Belangrijke beslissingen Dr. Schouten legde de hamer neer Molotow vraagt opnieuw verbod van atoomwapens Westen wil beperking van bewapening Gereorganiseerd Centraal Comité Bewogen afscheid „Nonsens" over de Evipan PLANNEN VOOR GENEVE Kapitein Van Bork niet ten onrechte naar N.-Guinea gezonden PHOENIX Ho Tsji-Minh naar Peking en Moskou PONDERDAG 23 JUNI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3107 7 Weerbericht 111 „livoli VOORSTEL VOOR WERELDCONFERENTIE HSII Drieling geboren in Nieuw Beijerland (Van een onzer verslaggevers) MET grote eenstemmigheid heeft de Anti-Revolutiormaire Partij, gisteren in buitengewone Deputatenvergadering in „Tivoli" te Utrecht bijeen, de voorstellen tot reorganisatie van de partij aanvaard. Eveneens werd met vrijwel algemene stemmen aan genomen het voorstel om de contributie-afdracht aan het Centraal Comité te brengen van 1.25 op 2.50 per lid en per jaar, ten einde de doorvoering van de reorganisatie financieel ook mogelijk te maken. In een bewogen slotwoord heeft dr. J. Schouten afscheid ge nomen als voorzitter van de partij Hij riep zijn toehoorders op de grondbeginselen der Reformatie uil te dragen in het leven en ons Patrimonium, hetwelk een nadegave Gods aan het Nederlandse volk is, te bewaren. Mr. A. B. Roosjen, die thans tijdelijk eerste voorzitter van het Centraal Comité is, heeft namens dat Comité en de Deputatenver gadering dr. Schouten hartelijk dank gebracht voor de onbaatzuchtige en niet te evenaren wijze, waarop hij de partij gedurende een lange reeks van jaren heeft gediend. Medegedeeld werd, dat het Centraal Comité besloten had dr. J. Schouten te benoemen tot ere-voorzitter van de partij. Alleen diénen De Italiaanse kabinetscrisis A Zie verder pagina 3 DE tijd is rijp voor nieuwe pogingen om de hangende geschillen in de koude ooriog op te lossen". Dit zei Molotow, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, gisteren in San Francisco op de bijeenkomst ter gelegenheid van de tiende verjaardag der Ver. Naties. Molotow stelde voor binnen het jaar een wereldconferentie te houden, waarop een algemene vermindering van de bewapening be sproken ,wordt en een verbod op atoomwapens. De Russische minister drong er op aan dat de Westerse mogend heden instemmen met het op 10 Mei gedane Russische voorstel om een einde te maken aan de bewapeningswedloop. Hij achtte de tijd rijp om een economische wereldconferentie te beleggen ter vergemak kelijking van de uitbreiding van de internationale handel. Incident Advertentie TWEEDE KAMERLEDEN NAAR DE E 55 I j HALFWEG TEL K 2907-341 botterdam: Witte de tVrthstraat 30 Telef. 115700 M X) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 18.30-19.30 tl Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 %_Gravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19 30 a Tel. 362569 Schiedam: Lansje Kerkstraat 2-*b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week. 2.26 por maand. f 6.75 per kwartaal Losse nummers 18 cent Verschijnt dagelijks Sn ■'■.lil i. |f Directie: C. A. KEUXING en Mr. K. VAX HOLTEN Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: MEER WIXD Overwegend zwaarbewolkt met morgen plaatselijk wat regen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid en Zuidwest, morgen ruimend naar West of Noordwest en afnemend. Lagere middagtempera turen. ZON EN' MAAN 34 Juni: zon op 4.22 onder 21.06: maan op 8 57, onder 33.31. Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. d. S. BRUINS SLOT p. E reorganisatie van de A.R. iJ Partij heeft, door de beslissing van de gisteren gehouden Deputaten- vergadering, haar beslag gekregen. Dr. J. Schouten heeft deze grote zaak verdedigd. En het was een zijner laat ste daden als voorzitter vari het Cen traal Comité. Wij hebben in het verleden de be tekenis van deze reorganisatie bij her haling in het licht gesteld en zullen daar nu niet weer uitvoerig op terug komen. De reorganisatie beoogt een doel treffender functionnerirlg van het partij-apparaat te bewerkstelligen. Zij wil meer mensen bjj het partijwerk betrekken en ook de practische poli tiek meer tot de partij-organen bren gen. Daarvoor zijn tal van voorzie ningen getroffen op organisatorisch gebied. tET tal er nu op aankomen de IT organisatie te maken tot een levende kracht. Want men is er niet als men de zaken mooi in een schema op papier heeft uitgewerkt. Om die levende kracht in de nieuwe organisatie te ontwikkelen zijn twee dingen noodzakelijk. In de eerste plaats moeten er de mensen zijn, die haar kunnen laten werken, en in de tweede plaats moet het geld er komen om de verschillende doeleinden van de reorganisatie te verwerkelijken. Wat het eerste betreft, de mensen, dat heeft betrekking niet slechts op de leiding, het Centraal Comité, maar ook op het Centralen Convent, welks leden nu een meer actieve rol in de partij zullen gaan spelen en op de mensen van de organisatiecommissie en op de velen, die zullen worden aangetrokken om de politieke vraag stukken te bestuderen en daarover voorlichting te geven. Er zal dus op uitgebreide schaal aan teamwork worden gedaan. Een begin daarvan was ar reeds ontstaan na de oorlog, maar de partij wil zich thans op veel grotere wijze gaan bewerktuigen. En het zal van de ax mensen afhangen of zü zich daarvoor beschikbaar stellen «a zich hieraan willen geven. Uiteraard is de leiding daarbij van groot gewicht. Ook die leiding is meer collegiaal gedacht. De partij zal een presidium van drie personen krijgen mi er zal ook verder meer verdeling van functies over verscheidene perso nen zijn. Uiteraard geeft dst veel voordelen. Maar die voordelen zullen er alleen dan zijn indien men de geest van het teamwork zal blijken te verstaan. TVAÏ alles moef nog ontstaan. Br zftn nu vormen geschapen, orga nisatorische vormen, die met mensen moeten worden gevuld. Dat is gisteren niet gebeurd. Dat zal pas gebeuren als bet nieuwe Sta tuut gaat werken. AJs het nieuwe pre sidium, het nieuwe Centraal Comité en het nieuwe Centralen Convent en nog zo veel meer na 1 Januari a.s. gaan werken. Tot zo lang werkt de partij in de oude vorm onder het oude statuut verder. Maar er k inmiddels wel iets ver anderd. De oude voorzitter, dr. J. Schouten, is gisteren heengegaan als zodanig. Hij blijft echter Tweede- Kamerlid en voorzitter van de a.r. fractie. Daarmee blijft hij de man, die op het politieke beleid van de A.R. Partij een overwegende invloed heeft, zodat men moet zeggen, dat hij de feitelijke leider der partij blijft. Wij juichen dat toe. Wij zijn blij, dat Schouten dit feitelijk leiderschap be houdt. Wij zijn ook blij, dat het voor- zifterschap der fractie en het voor zitterschap van het Centraal Comité niet meer door een en dezelfde per soon worden bekleed. Dr. Schouten zelf heeft tegen die scheiding nog wel bezwaar. Hij heeft dat op het jongste Centralen Convent nog ontwikkeld. Maar hij bad voor zich persoonlijk bezwaren om beide functies te verenigen. Wij leiden daar uit af, dat de heer Schouten de vraag van de scheiding der functies toch niet van overwegend belang aoht. I NTUSSEN is de partij als organi satie in een overgangsstadium