Zinledig Opstand onderdrukt na enkele uren opsi C.A.O. havenarbeiders Amsterdam opgezegd „SIDON" WORDT GELICHT WELK TYPE MAN BENT Groot aantal arrestaties in Oost-Duitsland Salarisverbeteringen bij de Postcheque- en Girodienst Keizer Bao Dai onttroond VLAK NA PAUSELIJK BANBESLUIT: Dertig Vliegtuigen op de vlucht Afgelopen ACTIE CENTRALE BOND Olie te Pijnacker Haarlemse priester betaalt max. boete Opheffing blauwe tram goedgekeurd VRIJDAG 17 JUNI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3102 Weerbericht D Aan vooravond van 17 luni 9000STE SCHIP TE ROTTERDAM Standpunt Rotterdam wordt nog bepaald Woedend publiek stak station in brand Bejaarde Hilversummer door auto overreden AdT>er£e7tfte •fr Rebellen-radio Bombardementen Excommunicatie Advertentie President Peron Luchtverkeer De N.V. Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft bij haar bo ring te Pijnacker olie aangeboord. Over de betekenis van deze olie- aantoning kunnen, hangende de nog te verrichten metingen, nog geen mededelingen worden ge- daan. DERTIEN MAN OMGEKOMEN Treinongeluk in Brazilië Rotterdam: Witte de With straat 30 Telef. 115700 (4 hl Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtcndienst abonnementen 18.30-19.30 «u Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 ■s.Gravenbage: Huygenspleir» 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehtendienst 18.3019.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, f 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks s. Directie: C. A. KEUNING en Mr. K. VAK HOUTEN 'O - 'V Weersverwachting-, geldig tot Zaterdagavond. DROOG WEER Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Dezelfde temperaturen of iets hogere. Vannacht zwakke, morgen overdag matige wind uit Oostelijke richtingen. ZON EN MAAN 18 Juni zon op 4,21, onder 21.04; maan op 2 31 onder 19.28^ Hoofdredacteur: Dr. J. A* H. J. S. BRUENS SlrOT E Franse minister Pina.v heeft op een persconferentie zyn visie op de Europese integratie gegeven. Die integratie, van het kleine Europa ni„ moet, zo zeide hij, voortgang heb ben want dat is de enig heilzame weg voor Europa. Men kan echter niet de tot nu toe gevolgde weg blijven vol gen, aldus Pinay, want het Franse parlement Is zeer terughoudend in deze. Nu dat Is ons inmiddels ook vel 'duidelijk geworden. Hoe moet het dan wel De tactiek moet, volgens Pinay, aldus zijn. men moet geen nieuwe tractaten maken die de goedkeuring der parlementen behoeven. De ministers-conferenties moeten instructies geven aan commis- ,ics van deskundigen. Deze moeten internationale organisaties in elkaar timmeren en telkens als er zulk een organisatie klaar is, moeten de minis ters hup bevoegdheden delegeren aan «en belangrijk politicus, zo in de trant" ven René Mayer. ET komt ons voor dat dit een vreemde methode is. En nog vreemder is het te menen dat men op die manier tot integratie kan komen. Want integratie betekent dat men een stuk nationale souvereiniteit over draagt aan een supra-nationaal ge zagsorgaan. En dat kan nu eenmaal niet In een Europees land zonder dat daar het parlement in bewilligt. In de meeste landen is dat bovendien een kwestie waar de Grondwet by betrok ken is- A1 even vreemd is de gedachte dar! het mogelijk zou zijn dat de ministers van de verschillende landen hun be voegdheden zouden kunnen delegeren aan een derde. Voor Nederland althans is dit Hit gesloten. Daar staat de minister tooi Etjn bevoegdheden. En die kan hij maar niet naar willekeur aan een an der, laat staan aan een buitenlander, overdragen. Bovendien gaat bet niet sJaebis om bevoegdheden van de minister. Het gaat bif integratie altyd ook om een brokje wetgevende macht. En dan komt men weer by de nationale par lementen terecht. Ook de ministeriële verantwoorde-i