Peuleschil .V.N. kunnen spanning doen afnemen Juan Peron weer baas in Argentinië Prins biedt jubileumgift van bedrijven aan Bikker door Duitsers erkend als Jaat-teruggekeerde Bus veTplettert winkelgevel V ierdaagse schaakslag tussen Rusland en Ver. Staten Melkprijs cent lager Plan Marshal] ten voorbeeld gesteld De koning en het jongetje Kabinet dient zijn Jubileum Vrije Universiteit Oud KNIL-militair wil hongerstaking beginnen Zondagswet on tslag m EEN MAN WEET WAT HIJ WIL! P.T.T. trekt de postbewijzen in Eigen loonpolitiek voor het Rijk bepleit VRIJDAG 24 JUNI MS3 J DERTIENDE JAARGANG No. 3108 Weerbericht Minister Luns in San Francisco: ONTSNAPTE OORLOGSMISDADIGER HEEFT NU RECHT OP ONDERSTEUNING MlÉst Odórei^ Een dode, drie gewonden 99 TOTAT de Verenigde Naties kunnen doen, is niet zozeer het hand- haven van de vrede als wel het doen afnemen van internatio nale spanning; handhaving van internationaal recht; vreedzame regeling van meningsverschillen als middel om te voorkomen dat kleine conflicten uitgroeien tot grote rampen; economische hulp verlening." Dit zei de Nederlandse minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, gisteren in San Francisco op de bijeenkomst ter gelegen heid van het tienjarig bestaan der Ver. Naties. 99' 99 v... SpSgJsaU I Advertentie TRANSPIRATIE: Peron hertrouwd? HOOGGESPANNEN VERWACHTINGEN Advertentie Rotterdam: Witte de Withstrast 30 Telef. 115700 <4 IJ Postbus !U2 Postgiro No. 424519 Klachtendienst abonnementen 13.30-19 30 u Zaterdags 17—18 uur: Telefoon 115700 ■S-Gravenhage: Huvgensplein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Ad-m. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 Tel. 362569 Sohiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 pent per weck, 2,26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 53 cent Verschijnt dagelijks Directie: C- A. KEUNIXG mi Mr. K. V AK HOCTEN "TH&uut' s 1 1 "-v Weersverwachting, geldig: tot Zaterdagavond: MINDER WARM Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen of motregen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Ztiid en West. Koeler overdag. -0- ZON* EN MAAN 25 Juni: zon op 4.22, onder 21.06: maan op 11.14, onder 23.33 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. Sn BRUINS SLOT WIJ schreven gisteren, dat er voor de krachtige werking van de partij-organisatie twee elementen on ontbeerlijk zijn: Een voldoend aantal bekwame en toegewijde mensen en voldoende geld. Over dat laatste willen we rw nog enkele opmerkingen maken. Er is in de A.-R. partij en haar federale opzet met de zelfstandige kiesverenigingen als kern werkt dit sterk in de hand altijd grote moeite geweest om voor de centrale partij organisatie voldoende gold bijeen te brengen. Die centrale organisatie moet het hebben van een door de kiesverenigin gen overeengekomen bedrag per lid, dat aan de centrale kas wordt afge dragen. Men betaalt n.l. zijn contributie "Bsn de kiesvereniging. De kiesvereni ging kan zelf haar contributieregeling vaststellen. En van die contributie moet dan een deel naar de centrale kas en ook een deel moet voor regio nale werkzaamheden worden ge bruikt. En dan blijft er een deel voor de kiesvereniging zelf. Het ligt voor de hand, dat een kies vereniging dan de neiging heeft om te zorgen, dat zij zelf in ieder geval goed bij kas blijft. Zij heeft haar eiger werk te doen en als zij dat goed wil doen, kost dat geld. En als de kies vereniging goed werkt, heeft zij bo vendien soms het besef, dat zij het Centraal Comité als het ware werk nit handen neemt en dat er dus voor de kas van het Centraal Comité ook minder geld nodig is. In de tweede plaats redeneert men vaak als voigt: Wij hebben een grool aantal leden, die een lage contribute betalen. Als wij van die lage contri butie nu ook nog grote bedragen aan centrale kassen moeten betalen, blijft er minder dan niets over. Wij zuilen dan de contributie moeten verhogen en dat kost ons leden. VANDAAR dat de afdracht van geld aan de centrale kas in de A.