Interessante documentaire over chemische industrie Sluiting Spoelingbrug leverde stof tot discussie *5 Een tentoonstelling verdwijnt Weth. T. de Bruyn gaf uiteenzetting over mogelijkheden bij middenstand Hagenaar brak op vele plaatsen in Economische Hogeschool begroette haar eerste-jaars WAL,VIS „JONAS" VOOR TWEEDE MAAL IN DE MAASSTAD SCHIEDAM Geuren en kleuren in kannen en kruiken Maasland Diefstal van jacht tijdig voorkomen De bouw van de nieuwe Westerkerk H.B.S.S.-nieuws MAASSLUIS VLAARDINGEN K. v. Kvoor de Beneden-Maas vergaderde Afdeling Vlaardingen gesticht van N.V.M. Ruzie op Katendrecht berecht Samenwerking tussen V.K.C. en S.C.K. goedgekeurd Tweedfe besturenconferentie District ARJOS Rotterdam JAC. VAN DEN BERG 70 JAAR Vijfjarig meisje verongelukt het SLOPEN van de grote energie manifestatie E 55 is in volle gang. Nog maar nauwelijks was de laatste bezoeker vertrokken, of de afbraak begon. Vandaag, drie dagen later, kent men het eertijds zo trotse expo sitieterrein bijna niet meer terug. Overal zijn de mannen met de slopers hamer aan het werk geweest. Waar eens hel Goudse Poortje stond, ligt nu een hoop stenen. Mannen zijn bezig deze stenen af te bikken. Weggegooid wordt er niets (foto 1). Studie, aanpassing en evenwicht Tekort op Haagse begroting f 6.500.000 Verbouw van tabak in Rhodesia Anderhalf jaar voor uitloking diefstal Spreken in openbaar' op de filmband In Wenen burgemeester mS als naamgenoot HAAGSE INBREKER VEROORDEELD 2 TROUW Woensdag 7 September I95| Vreerad gedrag Aangereden Burgerlijke stand van Schiedam Over voet gereden Dinsdagmiddag omstreeks half zes waren de spoorbomen bij de Overschie- seweg ïe Schiedam gesloten. Een lange rij stond te wachten. Ook de wielrijd- ster mej. A. W. K. uit Rotterdam be hoorde tot de wachtenden. Zij leunde, op haar fiets gezeten, tegen de auto van G. D. van IJ. Koperdiefstal De 30-jarige A, J. H. uit Den Haag werd door de politie te Schiedam aange houden onder verdenking van diefstal van koper ten nadele van de Werf Wil ton Fijenoord. Sabena bestelde in V.S. vijftien vliegtuigen FIETSER GEVALLEN Tram uit de rails Huldiging in Citrusveiling Posities KLM-vliegtuigen Met bromfiets aangereden Pim zat 40 minuten in de lift Door dakraam gevallen DE Ahoy'-hal vertoonde vele kale plekken. De meeste standhouders hadden hun spullen al weggehaald Kraanwagens hebben enkele dagen af en aan gereden om de zware stuk ken weg te brengen. Nog is het een chaos in de hal. Maar dat zal niet zo lang meer duren. Burgerlijke stand van Vlaardingen T/OOR de tweede maal in de ge schiedenis zal Rotterdam de grootste en langste bezoeker van wereld kunnen begroeten: de „Jonas" de geprepareerde reuzen- walvis, die juist een tentoonstel- lingsreis van drie jaar door ge heel Europa achter de rug heeft. Van acht tot elf September is het twintig meter lange dier, dat geëxposeerd wordt op de langste trailer ter wereld (lengte 23.85 m.) te bezichtigen op het terrein aan de Kruiskade hoek Maurits- weg voor de Rotterdamsche Schouwburg. „Jonathan" Krassporenonderzoek gaf overtuigend betvijs M aistermijnnoiering DIMO-filmproductie te Rotterdam heeft gisteren in hotel „Atlanta" te Rotterdam de documentaire film „Geuren en Kleuren in Kannen en Kruiken" voor een groot aantal ge nodigden vertoond. Deze film is op genomen in de Fabriek van Chemische Producten „Vondelingenplaat" te Rot terdam-Pernis. Op een lofwaardige wijze is dit werk samengesteld en vooral in technisch op zicht mag de film alleszins geslaagd ge noemd worden. Een goed gekozen moment is de over gang van zwart-wit op kleur. Eerst ziet men velerlei beelden in de fabriek, daarna de toepassing van de producten In de nacht van Dinsdag op "Woens dag omstreeks half twee ontdekte de heer J. Polet aan de West-Franken- landsedfjk in de Jachthaven van de Schiedamse Watersportvereniging een man die vergeefs trachtte een motor van een van de daar liggende jachten aan te slaan. De heer Polet vertrouw de de zaak niet helemaal en ging hulp halen van de heer J. H. v. d. Bosch, die met een motorvlet een geregelde dienst onderhoudt tussen de Haven straat en de op stoom liggende schepen. In de jachthaven aangekomen bleek het schip waar d onbekende man nog steeds met de motor bezig was, de „Mona Lisa" te zijn waarvan een van de directeuren van de werf Wilton Fijenoord, de heer G. v. Daalen, eige naar is.' Op de vraag van de heer Polet waar om de navigatielichten van het schip niet brandden antwoordde de vreem deling dat de accu's van het schip ka pot waren. Hij slaagde er bp dat ogen blik echter in de motor aan de gang te krijgen en voer de jachthaven uit. Met