Openingsdag van vacantiefeest werd grandioos succes Huldiging van ruim 90 jubilarissen bij A. Vuyk en Zonen N.V. Orgelconcert Günther Fisïhinger in de Nieuwe Zuiderkerh Bondsstranddag te Scheveningen van Nederlandse reddingsbrigades Autom jongei nam mwm SCHIEDAM Havenloods nam afscheid Fabridisvoet'b'alcompetitie in volle gang VLAARDINGEN VLAARDINGEN Voor de negende maal Burgerlijke Stand van Rotterdam Oud-Hollandse markt geopend MAASSLUIS Vacantieweek expositie in de Visbank Laatste week Jonathan Olympiade Collectie van Ikat-dfoeken voor Museum voor Land1- en Volkenkunde Esperantisten: namen afscheid van Rotterdam Torenuurwerk in Dirksland verlicht VULKAANRAMP IN ZUID-CHILI TROUW Maandag 1 A" Aangereden Gebeten Postduivennieuws Bureau onderwijs gesloten Twee mannen en bromfiets een Met vat bier weg Prijzen maskerade-optocht AUTO OVER DE KOP Het eeuwenoude Marktplein van Vlaardingen lag Zaterdag middag onder de feestelijke stralen van de zon. Duizenden hadden zich daar verzameld om de officiële opening mee te maken van de Vacantie-weken 1955, die van Vlaardingen nu voor het negende achtereenvolgende jaar veertien dagen vacantiestad zullen maken. De publieke belangstelling was inderdaad zo mogelijk nog groter dan voorgaande jaren: gezien vanaf het stadhuisbordes was het hele plein één mensenzee! De verschillende gebeurtenissen verliepen vol komen volgens plan. Bijna een uur nam het gehele programma op de Markt in beslag. Daarna werden nog elders in de stad onder delen van het programma officieel geopend. Reeds de eerste dag kwam het vacantiefeest zo voluit op gang: de sfeer in de stad was reeds direct uitstekend! Burgerlijke stand van Schiedam Jeugdmaskerade Juist was de vlag aan de overzijde, op de torentrans aangekomen, toen reeds de vlotte klanken van de Chr Harmonie vereniging Sursum Corda weerklonken. Weldra kwam de stoet het plein opmarcheren; achter het mu ziekkorps kwamen de deelnemertjes aan de jeugdmaskerade optocht. Op nieuw werden we getroffen door de bij zonder aardige aanblik, die deze stoet telkens weer biedt. Ze waren er weef allemaal, de matrozen, de elfjes, de zi geuners, de kabouters, de kuipers, de Turken, de cowboys, de Chinezen, de negers en zovelen meer. „De slaapwan delaar", „Vaderdag" en andere uitbeel dingen getuigden van geestigheid. De heei Van Minnen heeft de deelnemer tjes vriendelijk toegesproken. Hij be dankte ze voor de genomen moeite en betrok ook de ouders in die dank. Hij vertelde nog. dat de Vlaardinge mas kerade-optocht tot ver buiten de stad heel goed bekend staat. Namens de jury, die bestond uit mevrouw Kath. VerhoeffTom en de heren Van den Bos en Immerzeel. heeft mevrouw Ver hoeff daarna de prijswinnaars van deze zesde jeugdmaskerade bekend gemaakt. Negen ballonnen Het derde steeds weer attractieve on derdeel van het openingsprogramma Ontspr~ningsavond op cestterrein Bestuurder van bestelauto op straat geslingerd Kok aangehouden Aanvaring met politieboot Spectaculair Profielswijziging Bosbesstraat De deelnemers aan de interna tionale Esperantistenconferentie in „De Tempel" namen het afge lopen weekeind afscheid van Rotterdam, na genoten te hebben van een leerzaam en interessant programma, voorbereid door het Rotterdams Esperanto Comité, onder het motto „Nederland tien jaar na de bevrijding". DE TELEGRAAF VERBODEN IN INDONESIË Deel van BPM-personeel in staking in Indonesië Vaistermijnnotering Visserijberichten - De Schiedamse havenloods J. M. de Vos heeft Zaterdag afscheid genomen van superieuren en collega's bij de Ha vendienst te Schiedam. Na ruim achttien jaar de gemeente te hebben gediend bij de Dienst voor Sociale Zaken en zes en een half jaar als havenloods, gaat de heer De Vos nu dus na een totale dienst tijd van 25 jaar bij de gemeente Schie dam. met pensioen. Op een receptie die te zijnen huize Zaterdagmiddag werd gehouden, gaven o.a. de heer J. Oostlander, directeur van de dienst voor Sociale Zaken, de haven meester van Schiedam, de heer M. A. van Reenen en de adjunct havenmeester, de heer H. Groenhof van hun belang stelling blijk. Zondagmiddag om half vier had aan de B.K.laan hoek Ari' Prinslaan te Schiedam een aanrijding plaaats. Me vrouw J. L.