Uitbreiding H.A.V. bank werd harmonisch geheel Financieel aspect wordt thans nauwkeurig onder ogen gezien K.V.P.geen commentaar op het verspreide pamflet O 56 Bezwaren tegen hoge flat en discussie over zaalhuur KLEINGELD i?- jé Nieuw gedeelte van H.A.Y.-bank werd in gebruik gesteld Gemeenteraad van Vlaardingen Kolpabad ontving kwartmillioenste bezoeker DE HOOP WEE UITGEVARE SCHIEDAM Schepping van architect W. M. Dudok INGEBRUIKSTELLING OP VERJAARDAG Maasland Kunstenaars voor! Ook dit jaar in Plantage een amateuravond Leer/ame schoolreis van Kon. Wilhelminaschool Ook derde CAB-tocht een succes Bouw Nieuwe Westerkerk Feest voor personeel van H.A.V. bank VLAaRDINGEN TWEE RAADSLEDEN HERDACHT Jongetje overreden en gedood Rita Hoogerwerf de gelukkige Stem wethouder v. Minnen gaf de doorslag P. H. Schmidt cum laude gepromoveerd TROUW Vrijdag 8 Juli 1955 Comfort V isserijberichten mïïm Geslaagd Advertentie BROMFIETSEN Overige zaken Naar aanleiding va het vooistel de GSW.-werkplaats naa, de voormalige Ambachtsschool in de Oosterstra.it oyer te brengen, spraken de heren Van Wnk CH.Ui en Van der Schee 'A R.l welis waar hun instemming uit. maar aangezien de gedetailleerde verbouwingsplannen (waarom?) niet ter inzage hadden gelegen vonden zij het bedrag ervoor (56'-j dui zend guldenl uel wat hoog. Wethouder Walstra bood de verontschuldigingen aan \oor het absicvelijk niet tonen der spe cificatie en ging omstandig in op de kos ten van de verschillende onderdelen van de verbouwing. De heer Vermeer IC H L'.i hoorde als antwoord op een door hem gestelde vraag van dezelfde wethouder, dat het verlichtingsmateriaal, dat aan de Oost- en Westhavenkade zal worden weg gehaald. mogelijk tijdelijk, maar zeker niet permanent elders kan worden ge bruikt Lucklbrug Fiets opgehaald Burgerlijke «land van Vlaardingen 18 Maistermijnnoiering Kuwr 0 Vervolg van pagina 1 Op indrukwekkende wijze het schip uitgeleide gedaan. V ten lieten de scheepsfluit hor een half uur op zee geweest keerde „De Hoop" echter de rustige buitenhaven van ovens, daar de omstandigh een zeereis voor H M toch stig bleken te zijn. Als een monument van wat door twee generaties kan worden gepresteerd, staat daar aan de Gerrit Verboonstraat te Schiedam het imposante uit gele stenen opgetrokken bankgebouw van de N.V. Levensverzekering-Maatschappij HAV Bank en de N.V. Assurantie Maatschappij Nieuwe HAV Bank. Juist twee-en-vijftig jaar geleden is het, dat de heer G. W. van Bergen Walraven, de vader van de huidige directeur, van de grond af aan de opbouw van een bedrijf begon, dat nu na nauwelijks een mensenleeftijd te hebben bestaan, de bezoeker stil maakt bij het bezien van de vruchten die harde arbeid heeft afgeworpen. Eerst bij het bereiken van een mijlpaal realiseert men zich dergelijke feiten en zulk een mijlpaal was vandaag bij de HAV Bank bereikt op het moment dat burgemeester mr. J. W. Peek van Schiedam, de nieuwe uitbreiding van het hoofdkantoor in gebruik stelde. Op 20 Juli 1935, twintig jaar geleden dus, werd het hoofdkantoor door de toenmalige burgemeester, mr. Van Haa- ren, in "gebruik gesteld. Het was een schepping van de bekende Hilversumse architect W. M. Dudok. Toen werkte daar 80 man personeel en was er een reserve capaciteit van 50"0 G. in de afgelopen twintig jaar heeft het bedrijf zich echter eerst recht enorm ontwik keld. Was het aantal verzekerden in 1936 286.000 met een verzekerd kapi taal van 89 millioen, thans zijn er 871,000 verzekerden, terwijl het ver zekerd kapitaal tot 558 millioen is gestegen. Bij de Assurantiemaatschappij de Nieuwe HAVbank was een zelfde tender,z waar te nemen. Was het premie inkomen daar in 1935 j 406.000, in 1954 bedroeg dat 2.590.000. Uiteraard is het getal personeelsleden met de omvang, die de resultaten van de be drijven aannam mee gegroeid. Niette genstaande met een uiterst moderne apparatuur wordt gewerkt, waardoor veel werk mechanisch wordt verricht en de snelheid in de afwerking wordt bevorderd, nam het personeel toe tot 236 man op 1 Juli 1955 en het zou ze ker nog 10 of 20 man sterker zijn wan neer deze daarvoor maar beschikbaar •waren. Dit alles noopte dus tot uitbreiding •san het bestaande gebouw. Bij de bouw van het hoofdgebouw was met deze mogelijkheid echter rekening gehouden «n ao was het opnieuw architect Du dok, die de opdracht kreeg een nieuwe vleugel aan de Tuinlaan voor het be staande gebouw te ontwerpen. De ar chitect is er in geslaagd een harmo nisch geheel te verkrijgen, treffend door de forse eerlijke lijnen. Op 16 September 1953 ging de eerste rl voor dit nieuwe gedeelte de grond Op 21 Mei 1954 werd door de bou wer, J. P. van Eesteren uit Rotterdam, het hoogste punt bereikt, terwijl in Januari van dit