lljkheid jegens het nationale parlement/ voor zijn beleidsdaden blijft bestaan. Daar kan geen delegeren van bevoegd heden wettig of onwettig iets aan veranderen. Da methode-Finay moet dan ook wat de integratie betreft op niets uM- lopen. Het lijkt ons toe, dat dit hele ver haal hier op neerkomt: wij doen net alsof wij nog wat aan de Europese integratie gaan doen. En dan stellen wij sommige mensen tevreden die dat nu eenmaal graag willen. Maar in werkelijkheid doen we niets. En dat „niets" versieren we dan met mooie woorden. Het komt ons beter voor dat we one' door dergelijke zinledige zinnen niet laten bedotten. Want dat is slechte1 zinsbegoocheling. Het Is beter eerst te erkennen, dat het er met deze zaak slecht voorstaat en dat daar op het ogenblik weinig aan te veranderen is. En daarvan uitgaande moeten we pro beren de internationale samenwerking zo goed mogelijk te maken. Rebellen bombardeerden Peron s paleizen tra het regeringsgebouw in PST ANDELINGEN, die president Perón van Argentinië iclitten af te zetten, hebben gisteren luchtaanvallen op het centrum van Buenos Aires uitgevoerd en vele slachtoffers gemaakt. De opstand die vrij spoedig werd onderdrukt) begon enkele uren, nadat het Vaticaan president Perón had geëxcommuniceerd wegens maatregelen, die tegen de Rooms-Katholieke kerk waren gericht- Volgens de regering werd de eerste luchtaanval uitgevoerd door de luchtstrijdkrachten van de marine. De troepen van leger en luchtmacht zouden de regering trouw gebleven zijn. Aan een tweede aanval werd echter deelgenomen door straalvliegtuigen. Dit wees er op dat ook onderdelen van de luchtmacht tot de rebellen behoorden. Toen de tweede aanval werd uitgevoerd, had zich een reusachtige menigte op de Plaza De Mayo verzameld. Men vreest, dat er vele doden en gewonden zijn. Er brak een paniek uit. Onder de menigte bevonden zich vele arbeiders, die gehoor gegeven hadden aan oproepen van Perón's verbond van vakverenigingen om hun trouw aan de president te bewijzen. volgelingen van de rebellenleiders „de wapens moesten neerleggen". Op het vliegveld van Montevideo (Uruguay) zijn 30 uitgeweken mili taire vliegtuigen met 200 Argentijnse opstandelingen geland. Dit vormde een bevestiging van de indruk, dat de anti-Perónistische opstand de kop was ingedrukt. De vliegtuigen zijn in Uruguay in beslag genomen. Voor de Argentijnse radio heeft president Perón gisteravond verklaard dat het revolutionnaire commando zich heeft overgegeven en dat de „schuldigen" gearresteerd zijn. „Wij beheersen de toestand in Buenos Aires nu volkomen", zei hij. Kort tevoren was een regeringsverklaring uitgegeven, waarin werd gezegd dat in het hele land rust heerste, hoewel tegelijkertijd voor het land de staat van beleg afgekondigd werd. Perón deelde Ln^b dat het rebellen- commando in hit ministerie van Marine zich had overgegeven. De leiders zijn opgesloten, zei hij. Perón liet de waarschuwing volgen dat alle Deze fa to geef! een beeld uil roerig Buenos Aires, waar ernstige onge regeldheden uitbraken naar aanleiding ran de maatregelen van de Peronis- tisclie regering tegen de Rooms- Katholieken van Argentinië. Duizen den Rooms-Katholieken drongen samen in de straten van het centrum van de Argentijnse hoofdstad, demonstrerend omdat de regering Perón de bekende Corpus Christi processie, welke jaar lijks in Juni wordt gehouden heeft verboden en ook verder tegen de Rooms-Katholieke bewoners ran /iet land teer ingrijpende maatregelen heeft genomen. Gevluchte opstandelingen, die te Montevideo zijn aangekomen, hebben verklaard, dat zij gedwongen werden de strijd te staken, omdat de marine luchtbasis te Punte-Indro, vanwaar zij opstegen, door de Perónistische strijdkrachten gebombardeerd en veroverd was. De rebellen konden zodoende