3 Veiligheidsstelsel en Duitse eenheid sip Gerommel van Etna neemt in kracht toe Moskou komt niet uit zwakte in Genève r Onze Woningbouw Polak wordt niet uitgeleverd m Drukkerij te Berkel afgebrand „STRAATSBURG" BESPREEKT „GENÈVE" Geen ontmanteling van W.E.U. Omwoners le ven in angst en vrees CEROESTSJEW VERKLAART: Geheime stukken lagen ter inzage Strijders aan kant van Amerika Koningin 8 Juli Koninklijk bezoek aan de West te Scheveningen Perón weldra niet meer in de ban? DINSDAG 5 JULI 1955 r DERTIENDE JAARGANG No. 3117 Weerbericht )wfKLsmn Speelden kinderen met vuur? Vrouw vocht met mes tegen panter J DE Raad van Europa heeft een plan ter tafel gebracht om een eind te maken aan de koude oorlog. Het plan beoogt een stelsel van wederzijdse gezamenlijke veiligheid met de Russen en hereniging van Oost- en Wcst-Duitsland in een verenigd Europa. De uit 15 ministers bestaande raad verwierp gisteren in Straats burg het denkbeeld een „geneutraliseerd" Duitsland te scheppen. Hij deed een beroep op de Sowjet-Unie in te stemmen met een algemene ontwapening als blijk van goede bedoelingen. De raad heeft er bij zijn leden Engeland e« Frankrijk op aangedrongen het plan aan de orde te stellen tijdens de komende besprekingen met de Russen op 18 Juli in Genève. De voorstellen zijn voorbereid door een commissie voor algemene zaken van de raadgevende vergadering, het Europese „parlement". Zij zullen de grondslag vormen voor het politieke debat dat Woens dag in het Straatsburgse „parlement" wordt gehouden. Volgens het plan is de logische volgorde om een regeling te treffen in de koude oorlog tussen Oost en West: 1) Wederzijdse veiligheidswaarborgen; 2) De hereniging van Duitsland; 3) De vorming van een vrij en verenigd Europa. Deze drie punten zijn echter zo nauw onderling verbonden dat een gelijktijdige en gezamenlijke tenuitvoerlegging geboden leek. Frans plan Sf W Advertentie DE Etna op Sicilië, de hoogste vulkaan van Europa, door de. Griekse dichter Prudaros in de grijze oudheid de pilaar des he mels en de voedster der sneeuw genoemd, werkt al sinds enige dagen en het gerommel neemt steeds in kracht toe. De duizenden boeren en andere omwoners wach. ten in angst en vreze af, wanneer en of de dodelijke vloed van rood gloeiende lava de hellingen zal afstromen. 5? Rotterdam: Witte de With straat 20 Telef. 115700 <4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachr-adienst abonnementen 18.30-19 30 u Zaterdags 1718 uur: Telefoon 1I57W) iLOeavenhage: Huvgenspiein 1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klaehtendlenst abonnementen: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24 b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks 'VtxrUM- Directie: C. A. KEUNTNG en Mr. K. VAX HOUTEN' O O Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond. LATER OPKLARINGEN. Aanvankelijk nog veel bewolking, later ook op klaringen. Overwegend droog weer. Morgenmiddag iets hogere temperaturen. Meest matige wind tussen Noord en West. ZON EN MAAN 9 Juli: ion op 4.29. onder 21.03: maan op 21.32, onder 5 4.. Hoofdredacteur: Dr. ,T. A. H. S. BRUINS SLOT (Van een medewerker) VAN verschillende lijden is bezorgd heid uitgesproken over het tem po. waarin het woningtekort in Neder land wordt ingehaald. Aan het begin van dit jaar bedroeg het reële tekort jiog ongeveer 200.000 woningen, onge rekend een niet onbelangrijk aantal krotten, dat eigenlijk terstond zou moe ten worden afgebroken. De regering streeft naar een produc tie van 85,000 woningen per jaar. Bij handhaving van dit programma mag echter worden aangenomen» dat het