jaar de eerste afdeling in deze vleugel kon worden betrokken. Nu, op 8 Juli. op de dag af, 52 jaar pa de oprichting van het bedrijf, kan het geheel dan officieel in gebruik ge nomen worden. Het W echter niet alleen d* drie ver diepingen hoge vleugel, die de vloer- ruimte in het gebouw bijna verdubbelt, dat ie ook een nieuwe recreatiezaal, op de plaats waar vroeger het dakterras op het oude gebouw was, die plaats biedt aan 300 personen en die is voor zien van een toneel, een filmapparaat, een geluidsinstallatie en. een uiterst mo dern ingerichte keuken, waar tijdens de lunch voor het personeel ook war me dranken en eventueel spijzen kun nen worden geserveerd. Zo is dan nu de gehele vleugel in gebruik. In de kelder bevindt zich de garderobe voor het personeel en een opbergplaats voor het papier, dat verwerkt wordt in de huis drukkerij. die zich op de begane grond bevindt. In deze afdeling vindt men ook het ponskaartensysteem, een ingewikkel de apparatuur, bestaande uit verschil lende uiterst moderne machines, die in een enorm tempo het personeel een antwoord kunnen geven op vele vragen. Op de eerste verdieping is de afdeling varia verzekering van de Nieuwe HAV- bank ondergebracht, op de tweede ver dieping de onderafdeling van de af deling volksverzekering van de Nieuwe HAVbank en tenslotte bevindt zich op de bovenste verdieping de afdeling wis kunde van de HAVbank. Nadat de nieuwe vleugel klaar kwam ia het oude gebouw nog iets verbouwd om een meer efficiënt geheel te ver krijgen. Met het overbrengen van ver schillende afdelingen uit het oude ge bouw is daar uiteraard meer ruimte ver kregen, Zo heeft het personeel thans een ruimte tot haar beschikking voorzien van alle comfort en bovendien een ruimte waarin vele nieuwe snufjes op het gebied van bouwtechniek zijn aan gebracht. Zo vindt men airconditioning, een verwarming door middel van stra ling van hete lucht via het plafond en ramen bestaande uit twee glasplaten, die met enkele millimeters tussenruimte evemvijdig aan elkaar zijn aangebracht, waardoor een betere temperatuur en ge luidsisolatie is verkregen. In bepaalde afdelingen waarin met apparaten wordt gewerkt, die veel lawaai maken, zijn bovendien nog bijzondere accoustische voorzieningen getroffea Het geheel maakt een zeer prettige en lichte in druk.- De binnenplaats die aan één zijde aan het postkantoor grenst, is door de Rotterdamse tuinarchitect W. C. J. Boer herschapen in een klein lustoord met een vijver, waarbij de beeldhouwer Han Rehm enkele plastieken heeft vervaar digd. Een tikje romantiek tussen de strakke zakelijkheid, zoals de huidigs directeur, de heer G. W. van Bergen Walraven Jr. dat terecht noemt. Hoe zakelijk het werk dat in het gebouw wordt verricht, echter mag zijn, be wondering voor de resultaten daarvan en voor de verwezenlijking van de uit- breidingsopdracht. die uit deze resul taten is voortgesproten, is zeker op j' plaats. En, omdat dit alles dan tenslotte toen ook weer geheel Schiedam aangaat, stelt de directie van de HAVband de bevolking van Schiedam in de gelegen heid het gebouw te bezichtigen, van avond van 7—9 uur en. Zaterdagmiddag van 35 uur. Aangehouden is de 26-jarige sjou wer uit Den Haag C. J. J., werkzaam bij Wilton Feijenoord te Schiedam, die verdacht wordt van diefstal van koper. De 41-jarige Schiedamse lasser A.v.d.T. is aangehouden wegens diefstal van brons ten nadele van zijn patroon R. uit Rotterdam Op de Overschieseweg te Schie dam liep vanmorgen de 6-jarige C. den B. plotseling bij het oversteken terug, ■waardoor hij een afsluitboom op zijn hoofd kreeg. Het jongetje klaagde over pijn in het hoofd. Hij is door een poli tieagent naar huis gedragen. Koftteloze Inenting. Dinsdag 2 Augus tus wordt te 2 uur n.m. in het Wijkge- bouw van het Groene Kruis te Maasland de gelegenheid opengesteld tot kosteloze inenting tegen diphterie - kinkhoest voor kinderen tot en met 12 jaar. Ook be staat gelegenheid tot kosteloze inenting of her.nenting tegen diphterie alleen. Zij die van de gelegenheid tot koste loze inenting of herinenting gebruik wil len maken, moeten daartoe aangifte doen ter gemeente-secretarie vóór of op Woensdag 27 Juli. 'S-GRAVENHAGE. 8 Juli. Vangstberich- ten van hodcnmoigen uit zee: Seh 87 geen vangst, 200 geen vangst. 195 met 6 246 15, 254 45 341 20 342 geen vangst, 412 50, 5o vangst* 239 geen vangst, 26ü 22, 105 70. nog 30 netteru 4 50, 77 19. 181 .50, nog 30 nettten, 8 4. 40 3, 48 5, 49 6, 51 1. 99 7. 133 40. 189 geen vangst. 233 nog 190 mijl. 262 14 285 nog 90 mijl, 5 20, 15 14, 19 20, 25 10 30 7 35 20, 37 10, 45 15, 69 3, 130 13, 190 nog 50 mijl. 248 10. 249 5. 250 5, 310 17, 3S9 10, 20 5, 223 nog 115 mijl, 314 9, 186 i0, 361 17, 46 13, 50 Is thuisstomende. 