Minister grijpt Ondraaglijke spanning sloeg om in vreugde Fransen sloegen hard terug in Afrika Bewondering voor Duitse boorploeg Londen wil naar Soedan geen troepen zenden Grootvizier (108 jaar) bij premier Faure in DRIE KINDEREN VERDRONKEN m Eindelijk succes bij het Kremlin Nieuwe bataljons naar Marokko Geen „bestand" in Saarland Noorse premier naar Moskou Rebellen schijnen strijd te staken DINSDAG 23 AUGUSTUS 1953 DERTIENDE JAARGANG No. 3159 Weerbericht m NEGEN DORPEN PLATGEBRAND- Emotie maar ook humor... ii EGYPTE MAAKT WEINIG KANS Bespreking regering- Stichting v.d. Arbeid over arbeidsvoorwaarden 3K pf'r iSill *&l l DE Franse troepen hebben gisteren in Noord-Afrika hard terug geslagen. Negen inheemse dorpen in Algerië werden met de grond gelijkgemaakt. In de Marokkaanse stad Oued Zem, waar Zaterdag ongeveer 80 Fransen afgemaakt zijn, kwamen Franse tanks in actie. Het aantal doden tengevolge van de moordpartijen en gevechten van dit weekeinde is nu tot ongeveer duizend gestegen. Het Franse blad Parïs-Presse maakt zelfs melding van 1341 doden. Gisteren zijn berichten binnengekomen over onlusten in de Marokkaanse havensteden Safi en Mazagan, waarbij veertien doden té betreuren zouden zijn. Bij een bliksemoverval van rebellen op Penthièvre in Algerië hebben de aanvallers hun doden en gewonden mee teruggenomen. Op <Ie .schouders van hun collega's-redders v.Ln.r. H. Schoormanshoofdboor meester ir. Grimberg en de beide Bertrams OUD-MINISTER EC. ZAKEN TERUGGEROEPEN NAAR INDONESIË (Van onze speciale verslaggever) DE drie mijnwerkers van de „Willem Sofia" te Spekholzerheidc zijn bevrijd. Vuil en met zware baarden, maar lichamelijk en geestelijk in goede conditie, kwamen zij Maandagmiddag om tien minuten over half vijf overgelukkig en omstuwd door hun redders de loonhal van de mijn binnen. Er ging een gejuich op en het drietal werd op de schouders genomen. Zij knipperden met zwart- omrande ogen tegen het licht en konden niet veel woorden uitbrengen. Even kregen fotografen en filmoperateurs gelegenheid dit voor de mijnwerkers Bertram en Schoorman? zo betekenis volle moment vast te leggen. Er werden handen geschud en toen ging het snel naar het waslokaal en daarna naar de dokter. Het medisch onderzoek bevestigde wat men met één oogopslag meende te mogen veronderstellen. De drie mannen waren goed gezond. Een uur later reden zij in auto's', bestuurd door de directie van de mijn, triomfantelijk de poort uit. Een dichte menigte, die uren achtereen in de bradende zon had gewacht, zag haar geduld beloond en bracht een ontroerende ovatie. Spekholzerheïde was opgelucht. RElï'OXDERIXG A Zie verder pagina 3 f? NGELAND heeft duidelijk la ten doorschemeren dal het voorlopig niet bereid is in te gaan op het Egyptische voorstel, dat Egyptische en Engelse troepen tus senbeide zullen komen in de op stand van Soedanese soldaten in bet Zuidelijke deel van de Soedan. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken is van mening dat zo'n voorstel zou moeten uit gaan van de Soedanese regering zelf. Bromfietser veronjzelukt MILITAIRE STAATSGREEP IN BRAZILIË A.S. TEMIDDEN van de Noordafri- kaanse spanningen zijn de Franse premier Edgar Faure en een groep Marokkaanse leiders bijeengekomen te Aix-les-Bains aan de Zwitserse grens om een oplossing voor het Marokkaanse vraagstuk te vinden. De eerste Marokkaan die uitgenodigd werd om met de Fransen te overleggen, was de 108-jarige grootvizier El Mokri, die op deze conferentie het wankele regiem van Sultan ben Moulay Arafa vertegenwoordigt. Hij is waarschijnlijk de oudste staatsman ter wereld. Rotterdara: W, „,7„„ ,4 u V Pt'ffSlro No. 42-1519 KiJtl, i'iidifia abonnementen 18 30-1910 a Zaterdags 17-18 uur; Telefoon 115700 "s-Graveuhaee: Kuysensplein 1 postrim ipr~ HodDcu,: Tel. ,„392 - Adm!'