—C. uit Rotterdam, die op de fiets reed twijfelde op het moment dat een auto bestuurd door de 57-jarige J. N. uit Schiedam haar inhaalde. Een botsing was niet te voorkomen. Dooi de G.G. en G.D. werd mevrouw L. met een wond boven het linkeroog en een hersenschudding via het Gemeente Zie kenhuis te Schiedam naar het St. Fran- ciscus Ziekenhuis te Rotterdam over gebracht. Zaterdagmiddag werd de heer A. de .T. in de K.O.laan te Schiedam gebeten door een Duitse herdershond. Hij kreeg een wond aan het linkerbeen en schade aan zijn broekspijp. De Postduivenvereniging „De Snelvllegers" te Schiedam, aangesloten by de Bond van Zaterdagvliegers, hield een wedvlucht van uit Mons (Belgiéi 1SS km. Gelost 11 uur. Aankomst eerste duif 13 uur 49 rr.in. 37 sec.. laatste prijsdutf 2 uur 14 min. 43 sec. Prijswinnaars zijn: 1 4 J c Konings, 2 8 12 14 Chr Zweistra. 3 5 7 18 3 Stolk, 6 9 10 II 13 H Groeneweg, 11 M Broekhuizen, 18 J v d Meij, 17 H de Gunst. De duiven die aan de wedvlucht uit Bor deaux over 868 km. deelnamen werden Vrij dagmorgen om 8 uur gelost. Het ziet er r.aar uit dat de wedstrijd een ramptocht wordt voor de Schiedamse duivenhouders want, wordt de afstand normaal in 15 uur gevlogen, Zaterdagavond om negen uur wat nog geen duif binnen. Het is voor de lief hebbers te hopen dat er tn de komende da. gen nog veel duiven hun hokken zullen vin den. Het Bureau Onderwijs (Hoogstraat 200) is gedurende de maand Augustus voor het publiek gesloten. De spreek uren van de Wethouder van Onderwijs en de Gemeentelijk Inspecteur van het onderwijs komen in die maand te ver vallen. Evenals vorige jaren heeft V.V. Vegla (Ver. Glasfabrieken) een bedrijfscompe- titie voor schïedam uitgeschreven. Dit jaar nemen.er 9 verenigingen aan deze competitie deel en wed elftallen van Fontjjne, de Coöperatie DJE.S., Bakkerij de Geer, de Scbledamee |Car- tonnagefabriek, de machinefabriek) De Komeet, een elftal van Scheepswerf On wens,,een ploeg van de Nieuwe Wa terweg en een. elftal van de Schiedam** Posterijen „De Postachntte»". Om twaalf uur Zaterdagnacht zagen twee agenten voor een café aan het eind van ae B.K laan te Schiedam twee mannen aan een bromfiets morrelen. De politie vertrouwde de zaak niet geheel en nam beide mannen mee naar het bureau. Daar bleek, dat de 19-jarige dekknecht F. M. v. D. en de 20-jange W. v. R. beiden uit Schiedam, het voor nemen hadden met de bromfiets te gaan joycijden. De caféhouder M. C. S. in de Haga- straat te Schiedam had Zondagavond twee mannen in zijn zaak. Terwijl de één de consumptie afrekende ging de andere naar het toilet. De caféhouder, die de zaak niet geheel vertrouwde, ging naar de tweede kijken en bemerkte, dat deze met een vat bier, inhoudende 35 liter, door een ruit en via een inge trapte deur was verdwenen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het oordeel van de jury, bestaande uit mevrouw Kath. VerhoeffTorn en de heren A. v. d. Bos en J. Immerzeel, luidde: Maskerade-koning en koningin Marian ne Kamp en Eilie Struvs. Enkelingen: 1. ..Zonnebloem". Jetty Graafland, 2 „Gele crinoline" L. Hazen- broek, 3a. „Symphonie in rose". Annie v. d. Berg. 3b. „Moor", Eddie Weberls. Duo's: 1. „Zigeunermeisje" Mia Greet Bot, 2. „Twee matroosjes". Piet en Mel- lie Zoutendijk, 3a. „Twee Chinezen", Nel lie en Johnny Groeneweg, 3b. „Zomer weelde", Ria Willigers en Puck v. d. Herik. Groepen: 1. „Sneeuwwitje", groep kin deren uit de Nassaulaan. 2. „Cowboys", groep jongens van de Insulindesingel, 3. „Bloemenkoningin met ere-dames" vrien dinnetjes uit de Zuidafrikaanse buurt, Voorts was er een lange serie eervolle Ivermeldingen. Op Rijksweg no. 15 te Rotterdam is Zaterdagmiddag de 56-jarige ingenieur C. J. uit Gouda met zijn personenauto over de kop geslagen. Op het moment dat de ingenieur een voor hem rijdende vrachtauto wilde passeren, week deze naar links uit, waardoor de personen auto in de heg langs de weg reed, met het bovenomschreven gevolg. Ruim 90 jubilarissen met m totaal ca. 3607 dienstjaren werden vorige week door de directie van A. Vuyk Zonen's Scheepswerven N.V. te Capelle a.d. IJssel gehuldigd. Dank zij de medewerking van de S.B.L.O, kon ook dit jaar weer over de terreinen beschikt worden aan de Laan- slootscweg en aan de Damlaan. De competitie, die onder auspiciën gespeeld wordt van de R.V.B. afd. Rot terdam heeft ook dit jaar weer van deze afdeling de volle medewerking ge had in de vorm van het toewijzen van scheidsrechters. Dit is voor het goede verloop van de wedstrijden van veel belang omdat daardoor in de eerste plaats een vol komen neutraal iemand de leiding heeft en in de tweede plaats een Bonds- Scheidsrechter beter kan ingrijpen als het Dodig is dan iemand van een der verenigingen, zoals dat vroeger meestal het geval was. De stand in de