Adopti Tito gaat bezoek aan Rusland brengen Scherp toezicht op leger in West-Duitsland Gaan Franse toch in ambtenaren staking? ie Belgische ministers worden voorgelicht over delta-plan Plannen van Westerling c.s. ten zeerste afgekeurd Overeensteming met het Westen Adenauer wijst op Oost-Duits gevaar Jeugd overtuigen van noodzaak Plan-Faure zou zijn verworpen C.N.V.: meer dan 200.000 leden „Carte Blanche" 1 ten einde Nederlandse nota over „Evipan' DINSDAG 28 JUNI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3111 Weerbericht Beperkt zelfbestuur voor Cyprus MINISTER BLANK BELOOFT: D1 FELLE BRAND IN DEN HAAG Haven van Antwerpen ligt geheel stil Franse autorenner veroordeeld PROF. THIJSSE, DE INSTRUCTEUR Werkweek van 5 dagen in Antwerpen - - PRESIDENT Tito van Joego slavië heeft een uitnodiging aanvaard voor een bezoek aan de Sowjet-Unie. Dit heeft het Joegoslavische persbureau Yugo- press bekendgemaakt. De uitnodiging zou deze maand gedaan zijn toen de Sowjet- premier Boelganin en de leider van de communistische partij Chroestsjew een bezoek aan Belgrado brachten. iVieifw Brits pion De Westduitse minister van Defensie, Theodor Blank, heeft gisteren plechtig beloofd dat een scherp burgerlijk toezicht zal worden uitgeoefend op de nieuwe Westduitse Wehrmacht van 500.000 man. Blank zei dit in de Bondsdag (de Westduitse Tweede Kamer) bij het begin van het debat over een tijdelijk wetsvoorstel om 6000 vrijwilligers op te nemen in een kerngroep voor het toekomstige leger. Deze kern zou reeds voor 31 Maart 1956 moeten worden gevormd. Morgen hoopt Z.X.H. Prins Bernhard zijn 44ste verjaardag te vieren. j 7000 schade aan kurkfabriek D. W. de Monchy overleden Wervelstorm teistert Amerikaans stadje Prins Bernhard naar Limburg <D Botterdam: Witte de Withstraat 30 Teieï. 115700 n 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Kiachtendienst abonnementen 18.30-19.30 w. Zaterdags 17—18 uur: Telefoon U570O Postgiro 424867 Adm. Tel. 114402 Klaehtendiervst 18.30—19.30 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks Directie: C. A. KEUNIN'G en Mr. K. VAN HOLTEN •«-Gravenhage: Huygenspiein 1 Redactie: Tel. 111892 Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. MEER BEWOLKING Aanvankelijk weinig bewolking en droog weer, later toenemende bewolking en voornamelijk in het Noordwesten van het land plaatselijk wat regen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke later matige Zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN 29 Juni: zon op 4.24, onder 21.06; maan op 15.Ó9. onder 0.34. <0 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT ÏN de Tweede Kamer kop hel ogen blik aan de orde een wetsontwerp 'Jat de adoptie in het Nederlands Bur gerlijk Recht wil introduceren. In de wetgeving van de meeste landen be staat de adoptie al lang, maar in Ne derland nog niet. Wat is adoptie? Adoptie is heL aan nemen van een bepaald kind door mensen, die niet de natuurlijke ouders van het kind zijn, zodat dit kind volle dig de staal van wettig kind van die mensen krijgt. Het kind verliest dan zijn oorspronkelijke band met zijn na tuurlijke ouders. Alle juridische ban den met die ouders worden doorgesne den en het kind wordt in volle omvang, met alle rechtsgevolgen, het wettig kind van zijn nieuwe, zijn adoptief ouders. Gelijk gezegd, tot dusverre kenden wij deze adoptie niet. Wij kennen wel het spraakgebruik van „een kind aan nemen". Maar dat was nog geen adop tie. Men kan wel een hele massa din gen doen, waardoor dat een beetje op «doptie gaat lijken. De oorspronkelijke ouders kunnen uit de ouderlijke macht lijn ontheven of ontzet. De mensen die xi^h over het kind hebben ontfermd kunnen de voogdij over het kind heb ben gekregen en het als hun eigen op voeden en behandelen. Zij kunnen door h«t kind vader en moeder genoemd worden en misschien kan er zelfs naamsverandering hebben plaats ge vonden. Nochtans is het niet echt en volkomen zeker. Altijd