hl^ehamen Rotterdamse jeugd bevolkt het strand van de Hoek Strooibiljetten met zwarte letters bleken waardevol G m J Co Heinsius wint definitief de Meerman-wisselbeker Vijftien dagen zomer zonder zorgen Marijke99 maakt kennis met 2.250.000ste m\ JMÊ: SCHIEDAM Zomerkamp in het grote hos Eerste paal loods Van Gend en Loos '^UaccwtiejeeéteH in »Sckizdcim Hoek van Holland VLAARDINGEM In het Kolpabad werd 1 km gezwommen f l/IH MAASSLUIS Collecte Koningin Wilhelminafonds Amerikaans vliegtuig door Noordkoreanen neergeschoten V.D.V.-nieuws Zwaluwen-Excelsior 2 Verdeling Rijks- en Gemeentepolitie over de gemeenten De Rheuma-verrassmgsactie Poging tot zwendel in Rotterdam mislukt Gedeelte van trein ontspoorde TROUW Donderdag 18 Augusta» 195# Verkeerszuil aangereden Door brug gezakt Oefenwedstrijd H.B.S.S. DONDERDAG 18 AUGUSTUS VRIJDAG 10 AUGUSTUS - 'Nog meer aanhoudingen In glas getrapt Geslaagden Burgerlijke stand van Schiedam Twee series DE fraaie en uiterst nauwkeurige maquette van het oude Rome, zo als het er uit zag. toen de stad op het toppunt t;an haar macht r'ond. heeft al duizenden hoogst verbaasde bezoekers getrokken. Nog onder de indruk van de aanblik, die de „woon- wijk van morgen'' een brok stad volgens de modernste opvattingen in de architectuur opgetrokken met af wisselend hoog- en laagbouw en veel groen staat men opeens voor een huizenzee, dat het oude Rome blijkt le zijn. Een huizenzee op zeven heu vels. die iedereen doet verbazen. QEBOGEN over de ballustrade. die de schepping van de Franse pro fessor Paul Bigot omgeeft, luistert groot en klein vaar dc man, die on vermoeid vertelt van de eerste stad van het eens zo oppermachtige Ro meinse rijk. De tegenzin, waarmee de bezoekers vroeger of kortgeleden zich in de schoolbanken zetten en het saaie geschiedenisboek vol droge feiten opensloegen, is verdwenen: geboeid volgen zij de uitleg yan de „meester" en de sfeer in een schoolklas a Is een prachtig verhaal uit d% algemene of vaderlandse historie werd verteld, her leeft hier. Ruim drieduizend kinderen, van zes tot dertien jaar hebben ge durende drie weken de stoffige, warme stad vaarwel gezegd en geruild voor oorden, met zon en zee, licht en lucht. Daar wedijver den zij om zo snel mogelijk bruin- gebronsde gezichten te krijgen. Waar deze Rotterdamse kleine mensen dan wel hun toevlucht zoeken? Hoe kan het anders dan ook dit jaar weer in Hoek van Holland er. Oostvoome waar de commissie „Vacantievreugd aan Zee" subcommissie van de Raad voor Lichamelijke Opvoeding, de organisatrice van dit alles is. Fanfare-Delft gecomponeerd In Hoek van Holland Maistermynnotering F isserijberichten Wielrijder aangereden Zaterdagmorgen om 10 uur kwam de derde groep kampeerders van het club huis St. Joris Doele te Schiedam in Driebergen aan. In de autobussen wer den reeds enkele tentnamen bedacht. Om eli uur nadat het kamp was ge opend werd het zand en bos opgezocht, 's Middags was de tocht naar het na tuurbad Woestduin zodat reeds de eer ste dag de gang er in zat. Zondag werd een tocht gemaakt naar een „zandplaat" midden an het bos en daar werd heerlijk gespeeld. Maandag werd een Drachtige spoor- zoektocht gehouden, ddie eindigde bij bet natuurbad Woestdum, Een gevarieerd programma wacht de deelnemers nog o.a. een bonte avond, spelmiddag en het maken van heide- mandjes. Het prachtige weer werkt mee het kamp tot een succes te maken. De kampeerder die zich noemen: De Ba vianen", ,,De Adelaars" „De Bosapen" „De Zilvervosjes", „De paddestoel" en „De Dwergen" komen Vrijdagmiddag 19 Augustus tussen 1 uur en half 2 in Schiedam voor het clubhuis aan. Dat zü de moeders, vaders en andere familie verwachten is vanzelfsprekend. En wanneer Vrijdagmiddag de deel nemers (sters) naar huis gaan is het Zomerwerk van het clubhuis afgesloten. Nog enkele weken blijft het clubhu's dicht en dan vangt het winterprogram- ma weer aan. Woensdag werd door de vrachtrijder S. A. uit Rotterdam aan de Broersvest te Schiedam ter hoogte van het pand 27 een verkeerszuil omver gereden. S. A, had