-R. partij altijd een heet hangijzer is ge weest. Over een paar kwartjes kon men urenlange discussies houden. Met grote moeite en pijn is na de oorlog die afdracht van een op twee kwartjes gebracht. Voor 1952 heeft men vervolgens die twee kwartjes ge bracht op 3.25. En nu heeft de Deputatenvergadering eergisteren dat bedrag verdubbeld en op f 2.50 ge-' bracht. Een indrukwekkende gang van zaken kan men dit moeilijk noe men. Er was ook nu van te voren ■weer'hevig verzet tegen. Gelukkig beeft de Deputatenvergadering, na de verdediging van het voorste! door dr. Schouten dat was zijn laatste daad als voorzitter van het Centraal Comité bijna eenstemmig dit voor stel aangenomen. De Deputatenvergadering was dui delijk onder de indruk van het feit, dat de reorganisatie geld kost en dat men geen reorganisatie kan willen als men ook het geld niet voteert. En aangezien de Deputatenvergadering de reorganisatie zeer duidelijk wel wilde is ook het voorstel tot de verhoogde bijdrage aan de centrale k»« aan vaard. (ATU zijn er kiesverenigingen waar lx contributieregelingen zijn met een minimum-contributie waar die 2,50 niet af kan. En waar men te vens vindt, dat men zulk een lage contributie ten behoeve van de minst- draagkrachtigen moet handhaven. Daartegen behoeft geen bezwaar te zijn. Wanneer men maar zorgt, dat de contributie gemiddeld zo hoog is, dat de afdracht van 2,50 per lid mogelijk is. En ais men dat in een kiesvereniging alleen niet bolwerken kan, moet men dat maar Centrale- gewijs voor elkaar brengen. Dat is zeer goed mogelijk. Want in maatschappelijke zin is een dwars doorsnede van de A.-R. partij gelijk aan een dwars-doorsnede van het Ne derlandse volk. Want de A.-R. partij is een echte volkspartij. En dan spreekt het volkomen vanzelf, dal een jaar-afdracht van 2,30 per lid «en peuleschil is. Als men het niet klaar zou kunnen krijgen om die 2,50 per lid en meer dan dat voor de partij bijeen te brengen, zou dat een schande zijn. Het is gelukkig, dat de stemmen te gen op de Deputatenvergadering zijn verstomd. Want dat praten over die Paar kwartjes zou een bewijs van. geestelijke armoede zijn. wikkelingen: het duidelijke veronacht zamen van internationaal recht. De Ver enigde Naties gedragen zich soms als een politieke vergadering van onderling wedijverende, druk uitoefenende groe pen, veeleer dan in de beraadslagingen iets van de majesteit van het reoht te doen weerspiegelen." „Wij hebben geen andere keuze dan de nieuwe verantwoordelijkheden van een nieuw tijdperk te aanvaarden. Zo'n aanvaarding brengt ons dichter tot ons gemeenschappelijk doel. Het beste voor beeld van een optreden van dit soort was het plan-Marshall. Dat teerde ons een les in internationale verantwoorde lijkheid. die geen enkele Europese natie mag vergeten." zei de minister. De rede van de Russische minister Molotow heeft, volgens Britse functio narissen. een domper gezet op het opti misme ten aanzien van de de volgende maand te houden conferentie van de Grote Vier. Op een persconferentie in San Fran cisco heeft mr. Luns. medegedeeld, dat hij de kwestie van de Nederlandse ar restanten in Indonesië ook hefet bespro ken met de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotow. Mr. Luns zeide, dat minister Molotow. wiens gast hij Maandag was aan een lunch in San Francisco, „bijna Westers'" was in zijn belangstelling voor de Neder landse problemen, „zelfs voor onze vraag stukken met Indonesië". Op