blijft er een kans, dat de oorspronkelijke ouders hun rechten weer kunnen en willen geldend maken. En dan is er de mo gelijkheid, dat dit hun lukt. BIJ adoptie komt dat anders te lig gen. Dan ontstaat er een nieuwe familieverhouding, die van de zijde der oorspronkelijke ouders niet kan worden aangetast. Er ontstaan ook tussen de adoptief-ouders en het kind alle rechten en plichten, die de wet aan de verhouding ouders-kinderen verbindt. Het is duidelijk, dat dit een zeer diep Ingrijpende rechtsmaatregel is. En het ia ook duidelijk, dat zulk een maat regel aan allerlei voorwaarden moet aijn gebonden en met de grootste voor borgen. moet zijn omringd. Maar er doen zich tenslotte gevallen voor waarvan men misschien kan zeg gen, dat de natuurlijke verhoudingen fo radicaal zijn verloochend of uitge wist en waar nieuwe verhoudingen zo intensief en liefdevol zijn ontstaan, dat wen, in het belang van het kind, daar aan- het juridische sluitstuk van de oudier-kind verhouding niet mag ont houden. Wij voor ons zijn ten aanzien van deze zaak niet geheel zonder aarze ling. Adoptie is zeer ingrijpend en de finitief. Men wordt inderdaad het kind van ouders, die niet in natuurlijke zin de ouders zijn. En men wordt dat op •en ogenblik, dat men er zelf soms geen weet van heeft en er niet over heeft kunnen meebeslissen. Dat is vanzelfsprekend ook zo met de band tussen een kind en zijn natuur lijke ouders. Maar daar is het dan ook een natuurlijke verhouding voor. Hier r.-crdt door toedoen vati vreemden en van de rechter voor de natuurlijke verhouding een andere verhouding in de plaats gesteld, die dezelfde rechts gevolgen heeft als een natuurlijke ver houding. Met zulk een daad, die boven dien zozeer persoonlijke betrekkingen «n gevoelens raakt moet men uiterma te voorzichtig zijn. En wij kunnen het ons voorstellen, dat men op die gron den tenslotte overwegende bezwaren maakt tegen de invoering van de adop tie. De Westduitse kanselier Konrad Adenauer heeft vandaag in de Bun destag plechtig gewaarschuwd, dat de Russen de Oostduitse jeugd klaarma ken voor een burgeroorlog tegen IVest-Duitsland. „In Oost-Duitsland bevinden wij ons tegenover een staand leger van 150.000 Duitsers, die door het Russi sche leger zijn opgeleid", aldus Adenauer. De 7é-jarige kanselier mengde zich met deze uitspraak in 'het debat over het wetsontwerp voor' de spoedige werving van de eerste Westduitse soldaten. 4 Hij kwam tussenbeide, nadat een leider van zijn eigen Christen-Demo cratische Partij (C.D.U.) critiek op het wetsontwerp had uitgeoefend en gewaarschuwd had, dat de afgevaar digden van de C.D.U. dit in zijn hui dige vorm niet zullen steunen. „De socialistische politiek zou ertoe leiden, dat de 50 millioen Westduit- sers en de 18 millioen Duitsers in Russisch Oostduitsiand als lammeren naar de slachtbank zouden, worden geleid." Als wij het socialistische pro-: gramma hadden gevolgd zou er-geen eenheid van het Westen en derhalve geen conferentie van Gënèv» zijn ge weest." - - j Joegoslavië en de drie Westelijke i i grote mogendheden hebben op een j driedaagse conferentie van ambassa- deurs te Belgrado „een grote mate van overeenstemming" bereikt op het punt van internationale vraagstukken, j Dit staat in een gemeenschappelijke j verklaring die gistermiddag in de hoofdsteden van Joegoslavië. Amerika, Engeland en Frankrijk aan dé pers is uitgereikt. De bespreking vormde „een onder deel van een nog niet geëindigde reeks besprekingen tussen de vier landen." j „De vertegenwoordigers van de vier landen gaven uitdrukking aan de i vaste overtuiging, dat het bestaan van een krachtig en onafhankelijk Joegoslavië en voortgezette samen-j werking tussen hun landen op basis j van gelijkwaardigheid zullen bijdra-: gen tot vrede en stabiliteit. De j eonfererenden kwamen ook tot het j inzicht dat de vruchtbare samenwer- king, die bezig is zich te ontplooien in de landen van het Balkanverdrag j Joegoslavië, Griekenland