Bulgarije weigert een onderzoek door Israëliërs i Groesbeek beleefde zijn gloriedag Verkeersovertreding liep uit op vechtpartij Geen vervolging tegen F. Visser 44 uitvallers op derde dag Twee Ambonese gezinnen naar Indonesië vertrokken Malenkow afgevaardigde naar Geneefse atoomconferentie Bussumse broers omgekomen VLIEGRAMP MET 58 DODEN BRUTE ZAAK Eelite Van Gogh voor dertien gulden? ET Nieuwe rechtszaak in Djakarta Revolverschoten in Loosduinen Actrice ontsnapte ternauwernood aan de dood Waar is Canadese onderwijzeres DRIE KABINETSFORMATEURS AANGEWEZEN IN INDONESIË Schip aan de grond bij Malta Weinig verandering VRIJDAG 29 JULI 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 313 Weerbericht Scherp prote>l Aannemer op Curasao doodgestoken Opperste Sow jet vier Augustus bijeen TURFBRANDEN IN Z.O.-DRENTHE „HOOFD LINKS99 OP NIJMEEGSE I VIERDAAGSE „GEEN PRINCIPIËLE BESLISSING" D' TWEE GEWONDEN mtmm Doden en gewonden Doodvonnis in Argentinië Straaljager verongelukt hij Afsluitdijk? r~ J [)I Hulpaard regering heeft geweigerd een Israëlische commissie toe te laleir <Iic een onderzoek moest instellen naar het neer- fchieten van het ÏTaëli-ehe vliegtuig, dat. zoals gemeld, Woensdaz in Bulgarije hij de Griekse grens is neergekomen. Naar in diplomatieke kringen te Athene verluidt, is de Bulgaarse regering van oordeel dat de Israëlische commissie van onderzoek niets m Bulgarije te maken heeft, nu de Bulgaarse regering zeif een onderzoek instelt onder leiding van de minister van Buitenlandse Zaken en zij de Israëlische zaakgelastigde te Sofia heeft uitgenodigd, de commissie naar de plaats des onheils te vergezellen. Het Buigaars-Israëiische vlieg tuigincident is reeds ter sprake gekomen in het Britse Lagerhuis. De onderminister voor Buiten landse Zaken Robert Turton zei zich geen toestand te kunnen voorstellen, waarin een burger vliegtuig op een niet-miiitaire vlucht met recht neergeschoten wordt. Morrison, plaatsvervangend lei der van de oppositie, noemde het incident een „brute zaak". De regering antwoordde op een vraag van Labourleden, dat zij de resultaten van het door een Bulgaarse commissie ingestelde onderzoek wilde afwachten. „REN'ATE LEON HARDT' (Van onze correspondent) Humaniteit 00FD links'" klonk het gis teren boven op de berg van het grensdorp Groesbeekwaar het Vierdaagxe-legioen doorheen trok. En inderdaad gingen de hoofden van de militairen naar links en werd er stram gesalueerd voor de stafchef van het Neder landse leger, luitenant-generaal Hasselman. Maar diegenen die de rode band om de pet zo gauto niet in de gaten haddenzongen lustig door. En de meiskes, die met de militairen mee opmarcheerden, staken vrolijk de hand op en wuif den eens vriendelijk: „Ha, die ge neraal!" Dat mag met de Vier daagse! VERANDERING IN MOSKOU ZOU ER TEER UIT BLIJKEN If far Rotterdam: Witte dc Withstraat 30 Telcf 115700 (4 1.) Postbus 1112 Postgiro No. 424519 Klacbtcndlenst abonnementen 18 30-1930 u Zaterdags 17—18 uur; Telefoon 115700 •i.Gravenhage: Huvgciwplein 1 Postgiro 424867 Redactie. Tel. 111892 Adm, Tel. 114402 Klaehtendicnst 18 20—1930 u.: Tel. 