tijdstip, waarop de woningnood tot het verleden behoort, geruime tijd na het hiervoor geraamde jaar, nl. 1964, zal liggen. Er gan dan ook «temmen op om de woningproductie op te voeren tot min- jtcn« 80.000 woningen per jaar. De verschrikking van de woning nood zullen wij thans niet in schrille kleuren schilderen. Bij het programmeren van de wo ningbouw voor de komende jaren moe ten wij evenwei met beide benen op de grond blijven staan. Met lcuzer zijn de woningzoekenden niet gediend En als wij dan letteci op de activitei» in de gehele sector van de bouwnij verheid, rijst de vraag: „Kunnen wij ten productie van 80,000 woningen per jaar realiseren?" VOOR de beantwoording van deze vraag is het noodzakelijk aan dacht te schenken aan het door de mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting jaarlijks in te dienen bouw programma, hetwelk zij het ats prognose ongeveer aangeeft de pro ductiecapaciteit van de gehele bouw nijverheid. Voor 1955 beloopt dit programma (voor de gebouwensector) een bedrag vsa 1482 mlilioen verdeeld als volgt: "Woningen 1 830 min. Bedrijfsgebouwen voor nijver heid, handel en verkeer 289 Scholen 13S Boerderijen en andere agra rische gebouwen „47 Ziekenhuizen e.d31 Kerken Overheidsgebouwen 25 Verbouw .15 Diversen (incl. herstel oorlogs schade en buitengewoon onderhoud) s Indien wij nu aannemen dat de maxi mum capaciteit, in geld uitgedrukt, in derdaad op 1482 mlilioen mag worden gesteld, dan betekent dit dat voor «en extra-productie van 15.000 woningen in dit bouwprogramma ruimte moet wor den gevonden voor een bedrag van omstreeks 200 mililoen gulden. De grootste post naast die voor de woningbouw wordt gevormd door de bedrijfsgebouwen (industrie), waarvoor 289 millioen Is uitgetrokken. Ot deze post in de komende jaren kan worden ingekrompen is afhankelijk van de conjunctuur. Het is echter duidelijk dat dit in aanmerking nemende de huidige periode van hoogconjunctuur «n de noodzakelijkheid van opvoering der industriële productie grote weer standen zou oproepen. Naar het ons wil voorkomen zouden wij, indien een grotere woningproductie moet gaan ten koste van de bouw in de industriële sector, van de regen in de drup ko men. Het voor de bouw van scholen ge reserveerde bedrag is ook niet onbe langrijk; dat de scholenbouw ln het programma zou zijn overtrokken me nen wij op goede gronden echter te mogen betwijfelen. Ook hier is de ruimte voor de woningbouw niet te vinden. Hetzelfde kan gesteld worden t.a.v. de bouw van boerderijen e.d. ziekenhuizen en kerken. Het voor verbouw uitgetrokken be drag van 75 min onttrekt zich enigs zins aan onze beoordeling: misschien dat hier iets te vinden is, maar veel kan het niet zijn. Ten aanzien van het voor „Over heidsgebouwen" uitgetrokken bedrag zijn wij van een ander gevoelen. Zon der te willen beweren, dat de huisves ting van de verschillende Overheidsor ganen geen verbetering behoeft, moe' ons van het hart, dat op dit terreir toch wel enige matiging gewenst er verantwoord is. Wanneer wij ietten of hetgeen voor de Overheid (Rijk, pro vincie en gemeente) gebouwd wordi en daarbij tevens kennis nemen var de plannen welke ln voorbereiding zijn, dan past de vraag: is dit alle maal beslist noodzakelijk? Het is ech ter evenzeer duidelijk dat een rigou reuze beperking in deze sector ten hoogste 10 15 min kan opleveren. Hetzelfde geld voor de post diversen, waaronder gerangschikt zijn de door velen o.i. terecht zo vaak ge wraakte bouw van biscopen. schouw burgen e.d. Misschien is hier ook 10 min te vinden. Maken wij nu de balans op. dan blijkt, dat in het voor