Frans leger versterkt met 180.000 man Aftreden van Grandval thans officieel Moskou bood Arabische landen wapens aan Toch woon-oorden Capelle in i m Hogere zeedijken in 56 Brits voorstel Prinses Willielmina 75 Jaar voor Cyprus Boy Op PERóN WIL AFTREDEN WEGENS SPANNING IN AFRIKA: er de la Tour populair VERMOEDEN VAN DULLES verzoek van ministerie Ambonezen houden van metaalnijverheid Japan wil van V.S. onafhankelijk zijn N.-Afrika" voor V eiligheidsraad Generaal Burns doet beroep op Egypte en Israël m Dienend letien J Prinses Wïlhelmina's verjaardag KINDEREN DROEGEN BLOEMEN NAAR PALEIS HET LOO- Langs Wester schel' WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1955 DERTIENDE JAARGANG No. 3166 15.000ste Schip in de Nieuive Wateriveg Verzoek 17 landen: llifSl mm Dodelijk ongeval Voorburg Voorzitter Tweede Kamer telegrafeert aan priftses Wilhelmina Vijf Nederlandse medische specialisten Premie voor extra dienst in Nieuvv-Giiinea Amerikaanse matrozen betaalden te veel Sultan onder druk JpW JOHN FOSTER DULLES, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft gisteren tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie gezegd dat volgens betrouwbare inlichtingen de Sowjet- Unie aan Egypte en andere Arabische landen wapens zou hebben aangeboden. Mochten die inlichtingen juist zijn, zei Dulles, dan zou de Ameri kaanse regering moeten overwegen een andere politieke gedragslijn te volgen. De minister liet niet blijken of hij bedoelde op een andere politiek jegens Egypte, jegens de Sowjet-Unie of jegens beide. Dulles deelde verder mee dat de Amerikaanse regering in de afge lopen 48 uur Egypte en Israël dringend heeft verzocht nieuw wapengeweld te voorkomen en de strijd bij Gaza te beëindigen. Scholier in zee verdronken Vandaag viert H.K.H. prinses Wilhelmina haar 75ste verjaardag. Ter gelegenheid van dit feit schreef een onzer verslaggevers een beschouwing over Prinses Wilhelmina en de Jeugd. Zijn artikel vindt u elders in dit nummer. „Wrede Nederlanders'" VERKLARING OVER TERUG KEER VAN ZÜID-MOLUKKEN Zuidsoetlanese opstande lingen gaven zich over i Botterdam: Witte de Withstraat 30 Telef. 115700 (4 u Postbus 1112 Postgiro No, 424519 Klacntcndienst abonnementen 18.30-19.30 Zaterdags 1718 uur: Telefoon U570O VGravenhage: Huygensplein1 Postgiro 424867 Redactie: Tel. 111892 Adm. Tel. 114402 Klachtendienst 18.30—19.30 u.: Tel 362569 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b Telefoon 67882 Abonnementsprijs 52 cent per week, 2,26 per maand. 6.75 per kwartaal Losse nummers 13 cent Verschijnt dagelijks IHoum- Weerbericht Weersverwachting:, geldig: tot Donderdagavond. IETS MINDER WARM. Veranderlijke liewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind, aanvankelijk Zuidelijk, later uit Westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. ZON EN MAAN 1 September: ?.on op 5.52, onder 19.32; maan op 18,44, onder 4.53. Directie: G. A. KEUNEVG en Mr. K. VAN HOUTEN O O Hoofdredacteur: Dr. I, A. H. J, S. BRUINS SLOX FRANKRIJK is van plan het aantal militairen dat onder de wapenen is met 180.000 uit te breiden wegens de toestand in Noord-Afrika. De Franse regering heeft gisteren bekendgemaakt, dat de eerste helft van de dienstplichtige lichting 1954, die Linnen een paar weken met groot verlof zou gaan. voor onbepaalde tijd onder de wapenen zal blijven. Dit besluit betreft 77.000 man van de landstrijdkrachten, 25.000 man van de luchtmacht en. 2000 man van de marine. Tevens zal een aantal reserve-officieren en onderofficieren alt verschillende lichtingen onder de wapenen worden geroepen om het kader te vormen. Het ministerie van Defensie heeft de