de motorvlet van Van der Bosch volgde het tweetal, dat nog steeds niet van de goede bedoelingen van de man op de Mona Lisa overtuigd was, het scheepje en wisten het in de Wilton haven te .enteren. Te vergeefs gelastten zij de bestuurder, de motor af te zet ten. waarop zy het schip met een staal kabel aan de vlet vast maakten en in de Wiltonhaven aan de kant trokken. Daar verdween de onbekende man echter. Wel heeft een van de arbeiders op de werf een man gezien, die daar met ontbloot bovenlijf rondliep, maar toen hij de veiligheidsdienst van de werf had gewaarschuwd, was deze man verdwe nen. Tot nu toe heeft de politie nog niet kunnen ontdekken, wie de dader van deze diefstal is, maar de ,.Mona Lisa" ligt weer rustig in de jachthaven. Het aïBStel over de actie, die binnenkort ia g i worden ingezet om te komen tot de bouw ffan een nieuwe Westerkerk in Nieuws and. dak in ons blad van Dinsdag werd geplaatst, is t/ot onze spijt door een technische fout gedeeltsnijk onleesbaar geworden. Hier onder geven) wij bedoelde passages opnieuw De* gehete ruimte van de kerkzaai in de nieuwe Wésterkerk zal zich concentreren op het lithurgisch centrum, waar op een ver- hoging,^.'de kansel, een avondmaalstafel es het docpvont zullen worden geplaatst. De in gang voor de kerkzaai komt aan de kant van de Hohnelage Grethelaan en wordt zo ge maakt. dat niemand trappen zal behoeven te lopen. In de onderbouw van de kerk zullen een grote zaal met 280 zitplaatsen en twee kleine zalen komen, die mogelijkheden voor vergadering bieden. Eveneens komt hier de consistoriekamer, de garderobe en de keuken. De toren komt los van de kerk te staan, terwijl daar een kruisomament In zal worden verwerkt. Het geheel wordt opgetrokken In skelet- bouw, dat zal worden opgevuld met beton. De wand naar de Vlaardingerdijk zal ramen bevatten. De kerk kan in anderhalf Jaar wor den voltooid. De gemeente zal naast het ge bouw een vijver aanleggen. De actie, die erop gericht is het benodigde geld voor de bouw bij elkaar te brengen, star! op 18 September. De predikanten zuilen in de kerkdiensten op die dag een beroep doen op de leden, terwijl door middel van een circu laire. die bij de gemeenteleden thuis zal worden bezorgd het een en ander nogmaals or.der het oog zal worden gebracht. Het antwoord op de vraag of de leden be reid zijn een extra bijdrage te leveren, za, door een medewerker bij de gemeenteleden worden gehaald. Een tweede actie staat bo- vendien voor de deur. Tussen 23 en 30 Opto- ber wordt een versoberingsweek gehouden, waarbij de gemeenteleden worden verzocht, zich beperkingen op te leggen. Het door deze beperkingen uitgespaarde geld kan dan worden geofferd tijdens de kerkdiensten, die op 30 Verder ^zuilen ^Sr&ngen worden ge- troffen voor een Fancy Fair. die gehouden zal worden tussen 27 April en S Mei. Een plan tot het houden van andere acties wordt momenteel nog uitgewerkt. HBSS houdt haar ledenvergadering Don derdag 8 September In gebouw Irene, Nieu we Haven te Schiedam. Het wedstrijdprogramma voor senioren op 10 leptember fuidt: HBSS-DOTO 4.'5 ter rein Havendljk; Joden Boys Gouda: Zwaluwen 5-HBSS 3 2.M vtaaiotr. gen: HBSS 4-WHR 230 Havendljk;: HbSb S-TOGR 4 4.15 Spieringhoek. Junioren-. WRWA-HBSS a 3.45 Den Brie.. NRC Bl-HBSS BI 2.30 Laagzestienhoven: HBSS e-TSB c 2.30 Spieringhoek. Dinsdagmorgen om zeven uur reedI op de Polderkade te Kethel wielrijder. Hij wilde met een motorrijder hem trachtte tó passé reOp een gegeven moment wierp de wielrijder zijn fiets neer en gaf de be stuurder van de motor A. A. i. a. een slag in het gezicht en een stomp m de maagstreek. Een bril werd daarbij ver- rieid terwijl de bestuurder van de mo torfiets over pijn in de maagstreek klaagde. De politie zal de onbekende dader trachten op te sporen. Op de Kotterdamsedijk te Schiedam werd Dinsdag de 50-jarige voetgange C. J. E. S. uit Rotterdam aangereden door'een personenauto. S. was onvoorzichtig overgestoken. Met een bloeduitstorting m de knie werd hij naar het Gemeente Ziekenhu.s °VlrgËnaCt"bakshandelaar te Schiedam werd geverbaliseerd wegens overtreding van de loterij wei. Loten uit D®1!1® v,e-* den door hem te koop aangeboden. Geboren: Willem z. v. A. Wetsteijn en A. Meier; Susanne d. v. Brugmarts en C J. Bröklmg; Elisabeth G. C. d. z. i. J J. Peek en E. M. Groenewoud; Har riet M. d. v. A. J. van Heusden en A. W. Botterman; Karei T. z. v. B. n. Kloos en L. F. Oetgens van Waveren Pancras Clifford; Martinus J-, 2. v. J. Verweij en R. F- d® Jager- ,encS;L z v. H. J. van Santen en L. A. Schutz, Anneke d. v. P. Rts en A. E. Hoef- smit; Derk z. v. D, Breman en A. van ^Overleden: J. M. Hoenderkamp, 83 j weduwe van D. H. W. Oorschot, A. Roodbol, 70 j. in de praktijk. Artistiek verantwoorde oonamen, zoals het gebruik van de be strijdingsmiddelen in de land- en tuin bouw en fruitteelt, geven de film een bijzondere inhoud. Ook de fabricage van kleurstoffen en vooral de verwerking daarvan in de tex tiel en andere industrieën, is op een voortreffelijke manier op het witte doek gebracht. Het slot van de film voor een bedrijfsfilm ditmaal niet de gebrui kelijke toespraak van de directeur over de snelle ontwikkeling van het bedrijf toonde hoe gracieus en smaakvol alle volkeren op de wereld gekleed gaan door de verrassende toepassing van kleurstoffen in de textielindustrie. De chemische fabriek „Vondelingenplaat' mag ingenomen zijn met zulk een do cumentaire en met het voornemen om de film in het buitenland te vertonen zal men stellig niet bedrogen uitkomen. De leiding en productie van „Geuren en Kleuren in Kannen en Kruiken" was in handen van Dick W. J. Mons- houwer. Het scenario en de regie waren van Hans Katan. Karei G. Borgers ver zorgde het camera-werk. MEJUFFROUW HAM ONDERSCHEIDEN' Op haar 65e verjaardag Is mej, A. Ham te Maasland door H.M. de Koningin onder scheiden met de medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Mejuffrouw Ham heeft meer dan 40 jaar het onderwijs te Maasland gediend en is nu met pensioen ge gaan. Voetbal-programma. Ook Zaterdag zullen bij geschikte weersgesteldheid, weer alle MW-elftallen een competitie-wedstrijd spe len. Op eigen terrein spelen achtereenvol gens MVV3 tegen het Vlaardmgse DV0 4 (aanvang 2.30 uur) en MVV1 tegen het Rot terdamse W r A. te 4.15. Of de Maaslanders dit keer zullen winnen is een open vraag, daar W.l.A. een voor hen onbekende club Is. MVV 2 speelt een uitwedstrijd tegen het Vlaardingse Sunlight 3: aanvang 2.30 uur. De MVV-jeugd tenslotte speelt in Schiedam tegen de D.H.S.-junioren. Deze ontmoeting be gint te 3.15 uur. Aceoord-verklaring. De gemeenteraad van Maasland heeft zich accoord verklaard met het ontwerp-besluit tot vaststelling van nieu we wedde-regclingen voor de secretarissen en de ontvangers der gemeenten in de pro vincie Zuid-Holland, zoals dat door Ged. Staten is opgesteld. Amhtenarcn-reglement, De gemeenteraad heeft besloten met ingang van 1 October 1955 voor Maasland van toepassing te verklaren het Algemeen Ambtenarenreglement en de Arbeldsovereenkomstenverordening. Dit be vat hoofdstukken over aanstelling en bevor dering, bezoldiging, dienst- en werktijd, ver lof, aanspraken in geval van ziekte, rechten en verplichtingen van de ambtenaar, disci plinaire straffen, schorsing en ontslag enz. Korfbalprogramma. Zaterdag speelt ODOI in Rotterdam tegen Blauw Wit I. een twaalf tal waarvan gewonnen moet kunnen worden. ODO a zou er wel eens In kunnen slagen BI. Wit-jun. te kloppen. Op eigen terrein spelen alleen de C-junioren en wel tegen Ro zenburg. De overige ODO-twaalftallen hebben een vrije wedstrijd-middag. Toen de wachtenden de overweg weer konden passeren, reed de auto over de voet van mej. K, Door de G. G.D. werd zij ter plaatse verbonden en naar huis gebracht. Mars-concert. Donderdagavond 3 uur concerteert de „Maassluisse Harmonie" o.l.v. haar dirigent, de heer Jac. J. Bijster Sr. met een populair marscon cert op de tert aan het Fenacoliusplein. Ter afwisseling zal het tambourcorps enkele modelmarsen uitvoeren. E.H.B.O. De collecte te Maassluis voor de E.H.B.O. is dit jaar een bij zonder succes geworden. Zowel de inge zetenen als de plaatselijke bedrijven ga ven met gulle hand, waardoor de op brengst in totaal 1.864,63 is geworden. Door dit prachtige resultaat is het bestuur wederom in staat tot aank-oop van enkele grote stukken over te gaan. Het bestuur is dankbaar voor deze wijze van medewerking, waaruit blijkt, dat de E.H.B.O. te Maassluis bij de in gezetenen grote sympathie geniet voor haar menslievend werk. Nnts-spaarbank. In de vacantiemaand Augustus zijn door de Nuts-Spaarbank buitengewoon goede spaarresultaten be reikt. Er is niet minder dan ƒ206.000 meer ingelegd dan terugbetaald. Ingelegd werd in 5247 posten 588000 en in 2375 posten terugbetaald 382000. De spaarbusjes brachten in 265 ledigin gen 4400 en de jeugdspaarders in 1300 posten 4300 bij elkaar. Per 2 September 1955 was aan 14.605 spaarders verschuldigd 7.687.694,85. Sinds 1 Januari van dit jaar is het inleggerstegoed met ruim ƒ840.000 toe genomen. Verbetering. De oude gaslantaarns aan de Zuiddijk te Maassluis zijn ver vangen door een aantal nieuwe elec- trische lichtmasten. Dinsdagavond is deze verlichting voor de eerste maal ontstoken en