de persconferentie gaf minister Luns de journalisten, die de Algemene Verga dering van de V.N. bijwonen, een toe lichting op het witboek over de kwestie van Nederlandse arrestanten in Indonesië. „De Verenigde Naties geven een weer spiegeling van de nieuwe toestand waar in de geschiedenis ons heeft geplaatst. Wij hebben de bescherming var. interna tionale organisaties en gezamenlijke vei ligheid. De dagen van nationale snuve- reinitcil in de oude zin van het woord zijn geleld. Maar de internationale orga nisatie. krachtig genoeg om ons alles te geven wat wij nodig hebben, is er nog niet. Betekent dit. dat de Verenigde Naties niet in staat zijn te werken voor het doel. waarvoor wij in 1945 in deze stad bijeenkwamen? Het antwoord op deze vraag is eenvoudig, het hangt van de leden-staten zelf af. Onze organisatie, halverwege tussen onbeperkte nationale soevereiniteit en bovennationaal gzag, kan zich in beide richtingen ontwikke len." Minister Luns vestigde de aandacht „op één feit nit de practijk van onze organisatie, zo vol verontrustende ver- Toen de Zweedse koning Guslaaf Adolf dezer dagen een bezoek bracht aan het plaatsje Gaevle in Midden- Zweden, u-aren tienduizenden op de been, om Z.M. te verwelkomen. Want het gebeurt niet elke dag in Gaevle, dat daar een koning komt.' De kleine Goran had er zich dan ook heel wat van voorgesteldMaar tcie be schrijft zijn verdriet, toen hij terecht kwam op een plaatsjewaar hij niets maar dan ook letterlijk niets van die hele koning kon zien? Gdrart nam een kloek besluit: hij werkte zich tussen tientallen benen door naar voren, zelfs door die van het politiecordon helemaal vooraan en ging in alle gemoedsrust naast de ko ning staan. De koning vond het hele maal niet erg, maar toen hij er een maal stond, werd Gtfran toch wel wat beduusd door al die juichende mensen voor hem. Daarom kwam er tenslotte een klein verlegen vingertje in de mond Hubertu» Bikker, een der indertijd uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, is thans door de Duitse autoriteiten als „spaetheiinkehrer" erkend. Hij heeft dit praedicaat verworven in het kamp Frieclland bij Goettingen, dat dient als doorgangstation voor de uil de Sowjct- bnic terugkerende Duitse gevangenen. Bikker, die op grond van Hitiers be ruchte verordening tot bescherming var, niet-Duitsers die bij de S.S. dienst na men, door een Duitse rechtbank tot Duit ser werd verklaard, kan thans nog aan spraak maken op de ondersteuning, die aan teruggekeerde krijgsgevangenen Wordt uitgekeerd. Op grond van deze gerechtelijk* be slissing kon Bikker, evenals zijn colle ga's niet meer aan Nederland worden uitgeleverd. Hij was in Nederland tnt levenslang veroordeeld omdat hij twee verzetslieden haa doodgeschoten en vijf mishandeld. Bikker werd enkele weken geleden op vnje voeten gesteld, nadat de Duitse"souvereiniteil was hersteld en daarmee een eventuele kans op ingrij pen van de bezettingsmacht was verdwe nen. Het Openbaar Ministerie in Dort mund gaat nog voort met het verzame len van gegevens' om Bikker voor zijn daden, waarvoor hij in Nederland ver oordeeld werd voor een Duits gerechts hof ter verantwoording te roepen. Zulk een procedure was ook voor de overige gevluchte Bredase oorlogsmisdadigers in het vooruitzicht gesteld, doch van enige vorderingen van het onderzoek heeft men. intussen niets meer vernomen. ■sfcïV --■>A;V f_NVGV'wy? ni--. yTT*7 V Gisteren heeft mevrouw Odria, echlgenote van de president van Peru. met. de gezant van Peru en echtgenote, de heer en mevrouw M. H. Fernandez Davila, een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin op Soestdijk, waar zij de lunch gebruikten. V.l.n.r. Z.K.H. Prins Bemhard, mevrouw OdriaH.M. de Koningin en de heer en mevrouw Fernandez Davila, poseren in de paleistuin. De viering van hel 75-jarig bestaan der Vrije Universiteit te Amsterdam zal beginnen op Woensdag 19 October met een wijdingssamenkomst in de Westerkerk te Amsterdam.