld. Na het défilé ont vangt het gemeentebestuur het ere-comi- té en de organisatoren. Voor deelname aan deze elfde^ K. vv mars kan men zich opgeven bij: de penningmeester Oranje Garde Schie dam, Vlaardingerdijk 331 b, Schiedam. VOOR het orgelconcert, dat Jacq. P. Bekkers gisteravond in de Grote Kerk te Schiedam gaf, bestond vrij veel belangstelling. Misschien had de samen stelling van het programma wel invloed op het aantal bezoekers. Uitsluitend algemeen bekende werken van. Bach, Handel, Mendelssohn en Franck zyn door Bekkers ten gehore gebracht, wij hoorden de Toccata en Fuga in d. kl. en het wondermooie koraalvoorspel «Nun komm' der Heiden Heiland" van Bacn, Concert in F van Handel, de 5e Sonate met de Variaties op ..Het Gebed des Heren" van Mendelssohn en Prelude, Fugue et Variation van César Franck. De werken van Bach klonken uitstekend. Het Concert van Handel voldeed iets minder. Vooral het laatste deel (dat ook als slot van een fluit-sonate van Han del voorkomt) was wat zwaar en moei zaam van beweging. Misschien voldoet deze Gigue beter zonder pedaal en met een lichtere registratie. In de Sonate van Mendelssohn en in Franeks Prelude, Fugue et Variation gaf Bekkers technisch knap spel te horen. Slechts werd het Prélude in een naar onze smaak te snel tempo ingezet. Grote bedrevenheid in de improvisatiekunst toonde de concert gever in zijn fantasie over de melodie van Gez. 178 „Ruwe stormen mogen woeden", waarmee dit concert werd besloten. Het aan de eerste koraalregel ontleende thema werd consequent vol gehouden en op fraaie wijze verwerd. U DOET HEM EEN GROOT GENOEGEN MET EEN of Geef echter hfj voorkeur een MERK-PEN of 4 KLEUREN- POTLOOD als geschenk! In onderstaande speciaalzaken i« U verzekerd van: O Ruime sortering, Volledige garantie Prima service Klefter's Boekhandel ,J>t Vul penspecialist", Goereesestr. Sh, Tel. 73818. r ra. L. J. van Gendcren, Groene C" Hilledijk 214. Tel. 73107. Noorder Vulpenmagazljn R. D. van Kooy, Bergweg 207b t/ö Zaagmolenstraat, Tel. 46623. Het Wester Vulpenhuis, Van Leordam's Kantoorboekhandel, Schiedamseweg 41. Tel, 35835, Sacré Kantoorboekhandel Oudedljk 157, Tel. 24362. Vulpenmxgazijn C. van *t Hoff. Statenweg 102. Tel. 45559. Vulpenmagaxlin Fa Alb. Heljer- mans. Conradstraat 20 (Groot handelsgebouw) Tel. 23712. Tiendstraat 15a, Tel. 30328. In een weliswaar af en toe spannende, doch in vrij laag tempo gespeelde wedstrijd hebben de vertegenwoordigende twaalftallen van Rotterdam en Dordrecht en omgeving eikaar gisteravond bekampt. Op liet voor een dergelijke ontmoeting bij uitstek geschikte, gezellige terrein aan de Fatersweg te Dordrecht zagen wij twee ploegen aan het werk, waarvan de keuzecommissies bij voorbaat wisten, dat hel niet de sterkste teams waren, die in het veld konden worden gebracht. Beide commissies streven naar een zo groot mogelijke spreiding bij de samen stelling der twaalftallen, hetgeen uiteraard zijn stempel drukt op de prestaties. Bovendien wij schreven hierover reeds eerder zijn er in de CKB wei nig spelers te vinden die de juiste spel- opvatting bezitten. Te veel zien we bijv. in de aanvalsvakken de beide heren aan de lijn opereren, terwijl de twee dames onder de korf als aangeefma- chines fungeren. Een uitzondering hierop vormde gis teravond het „Rotterdam-Zuid"-vak, be staande uit de dames De Gelder en Ver schoor en de heren T. van Es en D. Schotvanger. Wij hebben genoten van hun vlotte combinaties in de eerste aan val en het door D. Schotvanger ge scoorde doelpunt was een direct ge volg van hun verrassende speelwijze. Dit vak