beland. Volgens het oude Statuut, dat nog van kracht is, is de tweede voor zitter, de heer Roosjen, nu tijdelijk met het voorzitterschap belast. Even- sens volgens dat Statuut heeft het Centraal Comité nu een nieuwe tweede voorzitter aangewezen, de heer J. Smallenbroek. In „Nederlandse Gedachten", het officieel orgaan der A.R. Partij, lezen wij, dat mr. Roosjen, die ook voor zitter van de N.C.R.V. is, deze functie niet blijvend met het voorzitterschap van de partij kan combineren. Zijn functie ais partijvoorzitter is dus niet alleen formeel, maar ook feitelijk niet van blijvende aard. Hij zal echter *net de heer Smallenbroek, die een. man van erkende organisatorische bekwaamheden is, de partij zich in bet beloofde land der reorganisatie moeten doen vestigen. Dr. Schouten bracht de partij voor hen over de Jordaan. Nu trekt hü zich hier terug. Wij behoeven hem dus Biet in de vlakke velden van Moab bs bewenen. Want derwaarts keerde bij niet terug. Wij zullen hem in het •trjjdperk van de Tweede Kamer, naar tfij hopen, nog lange tijd aan het hoofd der zijnen zien. Plan voor reorganisatie A.R. Partij aanvaard uitgangspunt gewscst. hoe htj de A.R.. standers van dis 01 gsm Benoemd tot ere-voorzitter zonder trouw baat het mooiste statuut niet. Ons hart moet achter het nieuwe stelsel van organisatie staan, opdat die organisatie dient als middel om de grondgedachten der Reformatie in het leven te houden, te versterken en te doen. toenemen in werkkracht. Bij het genomen besluit om als voor zitter heen te gaan is sprekers enige m* "1 Dr- Schouten ving zijn slotwoord aan met het constateren, dat de Deputaten vergadering in grote eensgezindheid het nieuwe statuut heeft vastgesteld en de voorstellen inzake de financiële bijdrage aan het Centraal Comité heeft aangeno men. De beslissingen kunnen van grote betekenis zijn voor de partij, zowel naar binnen ais naar buiten. Een goed in elkaar geiet statuut is wel een noodzakelijk hulpmiddel voor een politieke partij, maar grondvoor waarde voor het bereiken van hetgeen we met dat statuut voor ogen hebben, is de overgegevenheid, waarmee we onze geioofstaak vervullen. Zonder geloof en Een organisatie in post-Java, het ..strijdlichaam voor Irian", verklaart in lichtingen te hebben ontvangen, die de conclusie rechtvaardigen, dat de onder neming van Westerling met de „Evipan" een poging was tot verwezenlijking van een op 6 Februari 1Ö55 door de Neder landse minister van Oorlog aan de com mandant zeemacht gegeven instructie voor het vormen van een Papoea-brigade met oud-K.N.I.L.-militairen van de R.M.S. als instructeurs. Bij navraag bij officiële instanties m Den Haae werd als enige commentaar gezegd: „Volslagen nonsens". President Gronchi heeft de afgetreden Italiaanse premier Scelba verzocht voor lopig aan het bewind te blijven, opdat liet demissionnaire kabinet de lopende zaken kan afhandelen. De president begon heden mei zijn raadplegingen van vooraanstaande poli tici. om tot een oplossing van de kabi netscrisis te komen. De eerste bezoeker van de president zal oud-president de Nicola zijn. uitgangspunt geweest, hoe hij de A.R. Partij 'het best kon dienen. Gelukkig gevoelt spr. zich thans nog gezond en fit. Maar toen hij zag. dat hij het groeiende werk van partij en Ka mer niet meer gezamenlijk op de juiste wijze kon verrichten, heeft hij een keu ze moeten doen. Met dankbaarheid kan hij getuigen, dat hij de partij niet veilaat als een ge desillusioneerd man, of als iemand die de zaak moe en zat is. of dat hij. wat de leiding der partij betreft, is gaan twij