- gepresideerd door prof. dr. G. C. Berkouwer. Ds. D. Biesma. Christelijk Gereformeerd Pre dikant te Utrecht, dr. H. Jonker, Ned. Hervormd predikant te' Amsterdam en de heer J. C. Schouten, rector van het studentencorps aan de V. U. zullen het woord voeren. Het hoogtepunt van de jubileumvie ring is de feestvergadering van de ..Vereniging voor Hoger Onderwijs op Gereformeerde grondslag" waarvan de Vrije Universiteit uitgaat in de Apollohal op de middag van Woensdag 19 October 'a.s. Dan zullen het bestuur worden aangeboden de opbrengst van de „miilioonactie" (waarvan op dit tijdstip ruim 900.000 bijeen is) voor de ziekenhuisbomv en de uitbreiding van de medische faculteit en de op brengst van de extra spaaractie van de vrouwen V.U'.-hulp, bestemd voor de inrichting van hel zusterhuis. Prins Bernhard, die het voorzitter schap van het erecomité voor de lus trumviering aanvaardde, heeft zich be reid verklaard een jubileumgift van de (Van onze Haagse redacteur) bedrijven aan het bestuur te overhan digen, bestemd voor het nieuwe com plex van de Vrije Universiteit, dat zal verrjjzen in Amsterdam-Zuid op een terrein aan het verlengde van de Parnassusweg. Tenslotte zal ook het jubileumge schenk van de gemeente Amsterdam, te weten een half millioen gulden als bijdrage in de bouwkosten, worden aan geboden. Tijdens deze feestvergadering zullen prof. mr. A. Anema en prof. dr. J. Zijl stra het woord voeren. Na afloop dezer bijeenkomst zal -het bestuur recipiëren. Op Donderdag 20 October worden in dc Apollohal twee openbare senaats- zittingen gehouden. Tijdens de mor genzitting zal de huidige reetor-magni- ficus prof. dr. J. Waterink een her denkingsrede houden en zullen geluk wensen worden uitgesproken namens de Nederlandse universiteiten en hoge scholen, alsmede door buitenlandse af gevaardigden. 's Middags za! de nieuwe rector-mag- nifiscus prof. dr. D. Nauta zijn rectorale rede uitspreken en zal een ere- docto raat worden uitgereikt. Vrijdag 21 October worden collges voor afgestudeerden gehouden. Dr. J. Roelvink heeft in opdracht van het college van directeuren dei' vereni ging een gedenkboek samengesteld (dat over enkele 'maanden zal verschijnen). Als bijdrage in deze jubileumviering heeft het studentencorps „Nil despran- dum Deo duce" der Vrije Universiteit, ter gelegenheid van het met het grote jubileum samenvallende vijftiende corps lustrum, een aantal feestelijkheden ge organiseerd. o.a. een wedstrijd voor Am sterdamse huisvrouwen, sportmanifesta ties en een interconfessionele driekamp tussen vertegenwoordigers van verschil- De 39-jarige Hagenaar Pieter Hen-Jende confessionele smdentenorganisa- drik Tuinenburg, oud-KlsTL-milïtair jües* te hojden °P 18 October. en thans vertegenwoordiger, heeft het1 voornemen in hongerstaking te gaan uit protest tegen de onrechtvaarige behandeling, waaraan de gearresteer. j de Nederlanders in Indonesië bloot staan. De heer Tuinenburg, wiens wieg in j het vroegere Nederlands-Indië stond waar hij geboren werd uit een Friese ader en een Indiase moeder heeft van zijn voornemen kennis gegeven aan Pandit Nehroe. Hij verwacht dat zijn hongerstaking diepe indruk in de Aziatische landen zal maken. Hij schreef ook brieven aan H.M. de koningin en aan de ministers Staf en Luns. Het is zijn bedoeling de hongersta- j king te beginnen op 1 Juli a.s. op de. Vrijdag die in India samenvalt met dc Passardag Kliwon. Voor verschil-1 lende godsdiensten in Azië is dat een heilige dag. De heer Tuinenburg heeft een