en Turkije i een belangrijke bijdrage betekent tot vrede en stabiliteit op de Balkan", zegt de verklaring. j I De Britse regering is van plan Cyprus beperkt zelfbestuur aan te bieden om een eind te maken aan de opstand die zich op het eiland ontwikkelt. Dit is in Lon den van regeringszijde medegedeeld. Men verwacht, dat het kabinet van premier Eden binnenkort het plan zal goedkeuren. Het plan zal bestaan in het aanbieden van een nieuwe grondwet, waardoor Cy prus als kolonie deel zal blijven uitmaken van het Britse imperium. Vermoedelijk zal in dit aanbod ook de mogelijkheid op genomen worden van uiteindelijke onaf hankelijkheid binnen het Britse gemene best. Krachtens deze nieuwe grondwet zouden de Cyprioten een wetgevende ver gadering kunnen kiezen en enige leden kunnen benoemen die zitting zouden heb ben in een soort kabinet. De Griekse m'eerdêrheïd op het eiland heeft een soortgelijk aanbod in 1948 verworpen. Volgende maand zal .een politiemacht van 2000 man operaties beginnen tegen de 'ondergrondse verzetsbeweging op Cy prus.;- '.LXcTv (foto Meyboom) -_D« Trans*premier-Tldgar *Eaürs heeft gisteren de laatst*., hand gelegd aan een milliardenplan voor de verhoging van ambtenarensalarissen. Daarmee hoopt hij een tegen 1 Juli dreigende algemene staking ran Frankrijks één millioen ambtenaren te voorkomen. Gisteravond verluidde echter, dal de drie grote Franse werknemersorganisaties vijandig zouden staan tegenover het nieuwe regeringsvoorstel. Mocht de slaking op 1 Juli doorgaan, dan zou het de ernstig ste golf van arbeidsonrust zijn. die over Frankrijk slaat sedert de algemene staking van Augustus 1953. De werkers in de ziekenhuizen, de postkantoren, dp vliegvelden, de douane en de regerings- bureaux zouden er het bijltje bij neer gooien. De premier zou zijn plan gisteravond voorleggen aan leiders van socialistische, room-katholieke en communistische vak- bönden. die vorige week de staking af kondigden. nadat ze vroegere plannen om de salarissen in de loop van dg komende vier jaar te verhogen „absoluut onaanvaardbaar" hadden genoemd. Faure's plan voo-rziet in een geleide lijke verhoging van de ambtenaren salarissen in de komende drie jaar, waarvan de jaarlijkse iastetf' voor'de schatkist 180 milliard francs (ongeveer 1.9 milliard gulden) zullen bedragen. De lagere ambtenaren zouden de hogere salarissen reeds de komende maanden ontvangen. De rest zou op 1 Januari in salaris vooruitgaan. Momenteel krijgt de laagst-gesala- rieerde ambtenaar 25.200 francs of ruim ƒ266.50. Volgens Faure's plan zou hij volgend jaar 26.200 francs krijgen, 27.200 in 1957 en 28.224 in 1958. (Van onze Haagse redactear) Een -felle brand die rookwolken over de drnkste gedeelte van Den Haag joeg heeft gistermiddag voor "000 materiaal- schade aangericht bij de kurkfabriek Hollandia gelegen aan de Grote Brou wersstraat in het. centrnm van Den Haag. De brand woedde op een terrein bij de fabriek en sloeg over naar een z.g. nissenhnt van plaatijzer, u-aar gro te voorraden ruwe kurk opgeslagen wa ren. Dexe opslagplaats brandde geheel uil. Het vuur werd om kwart over 5 ont dekt door bewoners van woonwagens die naast dit terrein een plaats hebben. Per soneel van de fabriek dat nog aanwezig was alarmeerde onmiddellijk de brand weer die in verband met de gevaarlijke situatie .in de oude binnenstad met groot materiaal uitrukte en het vuur met 4 stralen bestreed. De brand trok op dit drukke uur veel bekijks. Naar de direc tie ons gisteravond - mededeelde kan het bedrijf zonder m eraenswaardige stagna tie voortwerken. De schade wordt door de verzekering gedekt. De oorzaak der brand is niet bekend. „Het leger zal geen staat in de staat zijn. De macht van de burgerlijke autoriteiten zal verzekerd zijn. Het parlementair toezicht zal sterker zijn dan ooit tevoren in Duitsland. Het administratieve werk zal, voor zover mogelijk, door burgerlijke ambtenaren verricht worden", zei de minister. Blank