felen. Slechts het welzijn van onze po litieke partij en van onze politieke rich ting was de voornaamste drijfveer bij de beslissing. Vroeger vond men het vanzelfsprekend, dat dr. Kuyper leider der partij was. Dat gold ook van dr. Colijn. In 1945 vond men in de partij, dat spr. het moest zijn maar zelf vond hij dat niet zo vanzelfsprekend en ook nu is dat niet het geval. Of dat zo zal bhjven moeten we afwachten. Eén ding is zeker: een partij als de onze is meer dan ooit broodnodig. Spr. vertrouwt er op. dat de pariij de heren Roosjen en Smallenbroek zul len heipen door hun meeleven en hij noopt, dat God die beide mannen zal ge ven, wat ze nodig hebben. In de tegenwoordige tijd valt er een geconcentreerde actie waar te nemen tegen de Gereformeerde gezindte. Die actie heeft nu eens een wijsgerig, dan weer een theologisch of kerkelijk karak ter. Zij is ook waar te nemen op so ciaal en staatkundig terrein. Het gaat er nu om een zodanige verbinding tussen religie naar de Schrift en de staatkunde te behouden, dat de grondbeginselen der Reformatie kunnen worden uitge dragen in het leven. Die beginselen moe ten centraal staan in ons leven en ons stuwen, ons hart verwarmen en onze liefde verdiepen. We hebben m deze tijd de strijd te zien als een strijd om de Chrsiteiijke politieke partij en om de. Christelijke sociale organisaties. Men richt zich te genwoordig oo het breken van het ge loofsinzicht, dat aan de Christelijke orga nisaties ten grondslag ligt. Wie het her derlijk Schrijven van de Synode der Ne- derl. Herv. Kerk gelezen heeft, beeft daarin menig goed woord gevonden, maar daarin'ooR gezien, dat bedoeld of onbedoeld, positie wordt gekozen tegen over de Christelijke politieke en sociaal- economische organisaties. Op de voor standers van die organisaties wordt cri- tiek geoefend. Wal moeten wij doen nu het ons zo maedijk wordt gemaakt? God bidden, dat Hij ons en andeien overeind houdt en elkander de kracht der volhaj'ding toebidden. Geeft u met uw hart aan de /.aak, en laten de jongeren telkens weer de plaats van de ouderen innemen. Voor de laatste maal bergt dr. J. Schouten als voorzitter der A.R. Partij zn -papieren in zijn aktentas. fc Dr. J. Schouten overhandigt mr. A. B. Roosjen de voorzittershamer, hl het midden de heer Smallenbroek, die tot tijdelijk ondervoorzitter iverd gekozen. H.M. de Koningin betreedt de Twentse Hallen ter bijwoning van het tweede lustrumcongres van het Ex-Po-Ge. j-j| 1 I Molotow heeft zich, naar verluidt, binnenskamers in gunstige zin geuit over de toelating van drie niet-communistische en drie communistische landen tot de V.N. Oostenrijk. Italië en Finland pins Hongarije. Roemenië en Bulgarije zou den nu ais lid worden toegelaten. Molotow baseerde deze instemming op het feit. dat deze landen vredes verdragen met de grote mogendheden hebben getekend. Op grond hiervan zou ook Japan, zodra het een vredesversdag met Sowjet-Rusland heeft gesloten, lid van de V.N. kunnen worden. De minister noemde in zijn rede de onderstaande zeven punten de eerste doelen die bereikt moeten worden: t) Beëindiging van de oorlogspropa ganda. 2) Overeenstemming tussen de grote mogendheden over het opheffen van militaire steunpunten in andere landen. 3) Ontwikkeling van het vreedzaam gebruik van atoomenergie en, hulp aan achtergebleven gebieden. 4) Overeenstemming tussen de Grote Vier over terugtrekking van hun troepen uit Duitsland. 5) Regeling van belangrijke geschillen in het Verre Oosten. 6) Slechting van de hinderpalen voor internationale economische samen werking en handel. 