even bij de Passage gestopt en moest bij het wegrijden letten op een voetgangster en een passerende perso nenwagen. Daarbij schonk hij geen aan dacht aan de verkeerszuil. De afdeling technische bedrijven heeft de stroom uitgeschakeld en de brokken opgeruimd. Om ongeveer half twee gistermiddag zakte in Kethel een vrachtwagen van de huizenhandel V. L. uit Zwijndrecht door het wegdek van een brug over de uitwa tering langs de Oudedijk. De war -> was geladen met ijzeren pij pen. Hij ijcht wat zijn gewicht betrof niet over de brug rijden. Vijf houten binten van de brug braken waardoor de wagen in het water kwam. De vrachtwagen was iets beschadigd, de schade aan de brug bedroeg ongeveer 1000. Als oefenwedstrijd voor de a.s. competitie speelt H.B.S.S. te Schiedam Zaterdag tegen een sterke Hermes- D.V.S.-combinatie op het terrein aan de Damlaan, aanvang 6 uur. PROGR&mmd 1317 en 1922.30 uur: Stedelijk Museum: tentoonstelling Bali 19 uur: Openingsmars van de Am sterdamse Politiekapel met drum band vanaf Wibautplein, Nieuw- land; 20 uur: Officiële opening van de Fiësta - Parade 1955. Concert van de Amsterdamse Politiekapel o.l.v. J. K. Pinkse in de Plantage. 9, 11, 14 en 16 uur: Jeugdvoorstel lingen Marionettentheater van Bert Brugman in Arcade. 1317 en 19—22.30 uur: Stedelijk Museum; tentoonstelling Balt. 1416 uur: Torenbeklimming; Gro te kerk, ingang Nieuivstraat. 20 uur: Speelgroep Limburg brengt Reynaert de Vos onder regie van Albert van Dalsum. Op het terrein aan het eind van de Celsiusstraat ten Zuiden van de spoor lijn SchiedamRotterdam is, zoals wij reeds eerder meldden, Woensdag middag de eerste paal geslagen voor een nieuwe loods voor Van Gend en Loos. De foto toont hel moment waarop zonder ojficiee vertoon deze eerste, paal de. grond in gaat. Op de voorgrond een aantal kinderen dat zich nog uitstekend vermaakt in het zand. van het kortgeleden opgehoogde ter rein tuaar straks het nieuwe gebouw zal staan. Dinsdag werd te Schiedam door de po litie aangehouden de distillateursknecht M. "M. H. verdacht van diefstal van 4 liter jenever. Uit het verhoor bleek dat nog verschillende personen in het bedrijf zich aan diefstal schuldig maakten. Ook Zij werden door de politie gearresteerd. Het waren de 31-jarige distillateurs- knecht P. W., de 35-jarige expeditie knecht J. V. en de 35-jarige stoker F. K. 11. Woensdagmiddag trapte de negenjari ge B. K. die aan het pootje baden was in een poldersloot te Kethel in een stuk glas. De jongen werd door de politie verbonden en moest zich daarna onder behandeling van zijn huisarts stellen. Voor het Associatie-diploma Engelse Handelscorrespondentie slaagden in Juli —Aug, 1955: Mej. E. Schulze, alsmede de heren: E. Breek, A. v, d. Drift, W. de Poter, en L. Remmerswaal. De heer D. v. Zanten verkreeg het certificaat En gelse Handelscorrespondentie namens de Verg. v. Leraren. Voor het Associatie- diploma Nederlandse Handelscorrespon dentie slaagden de dames: G. v. d. Berg, A. Leeuwenburh, C. de Raay, en de he ren: L. v. d. Brugge, J. v. Geloven, L, Heinsbroek, H. Rietveld. De geslaagden werden opgeleid door de heer H. Mey ers te Schiedam. Geboren: Erik P. z. v. W. J. Dijkshoorn en SR- v. d. Graaf; Johanna d. v. M. op den Brouw en B. P. Bakker; Adriana d. v. C. Hesselberth en W. J. v. Gelderen; Elizabeth A M. d. v. J. C. Hölzken en E. H. Vrauw- deunt; Willem P. z. v. J. Jonkman en J. van Gent. Overleden: J. E. Sehncller 59 j. wed. van E. K. Poeis; A. H, Bis 78 j. Voor de laatste keer werd Woensdagavond in Vlaardingen gezwommen om de Meerman-wisselbcker. Co Heinsius legde in het KOLPA-huitenbad de X km <20 keer het 50 m bad op en neer) af in 17.04 minuten, ruim één minuut sneller dan haar naaste concurrente. Voor de derde achtereenvol gende maal, in 1952, 1953 en nu (vorig jaar kon de wedstrijd niet worden gehouden, omdat toen het water In de Haven was afgekeurd), toonde zij zich op deze middenafstand de snelste Vlaardingse zwemster. De Meerman- wlsselbeker ging daarom in defintief eigendom aan haar