verzekering gegeven, dat deze troepen niet naar Noord-Afrika worden gezonden. Zij zullen uitsluitend worden gebruikt om de Navo-eenheden in Duitsland en langs de grens te vervangen, die naar Algerië en Marokko worden gezonden protectoraat, dat oa. voorziet in een heengaan van de bejaarde sultan. De Franse regering heeft vandaag officieel bekendgemaakt, dat Gilbert Grandval is afgetreden ais reaident- generaal van Marokko. Het staat vast dat hij wordt opge volgd door de 59-jarige generaal Pierre Boyer de la Tour du Moulin, die tot nu toe dezelfde functie bekleedde in Tunesië. Het besluit is echter nog niet officieel bekendgemaakt. Generaal Boyer de la Tour zal van daag of morgen van Parijs naar Rabat vliegen. Dinsdag is hij uit Tunis in Parijs aangekomen. In Parijs heeft Grandval bekend gemaakt, dat hij naar het kleine vis sersplaatsje Sanary aan de Cate d'Azur zou vertrekken „om* een paar dagen rust te nemen". De la Tour moet niet enthousiast ïijn over zijn nieuwe functie. Maar de keuze van de Franse regering is waar schijnlijk de beste geweest die zij kon doen. De naam van De ia Tour is verbonden met de hervormingen voor Tunesië, waarmee ex-premier Mendès- France indertijd een begin heeft 'gemaakt. De populariteit, die De la Tour bij de Tunesische nationalisten geniet, zal niet nalaten indruk op de Marokkaanse nationalisten te maken. Tevens zouden zijn militaire achter grond en het feit, dat hij onder maarschalk Alphonse Juin in Marokko gediend heeft, hem aanvaardbaar maken voor de behoudende Franse kolonisten in Marokko. De meer dan 10D jaar oude groot vizier van Marokko, Si Thami El Mokri, heeft gisteren zijn heer, sultan Mohammed Ben Moulay Arafa, op de hoogte gesteld van het Franse plan voor herstel van rust en vrede in het Uit het wit-ommuurde paleis van de grijze sultan in Rabat is nog geen enkele officiële reactie gekomen. Maar volgens bronnen, die nauwe GENERAAL BOYER DE LA TOUR contacten met de paleiskringen onder houden, is de sultan verlangend om heen te gaan. Het zouden slechts de hoogwaardigheidsbekleders rond de monarch zijn, die hem blijven aan sporen zich schrap te zetten tegen het besluit van de Fransen om hem heen te zenden. De inlichtingen over aanbieding: van Russische wapens waren niet officieel, maar hielden vermoedelijk wel een grond van waarheid in, zei Dulles. Zo'n aanbod zou volgens hem zeker niet bijdragen tot vermindering vafl de spanningen in de wereld. Uit niets blijkt, zei hij, dat al Sowjetrussische militaire wapens en uitrustingen zouden zijn aangekomen in een van de Arabische landen. Die landen ontvangen tot nu toe wapens Maandag zal de gemeenteraad van Capelle aan de IJssel wederom geconfron- ieerd worden met het verzoek van het ministerie van Maatschappelijk Werk »m in deze gemeente, die 9.000 zielen telt, het bouwen van twee woon-oorden 'oor Ambonezen toe te staan. Enige tijd geleden heeft de raad reeds vergader »ver een desbetreffend voorstel van B. en W., maar dit werd door het college teruggenomen, omdat er in de raad nogal wat bezwaren waren. kan ala nieuwe oorden worden ge bouwd. De voorkeur van vele Ambonezen gaat uit naar een werkkring in de me taalnijverheid: een industrie dus, die in het Westen van ons land veel voor komt. Capelle aan de IJssel is de eer ste door de regering in het Westen van het land aangezochte gemeente en daar er in deze omgeving tal van gemeenten zijn met een tekort aar, werkkrachten, hebben ook reeds andere gemeenten geinformeerd naar de mogelijkheid van vestiging van dergelijke woon oorden in hun gemeenten. Zouden de plannen van de regering verwezenlijkt worden, dan zouden de twee woon-oorden te