Krijgt Ferry-steiger een andere bestemming? r?%&£3zssgr« wfgj Soedaanse premier afgezet Rotterdam leende f 1 millioen Reeds twee jaar gereed, maar nog steeds niet in gebruik genomen Brandende bus op druk kruispunt Districtsniiddag Oranje Garde 2 TROUW Maandag 15 Augustus 1955 SCHIEDAM Wijziging verkeersregeling bij brug over de Schie Diefstal Kleine diefstallen Pink afgeknald Geslipt Burgerlijke stand van Schiedam Schied'amse politie won van Braziliaanse Marine «Spil Burgerlijke Stand van Rotterdam &AHrJd' E^ngikoft^ |iw^eTrk^udr.Bara1rSÊhfTw?gt^CoU: Augustusnummer van Scliied. Gemeenschap Postfluivennieuws Koperdraad gestolen Motorrijder aangereden Maasland VLAARDINGEJN Vacantieweken ZSterd'ag officieel gesloten Vrolijk slot van vacantiefeest Weinig geslaagde inzet van V.B.L.0.-lus trum-viering Drie onderscheidingen in één bedrijf uitgereikt Drumband-concours jtiiSHi MAASSLUIS Gezellig slot van V aeantief eesten „Goed wonen" trok veel belangstelling Nieuw raadslid Excelsior M-Quick 2-1 Exeelsiornieuws VLAARDINGEN Kegen én onweer stoorde kindervoorstelling Vrouw bij verkeersongeluk gedood in Haarlem Vermist knaapje verdronken Dodelijk ongeval in Rotterdam Examens vakopleiding bouwbedrij f Handelsovereenkomst Nederland-Brazilië 28 inzittenden bleven allen ongedeerd Isr. regering afgetreden L. Vermeulen 70 jaar Aardbevingen op Java w7t^o"rr het sution naar baiun de „IJssel" gleed vlot in de Mer wede F isserijberichten Overwegende, dat het bij het drukker wordende verkeer naar en van het In dustrieterrein bewesten de Schie steeds meer voorkomt, dat tegenliggers elkaar bij de brug over de Schie ter voorlopige verbinding vtjn dat Industrieterrein met de stad, ontmoeten en dat derhalve het belang van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de binnen de bebouw de kom van Schiedam gelegen, in be heer bij de Gemeente zijnde, brug, het uitvaardigen van een doorgaanverbod, daarvoor vordert, besluiten B. en \V„ dat het verkeer bij bedoelde brug, ko mende van de Overschieseweg en gaan de in de richting van het Industrieter rein voorrang heeft boven het verkeer uit de tegenovergestelde richting. Uit een opslagloods van Van Gend en Loos op ht stationseinplacekuent te Schiedam werden 12 literflessen jenever gestolen. Vier personen werden terzake deze diefstal door de politie te Schie dam aangehouden. Het waren de 40-ja- rige ijzerwerker P. J, L.. de 30-jarige loswerkman P. R., de 56-jarige trans portarbeider F. J. M. S. en de 41-jarige loswerkman M.A.S. Ten nadele van twee meisjes zijn in het Sportfondsenbad te Schiedam enig geld en een portemonnaie gestolen, resp. uit een badtas en uit de kleding. Twee fietsen werden de laatste dagen gestolen. Een stond zonder slot op de Vismarkt en de ander verdween uit de Boterstraat, wél op slot maar lang zon. der bewaking, nl. van half zes tot midder nacht, Toen de eigenaar, de heer A. J. F., zijn fiets wilde binnenzetten, bleek deze al in een andere bergplaats te staan. Zaterdagmorgen is de zeven-jarige jon gen J. W. tussen tien uur en half elf ge vallen van het hek van een school, aan de Buys Ballotsingel te Schiedam. Zijn linkerpïnk werd door het hek afgeklemd. Een arts behandelde hem en liet hem daarna overbrengen naar het Gemeente ziekenhuis. De 31-jarige classificeerder J. M, R. uit Rotterdam, is Zaterdagmorgen tegen over de E..K. Kerk aan de Nieuwe Haven te Schiedam geslipt met zijn bromfiets Hij heeft dit ongeluk te wijten aan een plas olie van een passerende autobus. Hij heeft vleeswonden boven-het rechteroog en schaafwonden aan de linkerhand op gelopen. In het politieposthuis, aan de Buienhavenweg, is hij Verbonden. GEBOREN: SJieuwke, d v A Stuivenberg en J v d Heide, Alberye, z v A Stuiven berg en J v d Heide: Marianne, d v J J Oudshoom en A H Musch; Adriana M, d v H J v Dijke en A v d Graaf. -«w*. -v v.- - "o Voetbalde vorige week het elftal van de politie sportvereniging te Schiedam tegen een Braziliaans elftal geformeerd uit bemanningsleden van de koopvaardy, Zaterdagmiddag bond het de strijd aan tegen een elftal van de Braziliaanse Marine. Bemanningsleden van het korvet Purvis dat momenteel met een aantal andere eenheden van de Braziliaanse Marine aan de Willemskade te Roterdam ligt waren op uitnodiging van de Schiedam se politie naar het Martinit terrein ge komen om tegen het politie-elftal onder leiding van aanvoerder M. Fransen een voetbalwedstrijd te spelen. Het spelen van deze wedstrijd werd mede mogelijk gemaakt door beschik baar stellen van het sportveld aan het Volkspark dat anders in deze tijd van het jaar is afgesloten. De heer C. Bronneman van de Ge meentelijke sportcommisie had zich hiervoor bijzonder ingespannen. Scheidsrechter H. Bokhorst had geen moeilijke taak want de wedstrijd werd volkomen sportief gespeeld. Hoewel het aanvankelijk leek dat de Brazilianen door een enorme individuele behendigheid gemakkelijk de overwin ning zouden kunen behalen, was de uitslag toch anders. De Schiedamse politiemannen wonnen namelijk met 2—1. Dit kwam doordat zij beter samen speelden dan de tegenstanders. De doel punten voor Schiedam werden gemaakt door v. d. Voorden en v. Duyll, Na afloop van de wedstrijd overhan digde de voorzitter van de Schiedamse Politie sportvereniging, inspecteur H. Willems van Beveren aan de aanvoer der van het Braziliaanse elftal, Aniban Corrêa als aandenken een zuiltje. De heer Willems van Beveren herinnerde hierbij aan de oude banden, die tussen Nederland en Brazilië reeds in de 17de eeuw bestonden. Toen had de West In dische Compagnie toch haar vestigingen in Brazilië. AANGIFTEN 13 Aas. 1353 Overleden. B. v. Vliet. vr„ geh. gew. met J. H L de Groot. 