L WIT-ZWART Eden vermoedelijk weer in rol van bemiddelaar ADENAUER IS NU OOK IN ZWITSERLAND BoeLanin stelt ook een veiliglieidsstelsel voor In twee stadia te bereiken De gedemilitariseerde Oost-Westzone Hulp voor behoeftige IJse l meer -vissers r Besprekingen in Genève voortgezet Klare taal van Britse premier Grote Vier aecoord over agenda WISSELVALLIG WEER Hitte houdt aan in vele Europese landen Prins Bernhard ere- vice-marshall RAF Weer bomaanslagen in Casablanca m n DINSDAG 19 .H U 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3129 Weerbericht Zuid-VieLiiaiu eist lerniilrekkiiiir van Fran**1 iroepen Nehroe acht conferentie over het Verre Oosten wenselijk EERVOL ONTSLAG GENERAAL KRULS VERRASSEND VOORSTEL VAN. EDEN: Geen compromis in de Belgische schoolstrijd Botter door bliksem getroffen DE besprekingen tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier tn Genève zijn hedenmorgen om elf uur voort gezet. Tevoren hadden de adviseurs der regeringsleiders bespre kingen gevoerd over de verschillende standpunten. Men verwacht, dat Anthony Eden, de Britse premier, opnieuw de grote bemidde laar zal moeten zijn. Eden, de man met de meeste diplomatieke ervaring tracht een overeenkomst tot stand te brengen, teneinde Centraal Europa vrij te maken van troepen, wapenfabrieken en lucht bases. De Amerikanen hebben reeds informeel naar Edens plannen, che hij gisteren tijdens zijn toespraak gedeeltelijk onthulde, ge ïnformeerd. De Russen gaan voort met het spreken van vriendelijke %voor- den aan het adres van de Amerikanen. PREMIER EDEN Schrijven Explosie in Ludwigshafen RoUoitiam: Witte de Withstraat 50 Telet. 115700 i4 1.) Postbus 1112 Po-fguo No. 424419 Kl.iehtenrlienst abonnementen 10.30-19 30 u. Zaterdagen 17—13 uur: Telefoon 115700 's-Gravonhafie: Huygensnlein 1 Postgiro 424867 Red.ii'lie: Tel 111892 Adm. Tel. 114402 Kl.icnlendi-n-t 10 30—19 30 u: Tel. 362569 Sciiied.mr L.mge Kei katmat 2«b Telefoon 67082 Aboi.nriïicnripriis 53 cent per v. eek. 2,26 pet maand, 6 75 per kwait'ial Losse nummers 13 cent V*L'i**-ebijnt dagelijks Directie; A. KKl'.VINC en Mr. K. VAN HOLTEN' I <*y Weersverwachting, geldig- tot Woensdagavond. MEER ZONNESCHIJN. Opklaringen maar aanvankelijk In het Zuidoosten van het land nog veel bewolking niet plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperaturen. ZON EN MAAN 20 Juli: zon op 4 44, onder 20 31; maan 006.O6, onder 21.03 Hoofdredacteur: Dr. J. A. II. J. S. BRUINS SLOT ENIGE ti]d geleden verscheen oij Querido een voortreffelijk ge schreven romannetje onder de titel ,De onrust? aai Cf" De schrijver er van. Willem G van Maanen, zag z,jn werk door de Commissie van Sen one Letteren van de Maatschappij der Ne derlandse Letteren bekroond net de Van der Hoogt-prijs. Het gegeven is niet gloednieuw en ook met uitermate actueel. Maar het wordt in oen beeldende stijl en psy chologisch goed verantwoord tiitge- werKt' In een stil Nederlands provm-ie- suriie dat ergens wegdroomt -an "en brede rivier, verschuilt meester Chris, het nieuwe hoofd van do mennare school Hij krijgt de opdracht de twij nende apenbare school te verslensen, 70 nodig ten koste van de bij/.oudere school. Inderdaad gelukt het de nieuwe bo venmeester de openbare school weer een plaats te geven tn het hart der burgerij Ja. ook na schooltijd luidt de meester voor liet stadje een oteuw tijdperk in. Hij geeft een cursus alge mene ontwikkeling, die zich al spoe dig ontpopt in een fanatieke prjpa- ganda voor vrij onafhankelijk denken. Daardooi wordt de gezapige rust tn het stadje hevig verstoord De vaart van de onrustzaaier is echter zó in tens en zijn denkbeelden zijn zó ex treem. dat hij ten laatste zelfs