Kansen voor Fa ure zijn weer iets gestegen Nieuwe vloog ijlings naar Afrika Westen sterk wil bewapening verminderen Mr. L. A. Kesper nam afscheid van Statenleden Z.-Holland Algemene Beschouwingen SCHITTEREND PLEIDOOI HIELP Overstroomd Tampico (Mexico) ten dode opgeschreven Loonpolitiek onder de loupe De zieke man Weer muiterij in Frankrijk Adenauer ziek PRACTISCH NIEUWE AUTOMOBIELEN Nog meer fraude bij Indonesische verkiezingen? ZATERDAG 8 OCTOBER 1935 DERTIENDE JAARGANG No. 3199 Egypte krijgt Mig's van Rusland ien vallen mensen op daken aan S langt Eisenhower spreekt met Dulles Toespraak mr. Schmal Minister MacMïllan verklaart LunS confereerde met Dulles Meer samenwerking E.V.C.-N.V.V. Mr. C. R. C. Wijckerveld Bisdom legt functie neer OM te elfder ure het Franse hervormingsplan voor Marokko te redden en het voortbestaan van het kabinet-Faure te verzekeren, is generaal Pierre Billotte, de nieuwe Franse minister van Defensie, gisteren naar Marokko gevlogen. Billotte trotseerde zyn partij (de afvallige Gaullisten, de ARS) die hem voor de keus had gesteld als minister af te treden of uit de partij gestoten te worden. De ARS heeft Pierre July, die als minister voor Tunis en Marokko een grote rol heeft gespeeld bij het uitstippelen van de regeringspolitiek, reeds uit de partij gezet. De kansen voor premier Faure om de politieke crisis te boven te komen, schenen gisteren iets te zijn gestegen, na de schitterende rede van de premier in de Nationale Vergadering. De bekwame wijze waarop de premier in de Kamer zijn beleid verdedigde, heeft niet nagelaten indruk te maken. De politieke atmos feer scheen zich, volgens Reuter, licht in zijn voordeel te ontwikkelen. Verscheidene conservatieve afgevaardigden verklaarden zich voor de liberale regeringspolitiek. Nieuwe functie Advertentie MAREI/S AUTOBEDRIJF N.V. WASSENAAR §pL Van deken van de Orde van advocaten bij Hoge Raad Correctie Rotterdam: Witte de Withstraat 30 - Telef. 115700 (4 1 1 Postbus 1112 - Postgiro No. 424519 ^?3t-,oi:>0rlnernenten 18-30-19.30 u Zaterdags 1718 uur: Telefoon 115700 ■*.<Jravenhage: Huygensplein 1 Postgiro 424867 i Tel- 111892 - Adma?e[ 114402 T ^-^htendienst 18.30-19.30 u.: Tel. 362509 Schiedam: Lange Kerkstraat 24b - Telefoon 678R" Abonnementsprijs 52 cent per week f 2 ">fi nt, J 6.75 per kwartaal _P Lwsé yT^ni Veridiijnt dagelijks TH&um- Weersverwachting geldig tot Zondagavond: VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met plaatselijk wat motregen en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak Zuidelijk. Weinig veranderingen in temperatuur. ZON EN MAAN S October: zon op 6.54, onder '13,04; maan op onder 25,06. 20 October: zon op 6.56. onder 13,02; maan op 0 29. onder 15.33. Directie: C. A. KEUNTNG en Mr. K. VAN HOUTEN O Hoofdredacteur: Ür. J. A. H. J. S. BRUINS SJLOT DE Algemene Beschouwingen, die aan het Begrotingsdebat in enge re zin voorafgaan, zijn deze week in de Tweede Kamer gehouden en beëin digd, Vroeger werden deze Beschouwin gen voorafgegaan door een schriftelij ke gedachten wisseling. Sinds enkele jaren is dat niet meer het geval. Men kan, dunkt ons, veilig zeggen, dat de nieuwe methode een verbetering is. Immers voorheen was het zo dat op de Troonrede en de aanbieding der Be groting, die van Regeringszijde ko men, van de zijde der Kamer geant woord werd met een langdurige stil te. Een stilte slechts onderbroken door het krassen der pennen, waarmede de Voorlopige Verslagen werden volge schreven. En als de Regering daarop weer schriftelijk geantwoord had, be gon het mondelinge debat. Voor de be handeling der Begroting zelf is dat zo gebleven. Maar men heeft de Algeme ne Beschouwingen er uit gelicht. Men laat daarbij Regering en Kamer