competitie is thans zo, dat er nog ongeveer elf wedstrijden gespeeld moeten worden. De eerste plaats is al zo goed als zeker bereikt door V.V.S.O., die ook de vier vorige jaren reeds de eerste prijs verdiende. Voor de tweede plaats wordt nog hevig gestraden tussen S.C.F. en de Komeet, terwijl Vegla zelf ook nog een heel kleine kans heeft op de derde plaats. Incidenten van ernstige aard hebben zich gelukkig ook dit jaar niet voorgedaan. Het ligt in de bedoeling om na afloop van de competitie een elftal samen te stellen van 8 verenigingen en die dan te laten spelen tegen de eerste prijswin naar. V.V.S.O. heeft een prijs beschikbaar gesteld voor de sportiefste vereniging Welke vereniging deze prijs in de wacht zal slepen is nog niet bekend. Vijf ver enigingen strijden hierom. Dit is dan ook wel een bewijs dat er ook dit jaar weer sportief gevoetbald is. Tot slot van de competitie zal evenals vorig jaar een grote feestavond worden gegeven, waar dan de prettige band, die al reeds tussen deze bedrijven bestaat nog meet verstevigd zal kunnen worden. Hierna geven wij nog de juiste stand van zaken: WSO 13 gesp. 25 pnt.; SOF 14 gesp. 21 pnt.: De Komeet 13 gesp. 18 pnt.: Vegla 14 gesp. 15 pnt.; Postschutters 13 gesp. 12 pnt.;- DES 15 gesp. 12 pnt.; De Geer 32 gesp. 8 pnt.Fontijne 14 gesp. 6 pnt N. Waterweg 14 gesp. 5 pnt. Getrouwd: J H Gerkema. 43 1 en S Km- ners. 42 j; P Vink. 27 j en A H C Linthnndt 2-1 1. Geboren: Robby. z v R van Honschd ten en MC Kcrssemeijer: Margsretha J, d v J M v Eijk en B v Gent. Overleden: C Bakker, 66 J. Nadat het gehele gezelschap genodig den wij zagen o.m, de wethouders Weststrate en Walstra, vele leden, van de gemeenteraad, vertegenwoordigers van de Schiedamse en Maassluisse ge meenschap en uiteraard een groot aan tal leden van het vacantie-eomité zich in het stadhuis had verzameld, hield de loco-burgemeester, de heer H. K. v. Minnen, tevens in zijn functie van voorzitter van het Vacantie-comité, een korte toespraak. Hij schetste ander maal het doel van de vacantie-weken, als het brengen van de mogelijkheid van een gezonde ontspanning voor allen, in het bijzonder voor hen, die geen va- cantie elders kunnen doorbrengen en voor de jeugd. Hij hoopte, dat allen weer spontaan zouden willen medewer ken. Tenslotte nodigde hij zijn echtge note mevrouw M. E. van Minnende Bruijn uit de officiële openingshande ling te verrichten door de vlag van da Vlaardingse Gemeenschap te hijsen vanaf het bordes naar de omloop van de toren van de grote kerk. Moest er vorig jaar nog een ladder .aan te pas komen aleer de vlag 'een vlotte over tocht kon maken, deze keer ging het hijsen van het rood-geei-blauw met het kerken en raadhuis embleem in de gele baan zonder moeilijkheden. Aangife van 30 Juli 1955 BEVALLEN' I A O'Neill—Kieisteriee d: E van der Sloot-de Jong z: C A Doornkamp- van Kleij d; A Stoter-Captein 2 7. P de Schepper-Schuren d; P van der Gevel-van Rijt z; E Vermeulen-dcn Braber z; Chr M H Dekker-van Ruiten z; J H van Uunen-Smil z; F S St-ertc-Erouwer d; C W Ciemens-van Ze)m van Eldik z; A F Raaijmakers-van Vugt T- J Goosens-van Eijnsbergen d: M Slot- Öosthoek z; A M van der Mark-Frultasera z; j_ Veraiuie-van Bee z; N Steenbeek-Snoek z; M A de Reus-Stam z; K Kroon-Xamerman d: K A Bcs-Rletveld d: A de Jong-Broer d; M F W van 't Hoff-Hoogvilet d; B J Kennedie- Albronda z; M C Krhgsman-Hersman d; C A JCestWK-de Roode d; L Kranen-Goudswaard d: C A Schoenmaker-Moonen z; M K van jtalait-Janssen d; W H de Wee-Heijne d: J H Janasen-Armée d; M van der Kaa-Keimpema d' J J ter Stege-van Doom z: W van den Óever-Correljé z-, A P van der Mijn-Vloer- k^jVERLEDEN: T, Royè. vrouw van B van der Will 81 3: T Nijer.bul», vr. geh gew met E du Boia 70 1K Boom. ongeh man 75 S: A Stoop, man. geh g«w met A C van Oooter- hout 72 3: M Buskene, vrouw van E H M Hoogeweegen 52 J; J J Jaspers, man vin G Ton 01 i- Na de afwerking van het programma op de Markt te Vlaardingen begaf het gezelschap genodigden zich in de ge reedstaande vacantie-treintjes en de tou ringcar, die men extra had moeten charteren, omdat de treintjes niet allen in één rit konden vervoeren. Na een op onthoud van enkele minuten op de hoek van de Westhavenplazts, reed men door naar de Billitonlaan, waar de niet bepaald indrukwekkende opening van de Oud-Hoilandsc Markt, die daar door de winkeliersvereniging is Ingericht, door de heer Van Minnen werd verricht. Het had aanbeveling verdiend ervoor te zorgen, dat deze opening op een af gescheiden