dit aai gemaak te bouwprogramma ten hoogste een bedrag van 125f30 min voor extra- woningbouw beschikbaar is. ot wel voor ca, 2000 woningen. Plan voor beëindigin van koude oorlo; Doris, Je sebrn in de dierentuin Helsinki. heelt onlangs met Je foto graaf een surrealistisch grapje uitge haald. Toen zij nl. merkte. Jut Je camera op haar was gerichtstelde zij zich heel coquet op voor een nieuwe bakstenen ntuitr in haar verblijf om i o te laten zien. hoe keurig hel streepjespatroon van huur huid past bij Je geblokte achtergrond. Hcttvcrd injerdaad eeti ,r\rhi!dcrachtige" foto nl ii het dan ook een beetje t er- moeiend I oor Je ogen..... eertien ptts-gesrhilJenle. muur verlo pen uitziende Amerikaansche Marine- schepen, die Rusland waren gegeven tn het kader i'art Je I.een- en Tuchtwet, komen in Je huren van Kiel aan, voor een terlnte teruggave aan Je Verenigde Staten, He schepen varen onder Hamer cn sikkel. Op Je i oorgrond een Rus sische sleepboot, die de schepen Je haten binnenloodst. De Russische mij nenveger in het midden heeft de vlooi geëscorteerd. Engeland «n Frankrijk hebben toe gezegd, dal ii) de Westeuropese Unie CWEUi op de komende conferentie mei de Sowjel-Unie niet ruilen ont mantelen. De Britse en Frame houding werd gisteren ln Straatsburg uiteengezet op een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de WEU. Dit gebeurde naar aanleiding van «en mo tie, ingediend door de Italiaanse plaatsvervangend» ministsr Dolovico BanvenulL wt': - togasSS ft Opnieuw heeft een Duits gerecht dei in Duitsland veroordeeld zal kunnen uitlevering- van een der uit Breda ont-worden. vluclite oorlogsmisdadigers onmogc- ln verband daarmee :s Po.ak nog met Hik gemaakt. De rechtbank in Celle mt hechtenis ontslagen. In de motive- i'jk gciiiaa tviilfm ring van haar uitspraak zeide de reent- verklaarde de uitlevering van Hillem ba*. yan CeUe da. de mogeUjkheid be. Polak ontoelaatbaar. Evenals to an- staak dat Poiak tijdens de oorlog op dere gevallen werd tegen Poiak van j grond van Hitlers verordeningen Duits Duitse zijde een vooronderzoek inge- jtaatsburger is geworden. Ook de recen- leid teneinde na tc gaan of hij voor tütsuraak m de zaak van de ooiogs- de in Nederland gepleegde misdaden misdadiger Bekker werd gemotiveerd met de mogelijkheid, dat deze S.S.-man door Hitier tot Duitser zou zijn gemaakt. De WEU verbindt Engeland en Frankrijk met West-Duitsland, Italië, België. Nederland en Luxemburg in een militair verbond, gekoppeld aan de NAVO. Ais zodanig levert zij het kader waarbinnen een herbewapend West-Duitland zal deelnemen aan de verdediging van het Westen. Vandaag wordt in Straatsburg de eerste vergadering gehouden van het parlement der Westeuropese Unie. Morgen komt het parlement van de vijftien landen van de Raad van Europa bijeen. Amerikaanse, Britse en Franse des kundigen zijn het gisteren in Bonn eens geworden over de definitieve tekst van een plan voor het herstel van de Duitse eenheid. Het plan wordt vandaag aan de Westduitse regering aangeboden. AKszie Duitsers het goed keuren, zal 'het ter goedkeuring ge zonden worden naar de regeringen van de Grote Drie. Het voorstel is gegrond op het pian-Eden voor her eniging door verkiezingen in heel Duitsland onder internationaal toezicht. Hel plan-Eden werd voor het eerst aangeboden aan de conterentie van de Grote Vier, in 1954 te Berlijn. De Russen hebben het verworpen. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken werkt op het ogenblik aan een plan om de Sowjet-Unie con crete veiligheidswaarborgen aan te bieden in ruil voor vereniging van Duitsland op Westelijke voorwaarden. De Flansen zullen hun plan Vrijdag in Parjis uiteenzetten als diplomatieke de.