61 nog 100 mijl, 63 5. 66 2. 72 5. 81 14, 89 geen vangst, 118 17. 123 7, 124 6 3 50, 47 25. 302 22, 110 34, 325 nog 40 mijl, 333 40. nog 30 VI 14 10. 50 26, 56 2. 61 1. 71 3, 80 10, 83 3, 81 3. 3*1 22. 132 7 166 4, 200 1. Bimvm 1° Schevenmgeiv. Sch 14 met 483 k pioen vangst. 247 383 k, van 7 schepen, 64 met 760 k van 10 schenen, 79 met 470 k van 5 scliepun 54 met 1000 k verse haring en mak*.cel. 140 k en 300 kabeljauwen, Sch 160 met 200 kisten schelvis en 60 kabeljauwen, sirh 236 met 500 k van 10 schepen. '5-GRAVENHAGE 8 Juli. - Met verse harlnfc kwamen hedenmorgen aan de markt 4e loggers Sch 84 met f 3920, Sch 247 met 1 2140, Sch 64 met t 1500, Seh 78 met t 1000 en Sch 236 met 1 3260. Zo nu en dan kunnen wij iets bekend maken over de vacantiefeestweek zoals die ieder jaar in Schiedam wordt ge houden. Dan wordt er weer eens iets losgelaten van wat gedurende lange besprekingen in de boezem van de or ganisatie, de Schiedamse gemeenschap, wordt gebrouwen. Deze keer is het goed nieuws voor de Schiedammers, die in hun vrije tijd de een of andere kunstuiting beoefe nen, want evenals in het vorige jaar zal ook deze keer een van de avonden waarop een programma in het open luchttheater in de Plantage wordt ver toond, gereserveerd worden voor de stedelijke amateurs. Zoals mets weet. hadden die Schie damse avonden aanvankelijk niet het karakter van een bont alierlei. Zij wer den voornamelijk gevuld met gymna- siiekdemonstraties. muziek van een van de negen Schiedamse corpsen, wat zang en wat volksdansen. Verleden jaar werd echter met de traditie gebroken. Voor het eerst kregen alle stedelijke .kunstenaars m hun vrije tijd", zoals de S.G. dat noemt, een kans op het podium hun talenten te tonen. Die kans is in 1954 zó aangegre pen dat het een en ander tot midder nacht duurde. Dat zal deze keer anders worden. Dit jaar zal de amateurvoorstelling op 24 Augustus worden gehouden. Ook nu kan een ieder die iets te bieden heeft deelnemen. Êr wordt gedacht 'aan zangsolisten, pianisten, accordeonisten, humoristen en wat dies meer zij. De S.G. vraagt in dezen niet naar hoog staande artistieke prestaties. Zij vraagt alleen naar enthousiaste mensen. Om van alle aanbiedingen nu zulk een pro gramma te maken, dat het geheel om 11 uur zal zijn geëindigd, is besloten een selectie-avond te houden waarop een ieder zich kan presenteren. Deze se lectie vindt plaats op Donderdag 14 Juli om 8 uur in het Gebouw voor Chr. So ciale Belangen aan de Lange Haven 73, Om ook de selectie-avond zo vlot mo gelijk te doen verlopen zou het voor de S.G. pleizterig zijn va*- te voren te we ten wie daar allemaal komen. Als men dus van plan is Donderdag te komen, laat net dan de S.G. even weten, tele fonisch op nummer 68043 of per brief, kaart aan het S.G. bureau, Plantage. g* /'v« Vanmorgen werd te Schiedam in de nieuwe recreatiezaal van de HAV bank aan de Gerrit Verboonstraat, de nieuwe uitbreiding van het gebouw in gebruik gesteld. In aanwezigheid -van vele genodigden, onder wie de directeur van de bank, de heer G. W. van Bergen Walraven Jr, mevrouw C. T. van Bergen Walraven—Kramer, de weduwe van de oprichter van ih,et> 'bedrijf, de president-commissaris, mr. J. Wilkens, de commissarissen, de 'oud-hoofddirecteur, de heer J. J. v. d. Heuvel, de gemeentesecretaris mr. N. J. Post, de architect, de heer W. M. Dudok, een der directeuren van de N.V. Aannemings Mij J. P. van Eesteren en de chef van de organisatie van binnen en buitendienst, de heer N. Guis, heeft burgemeester mr. J. W. Peek van Schiedam de symbolische opening verricht. Nadat mr. Wilkens, de aanwezigen welkom geheten had en met sprekende cijfers de noodzakelijkheid van deze uitbreiding van de bedrijfsgebouwen aantoonde en daarbij dank -bracht aan ieder die aan de tot standkoming van het gebouw had medegewerkt, -kreeg •burgemeester Peek het woord, die erop wees dat niet alleen het gebouw een sieraad voor de stad is, -maar dat de stad er trots op is de HAV-bank in haar midden te hebben. Hij prees de energie vam de oprichter, de heer G. W. van Bergen Walraven Sr. en zijn medewerkers, die iets groots tot stand 'hebben gebracht. „De g-roei van het bedrijf is groot en imponerend ge weest", aldus burgemester Peek, ..de perspectieven zijn voor de toekomst gunstig. Gij hebt de wind in de zeilen, want deze tijd heeft de gedachte tot het zich verzekeren tegen risico's niet alleen meer ingan-g doen vinden, maar ook tot een noodzaak gemaakt. Zo is het ook met het treffen van voorzieningen voor de oude dag-. Maar de groei heeft zieh niet zo snel kunnen voortzetten", aldus mr. Peek, ..wanneer het vertrouwen in de maatschappij met zo groot zöu zijn. Er ligt een groot arbeidsveld open, maar dit zal bewerkt