;ons met voorwerpen voor expositie aangekomen Examen bij de brandweer Willem Ruys" in Nederland met bijna 1000o passagiers aan boord Eerste paal geslagen voor nieuw politiebureau te Vlaardingen Engelse zeeman in de Maashaven verdronken Brief van Begum Liaquat Ali Khan over «Je E 55 SCHIEDAM Hoek van Holland Orgelconcert in de Grote Kerk Kleine zaal in „Irene" wordt verbouwd VLAARDINGEN Wijkpost werd tevens geopend Singelkwartier „voetbalde' voor de jeugd1 „Hetgeheim der Maasland Burgerlijke Stand van Rotterdam Donderdag 21 juli 1955 TROUW Geringe belangstelling „Diep onrier de indruk a Vaardigheidsspelen op Frans Halsplein Vijftig woningen in Kethel Tegen verkeersbord Kethel krijgt een Meeuwensingel PER TREIN Een treinbotsing bij Bergen theim Visserijberichten Maistermijnnotering Vannacht ia de 27-jarigc 3e machmis' George D. Webb, wonende 101 Vaehan Road Ely te Cardiff, in de Maashaven te Rotterdam verdronken. De man was aan het passagieren geweest en stond met enige andere opvarenden van zun schip, het Engelse s.s. „Yerscy Dawn" dat m de Maashaven ligt, bij de klok aan de Maashaven te wachten op de Spidobool d;e hen weer naar boord zou brengen. Daar de boot te lang naar zlln zm wegbleef, kleedde de machinist zien uit en heelt hij getracht zijn schip zwem mond te bereiken met het noodlottige gevolg, Zijn metgezellen hoorden herr nog om hulp roepen, doch konden heni wegens de duisternis niet icdden. De Rivierpolitie heeft de gehele nacht ge dregd. echter zonder resultaat. Bij alle toegangswegen uit het buitenland naar Nederland. z0a|s gj,. nerbrug. Ellen. Zundert ed worden aan automobilisten die het land bin nenkomen folders over de E 35 Ve-" strekt met een opwekking om de Ma. nifestatie in Rotterdam te komen 'be- zoeken. De Ambassadrice van Pakistan, Be gum Liaquat Ali Khan, die onlangs een gehele dag de E 55 bezocht, heeft aan de Algemeen Voorzitter van het Be stuur van de E 55 een brief geschreven, waaraan wij het volgende ontlenen: ..Ik ben zeer diep onder de Indruk ge komen van de enorme industriële ^voor uitgang en van de research die Neder land op zoveel belangrijke en verschillen de gebieden heeft gemaakt een voor uitgang en research die niet alleen Ne derland zelf, maarajle gehele-wereld ten goede kunnen komen, Nederland mag klem zijn in omvang, maar zijn krachten en mogelijkheden op dit gebied maken het buitengewoon be langrijk voor de toekomstige ontwikke ling en wederopbouw van de wereld. Ik ben ook zeer onder de indruk gekomen van de verbeeldingskrach! en dc aange name wijze, waarop de tentoonstelling is opgezet en van de vele facilileitc-n. die er voor mensen van alle leeftijden en types zijn." Woensdag hebben rn de brandweer kazerne te Schiedam 56 mannen het examen afgelegd voor brandwacht twee de klas. Deze mensen die uit Schiedam, Vlaar- dingen, Hoek van Holland en Delft af komstig zijn werden in het kader van de bedrüfsbeveiliging van de B.B. voor dit diploma opgeleid door de ondrrcom- mandant van de Schiedamse brandweer, de heer D. de Jager, Het was de eerste maal dat een derge lijke opleiding in Schiedam werd ge geven. Van de 53 geslaagden waren er vier van de Posterijen, 12 van de P.T.T. en de overigen van de Nederlandse Spoor wegen. In de examencommissie hadden o.a. zitting de districtsinspecteur voor het brandwecrwezen. commandeur J. B. H. Roelofs, brandweerinstructeur G. A. Jan- sen. de commandant van de brandweer te Utrecht, de heer E. Priester, de brand weercommandant van Vreeswijk, de heer Jacobs, de inspecteur van het brand weerwezen J. v. a. Vel en de brand meester uit de gemeente Eten Haag. de heer V. d. Hoorn. Het examen omvatte zowel een prac- tiseh als een theoretisoh gedeelte. In de zestig uren die de cursus duurde hebben de adspirant-brandweerlieden