bleek trouwens ook in de ver dediging en het middenvak uitstekend voor zijn taak berekend. Bij Merwede had men de gevaarlijke Vriendenschaar-aanval van Deventer de Bruin gesplitst, hetgeen dit vak aan kracht deed inboeten, doch voor de overige vakken een versterking bleek. Over het wedstrijdverloop het volgen de. Nadat Merwede de toss gewonnen had nam Rotterdam de uitworp. Al direct blijkt de Rotterdamse aanval zeer ge vaarlijk, We zien enkele fraaie door braken van Mej. de Gelder, waarvan er dedigen en onderscheppen van de dames Blaak en Mudde. Rotterdam is sterker over de gehele linie. Het samenspel vlot be'er. terwijl het plaatsen bij het in Vrn-Hdenschaar- tenue gestoken Merw ede-twaalftal be paald zwak is. Toch is het Merwede. dat na 10 min. spelen tegen de verhouding in het eerst scoort. Door een uitwerkings- fout in de Rotterdamse verdediging krijgt J. van Bruchem onverwachts op 2 m afstand van de korf in vrije schietpo sitie de bal toegespeeld en doelpunt (1——0). Na 19 min. heeft de Rotterdamse aan val succes wanneer D. Schotvanger, na een vlotte combinatie een schot van T. van Es van achter de kort vóór de paal opvangt en. zijn verdediger achter zich wetend, hiervan handig profiteert (1 Na de vakwisseling vertoont de strijd een geheel ander beeld. De beide aan valsvakken blijken minder in hun mars te hebben. Eerlijkheidshalve dient ge zegd te worden, dat de beide verdedi gingen in een goede vorm blijken te zijn, zodat de aanvallers de grootste moeite hebben om zich vrij te spelen. Rotterdam heeft nu een grote veld- meerderheid en we zien het opvallend goede spel van mej. Molendijk en ge nieten van het toch altijd spectaculaire middenvakken van Hans Schotvanger. Dit overwicht weet mej. Molendijk na Dc voorzitter van de vereniging van Middelbaar Onderwijs. Handcis Onder wijs. Voorberijdend Hoger Onderwijs op G.G te Rotterdam dr. J. H. Landwehr heeft met het slaan «n de eerste paal een begin gemaakt met dc bomvp van een moderne Chr Middelbare Meisjes school. Dit nieuwe complex, dat ontworpen is door architect M. Lockhorst. zal ver rijzen aan de kop van de Heenrraadsin- gel bij de Essenburgsingcl. waar men een riant uitzicht heeft. Bovendien mondt de nieuwe tunnel uit bij de school. Nadat de heer Landwehr in aanwezig heid van vele belangstellenden de plech tigheid verricht had. volgde een ont- vnnst in de leraarskamei van de Chr. H.B.S. aan het Henegouwerplein. Dr. Landwehr bracht dank aan de ge, meente Rotterdam en aan de architect Hij wenste de directrice, mej. dr. E. M. Bavinek en de leraren geluk alsmede de leden van de Bouwcommissie de he ren P. A. Goudappel en ir. A. Vermev- den. Spreker memoreerde de vele vertra gingen en moeilijkheden die zich voor deden alvorens tot de bouw kon worden overgegaan Hij besloot met de wens uit te spre ken. dat de bouw van de Chr. M.M.S. spoedig voltooid zal zijn. één in een doelpunt ressorteert, hetwelk,25 min. spelen uit te drukken in een echter terecht door scheidsrechter Van Wijnen wegens „lopen" wordt afgekeurd. Aan de andere zijde wil het aanvanke lijk niet vlotten. De combinaties lopen dikwijls vast, mede door het goede ver- Aangifte geboren: A. J. Tichelaar van den Heuvel z; J. Blonk—Dijkshoorn z- J. D. van der Marei—van der Spek R. H. E. van der Kampt-ter Morsche z;' G. Weber—van Kuik z; H. Zwarts— Vooijs d; Chr. Leeflang—van de Pol der d; A. M. M Garnier-van Haar lem z; J. Visser-Bredebachg d, H P. den Breeje—Kruijne d; A. C. Arts- Timmermans d; C. E. Snijders Lako d; J. Chr. M. Pols—de Bot z; A. La gendijkVeerkamp d; W. E. Looijen Leeman z: T. Petterson-Brummgs z C. E. Warmer—Ponsioen z: J- E. v. HeUemons—Wester veld d; M. Lunen burgKiekens d; P. HeatóHait d. C. M. L. Tolenaarsde Pauw z; A. Rottier—Osnabrugge z; .C' Groot—van Lertt Z? E-Aangifte overiedenL. M- Kool. vrouw van J. F. Doornbos 08 J.: A. M. Bosch, vrouw van N. J Christiaanse 63 j« j Förrer man van A. Verkerk 69 j: Th. J. Consent, vr. geh. gew. met J J. van Suchtelen van de Ha are 73 j. J de Melker, man, geh. gew. met C, Dahrs 69 j; J- Koks, vrouw van W. P®Xsn 64 j- W. P. Ploegman, vrouw a Kawsw 11 J; H. Th van Driel. man. geh. gew met S Hofland 79 j, w van Dalen, man van M. s. c. ts.v kèl 53 i- A C. van Hoff'«n, vrouw van M Dröke '56 j: M. B. Ph. Niesingh, ongeh vrouw 11 j; P. G. Mangelaars, zoon 8 j. Het blijkt nog bijzonder moeilijk een debat werkelijk te doen leven, spranke lend, beknopt maar raak te doen zijn. Dat hebben wfj opnieuw gevoeld tijdens een gisteravond gehouden vergadering van de jeugdgemeenteraad van Vlaardin gen. De vergadering was veel aardiger en interessanter dan de vorige, maar ze dreigde toch te verzanden over kleinig heden. die niet fundamenteel met het besproken probleem le maken hebben. Men had gisteren het grote voordeel in dé verdediger een kundig en scherp man te hebben: wethouder "Weststrate. die herhaalde malen met „dieptepasses" voorbeelden gaf van echt debat. In de eerste plaats werd gesproken over een ingekomen stuk: waarom niet meer in de parken één uur na zons ondergang. Veel te spreken was er niet, immers in de nieuwe Algemene Politie verordening enige maanden geleden door de gemeenteraad aangenomen komt het verbod niet meer voor! Een andere brief kwam van een zeilvereniging en gaf aan leiding tot pleidooien voor de watersport. Zoals te verwachten viel deed de stadsbusdienst, waarvan de instelling werd voorgesteld, heel wat stof opwaaien, temeer waar men er een gemeentelijke instelling van wilde maken. Slechts de P.v.d.A.-ïractie was hier niet tegen, het geen niet wilde zeggen, dat deze frac tie zich buiten het debat hield: de heer Bakker somde vier punten op waaruit moest blijken, dat de R.E.T, in service tekort schoot; zijn fractie-voorzitter Roo- denburg bleek evenwel een geheel an dere mening toegedaan. De heer Dors man (v.v.d.) wilde particuliere exploi tatie, hetgeen hij in een voorstel neer legde. de heer Hoogland (a.r.) voelde meer voor een „gemengd bedrijf", het geen ook de uiterste concessie van de verdediger was. Na het debat werd toch het voorstel-Dorsman aangenomen, alleen de P.v.d.A.-fractie stemde tegen. De Sportweek van de Schiedamse Bond van Lichamelijke Oefening wordt mor genavond om half acht In de Plantage te Schiedam geopend. De verenigingen, die eerste steentjes bijdragen aan het wel slagen van deze Sportweek, zijn de Schle- dam se gymnastiek- en muziekveremgin- geJim Zij zullen een uitgebreid en gevarieerd programma uitvoeren onder leiding van de heer G. J. W. .Brand. Vrijwel alle takken van. gymnastiek zullen door de jongens en meisjes worden beoefena. Spectaculaire nummers vormen het ring2vvaaien van de dames, ^et boog brugturnen van de heren en de rhytmi- sche gymnastiek. Na de uitvoering vertrekt van Plein- Eendracht omstreeks kwart voor tien een grote fakkeloptocht, waaraan tal van ver enigingen zullen deelnemen. Meer 1500 gymnasten zullen in deze lichlstoet meelopen. De route van de optocht is als V°Tuinlaan, langs S.G-gebouwtje Lan ge Nieuwstraat Gerril Verboonstraal Koemarkt Lange Haven Z.2. Appelmarktbrug Appelmarkt rechts af over de Hoogstraat Koemarkt Broersvest naar Emma Plantsoen, alwaar de stoet