zijn eigen mensen tegen zich krijgt. De muffe orthodoxie zowe! als het salon- hberalisme van de stad verlangen beide weer naar rust. Het eind van het lied is, dat meester Chris na een jaar wordt ontslagen en het stadje verlaat. WIJ zouden naar dit boekje graag aanleiding vai twee opmer kingen willen maken, In dc eerste plaats blijkt uit d-z< roman opnieuw, dat het in bepaalde kringen nog steeds tot de „bon-tori büjlt behoren om elke uiting van ge loof en christendom bij voorbaat sy noniem te verklaren met huichelarij schijnheiligheid en muf formalisme De geest van het onversneden fans tieke liberalisme van de vorige eeuw heeft de jonge schrijver hier wet zeet in zijn greep gehad. Zo zeer, dat de auteur blijkbaar niet geaarzeld heeft hier voor honderd procent bet wit- zwart schema toe te passen. Alles wat van de „openbaren" komt staat in het licht, rondom meester Heeringa van de bijbetschool heerst enkel duisternis. De christelijke wet houder heult met Heeringa en zag vóór de komst van de nieuwlichter ,.in zijn beperkte christelijke veroeei- ding de openbare school al onderge bracht bij de bijbel". De godsdienst onderwijzeres is een hysterica, die in het stadje nieuwe hartjes meent te kunnen distribueren. „Zeg aan je moeder, dat ze voor een nieuw aartje zorgt en pas op voor de antichrist", wauwelt ze dan. Dominees zijn zonder meer oplichters, die van de dood van Jezus moeten leven. „Een aparte school met de bijbel is niet nodig Want dan trekken de schoolmeestert er ook nog maar een centje van Jezus Christus en Jan Ligthart moe ten het maar zonder elkaar opknap pen". Zo gaal hel door. En aïa d« meester van de christelijke scrioo. geen onbevlekt christelijk leven Dlitk! te leiden, dan verrijst op de achter, grond de „openbare" meester als eer aartsengel, die aan komt dragen mef een wagentje voor de invalide vrouw van zijn collega van de christelijke school, waardoor hij bij de lezer on betwist meester blijft van diens sym pathie, die hij reeds door zijn faire houding tegenover de christelijke school had verworven. Terecht maakte Eomhoff in „Trid en Taak" de opmerking, dat een der gelijk wit-zwart tekening door de commissie gedisqualificecrd had be horen te worden, zonder dat ze daar bij van de literaire kwaliteiten, die hel boek ongetwijfeld bezit, iets had be hoeven af te dingen. In plaats daar van oordeelde de commissie: „Het ver haal levert tegelijk en zonder enige grofheid..., een alleszins geslaagde critiek op een even hypocriete als Zelfgenoegzame samenleving". VVïe het boek gelezen heeft, zal onmiddel lijk moeten erkennen, dat de commis sie hier toch wel behoorlijk is uitge gleden. Want uitgerekend alle figu en rondom Evangelie en Christendom die de auteur hier ten tonele voert, horen thuis in het rijk der hypocrisie f~\NZE tweede opmerking is deze. Opnieuw blijkt bij lezing van deze roman hoe scherp „de we reld" de christen in zijn doen en la ten gadeslaat. Hoeveel bergen erger nis zijn er niet door christenen gewor pen op het erf der „wereld", waar door de kerk van de eersten en net daarin verkondigde Evangelie vol strekt onzichtbaar en onhoorbaar werden7 Hoe veelszins terecht wordt er telkens weer door de „overzijde' gewezen op de distantie tussen woord en daad in het leven van de christen? Geldt hetzelfde ook niet van de christelijke school? Wij zijn ei- niet Op een gisteravond door Eisenhower gegeven diner werden over en weer bij zonder hartelijke toespraken gehouden. Intussen is ook kanselier Adenauer in Zwitserland gearriveerd. Reeds schijnen dc Sowjets pogingen te hebben gedaan om hem te benaderen. Adenauer, die vergezeld wordt van zijn dochter en eni ge adviseurs van het ministerie