niet eerst haar kruit helemaal verschieten in een schriftelijke gedachtenwisse- ling, waarna dan de mondelinge be handeling niet veel anders kan zijn dan nakaarten. Het gaat bij de Algemene Beschou wingen namelijk alleen om grote lij nen, om algemene principiële stand punten en positie-keuzen. Daar kan ge makkelijk direct over gesproken wor den. De nu gevolgde methode heeft het Algemeen Begrotingsdebat in le vendigheid en in waarde doen stijgen. Dat is het vorige jaar reeds gebleken en dat was ook nu zo. HET Algemeen Begrotingsdebat met zijn grote lijnen, algemene* stand punten en positiebepalingen had dit maal een aparte betekenis in verband met de komende verkiezingen. Men gaf zich rekenschap van het feit, dat men sinds 1952, sinds de vo rige verkiezingen het Kabinet-Drees had gesteund dan wel bestreden en men gaf zich rekenschap van de mo tieven waarom men aldus had gehan deld. En daarbij kwamen lof en blaam voor het Kabinet to* uitdrukking. Het feit dat er verkiezingen op komst zijn was ook een bijzondere aanleiding voor de woordvoerders van RAr^ien ,om,.ljyp.jpo- "ïitieïc standpunt tegenover eikaar uit- "eert te zetten. En daarbij ging het niet slechts om het concrete beleid, zoals .het gevoerd wordt, maar ook om de geestelijke achtergronden daarvan, ja ook om het bestaansrecht der partij en, om de zelfrechtvaardiging der par tijen tegenover elkaar. Zo was dit begrotingsdebat in de laatste ronde dezer parlementaire pe riode beheerst door de a.s. verkiezin gen. En dat is niet verkeerd. Wij zou den het niet anders hebben gewild. Want hier bij deze gelegenheid stel len de partijen in de Kamer zich in slagorde op en betrekken als het wa re haar stellingen voor de komende stembusslag. WANNEER wij op het debat terug zien, dan behoeft de Kamer zich bepaald niet te schamen over de wij ze waarop deze eerste ontmoeting der stembus-gladiatoren plaats vond. Zij stond op goed niveau, had goede spor tieve kwaliteiten en heeft de princi piële tegenstellingen, die er in ons na tionale leven zijn, naar voren ge bracht. Weliswaar zingt daarbij ieder vogeltje zoals het gebekt is. Het beeld van het vogeltje faalt enigszins bij de ruige en onbehouwen figuur van de heer Burger. Bij de heer Schouter denkt men trouwens ook meer aan een sonoor klinkende orgelpijp dan aan een vogelbekje. Voor de heer Tilanus gaat het beeld echter heel goed op sinds de heer Burger alle Christelijk- Hi3torischen voor patrijzen had uitge maakt, welke benaming door de heer Tilanus, zoals eertijds met het woord „geus" geschiedde, als erenaam werd aanvaard. Wij zullen de toepasselijkheid .var het beeld bij de verschillende spreker.' maar niet verder nasporen behouden: de opmerking dat van communistische zijde het bekende papegaaiengeluid werd gehoord. WANNEER de „Handelingen" ver- schenen zijn, hopen wij op sommi ge dingen die gezegd zijn nog nader in te gaan. Het debat heeft zich toegespitst op allerlei dingen het verleden betreffen de, zoals de houding der verschillende Partijen bij de jongste Kabinetscrisis en op allerlei dingen de toekomst be treffende, zoals de toekomstige loon vorming, Maar het belangrijkste punt waar het zich op toegespitst heeft was toch wel de vraag welke de maatstaf moet zijn waarnaar wij onze partijen formeren. Hoe moeilijk het gesprek daarover is bleek ook weer in dit debat. De heer Burger maakte bij zijn re pliek een opmerking in de geest van: Ik heb over politiek gesproken, maat de anderen hebben de beginselen tet sprake gebracht. Alsof dat een tegen stelling is' Maar daarachter schuilt een belangrijk politiek principe van de P. v.d. A. Namelijk het prin cipe der z.g. zakelijkheid van de po litiek. En dat principe wordt door ve le anderen