zal worden ontbonden. Men schrijlt ons: In verband niet de tijdelijke afwezigheid van de meeste pre dikanten en vele gemeenteleden gedu rende de vacantiemaanden Juli en Augus tus heeft de Oecumenische Raad van Kerken besloten, gedurende deze beide maanden geen Avondgebed te doen hou- eerste Oecumenische Avondgebed in de Lutherse Kerk te Schiedam na de vacantie zal worden gehouden op Zater dag 3 September. Overwogen wordt, het avondgebed vanaf aie datum wekelijks te doen houden. Het iaatste Avondgebed voor de vacan- tieperiode vindt plaats Zaterdag 18 Juni om half acht in de Lutherse kerk en wordt geieid door dr. H. J. Jaanus, Luthers predikant te Rotterdam en consulent der vacante Schiedamse gemeente. De heer Hendrik van Os, baas op de Machinefabriek Griffijn N.V. te Vlaar dingen had gisteren een onvergetelijke dag. Bij de viering van zijn veertig-jarig jubileum werd hem namelijk niet alleen een grootse hulde gebracht maar ook ar riveerde de burgemeester nog in de loop van de ochtend de verblijdende mede deling. dat het H.M. de Koningin haa behaagd de jubilaris te eren met de medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke medaille mr. Heusdens de heer Van Os op de borst speldde. „Onderscheidingen worden verleend aan hen die zich bijzonder verdienstelijk maken", zei de burgemeester in zijn toe spraak, „dan heeft baas Van Os haar volkomen verdiend, want bii is een be trouwbaar man op een verantwoorde lijke positie". Ir. A. Hoogendijk Jzn. haal de enige herinneringen op en wees vooral op de belangrijke diensten die de jubi laris tijdens -de oorlog had mogen verrich ten. Hij overhandigde een cadeau onder couvert, terwijl mevrouw Van Os nog een bloemenhulde aangeboden kreeg. Ge lukwensen namens kantoor- en fabrieks- personeel werden aangeboden door de heer J. Starre. Hurgpmeester mr, J. Heusdens speldt jubilaris H. re» Os de koninklijke onderscheiding op de borit. Geboren: Lena, d. van A- Kool en A. Heijboer; Helena, d. van E. Bobbe en G- M. Wasman: Marianne, d. van W. Westerbroek eu Ch. W. van Hoek. Overleden: J. v. d. Most, 56 j. „Men kan Li Vlaardingen ruiken hoe de wind waait", zei Fop den Boer (a.r.) sprekende over de luchtverontreiniging. Inderdaad is de luchtverontreiniging een ernstig probleem, dat werd ook zo door de heer Weststrate gesteld en bleek uit de ernst waarmee erover gesproken werd. In het algemeen waren de leden van de raad wel Voor het instellen van een commissie, maar daarbij werd voor opgesteld, dat eerst de noodzakelijkheid moest zijn aangetoond en dan nog drong men er met veel nadruk op aan, dat het tot een nauwe samenwerking zou komen met de commissie Bodem Water Lucht in Rotterdam, want het mag onder geen voorwaarde tot versnippering komen. De heer Weststrate is grondig op de zaak ingegaan, opsommende de gevaar lijke gassen en hun eigenaardige ge dragingen, hun uitwerking en zelfs het gevaar dat veroorzaakt wordt door con centratie van gassen. De interpellatie van de fractieleiders over het dempen van de Oude Haven is een volledige overwinning voor de verdediger geworden, die sterke motie ven bleek te kunnen aanvoeren Voor handhaving van de bestaande toestand. Naar wij vernemen zal ds. W. Glas houwer in de Hervormde Zondagsbode in één of meer artikelen nader terug komen op „De moderne dans", mede naar aanleiding van het gesprek, dat hij kort geleden hierover leidde voor een aantal leden van de Vlaardingse C.J.M.V./ C.J.V.F. „Liefde en Vrede". Wij maken hiervan melding, omdat tot onze spijt in ons verslag over het laatstgenoemde ge sprek enige onjuistheden waren