55 jr; A. Kleiman, z 2 ir: M. Hamakers, man H. M. Louwhoff. 69 1r; J. Schotanus, man L. Boeren. 63i jr; C. D. Maal, vr. geh. gew, met P. J. Ver voort 71 jr: J. v. Eijk. vr. v. P. Bons, 82 jr- A Bode, vr. v. W. J. F. Amoldus. 61 jr- G. de Vries, man, geh. gew. met E M. de Vos. 76 jr: L. Koppend, man M. C. v.' Gelderen, 75 jr: B. A. Huender ongeh vr 84 jr.- L. Wildeman, mn v. M. Verkerk, 38 1r:' Y. Roodenburg. d. Voorts als levenloos aangegeven: L. Igna tius—-van Sitter, m, K Tip vallen. C. J. M. Mellesv. vv ijk, z. j*. LentPeeters, d; A. M. v. d. deren, z; E. J C Slot—v. Vliet, z; A. Knub- d. Het Augustus-nummer van het blad van de Schiedamse Gemeenschap bevat weer als gewoonlijk een groot aantal zeer lezenswaardige artikelen en hoe wel het als in andere jaren grotendeels aan de voorbereidingen van de komen de vacantieweek is gewijd wordt op an dere bladzijden toch op een prettige wij ze nog eens teruggegrepen op gebeur tenissen, die zich in Juli in Schiedam voordeden. Zo komt men nog eens terug op de stichting van het Gedistilleerd Museum, op de opening van de drie B.L.O. scho len en op het Jeugd Jolijt werk. Natuurlijk wordt ook de tentoonstelling Baïi, die momenteel in het Stedelijk Museum wordt gehouden aan een be schouwing onderworpen. Het gehele blad is weer rijk geïllustreerd met prachti ge foto's. De Postduivenvereniging de Snelvlie- gers, aangesloten bij de Bond van Za terdagvliegers, hield een wedvlucht van uit Arras (Frankrijk). De duiven wer den gelost om 14 uur. De eerste duif kwam aan om 17,50.55 uur. Prijswin naars zijn 1 6 7 J. C. Konings, 2 A. J. Konings, 3 M. Broekhuizen, 4 9 11 12 H. Zweistra, 5 J. Stolk, 8 A. Oster- holt, 10 H. Groeneweg. De Schiedamse politie heeft twee woon wagenbewoners gearresteerd wegens ver denking van diefstal van 80 kg koper draad. Het zijn de 26-jarige opkoper J. G. G. en de 23-jarige kermisreiziger H. IJ. Zij hebben de diefstallen gepleegd in verscheidene plaatsen in de omgeving. Op het HudsonpLeïn te Rotterdam werd Zaterdagmiddag de 41-jarige havenarbei der M. J. P. uit de Corverstraat, met zijn motorrijwiel door een vrachtauto aan gereden. Hij viel -en liep eer, gecompli ceerde breuk aan het rechteronderbeen op. In de Coolsingel werd hij opgeno men. Competitic-indclins Voetbal. Voor net voetbalseizoen 1955-1956 zijn de 4 elftallen van MVV '27 te Maasland als volgt inge deeld: Klasse 3 B: Americano, Ermezzo, GGK, Gr Wit R, HPV allen te Rotterram). MVV '27, SNS (Stad a.h. Haringvliet) en VDL (Maas sluis). Res. 3e klasse A: Excelsior M 4 (M'sluts): HVO 3, Sunlight 3. The Red Stars 2, Viaar dingen 3' Zwaluwen V 6 (allen te Vlaar- dmgen): MVV 2 en Rozenburg 3. Hes. 3e klasse C: BVCB 3 (BergsonhoeKï; DOS 3. Gr. Wit R 3 (beide R'dam); DVO 4. TSB 4 en Zwaluwen V 8 ("Uien te Viaardin gen); Excelsior M 6 (M'sluts) en MVV 3. Jun, klasse B afd. 20: DHS b, DRZ b, HBSS b2 (allen Schiedam); Dc Holla»- diaan b, TSB b (Vlaardmgen)Hoogvliet b, MVV b en VDL b (M'sluis). Vooral MVV J en de MVV-jumoren zijn dit jaar ingedeeld met een aantal elftallen, dien men vorig jaar niet als tegenstander had. In alle klassen spelen 8 elftallen, zodat men 14 wedstrijden te spelen krijgt. RUdend Bijbelhuis. Bij het bezoek, dat het Rijdend Bijbelhuis aan Maasland gebracht heeft is voor een bedrag van f 1.250.35 aan Bijbels en Psalmboekjes verkocht. Mevrouw M. M. R. J. S. A. Geul jans van den Clooster baronnesse Sloet tot Everlo, echtgenote van de burgemees ter van Roermond verrichtte Zaterdag middag de doopplechtigheid, toen bij de Dok en toerf maatschappij Wilton Fyenoord te Schiedam de kustmijnen- veger „Roermond" tc tvater werd ge laten. De heer H. K. van Minnen, voorziiier van het Vacanlie-comilc, heeft Zater dagavond tijdens de slolavond de voor lopige bezoekcijfers van de diverse pro gramma-evenementen genoemd in zijn sluitingstoespraak. Hij gaf de volgende opsomming: Het waterorgel werd door 44.466 betalende bezoekers bezocht. Met de watertaxi werden 65Ö0 personen vervoerd. Meer dan 600 mensen namen deel aan de rondritten „Zo zag-ik Viaardingen nog nooit". De toren werd door 1500 mensen beklommen. 1250 kinderen gingen naar De Kleine Ridderzaal tussen Kijkduin en Scheveningen. 200 jongens en meis jes gingen naar het kamp in Gilze- Rijen, De Visbahk (tentoonstelling) trok 700 belangstellenden. 