betwist. En de heer Burger, die de tegenstel ling restauratie of progressiviteit in geding gebracht, ging zo ver, dat hij de principiële partijformatie als een vorm van behoudzucht kenmerkte. Hieruit blijkt dus wel duidelijk, dat hier het punt ligt waar het in de ko- De heeft enige tijd geleden het initiatief gestimuleerd om een verzenbundel „Gevleugeld woordte doen uitgeven. Op de stichtingsdag van de K.L.M.. 7 October heeft de jurywelke deze bundel heeft samen gesteld hel eerste exemplaar overhan digd aan de directeur van dn K.L.M., de heer Aler. De heer J. P. IIart'l overhandigt deze eerste uitgave aan de heer Aler. De eerste-minister van Egypte, Nas ser, heeft aan een correspondent van de „New Vork Times" meegedeeld, dat Egypte van de Sowjet-Unie straalvlieg tuigen van het type „Mig" zal ontvan gen. Ook regeringsfunctionarissen in de wandelgangen zeiden, dat zij na de redevoering van de premier optimisti scher gestemd zijn ten aanzien van zijn kansen. Zij wezen er op, dat het debat volgens de plannen tot Zondag zal duren. Als de regering het zo kan regelen, dat in die lijd nog een gedeel te van de Franse hervormingsplannen is uitgewerkt, zal het kabinet volgens deze functionarissen een kans hebben het debat te overleven. Om dit Ie bereiken zou de regering waarschijnlijk maatregelen treffen om de troonraad voor Marokko vóór Zon dag in te stellen. GHOTE aantallen vliegtuigen van de Amerikaanse marine en luchtmacht brengen tonnen voorraden naar de aver- siroomde stad Tampico in Mexico, waar nog slechts voor anderhalve dag voedsel is. Helicopters evacueren dagelijks 500 personen, die uit de 100.000 zielen tellen de stad. die door de verschrikkelijke overstromingen ten dode opgeschreven schijnt. De verschrikte bevolking wijkt steeds verder voor het water, dat lang~ zaam de stad verder binnendringt. Reeds zijn in Tampico ongeveer 30.000 inwo ners dakloos geworden, terwijl in hel ge bied rondom de stad eveneens duizenden hun huizen verloren. Een nieuwe plaag heeft de reeds zwaar getroffen; slachtoffers van de overstro- Hel Wille Huis heefl meegedeeld, dat president Eisenhower van zijn harlaan- val voldoende hersteld is om aanstaande Dinsdag een eerste bespreking over staatszaken le kunnen hebben wel iswaar aan zijn ziekbed met zijn mi nister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. mingen. die een toevlucht op de daken van hun huizen hebben gezocht, getrof fen. Zij worden namelijk belaagd door ware horden van giftige slangen, die voor het stijgende water de huizen binnen vluchten. Men gaat de slangen met plan ken en dakpannen te lijf. Het kleine deel van Tampico. dat niet blank staat, is overvol met vluchtelin gen. Hele gezinnen zijn door het water meegesleurd toen hun huisjes instortten. De autoriteiten kunnen geen schatting geven hoeveel mensen reeds het leven verloren hebben. Vrijdagmiddag heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid o.a. gespro ken over het standpunt van de minister raad t.a.v. de z.g. secundaire arbeidsvoor waarden. Het bestuur van de Stichting heeft zich beziggehouden met enkele punten, die van belang zijn voor de be schikking welke te dien aanzien van het college van rijksbemiddelaars te ver wachten is. Onder meer acht men het van belang een regeling te vinden voor enigszins langdurig lopende collectieve arbeidsovereenkomsten. Een ernstige bedreiging voor het kabinet vormt de houding van de so cialisten, die 105 zetels in het parle ment bezetten. Faure hoopt, dat de socialisten bij de beslissende stemming van Maandag blanco zullen stemmen. Onthouden zij de premier deze negatie ve steun, dan is het lot van het kabi net bezegeld. Een onheilspelend teken voor de regering is, dat het socialisti