-kundigen van de Verenigde Staten, Frankrijk. Groot-Britannië en West- Duitsland bijeenkomen voor een laat- jste gedachtenwisseling vóór de cr.nfe- I rentie van de Grote Vier. Het is de bedoeling van de Fransen de hereniging van Duitsland te ge bruiken. als een hoeksteen van een nieuw veiligheidsstelsel. Franse des kundigen zeggen dat het plan-Eden de grondslag blijft voor de hereniging van Duitsland, maar de Fransen zou den graag tegenover de Russen willen aantonen dat" hun instemming met dit plan de mogelijkheid van speciale waarborgen biedt. Naar verluidt, is de Franse minister i Pinav tegen een accoord voor Duits- j land" alléén, bijvoorbeeld met terug keer van vier-partijencontróle. hetgeen gelijk zou komen te staan met neutra lisering van het land. Pinay meent dat een veiligheidsstel sel betrekking moet hebben op alle be trokken landen en aangepast zou moe ten worden aan de opzet van de hui dige Atlantische er. Westeuropese defensie. Indien de Russen deze gedachten- gang echter verwerpen en Duitsland verdeeld blijft, kan het Westen blijven wijzen op de veiligheidswaarborgen in do Parijse accoorden, die de West europese Unie schiepen. kWMi -v: p De Fransman RenA Couzinet presen teerde dezer Jagen in Darijs een model van ivat hij noemde een „Aerodyne". Het had teel iveg van een vliegende schotel. De diameter van het geval is 8.10 nt en de ronde vleugels be slaan een oppervlakte van 22 vier kante meiers. De vleugels wentelen in tegenover gestelde richtingen en wor den aangedreven door drie, moforen van 135 pk, ïn het glazen koepeltje bovenop z o tul en de piloot en de pas sagiers hun plaats moeten krijgen. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN OP grond van het vorenstaande i( het duidelijk dat naar andere middelen voor het bouwen van meei woningen moet worden gezocht. En dan is er naar onze mening geen ande re weg dan verhoging van de produc tiviteit per arbeider. Araardoor het bouwprogramma boven het hiervoor weergegeven bedrag van ,f 1482 mil lioen zal kunnen stijgen. Een ogenschijnlijk eenvoudige op lossing zou zijn: langer werken. Het beroep dat hiertoe in de laatste maan den reeds op de bouwvakarbeiders is gedaan, teneinde het productieverlies van de wintermaanden enigzins te kunnen inhalen, is helaas op niets uit gelopen. Wat precies de oorzaak is laat zich moeilijk raden. Het lijkt ons echter geboden, dat de daarvoor ge schikte organen op grond van het al gemeen belang de juiste verhoudingen scheppen, waardoor het langer werken gedurende het zomerseizoen alsnog wordt bevorderd. Niet alleen echter de werknemers zullen hun steentje moeten bijdragen. Ook de werkgevers, Rationalisering van de woningbouw is noodzakelijk. De systeembouw, welke wij regelma tig zien teruglopen, zal moeten wor den gestimuleerd. Het is ons bekend dat de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting hiernaar streeft. Daarbij is echter ook nodig de mede werking van de gemeenten en een ruime visie van de stedebouwkundi- geri- - Tenslotte doch niet in het minst zal aandacht moeten worden ge schonken aan het loonsysteem. Het huidige systeem maakt het niet steeds mogelijk "een hogere prestatie ook ho ger te belonen. Het allenvege optre dende verschijnsel van de „zwarte lo nen" is het bewijs, dat er iets niet deugt. Wij weten 'dat men in bepaal de gevallen reeds met tariefionen werkt, doch al het werk leent zich nu eenmaal niet voor tarifering. De gebondenheid op het terrein der lonen is een sta in de weg bij