doktersattest waarin opname in een ziekenhuis gevraagd wordt, opdat de hongerstaking onder voortdurende controle za! veriopen. Hij zal de staking zo lang mogelijk volhouden on uitsluitend water gebruiken. In de oorlogsjaren heeft de heer Tuinen- j burg tijdens zijn verblijf in een j Japans kamp reeds een hongerstaking: van zeven dagen doorgemaakt. Hij werd onderscheiden met de verzets- j ster Oost-Azië. De heer Tuinenburg is eon vriend van de ex-KNIL-kapitein Westerling. HET ontwerp-wijziging der Zondags wet is met van verstrekkende be tekenis. Maar er zijn toch een aantal ver beteringen bij amendement in aange bracht, voor sommige waarvan wij enkele weken geleden hebben gepleit in dit blad. Wij betreuren het, dat de gemeenteraden bij de beslissing over de vraag of de Burgemeester onthef fing zal mogen geven van enige bepa lingen in art. 3 en 4 der wet niet aan 'hun trek zijn gekomen. Maar wij ver heugen ons er over, dat althans Ge deputeerde Staten dergelijke onthef fing voor bepaalde gemeenten zullen kunnen uitsluiten. Voor het overige Is het goed te we ten, dat de Staatkundig Gereformeer den voor een tweetal van a.r.zijde in gediende amendementen hebben ge stemd en dat de liberalen, socialisten en communisten daartegen hebben gestemd. zon of geen zon tegen overdadige President Perón heeft gisteren de vrije hand gekregen zijn regering te re organiseren. Alle 16 leden van zijn ka binet hebben hun ontslag ingediend. Het perssecretariaat van de regering machtigde de Argentijnse bladen tot publicatie van het nieuws. Gezaghebbende regeringsbronnen hebben gezegd, dat in de naaste toe komst wellicht in de komende paar dagen een nieuwe, meer gematigde regering voor Argentinië zal worden be kendgemaakt, die o.a. volledige persvrij heid zou waarborgen. Het aftreden van het kabinet en de voorgenomen matiging in het regerings beleid zijn rechtstreeks voortgevloeid uit de mislukte opstand van vorige week Donderdag tegen het Peronistische be wind. Een woordvoerde van de Argentijnse regering heeft de verwachting uitgespro ken, dat er spoedig een eind zal bo men aan de speciale rol van de minis ter van het leger Luccro als tijdelijk hoofd van alle strijdkrachten. Hjj deelde mee, dat generaal Lucero, die deze rol de vorige week op verzoek van presi dent Perón op zich nam om na de mis lukte opstand van de marine de orde te herstellen, zijn normale werkzaam heden op het ministerie van het leger zou hervatten. Lucero verklaarde op een persconfe rentie dat het leger zich niet met poli tieke problemen bemoeit. Het leger is naar zijn kazernes teruggekeerd en is absoluut loyaal jegens de opperbevelheb ber van de strijdkrachten, generaal Pe rón. zei Lucero. De politie is begonnen burgers te ar resteren die het bevel van minister Lu cero genegeerd hebben alle wapens in te leveren. De regering neemt ook maatregelen om ieder die bij de mislukte opstand betrokken is geweest te beletten het land te verlaten. Geen enkele Argentijnse burger mag naar Brazilië. Chili. Para guay of Uruguay reizon zonder specia le vergunning van de politie. Tenminste 14 personen z.ijn in Buenos Aires gearresteerd wegens het versprei den van valse geruchten. Intussen is bekendgemaakt dat een vooraanstaand generaal van het leger in de opstand gedood is. Het is gen. Ver- gara, stafchef van het corps genie. Volgens het te Rio de Janeiro ver schijnende dagblad ..O Globo", heeft een priester verklaard, dat president Perón van Argentinië in het geheim in het hu welijk is getreden met de 19-jarige Lau ra del Solar. De eerste vrouw van president Perón. die een grote rol in de Argentijnse po litiek speelde, overleed op 25 Juli 1952 aan kanker. Volgens het blad, heeft de eerwaarde heer José Fernandez