over. Achtereen volgens zijn hierop de volgende namen gegraveerd: 1949 J. C. Poot, 1950 M. Hazevoet, 1951 M. Tazevoet, 1952 C. Heinsius, 1953 C. Heinsius; de laatste zal nog eenmaal daarbij komen met het jaartal 1955 ervoor. En nu is het wachten op een nieuwe Meerman- (of andere-wisselbeker. Want de 1 km wil men uiteraard nog niet missen... Bij de heren 7 van Shell en 4 van VZC is de ereplaats feller betwist. W. de Vos en A. van Vliet hebben een felle strijd geleverd ora de eveneens in 1949 ingestelde I. S. Figee-wisselbeker. Met betrekkelijk geringe voorsprong >"erd door De Vos de broederstrijd n zijn lid van ROV Shell ge- :..cn. Hij werd daardoor voor de -eiste keer houder van de beker. Ach tereenvolgens is deze gewonnen door: 1949 P. Goederond. 1950 C. Dalmeyer, 1951 W. van Herpen. 1952 B, Spruyt, 1953 dezelfde, (1954 niet de inzet geweest van een wedstrijd), nu W. de Vos. De tijd van de winnaar bedroeg 16.03.1 sec. Snelle start Reeds direct na de start nam Co Heinsius een kleine voorsprong op haar drie mededingsters, allen VZC-leden. Na dat zij de eerste 100 m in 75 seconden had afgelegd, zwom zij regelmatig het bad op en neer (100 m dus) in 105 se conden, Na 300 m had zij een halve baan (25 m) voorsprong, een verschil, dat geruime tijd onveranderd bleef. Aan vankelijk was er van enig verschil tus sen Joke Haartsen, Leni van Ree en Dini Broek geen sprake, doch op de helft van de strijd zakte Dini iets af. Toch werd het geen duel orn de tweede en derde plaats tussen Joke en Leni, want na 700 m kreeg de laatste een tijdelijke inzinking; zij kwam er overheen en kon in de slotphase aldus nog voor Dini aan tikken. Ondertussen was het reeds lang duidelijk geworden, dat Co Hein sius niet meer bedreigd zou worden door Joke Haartsen, hoewel zij niet verder achter geraakte dan ruim een halve baan. Na 900 m sprak Co haar laatste reserves aan en keerde binnen 100 se conden terug bij de finish (start), waar de chronometer voor haar op ruim 17 minuten werd afgedrukt. De officiële uitslag luidde: 1. Co Hein sius 17.04 min.. 2. J-oke Haartsen 18.06. 3. Leni van Ree 18.26, 4. Dini Broek 18.36.5. De deelnemende heren werden .in twee series ingedeeld. In de eerste zaten de favorieten; zulks was opzettelijk ge daan, omdat op dat moment de duister nis snel naderde. W. de Vos, die dit seizoen op de korte afstand reeds eerder van zich deed spre ken, had een verbazend snelle start. At gauw werd het duidelijk, dat zijn regel matiger zwemmende clubgenoot A. van Vliet zijn grote concurrent zou zijn. Na 400 m bedroeg het verschil 32 secon den. Wel heeft VAN Vliet nog kans ge zien de achterstand te verkleinen tot een bi seconde na 700 m doch daar na nam De Vos toch weer een geringe voorsprong, die tenslotte uitgroeide tot 8 sec. In de tweede serie werd het duel tus sen J. Anderson van Shell en de door lopend rugslag zwemmende F. Leyen- dekkers van dezelfde vereniging na 500 m, toen Anderson zijn voorsprong bij na kwijtraakte, zeer interessant. De vraag of Leyendekkers zijn clubgenoot nog zou inhalen, werd door Anderson tenslotte duidelijk beantwoord: neen. De eindbalans toonde het volgende beeld: 1 en houder van de Figee-wissel- beker: W. de Vos (ROVS) 16.03.1; 2. A. s&s*ovlsr MOTORRIJDER TEGEN LANTAARN PAAL Gistermiddag probeerde de 43-jarige motorrijder J. J. V. uit Rotterdam op de Strandweg te Hoek van Holland een personenauto te ontwijken doch reed daardoor tegen een lantaarnpaal. De motorrijder kreeg een schedelbasisfrac- tuur en werd met de 27-jarige duopas sagier A. T. J. R. uit Berkel die over pijn in de knie klaagde, per ziekenauto naar het St. Franeiscus Gasthuis te Rotterdam vervoerd. Dokter Fokkcns plaatselijke arts en E.H.B.O.