ruimte en met zoals nu heen en weer gedrongen door een grote mas sa belangstellenden had kunnen plaats vinden. Nadat Gerda van der Velden, evenals veie andere dames in een char mant oud-Hollands costuum gestoken aan mevrouw Van Minnen een fraai boe ket Gerbera's had aangeboden, sprak de vooizitter van de winkeliersvereniging de heer L. Pronk. Het was een woord van welkom en tevens van dank, dat deze markt in het vaeantie-programma opgenomen had kunnen w orden. De heer Van Minnen zeide, dat hij bewondenng had voor hetgeen men tot stand had we ten ie brengen. „Dit alles heeft vee! moeite en geld gekost", aldus spreker, „het gemeentebestuur en het vacantie- comité hebben dan ook gemeend dit van harte te moeten Devorderen." De loco-burgemeester verrichtte de of ficiële openingshandeling door het rood- wit-blauw in de mast omhoog te hijsen en oracht daarna een driewef hoera op de Billitonlaan-winkelstand uit. Het ge zelschap maakte vervolgens een wande ling langs de vele leuke luifel-winkel- tjes, waarin stellig goede zaken zullen worden gedaan. Een twee-en-eenhalf duizend personen, in hoofdzaak jeugdigen, hebben de fami lie-ontspanningsavond Zaterdagavond op het Feestterrein aan de Broekweg be zocht. Het Huisvrouwenorkest, Jan Boots, Jan van Herpen en Mieke en de dans groep. die inplaats van de Veluwse Boe- rendansers optrad hebben deze avond tot een zeer geslaagde gemaakt, hoewel het comité wellicht een nog wat groter be zoek had verwacht was het oplaten van een aantal grote ballonnen. Het aardige hierbij is, dat dit onderdeel ieder jaar aan aantrekke lijkheid wint. omdat steeds zoveel bal lonnen ingaan als men achtereenvolgen de malen vacantie-weken viert in Vlaardingen, Nu waren het er dus ne gen. Het is het voorrecht van de deel nemertjes aan de maskerade, dat uit hun midden de „oplaters" worden ge zocht. T-oen alle voorbereidingen in orde waren, telde de heer Van Minnen lang zaam tot drie en prachtig tegelijk scho ten de grote ballonnen langs de toren omhoog het blauw tegemoet. Er was deze middag al bijzonder weinig wind, waardoor het mogelijk werd de ballon nen lang na te kijken, hetgeen vele 1 deden. Het snel kleiner wordend steeds wisselend beeld van ballonnen moest boven de wolken verdwijnen voordat het onzichtbaar werd. Op het bordes van het stadhuis vond nog de kroning plaats van de maske radekoning en -koningin. De jury bad tot koning uitverkoren Marianna Kamp, die een mooi prinsenpakje droeg. Ellia Struijs uit de Adriaan Pauwstraat, die een -jurk van fraai verwerkt papier droeg, werd koningin. Het kronen van de beide „vorsten" viel de voorzitte-- van het comité nog niet mee, omdat ze zulke „ingewikkelde" hoofddeksels droegen. Tenslotte waren zij toch in staat om vriendelijk knikkend het ap plaus van het publiek in ontvangst te nemen. Vervolgens werden nog de fraaiste creaties va*af het bordes aan het publiek getoond. Van lijd lot lijd staal Piel van den Na een drietal werken van Puree!]. Kerkhoff zijn plaafs aan het orgel in de Couperin en Boyce, krees men een merk- Nieuwe Zuiderkerk ook wel eens aan een buitenlandse gasl-organisi af, en 10 kon men dan Zaterdagavond de jonge Duitse musicus Giinlher Fisehingar in een recital horen, dat uitmuntende in drukken heeft nagelaten. Fischinger's spel bleek niet alleen bij zondere technische eigenschappen te be zitten, doch ook een brede muzikaliteit. Bovendien viel de registratie keuze, on danks hot feit. dat hij een voor hem vreemd inslrument moest bespelen stel lig te loven. Gistermiddag om half twee botste op de hoek van de Erasmusweg en het Hceswijkplein te Den Haag een bestel auto tegen een personenauto. De be stuurder van de bestelwagen, de 30- jarige L. van L. uit de Bloemfontein straat, werd uit de auto geslingerd. Hij liep schaaf- en snijvonden op. Zijn auto werd nagenoc-g geheel vernield. Donderdagavond is aangehouden de 20-jange kok E. C, R„ die werkzaam was bij een hotel te Scbeveningen. Hij werd betrapt, toen hij na werktijd uit de keuken levensmiddelen, met een totale waarde van f 250. wilde weg halen. Deze levensmiddelen, o.a. worsten en pakjes boter, had hij zo klaargezet, dat hij ze van buiten af kon weghalen. De kok bekende reeds eerder iets dergelijks gedaan te hebben. waardig werk van Mozart, de Fantasia F-moll te horen. En merkwaardig wel daarom, omdat de meester dit stuk, dat later nog door twee andere composities van geluk karakter zou volgen schreef voor een muziek-automaat. en daarbij gebonden was aan de