van Buitenlandse Zaken, schijnt bereid tot een gesprek met de Russische regerings leiders, Hoe staan de partijen te oordelen naar de gisteren gehouden openingsredevoe ringen? Duitsland: Amerika, Engeland en Fiank- njk eisen hereniging als start voor een algemene Europe regeling, met inbe grip van veiligheidswaarborgen en bewa peningsbeperking. Rusland geeft priori teit aan de veiligheid en wil de Duitse kwestie stapsgewijze oplossen. Europese veiligheid: Amerika heeft Rusland niet nader omschreven weder zijdse waarborgen voorgesteld. Enge land wil dat de Grote Vier plus een herenigd Duitsland een non-agressie pact sluiten. Het heeft ook een gede militairiseerde zone tussen Oost. en West Europa voorgesleid. Frankrijk ïs vnorstander van etn veiligheidsalkan- tie van alle Europese staten, waarbij de NATO en het pact van Warschau kunnen blijven bestaan. Rusland wil een tijdelijk no-i-agressle pact tussen de ..Rode NATO van War schau" en de Westelijke NATO. hangen de de totstandkoming van een gtheel Europa omvattend verdrag dat in de plaats zou komen van de NATO en Warschau, Ontwapening: Amerika wil een stren ge inspectie en een alarmstelsel om gewelddadige acties te voorkomen. En geland stelt bewapeningsvermindering m Europa voor als het begin van een ai- gehele bewapemngsvermindenng. Frank rijk vraagt besnoeiing van militaire mi- gaven en hel gebruik va.i de bespaarde middelen voor de achtergebleven gebie den. Ook wil Frankrijk de Europese bewapening beperken. Rusland verlangt onmiddellijke bevriezing van de strijd krachten der grote mogendheden en het verbod van atoomwapens met later een program voor algemene bewapenings vermindering. De Grote Vier zijn vandaag vooriopig overeengekomen vanmiddag te beginnen aan een agenda van vier punten, waarvan dc hereniging van Duitsland het eerste is. De tekst van de verklaring, door de drie Westelijke mogendheden gepubliceerd, luidt: De vier ministers van Buitenlandse Zaken zijn vanmorgen bijeen geweest m overeenstemming met het gisteren be reikte accoord inzake het opstellen van de agenda voor de namiddagbijeenkomst van dc leiders der regeringen. De agenda luidt. J. De hereniging van Duitsland. 2. De veiligheid van Europa. 3. Het ontwapeningsvraagstuk. 4. Ontwikkeling van contacten tussen Oost en West. Eventuele andere punten zullen ter be slissing worden voorgelegd aan de hoof den der regeringen. O O Zuid-Vietnam heeft geëist. dat Franknik m 195G al zijn strijdkrach ten uit het land terugtrekt, aldus is Dinsdag door de Zuidvietnamese on derminister van Defensie, Tran Trung Dung, bekendgemaakt. Frankrijk, dat ongeveer 70.000 man troepen in Zuid-Vietnam heeft ge legerd, heeft beloofd het land te be schermen zolang Zuid-Vietnam bezig is zijn eigen leger op de been te brengen. Hel Zuidvietnamese leger is in het. afgeiopen jaar zeer versterkt en het zal de officiersposten, cjie nu nog dooi' Fransen worden bekleed, over nemen. aldus Tran Trung Dung. In de laatste tijd is ook het Noord- victnamese leger versterkt. Men neemt aan, dat dit leger op het ogen blik uit minstens twaalf goed geor ganiseerde divisies bestaat, uitgerust met moderne Chinese en Russische wapens. klaar mee hier de auteur te verwh - ten, dat hij een eenzijdige belichting gegeven heeft. Men za! deze -riuek alléén dan mogen leveren, indien n.vn tegelijkertijd bereid is in zien. dat elke theoretische en papieren propa ganda voor de school met de bijbel volstrekt waardeloos is, wanneer niet de eigen school in de eigen plaats een voorbeeld is van waarachtig christelijk dienstbetoon. Wanneer ,,De onrustzaaier Maanen de mensen van de christelijke (Van onze weerkundige medewerker) f?EK hoeveelheid, koudere