gaf toe, dat de Westduitse jongeren weinig geestdrift betonen voor de militaire dienst, door te ver klaren: „Onze politieke leiders moeten onze jonge mensen overtuigen van de noodzaak van de dienstplicht." Hij zei, dat officieren uitgezocht zullen wor den die hun taak ,.op humane wijze" zullen volbrengen. De regering zal een speciale personeelscommissie benoe men om te verzekeren dat officieren gekozen zullen worden, die toegewijd zjjn aan het Westduitse democratische stelsel, verklaarde Blank. De minister verklaarde verder nog dat het nieuwe Westduitse leger zal bestaan uit 370.000 man, verdeeld over twaalf divisies. De luchtmacht zal 70.000 manschappen hebben en 1362 eerstelijns-vliegtuigen. De marine zal de beschikking krijger, over een aantal lichte eenheden, met een totale bezet ting van 20.000 man. Dienstplichti gen zullen met 20 jaar voor 18 maan den moeten opkomen. De dienstplicht zal in vredestijd gelden voor mannen tussen de 18 en 45 jaar. Er zullen bovendien nog territoriale organisaties en organisaties voor burgerverdediging komen. Van een onzer verslaggevers Hei C.N.V. is het ledental van 200.000 gepasseerd. Dit blijkt uit de ro juist he kend geworden kwarlaalstaat, die be trekking heeft op het ledental van de christelijke vakbeweging op 1 April )A Op deze datum telden de 25 organi saties, die het CJ4.V. vormen, te zamen 202.383 leden. In- dit aantal is niet be grepen het ledental van de Prot.-Chr. vereniging van beambten, werkzaam bij het mijnbedrijf, die met ingang, van 1 Mei tot het C.N.V. is toegetreden. Het ledental van 202.583 werd bereikt door uitbreiding van het ledental met 2876 over hei eerste kwartaal van 1955. «EZE overwegingen hebben ver scheidene mensen er toe bewogen em bij de adoptie mogelijkheden t« scheppen om aan deze bezwaren tege moet te komen. In het ontwerp wordt d« mogelijkheid geschapen dat een kind, dat geadopteerd is. na zijn meer derjarigheid gedurende een bepaalde tijdsperiode de gelegenheid krijgt om aan de rechter te verzoeken de adop tie ongedaan te maken. De rechter moet dan de motieven van het kind onderzoeken en indien deze hem in het belang van het kind voorkomen de «doptie ongedaan maken. Deze rege ling ii begrijpelijk, al is zij met het wezen der adoptie wel enigermate in strijd. Immers de adoptie is er op uit om een nieuwe duurzame< verhouding te scheppen. Men moet dus die duur zaamheid eigenlijk niet meer aantas ten. Maar, gezien het feit, dat de adoptieverhouding een kunstmatige en leen natuurlijke verhouding is, kan men met deze bepaling om de adoptie ongedaan te maken, instemmen. Veel verder gaat een amendement van de heer Van Rijckeyorsel dat aan het kind gedurende een bepaalde perio de na zijn meerderjarigheid de gelegen heid wil geven om door het eenvoudig te kennen geven van zijn wil. dat de adoptie ongedaan moet worden ge maakt, de rechter te verplichten de adoptie ongedaan te maken. Dit amendement spreekt allen toe, die zich van het niel-natuurlijke van de adoptieverhouding sterk bewust zijn en bij wie zwaar weegt het feit, dat het kind, buiten zijn wil vaak adop tief-ouders heeft gekregen. T 'H menen wij. dat dit amende ment al te zeer het wezen van de adoptie zelf aantast. Wie dit wit doet beter het instituut der adoptie zelf te verwerpen. Naar ons gevoelen moet toch in aan merking worden gebracht, dat een simpele eenzijdige wilsverklaring van een meerderjarig kind, dat ae adoptie ongedaan maakt, toch beslist een te Bijna alle tachtig vliegvelden van „h'oordland" en de vijftig van „Zuid- land" zijn tijdens de luchtmachtoefening „C*rte Blanche" door atoomaanvalten „verwoest". Aan de oefening, die vandaag eindigt, nadat gedurende een week boven Wesi- Europa luchimachimanoeuvres zijn ge houden. nemen meer dan drie duizend vliegtuigen van elf landen deel. Men wilde door de oefening ae defen siekracht van de Noordatlantische Ver- dragsorganisatfe ingeval, van een atoom oorlog nagaan. Het ..vijandelijke Zuid- land" heeft het bevriende Noordland aangevallen. „Carte Bianche". was de "rootste luchtmachtoefening m West- Europa sedert de oorlog. v Waarnemers uit bijna alle NAvO landen hebben de oefening bijgewoond, maar er zijn geen waarnemers uit com munistische landen verschenen. Op zijn inspectietucht langs eenheden van de Engelse, Nederlandse en Arite- rikuanse luchtmacht, welke deelnemen aan de grootscheepse N AVOdttchlver- dedigingsoefening „Carte Blanche", bezocht Frins Bernhard Maan dagmiddag na Driebergen de vlieg basis Soesterberg. De foto tount de vorstelijke bezoeker tijdens het bekij ken van een straaljager van het 512c Amerikaanse Sabre-squadron op Soes terberg. Bij de machine staal ook It. kol, .4/den E, West. commandant van bel squadron. In Hengelo Ot is op 88-jarige leeftijd overleden de heer D. W. de Monchy. van 1903 tot 1941 directeur der Kon. Ned. Katoenspinnerij aldaar. De heer D. W. de Monchy. was o.m. commissaris van het Twents centraal station voor eiectrische stroomievering. vele jaren bestuurslid van de Twentse handelssocië teit. de eigenaresse van het Concert gebouw te Hengelo. Hij was voorzitter van Volksonderwijs, bestuurslid van de vereniging Zorg Bui tengewoon Onderwijs en van de vereni ging Kinderzorg te Zwolle. Vanochtend lag alle werk in de haven van Antwerpen stil. Het aantal stakende havenarbeiders wordt op 16.000 geschat. Een Franse autorenner is gisteren in Parijs tot vier maanden voorwaardelijk veroordeeld wegens het „ongewild" veroorzaken van de dood van een andere renner en een toeschouwer tijdens proef ritten die verleden jaar mei een sport wagen werden gehouden. Het Hof gaf hem tevens bevel de tegenwaarde van 50.000 dollar te betalen voor de weduwe van de omgekomen coureur. De uitspraak van het Hof werd met bijzondere belangstelling ontvangen daar deze kan dienen ais voorbeeld wanneer er een proces komt naar aanleiding van het ongeluk van 11 Juni in Le Mans. waarbij 79 personen om het leven zijn gekomen en 80 gewond werden. Juridische deskundigen hebben ver-, klaard dat dit de eerste maal is dat een j coureur verantwoordelijk' wordt gesteld voor een ongeluk tijdens een wedstrijd. Gistermiddag brak brand uil in een loods behorend* bij de kurkfabriek „Hollandia", bin de Grote Brouwer- straat te Den Haag. De brandweer dié spoedig ter plaatse tros had de brand el vlug bedwongen. Maandagmiddag is het Amerikaanse stadje Scottsbluff in Nebraska door een wervelstorm getroffen. Volgens de cer st e berichten zou er een dode zijn. Een "oedeelte van het stadje is verwoest. willekeurig omspringen is met „de staat van wettig kind", die nu eenmaal per definitie een duurzaam karakter moet dragen. Bovendien verliest het arnendement te zeer uil het oog, dat er bij de adop tie twee partijen betrokken zijn: de adoptief-ouders en het kind. Het is te kras om het al of niet voortbestaan van die verhouding eenvoudig afhan kelijk te maken van de wil van het meerderjarig geworden kind. zodat het oordeel van de rechter, noch het oor deel der ouders er meer aan te pas komt. Dat men in zulk een geval het belang van het kind laat predomineren is juist, maar het is dan toch beslist be ter de beoordeling daarvan aan de rechter te laten. Hcini Snider, 47 jaar geleden in het schilderachtige plaatsje Monni kendam beter bekend onder de naam Cerrit Snijder, is uit Alaska na die jaren in zijn geboortedorp teruggekeerd. Na veel umztcervin- gen is tie heer Snider in het hoge. Noorden van Noord-Amerika te rechtgekomen, naar hij uiteindelijk senator van Alaska uerd. Toen erhlei bediend tverd dat Monniken dom dit junr zijn tiOO-jarig beslaan zou lieren, besloot de lieer Snisler om met zijn vroi/tr deze viering te gaan meemaken en tevens een vacantia in Nederland aan dit be zoek vast te knopen. De foto toont de heer Sttider bij zijn intocht in Monnikendam per rijtuig, terwijl hij de bevolking hartelijk toewuift. Van onze parlementaire redacteur