7) Uitbreiding van internationale cul turele betrekkingen. De Sou'jet-Unie beoogt geleidelijke invoering van gepaste maatregelen in twee stadia, namelijk in 1956 en in 1957» zei Molotow. Onder Molotow's gehoor bevonden zich zijn ambtgenoten van de Weste lijke Grote Drie Dulles. Macmillan en Pinay die reeds overleg met hem hadden gepleegd De Britse minister Macmillan zei na een gesprek van een uur met Molotow. dat hij „zeer opti mistisch gestemd was" over de komende topconferentie in Genéve. De Franse minister Antoine Pinay. zei over de rede van Molotow: ..Ik heb dezelfde speech al minstens tienmaal gehoord. Het is altijd hetzelfde liedje. Wij zijn de boosdoeners en zij de engeltjes". De Cubaanse afgevaardigde dr. Nunez- Portuondo heeft na beëindiging van Mo- lotows toespraak getracht te spreken over wat hij noemde ..het in slavernij brengen van Litauen. Letland en Est land". De afgevaardigde werd in de re de gevallen door de Nederlandse voor zitter, mr. E. N. van Kleffens, toen hij zijn critiek op de Sowjetunie wilde be ginnen. De voorzitter las een voorschrift voor. dat een afgevaardigde in zijn toe spraak geen oordeel over een met na me genoemd land mag uitspreken. De Philippijnse afgevaardigde, gene raal Romulo, sprong onmiddellijk van zijn zetel op en spoedde zich naar het podium onder luide bijvalsbetuigingen van een aantal afgevaardigden en de pu blieke tribune. Generaal Romulo protes teerde tegen het voorschrift en zeide, dat de heer Van Kleffens ook op soortgelij ke wijze had moeten optreden tijdens de rede die minister Molotow juist tevoren had beëindigd. Dr- Nunez-Portuondo improviseerde opmerkingen ter vervanging van het ge deelte van de voorbereide toespraak dat hij niet mocht voorlezen. Minister Molotow sloeg het incident nauwlettend gade. De Cubaan mocht weer overgaan op de tekst van zijn toe spraak op het punt, waar werd gezegd: ..De vredelievende volkeren van de we reld worden voortdurend bedreigd door het gevaar van een agressie," die zelfs ernstiger is dan een gewapende aanval door de Sowjetunie. In elk van onze landen, in het ene meer dan in het an dere. werken communistische landen met geen andere instructies dan die wel ke zij van het Kremlin ontvangen. Na beëindiging van zijn toespraak werd de Cubaase gedelegeerde meer toegejuicht dan iedere eerdere spreker. Leden van de Amerikaanse afvaardi ging. onder wie minister Dulles, spoed den zich naar dj'. Nunez-Portuondo's ze tel om hem de hand te schudden. Verder werd op de vergadering het woord gevoerd door de Perzische minis ter van Buitenlandse Zaken, Entezam, en de Philippijnse afgevaardigde, generaal Romulo. A MER1KA, Engeland en Frankrijk zijn het eens geworden over de hoofd- A „anten van een Ln drie stadia af te wikkelen plan voor een Europese regeling met Rusland, verneemt Associated Press van goed ingelichte diplomaten. Eisenhower, Eden en Faure zullen volgens deze zegslieden aan de Sowjet-premier Boeiganin volgende maand in Geneve het volgende mee delen; 1) Zii willen overeenstemming met hem bereiken over een beperking van de bewapening en misschien ook van de legers m Oost- en West-Europa. Dit zou dan de basis kunnen worden voor een uitgebreid ontwapenmpprogram dat heel Europa of de hele wereld omvat en waarover binnen het kader van Hp Ver Naties onderhandeld zal woiden. Zit wensen een vredesverdrag voor Duitsland, waarbij dit land op de a I r ,fJn het ze olan-Eden dat m 1945 op de Berlsjnse conferentie aan grondslagi vanh g .p hercni d zal wordcn. Rusland heeft toen dat plan verworpen. Het plan wordt