geslo pen, die wellicht een verkeerde indruk zouden kunnen gewekt hebben. ,De eerste wedstrijd in de nederlaag- serie is geëindigd in een kleine overwin ning voor de gasten, die gezien het ver toonde spel niet onverdiend mag ge noemd worden. De wedstrijd stond op een behoorlijk peil en de partijen waren in het algemeen goed tegen elkaar op gewassen. De eerste helft was de interessantste. Zwaluwen boekte hierin het eerste suc ces. Na een mislukt schot van Vogler kwam de bal bij Hoogerboord. die zich geen ogenblik bedacht en hard inkogel de. De bezoekers kwamen nu meer en meer los en Lammers in het Zwaluwen- doel moest er dikwijls aan te pas komen Hij verrichtte daarbij telkens uitstekend werk en het was daarom jammer, dat hij zich een keer liet verrassen bij een niet al te lastig schot. Rust 11. Nadat het Hermes-doel aan een groot gevaar was ontsnapt, waren het toch de bezoekers, die de leiding veroverden. De Schiedammers ontketenden daarop een hevig offensief, hetgeen ten slotte een derde doelpunt opleverde. Ook Zwalu wen kreeg nog verscheidene goede kan sen, maar het beslissende schot ontbrak. Uit een strafschop wegens hands ver kleinde v. d. Weyden de achterstand echter tot 23. De zwart-witten bleven daarna sterker, maar zij konden het niet meer tot de gelijkmaker brengen. Geboren: Arie. z. van A. van Noort en G. F. Hagestein: Margretbe Louise, d. van L. Vons en M. W. Don. Overleden: A. Heckhoff 74 j.. echtgen, van J. F. den Boestert; J. Steens, 75 j. wed. van J. Remmerswaal; J, Steehou wer 79 j. echtg. van N. S. Velders; J, van Prooijen 71 j. wed. van A. J. van Gameren. Gehuwd: J. G. M. Thomassen tfl j. en H. J. Lens 20 j.; A. C. Stam 26 j. en J. van der Vaart 24 j.; K. Nicuwstra- ten 31 j. en M. G. L. Smallegange 24 j.; S. van Vliet 29 j. en M. J. van der Kruit 24 j. Ondertrouwd: M. H. Meijer 24 j. en H. de Krieger 22 j.; H. Jongbloed 33 j. en. G- J. van Buuren 31 j.; F. Pruijssers 24 j. en A. H. Barendregt 24 j.; M. Geerlings 27 j. en A. Vrijenhoek 26 j. P. H. van Dop 25 j. en J. C. de Vries 30 j.; C. de Jong 24 j. en W. A. van Hoeven 19 j.; J. J. Geluk 27 j. en A. E. Kamp 24 j.; L. C. Reedijk 23 j. en H. Bruin 19 j.; D. van Heusden 24 j. en I. Ch. Geudeke 21 j.; J, J. Muis 37 j. en G. M. Spanjersberg 35 j.; H. G. A. Naastepad 30 j. en A. J. Majoor 28 j. doelpunt door met een zeer fraaie door loopbal te scoren (121. Dezelfde speelster heeft 10 min. later weer succes, doch ziet dit doelpunt we gens „lopen" afgekeurd. Met deze stand breekt de rust aan. En het heeft er de stfhijn van. dat deze pauze de spelers goed gedaan heeft. In een hoog tempo wordt nu gespeeld De partijen wegen thans volledig tegen elkaar op. en het is Henk de Bruin, die in de 6e min. van de tweede helft met een zeer fraaie trekbal voor Merwede weet te doelpunten(22). De spanning neemt toe. doch het tem po zakt evenredig. De Merwede-aanval is wat gevaarlijker dan de Rotterdamse. De nog altijd snelle en handige Diefen bach weer meerdere maien zijn tegen stander te'passeren doch zijn schot faalt. Aan de andere kant zien we enkele razendsnelle doorlocpballen van Hans Schotvanger die beter lot verdienen. Na ongeveer 18 min. spelen in de tweede helft ziet mej. De Ruiter kans voor Merwede te scoren (3—2) De Rotterdammers zetten alle zeilen bij om een alleszins verdiend gelijk spei te forceren en de kans hiervoor schijnt aanwezig, wanneer Hans Schotvange.r kort voor het einde een strafworp krijgt toegewezen. Hij mist echter en met Rotterdam in de aanval eindigt deze. in prima verstandhouding gespeelde, goed geleide wedstrijd. Een