sche partij-orgaan ,,Le Populaire" gis teren schreef „De crisis schijnt onver mijdelijk". Het sturen van generaal Billotte naar Marokko zal echter vooral de socialisten welgevallig zijn. Naar verluidt, heeft Faure Billotte verzocht de resident-generaal La Tour te doordringen van de noodzaak .van spoedige oprichting van de regent- schapsrsad in MarUkko. Volgens welingelichte"" kringen zou den minister Pinay 'en oud-premier Reynaud er in zijn 'geslaagd de lei ders van de 53 Kamerleden tellende onafhankelijke partij er toe te bewe gen, na te gaan of zij hun beslissing zich van premier Faure af te wenden, zuilen herzien. De onafhankelijken hadden Pinay en twee andere partij- Leden in het kabinet opdracht gege ven, a£ te treden indien Faure er op zou blijven staan dat een debat over Marokko zou moeten worden gehou den. Mohammed Lyabibi, de leider van de belangrijkste en meest invloedrijke Marokkaanse onafhankelijkheidspartij, de Istiqlal, heeft gisteren aangeboden de Rifbergen in te trekken en te track ten de opstandelingen te bewegen hun wapens neer te leggen op voorwaarde dat de Fransen beloven hun oorspron kelijke hervormingsplan timet de vor ming van een troonraad voor Marok ko) uit te voeren. Uit berichten van het front blijkt, dat de verliezen niet groot zijn maar het vechten schijnt vruchteloos te zijn. Nauwelijks hebben de troepen zich een weg gebaand over een nau we weg van de ene stad naar de an dere, of zij horen dat de weg achter hen opnieuw afgesloten is door sluip schutters. Naar schatting zijn 2.500 tot 4.000 Franse en Noordafrikaanse soldaten en legionnairs gewikkeld in een ope ratie, die begrensd wordt door drie kleine dorpen nebij de Spaans-Marok kaanse grens. Elke dag vechten zij zich een weg van Boured naa.r Aknoul, brengen voorraden en voeren de ge wonden weg en de volgende morgen begint de oorlog opnieuw en moeten zij hetzelfde weer doen. Inmiddels wordt het derde dorp van het trio nog steeds belegerd. Dit is Tizi Ouzii. Het wordt vanuit de lucht bevoorraad, terwijl grondtroepen trach ten het te ontzetten. In het Griffie/tuis te Den llung heeft de Commissaris der Koningin van Zuid-Holland afscheid genomen van de Inden van de Provinciale Staten. aniens alle gedeputeerden bond ntr. J. If. Schnial rechtsmr. 1.A. Kesper een serie geschiedkundige werken aan. In het midden mevrouw Kesper. In de met bloemen versierde ont vangzaal van het gebouw van de Pro vinciale Staten van Znid-Holland te s-Gravenhage heeft de commissaris der Koningin in deze provincie, mr. I.. A. Kesper, afscheid genomen van de leden van de Provinciale Staten. Mr. Kesper gaat, zoals bekend is, binnenkort naar Libanon mvaar hij de regering aldaar van advies zal dienen over een hervorming van het bestuurs apparaat. Het statenlid mej. A. B. Pompen bood op de receptie mevrouw Kesper bloe men aan. Het oudste lid van Gedeputeerde Sta ten, mr. J. J. R. Schmal, sprak de scheidende commissaris namens de statenteden toe. „Het is nu al een tien tal jaren dat wij u hebben toegespro ken met „mijnheer de voorzitter". Nu vandaag kan ik dit voor de laatste maal doen. Als ik in eenvoudig Zuid hollands mag zeggen wat dit afscheid voor ons betekent dan moet ik zeggen: „Je weet wel wat je hebt, maar je weet niet wat je krijgt". En wat wij hadden was niet gering. Vandaar dat wij in zo grote getale bijeen zijn ge komen om afscheid van u te nemen. Ik moét onze grote erkentelijkheid uitspre ken over de wijze waarop u met grote kennis van zaken altijd de vergaderin gen van de staten zeer onpartijdig heeft geleid. Daarbij, mjnheer de voorzitter, bezit u het charisma van de humor en het zeldzame charisma van het einde loze geduld. Deze gaven promoveerden is tot een uitnemend