r Verzekering of staatspensioen FRANS PLAN For ds van VOOR GENEVE Grote Vier nood ge bieden voor Minder voor legers meer voor Goederentreinen reden in dichte mist op elkaar in „Ik ga ivel in de rij staan H.M' Koningin (incognito) de E 55 Vorstin maakte tocht met de kabelbaan naar Park bezocht Faure kent zijn Russiscli Spoorwegongeval bij Moerdijkbrug DONDERDAG 14 JULI 1935 DERTIENDE JAARGANG No. 3125 Weerbericht O Yoor lieci Duitsland slechts 500.000 soldaten Brits schip gezonken, 19 vermisten Onveilig voorsein niet opgemerkt Wa Incidentje Laatste poging Chemie Rotterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 L) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klachtcndienst abonnementen 18.30-19.30 u. Zaterdags 17—13 uur: Telefoon 115700 •s Gravenhagc: Huysonsploin 1 Postgiro Ub'SS7 Redactie: Tel. 111802 Adm. Tel. 114402 Klnchtondicrsst abonnementen: Tel. 352569 Schiedam: Lanen Kerkstraat 24b Telefoon R7882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2.26 per maand. j 6.75 per kwartaal Losse .nummers 13 cent Verschijnt dagelijks V-- Directie: O. A. KEI MNG en Mr. K. VAN HOLTEN Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond. WEINIG WIND Veranderlijke bewolking met in de ochtend hier en daar mist. Op de meeste plaatsen droog weer, maar later in het Noorden van het land plaatselijk wat lichte motregen. Weinig wind. Over het alge meen weinig verandering in temperatuur. 15 Juli: zon op^'m. ónder 20.56; maan op 92». onder 11/08. O Hoofdredacteur: Dr. <J. A. H. J. S. BRUINS SLOT i N hot vorice artikel stelden wij met. nadruk vast, dat niet de te betalen premie, doch veeleer de ga rantie der uitkeringteneen contract lot een verzekering stempelt. Hierin ligt natuurlijk niet. opgesloten, dat de premie zelve een onbetekenende func tie vervult: integendeel, en in het par ticuliere levonsvcrzckeringboririjf brengt men zelfs wiskundig becijfer de of zogenaamde actuariële premiën in rekening. Het is overigens wel dui delijk dat de betreffende ondernemin gen ten behoeve van de financiering alleen voor het totale jaarbedrag aan actuariële premiën belangstelling neb ben. en zij zouden dit tolaai dus ook ■volgens een geheel andere maatstaf over dc polishouders kunnen verdelen. Te dien opzichte valt evenwel terstond op te merken, dat onder meer de vrij willigheid der particuliere levensver zekering elke niet-wiskundtge verde ling van lasten doorkruist; de verze kerden zijn immers in hun keuze vol strekt vrij en mitsdien '.ouden zii hun voorkeur uitsluitend naar do goed koopste polissen doen uitgaan. Daar entegen kent men bij vele pensioen fondsen dc verplichte toetreding en al daar komt het dan ook veelvuldig voor, dat men het totaal der actuariële premiën niet volgens het zuivere kost- prijsbeginsel over de contribuabelen verdeelt. Het onderhavige wetsontwerp be treft een verplichte volksverzekering, die letterlijk alle inwoners binnen haar invloedssfeer brengt. Hier kan men zelfs dc voor dc hand liggende vraag opwerpen, of niet de eisen van de ac tuariële techniek eigenlijk nog reke ning dient te worden gehouden. Inder daad lopen de meningen op dit punt sterk uiteen, ofschoon tegelijk kan worden toegevoegd, dat een enquête onder de deskundigen een grote meer derheid voor de niet-actiiaricle op bouw van een verplichte ouderdoms- verzekermg zou opleveren. j,1 RANKRIJK wil dat de vier grote mogendheden haar militaire uitgaven verminderen en de gelden, die daardoor vrijkomen, gaan besteden vooij f hulpverlening aan de onontwikkelde gebieden. Premier Faure zat op de j komende conferentie in Genéve voorstellen hiervoor een gezamenlijk Tonds te vormen. Dit heeft de Franse premier gisteravond officieel aan de pers meegedeeld. Toon hem gevraagd werd naar de controle die Frankrijk zou voorstellen voor de ontwapening, antwoordde Faure. dat er geen plan is voor het ter zitde stellen van een stelsel van technisch toezicht zoals dc Westelijke mogendheden hebben voorgesteld op de Londen».