gelijk spel zou naar onze mening de krachtsver houding beter hebben weergegeven. De opstellingen waren: Merwede: aanval: dames D. Hessels en C. v. Bruchem, heren P. v. Deven ter en J. v. Bruchem: midden: dames N. de Ruiter en J. Baksv. Houwc- lingen. heren Vermeer en Diefenbach; verdediging: dames G. Boon—de Jong en Grüteke, heren J. Ooms en H. de Bruin. Rotterdam: aanval: dames R. de Gel der en J. Verschoor, heren D. Schot vanger en T. van Es: midden: dames A. v. Ëysdende Graaf en J. Molendijk, heren J. van Dijk en W. den Hollander; verdediging: dames J. Blaak en M. Mud- de, heren H. Schotvanger en M. Soeters. De wedstrijd ExcelsiorQuick Boys, die Zaterdagavond om 6.45 uur gespeeld wordt vormt voor beide elftallen het sluitstuk van dit seizoen. De Katwijkers zijn kampioen en Excelsior moet deze iaatste wedstrijd winnen om nog een kans te maken degradatie te Voorkomen. Een buitgengewoon moeilijke opgave, waarnaar H.B.S.S. en vele Excelsior- aanhangers met grote belangstelling uit zien. Excelsior 2 speelt om 4.15 uur tegen T.O.G.R 2 en Excelsior 5 om 2.45 uur tegen S.D.V. 2 Toename bevolking. In de maand Mei is het aantal inwoners van Maassluis gestegen van 11.503 (5752 m. en 5761 v.) tot 11.523 zielen (5774 m. en 5749 v). Er zijn vorige maand 9 huwelijken gesloten. "Dankbeluiging. H.M. de Koningin heeft door tussenkomst van Haar Commissaris in de provincie Zuid-Holland Haar op rechte dank overgebracht voor de be wijzen van trouw en aanhankelijkheid. Haar door de voorzitter van de Maas- sluisse Gemeenschap aangeboden namens de burgerij, zulkt ter gelegenheid van de tiende herdenking van de bevrijding Het is H.M. niet mogelijk de talloze ge lukwensen, die Haar, ook ter gelegen heid van Haar Verjaardag, uit alle delen van het land bereikten, persoonlijk te beantwoorden. Benoeming. Met ingang van 1 Augus tus is benoemd tot directeur van het Tehuis voor werkende jongens (voor malig Weeshuis der Hervormden) te Maassluis, de heer W. Enklaar, thans adjunct-directeur van de Rekkense In richtingen te Rekken (Ov.). Concert. Zaterdagavond om 8 uur con certeert „Kunst na Arbeid" voor de eer ste maal in dit seizoen in de tent aan de Fenacoliusplein te Maassluis onder lei ding van haar nieuwe dirigent, de heer J. Boer van Maassluis. Kookcursus. Voor de huismoeders en meisjes te Maassluis bestaat gelegenheid een kookcursus te volgen, die georgani seerd wordt door de Huishoudelijke voor lichting ten plattel&iide en gehouden wordt in de Kon. Wïlhelminaschool. Men kan zich opgeven en inlichtingen beko men bij mevrouw Marcus. Korte Boone straat II; mevrouw Rothuizen, Groen van Prinstererkade 26; mevrouw Boutkan, Talmastraat 42 en mevrouw Ardennen, Veerstraat 19. Voeibal. Op het Excelsiorterrein is Woensdagavond de beslissende wedstrijd om het kampioenschap van de reserve 3e klasse A van de onderafdeling Rotterdam gespeeld, tussen Excelsior 4 en D.V.O. 3. De Vlaardingers behaalden een kleine doch verdiende 21 overwinning, waar door zij beslag op de titel legden. Nu Excelsior 4 geen kampioen gewor den is, zal Excelsior 5, dat de bovenste plaats in de reserve 3e klasse B bezet, geen voordeel van het kampioenschap hebben en niet kunnen promoveren naar een hogere reserve-klasse. Van de zijde van de Vlaardingse Mid denstand Centrale deelt men ons mede dat Zaterdag in verband met de Vaderdag en de Haringrit 1955 de winkels tot tien uur 's avonds geopend zullen zijn. Voorts verzoekt men langs deze weg de winke liers Zaterdag de vlaggen uit te steken. De 15-jajnge magazijnbediende Chris Fransen uit de Riederlaan te Rotter