moeten worden. Daarmee zult u een bijdrage kunnen leveren tot het opvoeren var- de wel vaart en het levenspeil in ons land." De architect, de heer W. M. Dudok. die vervolgens het woord nam. zei, altijd met grote vreugde aan het gebouw te hebben gewerkt. De taa-k was niet ge makkelijk, want de uitbreiding is op een wijze gebeurd, die oorspronkelijk niet in de -bedoeling heeft gelegen. wing wan het instrumentarium van de politiekapel. Na de officiële irtgabruikstellings- plechtisheid maakte het gezelschap een rondgang door het gebouw. Vanmiddag zal een receptie worden gehouden, waar bij men vele genodigden hoopt te ont vangen. De vierde en vijfde klasse, 43 .eei'lin- gen van de Koningin Wilhelmina School, de Christelijke school aan de Zalm straat te Schiedam, maakten Donder dag hun schoolreisje, begunstigd door prachtig weer. De jongens en meisjes, die de tocht onder de leiding van het hoofd, de heer S. Kuyper maakten, hebben buiten gewoon genoten en, hoewe! het geheel een ontspanning was. is de reis toch zeer leerzaam geweest. Vooral het eer ste gedeelte van de tocht stond eigen lijk m het teken van de ontwikkeling. Vertrok men om half acht uit Schie dam, om negen uur was het bloemcn- centrum Aalsmeer reeds bereikt, waar een rondleiding volgde door de veiling gebouwen. Hoe Hortensia's verkocht worden weten de leerlingen van de Ko ningin Wilhelmma School nu. want zij hebben zelf op de banken van de koop lieden gezeten en zelfs op de knoppen gedrukt, toen de wijzer over de veiljng- klok draaide. Het bezoek was niet van zo heel lange duur, want het program ma was nog uitgebreid. Om elf uur zou het gezelschap namelijk in het Rijks museum te Amsterdam zijn, waar een rondleiding zou volgen langs de kunst werken. In twee groepen werd htt ge zelschap gesplitst en onder zeer deskun dige leiding werd een leerzame rond gang gemaakt. Langzaam hebben de kinderen schilderijen leren bekijken en enige begrip voor perspectief gekregen. Overigens mocht de Schiedamse jeugd er zijn. want na afloop kreeg het schoolhoofd een compliment van de rondleidsters voor de schrandere op merkingen en antwoorden op de gestel de vragen van deze leerlingen. Een be zoek aan de .-nachtwacht" was zeker een hoogtepunt in het bezoek. In de middaguren stond vooral de ontspanning vooraan. In Muiderberg werd een uitspanning aan het IJssel meer bezocht en daar werd zelfs in bootjes geroeid. De Blitse duinen was het volgende punt waar de reis werd onderbroken. Dit prachtig gelegen zwembad met zijn kuip voor ongeoefen de zwemmers en bassin voor hen d'.e de zwemkunst meester zijn. heeft de jongens en meisjes* enige tijd van heer lijke vreugde gebracht. Ook toen was de pret nóg niet helemaal ten einde want op de terugweg werd in de om geving van Utrecht een kersenboomgaard bezocht, waar velen zich te goed heb ben gedaan. Over Gouda bereikte de bus tenslotte 's avonds omstreeks acht uur Schiedam weer. waar vele oudeis hun kinderen «tonden op te wachten. Opnieuw is ec CAE-tocht buitenge woon geslaagd. Donderdag trok name lijk een gezelschap van 135 man in S3 auto's Schiedam uit op weg naar ont spanning, zon en pieizer. Het was de derde tocht georganiseerd door de Com missie onder leiding van de heer K. J. Heyboer, maar het is zeker niet de minst geslaagde geworden. Ir» een goe de opgewekte stemming vertrok het ge zelschap langs Gouda. Haastrecht en de Vlist in de richting Schoonhoven waar de nog niet zo heel lang geopende rijks weg naar Lopik voor een deel werd ge volgd. Zo kwam men bij de rivier en de Lekdijk volgend werd de brug by Vianen bereikt. Langs gezellige binnen wegen arriveerde men ienslotte in Zeist, waar de motorpol.tie reeds ge reed st*>id om de file auto's tanga de mooiste wegen te leiden naar het Ja gershuis, een uitspanning waar de vele gasten zich te goed konden doen aan heerlijke koffie en een uitstekende lunch. Na de lunch maakten allen ge bruik van het heerlijke weer ei ver poosden nog enige tijd jn de tuin. .Om dria uur werden de auto's weer opge zocht, maar wie denkt dat toen de thuisreis rechtstreeks werd gemaakt, vergist zich, want een grote verrassing had het comité'nog in petto. Alle deel nemers werden namelijk naar een ker senboomgaard gebracht, waar het ge zelschap zich te goed kon doen. Eén pond van de heerlijke vruchten was voor ieder gereserveerd. Zo bereikte men langs de oude weg, over Montfocrt en Ouaewater tenslotte Schiedam weer, na een dag van volkomen ontspanning, die gelukkig zonder ongevallen is verlopen. Op 8 September zal de laatste tocht in het seizoen plaats hebben. Deze heeft Heemskerk tot doel. D» mooist» sortering natuurlijk bij IJSSELMONDE Hordfjic 22 - Tel. 13445 Betaling ln overlet. EN SOLEX-SERVICESTATION