Capelle aan de IJssel ieder plaats gaan bieden aan 150 gezinnen, waarvan vele hoofden te kennen hebben gegeven een functie m de metaalnijverheid te ambieren. Te vens zou gelet worden op de gods dienstige gezindheid e.d. van de ge zinnen. kortom de nieuwe inwoners van Capelle zouden een geselecteerde groep omvatten. Alle kosten, verbon den aan het totstandkomen van de oorden, zouden voor rekening van he. rijk komen. Burgemeester J. van Dijk en één !van zijn wethouders hopen thans, dat jde raad zich in gunstige zin over de kwestie zal uitspreken. Ten eer ste, omdat zij menen, dat allereerst de menselijke kant een gro;e rol speelt. En ten tweede, omdat twee woon-oor den economische voordelen voor hun gemeente zullen bieden: tal van Ambo- bezen hebben reeds een werkkring in het particuliere bedrijf gevonden en niet alleen schreeuwt Capelle aan de IJssel om werkkrachten, doch ook ln de aangrenzende gemeenten is voor talrijke werknemers plaats. Er zijn op het ogenblik 72 woon- i oorden voor Ambonezen ln ons land waarvan „Schattenberg" en „Lunet ten" met resp. 2.739 en 2.396 bewo ners de grootste zijn. In Juli jl. woon den er in de oorden 2.972 gezinnen en 1213 alleenstaande personen, tezamen f16.117 zielen omvattend. De zorg voor de Ambonezen, die voorheen berustte bij de. dienst Maat schappelijke Zorg, is thans in handen van het commissariaat van Ambone- zenzorg, dat ressorteert onder het mi nisterie van Maatschappelijk Werk. Het ligt onder meer in de bedoeling van het Rijk, dat de Ambonezen ziet sis een groep tijdelijk in ons lanö verblüfhoudende personen, de Ambo- nese gezinnen zo te huisvesten, dat de vrouwen weer de beschikking kri)gen over een eigen keuken, wat geschieden Gisteravond laat is het 15.000ste schip Nieuwe Waterweg en uitrustingen uit de democratische landen, zei hij. Dulles wees er op dat het vrije en onafhankelijke landen natuurlijk vrij staat naar eigen goeddunken te han delen en dat volgens hem aanvaarding van Amerikaanse economische hulp Egypte er niet van behoeft te weer houden ook wapens van de Sowjet- Unie te aanvaarden. Gistermiddag is ter hoogte van strand- hoofd 9 bij Monster de 18-jarige scholier H. van D. uit Honselersdijk in zee ver dronken. De scholier kon niet zwemmen en de zee was erg gevaarlijk. De bad meester en enige omstanders haalden hem op het droge. Dokter C. N. A. Kieipoll uit Monster verleende eerste hulp met een zuurstofapparaat en kunstmatige ademhaling, echter tevergeefs. BEHANDELING ZAAK-SCHM1DT De beklaagde Schmidt heeft gisteren op de elfde zitting van de behandeling der zaalr-Schmidt een uitgebreide uiteenzetting gegeven over de verhouding in het leger kort na de souvereiniteitsovcrdracht. De zitting werd bijgewoond door een vertegen woordiger van de Amerikaanse ambassade en een van het Belgische gezantschap. Voorts was een vertegenwoordiger van hot Nederlandse hoge commissariaat aanwezig. Er was bijna geen publieke belangstelling. Na deze toelichting van beklaagde werd de 35-jarige getuige Willem H. Manoch bin nengeroepen. Manoch was vroeger in ae zaak-Schmidt al eens door rechter LIem ondervraagd en later was hij gehoord door rechter Maengkom in de zaalr-Jungschlager. De rechter beëindigde daarna de zitting en bepaalde de volgende op 5 September. Engeland heeft gisteren Griekenland en Turkije opgeroepen hun onverzoenlijke standpunt te laten varen cn accoord te gaan met een compromis-regeling voor het eiland Cyprus. Het voorstel werd tijdens de conferentie van de drie landen in Londen gedaan door Harold Macmillan, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Engeland zou. naar verluidt, het plan hebben op Cyprus