het streven naaT een grotere woningproductie. Dit moet veranderen. r'/~~ (Van een onzer verslaggevers) Dezer dagen vonden wij op een werkbank op de gemeente- werf te Apeldoorn een bundel politierapporten met een geheim karakter. Hoewel de werf niet voor ieder toegankelijk is. staat de poon de gehele dag open en bovendien lopeii hier dagelijks tientallen werklieden rond. die vrijelijk van de inhoud der rap porten hebben kunnen kennis nemen. Toen we eren bladerden in de bescheiden waarvan we op dat moment nog niet tuisten, dat het politierapporten waren lazen ive allerlei vertrouwe lijke mededelingen over enkele met naam en adres genoemde inwoners van Apeldoorn. Uiter aard waren deze aantekeningen voor de betrokkenen niet erg prettig. De rapporten dateerden uit het jaar 1954. Het komt ons voor, dat men beter doet derge lijke stukken met een vertrou welijke inhoud niet ergens te laten slingeren „Da Sowjel-Unie gaaf niet naar Genève wegens Russische zwakte. Wanneer u Amerikanen eerlijk en oprecht met ons spreekt, als gelijken onder elkaar, zal er iets goeds uit voortkomen." Dit heeft Ni- kita Ctiroestsjew, de belangrijkste man in de Russische communistische partij, gisteren tijdens een receptie op de Aine- rïkaanse ambassade in Moskou ter ÉT^e- genheid van de onafhankelïjkJieidsuas van de V.S. gezegd tegen de Amerikaan se zaakgelastigde Walter N. Walmstey Jr. Dit was de eerste maal sinds 1933, en sinds de betrekkingen tussen Rusland en de V.S. werden aangeknoopt, dat de hoog ste Russische leiders de Amerikaanse di plomatieke missie bezochten op de onaf hankelijkheidsdag, gewoonlijk komt al leen minister Molotow. Chroestsjew zei dat premier Boelganin en Mikoian en Kaganowitsj het met hem eens waren. ,»De Sowjet-Unie is nimmer in haar historie een solider staat gewee»st dan thans." zei Chroestsjew. „De produc tie van de Russische landbouw, industrie en wederopbouw is bijzonder hoog, evenals het moreel van de bevolking, on- danks de grote mate van zelfcritiek.' Chroestsjew vergeleek bepaalde ver klaringen van president Eisenhower op diens jongste persconferentie met een „verfrissende stroom ozon." Hij leverde echter scherpe critiek op „onverantwoor delijke" speculaties in Westelijke bladen, volgens welke de Sowjet-Unie „de een of andere ramp vreesde" als zij geen stap pen ondernam ter vermindering van de internationale spanning. Chroestsjew gaf te kennen, dat hij voor zijn komst naar de Amerikaanse ambas sade besloten had deze verklaring af te leggen en dat hij overleg had gepleegd met Boelganin, Mikojan en Kaganiwitsj. „Als wc in Genève op basis van ge lijkheid. eerlijk en oprecht met elkaar spreken, zal de conferentie iets opleveren. Maar als wij naar Genève gaan als koop lieden. dan is het niet de moeite waard de reis te ondernemen." zei Chroestsjew. De eerste dienslvaart van het hospi taalkerkschip „De Hoop" zal zoals be kend op 8 Juli worden gehouden. Hei schip zal van IJmuiden naar Schevenin- gen varen. Bij goed weer zal koningin Juliana deze eersle dïenstvaart geheel mede maken. Bij aankomst van „De Hoop" te Sche veningen om ongeveer kwart over vijf uur zal de haveningang bij de sein- inrichting geheel omzoomd zijn door een erewacht van in het wit geklede gym nasten van alle Scheveningse gymnastiek verenigingen t.w. Hercules. Robur. Kwiek, Neptunus en K.V.S. (niet hun drumbandsk „De Hoop" meert aan de eerste binnenhaven ter hoogte van het havenkantoor, waar de Koningin wordt verwelkomd door de burgemeester van Den Haag. rnr. F. M. Schokking. Een erewacht van Scheveningse vis sersvrouwen is opgesteld, alsmede een