2100 kinderen hadden zich van te voren opgegeven voor de maskerade-optocht, versierde fietsenoptocht en de politiedag. De kin dervoorstelling op het Feestterrein trok 2200 jeugdige bezoekers. In de afgelo pen weken bezochten 12.000 volwasse nen en 8.000 kinderen het Feestterrein. 1500 bejaarden (en invaliden) namen deel aan de boottochten. De voorstelling in de Stadsgehoorzaal werd door 600 personen bezocht. De rolschaatsendag trok 4200 belangstellenden. De „Olym pische middag" 1500 bezoekers. Ca. 1800 kinderen namen deel aan de lam pionoptocht. De politiedag hield 300 kinderen bezig. Het voetbaltournooi trok 2500 nieuwsgierigen. De motor- polowedstrijd trok 1500 belangstellen- Op het Vacantiebureau werden door de heer B. v. d. Brink en zijn. staf 20.000 personen geholpen. Hij kreeg daarvoor een speciale hulde. Een bijzonder woord had de heer Van Minnen ook voor de politie. En voorts voor allen, die be- .angeloos en opofferingsgezind zoveel werk hadden verricht om de Vacantie- weken 1955 te doen slagen. Een vrolijk slotfeest op het Feest terrein te Vlaardmgen besloot de va- cantieweken 1955. Johnny Holshuysen met zijn „Bella Musica" heeft de ve,e aanwezigen prettig beziggehouden met bekende, leuke melodietjes. Rita Co- rita zong, dat het een lieve lust was. Corry Vroons en Dolf Dnessen zon gen vrolijke liederen. Lex deux Rites brachten aardige parodieën. Alles bij een een gezellige avond, zelfs wel een waardig slotfestijn van de „Vacantie- bestedingsdagen in eigen staa ïaao. Met een voetbalwedstrijd tussen een Vlaardings A en een dito B-elftal zette de V(laardingse) B(ond voorde) Licha melijke) O(pvoeding) Zaterdag de vie ring van het tweede lustrum m.. Het is een niet bepaald geslaagde inzet, s weinig interessante strijd men kon feitelijk ook niet anders ver wachten trok ook bitter weinig be- iangsmUing^e he]{t deed zich een bij zonder ongelukkig incident. voor, waar bij de Zaterdagmiddag-international Van den Berg (TSB) het slachtoffer werd en met een draagbaar van het De Hollandiaanterrein moest worden gedragen. Achteraf, hebben we ver nomen, dat de kwetsuren minder erg zullen zijn dan oorspronkelijk werd ge vreesd na zijn botsing met Zwijgers, toen hü volkomen versuft op de gras mat bleef liggen. 1ft Voor die tijd, in de eerste speelhelft, van Van den Berg voor ,,A de hat trick geseoord en Hoogerboord (Zwa luwen) eveneens een doelpunt gemaakt. Hiertegenover stelde „B slechts de openingstreffer van Van der Weyden (Zwaluwen). Ruststand 4—1. In de tweede speelhelft bracht Post de achterstand van „B" tot 4—2terug, waarna A'\ door middel van Verheul (Sunlight), er 52 van maakte. Na het incidentVan den Berg, ca. 20 rm- nuten in de tweede speelhelft, ging de wedstrijd als een nachtkaars uit. Virdc maakte er 53 van, maar daarbij bleef het. Vanmorgen werden ten kantore van de firma C. van den Burg Zonen, Vaten- en Kistenfabriek te Viaardingen, drie Ko ninklijke onderscheidingen uitgereikt De drie gedecoreerden waren allen veertig jaar in dienst bij Van den Burg. De heer H. K. Minnen, loco-burgemees ter, reikte uit: de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau uit aan de heer Arie Boer, van be roep bodemsnijder. Boer is in 1929 mede oprichter geweest van de afdeling Viaar dingen van de Christelijke Houtbewer- kersbond; aanvankelijk bekleedde hij daarin de functie van secretaris, thans die van penningmeester. Hü is voorts ouderling van de Hervormde Gemeente te Viaardingen. De ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau viel de heer. Leendert Boomsma, van beroep co nisch zager ten deel en de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, ontving de heer Johannes Dingelhoff, van beroep eveneens conisch zager. f -a Met het alleraardigste „Drumband-con cours" heeft het Vacantie-comité te Viaar dingen geen geluk. Vorig viel dit letter lijk in het water. En Zaterdag moesten de deelnemende jongens (en meisjes) vanwege de hevige regens en de donder bui onderweg met hun „instrumenten" weer een beroep doen op het publiek om een schuilplaats; waarin men overi gens natuurlijk slaagde. Wij hoorden van een familie, die niet minder dan 30 aan de optocht deelnemende kinderen in huis had. Op het terrein van de brandweer kazerne verzamelden de ruim 200 jeug dige deelnemers zich met hun zelf ver vaardigde muziekinstrumenten, zoals koekblikken en verfbussen. Men kwam zowel individueel als met een „volledige band". De meest toepasselijke naam was wel die van een groep uit de Indische buurt: de herriemakers. Afijn, het was leuk en prettig om te zien, hoeveel werk was gemaakt van het schminken. Na de keuring ging men toch op weg, het dreigende onweer ten spijt. Men was nog maar even onderweg, toen de bui over Viaardingen losbarstte. Na dat de regenval voorbij was. trok men weer verder. Wat deerde de jongens een hoofd met nat haarHet verkleinde de pret niet. Sursum Corda verleende zijn medewerking. Uitslag Koekblikken-concours: Het Vacantie-comité verstrekte ons de ondervolgende uitslag van het drumband concours: Originele groepen: 1. Groep Insulinde, 2. Kolbakken, 3. Herriemakers. Fraaie groepen: 1. Fadvindersgroep Irene. 