-leden ver leenden de slachtoffers de eerste hulp. De chauffeur van de personenauto is de 38-jarige H. T. M. uit Den Haag. De politie heeff de schuldvraag naar de zaak nog in onderzoek. Motor en lantaarnpaal werden zwaar beschadigd. Bromfietsers botsten op elkaar. Twee bromfietsers uit Hoek van Holland n.l. de 32-jarige T. C. T. en de 21-jarige C. J. v. R. kwamen gisteravond op de "s-Gravenzandseweg te Hoek van Hol land ter hoogte van de Schelpweg met elkaar in botsing. T. liep enige schaaf wonden op aan zijn linkerhand doch v. R. bekwam een hersenschudding en moest per ziekenauto op advies van dokter Fokkens naar huis worden ver voerd. Beide bromfietsen werden aan zienlijk beschadigd. Aanrijding op de Langcweg. De 15- jarige J. B. uit Rotterdam kwam op z'n fiets te Hoek van Holland vanaf het Zwarte pad zonder op te letten, de Lan- geweg op. Hij werd door een personen auto aangereden bestuurd door de 64- jarige J. V. uit H. van Holland. Auto en fiets werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich verder niet voor. Ongeval door hengelstokken. Ter hoogte van het zeehospitium te Hoek van Holland had op het fietspad van de 's-Gravenzandseweg een aanrijding plaats tussen twee bromftetsberijders waarvan de een enkele hengelstokken bij zich had. De 42-jarige H. B. K. uit Rotterdam, kwam plotseling met dit yismateriaal in aanraking met de 60- jarige S. W. de K. uit Den Haag dis een tandem met hulpmotor bereed. Laatstgenoemde bekwam enige schaaf wonden aan zijn linkerpols en ook werd zijn polshorloge vernield. Burg. stand Hoek van Holland. Gebo ren: Ronald zn van H. van Vliet en A. M. J. A. Voskamp; Augustinus A. A. zn van J. P. J. v, d. Stap en M J A Pirovano Gehuwd, G. C van Bendeloo 26 jr en A G. A, Visser 23 jaar. Als de stok van de „onderwijzer" de richting uitwijst van het grote Co losseum of een van de vele theaters of tempels, dan hebben tientallen ogen het boutosei al ontdektnog voor de leraar voor de klas" er bijzonder heden ooer gaat vertellen. kers in gedachten door Rome. Zij staan aan dc oevers van de Tiber en verwonderen zich over het kunnen van de bntggenbouwers, dte o.a. de Pons Aurelius en de Pons Cestius bouwden. Zij lopen over de grote goed geplaveide straat Via Sacra, die van het grote Colosseum over de heuvel Velia en langs het bekende Forum Ro- manum gaat naar het Capitnol, Hier staat de tempel van Jupiter Capitoh- nus met het grote standbeeld van Jupiter, Rome bezit in zijn glorietijd vele standbeelden, de grote keizers laten ze oprichten, evenals de tem pels, de grote arena's, de theaters voor de toneelspelen en andere open bare gebouwen. BE bezoekers merken, dat het oude Rome zijn tijd ver vooruit is. Zij ten op tegen machtige waterleidin gen door de stad, die zijn aangelegd, omdat het water uit de Tiber ondrink baar is. De aquaducteti leiden naar de paleizen, de fonteinen en de openbare badhuizen, maar ook naar de kleinere woningen. „Brood en spelen", een van de uit spraken van de keizer, vinden de be langstellenden terug m de reusachtige stadions en de grote vermakelijkheids- centra. „Er is niets nieuws onder de zon Inderdaad, wanneer wuj voor de ma quette van Rome staan, begrijpen en zien wij het weer. Dc collecte ten bate van de kanker bestrijding (Koningin Wilhelminafonds) komt weer m zicht. De periode, ge durende welke deze zal worden gehou den is bepaald op 5 tol en met 30 Sen. tember 1955 Nu het Koningin Wilhelminafonds reeds enige jaren gewerkt heeft, be hoeft de grote betekenis van de acti vering der kankerbestrijding geen uit voerige toelichting meer- een ieder is overluigd van het nuttige werk.dat door en voor ons volk is aangevat er. in stand wordt gehouden. De grote" offerzin van tallozen in den lande heeft het mogelijk gemaakt, dat sedert de oprichting van het Koningin Wilhelmina fonds reeds een aantal centra en sub centra voor de kankerbestrijding zijn gesticht. Om de collecte voor dit jaar te doen slagen, is het nodig, dat een groot aan tal collectanten(trices) medewerking verleent Het bestuur van het Koningin Wilhelminafonds afdeling Maassluis vertrouwt dat velen, door hun beschik^ baarsteliing als colleclanUtrice) een actief aandeel willen hebben in de be strijding van het leed, dat kanker heet. Aangifte gaarne vóór 26 Augustus kan plaats hebben bij: mevrouw C. M. T. van Ardennc. Veerstraat 19, en J. van der Wal. Prins Mauritsstraat 18, (tijdens de kantooruren ook bereik baar ter gemeentesecretarie, tel. 440). Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in de provincie Zuid-Holland tot dijkgraaf van de polder Heukelum, J. van Meeu wen, te Asperen en tot heemraad van de polder Asperen, D. van Herwaarden te Asperen. T)E geschiedenisles over het oude Rome met behulp van de elf bij zes meter grote maquette is hoogst interessant. Met verbazing op de ge zichten, dat eeuwen terug reeds een moderne stad bestond met ruim een millioen inwoners, dwalen de bezoe- Cohi Helmuts die nu voor de derde achtereenvolgende maal de Meerman beker in haar bezit kreeg. 16.11.4; 4. A. 3. v. J. Plcreg Noortwijk Vliet (ROVS) (VZC) 17.39.2; (ROVS) 17.52.4; In de hal van Kolpa-bad heeft de heer J. L. Verwey, voorzatter VZC, na af loop de prijzen uitgereikt. v Nog twee dagen echter en er is aan het driemaal vijfdagen verblijf in de duinen van de Hoek een einde gekomen. Iedere morgen vroeg ziet men ze trek ken door Rotterdams straten, deze 3276 kinderen en iedere avond denderen de extra treinen het Centraal Station weer binnen om de schare, moegespeeld en voldaan aan de ouders terug te bezor gen. Ze hebben het heerlijk. Het weer is over het algemeen mooi waardoor het De opperbevelhebber van de Ver. Na- tics in Korea heeft vandaag een krach tig protest ingediend bij de militaire be- standscommissie tegen het neerschieten van een ongewapend, twee-persoons les- vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, dat volgens Zuidkoreaanse waar nemers gisteren door Noordkoreaans af- weervuur werd getroffen en neerstortte nabij de gedemilitariseerde zone. In het protest worden de communis ten beschuldigd van „schending van de geest van de bestandsovereenkomst en van de gedragsregels waaraan alle be schaafde landen zich houden Het neer schieten van het toestel, dat een oefen- vlucht maakte, wordt een „niet-uitgelok- te vijandige handeling" genoemd. Later maakte het V.N.-opperbevel be kend, dat Noordkoreaanse luchtafweer geschut gisteren ook een Amerikaans vliegtuig heeft beschoten, dat naar net vermiste lesvliegtuig zocht. Dit vliegtuig, een C-47 transporttoestel, keerde behou den op zijn basis terug. Een der vleu gels vertoonde kogelgaten die volgens de vlieger afkomstig waren van licht- spoormunitie. Genera al-majoor Parks, de voornaam ste V N.-afgevaardigde in de militaire bestandscommissie die het protest van het V.N.-opperbevel aan de communis ten overhandigde, verklaarde, dat ter wijl het oefenvliegtuig boven de gede- Sutariseerde zone vloog communisti sche .kanonniers die dol op schieten zijn" zonder waarschuwing een moord dadig" vuur hadden geopend. Dinsdagavond werd te Vlaardingen de simultaancompetitie van V. D. V. voortgezet. WiHNiestadt behaalde het prachtige resultaat van 29 punten voor en 11 tegen en bleef slechts 0.1 percent achter op Kisch, zodat Niestadt de 2e plaats bezet van de simultaanspelers. D. v. d. Kerkhoff noteerde 14 punten voor en 26 tegen, een eveneens niet slecht resutaat. Doordat zowel Voerman als Kisch 1 partij wonnen en 1 remise speelden is in de stand geen belangrijke wijziging gekomen, en worden de bovenste twee plaatsen door bovengenoemde spelers ingenomen. Voogt noteerde uit 2 partijen 2 punten, Cf Biel 4 punten uit 2 partijen, zodat Voogt en Biel met 19 punten de derde plaats delen. De volgende simul taanseance wordt gegeven door de heren N. Voogt en G. O. Pinck. Ter voorbereiding van het nieuwe seizoen zal Zwaluwen op 20 en 27 Augustus een tweetal oefenwedstrijden spelen. Zaterdag spelen de zwart-witlen om 4 uur aan de Kethelweg tegen Ex celsior 2 uit Rotterdam. Zoals men weet hebben de Vogels ook voor de nederlaagserie deze zomer een wed strijd tegen deze Rotterdamse club ge speeld. Door allerlei omstandigheden bracht deze toen een minder sterk elf tal binnen de lijnen, waardoor Zwalu wen een grote overwinning behaalde. Dit heeft het bestuur van Excelsior danig dwars gezeten en zij hebben dan ook uit eigen beweging om een re