hun vliegtuigen niet bij tanken en hun bommenrekken vullen. Naar AFP meldt, is echter Ook het eerste regiment infanterie, dat :n de hoofdstad is gelegerd, in opstand ge komen. Ook zijn berichten ontvangen over muiterij op de school van werk- tuigkundigen. van de marine naoij de hoofdstad. Een onbekend radiostation riep de bevolking op. rich bij de opstandelin gen aan te sluiten. De radio van Mitre, die klaarblij kelijk veroverd is door de revolution- nairen. heeft bekend gemaakt, dat de stad Rosario geheel in handen van de re vol utionnairen is. Rosario heeft 50.000 inwoners en is op een na. de grootste stad van Argentinië. Volgens radio-Mitre was het doei van de opstand „de vrijheid van de pers en de democratische beweging, die door de huidige regering wordt gesmoord, te hersteilen". Hieraan werd toegevoegd dat geen dec personen, die bij de opstand betrokken waren, poli tieke aspiraties hadden. Geen van hen wenste zich candidaat voor het presi dentschap te stellen. De enige persoon die bij de nieuwe beweging met name werd genoemd, was een zekere gene raal Bengao. In de radio-mededeling werd verder verklaard dat autoriteiten van de rege- ring-Peron r.cJi hadden Teri ijkt met openbare gelden. De radio-aankondiging dat a» mili taire onderdelen het bewind overna men. werd gedurende een periode van 20 minuten de aether ingezonden. Daar na stopte de uitzending, waarna men op de achtergrond hei geluid van een geweerschot hoorde. Ongeveer drie kwartier na de ontplof fing der bommen, barstte machinege weervuur los. Men zag "sen groep van. ongeveer 200 man naar het regerings gebouw marcheren. Behalve machine geweren hadden zij trucks met munitie bij zich. De stoet werd gesloten door drie tanks. Ooggetuigen zelden dst ae manschappen vijf vrachtauto's met mu nitie met zich meevoerden. Over bet eerste bombardement op het regeringsgebouw doen tegenstrijdige be richten de ronde. Volgens sommige bron nen was de bom die het dichtst b(j het regeringsgebouw oHirpio'le ongeveer 59 meter van dit gebouw verwijderd. Er xoaden daarbij 20 doden gevallen zijn. Dit alles gebeurde, enkele uren nadat het nieuws binnenkwam van de stappen van het Vaticaan, -yaarbij allen die rechtstreeks of onrechtstreeks betrok- ken waren bij de uitzetting van bisschop Manuel Tato geëxcommuniceerd wer den. In het decreet worden geen namen ge noemd, maar het V.yUcaan heeft het dui delijk gemaakt, dat,.president Perón ai if i Het ligt in het voornemen van de voorzitter der Eerste Kamer in de vergadering van Dinsdag, 21 Juni a.s. aan de Kamer een voorstel te doen, hem te machtigen samen met de voor zitter van de Tweede Kamer een aantal leden der Staten-Generaal aan te wij zen, die de bijeenkomst van parle mentsleden uit de NAVO-landen, te houden in Juli 1955, te Parijs, zullen bijwonen. E operatie men kan misschien Evipan, is afgelast. De motoren gingen als maar stuk en toen heeft men het geval maar weer naai Delfzijl ge sleept, waar de politie de artisten hun passen heeft afgenomen. Dit geschiedde op grond van de paspoort-instructie krachtens welke het paspoort kan worden ingetrokken van personen, waarvan enen ducht, dat zy het aanzien van het Koninkrijk buitenslands schade zullen berokkenen. Het is goed dat het gebeurd is, maar ais Buitenlandse Zaken dit nu een paar dagen eerder bedacht had, was deze op zichzelf belachelijke zaak, maar die ons in onze verhouding tot Indo nesië in verband met de daar lopende processen beslist schaadt, voorkomen. vele, zo niet alle. leden van zijn rege ring hierdoor getroffen worden. Twee Argentijnse oorlogsschepen, waaronder de 6100 ton grote opleidings- kruiser de Pueyrredon, zijn naar ver luidt opgestoomd naar Montevideo in Uruguay, om daar een wijkplaats te zoe ken. Aan boord zou zich een gedeelte van de opstandige Argentijnse marine bevinden. Alle internationale vlïegdiensten op Argentinië zijn gestaakt. 