KAP- De architect toonde zich dankbaar dat het geslaagd is. het gebouw in grote harmonie op te heffen. Dat het moge lijk was, het gehele gebouw, na twintig jaar weer in zijn geheel als nieuw naar ••oren te doen komen, was een bewijs dat het destijds gekozen materiaal nog iet 7.0 slecht was geweest. De chef van de binnen- en buiten dienst, de heer N. Guis. keek terug naar het verleden en wees daarbij in het bii- zonder op de igrote groet, die het bedrijf doormaakte. Hij prees het doorzettings vermogen van de oprichters cn meende dat met deze uitbreiding ook niet te hoog gogrepen zou ziin. wanneer de werkers van nu zullen trachten te -be houden en te besturen, wat in het ver leden werd tot stand gebracht. Tenslotte sprak de hoofddirecteur van het bedrijf, de heer G. W. van Bergen Walraven Jr.. die er op wees dat geld verdienen belangrijk en noodzakelijk is. maar dat daarbij het gekozen beroep een grote rol speelt. Hierbij is van belang dat men de arbeidsvreugde kent. waar toe de omgevin-v waarin men werkt veey kan bijdragen. Hij was er van overtuigd dat het oei'soneel de nieuwe omgeving zal waarderen. Hij snrak voorts over de moeiliik» nersonerisvoorziening. waar mee vooral het verzekeringsbedrijf te kamnen heeft Tenslotte gaf hij uiting van ziin dankbaarheid voor de verbon denheid en do roede verstandhouding tussen de stad Schiedam en het bedrijf, door aan de burgemeester in zijn functie van hoofd van de politip een belangrijk bedrag aan te bieden voor d« vernieu- Voor de bouw van de nieuwe Hervorm de Westerkerk, die eerlang, naar men hoopt, in Schiedam zal verrijzen, zijn nog heel wat problemen op te lossen en één van de belangrijkste daarvan is we! het probleem der financiële consequen ties. Om hiervoor, gedeeltelijk althans, een oplossing te vinden kwam vorige week een groot aantal dames bijeen in de consistorie van de Westerkerk onder leiding van dr. Cazemler. Na een uiteenzetting van het een en ander, waarbij bleek dat ongeveer een bedrag van 125.000 bij elkaar gebracht moest worden, gingen de dames zich be raden op de middelen, die daartoe kun nen worden aangewend. Een comité werd gevormd. Deze week kwamen de heren jn vergadering bijeen, die eerst de re sultaten, die de dames hadden bereikt bespraken en daarna het een en ander nog eens ernstig van alle kanten beke ken. Resultaten zijn op beide avonden zeker geboekt. Besloten werd enkele ac ties in te zetten, tot het verkrijgen van de benodigde gelden, maar hoewel het resultaat daarvan momenteel natuurlijk nog in het geheel niet kan worden over zien. kan toch wel gezegd worden dat een actieve groep dames en heren nu de puntjes op de i's gaat zetten om een daadwerkelijk succes te bereiken. Hoewel verschillende voorstellen nog in een definitieve vorm gegoten moeten worden, is nu toch al reeds te vermel den. dat daar in de eerste plaats een actie is die in September zal worden ondernomen door verschillende dames. Deze zullen in de gehele stad de Her vormde gezinnen gaan bezoeken en dan trachten „aandelen" van bedragen tus sen 10 en 1000 te plaatsen. Daar naast wordt gedacht aan het houden van een Fancy Fair. Het zal eigenlijk een soort verloting worden waaraan bepaal de vermaken zullen zijn verbonden. Voor het een en ander zullen giote artikelen als prijzen beschikbaar worden gesteld. Deze prijzen zal men dan trachten te exposeren in een vitrine, die aandacht zal trekken op een bepaald punt in Schiedam. Een derde maatregel zal het houden van een z.g. versoberingsweek zijn. De ze denkt men in September te organise ren. De bedoeling is, dat in deze week zo sober mogelijk zal worden geleefd en dat het geld. dat daardoor wordt uitge spaard, de Zondag na die week in de kerk zal worden afgedragen, voor ver steviging van het fonds. Natuurlijk zal de uitwerking van de plannen nog heel wat tijd eisen terwijl voor deze uitwerking een comité zal wor den gevormd waarin van iedere gemeen te wijk één vertegenwoordiger zal zit ting hebben. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe vleugel van de N.V. Levens verzekeringmaatschappij. HAV-Bank en de N.V. Assiirantiemaatschappij Nieuwe HAV-Bank en naar aanleiding van het feit dat deze bank heden twee-en-vijf- tig jaar bestaat was er Donderdag voor het personeel een feestavond georgani seerd in Musis Sacrum aan de Lange Haven. Nadat de hoofddirecteur de heer G. W. van Bergen Walraven de avond met een kort woord had geopend werd er allereerst de jubileumfilm HAV-Bank 19031953 vertoond. Deze film gaf een beeld van de voortdurende gorie van de bank en de feestelijkheden gedurende het vijftig jarig bestaan. Vervolgens was de beurt aan Rens van Dorth en zijn ensemble met een voorstelling getiteld „Voor U". waarbij de vele aanwezigen naar hartelust heb ben kunnen lachen. Het ensemble van Van Dorth heeft met zijn optreden reeds vele successen in Schiedam geboekt. Aan het programma werkten o.a. mede: Rens van Dorth, Ted Valerio, Cora Ville, Tonny Huygen, Dick Binnendijk, Cas Oosthoek. Rif Gerardy en de trio's Blanche, Dicola en Rivers. Na afloop bleef men. nog geruime tijd bijeen. H»1 b«vl«l de fractieleden-van de Par tij van de Arbeid in de Vlaardinqte ge meenieraad maar zeer matig, dat, on danks alle inmiddels weinig elegante pogingen die in het werk werden ge steld. zi] de K.V.P.