2. Het Koekblik, 3. Babberspolder. Individuelen: 1. Leo Rijke. 2. Ria Ligthart, 3. Corrie van Delft, 4. Martin van der Bie. Ereprijzen: groep A: 1. Wim v. d. Bie, 2. Wim v. d. Knaap, 3. Gerda Gringhuis, 4. Maarten Struys; groep B: 1. Kees Torn, 2. Nelly Torn, 3. Henny Kok, 4. Kees Don. 5. Johnny de Keizer, 6. Koos Lïmberg. Eervolle vermeldingen: Bep Holleman, Koos de Wit, John v, d. Berg, Henk van Willigen, Ada van Witteburg, Mieke van Witteburg, Jan van Witteburg. In het laatste gedeelte van hel pro gramma van de vierde Maassluisse Vacantieweek was een grote plaats ingeruimd voor de sport. Sparia leverde bij de gymnasiiek- demonslraiies zeer goede prestaties. De groepen waren over het algemeen niet groot en mede daardoor kwam het ge bodene nog beter lot zijn recht. Zeer veel bijval oogstten vooral de dames met hun rhyihmische oefeningen, evenals de Gebrs. Meinsler met hun vrije oefeningen. Opvallend was hel gedisciplineerd optreden van de klein tjes. Sparta bewees in kwalitatief opzicht nog een uitstekende vereniging te zijn. Verschillende leden leveren uitmunten de prestaties. De zware regen met on weersbuien was oorzaak, dat het zwem festijn in de gemeentelijke zweminrich ting. Zaterdagmiddag gedeeiteliik ver stoord werd. Maassluis is nu eenmaal zwemminded en ook ditmaal waren er zeker 1000 bezoekers. De dames en heren van de Vlaardingse Zwemclub en Shell speelden een tweetal water- polowedstrijden, die bij de dames is gewonnen door V.Z.C. met 54 en bij de heren door de Shell met 53. On danks de afwezigheid van de sehoon- springclub „Icarus" de Rotterdam mers lieten verstek gaan genoot het publiek toch van enige nummers schoonspringen. Het was onze stad genote Mevr. Corry Hoik-manWes- terdijk. die liet zien. dat Maassluis op die gebied ook wel een en ander kan presteren. Dat deze nummers gewaar deerd zijn. bewees het hartelijke ap plaus. De jeugdige deelnemers bekamp- ten elkaar bii het waterspel op auto banden. Het ging in dit spel niet altijd even zachtzinnig; soms zelfs wel eens erg hard. Bii de meisjes waren het Irena Kleywegt en Leny van Dijk, die resp. de le en 2e prijs wonnen; bii de jongens plaatsten zich eerste Matty Wimmers en tweede Ouke de Vries. Ondanks de dreigende weersomstan digheden waren er des avonds weder om ruim vijftienhonderd personen op het feestterrein aanwezig. Frans Vrolijk vulde met Mieke Telkamp, Jan Oradi, Jos. Garpay, de Osmani Troupe, Sjef- folina, Cabby en. de Rile Brothers deze avond met een uitstekend variéte-pro- gramiha. dat zeer in de smaak viel. Maandag(heden)avond half acht krijgt de Vacantieweek nog een ver- lengstukje, wanneer het toneelstuk ,Een sleepboot vaart uit" zün' tweede opvoering beleeft. Voor degenen, die vorige week door hun vacantie niet m Maassluis waren, een mooie gelegen heid, om dit stuk, dat volledig in de sfeer van Maassluis staat, alsnog te zien. Men lette op het aanvangsuur. De tentoonstelling „Goed. wonen" in de ca-ntine van de Verenigde Touw- fabrieken is Zaterdagavond gesloten. Zii werd algemeen zeer gewaardeerd en ruim 2000 personen bezochten de expositie. Gezien het feit. dat zij niet voor jeugdige personen toegankelijk was. zeker een bevredigend aantal. De heer W. ven Antwerpen <P.v,d.A.) heeft zijn benoeming tot lid van de ge meenteraad, in de vacature wijlen H. J. Marcusc aangenomen. Het nieuwe lid is 47 jaar oud en be kleedt verschillende functies in het plaat seüjk verenigingsleven en politieke orga nisaties. Naast 2e voorzitter van de P. v.d. Arbeid en voorzitter van de Maassluise Bestuurdersbond, is hij penningmeester van de Alg. Bedrijfsgroepen-Centrale. Verder heeft hjj voor de Bestuursders- bond zitting in de Woonruimte-commissie, alsmede in het bestuur van Tuberova, Koningin Wilhelmïnafonds en Algemeen Ziekenfonds Maassluis. Excelsior Maassluis won Zaterdagmid dag de wedstrijd tegen het Haagse Quick met 2—1, doch onze stadgenoten kregen met deze overigens niets zeggende overwinning, meer dan zij verdienden. Het was een gemoedelijk partijtje voet- zal, waarbij Excelsior in de eerste helft door een enigszins geestdriftig spel zich de meeste kansen wist te scheppen. De gasten waren aanvankelijk niet doortas tend genoeg en zo kwam het. dat Vink en Hartog met twee goede doelpunten Excelsior een 20 voorsprong konden geven. Quick vond dit schijnbaar te erg en kwam toen met goed opgebouwde aan- valicn opzetten. Vlak vóór de rust werd de achterstand tot 2—1 verkleind. In de tweede helft behielden de Hagenaars het beste van het spel. Excelsior daarentegen knoeide er lustig op los en alle fut was verdwenen. Er werd meestal zonder enig svsteem gespeeld; kort en zonder vaart in het spel. Quick oefende dan ook door lopend druk op het Exceisiordoel