mogelijkheden, die dit apparaat bood. Vandaar dat dit „stuk voor een orgelwerk in een klok" compo sitorisch met sterk geïnspireerd klinkt en met een eerste plpaats in het oeuvre van de componist inneemt, hoewel het. getuige bijvoorbeeld het middendeel, toch ook wel echt-Mozartse trekken bezit. De hierop volgende drie stukken van Clérambauit kregen een wat onsamen hangende v'ertolking. dat wellicht bet ge volg was van een "lichte nervositeit: dit was jammer, want ook hierin viel het spel van de organist zeer te loven. Fischinger besloot zijn concert met de fantasie over het koraal „Halleluja! Gott zu loben, blcibe meinc Seeienfreud", van Max Reger, Het werd een fraai en inte ressant besluit. Deze fantasie is een prach tig en sterk geïnspireerd klinkend stuk met een boeiende veelzijdige harmonische uitwerking. Het stelt aan de speler zeker geen geringe technische eisen en daaraan bleek Fisschinger zowel muzikaal als technisch geheel te kunnen voldoen. Een klein aantal toehoorders hebben het concert met grote aandacht gevolgd. A. I. Met 5 touring-cars werden de jubi larissen met hun dames van hun wo ning naar het gebouw „Emporium" te Rotterdam gereden, waar de hul diging piaats vond. Twee der directeuren, de heren P. Vuvk Wzn. en P. A. Vuyk, reikten hier bij'voor een 25-jarig dienstverband een gouden zak- of polshorloge uit, terwijl zij, die 40 jaar en meer in dienst wa ren het reeds eerder ontvangen horloge gecompleteerd zagen met een gouden ketting. Alvorens tot de uitreiking hiervan over te gaan werd door de heer P. Vuyk Wzn. een toespraak gehouden, waarbij hij zijn dankbaarheid en blijd schap uitte, dat deze huldiging onder zulke goede omstandigheden voor de scheepsbouw kon plaatsvinden. De direc tie heeft goede aandacht besteed aan de outillage der werven. Een geheel nieuwe dwarssleephelling is in aanleg, waarop veel zwaardere zeeschepen ge- hellingd zullen kunnen worden dan op de bestaande helling. Op de Nieuwbouw- werf is dit voorjaar een moderne las- loods gereed gekomen, die nodig is om met succes de sectiebouw toe te passen. In het bijzonder richtte de heer vuyk zich tot de heren R. Verhoef on w. Huyzer, die het grootste aantal dienst jaren hadden nl, 59 en 58 jaar. Kernvoorzitter C. Drost sprak daarna woorden van felicitatie lot de jubilaris sen en bracht namens het werfpersoneel de dank over aan de directie, daarbij aan elk der directeuren een bloemen mand aanbiedend. Namens het toezicht houdend personeel sprak de heer S. van 3uv.ron, namens het kantoorpersoneel de heer G. de Oude, terwijl ook toe spraken werden gehouden door de he ren F. Jongeneel, L. C. Schouten en E. Koolmess en de bedrijfsleider de heer A. v.d. "Werff. Nadat de lunch was gebruikt ging het gezamenlijk naar de steiger van de Spido Havendienst en werd een rond vaart gemaakt door de Rotterdamse ha vens en de Nieuwe Waterweg. Zondagmiddag omstreeks 4 uur is het Panamese motorzeiljacht „Albatros", dat met Amerikanen en Hollandse zee lui aan boord de haven van Maassluis binnenvoer, in aanvaring gekomen met een in de haven liggend patrouille-vaar tuig van de Kon. Marechaussee, welke te Hoek van Holland gestationeerd is. De vooruitstekende boegspriet van de Albatros kwam met zulk een kracht te gen de stuurhut van het patrouille-vaar tuig, dat de gehele stuurhut vrijwel ver nield werd. Gelukkig bevond het dienst doend personeel zich op dat ogenblik benedendeks, zodat er zich geen per soonlijke ongelukken voordeden. De Albatros maakte na de aanvaring rechtsomkeer en verliet wederom de ha ven van Maassluis. Het patrouille-vaar tuig, dat nog goed bestuurbaar was, zet te het motorjack? op de Waterweg ach terna en sommeerde het naar de haven van Maassluis terug te keren, waaraan werd voldaan. De Albatros koos toen lig plaats te Maassluis, waar het naar wij vernemen - tot Maandagmiddag In de haven zai blijven. Het patrouille-vaartuig is in de loop van de middag naar zijn ligplaats te Hoek van Holland vertrokken. De foto dit onze fotograaf hier ge maakt heeft 1 an de racantiefeesten te Vlaardingen geeft een goede indruk ran de sfeer, die Zaterdagmiddag heerste op de Markt, 1 vaar dui zenden naren bij eengekomen. Meur. Van Minnende Bruyn hees de Vlaardingse 'lag ran het hordes tan het stadhuis naar de toren 1 tin de Grote kerk, terwijl gelijktijdig negert ballonnen in het luchtruim werden losgelaten. V - x •NA ï,y' (Van een onzer verslaggevers) Honderden toeschouwers op de boule- vard en op het strand te Scheveningen