verklaard na de opstand van 16 Juli in de Argen üjnse hoofdstad uit Buenos Aires naar Asuncion in Paraguay te zijn gevlucht. Hij is Woensdag in Rio de Janeiro aangekomen. Intussen wordt uit Montevideo gemeld dat uit betrouwbare inlichtingen uit Buenos Aires bljjkt dat er ondanks een klaarblijkelijke rust een intensieve poli tieke activiteit gaande is. Volgens deze inlichtingen zouden alle troepen in alarm toestand worden gehouden en is het in de huidige verwarde toestand nog niet ge heel zeker dat de opstand is mislukt. Sommige waarnemers zijn van mening dat de regering nog steeds wordt be dreigd door marine en luchtmacht. (Van een onzer verslaggevers) In volle vaart heeft Donderdagmiddag een NBM-aulobus in Zeist de pui van een banketbakkerswinkel in puin gereden. De 65-jarige mevrouw E. A. Verkouteren—- HendriksChalmot, die juist de winkel verliet, werd tussen de bui, die ver de winkel indrong, en de in brokken neer stortende voorgevel gedood. De buschauf feur H. A. uit Utrecht, en een collega van hem. J. H. van K„ die met hem mee reed. rijn met een shock naar bet zieken huis vervoerd. Een andere bezoekster van de winkel, mevrouw Van A„ werd door rondvliegend glas gewond. Het. ongeluk werd veroorzaakt doordat de buschauffeur een personenauto, die., midden op de weg stond te wachten tot de linkerweghelft vrij zou zijn om een garage aan de Slotlaan in te rijden, te laat opmerkte. Hij trachtte nog achter de auto langs te zwenken, wat niet geheel lukte. De botsing drukte de carrosserie van de bus aan de linkervoorzijde zodanig in, dat de buschauffeur geen kans zag zijn wagen weer recht op de weg te krijgen. Bij zijn pogingen het stuur weer recht te krijgen, vergat hij te remmen. Met daverend geweld, glas-gerinkel en gekraak van houtwerk drong de bus de winkel binnen. Mevrouw Verkouteren was vrijwel op slag dood. Russen die na Joegosiavië's breuk met de Cominl'orm hun Joegoslavische onderscheidingen terugstuurden, vra gen ze nu terug zo wordt van gewoon iijk betrouwbare zijde te Belgrado vernomen. Van onze sehaakmedewerker In Meskou begint Dinsdag de groie schaakslag tussen de Ver. Siaien en de Sowjei-Unie. Deze strijd zal vier dagen duren. Beide teams komen met hun sterksie vertegenwoordigers uit. Voor Rusland speelt de wereldkampioen Bol- winnik aan het eerste bord en verder de grootmeesters Smyslov, Bronstein, Gei ler, Keres, Pelrosjan. Koiov en Tajma- nof. Voor de Ver. Staten is hei team als volgt: Reschewsky. Bisquier, Evans, i de gebr. Byrne, Horowitz, Kashdan en Steiner. Naar wij vernemen mag verwacht wor den. dal de melkprijs in de zg. niel ge saneerde gebieden in het Westen van het land met ingang van 10 Juli a.s. met 1 cent verlaagd worden. De Algemene Vereniging voor Melkvoorziening ral dezer dagen definitief beslissen over een hiertoe aan de melkhandel uit te bren- igen advies. Het is niel uitgesloten dat deze prijsverlaging, wanneer zij tot stand Jcomt, ook in hel overige deel van het land zal worden toegepast, j De melkprijs werd in het begin van dit jaar in de niet-gesaneerde gebieden in het Westen des iands met vier cent verhoogd, terwijl de prijsverhoging el- jdei's slechts drie cent bedroeg. De stijging j van de distributiekoslen voor de melk- i handel maakte een extra verhoging met leen halve cent per liter in het Westen noodzakelijk, maar aangezien een halve jcent niet in rekening gebracht kan wor- jden werd ais tijdelijke maatregel een j prijsverhoging van een cent ingevoerd. jDeze extra "verhoging zal mi worden 'afgeschaft. De verwachtingen voor dez* wedstrijd zijn hoog gespannen. Dit merkten wij toen gistermorgen op het vliegveld Schiphol per K.L.M. een gedeelte van het Amerikaanse team ar riveerde. Vooral de Amerikaanse