uit. Het schieten was echter dermate slecht, dat de meeste schoten over of naast het doel vlogen. De ballen, die wel de juiste rich ting hadden, werden op uitnemende wijze door doelman Van der Gaag verwerkt en hij zorgde er voor, dat door de Maassluis- se Gemeenschap beschikbaar gestelde beker in het bezit van Excelsior kwam. De geruchten als zou het Excelsiorter- rein te Maassluis voor de komende com petitie niet meer beschikbaar zijn, zijn onjuist. Wel heeft het veld geleden, door dat dezer dagen, ten behoeve van de naast het terrein gevestigde industrie, een riolering door het speelveld is ge legd. Deze gegraven slurf is inmiddels weer gedicht en met nieuwe graszoden afgedekt, zodat het terrein binnenkort weer bepeelbaar is. Tengevolge van deze werkzaamheden moest de wedstrijd Ex celsiorAmsterdam Militair elftal, die Woensdagavond op het terrein gespeeld zou worden, naar 24 Augustus worden verschoven. Een grote schare geestdriftige, mee levende kinderen bevond zich Zaterdag middag op het Feestterrein, toen het weer al dreigender werd. Het was duidelijk, dat de naderende bui niet aan Viaardin gen zou voorbywaaien. Toen besloot men de hekken Voortijdig open te zetten, zo dat iedereen nog kon pogen tijdig thuis te komen, hetgeen velen is gelukt. De verstkomenden zijn in ieder geval in de gelegenheid geweest tijdig een schuil plaats te zoeken tegen de plasregens. Het was jammer voor de kinderen en de waarlijk leuke voorstelling, doch ander zijds een zeer juist besluit van hen, die door de kinderen naar het Feestterrein te noden, feitelijk ook voor hen verant woordelijk zjjn. Voordat de jeugd vroegtijdig een droog heenkomen zocht, hadden de jonge be zoekers van de voorstelling al kostelijk genoten! Vooral Pipo, de sprekende en zingende pop, kreeg om zün ondeugende streken en brutale antwoorden veel bü- val. Maar ook andere onderdelen van het gevarieerde programma vielen goed in de smaak, zoals Chita en niet te ver geten de clowns; de laatsten vooral werk ten duchtig op de lachspieren. Alles büeen derhalve voor de jeugd een fijne middag, waar men gaarne nog wat langer Voor op het Feestterrein was ge bleven. De 29-jarige mevrouw H. C. Vee- ning-Spruyt uit de Saenredamstraat te Haarlem, die vanmorgen omstreeks elf uur in de Kleverlaan te Haarlem vermoedelijk uit nervositeit van de bagagedrager van een bromfiets sprong, is onder de achterwielen van een passerende zandauto geraakt en om het leven gekomen. De brom fiets werd bestuurd door de 33-jarige W. J. G„ die uit de Judith Lijster straat rechtsaf de Kleverlaan was in- gezwenkt, in de richting Schoterweg. De zandauto was op het punt de bromfiets in te halen, toen de jonge vrouw links van de fiets sprong en voorover onder de achterwielen viel. Zij werd overreden en was onmiddel lijk dood. De bromfietser is met een shock in de Mariastichting opgeno men. Het stoffelijk overschot van de 10-jarige Tonnie Blok. uit de Hendrik de Keyser- straat te Rotterdam, die sedert Donder dagmiddag na het spelen in het Kra- hngse Bos werd vermist, is vanmorgen te 7 uur in de Kralingse Plas by het strandbad drijvende aangetroffen. Het lijkje werd naar de begraafplaats Croos- wijk vervoerd. De 69-jarige schipper H. Rook uit Krimpen a. d. IJssel, werd Zaterdag middag toen hü met zijn bromfiets van de Hofdijk de Vriendenlaan te Rotter dam inreed, aangereden door een perso nenauto. Met een schcdelbasisfractuur werd hij naar "het Bergwegziekenhuis vervoerd, waar hü in de loop van de avond overleed. De premier van de Soedan, Ismail el Azhan. en vier van zijn ministers zün Zaterdag afgezet. De premier is tevens ontheven van zijn functie als voorzitter van de Soedaanse nationale eenheids partij. Het besluit hiertoe is genomen door de algemene vergadering van de parttj, die zich uitsprak voor een Soeaaanse democratische, souvereine en onafhan kelijke republiek, in een unie verenigd met Egypte. De Technische scholen aan de Tam boerstraat en de Gordelweg hebben vo rige week weergalmd van bouwactivi teit, Niet minder dan 58 jeugdige tim merlieden, 1 betontimmerman en 6 met selaars legden namelijk een proeve van bekwaamheid af om daarmede het di ploma van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf te kunnen verwerven. Met dit diploma is hun opleiding van onge veer twee jaar in het zogenaamde leer lingstelsel bij hun patroon onder toe zicht van genoemde Stichting afgeslo ten en tlgt de weg naar grotere vak bekwaamheid door practljk en voortge zette studie voor hen open. Bij de timmerlieden, die een tuindeur hebben moeten maken, werden wegens de beste geleverde prestaties met een boek beloond: G. D. Vlasblom (werk gever A. van Wijngaarden, Ridderkerk), C. Kruis (werkgever N.V. Nederhorst, Gouda), N. van Spanje (werkgever J. v. d. Velde, Dordrecht), H. Monteny werkgever J. C. Poldervaart, Brielle), F. Versluis (werkgever fa. J. K. Deur, Brielle) en J. Plat (werkgever fa. De Vos &Van Reeuwijk, Rotterdam). De betontimmerman