* ontwapeningsbesprekingen. Maar de Franse premier dacht dat zijn stelsel van het overhevelen van fondsen een aanvullende controle zou vormen van economische aard. De premier verbond zi|n hulpplan niet aan het programma voor tech nische" hulp van de Verenigde Naties. Hij scheen het. te bedoelen als tets afzonderlijks. Faure deeide mee dat hij zijn idee over het tonos alleen in grote lijnen zou indienen. Indien het beginsel aanvaard zou worden, zou een viermogendhcdenplan uitgewerkt kunnen worden. eikaar tegenovergestelde standpunten in nemen ten aanzien van de rol. die een verenigd Duitsland in Europa zal mo eit spelen. De Ver. Staten. Engeland en Frankrijk zeggen dat Duitsland zich alleen maar kan verenigen als het vrij is .zich bij de NAVO aan te sluiten. Rusland zegt dat Duitsland niet verenigd kan worden indien het daarna vrij is om zich bij de NAVO aan te sluiten. Vertegenwoordigers van het eiland Cyprus zijn in Genéve aangekomen om tijdens de bijeenkomst van de Grote Vier te pleiten voor aansluiting van het on der Brits bewind staande eiland bij Griekenland. P dit moment nu raken wij het - oude twistpunt tussen de voor standers van een staatspensioen en de verdedigers van de idee van een alge mene volksverzekering. Het gaat in dit geding dus niet om de garantie der uitkering, die beide partijen met een even groot élan op de voorgrond stel len: acerj, hier hebben wij te doen met een diepgaand meningsverschil over de motivering en op grond daar van over de wijze van uitvoering. Te dezer plaatse behoeven wij op dit on derscheid van gevoelen niet nader in te gaan; wij volstaan dus met er aan te herinneren, dat de voorstanders vaci staatspensioen aan alle ingezetenen na het bereiken van de 65-jarige leeftijd een zekere lijfrente wensen toe te ken nen, waarvan de totale kosten in dc rijksbegroting verantwoording zullen vinden. Van premiën of bijdragen is dus geen sprake; het aequivalent van de lasten komt op de belastingbiljet ten tot uitdrukking. De aanhangers van een algemene volksverzekering stelden zich echter cp het standpunt, dat iedere inwoner in beginsel dc kosten van zijn pensioen moet opbrengen. En terecht heeft Kuj- per dan ook uitgesproken, dat de per soonlijke verantwoordelijkheid ge krenkt zou worden, indien tegenover de lust van pensioengenot niet de last van eigen, individuele premiebetaling zou staan. Er is geen twijfel, dat Kuyper de grondslagen van de begeerde volks verzekering aan de techniek der le vensverzekering heeft willen ontlenen, zij het dan met inachtneming /an ze kere beperkingen Trouwens, doctri nair te dien opzichte kan niemand zijn, omdat dan een volksverzekering nim mer tot stand zou kunnen komen. Men denke immers aan degenen, die bij de Invoering reeds buiten het arbeidspro ces staan en deswege geen financiële bijdrage kunnen leveren, en aan alle actieven, die vanwege nun gevorderde leeftijd een overmatige premie ver schuldigd zijn. Hoe dit echter zij. wij kinnen de voorkeur van Kuyper ten volle onderschrijven, want het per soonlijke offer veredelt s'raks het ge- Het plan voorxiot volgens e«n zegsman van de Franse regering, in internationaal toezicht op de productiemiddelen van de onontwikclde gebieden. Het schijnt dat de Franse regering denkt in de richting ▼an een internationaal bureau, dat door de Westelijke en Oostelijke landen gevormd wordt. De woo rel voerder noemde geen bedrag. Mn ar volgens een Frans blad zou Faure ij den 5 een zitting van het kabinet gezegd nebben: „Veronderstel dat wij 100 mil- hard francs kunnen besparen op de mi litaire uitgaven. Waarom zouden wij dit bedrag dan niet steken in vredelievende °POpUdV vraag of Engeland on Frankrijk het met de Franse plannen eens waren, antwoordde Faure. dat president Eisen hower reeds een dergelijk plan naar voren heeft gebracht. Van welingelicht» diplomaten ver neemt Associated Press dat het Westen van plan is in Ger.