groep in oude klederdrachten. Eén der Scheveningse vrouwen biedt de Konin gin bloemen aan. Het trompetterskorps Prins Bertthard en vendelzwaaiers van „Hercules" zullen ter plaatse zijn. Daarna „defileert" een groep voor- In Paramaribo is bekend geworden dat het koninklijk bezoek aan Suriname zal duran van 27 October tot 7 Novem ber. Vóór haaz verblijf i- Suriname zal H.M. de Koningin de Antillen bezoeken. namelijk in Scheveningse klederdracht gestoken kleuters, waarna de Koningin een kleine rijtoer door Scheveningen zal maken. De Koningin zal alleen bij goed weer de eerste dienstvaart van „De Hoop" meemaken. Alleen dan zal zij Scheve ningen bezoeken. Op de Amerikaanse assistent-lucht vaartattaché, majoor William Fify» toe lopend, zei Chroestsjew: „Ik wil met een militair spreken. Ik weet dat wij geen nieuwe oorlog willen, en ik weet aat u die ook niet wenst. Mocht er toch ooit een komen, laat ons dan aan dezelfde zij de strijden." Maarschalk Boelganin bracht later met Westelijke verslaggevers een heildronk uit op „het welslagen van de Geneefse conferentie," De Britse ambassadeur, sir William Hayter. verklaarde, dat hij oud-premier Malenkow zou uitnodigen voor een be zoek aan Engeland, als hij dacht dat deze de uitnodiging zou aannemen. Sir William had in een gesprek met Malenkow gewezen op de wenselijkheid van meer bezoeken van Britten aan de Sowjet-Unie en van Russen aan Groot- Britannië, Malenkow zei toen lachend „Maar wij wox-den niet uitgenodigd", waarop sir William onmiddellijk ant woordde „als ik wist dat u zou komen, nodigde ik u nu meteen uit". Malenkow die op het ogenblik minis ter voor electrische "centrales is, ant woordde niet, doch lachte en verklaarde begrepen tc hebben dat Groot-Britannië bezig *is met de bouw van een atoomcen trale met een capaciteit van 100.000 kilo watt. In diplomatieke kringen te Parijs is men van mening dat Chroestsjews op- Vier dagen kookt en borrelt het al hevig in de krater van de vulkaan, die sinds men de erupties is bij gaan hou den. 500 maai tot uitbarsting is gekomen cn meer dan een millioen mensenlevens heeft geëist. Gisteren begon de eerste lava echter reeds over de kraterrand te stromen, terwijl gloeiende stukken steen tot meer dan 100 m. hoog de lucht in- geslingerd werden. Het merendeel van deze stukken steen viel weer terug in de sissende en borrelende krater, maar sommige rolden de bijkans kale helling van de top af. Vulcanologen. die zich eerst niet al te bezorgd maakten t0en de 3200 m. hoge Etna hernieuwde tekenen van activiteit ging vertonen, zijn nu van oordeel, dat de voorwaarden voor een zeer grote eruptie, zoals die welke in 1928 het toen in allerijl nog bijtijds ontruimde dorp Mascali van de aardbodem wegvaagde, nog niet aanwezig zijn, maar dat men toch met een uitbarsting rekening moet houden. Het meteorologisch instiLuut op het vliegveld Catania heef' radiocontact ge maakt met het observatorium op de top van de Etna, maar de bevindingen zijn nog niet precies bekend. In ieder geval meent mén te mogen aannemen, dat het gevaar voor Catania, een stad van 250.000 zielen, niet groot is. Maar de Etna is en blijft onbereken baar. De Etna spuwt al duizenden jaren stoomwolken uit. Geallieerde bommenwerpers gebruik ten tijdens de tweede wereldoorlog bij hun nachtelijke raids op Catania bij Messina de gloed van de vulkaan ala een baken. Deze stoomwolken leveren geen gevaar op. De eerste opgetekende eruptie van de Etna is die van 475 voor Christus. De meest rampzalige uitbar sting is die van Maart 1669. Toen kwa men 60.000 tot 100.000 mensen om én ging half Catania