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per werk. 2.26 per maand, 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 Verschijnt dagelijks cent Directie: C. A. KEUNIXG en Mr. K. VAX HOLTEN" O O Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Veranderlijke bewolking met opklaringen. In hoofdzaak in het Oosten van het land nog hier en daar een bui. Weinig verandering in temperatuur. Matige tijdelijk vrij krachtige Noordwestelijke wind. ZON- EN" MAAN. 30 Juli: 70n op 4 59. onder 20 37: maan op 17 44. onder 0.42 Hoofdredacteur: Dr. J. A. H. J. S. BRUINS SLOT De regering "an Israel heeft eer Kberp protest bij rit Bulgaarse rrgc- Door hol parkei van do arrondisse- tnenitrochlbank le Alkmaar word ons medegedeeld dal gean rechisingang is veriaend legen do heer P. Visser uit Wijde Wormer. lot de vorige week voor- litter van de coöperatieve bergingsver- oniging „Renate Leonhardl. die rich ten doel sloll hel goud uil de „Renale Leon hardl" le horgen. De heer Visser zelf zei ons dat de boek houding wel primitief en slordig was ge weest. maar dat daarin geen onregelma tigheden waren aangetroffen. Overigens rem hij bij de politie te Purmerend aan klachten indienen tegen dc machinefa briek „Hoogeveen" te Zaandam, omdat deze ten onrechte zou hebben gezegd, dat de heer Visser een bedrag van 10 000 aan provisie zou hebben ontvangen. Hij voelde zien nierdoor aangetast in zon goede naam; èn tegen het accountants kantoor Bos en Nieuwenhuizen uit Am sterdam, omdat deze het boekhoudriossicr aan de officier van Justitie te Alkmaar had gezonden, waarin hu een onrecht matige daad meende te zien. De heer N. G van der Zee. een 56- jarige aannemer van werken, is tijdens werkzaamheden nabij het_ hospitaal der Curacaose Petroleum Industrie Maat schappij te Willemstad, doodgestoken door een arbeider, wiens geestvermo gens gestoord zijn De Opperste Sowjet zal volgens radio Moskou, op 4 Augustus bijeenkomen om een verslag aan te horen van de recente conferentie van regeringsleiders m Ge neve. Premier Boelganin zal rapport uit brengen. ling mgeaiend. !n de nota werd de, wtu-sen reeds afgewezen, eis gesteld, aat Bulgarije onmiddellijk toegang zal ci lenen aan de Israelite-he delegatie, d.e zich naar de Grieks-Bulgaarse grent beeft begeven voor het instellen \an een onderzoek ter plaatse. In geheel Israel heerst grote ver ontwaardiging over het gebeurde, dat plaatt \.ond midden in de herdenking van de verwoesting van de tempel te .Jeruzalem door de Romeinen. Intussen heeft ook de Bulgaarse regetmg een commissie van onderzoek mge-teid, die bettaat uit een aantal ministers en onder leidng staat van dc mmiiter van Buitenlandse Zaken Neitsjew. Waarnemers te Athene zien in de benoeming van deze commissie ..op hoog niveau" een aanwijzing, dat Bulgarije zich bezorgd maakt over een mogelijke verstoring van de vredes- stemmmg na de Geneefse conferentie. De ramp is een van de ernstig-te luchtyaart.ncidenten die zich in de geschiedenis van de koude oorlog heb ben voorgedaan. De Noor Arvid Herrem uit Siavan- ger kocht onlangs toen hij met vacantia in Kopenhagen was een schilderij bij een handelaar in oude rommel, dat hij aardig vond. Hij vergat echter niet nog even af ie dingen van de prijs van 40 kronen (ca. 25.lot 25 kronen (ruim „gulden). In. zijn hotel teruggekeerd inspecteerde hij zijn aanwinst nog eens nauwkeuriger waarbij hij de handtekening „Vincent" ontdekte. Daarop had hij zich naar het Kopenhaagse museum „Glyptoteket" be geven en het schilderij van Van Gogh al daar bestudeerd, de overeenkomst in stijl vond hij frappant en hij begon er hoe langer meer toe over te hellen dat hij een zn het mogelijk valse Van Gogh had ojjgedoken. Hei-rem heeft onlangs het boek van de Van Gogh-expert J. B. de la Faille, ..De valse Van Goghs". gelezen waarin een