en voch tige lucht in de hogere luchtin gen is gisteren onverwacht met vrij grote snelheid vver de u'tinne lucht: non de grond Tiaar onze omgeving ge stroomd. Daardoor gemakte de at mosfeer tn korte tijd ver een uitge strekt gebied in een onstabiele toe stand. Spontaan ontwikkelden zich tal rijke onweersbuien die cioor de uitge breide regenval een aanzienlijke af koeling brachten. In het grootste deel noil Frankrijk en Duitsland handhaaf de zicïi het warme zomerweer met middagtemperaturen van omstreeks 30 graden. Ons land ligt nu juist in het overgangsgebied tussen de warme en de koelere lucht. Het weer zal dan ook de komende dagen een onbestendig karakter hebben met plaatselijk en kele regen- of onweersbuien afgewis seld door opklaringen. In het Zuiden en Oosten vun het land zal de tempe ratuur af en toe 1 veer oplopen tot bo ven 25 graden. De hoogste temperatuur die gisteren in ons land werd gemeten bedroeg 27 graden op het vliegveld Zuid-Lim burg en. de laagste middagtemperatuur IS graden op Terschelling. Dc hitte lag ook gisteren nog als een drukkende deken over vele Euro pese landen eu het aantal doden was volgens een telling van United Press in tien landen gestegen tot 429. In enkele landen echter maakte de hitte plaats voor krachtige stormen die een fikse temperatuurdaling ten gevolge hadden. In Engeland zakte het kwik 15 gra den na de top van 83 graden van Zon- ClR° In Frankrijk was het nog zeer heet pn registreerde men gisteren 91.4. Een krant" meldde al in een vette kop: ..Pessimistische weersvoorspellingen, goed weer op komst". In Zwitserland schommelde de tem- ueratuur om de 90. In Denmarken bleef de voorspelde verkoeling uit. In Noorwegen daarentegen was de temperatuur gisteren lager can Zon dag toen de hittegolf een eerste hoog tepunt bereikte. Geregend heett he. ei echter nog steeds niet en m Noorwegen ontstond uitzetting van de rads door de schroeihitte waardoor de treinenloop geruime tijd moest worden stopgezet. Nadat door de Wereldraad van Ker ken reeds een oproep tol gebed was uit gezonden voor de conferentie te Genève. werd Maandagmorgen door de commis sie van de kerken voor internationale aangelegenheden van de Wereldraad een schrijven gezonden aan de regerings leiders. die te Genève bijeen zijn, Jn het schrijven wordt o.m. gezegd: ..Wij zullen u de verzekering geven dat de mensen in onze kerken en op de zen- dingsvelden uw besprekingen volgen met biddende aandacht. De ernst van de pro blemen. die de wereldvrede bedreigen, erkennende, zijn zij dankbaar voor de be reidheid var. de regeringen, die bij deze conferentie betrokken zijn. om tezamen haar verantwoordelijkheid te bezien in de critieke wereldsituatie. Daar zij be seffen hoe ingewikkeld de problemen zijn, die dringend om een oplossing vra gen, is hun optimisme gematigd. Toch hopen en verwachten zij. dat de span ningen zullen afnemen, dat er een basis voor wederzijds vertrouwen zal worden gelegd en dat een begin zal worden gemaakt met het zoeken naar nieuwe en constructieve wegen, waaron de vre de kan worden bevorderd." De Indische premier. Nehroe, heeft Dinsdag op een persconferentie te Nieutv Delhi gepleit voor een conferentie over het Verre Oosten. De tweede grote we reldproblemen zijn Duitsland en het Verre Oosten, aldus Nehroe, maar de toestand in het Verie Oosten was explo siever dan in Duitsland. Indien een zo belangrijke kwestie als die van het Verre Oosten gevaarlijk gaat worden, kan zij niet op een confe rentie van de Grote Vier worden gene- geeid. aldus Nehroe. Hij was echter ook van oordeel, dat de Grote Vier zonder communistisch China deze kwestie ten voile zouden kunnen beperken. De re geringschefs te