-tarclie met konden verleiden tot het doen van een uitspraak omtrent het pamflet O 56. da! vanwege de K.V.P.-kiesvereniging ook in Vlaar dingen aan da deuren van de R.K.-kerken is uitgereikt. Men werd hier heus een beetje boos om »n dat vlak voor het gezamenlijk reisje van vandaag naar Don Bosch.... Herdacht Voor de aanvang van de veraadering heeft de voorzitter in sobere woorden, die in stilte door de raad staande werden aangehoord, de beide oud-raadsleden de heren Bnrendrecht en A. van Rijn her dacht. die sinds de vorige bijeenkomst van de raad waren overleden. De voor zitter besloot met te zeggen, dat in eer biedige hulde de nagedachtenis van de beide overledenen zou worden bewaard. Toen de vergadering begonnen was. leek het er aanvankelijk niet op. dat al zo spoedig de degens gekruist zouden worden. Bij het ingekomen stuk. waarin de R K militaire tehuizen om subsidie vroegen, waarbij B en W. voorstelden dit verzoek af te wijzen, merkte de heer Van der Knaap iK.VP.I op. dat zijn frac tie wilde geacht worden te hebben tegen gestemd. De K.V.P is van mening, dat men ook de verzorging van de Viaardins- se jongens, die onder dienst gaan finan cieel moet behartigen door steun san in stellingen als deze tehuizen Deze keer vielen de heren Vermeer en Van der Veen (beide CHU.I de spreker bij De heer De Graaf lP.v.d.A.1 betoogde, dat ziin fractie zou tegenstemmen, maar niet omdatNhct hier het R.K.-volksdeel betrof. Hieruit wilde hij dan doen vol gen, dat er geen sprake was van de dis criminatie. die de P.v.d.A. in het bedoel de pamflet in de schoenen was gescho ven. Hii vroeg zich of, of de KV.P.-frac- tie achter dit „geschrift" stond. Hierop echter interrumpeerde mr, Hcusdens scherp: de spreker was buiten de orde. De heer De Bruin kwam vanachter de collegetafel zijn partijgenoot te hulp en zei, dat het pamflet grote verontrusting in den lande had gewekt. Voor de goede verstandhouding in de raad was het z.i goed wanneer de K V P zich zou uit spreken. De voorzitter aarzelde nog of hij daartoe de gelegenheid zou geven, maar voordat het zover was. kreeg de heer Van der Veen (C.H.U.) nog het woord, die het pamflet „een schandaal" noemde. Tenslotte kwam toch de heer Van der Knaap aan het woord. Hjj zei er niets voor te voelen op deze wijze geprest te Te zyner tijd zou hy zeker niet achter blijven in het geven van een repliek in tussen behoefde er aan de goede ver standhouding niets te veranderen naar zyn mening. Opmerkingen van de heren Weiland (V.V.D i en Van der Veen (C.H.U tn verband met het aanbrengen van knip perlichten. waarvan zy de bruikbaarheid betwijfelden, en in verband hiermee over de verkeersveiligheid en de verkeers- voorlichting van het publiek werden door de burgemeester bepaald krachtig be antwoord: Alles heeft ten doel het ver keer veiliger te maken, knipperlichten zijn fn dat verband zeer bruikbaar. In de Indische buurt te Vlaardmgeti heeft gistermiddag tegen tvee yUr pen tragisch ongeval een erna gemaak' aar. het leven van een achtjarig jongetje Ger rit Pieter Tempelaar. Te ongeveer tien minuter, voor hiee reed hy met zyn fiets op de Rwuulaan komende van Je Burgemeester Pruissm- gel en gaande m ae richting van de Fio- reslaan Ter hoogte van oe Molukken- straat passeerde hem met een reer ma. tige snelheid getuigen spreken van ongeveer dertig km u een vrachtauto met aanhangwagen van de Amsterdamse firma B F de W met aan het stuur J D K Juist deze matige snelheid is vaar- schijnlyk het jongetje noodlottig gewor den Nu immers zag hy kars door wat sneller te gaan rijden dc auto bij te hou den en zo bleef hy even naast de rente wagen rijden De chauffeur, die dit op merkte gaf een claxonugnaai om do knaap opmeikz.aam Ie maken, maar heeft liet ongeluk zelf met zien gebemen rjaj zagen wel een automobil.st cn een mo torrijder. die een eindje achter de eerste wagen reden. Waarschijnlijk heeft dè jongen steun gezocht htj de eetste wazen cn heeft dit steunpunt verloren, -noge. lijk ook was er sprake van een zekere /inging of hoeft hij dc wagen geraakt, m elk geval kwam hn te vallen tussen de bPide wagens in cn werd overreden door het rechtervoorwiel van