vele zaken onder de knie moeten, trach ten te krijgen. Hiervan kunnen o.a. ge noemd worden alles wat met blussen heeft te maken, chemische kennis, de practijk van de aanval bij branden, hoe zichzelf te beschermen en hoe mensen te redden H«t is te betreuren, dat een gemeen te als Schiedam voor een bijzonder mooi concert, zoals dat Woensdagavond door Jaccj. Bekkers werd gegeven op het orgel van de Grote Kerk, niet meer bezoekers kan opleveren, dan het ge ringe aantal, dat daar aanwezig was. Het schone instrument en dc kundige concertgever zijn een grotere belangstel ling waard. Het concert werd geopend met een compositie van Sweelinck, Fantasia in A. Deze oude muziek komt op dit in strument zeer tot zijn recht. Dit was ook het geval met de muziek van Bach waarvan croor de heer Bekkers de ko raal voorspelen „Schmücke dich, o liebe Seele" en „Wachet auf, ruf-, uns die Stimme" op uitstekende wijze ten ge hore werden gebracht. Na de Fantasie en Fuga in G van Bach volgde een improvisatie over Psalm 139:1 Niets is, o Oppermajes teit". De concertgever gaf opnieuw blijk m de improvisatiekunst zeer bedreven te zijn. De Zes Oud-Nederlandse In- strumentaalstukjes van Joh. Wagenaar deden bijzonder fris aan. De orgelbe speling werd besloten met „Sonata da ehïesa" van H. Andriessen. Over het geheel was het een zeer mooi en afwisselend programma. De eerstvolgende orgelbespeling zal op 3 Augustus plaats hebben. De liefhebbers van orgelmuziek zij er daarbij nogmaals op gewezen, dat Schiedam een prachtig orgel in een stijlvolle kerk bezit. maar daarbij had de detective steeds alle behulpzaamheid ondervonden. Zo had men op de Maasdam zijn bed ver lengd en een sjteciaal grote stoel laten aanrukken. Gfevers was daarvoor erg dankbaar. De dagen, dat hij aan bord was geweest, moest hy ook benutten voor uitrusten en naar zijn tevreden blik te oordelen, had deze passagier volop ge noten van de zeereis. Hij bracht dc persvertegenwoordigers daarna aan het verstand, dat er abso luut mets te interviewen was. De neer Grevfs kwam naar Europa voor zaken en feereen begreep, dal het hier ,,toD secret betrof. ..Bent U niet bang. dat u opvalt tn het detective werk", zo werd hem gevraagd. De goedige Amerikaan trok zijn zwaar gevormde schouders eens op. „Waaiom", aldus de heer Grevers Hij bleef zoiang mogelijk achter de schermen en zeitezijn posten uit, waar dat nodig was. illj vertelde bekend te staan als de „Dik zak" en dat maakte extra indruk bij de personen, die door Grevers weiden ge zocht. Het had ook zijn voordeel cr fois en sterk uit te zien. Grevers had dat or- vaien in dc schoolbanken. Hij was de enige jongen in de klas waar de leraren ontzag voor hadden en de leerlingen onderwierpen zich gewillig aan de Dik zak, Na vijf minuten vond de heer Grevers, dat het onderhoud lang genoog geduurd had. Met een beleefd knikje bedankte hy vooral de fotografen voor hun aanwezig heid en hij wenste hun toe, dat zij goede zaken zouden doen. De Amerikaan was tenslotte ook met die hoop vervuld naar Europa gekomen. De kleine zaal van het gebouw Irene aan de Nieuwe Haven te Schiedam wordt momenteel verbouwd. Het geheel sal modern en prettig worden ingericht en ook in acoustisch opzicht zullen ver beteringen worden aangebracht. Daartoe wordt het oude plafond vervangen door een nieuw van een gewelfde vorm. Een nieuwe verlichting zal worden aangelegd, de wanden worden-opnieuw betimmerd terwijl ook een nieuwe vloerbedekking zal worden aangeschaft. Het toneel zal ongewijzigd in stand worden gehouden. De aannemer H. Lenos uit Schiedam, die Maandag met het werk begon hoopt het eind Augustus te hebben voltooid. Op het Frans Halsplein te Schiedam werd Woensdagavond het Jeugd Jolijt programma voortgezet met het houden van vaardigheidsspelen. De