Naar wij vernemen zullen een aan tal Belgische ministers, waaronder de minister van Buitenlandse Zaken Paul Henri Spaak half Juli een bezoek brengen aan het waterloopkundig la boratorium in Delft, waar zij door prof. Thijsse zullen worden voorge licht over de stichting van de zeega ten in Zuidwest-Nederland, het z.g. delta-plan. Met name zullen de Belgische minis ters zich zekerheid kunnen verschaffen over de betrouwbaarheid van-de weten schappelijke berekeningen, welke aan de deha-plan len ten grondslag liggen. ProL Thijsse zal hun ook vertellen hoe de be-: rekeningen van de Nederlandse geteer- Ider. met betrekking tot de drooglegging-, ivan het IJsselmeer volkomen juist zij.i (gebleken. j Het spreekt vanzelf dat in di- verband; 1 vooral de gevolgen van het sluiten van- de zeegaten voor de Westerschelde, "cfè vaarweg naar Antwerpen, de speciale belangstelling van de Belgische mini's-' Bij de Antwerpse gemeentediensten is vanaf heden met een proeftijd van zes maanden de. vijfdagenweck var. kracht geworden. Onder deze maatregel vallen 50.000 arbeiders en employe's. Bij slagen van dit experiment zullen waarschijnlijk ook andere Belgische overheidsinstanties de vijfdagenweek invoeren. ters zullen hebben. Prof. Thijsse zal kunnen aantonen, dat de waterstand in de Westerschelde eerder ïager dan ho ger moet worden na de uitvoering van de deita-plannen. In Antwerpen wordt namelijk in sommige havenkringen ge vreesd dat de waterstand in de Wester schelde zal stijgen. De minister zonde: portefeuille, ra:. Luns. en de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. Algera, zullen de Bel gische ministers gedurende hun verblijf in Nederland rondleiden. Z.K.H. prins Bernhard heelt zich be reid verklaard op 7 September a.s. de nieuwe eiectrische centrale van de pro vinciale Limburgse electriciteitsmaat- schappij te Buggenum te openen. De centrale is sinds enige tijd in' bedrijf genomen. PREMIER DIEM ONTSNAPT AAN GROOT GEVAAR Premier Ngo Dinh Diem van Zuid- Vietnam is Zondag aan een groot gevaar ontsnapt, toen hij te Quantre nabij Saigon schietoefeningen van het leger bijwoonde. Vlak bij de premier ontplofte nL een granaat, waardoor twee soldaten werden gewond, van wie één zwaar. De premier bleef ongedeerd. Hej ministerie van buitenlandse za ken deelt mede: „In het begin van deze maand ver schenen in de pers berichten over het Voornemen van enkele Nederlanders om zich met het jacht „Evipan" naar de Zuid-Molukken le begeven. Naar aanleiding hiervan heelt het Hoge Com missariaat van de Republiek Indone sië te s-Gravenhage op 10 Juni j.l. een nota lot de Nederlandse regering gericht. Hierop heeft de regering t'nans in een nota geantwoord, waarbij wordt uiteengezet dat het voornemen van de heer R. P. P. Westerling om zich met de „Evipan" buiten Nederland te be geven niet tot uitvoering kon worden gebracht, aangezien hij als gevolg van door de Nederlandse regering genomen maatregelen niet over een geldig reis document beschikt. Voorts maakt de nota melding van de tegen de opvarenden van de „Evi pan" getroffen maatregelen, waardoor een einde aan het „Evipan"-avontuur is gemaakt, dat in feite nimmer meer is geweest dan een niet serieus te ne men en bij voorbaat tot mislukking gedoemd plan. In de Nederlandse nota wordt voorts nog het volgende gezegd: „De Neder landse regering acht het betreurens waardig en schadelijk dat de verant woordelijke handelingen en uitlatingen van personen als Westerling en Gal- lir.rd zoveel publieke aandacht hebben gekregen. Zii keurt de voornemens ten zeerste af. welke zij pretenderen te hebben. De Nederlandse regering zal in voorkomende gevallen, ook in de toe komst. met inachtneming overigens van de grenzen welke haar door de be staande wettelijke bepalingen worden gesteld, het nodige te doen verrichten om de uitvoering van dergelijke voor- aldus d nemens- te verhinderen" dus de nota.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1