'Vliegtuigen die van Europa of Brazilië op weg zijn naar Buenos Aires, vliegen niet verder dan Montevideo. Paus Fius de twaalfde heeft van daag de beide Argentijnse bisschop pen, die door president Perón uit het land zijn gezet, in particuliere audiëntie ontvangen. Opvallend is, dat men dit vaak naar Uw schoenen kan beoordelen. Wees dus critisch op dal punt. Let eens op Bata-lierenselioenen. Zij doorstaan glansrijk de toets van Uw critiek. Bata-lierenschoenen, mooi, goedpassend en uiterst sterk, stellen nooit teleur Na hun aankomst in Rio de Janeiro, waarheen zij van Buenos Aires vlogen, nadat zij door president Perón uit Argentinië waren verbannen, ziet men hier twee van de belangrijkste Rooms- Katholieke hoogwaardigheidsbekled ers van Buenos Aires en geheel Argentinië. lijfgoed meenemen. Het zyn mgr. Manuel Tato (links) assistent-bisschop van Buenos Aires en mgr. Ramon Alovoa (rechts), kanun nik van hel diocees Buenos Aires. De man in het midden is de perscorrespon dent Oacy de Sa. De uvee geestelijken konden op hun vlucht slechts hun Anti communistische ondergronds- icgslicden hebben melding gemaakt van wijdverspreide arrestaties door net Oostduitse communistische regiem om een nieuwe bloedige 17 Juni opstand vermijden. De Liga van Vrije Juristen deelde mee, dat de Oostduitse regering uit vrees bevel gegeven heeft een onderzoen in te stellen naar verborgenwapens» aan de vooravond van het feit dat net twee jaar geleden is dilt de opstand van de arbeiders plaats vond. Dit zoeken is maniakaal geworden. De politie spit tuinen om en scheurt de vloeren uit de huizen. In 14 gemeenten *ijn „talloze arrestaties" verricht. De strijdgroep tegen de onmenselijk heid, een andere VVestberlijnse anti communistische organisatie deelt mee, dat de communisten opdracht gegeven hebben alle Oostberlijnse regeringsbu reau" s onder speciale bewaking te plaat sen en restricties toe te passen. Dit werd gedaan, aldus de groep, om dat gevreesd wordt dat per trein gehei me orders verzonden zullen worden voor een opstand op 17 Juni in het gehele land. Het Westberlijnse avondblad - Der Abend deelt mee, dat voor de gehele Oostduitse politie de alarmtoestand is afgekondigd, terwijl Duiten Oost-Berlyn gemotoriseerde eenheden zijn geconcen treerd. Gisteravond laat is het 9.000ste schip, van dit jaar in de haven van Rotterdam aangekomen. Het is het 1152 brt. metend m.s. „Dryburgh" rederij George Gib son and Co, Ltd. Leith dat met een lading stukgoed van Leith kwam en lig plaats koos in de IJsselhaven. Vorig jaar arriveerde het 9.000ste schip, het Franse m.s. „Parame" op 11 Juli. Gemachtigd door de Amsterdamse leden van de vakgroep haven van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf heeft het hoofdbestuur van deze organisatie vandaag een schrij ven doen uitgaan aan de Scheepvaart- vereniging „Noord" te Amsterdam, waar in is medegedeeld, dat deze werkne mersorganisatie heeft besloten de col lectieve arbeidsovereenkomst voor ha venarbeiders op te zeggen per 17 Jum, zodat de overeenkomst per 17 Septem ber as. zal aflopen. Eenzelfde standpunt ten aanzien van Amstedam is ingenomen door de con fessionele werknemersorganisaties, ai- dus deelde de heer Laan jr., algemeen secretaris van de Centrale Bond, °JA vanochtend mede, daaraan uitdrukkelijk toevoegend, dat i-n de ledenvergadering de hoop is uitgesproken, dat het alsnog mogelijk zal blijken de komende drie maanden met de werkgevers tot over- eenstemming te komen. Aarueidmg tot de opzegging was wel de onvoldoende optrekking van de Amsterdamse lonen aan de Rotterdamse, het blijven ont breken van een waarborg om na een bepaalde diensttijd in de