Genève kunnen om deze reden niet tot een definitieve oplossing van het probleem komen. Voor een dergelijke conferentie over het Verre Oosten dienen informele stap pen te word engedaan om de grondslag van de besprekingen te bepalen. Nehroe zeide het met belangrijk te vinden welke landen zullen deelnemen en of India al of niet vertegenwoordigd zal zijn. Verder zeide de Indische premier, dat het minste wat hij van de huidige Ge- neefse conferentie hoopt, het definitieve ontstaan van een sfeer van vriendschap pelijke samenwerking is. De Koningin van Groot-Bnltaniê heeft prins Bernhard benoemd tot cre-vice- marshai van de Royal Air Force vrij willigers reserve. De rang ..vice-marshal" komt over een met generaal-majoor bij de Ko- mnklijke Luchtmacht. Tijdens de Tweede Wereldooilog was de Prins leeds benoemd tot ere-com- modore van de R.A.F.-rcserve. Prins Bernhard zal Dinsdag 26 Juni op het Britse vliegveld Cranwell de zg. „Passing out" parade van de cadetten van de R.A F. afnemen. Deze parade wordt elk jaar gehouden ter gelegenheid van de benoeming tot officier van de luchtmachtcadetten. De prins zal voor deze gelegenheid gekleed zijn m de uniform van de R.A.F. In overeenstemming met het verlangen van generaal mr. H. J. Kruis is hem door H.M. de Koningin terzake van langdurige dienst een eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Hare Mejesteit heeft daarbij generaal mr. Kruis haar bijzondere dank betuigd voor de uitnemende diensten, door hem in belangrijke functies aan hoogstder- zelve en aan den lande, in buitengewoon moeilijke omstandigheden, bewezen. OK premier Boelganin heeft gisteren ter openingszitting te Genève het woord gevoerd. Evenals dc Engelse premier kwam ook hij met een voorstel voor een veiligheidsstelscl. Een dergelijk stelsel moest volgens Boelganin in twee stadia worden geregeld. 1. Een eerste stadium, waarin alte leden-staten de toezegging moesten doen af te zien van het gebruik van wapenen geweld en hun strijdkrachten op vreem de oociem niet uit te breiden. 2. Een tweede stadium, waarin de Navo-verdragen en die van Parijs en Warschau zouden worden geschrapt en vervangen door een al-Europees" stel sel van collectieve veiligheid. „De Sowjetregering", zei Boelganin, „is van mening, dat ons uiteindelijk oogmerk behooi t te zijn geen vreemde troepen op het gebied van de Europese staten te handhaven." De Russische premier drong eveneens aan op een algeheel verbod van de atoomwapens. Tezelfdertijd piees hij de voorsteilen van president Eisenhower voor het vreedzaam gebruik van de atoomener- gie. Boelganin vervolgde: „Al degenen die oprecht bezorgd zijn over de huidige stand van zaken, die gekarakteriseerd wordt door de bewapeningswedloop en de ontdekking van nog gevaarlijker en machtiger wapens van massa-vernieti ging een feit. dat de dreiging van een nieuwe oorlog met zijn onbereken bare ellende vergroot zullen zich moeten verenigen met het verlangen een einde te maken aan de bewapenings wedloop. de atoomwapens af te schaf fen en de atoomenergie voor vreedzame doeleinden, het welzijn van de mensheid -We In de middagzitting voerde premier Etfcn het woord. Hij deed de Russen het volgende in drie punten vervatte aanbod: 1. Een veiligheidspact waaraan de Grote Vier en een Verenigd Duitsland zouden deelnemen. 2. Besprekingen over het totaal van strijdkrachten en bewapening in Duitsland en de aan Duitsland grenzende landen. 