te blijven, maar het eiland levens een nieuwe grondwet wil len aanbieden. Deze grondwet zou niet alleen de rechten van Griekse en Turkse Cyprioten waarborgen en hun meer zeg genschap in het bestuur geven, maar ook het recht van Engeland bestendigen om Cyprus als een basis te blijven gebruiken. Onofficieel is geopperd, dat Engeland de Grieken en Turken wellicht een zeker aandeel in de defensie van het eiland zal geven, maar officiële bevestiging hiervan was niet te krijgen en naar ver luidt zouden Turkse diplomaten zich er niet bijster enthousiast over getoond hebben. Zowel Griekenland en Turkije als Engeland zijn lid van de Navo. Mac millan zou dan ook in zijn rede de na druk hebben gelegd op het belang van Cyprus als basis voor de Westerse ver dediging. De Japanse minister van Buiten landse Zaken. SjigemStsoe, heeft voor gesteld dat Japan en de Verenigde Staten hun betrekkingen op het terrein van de Defensie herzien, opdat er bin nenkort een einde komt aan Japans af hankelijkheid van een ander land wat de landsverdediging betreft. Sjigemitsoe zei dit tot de Amerikaan se nationale persclub te Washington. Japan en de Ver. Staten dienen hun plannen samen te bundelen. Japan wenst een verdedigingsstelsel, „geba seerd op wederkerigheid, dat doeltref fend zal blijken te zijn en tezelfdertijd spanningen, die wel moeten ontstaan uit de aanwezigheid van buitenlandse mili tairen op ons grondgebied, wegneemt", zei de Japanse minister. Verder zei Sjigemitsoe dat Japan er verstandig aan doet normale betrekkin gen met de Sowjet-Unie aan te knopen. 11 De uit zeventien landen, bestaande Aziatisch-Afrikaanse groep in de Ver enigde Naties zal de Veiligheidsraad ver zoeken, zich met de toestand in Frans- Noordafrika bezig te houden. Een commissie van zes leden' is be last met de bestudering en voorbereiding van de zaak, die bij de Veiligheidsraad aanhangig zal worden- gemaakt. Hierbij moet de commissie de „nodige aandacht geven aan de keuze van het juiste tijd stip". Edward Rizk van de Libanon zeide, dat het officiële verzoek aan de raad om bijeen te komen ter bespreking van de kwestie, niet zal worden ingediend voor dat de commissie van zes haar taak vol tooid en de nodige stukken gereed zal hebben. Generaal majoor Burns, hoofdwaar nemer van de Verenigde Naties in Pales tina, heeft gisteren een bcrooep gedaan op de Egyptische en Israëlische regerin gen om hun troepen in het gebied van Gaza. opdracht te geven het vuren voor 18.00 uur plaatselijke tijd te staken. Egypte heeft het verzoek ingewilligd, doch voigens een Egyptische woordvoer der heeft Israël de oproep nog niet be antwoord. Te Cairo is later vernomen, dat ook Israël de oproep heeft aanvaard. Het stelt echter als voorwaarde, dal Egypte schuldig wordt verklaard aan de aanval van gisteren in de streek van Gaza. -mawamr. 1 ALS wij ook van deze plaats onze gelukwensen voegen bij die, wel ke prinses Wilhelmina vandaag op haar vijfenzeventigste verjaardag be reiken, dan is dat maar geen forma liteit. Zo iemand in ons volksleven een plaats heeft, dan is zii het, Heel haar leven heeft gestaan in het teken van het dienen. Dienen van haar Opdrachtgever. Dienen van haar land en volk. Haar moed, haar beleid en haar trouw zullen wij niet vergeten. Moge onze God Zijn licht doen schijnen in de avond van baar leven. J Hedenmorgen om kwart voor tien stak de 69-jarige mevrouw G. G. D. G., die enigszins doof was, zonder op het ver keer te letten de Laan van N.O.