woonden de Bondsstranddag bij van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen, welke Zater dagmiddag werd gehouden. Ter gelegen heid van haar veertigjarig bestaan fun geerde als gastvroawe de Haagse vrij willige Reddingsbrigade, die dan ook het leeuwenaandeel van de demonstraties had. Na het plechtige openingsnummer: op mars der demonstranten, hijsen der Bonds- en nationale vlaggen en het spe len van het volkslied, verwelkomde de voorzitter van de plaatselijke commis sie, de heer P. van der Mye, de talrij ke officiële genodigden en de vele me dewerkers. Hierna hield de bondsvoor- zotter, de heer J. P. Weyburg een pro pagandistische toespraak, waarin hij het vele werk van de verschillende red dingsbrigades naar voren bracht en het talrijke publiek opwekte deze sympa thieke arbeid te steunen. Vervolgens werd een spectaculair pro gramma op een vlotte wijze afgewerkt. Stoere zwemmers en zwemsters zochten in de onmiddellijke omgeving van het strand naar een drenkeling, het zwin, het eerste ondiepe gedeelte van de zee werd door een keten van zwemmers stelselmatig afgezocht naar een verdron ken drenkeling, voorts werd een te-ver- in-zee-gegane bader „gered" door een stok met grijptouwen, terwijl een uit geputte zwemmer door middel van een reddingslijn uit een gevaarlijke zee stroming werd getrokken. Namen aan deze oefeningen leden van alle reddingsbrigades langs de Neder landse kust deel, de volgende nummers waren speciaal voor de jubilerende Haagse ploeg. Deze voerden een aan trekkelijke demonstratie uit met drie reddingsflotteurs, onder het strandpu- bliek beter bekend als de „tomboten" In afwachting van het afwerpen der flotteurs, gingen eerst de voorzwemmers te water om drie in direct gevaar ver kerende drenkelingen terstond hulp te bieden. Binnen de kortst mogelijke tijd waren de Tomboten gedirigeerd van Om zeven uur Zaterdagavond was een flink gezelschap bijeen in de Vis bank waar een Vacantie-weken-expo- siiie zou worden geopend, die door de Vlaardingse Kunslkring was ingericht. De voorzitter van de kring, de heer J. Weiland sprak een woord van welkom. Hij vond hel moeilijk om ook maar enigszins eert waarde oordeel over eigen werk uil Ie spreken, maar hij hoopte, dat de mensen van deze tentoonstelling loch nog blijvende indrukken mee naar huis zouden nemen. De heer H. K. van Minnen zei, dat men 111 aile negen jaren van de Va- cantie-besteding steeds weer gezucht had naar veelzijdigheid in het feest. Niet slechts amusement, maar ook culturele en semi-cultureie programmapunten heeft men steeds op het programma ge plaatst. Daarom is men dan ook blij deze keer een expositie lan de Vlaar dingse Kunstkring te hebben. De heer Van Minnen zei op een grote belang stelling voor de tentoonstelling te hopen. Hij vmd het een euvel, dat men vaak alleen maar kan waarderen wat van ver kemt en de waardevolle producten van e.gen stadgenoten diskwalificeert. Tenslotte zei hij, dat het ook heel goed zou z-'H wanneer een aantal van de schilde. '>en, aquarellen en tekeningen kon wo. "m verkocht. Met de wens uit te spreke,, voor veel succes verklaarde hij de tento, nstelling voor geopend. De openingsbijeenkomst werd beslo ten met een bezichtiging van de ten toongestelde werken. Ook de" laatste week van het sport programma van de jongensclub Jona than in Vlaardingen is een succes ge worden en men mag dan ook op de af gelopen maand met voldoening terug zien. Vele omstandigheden, maar niet in het minst de geestdrift van de jongens zelf hethen dit zeer uitgebreide sport- prograr -a uitmuntend doen slagen. Maandagavond vond de voetbalfinale plaats. De combinatie AB, die al zovele successen had behaald heeft het tenslot te toch tegen F niet kunnen bolwerken. Na zeer spannende strijd won F met 9—8 en veroverde daarmee de wisseibe- kei. Bij de 26 dammers bleken Bert van der Windt, Joop Trooster en Koos Verkouter in deze volgorde de sterk- stcn. Het sjoelen is besloten met een aardige wedstrijd, namelijk met vijf oakken. Maar Roza toonde zich weer de sterkste. Met 1349 punten stond hij on geveer honderd punten voor op nummer twee Aat Rozendaal. Bert van der Windt werd nier derde met 1212 pun ten. Bij tafeltennis was Adrie Engels man heer en meester. De tweede en der de piaats werd gedeeld door De Ridder en Keer de Keijzer. Jan v. Berkel zegevierde bij de edele sport van het schaken. Hij eindigde ove rigens maar met één punt meer dan zijn rivaal Joop van der Lubbe. De zeer geslaagde sportmaand is hier