de sar,, hanger. Het slachtoffer was op slag dood. De chauffeur van de personenwagen, die het ongeval zag gebeuren, is d«' vrachtwagen achterop gereden, die rreas plm. vyfhonderd meter verder gereden was. Ogenblikkelhk keerde deze terug De chauffeur was zeer geschokt door het gebeurde, dat :n geen enkel opzicht zijn schuld vvas De wagen bleek m alle op- zichten aan de eisen te voldoen. De iden tificatie. d'.e aanvankelijk enige moeilijk heden opleverd is tpnslotte door de groot, vader van het slachtoffer verricht, dn de fiets herkende. Het gezin Tempelaar dal in dc Baliestraat woont had naad Gerrit Pieter. die op 27 December 1948 werd geboren, nog -wee kinderen. Een beetje schuchter, emdet isveel peren ogen op hatr en heer vader gericht waren, «tapte een blond meDke, met een grote wilt» «frik in het haer, met de hand die niet in die van haar vad»r «lak haar rood-wlt q»bloki» ovtrgeolerljt een beetje nerveus kreukelend, over de drem pel van het Kolpa-bad te Vlaardingen: Rita Hoogawerf. de ÏSO.COOite bezoeker van dit blijkent hel beioek wel bijzonder populaire bad. Tegen haif vter dromde een heel gezelschap de ha! van het zwembad bin nen, want het geheimzinnig vter vingers opsteken van de bad-emploié's had dui delijk gemaakt, dat men nog maar vter bezoekers van de kwart millioen af was. Onder de aanwezigen zagen wy oa. de wethouder, de heer H. K. van Minnen, de leider van 't gemeentelijk sportbureau. worden zich over het pamflet uit ie laten, de heer M. Gïumare. er...ele leden van De Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming krijgt een half jaar lang wekelijks een avond een raai in het Handelsgebouw tegen betaling van f 190.-, maar over deze verhuring Is gestemd en het voorstel kwam er door met de kleinst mogelijke meerderheid. Rechts kantte zich ln grootst mogelij ke meerderheid tegen links, maar dolf het onderspit met vijftien tegen zes tien stemmen. De heer Van der Knaap (K.V.P. opende de rij van sprekers. Niet al leen de huurprijs vond hij te laag. maar doorslaggevend was voor hem. dat de doelstellingen van die vereni ging in strijd waren met de Christelij ke leer: zijn fractie zou tegenstemmen. Kort na elkaar werden dergelijke ver klaringen, waarin dezelfde bezwaren iels anders genuanceerd naar voren kwamen, afgelegd door de heer Hoo gerwerf (A.R.). mevrouw Koster - Van Roon (C.H.U.) en haar fractiegenoot de heer Niemantsverdriet. alsmede door de heer Lodder fS.G.P.) „Wat deze mensen schrijven is in feite in strijd met wat ik vind in Gods Woord", zei deze. Wethouder Walstra stelde, dat men de vrijheid tot het indienen van dit voorstel had gevonden in het feit. dat de vereniging koninklijk goedgekeurd is. Bij de huurprijsbepaiing waren de normale normen gevolgd. Ook wethouder Westrate kreeg nog gelegenheid zijn stem te motiveren. Hij verklaarde zich zonder meer tegen, on geacht de koninklijke goedkeuring. Bij de daarop volgende stemming brachten A.R., C.H.U. (uitgezonderd wethouder Van Minnen). K.V.P. en. S.G.P. hun stemmen tégen uit, terwijl P.v.d.A., V.V.D. en de genoemde wethouder voorstemden. Het voorstel werd aange nomen met 16 - 15 stemmen. Evenals in de vorige raadsvergade ring kantte ook nu weer dr. De Jonge (P.v.d.A.) zich tegen de bouw van een hoog flatgebouw bij het Van Heutzpark, waarvoor nu ontheffing van de plaatse lijke bouwverordening werd gevraagd, omdat bet gebouw vele meters boven het maximum van vijftien meter zou uitkomen. Hij somde vele bezwaren op en plaatste een aantal scherpe opmer kingen. Ook de - heren Niemantsverdriet (CH.U.) en Van Toor V.V.D.toonden zicS in hun vragen niet zeer enthousi ast. De wethouder De Bruyn gaf uitvoerige toelichting. Dat het voorstel de vorige maal zo laat aan de agenda was toegevoegd was. omdat men enige oppositie tegen het plan aanvoelde en men de raad eerst m de gelegenheid wilde stellen zich uit te spreken, voor dat de burgemeester een eerste paal zou gaan slaan. De heer De Jonge en mevrouw Koster - Van Roon (CH.U.) verklaarden zich tenslotte als enigen te gen. Zonder meer opdracht te geven aan de stedebouwkundige tot het ontwerpen van een uitbreidingsplan in onderdelen voor de wijk bij de Waterweg, dat stuitte op bezwaar bij de heer Van Kra lingen (P.v.d.A). die bang was. dat men al te veel gebonden zou worden aan de ongebreidelde fantasia vsrs da ontwerper. Zijn partijgenoot wethouder De Bruijn was het overigens helemaal niet met hem eens, maar gaf de voor keur aan het ruime standpunt, dat werd ingenomen door de fractieleider van de C.H de heer Niemantsverdriet, die voor al die bekrompenheid weinig voelde. De wethouder antwoordde de heer Van Wijk op desbetreffende vra gen, dat studies hebben geleerd, dat het aanleggen van een tunnel