groot meester Reschewsky was vol plannen om het Botwinnik zo lastig mogelijk te maken. Reschewsky is n.l. nog steeds van mening, dat hij in een match om het wereldkampioenschap tegen Botwin nik een goede kans zal maken. Vorig jaar waren de Russen in New York en wonnen toen met 20—12. De Amerikanen hopen thans een beter re sultaat te maken maar waren toch wel zo realistisch om in te zien dat een gelijk spel het beste was wat tegen de sterkere Russen te bereiken is. De wed strijd vindt plaats onder leiding van de Nederlandse grootmeester dr. M. Euwe. Drie van de vier leden der Schiphol aangekomen. Van links delegatie van de Oecumenische tiaar rechts: ds. F. E. Uuiziuga, Raad van Kerken in Nederland zijn j prof. P. J. Jans en prof. dr. J. de Donderdagavond uit Moskou op i Graaf. Het bezoek aan Rusland duurde veertien dagen. De Wesiduiise kanselier Konrad Adenauer heeft meegedeeld, dat hij naar Moskou wil gaan in de eerste helft van September. Hij zei, dal bal antwoord van Bonn op de Russische uitnodiging, naar Moskou le komen om te spreken over hef aanknopen van diplomatieke, han dels- en culturele betrekkingen, over enkele dagen verzonden zal worden. Dil blijkt uil dc wijze waarop liij zich weet le kleden. Ook de keuze van zijn schoenen is doelbewust. Hij kiest Bata-Diplomat spijkerlo/.e herenschoenen. Die schoenen hebben „style", ze zijn gemakkelijk, ntooi en sterk, liet zijn dè schoenen voor de, man, die weel wat hrj wil. Een van de oudste vormen van ge!d- overmaking die het staatsbedrijf der P.T.T. kent. de z.g. postbewijzen. wordt opgeheven. De invoering van deze post bewijzen dateert van 1884 en werd nood zakelijk geacht om het publiek in de ge legenheid te stelien geldbedragen, niet i (Van onze Haagse redacteur) „Het rjjk zal een geheel eigen loon politiek moeten voeren, daarbij wat de algemene toonhoogte betreft, zich oriën terend op het vrüe bedrijf. In deze loon politiek zullen specifieke, voor ambtena ren geldende, factoren punten van over weging moeten uitmaken. Eerst dan zal de verhouding tussen het rijk en zijn ambtenaren weer „echt" genoemd kun nen worden." Dit zei de voorzitter van de Bond van. ambtenaren bij departementen van alge meen bestuur en hoge colleges van staat, de hoer C. Oost. in een rede voor de .jaarvergadering van deze bond. De heer Oost betoogde, dal door centralisatie en mechanisatie het werk van de ambtena ren vee! meer „massawerk" geworden :s. dat al gauw als „zeer eenvoudig" be stempeld wordt. Daardoor is de groep van lagere ambtenaren ontstellend groot geworden. Zij leven op de rand van of be neden het bestaansminimum. In de langste rangen zal het systeem van bezoldiging naar de taak. die men verricht, meer losgelaten moeten worden en voor die rangen dient de mogelijkheid van bevordering naar anciënniteit te worden opengesteld. Men moet de moge lijkheden voor het lagere personeel ver ruimen door het in ruimere mate hante ren van delegatie van bevoegdheden. - i De neer Oost vroeg zich af waarom groier dan i0.te versturen, zonder do ambtenaar niel meer „deelgenoot" dat aantekenen van de betrokken brief gemaakt wordt in het werk, dat hij doet. nodig was. Het gebruik ervan is altijd gering ge weest. Het is, na de invoering van post cheques. teruggelopen tot vrijwel nihil Dit geringe gebruik heeft P.T.T. aanlei ding gegeven de postbewijzen op een na- Dat za! grotere belangstelling kweken Geldt de_ medezeggenschap, waarover de laatste tijd zoveei wordt gesproken, al leen voor de arbeider in de fabriek? De heer Oost bepleitte het tot stand komen van dienstcommissies en bijzondere eom- rtmVn bepalen tijdstip uit de omloop te va« overleg bij de dêpartemen-

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1