mee voorbij. Maandag volgt nog de prijs uitreiking. Een sportprogramma als dit is zeker voor herhaling vatbaar. Onder dankbetuiging aan het bestuur van de Erasmus Stichting hebben B. en W. van Rotterdam de schenking, ven een collectie Indonesische Ikat-doeken ten behoeve van het Museum voor Land en Volkenkunde, afkomstig uit de Klei ne Soenda-eilanden, Midden-Celebes en Borneo, aanvaard. Deze collectie omvat dertig stuks, waarvan een groot aanta. van hoge kwaliteit en grote zeldzaam heid. B. en W. van Ben Haag stellen de ge meenteraad voor het profiel van de Bos besstraat te wijzigen, waardoor een betere aansluiting -met de Haagweg wordt verkre gen, De rijweg moet een breedte verkrij gen van 9 meter en het trottoir van 2 me ter, De kosten zullen f 13.300 bedragen. het strand af met signaalborden ook ter plaatse gearriveerd, die de drenke lingen van de voorzwemmers overna men. Op het strand stond de E.H.B.O. al gereed. Een der „drenkelingen" ver keerde in een toestand van schijndood, waarbij men kunstmatige ademhaling (methode Nielsson) toepaste, welke ge durende het vervoer naar de Geneekun- dige dienst werd voortgezet. Het spectaculairste was wel de red ding met een helicopter, die eveneens van de wal af gedirigeerd, een drenke ling uit volle zee haalde en hem han gend in een reddingsboei naar het strand bracht. Het landen van de heli copter op het strand veroorzaakte door de luchtverplaatsing een ware zandver stuiving onder het publiek. Na nog en kele stunts van de helicopter werd de ze geslaagde middag besloten met een défilé van de deelnemers langs de ge nodigden waaronder zich o.m. burge meester en mevr. Schokking bevonden De Haagse Koninklijke Shell-harmonis verleende aan deze demonstratie een zeer gewaardeerde muzikale medewer king. In Engeland zijn Zaterdag de Olympische Spelenbegonnen van hen, die in de tweede wereldoorlog verlamd raakten door ruggegraatsver- ivondingett. De spelen worden gehou den in hel plaatsje Stoke Mandeville (Buckinghamshire), waar hel Engelse centrum voor de behandeling ran rug- gegraatsverlamming is gevestigd. Ook een Nederlands team is bij deze spelen vertegenwoordigd. Op de foto zijn leden van het Nederlands bas ketball-team bezig zich te oefenen toor de komende wedstrijden. Dit programma bevatte o.a. lezingen door terzake deskundige medewerkers over de wederopbouw -/an Nederland in het algemeen en van Rotterdam in het bijzonder, over de Zuiderzeewerken, het voormalig rampgebied, het verzil- tingsprobleem, de Nederlandse volksge zondheid, de Nederlandse schilderkunst en de Nederlandse muziek van na 1920, aangevuld met vele films en lichtbeel den, door verschillende instanties wel willend ter beschikking gesteld. Geza menlijk werd enige malen een bezoek aan de E 55 gebracht, terwijl een haven- rondvaart met opbouwrit de gasten een duidelijk beeld gaven van de wederop bouw en de groei van onze stad en. haar havens. De twee laatste dagen werden besteed aan excursies naar de residentie, waar o.a. het Mauritshuis en MadMurodam bezichtigd werden en naar Schouwen en Duiveland, een deel van het voormalige rampgebied. De buitenlandse gasten, die diep onder de indruk waren van al wat zij in deze zeven dagen van de wederopbouw van ons land gezien en gehoord hadden grote en oprechte bewondering voor al wat hier in de tien jaar na de bevrijding verzorging gedurende deze week. Zo door de Nederlandse bevolking was tot stand ge/bracht. Bij monde van één der deelnemers brachten zij dank aan het comité, dat deze in alle op zichten ge- geslaagde conferentie had georganiseerd, alsmede aan het echtpaar Vianen. be heerders van het mooie conferentieoord ,,De Tempel", voor de voortreffelijke keerden de deelnemers, na een hartelijk afscheidswoord van de voorzitster van het R.E.K., Mej. M. Vermaas, vol lof over het gebodene naar hun eigen land terug. Zaterdagavond omstreeks half elf is de 53-jarige losarbeider Schrama uit Sassenheim gevonden op de Rijksweg In Oegstgeest bij' de marine-electronl- sche bedrijven, liggende naast zijn bromfiets. S. was zeer ernstig gewond. Hij werd overgebracht naar het acade misch ziekenhuis en is daar overleden. Men vermoedt dat hij is aangereden. rlaagsc- ardingen Na die 'strijden, •v.s. in een wen ein- verenl- gekomen, 'jden van laats van |hct er nu de uit- De politie is gisti' bezig geweest met van een personenau de 23-jarige koopman reed omstreeks kwa de Wicldreehtseweg, ij 8-jarige jongen C. van L: De jongen stond aan de de weg te