het blijkt een aanzienlijke verbetering te zijn. In het Handelsgebouw te Vlaardingen werd Dinsdagmiddag een vergadering gehouden van de Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas. Daarbij werd de rekening over 1954 aan de leden overgelegd. Het eindcijfer bedroeg 69905.59, terwijl er een batig saldo was van 11648.84. Op een vraag van een van de leden waarom het noodzakelijk is het kapitaal van de Kamer steeds groter te doen worden, antwoordde de voorzitter, de heer C. H. Buschmann, dat de inkomsten van de Kamer bij de wet zijn geregeld en dat een zuinig beheer wel noodzakelijk was om in de toekomst te kunnen voorzien in de behoefte van een nieuw onderdak wanneer, door de toestand waarin het Handelsgebouw zich bevindt, het straks noodzakelijk wordt dit te verlaten. Ten aanzien van het probleem inzake de Spoelingbrug te Schiedam werd nog even van gedachten gewisseld. De heer C. Dirkzwager, die de verschillende rap porten had bestudeerd was van mening dat de sluiting van de brug wel niet meer ongedaan gemaakt zal worden. Een oplossing zag hij in het openstellen voor het verkeer van de Boterstraat van de zijde van het Proveniershuis af. Bo vendien wilde hij aandringen op een spoedige aanleg van de Rijksweg 20, waardoor het dan mogelijk zou worden in Schiedam de daaiop aansluitende bruggen te gaan bouwen. De sugges ties van de heer Dirkzwager werden door de Kamer overgenomen. Met rond 60 leden werd Dinsdagavond in Vlaardingen een afdeling gesticht van het -Nederlands -Verbond -van -Midden- siandsverenigingen. In het voorlopig be stuur namen zitting de heren F. de Graai J. Madern, J. Meeder, J. Pooi en J. v. d. Zwan. Wethouder T. de Bruyn, wethouder van Stadsontwikkeling hield daarvoor «en zeer belangrijke rede over het onder werp „Stadsontwikkeling en Midden stand." Daarin deed hij o.m. mededeling, dat waarschijnlijk zeer binnenkort met de practische uitvoering van de nieuwe Weslwijk zei worden begonnen. Zowel le gemeente als particulieren zullen daar bouwen. De gronden in de eerste wijk hebben practisch reeds een bestemming. "Wethouder de Bruyn heeft in zijn in leiding de ontwikkeling van Vlaardingen in de na-oorlogse jaren aan een korte analyse onderworpen. Hij meende, dat over het geheel genomen de greep ge lukkig is geweest met betrekking tot het aantal gebouwde winkels in de Indische buurt en de Babberspolder en de bezet ting daarvan. In de komende jaren zal de stad zich sneller gaan ontwikkelen. Nieuwe moge lijkheden voor de middenstand doen zich voor in de binnenstad en in de Westwijk. Het uit de grond stampen in 5 a 6 jaar van het nieuwe stadsdeel Westwijk zal een ware volksverhuizing van elders naar Vlaardingen en ook binnen de stad ver oorzaken. Het roept ook vraagstukken op voor hen, die zich ten dienste van de nieuwe gemeenschap aldaar zullen stel len. De plannen voor de eerste buurt met ca 1300 woningen zijn in gevorderd sta dium van voorbereiding. De gemeente heetf plannen om 400 woningen daar te bouwen en heeft daartoe de grond gereserveerd in afwachting van een raadsbesluit. Particuliere bouwers toon den voldoende interesse -voor de grond voor de overige 900 woningen. In de gehele Westwijk zijn ca 120 winkels geprojecteerd. De gemeente zal er waarschijnlijk toe overgaan de eerste 20 25 te bouwen. Het gerechtshof te 's-Gravenhagc heeft hedenmorgen de Surinamer H. S. S. uit Rotterdam veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van praeventieve hechtenis en zijn on middellijke invrijheidstelling uit het voorarrest bevolen. De eis was conform het vonnis in eerste aanleg: Zes maanden zonder aftrek. S. was ten laste gelegd in de nacht van 28 en 29 Mei in een dancing op Ka tendrecht een fles op 't hoofd van een Poolse zeeman te hebben stuk geslagen. De Poolse zeeman zou S steeds on der tafel hebben geschopt en toen ver dachte hem vroeg hiermee op te houden hem het woord „vuile neger" te hebben toegevoegd, hetgeen S beantwoordde met een klap met een fles op het hoofd van zijn tegenstander. De Haagse recherche heeft op ver zoek van de gemeentepolitie te Apel doorn en Zutphen en de rijkspolitie te Putten (Giö) aangehouden de 41-jarige Haagse stukadoor D. K. Deze wordt er van verdacht op vele plaatsen in het land inbraken te hebben gepleegd, o.a, viermaal te Apeldoorn en voorts te Gro ningen, Borculo en Hoogezand. K. is op transport gesteld naar Zut phen, waar hij aan de officier van Jus titie zal worden voorgeleid. Het "Vlaardings Kunst Centrum heeft zich in een rustig verlopen algemene ledenvergadering Dinsdagavond uitge sproken voor samenwerking met de Stichting Culturele Kring. Nadat in