vanche-wedstrijd verzocht. Men kan dus overtuigd zijn, dat Zwaluwen Zaterdag tegen een zeer sterke ploeg op zal moe ten tornen, die het er alles aan gelegen is om de thuisclub ditmaal een behoor lijk voetballesje te geven. Voor 27 Augustus staat een wedstrijd tegen de bekende Rotterdamse 2e klasser H.O.V. op het ropster, eveneens op eigen ter-J rein. '»M :tl!» jonge volkje zich volop kan vermaken aan het strand en in het water. En is het weer wat somber, dan. weten de let ders en leidsters (het zijn er m totaal 69) er wel raad op. Met zang en spelletjes wordt de dag dan doorgebracht. Als het weer het echter even toelaat, is het kamp ver laten en men komt niet eerder terug, dan om de meegebrachte boterhammen te verorberen. Op de lange tafels, die buiten staan, worden de krakende papiertjes open gevouwd. Gebrek san eetlust komt met voor. Daar zorgt bovendien de kwart liter melk voor. die ieder kind krijgt. Het is al gezondheid, wat de kinderen hier opdoen. Ongetwijfeld zal dit sur plus aan vitamine de komende winter zijn vruchten afwerpen en zullen min der sd.oolkinderen. moeten verzuimen wegens griep, zoals het vorig jaar, na de slechte zomer het geval was. Ook in Oostvoorne is dit jaar de va cantieschool onder leiding gekomen van „Vacantievreugd aan Zee". Deze com missie is een fusie van de verenigingen „Licht en Lucht" en „Rotterdamse Va- cantie school". In Oostvoorne genieten dagelijks ongeveer 900 Rotterdammer- tjes van zomerdagen zonder zorgen. De minister van Justitie en van Bin nenlandse Zaken hebben de Tweede Ka mer hun Memorie van Antivoord over het wetsontwerp „Regeling met betrek king tot de politie" (politiewet) aange boden Hieraan is het volgende ontleend Aan de in het voorlopig verslag ge uite bezwaren te#en het in het ontwerp gevolgde systeem voor de aanwijzing gemeenten met rijkspolitie, menen de van gemeenten met gemeentepolitie en ministers tegemoet te kunnen komen door een regeling, waarbij de aamvij zing van gemeenten met gemeentepolitie en gemeenten met rijkspolitie in de wet zal worden vastgelegd Overeenkomstig eeij door zeer vele leden gedane suggestie wordt thans be- bepaald, dat gemeenten met een bepaald zielental gemeentepolitie zullen hebben, Zoals reeds in de Memorie van Toe lichting werd gesteld, dient naar het oordeel van de ministers deze grens ge steld te worden op een zielental van 25.000. Dit brengt mede. dai, evenals in het oorspronkelijke ontwerp, de ge meente Haarlemmermeer met 39.948 in woners gemeentepolitie za! krijgen. Voorts wordt bepaald, dat in gemeen ten met een zielental van minder dan 10.000, Rijkspolitie zal zijn. Deze bepa ling. welke berust op de overweging, dat in gemeenten met een zielental van minder dan 10.000. het in stand houden van een zelfstandig politiekorps uit or ganisatorisch gezichtspunt niet verant woord is, brengt mede, dat, behalve de reeds in de memorie van toelichting ge noemde gemeenten Zaandijk (4785 inw), Koog aan de Zaan (7523 inw) en Krom menie 7892 inw), ook de gemeenten Bolsward (8041 inw), FFraneker (9059 inw), Steenwijk (9952 inw) en Zierikzee (7108 inw) naar de Rijkspolitie zullen overgaan. Van de overige gemeenten dat zijn dus de gemeenten met een zielental tussen 10.000 en 25.000 zijn die. waar in gemeentepolitie zal zijn geplaatst, op een lijst A, en die waarin rijkspolitie zta zijn op een lijst B. Bij de samenstelling van deze lijsten, waarin slechts bij de wet wijziging zal kunnen worden ge bracht, is uitgegaan van de gedachte, dat het terwille van de continuïteit in de uitoefening van de politiezorg wen selijk is, dat de bestaande toestand zo veel mogelijk wordt gehandhaafd. Omdat Marijke 20 de vetste koe van de E 55 met de hoogste melkproductie, een Groningse is mocht zij aanwezig zijn bij de 2'A miüiaenste bezoeker, de Groningse dame mevrouw A Brouwer. Toen de fotografen hun plaatje hadden geschoten en de vorkheftruck zijn zware last had laten zakken heeft Marijke kennis gemaakt met de gehete familie Brouwer. Mevrouw Brouwer weel nog niet wanneer zij haar