R.K. ver kenners hadden hierbij de leiding. Veel kinderen waren op net plein samen gekomen, toen om zeven uur het pro gramma een aanvang nam. Verschil lende spelletjes werden gedaan, waar onder touwtrekken en balspelen. Het is gezellig toegegaan. Door het aannemersbedrijf H. van der Kraan te Schiedam zal Vrijdagmorgen om negen uur de eerste paal worden geslagen van een complex van vijftig woningen, die zullen worden gebouwd in Tuindorp Kethel. De te bouwen wo ningen zullen geheel gelijk zijn aan de reeds eerder in Kethel door deze aan nemer gebouwde huizen. In totaal zal Van der Kraan ,150 .woningen in Kethel bouwen, 56 kwanten daarvan reeds ge reed. Wanneer de bouw van de overige 44 een aanvang zal nemen is nog met bekend. De eerste paal van het nieuwe com plex za-1 worden geslagen aan de Iepen laan terwijl de woningen, behalve langs deze. ook langs de Bense.n-, Olmen- c-n Molenlaan komen te staan. Herhaaldelijk braken Woensdagavond op het zandierrein achter de Bolstraat la Schiedam lachsalvo's los onder het vele malen duizend tellende publiek, dat langs de lijnen was samengestroomd om daar een gecostumeorde voetbal wedstrijd bij ie wonen. Er was aange kondigd. dat er gevoetbald zou worden maar met voetballen had deze combi natie van hand-, korfbal en rugby wei nig ie maken. Dat was echter ook niet de bedoeling, want deze wedstrijd werd gehouden in het kader van Jeugd Jolijt en daarbij ging het er in de eerste plaats om, de jeugd te vermaken. Dat men daarbij en passant de ouderen ook de lachstui- pen op het lijf joeg, is een gelukkige bijkomstigheid. De enige, die echt was, was de scheids rechter, de heer J. Jongebreur, een van de spelers van het tamboers- en pijpers corps van Wilton Fijenoord, dat de wed strijd geheel belangeloos opvrolijkte, maar deze had dan ook niets in te bren gen, De spelers waren allen leden van de vereniging „Het Singelkwartier", welke vereniging zich deze voetbalwed strijden als traditie stelt. vandaag wordt de actie Jeugd Jolijt officieel gesloten, de voetbalwedstrijd van gisteren, was bedoeld als sluitstuk van het programma in het Singelkwar tier, Wy zullen niet trachten een ver slag van het verloop van de wedstrijd te geven, daartoe was zelfs de geïmpro viseerde radioreporter, de heer P. Man- ders. die vanaf het achterbalkon van een van de woningen aan de Bolstraat, het publiek met behulp van een luid spreker-installatie eeris haarfijn verteld heeft wat het zelf zag, niet in staat. Het is een kolderavond geworden, in alle opzichten, waarvoor de toeschou wers, de voetballers van het Singel- kwartier. die er zeker menig druppel transpiratie voor over gehad hebben, ongetwijfeld zeer dankbaar zijn. 'Woensdagmorgen reed de 46-jarige bromfietser A. G. K. uit Schiedam, toen hij moest uitwijken voor een vrachtauto, bestuurd door A. N. v. L. uit Roon op de hoek RotterdamsedijkVan Deven- terstr&at tegen een verkeersbord. Met ■schaafwonden werd het slachtoffer vla de Dr. Noletstichting naar zijn woning gebracht. B. en W. van Schiedam stellen de ge meenteraad voor de straat, aanvangende bij dé Schiedamse weg m v.m. Kethel en vandaar lopende in Oostelijke richting tot het openbaar lagere schoolgebouw en van dit punt af ombuigende in Noor delijke richting, de naam te geven van „Meeuwensingel". In dit verband wordt nog opgemerkt, dat het college zich be zinnende over de naamgeving in deze nieuw ontstane wijk, meent, dat het geven van aan vogels ontleende namen in deze tuinwijk wel op zijn plaats is. (Van een onzer verslaggevers) Hedenmiddag omstreeks het middag uur arriveerde aan net goederenempla cement van het station Hollands Spoor te Den Haag een transport voorwerpen, welke deel uitmaken van de tentoon stelling „Het geheim der Etrusken" Deze tentoonstelling wordt