ève voor te stellen de Duitse strijdkrachten tot 500.000 man te beperken, zelfs nadat hei Innd veroniget ral rijn. De oostelijke rêne van Duits land rou gedemilitariseerd en tot een bufferzone gemaakt worden. Dit plan vloeit voort uit de wens Rus land er van te overtuigen, dat een ver enigd Duitsland dat bij de NAVO aan gesloten is. voor niemand een bedrei ging behoeft te 7.ijn. Het plan is opgesteld door de Franse premier Faure. Aan het voorstel zit vast dat de Sow- ict-regering accoord gaat met vrije ver kiezingen waarna een regering voor het verenigde Duitsland wordt gevormd, die het recht zal hebben zich aan te sluiten bij dc NAVO. Het maximum van 50G.C0O man (12 di visies) is hetzelfde. dat als Westduitse bijdrage voor de NAVO is astgesteid. Dc strikte beperkingen die voor de Westduitse bewapeningsproductie gelden, zouden volgens het plan ook moeten toegepast worden op een verenigd Duits land. Van de militaire voorraden zou zelfs olie gecontroleerd worden. j. ti.» H"ï* Hf* uit mt pian tu.jiN* cuu cc «t-—'vo- mogendheden en Rusland volkomen, aan 4LS de Grote Vier in Genéve bijeenkomen, -al de Franse premier Edgar Faure de enige Westelijke regeringsleider zijn die met Sou:jet-premier Boelga- nin in diens eigen taal kan spre ken. Daar is voor hem ..geen woord Frans bij". Dac lijkt een bijkomstigheid, maar elke toe rist die een buitenlandse reis maakt, kan vertellen van hoe veel meer waarde die reis wordt als men de taal. van het land spreekt. Faure. die behalve een ervaren politicus ook een be- kwaam schrijver van detective romans is, zal zich dan ook in de beste positie bevinden om uit te vinden wat er omgaat in hot hoofd van de Russische premier. Faure spreekt vloeiend Rus sisch. hoewel volgens sommigen met een slecht accent. Er gaat een verhaal, dat hij eens in het Russisch vier uur lang met een Sou; jet-handelsdelegatie heeft onderhandeld en maar bij één woord heeft geaarzeld, nl. bij kurkentrekker. In het Russisch is dai sjtopor. Faure is altijd de typische in tellectueel geureest: meester in de rechten op 19-jarige leeftijd, bestuurslid van de advocatenver- eniging toen hij 20 was. Het Britse stoomschip „Geologist' is bjj Trinidad in aanvaring gekomen met een Liberiaans schip en enkele minuten daarna gezonken. Van de 42 opvarenden konden er worden gered. Negentien worden vermist en van één is bekend dat hij is veraron- De Geologist" (6.155 toni was op y*eS van Engeland naar Trinidad. Het andere schip, de 5.221 ton metende „Sun Prin cess," liep schade op. not van pensioen. EDOCH, wat Kuyper met geen mo gelijkheid kon weten, is geleidelijk tot ons besef doorgedrongen dat een algemene volksverzekering op actua riële basis zlilk een exhorbiUmte accu mulatie van kapitalen te voorschijn roept, dat onze volkshuishouding hope loos in het gedrang zou komen, tsn aangezien wij juist geroepen worden de nationale economie zo te dirieeren, dat zij een gezonde doorwerking van de ouderdomsverzekcring in genen de le belemmert., zullen wij op deze grond de idee van een zuiver verzeke ringstechnisch fundament moeten ia- ten varen. Met andere woorden: omtrent eeo te creëren volksverzekering is niet het niveau der premiën het albcslissende element, doch veeleer de financiering. Dan echter laat het zich verstaan, dat de gedachten onmiddellijk uitgaan naar de toepassing van het omslag stelsel, waarbij de totale pensioenlas ten telken jare over de werkende be volking worden omgeslagen. Met be trekking tot de daarbij te hanteren maatstaf is men tot op zekere hoogte vrij; wie op de individuele prestahes de nadruk wil leggen, zal onder het motto „gelijke monniken, gelijke kap pen'" alle actieven precies evenveel m de jaarlijkse omslag laten betalen. Men kan ook met de regering het so lidariteitsbeginsel voorrang geven, waarbij een vast percentage over de hoofdelijke inkomens, zij het met in- Haast groter dan haar moeder. En om zich te overtuigen, dat dit werkelijk zo was. plaatste Hare- Majesteit moe der en dochter met de rug tegen elkaar om te zien. wie nu wel de langste was. De moeder won het met enkele centi meters. (Van een onzer verslaggevers) GEHEEL onverwacht heeft H. M. de Koningin vandaag een bezoek gebracht aan de Nationale Energie Manifestatie E 55 te Rotter dam. De Landsvrouwe, die alleen werd vergezeld door haar particuliere secretaresse, mevrouw N. SmittAvis, was reeds om negen uur aan de hoofdingang van de tentoonstelling, waar zij werd ontvangen door haar kamerheer in buitengewone dienst, mr. K. P. van der Mandeie, tevens voorzitter van de raad van beheer van de E 55 en de organisator, de heer Jac. Kleiboer. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling van Hare Majesteit lag tegen de middag weer te vertrekken, boeide de expositie haar zo, dat zij tot diep in de middag gebleven is. Omstreeks drie uur vertrok de Koningin weer per auto naar Soestdijk. achtneming van een maximum ter voldoening van het jaarlijks benodig de, verschuldigd h- f T NTUSSEN wordt de toepassing van I- [,et onvervalste omslagstelsel door een ernstig bezwaar gedrukt, want het legt de grootste lasten op de volgen de geslachten in velband met de voortgaande vergrijzing van onze be volking. Men kan berekenen, dat he. huidige percentage op de lange duur met een hoge graad van waarschijn lijkheid nagenoeg verdubbeld zal wor den en onder deze omstandigheden moet men zich afvragen, ot hetJen volle verantwoord is met net. laagste percentage te beginnen. Enerzijds toch vordert de verlangde zekerheio van de voorgestelde ouderdomswet een toenemende productiviteit, ten benoeve waarvan een verhoogde investering vereist is. Anderzijds dienen wij te bedenken, dat de huidige generatie een volksverzekering creeen, die zwa re lasten op de komende geslachten le"t* zulks is alleen toelaatbaar, in dien" wij ons zelf de grootste inspan ning getroosten. Het is te verwachten, en te hopen, dat dit element bij de behandeling in de Staten-Generaal een overtuigende discussie zal wekken. Al met al stemmen wij de regering in haar memorie van toelichting vol mondig toe, dat het onderhavige wets ontwerp in de strijd der meningen als een synthese, en niet als een ver crietig compromis moet worden ge zien. Men mag dan ook vertrouwen, dat de oude voorvechters van staats pensioen niet zullen beweren, dat hun suggesties langs een omweg tot rea lisering zijn gekomen: het gaat toch niet aan een synthese te annexeren, die een uitvloeisel is van econormscne en demografische overwegingen, waar van de volle zwaarte door geen der voortrekkers ten gunste van (Van onze Dordtse redactie) VLAK voor de Noordelijke toegang van de spoorbrug bij Moerdijk is vannacht om half twee een spoorwegongeval gebeurd, dat aanzienlijke materiële schade, maar gelukkig geen ernstige persoon lijke ongevallen tot gevolg heeft gehad. Seinhuiswachter A. ter Weele, die de seinpost Willemsdorp I bediende, zag het ongeluk aankomen. Hij deed al het mogelijke om het te voorkomen, maar hij kon met verhinderen, dat twee goederentreinen met een enorme klap op elkaar liepen. De botsing had tot gevolg, dat zeven wagons in elkaar werden gedrukt en dat er circa tien uit de rails liepen. Dc twee op zo weinig zachtzinnige wiize met elkaar in aanraking gekomen treinen blokkeren de baan volkomen en er zal vandaag dan ook waarschijnlijk de gehele dag geen treinverkeer over de spoorbrug bij Moerdijk mogelijk zyn Het ongeluk is ontstaan doordat de machinist van de uit de richting Dordrecht gekomen zijnde trein vermoedelijk door de dichte mist, die vannacht over het land hing een onveilig voorsein niet heeft opgemerkt. Het ongeval heeft zich als volgt toe gedragen": Voorsein en hoofdsom voor trein 4025, die uit de richting Dordrecht kwam, stonden op onveilig, omdat trein 4032 uit de tegenovergestelde richting in aantocht was en hel tot heden nog en kele spoor van de spoorbrug bezet meia. De uit Dordrecht komende trein moest voor het wissel, dat hem op het enkele spoor van dc brug zou brengen, wach ten tot de trein uit Brabant zou zijn ge passeerd. De bestuurder merkte ecntei het onveilige voorsein niet op en reect zijn trein naar het wissel in de veron derstelling. dat het voorsein nog moest komen. Toen zag hij echter, dat het hootdsein op onveilig stond, iiij ïemae de trein onmiddellijk af. maar het was al te laat: de trein uit Brabant, die juist het wissel passeerde werd