zesdaagse provinciereis zal gaan aanvangen, en eigenlijk ook niet wie haar op die rets zal vergezellen. Natuurlijk heeft kaar man de eerste rechten. Maar aan de andere kant moet het werk thuis toch ook doorgaan. Enfin hoe hei ook zij, het zal een bijzonder plezierig reisje worden. Zes dagen lang door alle elf provincies en de Noordoostpolder, met luxe-verzorging: logies in eerste klas hotels, lunchen, dineren in de beste restaurants, een personenwagen met chauffeur tol haar be schikking eni. Kortom, een week lang een dame-leventje". De route van de reis is met zorg samengesteld. .41 hetgeen in Rotterdam op de E 55 is samengebundeldzal mevrouw Brouwer nu in het groot, in werkelijkheid gaan zien. Twee leden var de Kon. Militaire Ka pel, die het vorige jaar aan het mili tair muziekfestival „Taptoe-Delft" heb ben deelgenomen, hebben een „fanfare Delft" gecomponeerd. Het zijn de hoorn blazer J. Verheyen sr. en de slagwer ker M. Schneider. De compositie zal in „Taptoe-Delft", waarvan Zaterdag de première gaat, worden opgenomen. Naar kapitein Ho cus van Yperen van de K.M.K. mee deelde, zal de fanfare worden uitgevoerd door twee drumbands met es-trompettcn. Van een onzer verslaggevers) Een zwart-bedrukt strooibiljet van de Rheuma-besfrijding bij het begin van de actie werden er duizenden verspreid —blijkt thans van grote waarde te zijn. Zoals Dinsdagavond voor de radio werd bekendgemaakt, hebben de prijswinnaars in deze loterij recht op het dubbele van die prijs wanneer zij In het bezit zijn van een uitsluitend met zwarte letters bedrukt strooibiljet. Bij dc Rotterdamse slagersknecht Kees van der Avort bleek dit het geval te zijn en zo kon het gebeuren dat hij geen tien- maar twintigduizend gulden uitbe taald zal krijgen. Hij heeft dit voorna melijk te danken aan zijn vrouw, die ergens een pamfletje bewaarde dat haar man enkele maanden geleden tijdens een pic-nic in Den Haag had gevonden. Wei nig konden zij toen vermoeden dat dit papier nog eens tienduizend gulden waard zou blijken te zijn. Voor de winnaars die niet over een dergelijk strooibiljet beschikken en hun prijs nog moeten afhalen, is het bezit van zulk een pamflet uiteraard zeer waardevol. Anderzijds zijn er velen die" wel zo'n begeerd strooibiljet, maar geen prijs hebben. Dit zou licht de aanlei ding kunnen vormen tot oplichterijen op grote schaal, ware het niet dat de heer A. M. Bergers, de grote organisator van De locaaltrein van 18.19 uur uit Hoek van Holland naar Rotterdam liep gister avond vanaf het station-strand tussen wissel 2 en 3 op twee sporen tegelijk het nieuwe perron binnen van het station Berghaven. De achterste wagen werd tussen deze wissels voortgetrokken met het voorste gedeelte op het rechter- en met de achterste wielen op het linker- spoor. Treinpassagiers, vermoeid van het dagje op het strand te Hoek van Holland, ble ken er nagenoeg niets van te hebben ge merkt, alhoewel men vreemd vond dat dit keer de trein zo een lawaai maakte. Daardoor kwam het dab niet direct aan de noodrem werd getrokken en de trein voor het grootste gedeelte al het nieuwe lerron was binnengereden. Niettemin be lemmerde dit gedeelde van de trein de gehele avond en nacht het verkeer over de overweg van de Rietdijkstraat. Nadat de treinconducteur, die ten slotte bemerkte wat er aan de hand was, ge bruik had gemaakt van de noodrem, zijn de treinpassagiers vanuit deze truck over gestapt naar het voorste gedeelte, zodat nog betrekkelijk op tijd vanuit Den Hoek - vertrokken. Vermoedelijk is de wissel bediend toen de trein zich er nog op bevond, waardoor de rails is ontzet en aan de wielstellen van de truck schade is berokkend. Gedurende de nacht is men met man en macht aan het werk gebleven om het voorste gedeelte op te vijzelen en op het spoor te zetten waarop het achterste ge deelte ook staat. Het locale verkeer on dervond gisteravond geen vertraging. De treinen vertrokken van en kwamen aan op het oude station. de Rheuma-actie en de Rotterdamse poli tie, het geheim kennen om de herkomst na te