-Einde te Voorburg over. Zij werd gegrepen door een vrachtauto met aanhangwagen, ondanks het krachtige remmen van de bestuurder. Mevrouw G. kwam gedeelte lijk onder de wielen terecht. Zij werd in zorgwekkende toestand naar St. Antho- niushove vervoerd, waar zij een half uur na aankomst is overleden. De pantjasila Partij en de in Neder land gevestigde B.P.S. flicaham ter ver eniging van alle zuidelijke eilanden) hebben een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat de voorzitter van de B.P.S., E. Marantika, in Djakarta is aangekomen ter regeling van de terug keer van circa tienduizend Zuid-Mo- lukkers, die „gaarne naar het moeder land terugkeren, aangezien ze in Neder land de druk der Nederlanders en hun handlangers, die zo wreed zijn, niet meer kunnen verdragen en evenmin goedkeuren de listige tactiek ert de las ter van de Nederlanders, die kennelijk het Indonesische volk kapot wensen te maken". De leden van de B.P.S. in Nederland zijn volgens de verklaring allen thans aangesloten bij de Pantjasilapartij, die op korte termijn wil zorgen voor de terugkeer van de leden uit Nederland, DE 75e verjaardag van H.K.H. prinses Wilhelmina is vanmor gen niet iu stilte voorbijgegaan. Reeds in alle vroegte trok de Neder landse jeugd, getooid met Oranje, naar Paleis Het T.oo dat in een stralende zon lag te pronken. Vele kinderen droegen bloemen in als eert huldebetoon voor de jarige Prinses, boiiquetten, die iu grootte en samenstelling onderling nogal eens verschilden. De post bracht al vroeg een grote stapel schriftelijke gelukwensen met extra zegels voor het Koningin Wühel- minafonds voor de kankerbestrijding. Al enkele dagen had men op het Apeldoornse postkantoor de stapels kaarten, afkomstig uit alle delen van het land, verwerkt. De burgemeester van Apeldoorn, de heer A. L. des Tom be. en zijn echtenote behoorden tot de eersten die de felicitatieregisters op Het Loo tekenden. Namens het gemeentebestuur werd Een afgezant van de Zuidsoedanese opstandelingen heeft in Juba de voor waarden voor de overgave aanvaard. De regeringstroepen zullen de opstan delingen, die als krijgsgevangenen be handeld zullen worden, ontwapenen. een fraai veldbouquet aan het paleis bezorgd, en talrijke particulieren, ver enigingen en instellingen brachten eveneens een bloemenhulde De Konin gin en de Prinsesjes waren reeds op Het Loo aanwezig, terwijl Prins Bern- hard in de loop van de morgen werd verwacht Voor het paleis groeide het aantal belangstellenden in. de loop van de morgen steeds aan. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft vanochtend het volgende telegram gezonden aan H.K.H. prinses Wilhelmina: „De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal in eerbiedige en dankbare herinne ring aan uw trouw, wijsheid en moed, in goede en kwade tijden teil bate van het vaderland betoond, bidt God dat hij u zegenen moge in uw persoonlijk leven en in uw nageslacht". (Van één onzer verslaggevers) Met het KLM-toestel naar Praag ver trokken hedenmorgen omstreeks half elf vijf Nederlandse medische specialis ten van Schiphol. Zij gaan op invitatie van de sectie geneeskunde van de Aka- demie van wetenschappen der USSR, een bezoek van veertien dagen brengen aan de Sowjet-Unie. De uitnodiging, die in Juli kwam via de vereniging „Neder landUSSR" werd door de heren een volkomen verrassing genoemd, maar was gaarne geaccepteerd. Een omlijnd programma was nog niet vastgesteld, wel hadden de geleerde bezoekers hun wensen kenbaar mogen maken. Deze kleine delegatie bestaat uit: prof. dr. J. Goslings, rheumatoloog en hoog leraar te Leiden, prof. dr. C.