in de nieuwe wijk anderhalf millioen zou kos ten. Niettemin zal met de mogelijk heid van de noodzaak rekening worden gehouden, zodat de tunnel er eventueel mettertijd zou kunnen komen. Overigens bleek uit de woorden van de wethouder, dat de plannen van B. en W. meer de richting uitgaan van een luchtbrug. De heer P. H. Schmidt, zoon van het hoofd van de Christelijke school in Kethel, gemeente Schiedam, is gisteren aan de Rijksuniversiteit te Lelden cum laude gepromoveerd tot doctor In de geneeskunde op een proefschrift geti teld „Pantom source experiments in auditory localzatlon". Bij het afdreggen van de Nieuwe Haven te Schiedam is een rijwiel op gehaald. dat op 19 Juni als gestolen bij de politie was opgegeven. Het rijwiel was op slot, zodat men vermoedt, dat het hier baldadigheid betreft. u Aan de rijksuniversiteit te Leiden is gisteren de. heer P. H. Schmidt (rechts), een zoon van het hoofd van de Chr. school te Kethel, met lof gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Paranympf was zijn studie vriend, de heer M. W. van Hof uit Rotterdam (links), de enige zoon van ds. J. D. van Hof, Ned. Herv. predikant te Delfshaven, die een uur na deze promotie zelf eveneens promoveerde tot doctor in de genees kunde. En toen fungeerde dr. Schmidt als paranympf. de ..rwembadoommisste'. de bedriJfriM<j«r van het Kolpa'oad. de h-eer J. Traas, d* voorzitter van de Vlaardmgse Zwem- club de heer Neelemaat en verschillend* anderen. Een vrolijke tweeling v*sn een jaar of zeven, aardige jochies m groene truien stapte bmnen en het speet hun een beetje dat «ij niet de gelukkigen waren. Toer., kwam na even wachter, de heer Hoogerwerf met zyn dochtertje, de kaartjes werden gekocht en toen sloot het officiële gezelschap het verbouwe reerde tweetal m haar kring De wet houder nam -het woord en sprak nair.em het dagelijks bestuur van de gemeente een hartelijke gelukwens uit Hu ver telde, dat de gang van zaken in het Kolpabad zeer tot genoegen is van het gemeentebestuur en hy doelde hierbii in de eerste plaats op het bezoeken fer, dat ver boven de meest optimistische ver- waahtingen uitkomt: ook uit exploitatie overwegingen noemde hy dit een uiter mate belangrijke factor Echter n:et alleen het bezoek, ook de manier waarop de Vlaardingers van het bad gebrul* maken geeft reden tot verheugen: tr.eu beschouwt cn ontziet het stellig als een nuttig stukje gemeenschapseigendom. En dan zijn er ook. nog de sport en de volks gezondheid, die dc voorspoed van het bad toejuichen. De heer Tnias en zijn «taf werden ook door de -wethouder ge complimenteerd. Aan het eind van zyn spcechje overhandigde de heer Van Min nen een fraai handboeket m de Vlaar- dingse kleuren aan het meisje Dat ging echter eerst in bewaring, want het zwem men had voorrang, althans nadat nog d» heren Traas en Neelemaat hadder. ge sproken. De eerste bood Rita een half jaar-abonnement voor het bad aan, be nevens een leskaart. Anders wordt nooit les gegeven aan beneden zesjarigen, maar voor Rlta wordt een uitzondering gemaakt. De voorzitter van V Z C. feli citeerde «veneens. Hy bood een grata lidmaatschap van zyn vereniging aan. waarmee Rita Hoogcwerf nu wel het jongste lid van V.Z.C. zal znn gewor den. De heer Hoogerwerf vertelde om nog een vrij regelmatig bezoeker van het bad te zijn. Hij had gisteren Juist een snipperdag. Gehuwd: Leendfrt Th^odor Metz, oud 29 J. en Tom M*rg»r*th* Zondvli«t oud 22 y. Lcendert Cornells Reedijk, oud 11 j. en H«f* ma Bruin, oud 19 j; Gerrit Swaneveld, oud 23 j. mi Corndli Marl» B#4skhul*en, oud Geboren; pleuntje Henderin.». d- v. D' Sn oe ij on L, Voel aar: Jacobus Jorephu# t v. N. J, Butirrs on E. C M Veerkamp: Hen drik, z. v. H. van dor Weerd en F Waan- ders: Johanna. d„ v. H. J. van der Krans en P, Bakker. Overleden; Cornelis Mei^rman, 71 3r-« echtg van A. Hoek veen; Arend van oud 80 j.. wedr. van C. M. van Santen. Aaxkf Brandt, oud 63 j-, echtg. van J. Schot. Med*g«d«eld door do firm» A. M«*kr«tl. makelaar in graneni. Abt. R OTTERDE Jub sept. Nov. Jan. Juli Vor slot 28 30 21 20 28.05 26 SK. 23 35 27 15 26 05 25 90 ROTTERDAMSE TEHMIJNMARKT LIJNOLIE IN TRANSITO Slotnotermg (in gids per 100 kg) medo- Sedeeld door N.V. Commissiehandel v.ti ulius van Roosendaal n.v. Rotterdam Jul 7/7 98, 8/ 98.15; Sept. 9B.J5, 88.50: Nd 98 55, 98.65, Jan. 98.30. 98.35. Omzet gee contracten en 2 contracten. „De Hoop" is later we ren. Het schip koerst blik voor de pieren v HM de Koningin h bleek geen last van z sloot dat teruggekee omdat andere gast zeeziekte hadden, andere gasten w den wennen, vo beetje heen en nog oen kansj naar Scheven' definitief be terug te kei per auto n= de daar w* leur te stel

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2