3. Een onderzoek naar de mogelijkheid tot instelling van een ge demilitariseerde zone tussen Oost en West. PREMIER BOELGANIN en het welzijn van de beschavingen t« gebruiken." Boelganin ging voort: „Voor zover het de Sowjet Unie betreft, zowel nu als in het verleden hangt zij een brede inter nationale samenwerking aan op het ge bied van het vreedzaam, gebruik der atoomenergie, waarvan het belang on derstreept is door president Eisenhower in zijn welbekende verklaring. De Sowjet-regering heeft dit bij meer dan een gelegenheid verklaard zowel in de Verenigde Staten als in de loop van de Russisch-Amerikaanse onderhande lingen over het atoom-vraagstuk". De Russische premier liet hierop vol gen: ,,De Sowjet-regering heeft een be sluit genomen om bij te dragen aan de internationale bank van atoommateria- len van het internationale atoom-ener- giebureau een passende hoeveelheid splijtbaar materiaal, en wel zodra over eenstemming is bereikt over de oprich ting van dit bureau". Op verscheidene andere onderwerpen ging Boelganin ook nog in. Hij noemde het niet passend de kwestie van het internationale communisme aan de orde te stellen, zoals president Eisenhower in zijn openingsrede (punt 5) had ge daan. Boelganin betoogde verder dat de Sowjet-Unie bereid was de integriteit te waarborgen van elke staat, die wenste een beleid van neutraliteit te volgen, gelijk Rusland en de Westelijke bond genoten onlangs de neutraliteit en de integriteit van Oostenrijk hadden gega randeerd. Boelganin weigerde ook de status van. de Oosteuropese satellietlanden te be spreken, daarbij betogend dat dit inmen ging in de interne aangelegenheden Van. die landen zou betekenen. Als dit programma van drie punten op gesteld kan worden te Genève zou, zei Eden, in Europa een „werkelijke veilig heid" zijn geschapen en zou de Duitse hereniging mogelijk zijn gemaakt. De Britse premier sprak ronduit ert zonder diplomatieke duisterheden. Hij somde zijn voorstellen twee maal op, de tweede maal in zeer beknopte en duide lijke vorm. Eden verklaarde, dat indien een derge lijk „practiseh experiment" in het be perken van de bewapening in Europa school onrustig maakt over deiee af wijking van leer en leven, dan is deze roman ook voor de school met de bijbel niet geheel vergeefs geschre- van Van ven T. M. GILHUIS. Het dodencijfer voor vier dagen straatgevechten lussen Fransen en Ma rokkanen in Casablanca is gestegen tot 64 en bijna 200 personen liepen verwondingen op. Gisteren explodeerden nog Uvce bommen in Casablanca en werd weer met geweren geschoten in de oude eu nieuwe ïnheemsenwijken. De rust was gisteravond in het grootste deel van deze havenstad waar duizenden soldaten en politieagenten patrouilleren weergekeerd. Een van de bommen ontplofte bij het aanbreken van de dag voor het onderkomen van een Marokkaanse wacht waarbij hij gedood en zijn vrouw verwond werd. De tweede explodeer de voor een garage van een Euro peaan. maar richtte slechts geringe schade aan. Een aantal terroristen heeft gepoogd een lading hout in brand te steken die met een Spaans schip zou worden ver voerd. maar de politie was tijdig ge alarmeerd en kon het vuur spoedig doven. Enige verdachten werden in gerekend. De CVP heeft de voorwaarde, door de regeringspartijen gesteid voor het voor onbepaalde tijd laten rusten van het seiiooluntwerp-C'ollard, nl. dal dan ook de bestaande schoolwetgeving van het vorige, roomskatholieke, kabinet zou worden opgeschort verworpen. De leider der CVP-fractie. Struye. deelde dit vanochtend in de Senaat mede. Hij zeide. dal de CVP de op schorting van een bepaald aantal van de schoolwetten van hel vorige kabinet had willen overwegen, maar eenmini- mum- aan zekerheid verlangde voor wat de uitbetaling van de salarissen der leer krachten aan de confessionele middel bare scholen betref!. Aangezien dat minimum haar is ge weigerd. kan zij de voorwaarde dor re geringspartijer. niet aanvaarden. DE staatssecretaris