gaan. In het pamflet zijn namelijk op listige wijze tal van sleutels verbor gen, die een eerlijke afwikkeling van deze actie garanderen. Lang niet iedereen is hiermee op de hoogte en het was dan ook niet zo verwonderlijk dat Van der Avort al heel spoedig bezoek kreeg van enkele mensen, die een zwart strooibiljet in hun bezit hadden en nu voorstelden „sam-sam" te doen. Van der Avort her innerde zich toen dat zijn vrouw zelf nog ergens zo'n papiertje had bewaard en behoefde daarom van deze „aanbie ding" geen gebruik te maken. Vanmorgen heeft voor de deur van de heer Bergers aan de Heemraadssingel 303 te Rotterdam, een soortgelijke po ging tot zwendel plaatsgehad. Een ma chinist van de Nederlandse Spoorwegen hield zich hier reeds geruime tijd op, toen ecu echtpaar uit het Drentse plaats je Vries, dat tienduizend gulden had ge wonnen, de prijs kwam afhalen. Zij wer den aangesproken door de machinist, die voorsloeg van het ln zijn bezit zijnde strooibiljet gebruik te maken, waarvoor hij dan een deel van de opbrengst zou moeten hebben. Het echtpaar voelde hier niets voor. Het de man bulten staan en ging naar binnen. Enige tijd laicr stopte een aulo voor het huis, waarin een dame uit Amster dam en drie heren gezeten waren. De dame stapte uit om een prijs van vijf tig gulden af te halen, toen zij even eens door de man werd aangeklampt met hetzelfde verzoek. Deze dame ac cepteerde het aanbod en ging naar bin nen. Daar werd haar gevraagd hoe zij aan het biljetje kwam. De vrouw kreeg toen kennelijk in de gaten dat het wel eens mis zou kunnen lopen, waarop zij haastig de benen nam en in de wagen sprong, die vervolgens snel de straat uitreed. De machinist rook toen ook lont en ging er eveneens snel vandoor. (Medegedeeld door de firms A. Makkreel. makelaar ln granen.) ROTTERDAM. 18 Augustus. Vor. slot S.K. Sept. 25.00 M.35 Nov, 23.75 23.30 Jan. 23.75 23.50 Maart 24.10 23 80b Op het rijwielpad langs de Rijkweg 13 te Rotterdam kwam de 40-jarige me vrouw A Z. uit de Kochstraat in den Haag, gistermiddag met haar bromfiets in aanrijding met een wielrijder. Zij viei en moest met een heupfractuw naar het Coolsingelziekenhuis worden gebracht. 's-GRAVENHAGE, 18 Aug. Vangstberieht van hedenmorgen uit zee: Schevenlngers: SGH "278 thuisstomende. 305 gisteren 25, 195 weinig vangst. 246 met 1. 254 met 10, 341 met 10, 342 gisteren 10. 228 met 15. 339 gisteren weinig vangst. 23 gisteren 40. 104 gisteren 34, 332 geen vangst, 39 met 100, 201 gisteren wei nig vangst, 75 thuisstomende. 57 met 3. l»1 met 70, 199 met 140. 32 gisteren 25, 40 gisteren 15, 48 met 62. thuisstomende, 49 gisteren weinig vangst, 99 met 50, 132 gisteren weinig vangst, 133 gisteren 240. thuisstomende, 189 met 17, 233 gisteren 20, 247 met 130 uit 35 netten. 262 thuisstomende, 285 met 100 uit 24 netten. 2 gisteren weinig vangst, 9 gisteren weinig vangst, 297 thuisstomende, 399 met 12. gisteren 15. 25 met 34, 30 met 80. nog 40 netten. 35 met 100, nog 75 netten, 69 gisteren 170, thuisstomende, 84 nog 170 mijl, 130 met 60, 210 met 22. 236 gisteren 40, 243 gisteren weinig vangst. 297 thuissomende, 399 met 12. 38 gisteren 20. 107 gisteren weinig vangst. 353 met 32, uit de halve vleet, 186 met 130 uit de halve vleet. 284 weinig vangst, 361 thuisstomende, 46 met 35. uit de halve vleet, 50 met 30. uit de halve vleet, 63 gisteren 20, 66 met 100, nog 30 netten. 72 gisteren 51, 81 met 100, uit de halve vleet, 123 gisteren 30. 160 gisteren 34, 180 gisteren 34 275 weinig vangst. 3 nog 90 mijl. 6 gisteren 90. 14 met I, 21 gisteren 20, 47 met 4. 121 gisteren 30. 24 gisteren 100, 320 gisteren 130, 325 met 35, uit de halve vleet. Binnen te ScheveningenSCH 333 met 34. last en 20# kisten, 71 met 27 last en 450 kisten, 190 met 22 last, 65 met 100 kisten baring. s-Gravenhage, 18 Augustus. Met verse vi» en haring kwamen aan de markt de log gers SCH 61 met f 4650. SCH 333 met f 2500. SCH 65 met f 1180. Voorts dertien kustvls- sers met ln totaal f 10.800 aan verse ris.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2