^? U 402 Kl»«.ht..-ndu-im 18.3O_I9.30 Tel. 302569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67PR-' Abonnementsprijs 52 cent pPr week f 'w "k j 6.75 per kwartaal J C p<!r ,mMnd' 1-o.sse nummers 13 cent V«rsch iint dagelijks "PlAtUM" Directie: V. A. KKU.VIXG Pn Mr. K. VAN HOUTEN O O Weersverwachting geldig tot Woensdagavond: WARM. Droog, overwegend zonnig en warm weer met dezelfde of iets lagere temperaturen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Noord en Oost. ZON EN MAAN 24 Augustus; zon op 5.39, onder 19,50; maan op 13.44, onder 22.01. Hoofdredacteur: JDr. «L A. H. J. S. BSIVTSS SLOT f Van een medewerker) I EDKR. die in enigerlei vorm be- 4 I trokken is bij de woningbouw, zal de door dc minister van Wederopbouw! en Volkshuisvesting afgekondigde be- I perkende bepalingen ten aanzien van het in uitvoering nemen van andere bouwwerken dan woningen met in- i stemming hebben begroet. De in de bouwnijverheid in 1955 out- plooide activiteit blijkt van een zoda nige omvang te zijn. dat het volgens de minister niet langer verantwoord is de in 1952 genomen maatregelen, wel ke een belangrijke liberalisatie inhiel den voor deze sector van het bedrijfs leven, onverkort te handhaven. De toentertijd getroffen maatregelen, waardoor in belangrijke mate de ad ministratieve rompslomp, welke aan de voorbereiding van bouwwerken was verbonden, werd beperkt, konden ten gevolge van de ontwikkeling in de bouwnijverheid in 1955, niet ongewij zigd blijven. De than: door minister Witte afge kondigde maatregelen komen in het kort hierop neer, dat ingevolge artikel 1" van de Wederopbouw wet wederom «en Rijksgoeökeuring vereist is voor dat men kan beginnen met de uitvoe ring van de navolgende bouwwerken: I. werken ten behoeve van de nij verheid, waarvan de kosten een be drag van 50.000 te boven gaan; 2. weg- en waterbouwkundige wer ken boven een bedrag van 100.000; 3. andere bouwwerken, waarvan de kosten een bedrag van 10.000 te bo ven gaan. De voor verschillende bouwmateria len reeds bestaande lange levertijden alsmede de verhoudingen op het ge bied der lonen (zwarte) in de bouw nijverheid maken het naar het oordeel van de bewindsman noodzakelijk, dat de thans aan de gang zijnde ontwikke ling niet op haar beloop wordt gela-, ten. Onder zijn bewind Is het woning- bouwprogramma opgevoerd van 55000 tot 65000 woningen per jaar. In het bouwprogramma voor 1953 van 1463 miltioen (voor gebouwen) was voor woningbouw uitgetrokken een bedrag van 755 miltioen, terwijl dit voor 1955 is gesteld op 830 millioen in een gebouwenprogramma van 1 1482 mil lioen. Voor de woningbouw dus een niet onbelangrijke verhoging, dooi verlaging in andere sectoren van het bouwprogramma. Dat in andere sec toren moest worden ingegrepen ten einde de woningbouw te kunnen opvoe- ren laat zich verstaan, aangezien van een arbeidsreserve hier nu eenmaal geen sprake is. DE praktijk in het eerste halfjaar 1955 bewijst evenwel dat van een inkrimping in andere sectoren van het bouwprogramma nog geen sprake is, niettegenstaande voor deze sectoren in 1955 een beduidend geringer bedrag is uitgetrokken dan in 1953. Gedurende het eerste kwartaal 1955 is goedgekeurd voor 458 millioen, wat ruim 30 pet. is van het totale volu me voor 1955. Wij willen niet ontken nen, dat het in het algemeen gewenst is gedurende de eerste maanden van het jaar op iets ruimere schaal goed keuringen af te geven. De bou wers beginnen graag nieuw werk in het begin van het jaar. In de laatste maanden %„n het jaar kan men dit weer recht trekken. Deze wijze van handelen is echter onverantwoord en daar ligt