in de flank gegrepen met alle desastreuze gevolgen van dien. De klap. die het botsen van Hn twee treinen, opleverde ^vas tol vei in de omtrek te horen en plotsehng was het ordelijke beeld, dat een spoorbaan doorgaans biedt, gewijzigd in een tafe reel van ravage. De blokwachtcr. die op de vlak v«»r do brug gelegen seinpost dienst had, zag het ongeluk op het laatste nippertje aan komen Hij kan normaal de tremen op vrij grote afstand zien komen aanrijden, maar ook hem speelde de mist partem De schrik van zijn leven kreeg hij toen - hij de trein uit Dordt. die voor het voer en oer moeten wachten, al zag a? u voortrekkers ten gunste ya«, ®taa,ts" men terwijl trein 4032 elk ogenbh. pensioen is gevoeld, en m dat sta- brug kon passeren. Hij zeUe hct hooia SrlGirt kon worden gevoeld. scin voor die trein onmiddelljk op on ook met j p.VAN ROOIJEN.veilig cn stormde met een seinlamp de spoorbaan op. de trein uit Dordt tege moet. Die was echter al aan hetafrem- men. maar het was te laat. Trein 403a was de brug al over en werd. juist toen hij de plaats waar het dubbelspoor over gaat in het enkele spoor van de brug voorbij ging, in de flank gegrepen. Eén gewonde Een geluk bij een ongeluk, dat het goederentreinen waren, die op elkaar liepen. Zouden het personentreinen zijn geweest dan zouden er zonder twijfel tientallen doden te betreuren zijn ge weest. De bestuurder van trein 402a. een 32- jarige Rotterdammer, wiens electrische locomotief zich in de flank van de an dere trein boorde, is er wonder boven wonder goed afgekomen. Hij moest met een gebroken arm naar het R.K. zie kenhuis in Dordrecht worden gebracht. Hij mocht al weer spoedig naar huis terugkeren. De Koningin, die volkomen incognito wenste te blijven, was expres op een vroeg uur naar Rotterdam gekomen om de eerste drukte te ontlopen. Want druk was het ook vandaag weer op de E 55. Naar schatting waren er omstreeks het middaguur reeds 35.000 mensen de di verse ingangen gepasseerd. Aanvankelijk hadden de bezoekers Hare Majesteit niet opgemerkt. De Ko ningin en de haar begeleidende perso nen gedroegen zich dan ook erg onopval lend. Tevoren had de landsvrouwe opgege ven, in welke paviljoens zij het meeste belang stelde. Dg tocht begon met een bezoek aan de paviljoens Tijdmeting en Praehislo- rie. De heer Kleiboer lichtte H.M. in over alles wat er te zien was. Hij gat o.m. een explicatie over de jaarringen van een geweldige boomstam. Deze jaar ringen lopen van 1380 tot 1927. Zeer veel belang stelde de lands vrouwe in de voorhistorische dieren, die ■wetenschappelijk zijn nagemaakt op ware grootte. In het paviljoen ..Delfstoffen" bezocht zij o.a. de mijngang en het seismisch onderzoek. In de afdeling Chemie gaf dc heer P Gaaf een uiteenzetting over de verschil lende bezienswaardigheden. O.a. lichtte hij het distillatieproees van kalium-ni- tra at toe. Na de chemie was de PTT aan de beurt. Hier werd de Koningin rondgeleid door de wnd. directeur-generaal mr. J. J. Klaasesz cn de directeur van de N.V. Philips Telecommunicatie Industrie, de heer C. B J. de Jager. De Delftse student C. J. van Eek legde H.M. de werking van een nieuw archief systeem uit. terwijl ook een telex- machine, een postzegelstempelmachine en een mobylofoon gedemonstreerd wer den. Via de laatste kon Hare Majesteit een gesprek volgen tussen een Rotter damse zakenman en zijn vertegenwoor diger in Overijssel. Rome. Mej. G. Onnes en de heer J. H. van der Horst, beiden student, gaven hier een explicatie. Zij kregen verschil lende vragen van Mare Majesteit te be antwoorden. De heer Van der Mandeie lichtte de Koningin de Rotterdamse afdelingen Stadsontwikkeling en Havens toe. In het Stiltecentrum, dat daarna werd bezocht, speelde de organist Goosens var. Tuyl op het middeleeuwse orgel. Bijzonder hartelijk werd Hare Ma jesteit ontvangen in „Bouwen en Wo nen" daar stond nl. mevrouw D. Everts Goddank, een studiegnote uit Leiden van de vorstin, om een toelichting te geven. Fredrike Everts, een dochtertje van mevrouw- Everts, werd hier aan Hare Majsteit voorgesteld. Zij was