voor Sociale Zaken heeft, na overleg met minister Mans- holt, goedgevonden dat aan de IJselmeervissers in individuele gevallen zo nodig liulp verleend wordt. Deze hulpverlening zal geschieden volgens een van de rijksregelingen voor sociale bijstand, waarvan de uitvoering bij de ge meentebesturen berust. Zoals bekend is een aantal IJselmeervissers in financiële moeilijkheden ge raakt nu. tengevolge van bepaalde omstandigheden de visstand van het I.fsel- meer niet voldoende tot ontwikkeling is kunnen komen en de resultaten ygn de IJselmeervisserij niet steeds bevredigend zijn. slaagt, het zou kunnen worden uitgebreid tot de gehele wereld. Hij vervolgde: „Als wij eenmaal een gevoel van veiligheid hebben doen ont staan op het vasteland van Europa, als wij een doeltreffend systeem kunnen scheppen om de spanningen hier te ver minderen. mogen wij dan niet hopen, dat dit eerste succes de inleiding za! vormen tot een weider en verreikender begrip?" Eden liet in zijn rede duidelijk uitko men, dat de Britse plannen voor een „klein ontwapenings- programma" in Europa en voor het schragen van de vei ligheid op het oorlogsmoede vasteland primair steunen op de Duitse eenheid. „Zolang Duitsland verdeeld is, zal Eu ropa verdeeld zijn," aldus Eden. De suggestie van Eden tot het instellen van de gedemilitariseerde zone in Euro pa had gisteren in verschillende kringen reeds commentaar uitgelokt. Vele waar nemers zijn van mening, dat Eden in ge dachte had een strook ten Oosten van de rivier de Elbe in wat op het ogenblik Oost-Duitsland is, of zelfs nog verder naar bet Oosten, in Polen. De Amerikanen zijp niet erg enthou siast voor v. i.-.yissysteem tussen Oost en 'V- Z .r. a,'ig van het ge ven va> militalif g" 'Les aan enig com nr.: r -tiscli land Tijdens een hevig onweer is gister middag op het Uselmeer, terwijl de bemanning aan het vissen was, de blik sem geslagen in de top van de mast van de botter EB 28, eigenaar de heer Bart Visscher te Elbnrg. De bliksem werd langs de voorstag naar de kop van het schip geleid, waar een kieine explosie ontstond. De top van de mast werd vernield, terwijl ook ver der aanzienlijke' schade werd aange richt. Het schip kon 's middags op eigen kracht de haven bereiken. - Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Een tankwagen gevuld met pro- paangas is vandaag op de chemische fabriek van Ludwigshafen geëxplo deerd. Bij de ontploffing werden nog twee tankwagons vernield en ont stond een brand, waarbij vijf perso nen werden gewond en een schade van 300.000 mark werd veroorzaakt. :<l u,ü., Ieren: mi burg Engels - Li lnnd. X richting organisatie visserij in etc i i u internationale con- •„•pzeevi'-iirij te Ham- ACkc- tigden van Fran West-Duits- Kp i zullen de op- tionale visserij- Voorts zat men de .niuUUee bespreken, als mede op de wateren rondom IJsland, het vi.-sin met harpoenen en de verzekering van vissersschepen. ÈVn overzicht tan de openingszilting van de conferentie der Grote Vier in Gen arc. De vier regeringsleiders en hun aduscurs zitten elk itan een af zonderlijke tafel. Links ziet men de Engelse delegatie met premier Eden en de minister van Buitenlandse Za ken HlacMillan. Recht tegenover de Engelsen hebben de Amerikanen plaats genomen met president Eisenhower in het midden en aan zijn rechterhand minister Foster Dulles. Bij de Russi sche delegatie, aan de rechterkant van de Amerikaanse gezeten, zijn premier Boelganin, partij-secretaris Chroctsjew en maarsthalk Zjoekoio te onderschei den. Tegenover de Sowjetleiders de Franse tafel met premier Faure (in het midden met de rug naar hei foto toestel) un minister Pinay.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1