o.i. de fout na een vorst periode zoals wij thans achter de rug hebben, ten gevolge waarvan geduren de de eerste maanden van dit jaar de hele bouwerij practisch heeft stil gelegen. ■B Dat dit zich moest wreken bewijst het heden, Per 1 Januari 1955 was voor 1672 millioen werk in uitvoe ring. Dit is gedurende het eerste kwartaal gestegen tot f 1800 millioen. De gegevens over het tweede kwar taal zijn nog niet bekend, doch gezien de thans door de minister genomen maatregelen menen wij te mogen aan nemen, dat de toestand in deze maan den nog belangrijk ongunstiger is ge worden. Dat minister Witte het ernstig be treurt, dat hij op vrij rigoureuze wijze moest ingrijpen om de Wagen weer in het spoor te krijgen, willen wij gaarne aannemen. Het stemt echter tot vol doening, dat hij zijn ogen niet voor de werkelijkheid heeft gesloten. Overigens is het verheugend dat de beperkende atregelen niet inhouden een insnoering van de woningbouw. Dit zou voor ons volk en ook voor de minister .n onverteerbare noot zijn. TOCH willen wij bij het volgende nog even de vinger leggen. Vol gens de minister houdt het eisen van een rijksgoedkeuring voor de sector „gebouwen voor de nijverheid" met een bouwsom boven 50.000 niet in, dat niet aan een inkrimping van de eigenlijke industriële bouw wordt ge dacht. Dit is nogal negatief. O.i. moet er toch wel ernstig voor worden ge-, waakt, dat in 1955 ook voor deze sec tor niet meer aan bouwwerken op de markt komt dan in het bouwprogram ma is uitgetrokken. Gedurende het eerste halfjaar 1955 la voor deze sector reeds 74 pet. van het programma voor 1955 goedgekeurd en voor de sector handel en vei keet 85 pet. Een belangrijke afremming in deze sectoren is dus beslist nood zakelijk. Tenslotte mag de minister zich ook niet doof houden voor de allerwege Mij? (WERKERS ZIJN GERED Si ivVKï/ï srcSr/^l Het vijfjarige jongetje F. van A. uit de Van der Vennestraat in Den Haag is Maandagmiddag in Scheveningen in zee verdronken. Een ander kind zag bet jongetje drijven bij golfbreker 42, ter hoogte van de vuurtoren. De 45- jarige heer J. Spaans uit de Elsstraat haalde het knaapje toen uit het wa ter. maar het bleek reeds overleden te zijn. Maandagmiddag is te Katwijk aan Zee het negenjarige jongetje L. de H. uit Leiden, dat met zijn zusje aan het baden was, verdronken. Beide kinde ren werden door de stroom meege sleurd. doch het meisje kon door een „ketting" van badgasten nog gered worden. De jongen werd ongeveer een half uur later opgehaald. De levens geesten waren reeds geweken. In de buurt van zijn woning is Maandag het 2%-jarige jongetje Wim Noom uit Krommenie bij het spelen te water geraakt en verdronken. Het 150ste beroep, dat een uit gewe ken Sowjet-natuurkundige op de rege ring van zijn vroegere vaderland ge daan heeft om zijn 76-jaar oude half blinde moeder toestemming te geven zich bij hem in Zweden te voegen, heeft eindelijk succes gehad. Stralend van blijdschap toonde dr. Ni kolai Lebckinoff (46) een van zijn moe der ontvangen telegram, waarop in het Russisch stond uitreisvergunning ver leend. Haal mij af." Dr. Lebckinoff zei. dat dit de eerste maal is. dat een bloedverwant van een na-oorlogsc Sowjet-emigrc vrijgelaten wordt. Hij vertelde anderhalf jaar lang het Kremlin belaagd tc hebben met te legrammen en brieven. Van zijn moeder bad hij zo nu en dan telegrammen en brieven ontvangen, waarvan de strek king was, dat de hoop haar zoon weer te zien, haar in het leven hield. Van de zijde van het bureau van de procureur-genera al in Djakarta is aan P.I.A. medegedeeld, dat de oud-minis ter van Economische Zaken. Iskaq Tjo- krobadisurjo. ..iangs de gebruikelijke weg" naar Indonesië is teruggeroepen om „over enkele