nu in Bonn opnieuw bekeken door Amerikaanse, Rritcp Ersnsö en Westduitse deskundi^sn. -r-i a 3) Indien Duitsland in vrede is herenigd, zijn Amerika, Engeland en Frank- riik bereid deel te nemen aan een Europees veihgheidsstelsel, dat ten doel heeft alle landen tegen de mogelijkheid van een met-mtgelokte aanval te beschermen. Bescheidener doelen De diplomaten die deze inlichtingen verstrekten, weien er metnadruk op dat er vrijwel geen kans is dat deze Westelijke doeleinden in Geneve be reikt zullen worden, zelfs in het on waarschijnlijke geval, dat de Russen de grote lijnen van het voorstel zou den aanvaarden. Zij menen, dat lange en geduldige onderhandelingen ver eist zullen zijn, die maanden, zo geen jaren, in beslag zullen nemen en die zowel binnen als buiten het kader van de Ver. Naties gevoerd worden. Om het goede politieke klimaat voor de onderhandelingen te scheppen, zun de Westelijke mogendheden net ech ter ook eens geworden over een aantal doeleinden van minder wijde strek king. Daartoe behoren de volgende: Allereerst de wederinstelling van de raad van ministers der GioteVier, of iets in die geest. Deze raad werd in 1945 krachtens het verdrag van Pots dam ingesteld, maar is in ongebruik De leden van de Tweede Kamer zullen op Maandag 4 Juli een bezoek brengen aan de „E-55". geraakt naarmate de koude oorlog -.treiiger vvera. De wederinstelling zal de vier ministers of hun plaatsvervan gers m staat stellen van tijd tot tud bneen te komen om de gang van za ken te bespreken en moeilijkheden op te lossen, die wellicht op een lager niveau zijn ontstaan. Ten tweede wordt een uitbreiding van de handel tussen Oost en West be oogd. Het Westen heeft zoals bekend is, een reeks bepeikingen ingevoerd om de toevoer van voor oorlogsdoel einden bestemde goederen naar de communistische landen te beletten. De geallieerden zijn van plan de Chinese communisten ten aanzien van de handel net zo te behandelen als de andere communistische staten. Krach tens een resolutie van de Ver Naties is de Westeliike handel met China vriiwcl tot staan gekomen. In de derde plaats wil het Westen tot een bestand komen in de radio- en propaganda-ooriog tussen het Oosten en het Westen. Beide kampen zouden dan de uitzendingen van anderen niet mogen storen. Verder wordt vernomen, dat Rus land en de Westelijke Drie het er over eens zijn. dat ieder op de conferentie van Geiiève vrij is elk onderwerp aan te snijden. Om de beperkte ti|d van confereren zo doeltreffend mogelijk te gebruiken, hebben de Westelijke geallieerden de te behandelen onderwerpen onderling verdeeld. Men verwacht, dat president Eisenhower over Duitsland zal spre ken. Eden over de internationale han del en Faure over ontwapeningskwes- 1 ties. De staatss.ee re tar is van Marine heelt op vragen van het Tweede Kamerlid Vheh (k.v.p.) geantwoord, dat de Kapitein der mariniers», A. J. van Bork, inderdaad medio Juni naar Nieuw-Guinea is \ertrokkeu. De staatssecretaris deelt voorts mede, dat de uilmidmjï normaal valt in het tijdvak, waar in de betrokkene voor uiUeudins; in aan merking komt. Erkend wordt, dat er klach ten over de betrokken kapitein waren bin nengekomen, doch met het klachten dossier, maar de uit een oogpunt van juiste mili taire verhoudingen onaanvaardbare situatie, uclKe zich bleek te ontwikkelen, heeft tot de overtuiging geleid, dat de ruziemakende buren moesten worden verspreid. Daar de kapitein voor uitzending ln aan merking kwam. zijn niet de klachten van de buren de oor/aak geweest, dat de heer Van Bork naar Nicuvv-Guinea werd gezon den. doch