J. M. Hogerdijk (werkgever L. Vermaat Zn., Rotter dam), die een betonbekisting voor een gedeelte van een fundering had uitge zet en gesteld, ontving eveneens een prijs. De metselaars hebben een stuk spouw muur opgetrokken, waarin een ronde opening met hanekamversiering. Bij hen viel een prijs ten deel aan J. J. A, Mol (werkgever A. Mol, Oostvoorne), De overige geslaagden zijn: Timmerlieden; H. Askes, L. A. Beijn, H. Boekhout, P. I. Boellaard, P. Daane, J. Drinkwaard, G, J. M. Hoogland, A. W. Jansen, P. L. Kranendonk. A. v.d. Meer, C. A. Meyvogel, D. v. Mou- rik, A. Mudde. A. Santing, C. v. Til- borg. A. Vastenouw, A. Versteeg, H. de Zoete. B. C. v. Zwam, P. v.d. Zwan. P. D. den Bakker, P. C. Barendregt, J. Benders, A. C. v.d. Berg, A. A. Th. Beumer, W. Blokland. M. Dane, B. J. Geradts, A. A. v.d. Graaf, J. v. Halen, P. A, Heystek, R. Houweling, M. F. Klompenhouwer. A. W. Koreman, H. C. Kouwenhoven, A. Leliveld, G. Lobee. G. v. Londen, J. Matena, R. Mol. J. J. Steinbach, K. Platteschor, J. Scheffers en uit het leerlingstelsel van de Ver. ,,De Technische School": J. Boonstra, A. T. Disser, M. J. Geyn, J. D. Ver meulen, B. Vrieling, H. Vijgeboom en C. J. Fondse. Metselaars: P. J. Groenendijk, D. Kort, P. de Raadt, P. v. Vliet en J. H. IJzerman. Naar aangenomen kan worden zal Dinsdag 16 Augustus tussen een Neder landse en een Braziliaanse delegatie een overeenkomst worden geparafeerd met betrekking tot het handels- en betalings verkeer tussen Nederland en Brazilië. Deze regeling is analoog aan de on langs totstandgekomen Duits-Braziliaan se overeenkomst. Door het totstandko men van deze overeenkomsten, die bo vendien aansluiten aan terzake tussen het Ver. Koninkrük en Brazilië voor bereide afspraken, kan dezer dagen een begin gemaakt worden met een multi lateraal betalingssysteem waarbij gul den, pond sterling en D.M, op gelijke voet zullen worden behandeld en als het ware onderling verwisselbaar zullen zijn in het verkeer met Brazilië. Een eerste Braziliaanse deviezenvei- ling zal Donderdag a.s. worden gehou den. De aldus beschikbaar te stellen va luta, in D.M. luidende, zal derhalve reeds besteedbaar zijn in de drie deel nemende landen. (Van een onzer verslaggevers) De Ferrv-steiger, welke enige jaren geleden door de gemeente Rot terdam aan de Merwehaven werd gebouwd, is nog steeds niet in gebruik genomen. Door allerlei omstandigheden is de voorgenomen dienst met ferry-boten tussen Rotterdam en Londen nog niet begonnen. Wel betaalt de Engelse maatschappij, de Bustard Lines, aan Rotterdam huur voor de steiger, doch tot op heden heeft geen enkel schip van de aanlegplaats gebruik gemaakt. Naar wij \'ernemen overweegt dc gemeente thans oe huur aan Bustard op te zeggen. Wanneer voor het einde van dit jaar de steiger door de be doelde maatschappij nog niet in gebruik genomen is, zou de gemeente de steiger en de aangrenzende kade een andere bestemming geven. Momenteel worden in opdracht van de agente van de Bustard. Vmke en Co., op de ■'kade enkele voorzieningen getroffen. O.m. wordt een grote laaa- ën loskraan geplaatst. Rond dc bouw van de steiger is het een en ander te doen geweest. De ge meente Rotterdam wilde aanvankelijk bü het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit een lening van 1 nullioen slui ten om de aanlegplaats te bouwen. Hoewel in exporteurskringen nog al oppositie was tegen het vervoer van fruit met ferry-schepen, besloot een meerderheid van het bestuur van het Bedrijfschap de lening aan Rotterdam toch te verstrekken. De opposanten geloofden met. dat het vervoer van opleggers. geladen met fruit, per ferry-schip het transport naar Engeland goedkoper zou maken. Het Initiatief voor het openen van de ferry-verbinding Is dan ook niet van de Nederlandse exporteurs en ver voerders uitgegaan. De Engelse kolonel Bustard had na de oorlog van de Royal Navy verschil lende landingsboten gekocht en onder hield daarmede een goed renderende veerdienst tussen Engeland en Ier land. Dit traject is voor een ferry dienst uitstekend geschikt, omdat de over te steken zee-engte niet breed is. De Engelsen meenden, dat een ferry dienst ook voor de Nederlandse groen ten- en frult-exporteurs van belang zou zün, omdat zii dan hun goederen op opleggers konden laden, die zon der meer naar Engeland zouden wor den vervoerd. In Engeland zouden dan trucks gereed staan om de Nederlandse opleggers verder het binnenland in te voeren. Afgezien van het feit, dat de Engelse vervoersorganisaties bezwaren maakten, geloofden ook enkele Nederlandse expe diteurs niet in een verwezenlüking van de plannen. Een oplegger zou te lang uit het bedrijf in Nederland zijn, het geen om economische redenen met wen selijk werd. geacht. De gemeente Rotterdam voelde echter wel voor het project en na overleg met het Bedrüfschap werd een lening van f 1 millioen gecreëerd. Het voorstel om de lening te aanvaar den werd door de Rotterdamse raad goedgekeurd, doch Gedep. Staten van