zaken noodzakelijke in lichtingen te geven". Nadere bijzonder heden konden niet worden verkregen. De heer Iskaq vertrok op 7 Augustus met zijn zoon. die een medische behan deling moet ondergaan, per vliegtuig naar Nederland. Inmiddels heeft de oud-minister van Financiën, Ong Eng Die. naar aanlei ding van desbetreffende berichten een brief tot PIA gericht, waarin hij ont kent. dat hem huis- en stadsarrest zou zijn opgelegd. Naar wij van Indonesische zi.ide in Den Haag vernemen verblijft de heer Tskaq op het ogenblik nie tin Neder land. Enkele dagen na zijn aankomst in ons land is hij weer naar hel buiten land vertrokken. Naar wij vernemen verblijft hij wel in Europa, De politie van Irak heeft zeer belang rijke documenten en een grote hoeveel heid tegen de regering gerichte litera tuur in beslag genomen bij de arresta ties van twaalf vooraanstaande commu nisten. die de vorige weck weiden ver richt. In drie gezinnen vloeiden deze avond tranen, nu iranen van vreugde en dankbaarheid. Vier dagen en vier nach ten hebben deze mijnwerkers op de donkere 217-meter verdieping door gebracht. Toen Maandagmiddag om 18 opgaande stemmen tot verdere ver hoging van het woningbouwprogram ma. Of richt hij zijn beleid gedurende het eerste halfjaar 1955 is 'voor ruim 30000 woningen een goed keuring afgegeven nu reeds op een programma van 70.000 woningen voor 1956? Zo ja, dan wensen wij hem hierin gaarne alle succes. Het gehele Nederlandse volk zal hem er dank baar voor zijn. Op hut ogenblik brengt een goodwill- missie uil 9 Vsl-A igeriit, under leiding itie minister ran landbouw um dit land. Zijne Excellentie A. M. A. Akinloye een bezoek win Nederland, wunr hehidre de 55 en de Nt.O. rol der ook enige industrieën zullen wor den bezocht. Het gezelschap, tmarauder verschillende stamhoofden, voor het hotel l)cs littles op hel Lange Voor hout te Den Hnag in bewondering voor een om crt alst draaiorgel. Vierde van links de. minister. minuten over vier de eerste man door het 60 centimeier brede boorgat naar beneden gleed en veilig in de steen gang op 240-meter diepte stapte was zijn eerste woord: „Glück auf!" De eerste bevrijde was Huub Ber tram. Humoristisch als altijd merkte hij op dat hij voor zijn twee mede gevangenen het reddingsgat had droog- gegleden. Er stond nl. nog veel boor water. Om 4.23 uur volgde Schoormans, de arbeider, wiens schouderbreedte groter v/as dan die van de twee Bertrams, zodat men het gat niet 40 maar SO cm I groot had moeten boren. Deze tweede geredde rei niet veel. Hij hijgde van emotie. Ten slotte gleed langs hel touw i voorman Bertram omlaag. Met was toen 4 uur 28. Zijn eerste woorden waren: j „Het lijkt wel of ik dikker geworden ben". In de 240 meter steengang werden de mannen opgewacht door de directie dr. ir. P. Wind sens. ir. P. Haart, in specteur-generaal van de mijnen, ir. Chr. Picciee. ir. G. J. Bakker, hoofd i ondergronds personeel en enige ande- ren. Na een korte begroeting ging i men naar de liftkooi, j Voorman Bertram was zo geestig om zijn bon voor voorvertrek te tonen, die j hij nog in tiet bezit had van de vo rige week Donderdag. Er werd harte- j lijk om deze geste gelachen, niet in de laatste plaats omdat deze het bewijs I leverde dat de mannen hun goede hu- i meur niet hadden verloren. Toen liet gezelschap uit de lift stap te stonden honderden klaar voor de feestelijke ontvangst. Het reddingswerk is bijzonder vlot verlopen en de mïjndirectie vertrouw de ons toe dal de hulp van de Duilse boorploeg van enorme betekenis is ge weest. Zonder tekort te doen aan de prestaties van de tientallen redders, kan gezegd worden dat het optreden van de boormeester Frits Knippschilt de bewondering van allen heeft afge