voorzitter van de staten die u steeds met waardigheid leidde." „U hebt ons altijd een voortreffelijk voorbeeld gegeven: u hebt altijd alleen dan gesproken als dit s'rikt noodzake lijk was. En uw weinige woorden wa ren steeds voldoende om uw glasheldere gedachten voor ons duidelijk te maken." „Als men het resultaat ziet van uw diensten", zo zeide spreker voorts, „is het niet te verwonderen, dat men van elders beslag op u heeft gelegd. Deze greep vanuit de verte is zeer gelukkig. Wij hopen dat u in Libanon zeer veel goeds zult aantreffen en onze beste wensen vergezellen u." Mr. Schmal bood tenslotte namens de statenleden de vertrekkende commissa ris enige boeken aan. Deze boekwerken waren: „The middle East 1955", voorts ..Wereldspegel der 20ste eeuw", vier delen 1900—1950. door H. J. J. Wach ters eij ..Historisch, politiek en econo mische overzicht van het wereldgebeu ren van 1900 tot 1950." Mt. L. A Kesper zeide in zijn dank woord o.m. dat deze bijeenkomst anders was dan anders, evenals de gala-avond die in de schouwburg was gehouden toen H.M, de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard, na de troonsbestijging, de Provinciale Staten van Zuid-Holland be zochten. Bij de vergadering van de Staten, zo zeide mr. Kesper, kwam ik steeds met bravour u noemde dit waardigheid, mijnheer Schmal.— binnen, ging achter die ellendige spréekstoel zitten, opende met een harde slag de vergadering en gaf minzaam het woord aan de staten leden. Nu ben ik gewoan binnengeko men. Helaas was het niet mogelijk af scheid van u te nemen in een vergade ring. Na de voorbereidende besprekin gen kwam de datum van mijn vertrek, 15 October, zeer snel." „Als men tot een nieuwe functie ge roepen wordt", zo zeide mr, Kesper voorts, „dan ziet men er uiteraard zeer veel goeds in. Ik hoop goed werk te kunnen doen. Maar uiteraard ziet men ook minder goede kanten en zelfs grie zelige. Toen ik in Den Haa.g kwam was het net zo. De eerste vergadering met Gedeputeerde Staten vond ik echt grie zelig. ik wist immers nog niets van de zaken af. De eerste statenvergadering was voor mij niets bijzonders. Ik ben! toch 25 jaar griffier van de Staten ge-1 weest. Toen zat ik naast de voorzitter en dacht wel eens dat ik graag op zo'n stoel wilde zitten, toen nog niet besef fende hoe ellendig die stoel eigenlijk wel is. Het was altijd erg rustig in de sta tenvergaderingen en een enkele maal heb ik me wel eens laten verleiden een opmerking te maken die de rust een beetje verstoorde. Ik vond het steeds plezierig tezamen te mogen zijn in de vergaderingen, waar ondanks de politie ke verschillen een geest van eensgezind heid heerste. Als ik straks in het par lement 'van Libanon, waar, zoals ik heb gehoord. ,het soms nog wel wat rumoerig: toegaat, als toeschouwer zit, zal ik vaak met weemoed terugdenken aan de, als ik zeggen mag, nogal tam- goed was te toeven." De scheidende commissaris bracht tenslotte dank aan de statenleden voor hun geschenken en de bloemen voor zijn echtgenote. Men bleef hierna nog enige tijd bijeen. Vandaag zou mr. Kesper door H.M. de Koningin in afscheidsaudiëntie ont vangen worden. ER is weer eens gezagscrisis in Frankrijk Een Kabinet dat niet weet wat het wil en dat misschien midden in de bruisende storm vervangen wordl door een ander dat het ook niet weet. De achtergrond van dit alles is een. door en door verziekt politiek bestel. Een Nederlandse boer in Frankrijk deed belastingaangifte Toen het biljet bii de administratie binnengekomen wa^. werd er ijlings een ambtenaar op de aangevej afge stuurd met de mededeling dat dit zo niet ging. De aangifte was veel te hoog en daar zou de administratie alleen maar last mee krijgen in verband met de veel lagere