Zuid-Holland maakten bezwaar. Het voorstel was niet in de juiste bewoor dingen gesteld. Een nieuw voorstel werd ingediend. Dit voorstel werd aangenomen en ook Gedep. Staten maakten toen geen be zwaar meer, zodat aan de bouw van de steiger kon worden begonnen. Intussen was in Engeland nog steeds geen overeenstemming bereikt. De Engelse vervoerders bleven huiverig staan tegenover de plannen van Bustard Lines. Toen de steiger ge reed was. vroeg de gemeente de Bustard Lines om inlichtingen. Er was op dat moment echter nog geen sprake van, dat met een geregelde dienst (Van een onzer verslaggevers) Een angstig gegil klonk Zaterdagmid dag over het kruispunt Blaak-Coolfilngel te Rotterdam toen uit een rijdende auto bus met 28 inzittenden, allen leden van de vereniging Jaarbeurscontact uit Utrecht plotseling een hoge steekvlam schoot. De chauffeur van de bus stopte onmiddellijk en binnen enkele ogenblik ken hadden alle passagiers door hoofd en nooduitgang de wagen ongedeerd verlaten. Toeschietende automobilisten en agen ten van twee radiowagens van de poli tie trachtten de in brand geraakte mo tor met behulp van snelblusapparaten te doven. Doch pas toen een materieel- wagen van de brandweer arriveerde en een droogpoederapparaat in de strijd wierp, was het pleit spoedig beslecht. De chauffeur van de bus, de 36-jarige L.V, uit Leerdam liep tijdens de blus- singswerkzaamheden brandwonden op aan zijn rechter hand. De motor van de reiswagen welke toebehoorde aan „De Twee Provinciën" uit Jutphaas brandde geheel uit. De brand, die plaats had op een van de drukste kruispunten van Rotterdam, trok bijzonder veel belangstelling, De Israëlische premier, Mosje Sjaret, heeft vanmorgen het ontslag van zijn regering aan de president, Ben Zvi. aangeboden, enige uren voordat het kortgeleden gekozen nieuwe parlement, de Knesseth, voor zün eerste zitting bijeen zou komen. Men verwacht, dat David Ben-G-oe- rion, voormalige premier en minister van Defensie in de aftredende regering, dat hü een regering van alle parttjen. met uitzondering van de communisten en de rechtse Heroetih, zal trachten te vormen. Hij zei Zondag, dat een nieuwe regering zou streven naar vreedzame betrekkingen tussen Israël en zijn Ara bische buren. Tien aardschokken, waarvan de eer ste Zondagochtend om 10.32 uur en de laatste Maandagochtend om negen uur werd gevoeld, hebben grote ver nielingen aangericht in de plaats Sumedang op Java. Een groot deel van Sumedang is vernield. 38 Gebouwen werden totaal vernield, waaronder het telefoonkantoor en het kantoor van de regent. Van 133 gebouwen scheurden de muren. De moskee en het bureau van de plaatselijke militaire comman dant werden zwaar beschadigd. Volgens voorlopige berichten wordt de aardbeving geweten aan de activi teiten van de vulkaan Tampomas. De bevolking durft niet in haar woningen te overnachten en slaapt in de open lucht. Gisteren vierde de heer L. "Vermeulen, oud-secretaris van de Nederlandse Chris telijke Bond van Overheidspersoneel zijn 70ste verjaardag. De heer Vermeulen heelt in de Chris telijke sociale beweging, die hij tal van jaren gediend heeft, een eervolle staat van dienst. Hij was oorspronkelijk werk zaam als timmermansleerling, maar tij dens de eerste wereldoorlog kwam hij terecht bij de Rotterdamse distributie- dienst waar hij verschillende afdelingen doorliep. In 1917 kwam hij in contact met de Algemeen Nederlandse Christe lijke Ambtenaarsbond en twee jaar Ia- ter werd hij bezoldigd bestuurder en se cretaris van de bond. In 1946 bracht hij mede de fusie tot stand tussen de amb- tr™ren' de belastingambtenaren, het PTT personeel en het personeel werk zaam in publieke dienst. In 1950 ging hij na een diensttijd van 31 jaar met pen sioen. Tal van jaren had de heer Ver meulen zitting in het georganiseerd over leg terwijl hij nog deel uitmaakt van de staatscommissie Van Poelje, die een her ziening van de pensioenwet 1922 voor bereidde. De verdiensten van de 70-jari- ge werden erkend in zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. kon worden begonnen. Wel verklaarde de Bustard Lines zich bereid voor onbe paalde tijd de steiger en aangrenzende kade in huur te nemen. Inmiddels z(jn twee Jaar verstreken en nog steed# wordt er onderhandeld. Naar wU vernemen staan de zaken thans zo, dat men het aanvankelijke plan om met groenten en frnlt beladen opleggers met de ferry-boten over de Noordzee te stu ren heeft laten varen. De pogingen om een lündienst met ferry-boten op Rotter dam te openen z(Jn echter nog steeds niet van de baan. De Nederlandse Spoorwegen Interesseren zich thans voor deze dienst en enige fljd geleden werd op hoog niveau over deze aangelegenheid In Londen on derhandeld. Van Nederlandse xUde werd aan deze onderhandelingen deelgenomen door de heren ir. F. G. den Hollander en J. Warning resp- president-directeur en directeur van de Ncderl. Spoorwegen, Noch bü de agente van de Bustard Lines, noch bü de Nederlandse Spoorwe gen kon mer. ons verder over deze zaak inlichten. Uit het feit echter, dat VInke en Co. aan de betrokken kade voorzie ningen treft voor het laden en lossen van zeeschepen, mag men opmaken, dat er in ieder geval iets met de ferry-steiger raat gebeuren. Wat. dat zal binnen afzienbare tijd wel bekend worden. 