dam. die gistermiddag bij de ontplof, fing in het Groothandelscebouw zwaar gewond raakte, is vanmorgen In het St Franciscusgasthuis aan zijn verwon dingen overleden. Openbare Verkoping van Onroerend» goederen door de N.V Notarishuis Ha ringvliet 96 op Woensdag 15 Juni in de Blauwe Zaal, Notaris L. Rletra: Pand en erf Roden- rijschelaan 68. inzet f 17 000. afsla; f 18.200: idem Harddraverstraat 45 en 47 resp. f 19.400 en f 19.600 tezamen f 39 220 Zeven wegenwachten hebben met motoren en al onder aanvoering van hun directeur, de heer G. van Leeu wen, hun hoofdinspecteur en een inspecteur het ruime sop gekozen. Aan boord van de Batavier II voeren zij naar Engeland, waar zij het vijf tigjarige jubileum van de A.A. (Automobiel Associatie) zullen op luisteren. Aangezien een aantal wegenwachten na de oorlog tijdens een opleiding in Engeland voor Russische soldaten werden versleten heeft men er thans voor gezorgd hun rechterschouder met het woord „Netherlands" te ver sieren. De Nederlanders zullen met col lega's uit Australië, Nieuw-Zeeiand, Zuid-Afrika, India, Ceylon, Singapore, Malakka, de Ver. Staten, België, Duitsiand, Frankrijk, Zweden en Zwitserland deelnemen aan de grote wegenwachtparade, die op 18 Juni in Regentspark te Londen voor de Hertog van Edinburgh wordt ge houden. De buitenlanders komen daar met 31 motoren en 15 inspectiewagens. De Engelse wegenwacht recruteerde 22 inspectiewagens en 148 manschap- Na afloop van de wedstrijd Merwede Rotterdam is het twaalftal van de Reg Afd. Zuid-Holland-Zuid samengesteld dat binnenkort een wedstrijd zal spelen tegen het vertegenwoordigend twaalftal van het District Zuid-Holland-Noord van de C.K.B. Het ziet er als volgt uit: Dames: D. Hessels. J. Molendijk, J. Blaak. R. de Gelder, G. Boonde Jong. N. de Ruiter, le res.: M. v. Gulik. 2e res. J. Verschoor. Heren: H. de Bruin, H. Schotvanger, P. van Deventer, J. Diefenbach, T. van Es, D. Schotvanger, le res. J. Ooms, 2e res. J. van Dijk. pen op motoren uit de 2009 man schappen in geheel het Verenigde Koninkrijk. In de stoet van 350 wagens en motoren, die ongeveer 2,5 kilometer lang zal zijn, zullen auto's en motoren uit de laatste 50 jaar meerijden, afgewisseld door symbolische voorstellingen van het werk van de Wegenwacht over de gehele wereld. Bij het afscheid van de Nederlandse delegatie naar het Britse wegen- wachtfeest was de heer H. Riensira, directeur van de A.N.W.B.. op d» kade aan de Jobshaven aanwezig. ROTTERDAM, 16 Juni, Aanvoer van Dmuiden, Stellendam, Scheveningen en el ders 300 kisten verse zeevis en 45 levende paiing. Prbzen: Tong m 2.25—2 40: tong kl 2.15— 2.20; tong slips 1.55—1.60; tarbot kl 80—1.10: griet 1.051.10: schol grt 41—43; schol m 28— 34; schol kl 21—24: schelvis grt 37—39; schelvis m 38—50; schelvis k] 29—32: kabel jauw grt 35—64: kabeljauw m 3844; kabel jauw klein 26—28; makreel 26—28: zeehanen m 45—56: zeehanen kl 1924; wijting 22—25; rog 21—23; levende paling dik 4.804 90: mid del 3.40—3.60; dun 2.35—2.40. iMedegedeeld door de firma A. Makkreel, makelaar in graneni. ROTTERDAiM, 16 Juni. Vor. slot s.K. Juli 2T,10b 27,30 Sept26.45 26.55 Nov25.85 26 00 Jan. 25.80 25.95 's-Gravenhage 16 Juni. Vangstbcrich- ten van hedenmorgen uit zee: Sch 78 geen vangst; 87 met 3 kantjes; 200 —50: 19510; 246—25 341—45; 412—42: SO IT; 15940: 26360 nog dertig netten; 105 —11; 339 nog 150 mijl, 23—25: 104—10; 332 140 mijl afgelegd; 264—55 48; 77—12' 57— 60; 181—10; 32—12; 40—20; 48—13; 49—90; 133 nog 130 mijl; 189—55; 233—25 247—15- 262—30; 285-15; 5-40; 8—13; 16-12; 19-22: 3520 3725 4522 89 geen