vlot tempo tal van punten de hamer waren gepasseerd, werd het belangrijkste punt „samenwerking met de Culturele Kring" aan de orde ge steld. Het werd ingeleid door de heer J. J. Kooyman, voorzitter VKC, die o.a. uiteenzette, dat de samenwerking mede inhoudt, dat gezamenlijk het program ma wordt samengesteld en over en weer 35 pet van het aantal plaatsen ter beschikking worden gesteld. Het vervul de het bestuur en de vergadering met zorg, dat B. en W. nog geen voor stel aan de Raad hebben kunnen doen over de verdeling van de culturele sub sidie, gebaseerd op het advies van de Vlaardingse Gemeenschap. Na een vlot te bespreking sprak de vergadering zich unaniem uit voor de samenwer king. De heer Kooyman sprak nog zijn waardering uit over de wijze, waarop de onderhandelingen waren gevoerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. G. KJoots bij acclamatie her kozen. In de vacatures Kooyman en Van der Hout werd voorzien door de benoeming van de heren G. Dijkstra en C. in "t Veld. De heer A. v. d. Berg heeft de schei dende voorzitter dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor het Kunst centrum heeft verricht. Daarvoor toon de de heer Kooyman zich erkentelijk. De wethouder meende, dat het thans zin heeft, dat het gemeentebestuur en de Middenstandcentrale, met de KVK, weer eens bij elkaar gaan zitten, niet alleen om het sluimerend contact te herstel len, doch om zich gezamenlijk te bera den over de nieuwe mogelijkheden. Een reden tot het gesprek vloeit ook voort uit het in ontwerp gereed zijnde ETI- rapport, dat tot belangwekkende con clusies komt. En zeer zeker bepaalde perspectieven opent. Nadat wethouder de Bruyn op tal van punten nog nader was ingegaan, heeft de heer P. J. de Kruyf, secretaris van het NVM, doel en streven van de orga nisatie uitvoerig belicht. Aan de hand van tal van statistische gegevens kwam hij tot de conclusie, dat het NVM een grote taak te vervullen heeft. Hij noem de daarvan vele voorbeelden en moge lijkheden. Op de beide referaten volgde discussie. Tenslotte werd onder leiding van de heer H. Neuteboom, oud-voor zitter en thans penningmeester van het NVM, besloten tot stichting van de afde ling en tot vorming van het hierboven genoemde bestuur. Op de vergadering zagen wy tal van bekende middenstanders, o.a. traden ook als lid toe personen, die tot voor kort een leidende functie hadden in bestaan de middenstandsorganisaties. Officieel wordt medegedeeld, dat de Sabena in de Verenigde Staten een op dracht heeft geplaatst voor 3 Dougias DC 7 vliegtuigen en 12 tweemotorige Convair-440 toestellen. Volgens de ver tegenwoordiger van de Sabena te,New York heeft deze- opdracht- een waarde van ruim 17 millioen dollar. Vrijdag 9 September wordt de tweede besturenconferentie gehouden in het Beursgebouw, zaal III, ingang Meent 110. Verwacht worden alle districtsbe stuursleden en alle bestuursleden van de aangesloten clubs. Richtlijnen worden o.a. gegeven voor het werkprogram van de clubs en de activiteiten in verband met de komende verkiezingen, terwijl de aandacht geves tigd zal worden op de politieke week en op komende conferenties. Op de Waalhaven Nz. te Rotterdam kwam de 49-jarige controleur L. W. C. V. uit de le Schansstraat, gisternNÜLi met het voorwiel van zijn fiets in de spoorrails. Hij viel en liep een rechter schouderfractuur op. Hij werd naar het Zuiderziekenhuis gebracht. Op de Coolsingel voor de Bijenkorf te Rotterdam, is gisteren een tramwagen van lijn 17 ontspoord. Het tramverkeer was daardoor van 15.50 tot 16.40 uur ge stagneerd. In die tussentijd werden de trams die van de Blaak kwamen via de Korte Hoogstraat en Bulgersteyn naar de Coolsingel geleid. Een ander punt waarover uitvoerig van gedachten werd gewisseld was het rijtijdenbesluit. Nu wordt overwogen de werktijd van chauffeurs van 55 op 48 uur terug te brengen, zullen de ver voersorganisaties uit het gebied van de Kamer een advies uitbrengen bij de be trokken instanties. Daarbij wilden deze organisaties echter ook de mening van de Kamer naar voren brengen. Bë heer G. C. Buys meende dat met de voorge nomen maatregel, transporten over gro te afstand niet meer mogelijk zouden zijn. Bovendien zijn er maximum tarie ven waarboven de vervoerder niet mag uitkomen. De vervoerders menen ook dat de verkeersveiligheid op de weg voorgaat, maar door de in te voeren maatregel, wordt het gehele probleem in het sociale vlak getrokken. Men wil ernstig helpen te streven naar de moge lijkheid, dat met inachtneming van rust perioden, transporten, die aangeboden worden, in het belang van Handel en Nijverheid kunnen worden uitgevoerd. Met