eerst vanmorgen met de nachtboot uit Engeland gekomen en had zich onmid dellijk naar de tentoonstelling begeven om haar moeder te begroeten, niet wetende, dat deze daar stond om de landsvrouwe te ontvangen. De Koningin vond, dat de dochter van mevrouw Everts zo groot was. Natuurlijk heeft de Koningin ook een tochtje met de kabelbaan gemaakt. Bij het beginpunt was er even een klein incidentje. Er stonden ongeveer honderd mensen in de rij te wachten om te -worden overgbracht naar het Park. De begeleidende rechercheurs wilden het publiek bewegen de Landsvrouwe te laten voorgaan, doch de vorstin maakte hieraan ogenblikkelijk een ein de door te zeggen „Als deze mensen moeten wachten, ga ik ook in de rij staan. Doet u maar ge enmoeite". Dit incident maakte bijzonder veel indruk oo enkele buitenlandse journa listen. dié aanwezig waren. Een Oosten rijker deeide ons mede: ..Wat hebben jullie een democratische vorstin. Als bij ons de president uit rijden gaat, worden overal de straten afgezet, maar hier gaat ieder rustig zijn gang". In het park bracht de vorstin aller eerst een bezoek aan het Hererfhuis, waar o.a. „Kunst in Huis" is onderge bracht. Hier werd een eenvoudige lunch gebruikt. Het publiek verzamelde zich Intussen voor het gebouw, om de Koningin te zien vertrekken. Dat vertrek vond plaats in een typische E 55-sfeer.. H.M. zette zich naast de heer Kleiboer in het Com- forta-treintje en toen ginghet in snel tempo naar het paviljoen „Bankwezen", In de middaguren werd nog een be zoek gebracht aan de afdelingen Ned. Antillen, Televisie, Cosmorema (ruimte vaart) en de Koninklijke Marine. De vorstin, die gekleed was in een zwart linnen jurk met witte piqué kraag, witte schoenen en witte assec- coires. verliet omstreeks drie uur het tentoonstellingsterrein, ruim twee uur later dan aanvankelijk was beraamd. Officials van de Nederlandse Spoor wegen waren kort na het ongeval ter plaatse om een onderzoek in te stellen en om na te gaan hoe In de kortst mo gelijke tijd de baan vrij zou kunnen worden gemaakt. Ir. F. Q. den Hollan der. president-directeur van de Spoor wegen. lieeft persoonlijk de leiding van de opruimingswerkzaamheden op zich genomen. Mei man en macht, In de vroege ochtenduren is men met de werkzaamheden begonnen. Een loco motief uit Dordrecht heeft de nog in de rails staande wagons van trom 4025 op gehaald en een uit Lage Zwaluwe baal de de nog kunnende rijden wagons van de andere trein op. Met man en macht is men daarna met behulp van een 40- tons kraan uit Haarlem en een 4o-tons kraan uit Utrecht aan het werk getogen In de omgeving van de Ahoy-hal gaven de agenten van politie M. de Jong en J. Kwek el een nummer demonstratie rijden op de motor weg, hetgeen Hare Majesteit de opmerking ontlokte: ..De politie is een goede vriend als je maar een goed geweten hebt Het publiek, dat inmiddels ook tot de tentoonstelling was toegelaten, gedroeg zich uitermate kalm en liet Hare Ma jesteit rustig haar gang gaan. De Koningin maakte ook een voettocht door de ondergrondse riool, dat op de E 55 door de Rotterdamse Dienst van Publieke Werken is aangelegd. Bij de aanblik van een geldzuivercnde prof. Lieftinck in het Nationale Pavil joen kon de Landsvrouwe een glimlach niet onderdrukken. Bijzondere interesse toonde de vorstin voor de Stad der Toekomst en het oude om de uit de rails gelopen wagons weer op net goede spoor te brengen en om de wrakken te verwijderen. Veel moei lijkheden leverde daarbij op de hevig slagzij makende zware electrische loco motief. die de trein uit Dordrecht had getrokken. De verbinding Dordrecht-Lage Zwalu we wordt met bussen onderhouden op dezelfde wijze als tijdens het invaren van de overspanningen van de nieuwe brug steeds het geval was. Ter herdenking dal hei tien jaar geleden is, dut Nagasaki door een atoombom werd verwoest, zul op Augustus a.s. in deze. stad oen standbeeld tcorden omhuld. Hel beeldhouwwerk is ontworpen door de Japanner Serbo Kitamurs, is ongeveer 10 meter hoog en weegt s'/j ton.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1