2^terdag is buiten de Waterpoort te Gorinchem een districtsmiddag van de Oranje-Garde gehouden. Om half drie vertrokken de deelnemende vendels Leerdam, Schiedam. Zullen en Den Hei der, voorafgegaan door de drumband van het vendel Leerdam, door Gorcums Na een kort woord van de Gorcumae hopman, waarin hü speciaal burgemees ter Van Rappard en de landelijke com- manaant van de Oranje Garde, M. W Schakel, welkom heette, sprak bnrce* meester van Rappard het openings woord. Hij heette de Gardisten welkom bi Gorinchem en sprak de hoop uit. dat ook het Gorcumse vendel, dat pas weer act ef is geworden, zich spoedig in voile luister zal vertonen. Door een volksdansgroep je van het vendel Gorin chem werden na de toespraak enige aar dige volksdansjes uitgevoerd, op de piano begeleid door Ada Timmers. De estafette om de districtsviag van het district Gorinchem werd goed gelopen. De vendels gaven elkaar niets toe en vooral in de finale, waarin Leerdam en Zuilen tegen elkaar uitkwamen, ging bet fel toe. Tenslotte kwam Leerdam als winnaar uit de bus. Commandant Scha. kei overhandigde de vlag aan Leerdam en hij hoopte dat deze een volgend Jaar weer evenzeer omstreden zou worden. Na de pauze worden door het vendel Leerdam nog enige figuurmarsen uitge voerd. terwijl tot besluit een komische gecostumeerde handbalwedstrüd werd gespeeld tussen Leerdam en Zuilen. Het werd een echte kotderwedstrü'd. waarbij het helemaal niet om het behalen van punten ging. Het publieke gedeelte was daarmede geëindigd, maar voor de Gar- disten wachtte er nog een aardige op gaaf. nl. oen speurtocht door oud-Gor- cum. Vendel Leerdam won met 29H punt de eerste prijs. Namens het Vacan tie-comité reikte de heer J. van Cleef de prijzen uit, Wederom is een phase afgesloten van het grote bouwprogramma, dat door de Koninklijke Maatschappü tot het uit voeren van openbare werken „Adriaan Volker" N.V. te Süedrecht is opgesteld bij een aantal Nederlandse scheeps werven ter uitbreiding van het mate riaal van dit grootbaggerbedrüf. Zaterdag, om precies twaalf uur. gleed van een der hellingen van de N.V. Scheepsbouwwerf v/h. fa. A. Lanser het casco van de baggermolen „IJssel" vlot in zün element. De scheepsbouwers hadden bü monde van de heer Adriaan Volker een com pliment te incasseren door de tevreden heid bü de oplevering van de voor zün Maatschappij gebouwde schepen. De heer G. G. Lanser, een der direc teuren van de scheepswerf, sprak een dankwoord tot de maatschappü en was erkentelijk voor het in hén gestelde vertrouwen, Ir. J. Schram sprak een dankwoord. Ook deze betuigde zijn byzondere te vredenheid over de vlotte aflevering. rrot. ir. M. C. van Wijngaarden uit Delft, die de supervisie heeft bij de bouw, sprak namens de velen die het hunne bÜdragen aan de talrüke snufjes, waarmede een hedendaagse bagger molen nu eenmaal is uitgerust. De hoofdafmetingen van dc bagger molen „IJssel" zijn de volgende: lengte 50 meter, breedte 9.50 meter en holte 3.50 meter. De aandrijving geschiedt door een tweetal Diesels. De emmer- inhoud bedraagt 800 liter. De Kon. Mü. „Adriaan Volker" heeft bij Scheepswerf Lanser thans nog in bestelling een viertal grote elevator- bakken en een bakkenzuiger. 's-GRAVENHAGE, 15 Aug. Vangstbericht van hedenmorgen uit zee: SCH 78 5 k, 305 Zaterdag 30. 200 Zat, 60. 195 Zat, 254 25, 341 10, 342 Zat, 25. 402 geen vangst, 54 Zat. 64, 229 7, 339 2at. 1T, 323 zat. 90. 39 5. 4 5, 75 25. 199 1. 32 Zat. weinig vangst. 48 10 22-6' 99 132 Zat. 32. 133 10, 189 5, 233 Zat 30. 247 2. 262 geen vangst. 285 5. 2 Zat. 60. 9 Zat. 90, 15 12, 19 Zat. 35. 25 1. 30 1, 35 1. 455 Zat. 60. 69 6, 84 11, 130 6. 1 210 6, 236 Zat. weinig vangst, 249 2 297 10. 310 Zat. weinig vangst, 312 l .2 79 k nog 25 netten, 166 7, 361 4. 46 35, 50 geen vangst, 61 Zat. 100, 64 12. 87 17, 89 geen vangst, 103 1. 160 Zat. 80. 773 Se„en„vangst. 3 5, 6 Zat. weinig vangst. 14 4. 24 Zat. 10, !10 3, 333 Zat. 10. VL 29 8. 80 5. 83 Zat. 34. 84 1, 97 Zat. 26. 112 4. 114 8, 142 Zat. 8. 100 1. 199 4. Binnen tc Scheveningen: SCH 141 30 last 159 18 last en 200 kisten, 8 22 last. 20 30 last. 49 last. 332 40 last. 242 42 last. 5 33 last. ?T«3Lla,st 77 30 last. 264 35 last. 412 37 last 116 45 last, 196 27 last en 650 kisten, 87 25 e" 109 kisten. 53 27 last en 100 kisten, 97 25 last en 250 kisten. 302 31 last en 200 k'.sl"1' 27 last en 200 kisten. s-GRAVENHAGE, 15 Augustus. Aan de markt kwamen vanochtend negen log gers met verse haring en vis: Sch 302 met f 1610. 87 met f 580, 53 met f 360. 159 met f 1020, 97 met 3100. 196 met i 8600, 5 met f 1100, 37 met f 370, 18 met i 2650 besomming.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2