- A. Linden- boom, internist en hoogleraar aan de Vrije Universiteit, dr. J. Gerbrandy, als internist verbonden aan het Antonie van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam, dr. F. J. F. Steine, verbonden aan het rheuma- centrum in de hoofdstad, en. dr. H. K. van der Molen uit Terwolde. Militairen die behoren tot de reserve- of het dienstplichtig deel der zeemacht kunnen aanspraak maken op een premie als zij vrijwillig langer dan de hun voorgeschreven tijd in Nieuw-Guinea dienst doen. De premie bedraagt voor een.officier maximum 150.en voor een schepeling maximum 75.voor elke maand extra in werkelijke dienst aldaar doorgebracht. De Argentijnse vakbeweging heeft vandaag bekend gemaakt, dat president Pcrón aangeboden heeft het presidentschap neer te leggen, maar dat de vakbeweging van dit jaar in de aangekomen. Het wa-s lichter „Elbe", die Pernis. Vorig jaar de Duitse tank ligplaats koos in arriveerde het 15.000ste Oc- schin ruim een maand later, nl. op X öc- net was toen het Nederlandse (ober. Het was toen m.s. „Corrie B", lWoensdagmiddag zal ile echtgenote van de Haagse burge meester, mevrouw Schokking Mrivier kant p de B.R.O.K.- bazar Bazar Res tauratie Oude Kerk) 'e Schccenmgvn offi cieel openen, .-lts speciale attractie liecft It,M. <le Ko ningin een inzen ding van haar pop- nenrerzameling ge zonden. Op de Into oen hoekje tan deze inzending, een on dfiigp n d go valle tje met v.l.n.r. een <o!daat Vftn de Irene- brifzade in gala- tenue, Pen meisje uit Limburg cn non een sold nut ran de l ren cd tri izade a p i vacht, die echter meer brlmifsstellint: voor het meisje dan "nar zijn wacht diijnt te hebben. geweigerd heeft hem toe te staan af te treden. Zij heeft onmiddellijk een alge mene staking geproclameerd. De leiding van de Peronistische par tij zou bezig zijn de partijgenoten te mobiliseren voor een massale aan hankelijkheidsbetuiging op het plein voor het regeringspaleis. De partij zou via de radio een oproep hebben laten verspreiden. Aan Perón zou moeten worden verzocht zijn ontslag aanvrage in te trekken. President Perón bood zijn ontslag als president aan aan de voorzitter van het vakverbond, Hector Dipietro., Men gelooft dat Perón. die Argentinië's 18 millioen inwoners negen jaar heeft geregeerd, ontslag heeft gevraagd, omdat hij er niet in geslaagd is de vrede in het land te herstellen na de mislukte op stand tegen zijn regiem in Juni. Aun het hoofdbureau kwam gister avond laat de heer J. F. Steggerda van het Biljartpaleis" in de Wagen straat tc Den Haag een tientje bren gen. Het geld was tijdens zijn afwe zigheid bij het afrekenen mei enkele Amerikaanse matrozen te veel ont vangen, doordat men de koers van het Amerikaanse geld te laag hac! be paald. De heer Steggerda vond dit een buitengewoon onprettige ervaring en kwam persoonlijk tiaar Rotterdam om door bemiddeling van de politie het geld terug te geven aan de Amerika nen en zijn excuses aan te bieden. Een charmante Drui- nepprinses hield Dinsdagmiddag haar intocht in hel aloude Naald u-ijk. De prinses had tot taak de Druiven- treek in het IFpst- Innd te openen. 5«Ssïa! (Van onze correspondent) Volgend jaar wordt een beghi gemaakt met de verhoging van de zeedijken langs de Westerschelde op Zuid-Bevcland, De plannen hiertoe worden op het ogenblik bestek-klaar gemaakt door de technische dienst van het grootste waterschap van Zuid-Beveland, „De brede watering ten Westen van Ierseke". Dit werd tijdens de algemene ver gadering van dit waterschap medege deeld door de voorzitter, de heer P. J ■T, Dekker. Het jaar 1954:1955 was voor Zuid- Beveland's grootste waterschap een voordelige periode. Er werd 22.000 gulden minder uitgegeven dan was geraamd; de ontvangsten overtroffen de raming. Hierdoor vertoont de reke ning een batig saldo van 100.245,75 gulden.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1