men heeft zijn uitzending alleen gezien als een oplossing van het burencon flict waarin behalve het gezin van de k<tpi- te»n ook enkele gtvnnen van or.deiofficie ren waren betrokken De fctaatssecietaris ontkent, dat de kapi tein bij net onderzoek naar het burencon flict met zou zijn gehoord (Van onze correspondent) Maandagmiddag is hot ge^in van G. van Hulst wonende Middclstraat 20 te Nieuw Bcijeiland uitgebreid met een dueling. De drie meisjes. Nelly, Magda en Henny verblijven met hun moeder in de kraaminrichting van „Eudokia" te Rotterdam Zij maken het goed. Het is ongeveer 60 jaar geleden, dat in Nieuw Beijerland een drieling werd geboren. Het echtpaar Van Hulst heeft reeds twee zoons van 7 en 4 jaar. Reeds in April 1954 werd door de Rijks politie te Doorn, als gevolg van ingekomen klachten over het baldadig optreden van de kinderen van de kapitein, een onderzoek ingesteld en dit onderzoek werd later door het corp-eommando overgenomen. Et be stond geen aanleiding vooi krijgstuchte'ijkt correctie van de betrokken officier. Terwijl een onderzoek naar aanleiding van nieuwe klachten door de marine-autoriteiten was geopend bereikte de staatssecretaris een bucf van het Tweede-Kamerliddc heer Vermeei. waarin over deze kwestie werd geschreven. Het onderroek werd normaal beemdigd met een verhoor van de kapitein Van Bork door rnn commandant, de Iu«te- nant-kolonel Arends Opnieuw was het resultaat van dit onder roek een brief aan de minister van Marine, waarin gemeld werd, dat voor een krijgs- luchtehjke correctie dan we! een ontevre denheidsbetuiging geen aan!' ***as Wel werd aangedrongen op een voor het gezin Van Bork. D" lao eenter. m verband me' -ding o\cr/ee, niets voor ee»" p eigen kosten De «staatssecre omstreeks dc jaarwisseling, dat cte «.apitein medio Mci-Juni naar Nieuw-Gunv»a zou -worden overgeplaatst. Van het afmeju ngsbezoek aan zijn commandant keerde de heer Van Bork terug met de indruk, dat zijn uitzending ruim negen maanden voor de billijkheids datum het resultaat zou ziin van een door een lid der Staten-Generaal Ingediende klacht Dit feit was voor de staatssecretaris aan leiding een poging te doen om door een al ternatieve oplossing het vertrouwen van de kapue.n in het beleid van rijn chefs tc her stellen Men bood hem het commando over het oefenkamp ..De Mak" op Texel aan De kapitein zeide deze betrekking echter met te ambieren en wilde ook geen medewerking verlenen aan een spoedige verhui2i ng van zijn gezin naar een pas gereed gekomen nieuwe woning m Den Helder. De staats secretaris heeft nog tevergeefs getracht de kapitein van de rechtvaardigheid en onaf hankelijkheid van zijn beslissing inzake de uitzending naar Nieuw-Guinea te overtui gen De kapitein is 18 Juni j.l. naar Nieuw- Gumea vertrokken. President Ho Tsji-Minh van het com munistische Noocd-Vïeinam is gisteren uit Hanoi vertrokken voor besprekingen mei regeringsleiders van communistisch China en Rusland. Dit heeft het rode nieuwsagentschap Nieuw-Chïna bekend gemaakt. Het bezoek van Ho Tsji-Minh, als hoofd van een regering en van een de legatie van de communistische partij, heeft plaats minder dan een maand voor dat de autoriteiten \an Noord-Vietnam en het vrije Zuid-Vietnam besprekingen zouden beginnen over verkiezingen. Deze verkiezingen, waarin voorzien is in de Geneefse wapenstilstandsaccoorden van 1954, moeten vóór Juli 1958 worden gehouden. Minister Manshoit heeft in Hulst (Z.Vi.) medegedeeld dat het ontwerp Deita-wet de ministerraad is gepasseerd.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1