de te nemen maatregel kan dat echter niet. Verschillende leden waren het met de heer Buys eens, anderen meenden ech ter dat hier te veel naar de economische zijde van het vraagstuk wordt gekeken en de mens achter het stuur daarbij wordt vergeten. De heer J. v, Toor Hzn. wees bij dit alles nog even op het belang van de plaatselijke vervoerders, die slechts over geringe afstanden rijden en die met een 48 urige werkweek zeker niet gediend zijn. Tenslotte besloot de Kamer het pro bleem op de agenda van de Verenigde Kamers te doen plaatsen. Adhesie werd betuigd aan het ver zoek van de K.v.K. te Amsterdam voor de wederinvoering van het systeem van één interlocale telefoongids inplaats van de afzonderlijke gidsen voor de ver schillende kringen. Van het lid W, P. v. Leeuwen, die het district gaat verlaten werd tenslotte door de Kamer hartelijk afscheid genomen. De heer Jac. van den Berg, directeur van de N.V. Fruit en Groente lm-' en Exporlmaaischappij ie Rotterdam, is vanmorgen in het gebouw van de Ci trusveiling le Rotterdam op grootse wijze gehuldigd. In de veilingzaal wa ren zeer velen bijeengekomen en daar werd het woord gevoerd door de di recteur van de veiling, de heer R. Bosnak. Hij bracht de grote verdiensten naar voren van deze populaire figuur, die zich heeft opgewerkt tot een van de grootste kooplieden in Nederland. De heer B. van der Engel voerde ver volgens het woord. Hij wenste de heer Van den Berg nog een lange gezond heid toe en bood hem een zilveren sigarettenkoker aan. De heer Mol. die namens de „Frubo" sprak, wees op het werken en streven van de jubilaris. Op deze hoge leeftijd is de heer Van den Berg nog in staat zijn normale bezig heden te verrichten en de heer Mol sprak de wens uit. dat hij nog vele jaren aan het hoofd zou kunnen staan van het omvangrijke bedrijf. Namens de Belgische fruitbeurs sprak de heer Van Diest. De zoon van de ju bilaris, de heer Hijmans van den Berg, bracht tenslotte dank voor deze spon tane huldiging. De 5-jarige Hendrika Klos, van de Spangensekade te Rotterdam, werd gistermiddag toen zij de Beukelsweg plotseling overstad, aangereden door een personenauto. In het St. Fran- ciscus gasthuis is zij enkele uren later overleden. (Van een onzer verslaggevers) Neen, weggegooid wordt er niets. Uit het Stiltecentrum heeft men met zorg het orgel en de kunstvoorwerpen verwijderd. Toen is men het geheel stukje voor stukje gaan afbreken. Voorzichtigopdat er niets zou bre ken. Vanmorgen stond alleen nog het geraamte, maar dat zal in de loop van morgen ook wel geheel verdwe nen zijn. In een korte loespraafc tot de nieuw aangekomen studenten heeft de rector magnificus, prof. dr, B. Pruijt, hen van morgen -welkom geheten in de Rotterdam se Hogeschoolgemeanschap. Hij vestigde daarbij de aandacht op het aanpassingsproces, dat de student moet doormaken: aanpassing aan andere men sen, een ander gedragspatroon en een an dere vrijheid met eigen gebondenheden. De student zal moeten zoeken naar evenwicht in velerlei opzicht. Er moet een evenwicht worden gevonden tussen in spanning en ontspanning, studie en stu dentenleven, vakstudie en algemene vor ming, zelfstandige arbeid en werk in groepsverband, maar ook tussen student zijn en Nederlander zijn. Voor het vinden van dit evenwicht is het aldus de rector magnificus van groot belang, dat de student actief deel neemt aan het georganiseerde studenten leven in zjjn bonte schakering. Vervolgens werd de aandacht geschon ken aan de structuur van de studie, met het grote aantal differentiatie-mogelijkhe den overeenkomstig de sterk gevarieerde kansen, welke de maatschappij aan de afgestudeerde biedt. Het studium genera le vormt het onmisbare complement van de eigenlijke vakstudie. Spr. wekte de nieuwe studenten op reeds van de aan vang af gebruik te maken van de kan sen tot verbreding en verdieping van het inzicht. Vervolgens richtte de praeses van de Rotterdamse Studentenraad R. Bakker, het woord tot de studenten. Hij gaf een uiteenzetting over de bete kenis van het georganiseerde studenten leven voor de student en zijn studie. Na deze toespraken werd gezamenlijk de lunch gebruikt in de sociëteit „Koinoo- nia," terwijl in de middag discussiegroe pen werden gevormd. De dag werd be sloten met een rondleiding door het ge bouw van de hogeschool. Naar hei Haags Dagblad vermeldt ls het tekort op de Haagse gemeentebegro ting voor 1956 circa f 6.500.004). B. en IV. zouden de inkomsten en uit gaven van de gewone dienst in even wicht willen brengen door het tekort op te nemen onder de post subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. AMSTERDAM, 7 