thans inge richt in het Gemeentemuseum te Den Haag en zal binnenkort voor het publiek opengesteld worden. Het transpon was afkomstig uit Milaan en verschillende Italianen waren bij de aankomst aan wezig, om aanwijzingen te geven bij het lossen en om straks toe te zien op de opstelling in het museum. De kostbare voorwerpen de verze- keringswaarde bedraagt ongeveer i2 millioen waren in houten kisten ver pakt en deze waren geladen in drie Ita liaanse goederenwagons. In de goederen trein, waarin de drie wagons reden, be vond zich ook een lege bagagewagen, waarin een enkele Italiaanse begeleider en leden van de spoorwegrecherche had den plaats genomen. Het transport vertrok Dinsdagavond uit Milaan. Daar werden de wagons ach ter een levensmiddelentrein gekoppeld In Nederland werd het laatste deel van het traject afgelegd in een normale goe derentrein. De tentoonstelling „Het geheim der etrusken"" wordt Maandagavond 1 Augus tus door de Italiaanse ambassadeur in Nederland geopend. Voor dit tijdstip moet het geheel dus nog ingericht worden. In het museum zelf zijn reeds de benodigde verbouwingen en veranderingen geschied. Bij de zending kostbare kunstvoorwer pen bevindt zich ook een graftombe. Daal de juiste afmetingen van deze tombe tot vanmiddag niet bekend waren, kon de directie van het gemeentemuseum nog niet vaststellen, of deze tombe door een deur of een raam van het museum zou gaan. Men vermoedde namelijk, dat de afmeingen te groot zouden zijn. In dat geval zal de tombe via de lichtbal in het museum gebracht worden. De belangstelling voor de tentoonstel ling wordt groot geacht. Reeds zijn op verschillende plaatsen In ons land pers conferenties gehouden. Gisteren vond een dergelijke conferentie in West-Du its- land plaats en hier waren ongeveer zestig journalisten en radioreporters aanwezig. Morgen wordt een conferentie in Brussel gehouden. Om 6.29 uur vanmorgen zijn een olie- trein met bestemming Pernis en de eer ste reizigerstrein van Zwolle - Emmen, een Diesel-treinstei. bij het station Ber- gentheim met elkaar in botsing geko men. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het Diesel-treinstel, werd vrij ernstig beschadigd. Om 8.10 uur was de stremming opge heven. 's-GRAVENHAGE, 21 Juli. Vangstbc- rlchtcn uit zee van hedenmorgen: Schevc- ntngers: SCH 87 met 45 k., nog 30 netten: 200 13. 246 nog 65 mij!, 264 6 k. 341 2, 342 10. 402 3. 46 55. 159 8. 225 1, 339 35, 23 50, 53 20. 39 geen vangst, 201 70, nog 30 netten: 4 34. 75 25. 193 60. gisteren 17: 32 5. 40 5. 99 35, 132 4, 133 4, 233 5, 247 5, 262 nog 180 mijl, 2 is thuis sto mende, 9 gisteren 26. 19 35, 25 16, 30 nog 160 mijl, 35 70. 45 60, 60 80 mijl afgelegd, 84 8, 130 35 210 55, 236 80 248 50, 243 36. 250 30, 297 45, 312 7, 36 7. 107 4, 223 65 nog 23 netten, 255 gisteren 17, 314 60, 79 40. 185 38, 284 34, u.d.h vl.. 361 nog 180 mij!. 46 weinig vangst, 50 17', 63 50 u.d.h.v.1, 64 30. 66 15, 72 34, 73 gisteren 25, 81 22, 89 50, nog 10 netten, 97 gisteren 35, 103 15, 116 10, 123 25, 124 2, 242 8, 275 10, 14 50, 121 wemig vangst, 24 gisteren 30, 120 gisteren 40, 325 10. Vlaardiners; VL 14 met 24 k. 29 14, 50 12, 33 4, 80 10, 83 5, 86 3. 97 2. 112 9. 114 2. 115 nog 50 mijl, 132 10, 166 25, 190 geen vangst, 186 2. 20O 10. Binnen te Schoveningen: SCH 77 met 30 last eigen vangst; 48 met 35 last van zeven schepen: 37 met 35 last van tien schepen: 189 met 36 last van zeven schepen. Trawlvissery: SCH 160 met 150 k„ 100 kis ten verse haring, 40 kisten schelvis. 20 kis ten wijting, 70 kabeljauwen en koolvla. 'Medegedeeld door de firma A. Makkreel, makelaar m granen.! ROTTERDAM, 21 Juli. Vor. slot - s.K. Juli 28.25 28.05 Sept. 26.771a 26.62!a Nov, 25.40 25 25 Jan. - 25.35 25.1715

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2