hoogste loon- De Britse onderzeeër 7Saga eert schip van hetzelfde type ah de ,J$idon"* Vanmorgen is een begin gemaakt met de pogingen om de Britse onder zeeër „Sidon", die gisteren na een ontploffing in de haven van Portland is gezonken, te lichten. Aan boord bevinden zich. de stoffe lijke overschotten van dertien offi cieren en manschappen. Aan de werkzaamheden verlenen zestien duikers hun medevceking. Het schip ligt' op zijn kant, twaalf In een voorsiad van Rio de Janeiro is een trein ingereden op het achter- sie gedeelie van een andere frein. Bei de treinen werden zwaar beschadigd. Ambulances en dokiers werden met spoed naar de plaats van het ongeluk gezonden. Er waren zes of zeven do den. Het aantal gewonden werd ge raamd van 69120. Er zouden vrij veel zwaargewonden zijn. Het publiek, dat getuige was van het ongeluk het jongste van een reeks ongelukken, welke in de laatste tijd bij de Braziliaanse spoorwegen hebben plaats gevonden werd woe dend en stak het station in brand. De brand kon echter spoedig worden ge blust. groep der samenwerkende havenbedrij ven (hierin zijn verenigd de vroegere zign. losse havenarbeiders) te komen: het niet concreet oplossen van het zo urgente vraagstuk van de ziektewetuit kering en wat daarmee samenhangt en het niet bereid zijn van werkgevers zijde concreet mee te werken aan het terugbrengen van de arbeidstijd, aldus de Centrale Bond. Ia verband met dit alles mogen wij de ledenvergademg het bewijs vragen, dat niet voldoende tegemoet is gekomen aan de vraag, om tot invoering te ko men van een rusttijd van tenminste twaalf uur. De leden van de vakgroep haven te Rotterdam zullen vandaag In vergadering bijeenkomen, zodat morgen ochtend het standpunt van de Centrale Bond ten aanzien van Rotterdam be kend zal worden. Van bevoegde zijde wordt vernomen dat het de Haarlemse justitie en po litie is gelukt vast te stellen welke r.k. priester een op 22 Januari jl. te Haarlem gesloten kerkelijk huwelijk heeft ingezegend, zonder dat partijen hem voordien hadden doen blijken dat het huwelijk ten overstaan van de ambtenaar van de Burgerlijke Stand tussen hen was voltrokken. De betreffende persoon heeft de door hem gepleegde overtreding van artikel 449 Wetboek van Strafrecht erkend en gebruik gemaakt van zijn recht om op grond van lid 5 van artikel 74 Wetboek van Strafvorde ring verdere strafvervolging te voorko men door betaling van het maximum der boete, gesteld op deze overtre ding, te weten 600 gulden. (Van onze correspondent) Op de Kamerling Onnesweg te Hilver sum heeft zich Woensdag tegen het mid daguur een aanrijding met dodelijke af loop voorgedaan. De 81-jarige heer J. van Brakel, uit de Mincklerstraat wilde oversteken, doch aarzelde toen hij een vrachtauto zag naderen. De chauffeur remde krachtig, maar kon de bejaarde man niet meer ontwijken. Met een ga pende beenwond is hij naar de PJCZ vervoerd, waar hij korte tijd later aan .bloedverlies is overleden. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zijn bij de postcheque- en girodienst belangrijke salarisverbeteringen voor het jongere personeel ingevoerd. Door een ver korting van de loonschaal voor de employe's 2e en 3e klasse, werkzaam bij de afdeling rekening-courant zijn de salarissen omhoog gegaan met bedragen variërend van 10 tot 80 per maand. Hiervan profiteert het personeel tot ongeveer 28-jarige leeftijd. De directie van de girodienst ver wacht, dat deze salarisverbetering het aantrekken van nieuw personeel zai vergemakkelijken en dat het perso neelsverloop er door zal worden afge remd. Enkele employé's van de girodienst, die het plan hadden naar particuliere bedrijven over te gaan, omdat zij daar meer konden ver dienen, hebben dit plan reeds opge* Ibezorgen. geven bij het bekend worden van