aangiften van anderen. En dan durft Poujade er ook nog te zijn! In de kanonnierskazerne te Rouaan is het gisteren tot muiterij gekomen, toen een groep Franse reservisten naar Nrd-Afrika zou vertrekken. Ongeveer 100 man van de 700 weigerden in de vrachtauto's te stappen. Zij sloten zich in de kazerne op en er ontstond tumult, toen de militaire politie geroepen werd. Toen de fabrieken in Rouaan 's avonds sloten, trokken verscheidene honderden arbeiders naar de kazerne, bemoedigen de woorden voor de muiteDde soldaten schreeuwend. Het politiecordon werd met stenen bekogeld. Ce politie msdKte na een felle schermutseling, waarbij zij traangas gebruikte, een eind aan de de monstratie. Later werd bekendgemaakt, dat bij de betogingen 36 politiemannen werden gewond. Politieversterkingen zijn onder weg uit Arras, Rijssel en andere ste den in Noord-Frankrijk. Rondom het kamp zijn op bevel van de politie alle electrische lichten gedoofd. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, moet, tengevolge van een ver koudheid. die met koorts gepaard gaat, het bed houden. De kanselier heeft al zijn afspraken voor de komende dagen moe ten afzeggen. Adenauer is van zijn Luxemburgse be spreking met de Franse premier Faure in Bonn teruggekeerd. Hij zag er bleek en vermoeid uit. toen hij in een kabi netszitting rapport uitbracht. Gieten In Engeland was tot voor kort- een van de nieuwste snufjes, planten te begieten met bier in plaats van water om ze sneller te laten groeien. Maar de heer Joseph Henderson vond dat eigen lijk zo jammer van het bier en probeerde, het met limonade drie kopjes per week. Het resultaat is verbluffend: vol trots toont hij nu aan alle belangstellen den een chrysant van bijna drie meter hoogte. kocht van Amerikaanse touristen een Kroot aantal -Een totaal verwoeste loods, waarvan mende stembusstrijd om gaan zal. De alleen nog maar verwrongen spanten P.v.d.A. probeert haar geestesver wantschap met de V.V.D. van zich af te schudden en zal zich vervolgens be- iiveren om de confessionele partijen als negatief en behoudzuchtig te brand merken en zal dan verder het socia lisme vereenzelvigen met vooruitgang. ~En bet zal onze voortdurende taak zijn aan te tonen dat dit schema za kelijk onjuist en principieel onhoud baar is. De wijze waarop de heer Bur- ver zijn schema aannemelijk trachtte te maken, bracht hem trouwens ook al in tegenspraak met dr. Drees. Want de heer Burger moest om zijn betoog van kracht te doen zijn het beleid van niet-socialistische ministers als nega tief en behoudzuchtig aanvallen. Het welk hij dan ook scherp deed met na me ten aanzien van minister Zijlstra. Maar de toekomstige lijsttrekker van de P.v.d-A., dr. Drees, moest de heer Burger juist op dit punt aanvallen en beroofde daardoor diens betoog van zijn voornaamste argument. overeind stonden. Dit kregen de brand weerlieden van Albiasserdam te zien, toen zij zich gistermiddag omstreeks twaalf uur al spuitend op het terrein van de Acetyleenfabriek „De Graaf stroom" waagden. Gedurende enkelef uren hadden zich geen ontploffingen van flessen acetyleen voorgedaan. De schade aan de fabriek bleek aana- zienlijker dan werd vermoed. Om vier uur keerde de rust in Albiasserdam te rug. De brand was geheel geblust en alle gevaar bleek geweken. Toch heeft men gisteravond en vannacht de wacht gehouden om het zekere voor het on zekere te nemen. Een wacht was niet overbodig, want omstreeks een uur vloog met een luide knal opnieuw een fles acetyleen de lucht in. Even schrok Al biasserdam weer op. maar er volgden geen nieuwe ontploffingen meer. De oorzaak van de brand, die in de vulionchting ontstond, is nog steeds niet bekend. De Indonesische regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij rapr,..