reproductie" was opgenomen van een vervalste Van Gogh met hetzelfde onder werp als het door hem verworven doek. De La Faille schreef dat het origineel nimmer gevonden was. Noorse deskundigen staan echter on danks deze „bewijzen" sceptisch tegen over de vondst. (Van onze correspondent) In het Zuidoost Drentse veengebied heeft wederom een grote turfbrand ge woed. Op de Veenplaats 22 te Klazie- naveen Noord van de firma H. Dik en Co. te Emmererfscheiderveen. Vijf grote turfbulten stonden weldra in lich ter laaie. De Emmer brandweer kon slechts met grote moeite de plaats van de brand bereiken. Met vereende krach ten zijn de brandweerlieden er na vele uren in geslaagd de brand te bedwin gen. Vele tienduizenden turven gingen in vlammen op, terwijl enige miilioe- nen turven in de omgeving konden wor den behouden. De brandweer wist even eens te voorkomen dat een schip dat in het kanaal lag door het vuur werd aangetast. uat krijf* je dnr*>t in die iiarmte en m*>t al dip Artishezarken om je keert. Et en een koele dronk drentelen tot eten*- of d aap tijd. Inden „denkt" de Abesstjnw leetnv in de Amsterdamse dierentuint en dan ven evld op en neer maar tteei (Van eon onzer verslaggevers) E eerste twee van de in Nederland verblijvende Ambonese gezinnen zijn gistermiddag gerepatrieerd. De ge- tinnen, tezamen twintig personen tel lend, vertrokken met de Willem Ruys uit Rotterdam met beslemming Dja karta, Eén familie vertrok min of meer op eigen gelegenheid, maar een an dere, de familie Marantika, ging in .partijverband". De heer Efraim Ma rantika, hoofd van deze familie, heeft ons gistermiddag meegedeeld, dat hij voorzitter is van een partij van Am bonezen in Nederland, die als doelstel ling heeft het bevorderen van de repa triëring van zijn leden. Het ledental d.w.z. zielental: „gezinsleden" nl. van de partij bedraagt vele duizenden. De heer Efraim Marantika, die zeer gebrekkig Nederlands sprak, en zijn zoon Eliza, die als tolk moest optreden, zullen hun laatste middag in Neder land waarschijnlijk niet gauw vergeten. Belegerd door verslaggevers, foto grafen. en radiomensen, spanden zij zich zeer in om in gebrekkige bewoor dingen antwoorden te vinden op de tientallen vragen, die door elkaar op hen werden afgevuurd. Zooveel is wel duidelijk geworden, dat de heer Marantika in Djakarta de repatriëring van de andere Ambone se gezinnen, die uit Nederland weg willen, zal voorbereiden. Hij zal daar bij steun hebben van Indonesische re geringsautoriteiten, zo heeft hij gisteren verklaard deze steun zou hem mon-t deling zijn toegezegd namens het In- j donesische Hoge Commissariaat in! Nederland. In naam van de partij ver klaarde hij gisteren, dat nog veel meerj Ambonezen terug willen, maar dat zij bang zijn voot- wraakmaatregelen va»! de T.N.I. Er is echter geen reden voorj deze angst, volgens de partij, aange-, zien Indonesië een rechtsstaat is. Ondertussen heeft de Partij (P.P.S.: Partai Persuatan Pulau Maluku Sela tan Segeoap) aan de Ned. Minister van Maatschappelijk werk een telegram gezonden, waarin dringend wordt ver zocht de duizenden leden van de groe pering in een woonoord onder te brengen. 