dwongen. Deze heeft met taaie vol harding de machine bediend. In vier fazen is de noodgang geboord en on afgebroken hebben beitels van diverse afmetingen de zeer harde steen verpul verd. De pro-Duiise partijen in Saarland hebben het voorstel van de Europese volksstemmingscommissie om geduren de twee weken niet ie vergaderen en daarna slechts gezamenlijke bijeenkom sten met het regeringsblok ie organi seren eenstemmig van de hand gewe zen. Ook de Christelijke Volkspartij van premier Hoffmann en de Europa-be weging hebben het plan a r go wezen. Slechts de Saarlandse sociaal-demo craten hebben zich ermee accoord verklaard. De Noorse premier Einar Gerhardsen en zijn echtgenote zullen deze herfst (waarschijnlijk in November) een be zoek aan de Sowjet-Unie brengen, zo deelt het Noorse ministerie van Buiten landse Zaken mee. Zij zijn daartoe uit genodigd door de Russische regering. Franse woordvoerders ontkennen de instelling van een luchtbrug met Parijs, maar Inmiddels zijn twee bataljons per vliegtuig in Marokko aangekomen. Op het vliegveld Le Bourget te Parijs was men druk bezig met het laden van jeeps en automatische wapenen in vliegtuigen voor Marokko en Algerië. Uit Casablanca wordt gemeld, dat bij een aanval van rebellen op Guelma hon derd aanvallers door de Fransen zijn ge dood. Bjj Oued Zem staken de rebellen een phosphaatmjjn in brand ondanks bo ven hen cirkelden straaljagers en nabije Franse troepen. De schade loopt in de honderdduizenden guldens. In Oued Zem hadden Arabieren zich verschanst in hun huizen om zich te ver zetten tegen de geharde troepen van het Vreemdelingenlegioen, waaraan de taak is toevertrouwd de stad te zuiveren. Zwaar gewapende legionnairs doorzoch ten onder dekking van straaljagers ieder huis. Eén legionnair werd gedood. Uit de negen Algerijnse dorpen die gisteren met de grond gelijk gemaakt zijn, waren volgens de Fransen de meeste rebellen afkomstig die dit weekeinde in het gebied van Constantine Franse bui tenposten hebben overvallen. Nadat da vrouwen en kinderen waren geëvacueerd, zijn de dorpen door tankgeschut platge schoten. Duizenden Marokkanen en Al gerijnen zijn door Fransen gearresteerd. Bij Cap Bon in Tunesië is Maandag gevochten tussen veiligheidstroepen en Tunesische nomaden. De nomaden tracht ten Islamieten het werken op enkele boer derijen te beletten. Bij het gevecht zou den geen-doden, zijn gevallen, maar ver scheidene politiemannen en militairen lie pen verwondingen op. Jacques Soustelle, gouverneur-generaal van Algiers heeft gisteravond voor de radio verklaard, dal alleen de grote ver sterkingen die het land binnengebracht werden onnoemelijk groter bloedvergie ten voorkomen hadden. De rebellie leverde niets op. zei hij. In feite heeft de opstand niets anders dan bloedvergieten ten gevolge gehad. Het moet goed begrepen worden, dat de rebel lie die gisteren faalde, morgen weer zal falen, als weer begonnen wordt. De weg van het geweld is eindeloos en Frankrijk zal nooit toegeven. De Franse troepen zijn vandaag nieu we aanvallen begonnen tegen Marok kaanse opstandelingen in het gebied van Oued Zem Kenifra, De actie van het leger, over een front van 100 kilo meter. wordt gesteund door vliegtuigen en tanks. De gehele nacht trokken militaire convooien met parachutisten, Marok-" kaanse infanterie en legionnairs. vooraf gegaan door tanks en pantserwagens, van uit Casablanca en Meknes in de richting van hei front. Zodra het van ochtend licht werd. begonnen ..Vam pires" van de Franse 'luchtmacht het gebied van de opstandelingen te besto ken met machinegeweren en kwamen de grondtroepen in actie. De regering van de Soedan beschul digt Egypte er van tot de huidige on geregeldheden te hebben