kijken en zag plotseling auto op zich afkomen. Deze reed 'cr volle vaart tegen hem op met h ej gevolg, dat de jongen viel en het ii i keronderbeen biak. Van E. die te Vc sterke drank had gedronken zag h, gevaar, waarin hij en zijn medepassa11 gier zich bfevonden. Hij pakte de jon gen op, legde hem in de auto, schooi de fiets er ook bij en reed met grote snelheid in de richting van de Moer- dijk'brug. Gelukkig bevonden zich in de omgeving mensen, die de politie waarschuwden. Spoedig kon de achtervolging wor den ingezet. Toen de politie bij de Mocrdijkbrug kwam, kwam de personenauto juist aangereden. De bestuurder ervan reed de Dordtse Biesbosch in maar geluk kig kregen de mannen van de politie hem bij de Schenkeldijk te pakken Dc jongen, die veel pijn had. werd met ean ziekenauto naar het Gemeen te-ziekenhuis gebracht. Het tweetal werd gearresteerd en de wagen werd in beslag genomen. Volgens het in Djakarta verschonen de blad „Indonesia Raya" heeft de In donesische regering met ingang van 12 Juli j.l. de invoer van de „De Tele graaf" verboden. Dit besluit zou zyn genomen in het belang van de open bare veiligheid, daar dit Nederlandse dagblad „er steeds op uit is de repu bliek Indonesië in discrediet te bren gen", aldus „Indonesia Raya". Naar PIA meldt kon geen officiële bevestiging van dit bericht worden verkregen in Djakarta. Eén der Indonesische vakverenigin gen van de arbeiders, in de olie industrie, de S.K.B.M., is vandaag een staking begonnen tegen de B.P.M. we gens looneisen. De S.K.B.M- eist o.a. 14 maanden salaris per jaar. De B.P.M. wees deze eis af, hoewel zij verklaarde bereid te zijn hogere lonen uit te keren, met terugwerkende kracht. De BJP.M. is echter van mening, dat de centrale commissie ter beslechting van arbeids geschillen hierin dient te beslissen. Dit is de tweede stakingsgolf die deze organisatie ontketent- Aangezien andere olie-organisaties zich niet aan- sloten, staakt slechts een deel van het B.P.M.-personeel- Déze week wordt een begin gemaakt met het aanbrengen van nieuwe vijzer- borden en wijzers aan de toren van Dirksland. Deze zullen 's avonds ver licht zijn, waarmede Dirksland de primeur zal hebben van het eiland Flakkee. Er is een omvangrijke elec- trische installatie voor. nodig o.a. kabelaanleg vanaf deVoorstraat terwijl wijzers en wijzerborden tuet zullen worden belicht d-oor schijnwer pers, maar zelf lichtgevend zullen zijn. De wijzerborden zijn rond. ..Naar wij vernamen bestaat de mogelijkheid dat dere uurwerkverlichting min of meer officieel in gebruik zal worden gesteld door de gemeenteraad. Vier en dertig personen worden ver mist na een hevige uitbarsting van de vulkaan Nilahue, ongeveer 900 km ten Zuiden van Santiago in Ohili. De uitbarsting neemt af, maar alle verbindingen met het gebied, waar 200 personen van de buitenwereld zijn afgesloten, zijn verbroken. ROTTERDAM, 3 Aug. (Medegedeeld door de firma A. Makkreel, makelaar in granen). Vor. slot Slot September 28.50 2630 November 25 24.80 Januari 24.95 24.80 Maart 24.90 24.80 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. Vangst- berichten van heden uit zee: Schevenlngers- 78 5 k. 305 Zaterdag welnfg vangst. 87 za terdag 4, 346 3 k, 254 8 k, 341 2 k, 412 10 K, 159 Zaterdag weinig vangst; 229 26, 263 10, 105 Zaterdag 2, 23 Zaterdag weinig vangst, 53 Zaterdag weinig vangst, 104 Zaterdag wei nig vangst, 4 2, 77 8, Zaterdag 80, 181 189 14, 8 6, 32 17 40 Zaterdag weinig vangst, 48 11, 49 8, 51 11, 99 geen vangst. 189 2=. 247 12. 262 32, 285 14, 2 Zaterdag weUUg vangst, 5 8, 15 10. 19 5, 25 17, 30 2, 35 nog 40 mijl, 37 5. 45 6, 69 3, 190 6, 248 Zaterdag 15. 250 5, 297 geen vangst. 310 18. 353 3. 20 40, 314 Zaterdag weinig vangst, 141 12. 188 nlJ® 70 mijl, 284 2, 381 6, 7 Zaterdag75, 46 weinig vangst, 63 5. 103 15, 116 geen vangst, 3 o, Zaterdag weinig vangst, 47 3, 110 weinig vangst. Viaardingers: 14 12 k. 56 4, 61 Zaterdag 70 5. 71 weinig vangst, 79 2, 83 Zaterdag geen vangst, 86 2 uhv., 89 51 nog 30 netten, 112 2, 114 4. 132 1, 166 Zaterdag 6, 172 15. 190 40. nog 30 netten: 199 10, 200 51, 205 6, 207 2, 216 1 Binnen last, 223 W WW www 195 1 1.' 50 24~. 'i4"*267, 236" 25 'l, 302 20 1- «J 70 kisten vis. 97 25 1. en 100 kisten vis, 10 1 en 50 kisten vis, 50 kisten makreel en 300 kisten verse haring. 1. 216 1 .n 3innen te Scheveningen: Sch 325 met ,t. 75 met 15 1, 332 29 1, 64 33 1, 201 34 i, 17 1. 200 29 I. 50 35 1. 333 15 1. 339 26 I»

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2