'Er gou overigens onder de Ambone zen iri Nederland een tiental partijen zijn, dat repatriëring voorslaat. Het gezin Marantika was afkomstig uit woonoord Schattenberg (Hooghalen, Dr.). De leden van de familie Maran tika zijn aangeslcten bij de Molukse Prot. Kerk. Van Indonesische zijde in Den Haag U medegedeeld, dat aan deze gezinnen toestemming is gegeven ferug te keren „uit overwegingen van humaniteit". Volgens het Indonesische Hoge Com missariaat moet in de terugkeer van deze Ambonese gezinnen zeker niet worden gezien een principiële beslis sing van de Indonesische regering i.a.v. het vraagsiulc van de in Nederland ver blijvende Ambonezen, dis automatisch de mogelijkheid voor een massale te rugkeer van hen inhoudt. Het schilderij van Marina Richters te Rotterdam, dat deze ueek in de raadzaal te Sommehdijlt het gemeente- bestuur is aangeboden. Zoals zoveel mag. Bijv. de bezwete, zwoegende politiemannen nat spulten met een tuinslang. Of als Vierdagenaar zo maar ergens langs de weg neer te strijken bij wildvreemde mensen, er wat te rusten in de beste stoel en er wat te drinken Gisteren was het de grote gloriedag van Groesbeek, waar de Britse Royal Sussex Band een nummertje muziek weggaf. 74 wandelaars waren niet op komen dagen 's morgens, zodat er nog 10.238 overbleven voor deze derde marsdag. De zonnebrillen en -hoeden hoefden ditmaal geen dienst te doen, want in het begin van de ochtend be gon het gezapig te regenen en da duurde zo een poosje. Goed voor 't stof, vonden de optf misten! Maar tegen het middaguur kwam het zonnetje eens kijken hoever de wandelaars al waren. Die zaten, beter gezegd liepen, toen in de con treien van Mook en Groesbeek en ge noten ondanks de regen van het prachtige parcours met de bossen en de heuvels, de wijde vergezichten en gouden graanvelden. Er werd In stevig tempo gemar cheerd. De natte wegbermen lokten weinig tot rusten en dus tippelde men maar door, zingend, fluitend, lachend. Na Mook werd de hoge ruige St. Jans- berg tegenover de Plasmolen „ge nomen". waarachter Groesbeek met tijn duizenden dorpelingen langs de steile straten voor een hartelijk wel kom zorgde. Hartelijk welkom waren ook de vele persvertegenwoordigers uit heel het land in de ruime huiskamer van pas toor Pijnenborg. Dat is traditie daar in Groesbeek en de welgedane pastoor is elk jaar een gulle gastheer, wiens tafel goed voorzien is van een frisse dronk en een rokertje voor de kranten mensen. Als dank voor zijn jarenlange gastvrijheid ontving hij uit handen van marsleider Breunese een grote foto van vorig jaar en een fraaie gecalligrafeer- de oorkonde. Intussen marcheerde men buiten vrolijk verder. Op stevige stappers de meesten, maar velen ook op sandalen of gympjes. Anderen houden het liever op klompen. Op deze derde mooie marsdag vielen 44 deelnemer» uitVoor hen geen bloemen vandaag in Nijmegen. De an deren zullen nog eens de tanden op elkaar zetten, want niemand wil de glorieuze intocht missen. Hnn wacht nn nog de tippel door de Brabantse Maasvallei. Het bureau van de officier van Jus titie in Djakarta heeft bekendgemaakt, dat de heer E. I. M, Versteegh, gewezen administrateur van de Bandjarnegara- plantage. spoedig weer berecht zal wor den omdat hij een politieman bewogen zou hebben een brief te smokkelen uit de gevangenis waar hij opgesloten zat. Op 22 Juli is tegen Versteegh en twee anderen I. A. M. Schmutzer en .1. Caton 18 maanden geëist wegens het verlenen van steun aan de Daroel Islam. Rechter G. Maengkom zei op 11 Augustus uitspraak doen. 1» dit regencostuum liep een der deelnemers aan de Nijmeegse Vier daagse tijdens een fiks buitje. Elegant, neen, maar practisch zeer zeker en geen gewicht om het mee te dragen als de zon weer is doorgebroken. Een verkeersovertreding, waarvoor de politie