in vlammen op. Ook toen stroomde de lava sissend de zee in en bracht het zeewater tot kook hitte. In 1947, 1950 en 1951 werden enige" afgelegen boerderijen bij kleine erupties vernield. In de oudheid stelde men zich de Etna voor als een reusachtige smidse, waar eenogige cyclopen de bliksems smeedden voor de oppergod Zeus, opdat deze in zijn toorn donderen en blik semen kon. merkingen op de Amerikaanse receptie te Moskou er mogelijk op wijzen, dat een poging zal worden gedaan om op de Ge neefse conferentie Duitsland van het Westen te scheiden. Wat hij zei over Frankrijk en Duitsland wordt opgevat als een poging om de vijandschap tussen deze twee ianden nieuw leven in te bla zen. Londen (Reuter). In Londen is de indruk versterkt, dat Rusland serieus wil onderhandelen, maar de volledige bete kenis van zijn verklaring, zo meent men, zal pas in Genève duidelijk worden, Washington (Reuter) Het State De partment had geen commentaar. Indien de uitgewezen v.k. geestelijken ir. Argentinië mogen terugkeren, kan dit wellicht leiden tot een snelle op heffing van de excommunicatie van president Perón. Dit heeft een hoge Vaticaanse zegsman meegedeeld Dit commentaar kwam. nadat de geestelijken Manuel Tato en Ramon Carlos Novoa scheep waren gegaan naar de Braziliaanse hoofdstad Rio de Janeiro. Zij hebben van het Argentijnse consulaat in Rome geldige paspoorten ontvangen en zullen in Rio de Janeiro officieel het verzoek indienen naar Buenos Aires te mogen terugkeren. Zij zullen in Rio het internationale eucha ristische congres bijwonen Hooggeplaatste r.k. kerkelijke autori teiten hebben bekend gemaakt, dat be sloten is de traditionele kerkdienst in de kathedraal van Buenos Aires bij gelegen heid van de Argentijnse onafhankelijk heidsdag op 9 Juli a.s. te doen vervallen. Volgens de woordvoerders is dit besluit genomen om mogelijke demonstraties door de gelovigen te voorkomen. r'::: i ixV-öj-X Gistermiddag om 16.20 uur werd le Berkel en Rodenrijs alarm geslagen voor een beginnende brand in een gro te houten loods aan de Bonfut. waarin de drukkerij van de firma K. Haak ge vestigd was. De brand bleek te zijn ontstaan in een aantal houten schuur tjes, waardoor ook de drukkerij van binnen uit ging branden. Hoewel dc brandweer vrijwel onmiddellijk ter plaat se was kon zij in eerste instantie wei nig uitrichten, doordat er niet voldoende druk in de waterleiding was en de aan grenzende tochtsloot onvoldoende water bevatte. Aangezien het bluswater via de Bo- vemveg uit de Rodenrijse Vaart be trokken moest worden, gingen kostbare minute.i verloren. Inmiddels had het be lendende woonhuis van de familie B. reeds vlam gevat aan deuren, kozijnen en windveren. De brandweer slaagde erin dit woonhuis te behouden. Een op een aangrenzend fabrieksterrein gepar keerde aanhangwagen kon, ondanks het feit dat de banden reeds brandden, nog in veiligheid worden gebracht. Binnen een. tijdsbestek van anderhalf uur was er van de drukkerij niets over dan een rokende puinhoop. De gehele inventaris, waaronder een tweetal vlak druksnelpersen cn degclautomaten gin gen geheel verloren. De drukkerij was tegen brand verzekerd, evenwel niet tegen bedrijfsschade. Omtrent dc oorzaak van de brand heeft men nog geen zekerheid. Vermoedelijk hebben kinderen met vuur gespeeld. Dc totale schade is nog niet bij benadering op te geven. Een Afrikaanse vrouw die in Kenya werd aangevallen door een panter, toen zij aan het hout sprokkelen was. heeft na een fel gevecht kans gezien het dier met een panga (inheems mes) te doden.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1