de nieuwe salarisregeling. Nieuwe maatregelen ten aanzien van de rekeninghouders heeft de directie van de girodienst niet ge nomen Het opheffen van rekeningen, waarvan weinig gebruik wordt ge maakt. dat in één der dagbladen werd aangekondigd, is een maatregel die reeds sinds de oprichting van de dienst bestaat. Rekeninghouders, die gedurende twee jaar geen gebruik gemaakt hebber van hun rekening krjigen van de girodienst een briefje, waarin gevraagd wordt of zij prijs stellen op handhaving van hun reke ning. Is dat niet het geval dan wordt de rekening geannuleerd Een ver korting van deze periode van twee iaar ligt niet in de bedoeling en zou ook weinig effect sorteren, aangezien rekeningen die weinig gebruikt wor den de girodienst niet veel werk meter onder het wateroppervlak. Ooggetuigen prezen vandaag de heldenmoed van de arts, luitenant C. E. Rhodes, van de „Maidstone", het moederschip van de „Sidon". Rhodes bevond zich aan boord van de „Maidstone", toen het ongeluk ge beurde. Hij rende naar het dek en sprong op de „Sidon", die op dat mo ment nog drijvende; was.' :- Rhodes begaf zich '."via de comman- dotcren naar het binnenste van de duikboot en hielp verscheidene ge wonden de trappen op. „Hij was een dapper man", aldus een adelborst. „Toen ik hem voor het laatst zag ondersteunde hij een ge wonde. Wij nemen aan, dat hij door de gassen bedwelmd is. Enkele se conden later werd bevel gegeven het schip te verlaten en dit ging naar de kelder." De keizerlijke faipilie in Zuid-Viei- nam heeft Bao Dai van de troon van Vietnam gestoten en premier Ngo Dinh Diem verzocht de republiek uit te roe pen en zelf het presidentschap te aan vaarden. De familieraad heeft een proclama tie uitgegeven, waarin het Bao Dai formeel en absoluut verboden wordt de titel van staatshoofd te gebruiken, die de Fransen hem in 1949 hebben toegekend. Er werd aan toegevoegd dat zijn naam geschrapt is van de lijst van afstammelingen van keizer Nguyen Phuc en dat het hem verboden is de keizerlijke naam te gebruiken om de nationale onafhankelijkheid te sabo teren". Premier Ngo Dinh Diem van Vietnam heeft, naar later is mee gedeeld, echter niet de bedoeling om Zuid-Vietnam tot republiek uit te roepen als gevolg van de motie, die is opgesteld door een aantal familie leden van ex-keizer Bao Dai. Volgens Vietnamese kringen be vonden zich onder de familieleden van Bao Dai, die deze motie opstel den, in feite geen leden van de „keizerlijke familieraad", zoals oor- sponkelijk was verklaard. Als verklaring gavenzij dat in verband met het feit. dat de voor vaderen van Bao Dai in de afgelopen eeuwen ieder een groot aantal vrou wen hebben gehad het hoogste aantal was 99 tienduizenden zich familieleden van Bao Dai kunnen noemen. De minister van Verkeer en Water staat, mr. Altera, heeft in een beschik king van 9 Juni aan de directie van de N'oord-Zuid-Hollandse Vervoersmaat schappij medegedeeld, dat hij geen be zwaar heeft tegen de opheffing van de tranidienst VoorburgSeheveningen Deze opheffing, waarover reeds ge sproken is in vergaderingen van de ge meenteraad van Den Haag, zal niet on middellijk plaats vinden. De H.T.M., welke het passagiersvervoer tussen Seheveningen en Voorburg, via Den Haag en rechtstreeks, zal verzorgen met busdiensten moet eerst voldoende materieel hebben. Het zal wel 1957 wor den, voor het zover is. De Blauwe tram tussen Den Haag cn Leiden blijft uiter aard rijden. Op deze lijn mag de N.A.H., aldus de beschikking van de minister, vervoer tussen Voorburg en Den Haag plaats vinden, maar dan tegen een be paald tarief. In de beschikking zijn verder bepalin gen opgenomen over de overname van trambaan tussen Malieveld en Sehe veningen door de gemeente Den Haag.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1