proces-verbaal wilde opmaken, is vanmiddag te Loosduinen uitgelopen op De Engelse toneel- en filmsclrice Joan Greenwood is Woensdag, teen zij per vliegtuig de Oceaan overstak, aan een dreigende dood ontsnapt. Een Londense apotheek had haar namelijk bij vergis sing „dodelijk vergiftige tabletten" ver strekt op een doktersrecept, maar da actrice had verzuimd ze in te nemen, hoewel hanr dokter haar pillen had voor geschreven. De vergissing werd in Londen bemerkt toen het vhegtuig was vertrokken waar na onmiddellijk een radioboodschap werd uitgezonden, die midden in de nacht arri veerde. De gezagvoerder had de slapende actrice wakker geschud en haar opge wonden gevraagd of ze pillen geslikt had. Toen ze bad gezegd, dat ze dat niet had gedaan, had hij haar het telegram laten zien over de verwisseling. „Ik heb er alleen maar het leven af gebracht. omdat ik nogal lui ben." zei de actrice later in haar hotel in New York. waar ze Donderdag arriveerde. ,.U weet hoe dat gaat met het slikken van medicijnen. Ik stelde het maar uit. hoe wel de dokter het mij had voorge schreven." „Opa" Schram, dc 76-jarige n andrlwir uit Driebergen, dip zich o.ni. faam verwierf door zijn t o et tocht Drieher* gen—Romp v.v. vn zijn herhaalde deelname aan dc 1 'ierdaas**** kort- geleden hij de Fransp stad I,\an* in uitgeputte toestand en beroofd i an al zijn bezittingen, iti een dooi aange- troffenDeze teleioto toont „Opa Schram zittend in een rolstoel in een ziekenhuis in Eyoii. utiarheen hij werd oi ergcbracht, liet meest tan al betreurt de krusip wandelaar hetdal *(jn lange baard in het ziekenhuis werd afgeschoren. U ziet dat trouwens zelf teel VOLGENS onofficiële berichten die te Geneve de ronde doen zou Rusland i cv-premier Georgi Malenkow wellicht i afvaardigen naar de conferentie betref fende de toepassing van atoomenergie voor vreedzame doeleinden, die 7 Aug. in Genèvc begint. Aan de conferentie zuilen 66 landen deelnemen. Malenkow heeft de leiding van het Sowjet-programma voor de atoomener gie, cn bovendien is hii minister voor de eleclrischc centrales. Dosenen die de naamlijst hebben ge zien Van de vermoedelijke delegatie der 1 Sovjetunie, con lijst die overigens nog met gepubliceerd is. beweren "»chter. dat MnlenKow's naam daarop met voor- I komt. Volgens deze bronnen zou de Rus sische delegatie geleid worden door de 1 geleerde Dmitri V. Skobettsin. Dat neemt met weg dat men aan de i neruchten over Mslcnkow s komst in officiële kringen ernstige aandacht be steedt. het zenden van Malenkow zou immers passen in de nieuwe politiek van toenadering en vriendschappelijkheid die de Russen ten opzichte van het Westen hebben aangenomen. Het feit, dat Malenkow (nog) met m de lijst van namen is genoemd, behoeft mets te betekenen. Aan de Sowjetdcle- „atie naar de conferentie der Grote Vier is bijv nog op het laatste moment Chroesjtsjew toegevoegd. Bovendien wijst men er op dat de Amerikaanse delegatie onder leiding zal staar, van admiraal Lewis Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commis sie voor de atoomenergie en als zodanig de hoogste „atoom"-autoriteit in de v.s Het zou dus volkomen begrijpelijk znn als ook de Russen hun hoogste autori teit op dit gebied zouden afvaardigen, namelijk Malenkow. Als Malenkow inderdaad komt. zou dit een nieuw licht werpen op de aar- staande conferentie. Malenkow heeft als premier toepassing van een „zachte" po litiek ten opzichte van het Westen voorgestaan en zijn aanwezigheid