Sept. Thuisreis: PH- DP1 (Prinses Irene) geragv Nomen is Dins dagmiddag te 13.00 uur op Schiphol geland. PH-LKD (Ion) gezagv Kachuk werd halt elf vanochtend In Rome verwacht. PH-LDG (Friesland) gezag-- Gould is vannacht uit Bangkok vertrokken naar Calcutta. Uitreis: PH-LKT (Neutron) gezag» Hamp- tonstall is vanochtend tn Blak gearriveerd. PH-LKX (Nucion) gezagv Stuurman is van nacht uit Bangkok vertrokken naar Colom bo PH-LDO (Maastricht) gezagv Delmatei ls vannacht In Djakarta aangekomen FH— LDP (Rotterdam) gezagv Brugman is om zes uur vanmorgen uit Beiroet vertrokken naar Abadan. De heer A. Moerman, een oud-Vlaar- dinger die nu reeds 7 jaar in Zuid-Rho- desia woont, heeft Dinsdagavond in De Gouden Leeuw voor de leden van de Hollandse Maatschappij van Landbouw een lezing gehouden over de verbouw van tabak in zijn tweede vaderland. Zijn boeiend betoog strekte zich in feite veel verder uit. Hij vertelde veel over de aard en gewoonten van Rhodesie, dat he laas een zeehaven mist Er zijn gebie den, die zich uitstekend lenen voor de landbouw. Romdom de steden vindt men zeer goed geoutilleerde melkvceboerde- rijen. Ook wordt aan de fokkerij en mes- terij grote aandacht besteed. In de dertiger jaren is men aan de verbouw van tabak begonnen. Eind Augustus gaat men de in Maart geploeg de velden bewerken: men zaait dan na dat men de grond met takken heeft be dekt. die men tn brand heeft gesloken om de grond zuiver te maken. De zaai tijd eindigt eind October. Kleine hoeveel heden kunstmest worden toegevoegd om de kiemkracht te verhogen. In November wordt begonnen met planten. Dat is altijd een groot feest. Het verkrijgen van goede tabak onder soms zeer wisselvallige weers- en na- tuursomstandigheden vereist heel veel zorg. De uit Nyassaland afkomstige na turellen zijn waardevolle hulpkrachten. Na de pauze heeft de heer Moerman vele vragen beantwoord. In de Havenstraat bij de Lage Erf- brug te Rotterdam werd gistermiddag de 31-jarige mevrouw G. E. B.H„ uit de Chopinstraat in Vlaardingen, met haar bromfiets overreden door een tankauto. Zij wilde tussen een motorrij der en de tankauto doorrijden en raak te daarbij met het stuur de auto, waar door zij viel en de auto over haar heen reed. Met ernstige verwondingen moest zij naar het Coolsingelzïekenhuis wor den vervoerd. Getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich te melden aan het politiebureau in de Rochussenstraat. De 13-jarige Pim O., van de Boter- sloot te Rotterdam, is gisteravond 40 minuten opgesloten geweest in de lift van het pand waar hij woont. De lift bleef steken, doordat de bal, waarmee de jongen aan het spelen was, tussen de liftkooi en de sehachtwand terecht kwam. De brandweer heeft hem be vrijd. De 24-jarige timmerman A. van K„ uit de Taandersstraat te Rotterdam, is gistermiddag bij het verrichten van werkzaamheden op een dak aan de Schans op een glazen koekoeksraam ge trapt, waardoor hij van een hoogte van 6 meter op de vloer van een garage viel. Hij brak de rechterenkel en liep een snijwond aan de rechterpols op, zo dat hij naar het Coolsingelziekenhuis moest worden gebracht. Het zwembadje voor de kinderen was waterloosen reeds gedeeltelijk uit elkaar gepeuterd. Ja, dat is het goede woord voor dit karwei en voor vele andere karweiendie de slopers onder handen hebben op het tentoon stellingsterrein. Peuteren. IJzeren stellingen worden voorzichtig uit el kaar geschroefd. Men trekt de zaak niet zonder meer om. Wat nog ge bruikt kan worden, wordt opzij gelegd. Grote stapels betonelementen lig gen netjes gerangschikt tussen stapels hout, bergen stenen en half afgebroken stellages. Langzaam verdwijnt wat 108 dagen lang de glorie van Nederland is ge weest. Alleen op het voorterrein werkt de boortoren van de Nederlandse Aardolie Maatschappij nog voort. De mannen hebben nog enige tijd werk. Het is ril. de bedoeling, dat men tot een diepte van 1400 meter gaat. Ver wacht men dan een olievondst? Och, de mogelijkheid is er natuurlijk altijd. Maar dat het werk van de NAM. wordt voortgezet, is niet alleen de hoop olie te zullen vinden. Het is een prachtige gelegenheid om iets meer te weten te komen over de samenstelling van de grond in dit deel van Rotterdam. Geboren: Robert zn. van W. van der Hoek en A van IJperen; Frits zn. van W. van der Hoek en A. van IJperen; Leendert A. H„ zn. van H. D. de Gel der en G. van Spronsen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft hedenmorgen de 28-jange koopman J. de G. uit Den Haag veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was con form het vonnis van de rechtbank, namelijk anderhalf jaar zonder