aangespoord en wenst volledige onafhankelijkheid van het land. Bij de komende volks stemming zal worden beslist of de Soe dan zelfstandig zal worden of zich zal aansluiten bij Egypte. Intussen heeft hel Soedanese parle ment een Egyptisch voorstel dal Egyp te, Engeland en de Soedan een inter nationale commissie zouden samenstel len om de komende verkiezingen over het zelfbeschikkingsrecht van de Soe dan te controleren, van de hand ge wezen. Het parlement heeft een motie aan genomen. waarin wordt aanbevolen de commissie als volgt samen Je stellen: Tsjeehoslowakije. Joegoslavië. Zweden, Noorwegen. India, Zwitserland en Pa kistan. Engeland is hiermee inmiddels ae coord gegaan. De Soedanese regering in Khartoem maakte gisteren in een officieel com muniqué bekend, dat 158 man van de muitende Zuidelijke troepen gevan gen genomen zijn of zich hebben over gegeven. Een woordvoerder van de Britse ambassade in Cairo zei dat de muiters in Torit bereid zijn te onderhandelen over het beëindigen van de opstand. Zaterdagavond om kwart voor tien is op de Sasdijk te Werkendam de 36-jarige G. Duiser met zijn brom fiets gevallen. Hij liep een hersen-' schudding op en een schedelbasisfrac- tuur. Na aankomst in het ziekenhuis te Gorinchem is hij aan de bekomen verwondingen overleden. In Braziiië houdt men rekening met de mogelijkheid van een staatsgreep door het leger, nadat in het afgelopen week einde militaire leiders, die vastbesloten zijn te verhinderen dat vroegere mede werkers van wijlen president Vargas aan het bewind komen, geheime besprekin gen hebben gevoerd. De politieke spanning was gisteren in Brazilië bijna even groot als precies een jaar geleden tijdens de crisis die leidde tot de zelfmoord van Vargas op 24 Augus tus. De nieuwe crisis is veroorzaakt door ontstemming onder de militaire leiders over de waarschijnlijke resultaten van de' presidentsverkiezingen die in October zul len worden gehouden. Op het ogenblik ziet het er naar uit, dat de presidentsverkiezingen zullen wor den gewonnen door Adhemar de Berros, de vroegere gouverneur van de staat Sao Paulo, die cnhdidaat voor de progressieve partij is, of door Juscelino Kubitschek, de sociaal-democratische voormalige gou verneur van de staat Minas Gerais. Vol gens de militaire leiders zijn deze twee candidaten beiden „corrupt" en „niet in staat het land te leiden". Premier Faure wordt door vier van zijn belangrijkste ministers bijgestaan. Vandaag beginnen de eigenlijke be sprekingen, die tot Vrijdag zullen du ren. De voorbesprekingen van giste ren met de stokoude vizier, die al op leeftijd was toen de Fransen zijn land in 1912 binnentrokken, werden ge volgd door een receptie, die werd aangeboden aan de pasja van Marra- kesj. El Glaoui, de pro-Franse leider van de Marokkaanse Berbers. Het doel van het Franse kabinet is de standpunten van de Franse en Ma rokkaanse rechtse partijen, die sultan Ben Arafa steunen en slechts gema tigde bestuurswijzigingen in Marokko voorstaan, te verzoenen met de ver langens van de linkse en centrumpar tijen van de Arabische nationalisten, die de sultan gaarne zien vertrekken. Komt deze verzoening tot stand, dan kan een kabinet op brede basis wor den gevormd. Namens de regering hebben heden voor de tweede maal de ministers Suur-- hoff. Zijlstra, Mansholt en de Bruijn, alsmede staatssecretaris Van Rhijn, een bespreking gevoerd met de Stich ting van den Arbeid over de huidige si tuatie der arbeidsvoorwaarden. Naar aanleiding van het besprokene zal door de Stichting van den Arbeid thans in. éigen kring nader overleg worden ge pleegd. waarna de bespreking met de regering zal worden voortgezet. V

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1