m Ge neve zou kracht bijzetten aan de Russi sche verzekeringen dat zij een einde willen maken aan de koude oorlog. Bovendien zou het Kremlin met zulk een afvaardiging kunnen aantonen dat Malenkow's verwijdering uit het pre mierschap een „vreedzame" persoons wisseling is geweest. >\;v. t4Zi(,y'&k ?i|L. Bk#*'\AV - een vechtpartij, waarbij twee mensen door een revolverschot in het been wer den gewond. Het was omstreeks vijf uur dat de bemanning van een Haagse politiejeep proces verbaal wilde opmaken tegen de 26-jarige M. J. v. d. H,, die in een straat met éénrichtingverkeer in de verkeerde richting reed. V. d. H. verzette zich tegen het proces- veroaal, waarop de agenten hem wilden meenemen naar het politiebureau te Loosduinen. Maar daartegen verzette de verkeersovertreder zich. Br verzamelde zich zoveel publiek dat opdrong, dat een der twee agenten genoodzaakt was waarschuwingsscho ten te lossen. Vanuit het politiebureau arriveerde versterking maar ondertus- sen had ook de broer van M. J. van der H., de 24-jarige G. van der H., zich met de vechtpartij bunoeid. Hij sprong zelfs op de rug van de brigadier, die ter versterking gearriveerd was. Onbe kenden uit het publiek trok een. der agenten aan zijn koppel naar achteren, waardoor deze M. J. van der H. moest loslaten. Toen de vechtpartij een ern stige omvang begon aan te nemen, werd het schot gelost. Dit schot trof eerst M. J. van der H. en daarna de 38-jarige mevrouw A. M. D.H. Eerst hierna wer dhet rustig. De gel- wonden zijn naar het ziekenhuis ver voerd en de broer G. van der H, werd opgesloten. D« aulomobielclubs van Engeland, Frankiijk, Duitsland, Nederland en Italië hebben hel verzoek gekregen mede le werken aan het speuren naar 'n Canadese onderwijzeres, miss K. Halliday uit Calgary, Alberta. Miss Halliday is op een Europese vacantiereis met twee vriendinnen en collega's. Voor Donderdagnacht twaalf uur moet zij toestemming geven voor een hertelling van de stemmen uitgebracht in het kiesdistrict waar zij candidaat heeft gestaan voor de provinciale verkie zingen van Alberta. Miss Halliday ver loor deze stembusstrijd, maar de uitslag werd aangevochten en volgens de Cana dese wetten moeten m zo n geval alle candidaten toestemming geven voor een hertelling. De autoriteiten in Gerlos hebben de hoop opgegeven dat de twee Nederland se toeristen de gebroeders Leendert Jan en George Koetsier uit Bussum die sinds de vorige week in de Oosten rijkse alpen vermist worden, nog levend zullen worden teruggevonden. Een reddingsploeg bestaande uit ruim 50 bergbeklimmers, heeft tot dusverre geen spoor van de jongemannen gevon den. De moeder van de vermisten, die begin deze week naar Oostenrijk is ge reisd. is Woensdag zelf naar de Zittauer- berghut geklommen, waar haar zoons het laatst gezien zouden zijn. De Indonesische vice-president, Mohammed Hatta, heeft vandaag drie vooraanstaande politici aangewezen om te trachten een coalitiekabinet te vormen. De drie kabinetslormateurs zijn: dr. Sukiman (Masjumi), mr. U'ito po (P.N.I.) en mr, Assaat (partij loos). Het nieuwe kabinet zou in functie moeten blijven tot de alge mene verkiezingen, die 29 Septem ber moeten worden gehouden. Vice-president Hatta heeft ver klaard, dat de twee voornaamste taken van het nieuwe kabinet zullen zijn: Het regelen van de crisis tus sen het leger en de regering cn het voorbereiden van de algemene ver kiezingen, die in September aan staande gehouden moeten worden. In