aftrek. De G. was ten laste gelegd uitlokking van diefstal. Hij had een vertegenwoordiger in horloges uitgenodigd bij hem te komen pra ten. wetende dat zijn vriend M. dan uit de koffer van de vertegenwoordiger zou stelen., (Van een onzer verslaggevers) Gedurende de laatste jaren zijn in Nederland vele instituten opgericht welke zich toeleggen op het geven van cursussen „spreken in het open baar". Deze cursussen hebben tot doel de zelfkennis, de spreekvaardigheid en het zelfvertrouwen te ontplooien, waar door men op vergaderingen en in ge zelschappen gemakkelijker kan optre den. Het was reeds bij verschillende in stituten de gewoonte bij het onderwijs gebruik te maken van een bandrecor der, zodat de cursisten in de gelegen heid waren de fouten in redevoerin gen en toespraken tijdens de lessen zelf te horen. Een Haags instituut heeft thans be sloten over te gaan tot het gebruiken van films. Op de lesavonden zullen korte flitsen van de verschillende spre kers gemaakt worden en deze opnamen worden dan op een volgende les ver toond. Hierdoor zullen de cursisten in staat zijn ook zichzelf te zien praten. De leider van het instituut ging tot de aanschaffing van het film- en pro jectie-apparaat over, omdat vele spre kers zich niet bewust zijn van hun bewegingen, zoals het draaien, het ge bruiken van een bril e.d. Deze week worden in Den Haag voorlichtings avonden door het instituut gegeven, waarbij enkele filmflitsen te zien zijn. Dergelijke avonden vinden over veer tien dagen in Rotterdam plaats. AANBESTEDING Door Rijkswaterstaat is aanbesteed het maken van de aarden banen voor nieuwe gedeelten van de wegen 's-Gra venhageRotterdam en Ypenburg Burgerveen (Ri)kswegenplan '48 nr. en 4a) en van het verkeersknoop punt Ypenburg met bijkomende wer ken in de gemeenten Rijswijk (Z.ïi.i en Leidschendam. De laagste S. A. Sano'ers' Aannemersbedrijf N.V. Rijs wijk. met 2.664 000. hoogste N.V Aaanemingsmaatschappü voorheen Kil len en Roosen ie Amsterdam met 0.994.000. Er waren 13 inschrijvers, BERKEL EN RODENRIJS. Groenten Kaskomkommers A 17—22; B 13—16; C 10— 12; Bloemkool A 15—44; B 925: Sla A 12.5015 60; B 3.408 8G; tomaten A 20—27; B 20—27; C 20—21; platglaskomk A 25—32; B 18—28: C 11—14; perziken 8—13; stok- princessen 3464; stamprinsessen 2027; Dultsebonen 19—28; pmkbonen 14—28: sla- —7.50, Na deze periode gaat „Jonas" met het m.s. „Maas" naar Tunis om van daar een tournee door Zuid-Affrika te maken. De reizen door Denemarken, Noorwe gen, waar „Jonas" in 1952 bij Trondj- hem opgevist is, Nederland. België. Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Zwit serland. Engeland en Schotland zijn alleen zeer geslaagd geweest. Overal Vok de vinwalvis grote belangstelling. Aardig was het intermezzo in Wenen, toen de naam „Jonas" „Jonathan" bij de bevolking bezwaar opleverde. De bur gemeester van Wenen draagt namelijk dezelfde naam. Geen nood echter, want de vis werd voor enkele dagen omge doopt in „Jonathan". Zeer waarschijnlijk staat na Zuid-Afri- ka een reis door Zuid-Amerika op het program. Men verwacht, dat „Jonas" nog ongeveer twee jaar van land tot land zal kunnen reizen. Daarna zal de vis een plaats krijgen in eet) museum. Dit museum zal dan het eerste ter we reld zijn, dat een volledige walvis zal bergen. Vermoedelijk zal dat een Noors museum zün. In de nacht van Woensdag op Donder dag om drie uur komt het dier aan bij gereed te zijn. De politie zal bij dit bij zondere transport haar medewerking verlenen en „Jonas" veilig op het droge loodsen. Scholieren en studenten in groepsver band zullen het kolosale dier gratis kun nen bezichtigen. De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft, gistermorgen de Haagse meubelmaker L. M. M. veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van praeventieve hech tenis en verbeurdverklaring van goed®- ren en gereedschappen, die te rijnen huize in beslag zijn genomen, (Eis: twee jaar met aftrek). Hem was ten laste gelegd een pogisg tot inbraak op 4 Juli jl. bij een suiker- werkfabriek aart de Slachthuiskade. Bij het onderzoek was een hakafén's gevonden, waaruit bleek dat de aaaer basketbalschoeaen had gedragen. Inne huis van verdachte werden derge_uj* schoenen gevonden en de afdruk precies. Uit het krassporenonderzoek van de Haagse politiedeskundigen was $e~ bleken dat zonder twijfel enige van os- ze werktuigen 'bij de „kraak." waren s- bruikt. (Medegedeeld door de firma A. Makkreel makelaars in granen). Rotterdam, 7 Sept Vor. slot SJC. September 24.— 24-32ÏJ November 23.50 23.75 Januan 23.57 ti 23.75 Maart 23.7714 23.95

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 2