vangst; 84 nog 200 mijl: 130—12; 210—65; 236—10: 243—10' 250—12; 310—60: 312 nog 40 mijl; 399—17 36 —50; 107—25, is thuisstomende: 35375 uit 35 netten: 20—12; 323—65; 141—45; 186—60 nog 20 netten; 26450 nog 30 netten; 361— 34; 7—60 nog 30 netten, 46—85 nog 25 netten- 50—60; 6310; 61—55; 86—15; 72—70; 81—55; 11680' 12340 nog 20 netten: 124— 50; 242 nog 45 mijl; 3—15; 47—60; 110—35- 121—25; 302—35 325—17. VI. 14 met 70 kantjes; 29—68 50100 nog 20 netten: 56—120; 61—105; 70—13; 71—75- 79 —7; 83—40 84—120 89—34 97—50; 112—75 nog 20 netten; 114—51 uit de halve vleet; 132 —65 nog 30 netten: 142—73 nog 30 netten; 166—90: 17260 nog 30 netten; 190M; 197— 70 uit oe halve vleet;19S—51; 200—70 - 203— 8; 20510; 206—35: 207 nog 40 mijl; 206—70 nog 30 netten; 216—12 Binnen te Scheveningen Sch 297—300 van 9 schepen; 402—425 van 5; 103—230 van 10. (Van een onzer verslaggevers) Op 1" Juni 1954 stelde de ge meenteraad van Rotterdam vast het uitbreidingsplan „Honderd en Tien Morgen" gelegen in Hillegersbert- Aan dit plan was een groenstrook, ten Westen van de Grindweg, ont trokken. Deze groenstrook was in een eerder gemaakt ontwerp wel opge nomen geweest, maar omdat een viertal belanghebbenden bezwaar schriften had ingediend zij vrees den .waardevermindering van de grond, waarop de groenstrook ge projecteerd was werd de strook voorlopig uit het plan gelicht. De vier belanghebenden dienden ook tegen het gewijzigde ontwerp bezwaren in. Zij wensten de bedoel de strook in het plan te zien opge nomen, met de bestemming voor openbare bebouwing. De gemeente raad van Rotterdam achtte ae bezwaren ongegrond, maar deed de toezegging, dat binnen drie 3aar ee11 gedetailleerd plan voor de strook zou worden vastgesteld. Drie der belanghebbenden, de heren J. H. Bouwman. W. Witmond en J. J, Tuynenburg Muys. dienden daarop bezwaarschriften in bii G®" deputeerde Staten van Zuid-Holland. In een hedenmorgen gehouden ver gadering van Gedeputeerde Staten werden deze bezwaarschriften oe* handeld. Van de zijde van de ge meente Rotterdam waren verschenen ir. C. de Cler hoofdingenieur van de Dienst voor Stadsontwikkeling en dr. A. Roodvoets, afdelingschef van deze dienst. De belanehebbenden waren niet vertegenwoordigd. De gedeputeerde, mevrouw nu Chr. A. de RuyterDe Zeeuw, bracht verslag uit. Do vertegenwoordig®1"' van de gemeente Rotterdam achtten het na dit verslag niet nodig no" "nigp toelichting te «even. Gedenu- RtatPn zullen later hun be slissing bekend maken. De 32-jarige loodgieter J. v. D-, dh heeft terecht gestaan wegens diefstal van bouwmaterialen en lood, ten na dele van Gebrieders Kwaaitaai en J H. Spindler, welke materiaal h(j wil de gebruiken om zich een eigeo woongelegenheid te bouwen, is door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot 6 maanden gevangenisstraf, met aftrek, waarvan 5 maanden voor waardelijk, met drie jaar proeftijd Toen een en ander werd ontdekt heeft verdachte de door hem ont vreemde goederen teruggegeven. Vandaag vierde de heer J. Groenendijk zijn 25-jarig jubileum bij de Erven ck wed. J. van Nelle N.V. te Rotterdam De jubilaris, die werkzaam is op de1 af deling Tabak voorbewerking, werd door de directig ontvangen en gecomplim®11* teerd. Daarna vond een huldiging door zijn collega's plaats. In de speeltuin „Perehof" aan d® Honingerdijk te Rotterdam is gistermia- dag de 10-jarige Aart H. uit de Adams- hofstraat van een schommel gevallen. De jongen is met een lichte hersen schudding en kneuzingen in de rug naar het Bergwegziekenhuis gebracht

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2