welingelichte politieke kringen heeft P.I.A. vernomen, dat het de bedoeling van Hatta is een sterk kabinet te vormen, dat grote parle mentaire steun krijgt. Dit kan indien de Masjumi en de P.N.I. samen zit ting hebben. Voorts zou Hatta ver langen, dat het kabinet gezag heeft ien vertrouwen geniet bij het volk en de staatsorganen. Daarom dient het geselecteerde personen uit poli tieke partijen te omvatten. Teneinde de Masjumi en de P.N.I., die de laat ste tijd van elkaar vervreemd waren, tot elkaar te brengen, zocht Hatta personen, die zowel door de Masjumi als de P.N.I. en door een zo groot mogelijk aantal partijen als forma teurs zouden kunnen worden aan vaard. zodat de „nationale vrede" verwezenlijkt zou kunnen worden. Hatta verklaarde optimistisch te zijn over het slagen van de forma teurs. Naar uit betrouwbare bron verno men wordt, heeft de kortgeleden benoemde chef-staf van de Indone sische landmacht, gencraal-majoor Bambang Utoyo, pensioen aange- vraag. Hij vertoeft thans in Palem- bang. Smds president Eisenhower in 1953 bepaalde, dat het ambtenarencorps op betrouwbaarheid moest worden onder zocht. zijr. meer dan 34 000 ambtenaren ontslagen, van wie 3432 om redenen van staatsveiligheid. Het 1131 ton metende schip „Star of Malta", met ongeveer 70 passagiers aan boord, is in dichte mist bij Dra- gunara Point (Malta) aan de grond gelopen. Enige passagiers zijn kort na het aan de grond lopen van boord gegaan. Naar verluidt zijn twee mensen omgekomen. Een man, die onder wa ter vvas geraakt, kon weer bijgebracht worden. Aan boord van het schip, dat op een rif stootte, ontstond enige pa niek, toen het plotseling met een schok slagzij maakte. Er zijn ettelijke gewonden. Volgens onbevestigde berichten die gisteravond in Buenos Aires werden vet-oreid heeft een militair tribunaal admiraal Samuel Toranzo Calderop ter dood veroordeeld, omdat hy de leiding zou hebben gehad van de anti-Peronis- tische ojastand. Omstreeks twee uur vanmiddag moet enkele kilometers van de Afsluitdijk, aan de Friese zijde, een straaljager zijn vcrangelukt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het nieuwe telefoonsysteem van de A.NAV.B. langs de Afsluitdijk, dat van daag in werking is getreden, heeft met een zijn nut bewezen. Vanmiddag om twee uur zag een hengelaar een straal jager. vermoedelijk van het type Glos ter „Meteor", in het IJselmeèr gaan. Hij waarschuwde onmiddellijk een op perwachtmeester van de Rijkspolitie, die toevallig op de dijk aanwezig was. Deze greep direct de telefoon en gaf alle noodzakelijke waarschuwingen voor reddingswerk door. (Van onze medewerker) Een depressie die van Polen vaar Middenduitsland is getrokken ver oorzaakt vrijwel overal in midden- Europa regen of onweer. Dc tempe raturen komen daardoor in Duits land. het Alpengebied en het groot ste deel van Frankrijk niet boven 25 gr. Ook in Nederland viel giste ren flink wat regen maar in de kust streken was het overwegend zonnig. Veel verandering in de weerstoe- stand wordt niet verwacht. Aan zee zal het overdag bijna overal zonnig en droog blijven maar in het binnen land houdt de bui-activiteit aan. Ook in het temperatuurverloop komt wei nig verandering De aangevoerde lucht is afkomstig uit Zuid-Scandina- vië waar het kwik in de middag tot 30 gr. oploopt. Botten de Noordzee vindt enige afkoeling plaats, waar door deze lucht ons land bereikt met temperaturen tussen 20 en 25 gr.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1