-;?u beeft ontvangen over fraude en -e.iKi.eimatig heden bjj de verkiezingen ..in yar.-vaSHsn- de streken". i Volgens de bekendmak-: wtefrt re- gering verdere bijzonderheden t>i es* stappen te doen. In de bekendmaking werd nret -n hf.", bijzonder gesproken over het sorie-HiKe gedeelte van Mldden-Java, waar fetisj herstemming is gelast. Inmiddels is de stand van de ste. voor de vier grote partijen geworden ais volgt: gelmatigheden en fraude zouden hebben voorgedaan. Intussen heeft het orgaan van de Ma- sjoemi, „Abadi", vandaag de beschuldi ging uitgesproken, dat te Tjilatjap in Midden-Java stemmen zouden zijn ver donkeremaand. Deze stad behoorde niet tot de zes gemeenten, waar herstemming ss gelast. Nationalisten Moh. orthodox-radii;.,'en Masjoemi Communist er. De gehele verkjeringee November zijn gcëh-'ügri uitslag zal worden gepubi' cember. De mogelijkheid, «at ji zullen worden bei".vis* ;r r zoals in Midden-Java - cist, is vandaag in -ennr-rj van de communisten tt'.-'jem ben de beschuldig ingen ;*cv „bepaalde streken v>»r V7e- 8.001.750 6.666.099 6.189.777 5,904.025 "en op 29 i tie officiële ceerd in De- :tvr uitslagen stemmingen e, Ui' i'den ge net dachten Zij heb V. sis! zich in •i'Js'-tf* oiue- -dse minister van Buitcn- >4- J, M. A. H. Luns heeft r lang met zijn Amerïkaan- Jehn Foster Dulles gecon- Het Westen Is bereid zijn strijd krachten in Europa te herzien om steun te geven aan veiligheidswaarbor gen voor de Sowjet-Unie na een her eniging van Duitsland. Dit heeft de Britse minster van Buitenlandse Zaken MacMillan verklaard op de conferentie van de conservatieve partij in Bourne mouth. Het secretariaat der E.V.C. deelt o.a. me- de: „Op een speciale bijeekomst van hoofd besturen van de bij de E.V.C. aangesloten vakbonden, is uitvoert;; van gedachten ge wisseld over het huidige loonbeleid en de loonstrijd. Vastgesteld werd, dat In de afgelopen pe riode, door het zelfbewuste optreden van de arbeiders In een reeks bedrijven belangrijke verbeteringen in de loon- en arbeidsvoorwaar den zijn bereikt. Veel aandacht werd besteed aan het ver heugende verschijnsel, dat inde laatste maan den een grotere toenadering merkbaar is tus sen de leden en de kaderleden van het N.V.V. en de E.V.C. In een aantal gevallen gaf deze samenwerking bij het behalen van re sultaten de doorslag. Door de besturen van de E.V.C.-vakban- den werd de verbetering in de verstandhou ding tussen delen van het N.V.V. en de EVC gezien als gevolg van de ontevredenheid over het uitblijven van loonsverhoging, dit on danks het voortdurend stijgen van de onder nemerswinsten en opvoering van de arbeids productiviteit'*. Voorts: ..De stellingname van de regering, die luidt .rust in de lonen*, staat in volstrekte tegenstelling tot de algemene eis der arbei ders om de lonen te verhogen. De hoofdbesturen van de bij de E.V.C. aan gesloten bedr-fsbonden. zyn unaniem van me ning. dat zulk een loonsverhoging afgedwon gen kan en moet worden, door de actie daar voor in de bedrijven zelf In versterkte mate te voeren. Besloten werd. zich tegen de pogingen van de K.A.B. en het C.N.V.. die vrije loonvor ming en het afhankelijk stellen van loons verhoging van allerïet voorwaarden beogen, krachtig te verzetten. De E.V.C. zal m de actie voor loonsverho ging. steeds een beroep op de arbeiders blij ven doen om de eenheid, in het bijzonder die van de leden en kader van het N.V.V. en de E.V.C., tot stand te brengen en te verster ken". N-t v v* mimHe* Lu-v;. tige gec-Hchlr over kvwdu-s Hij iveigevcL: Minister Liu Washington York, WW 'in mene Verga-Je- bijwoont. met de Ni-ryv. land te vertrcl iSsprek verklaarde een zeer openhar- rg hadden gehad «bie lajsden raken '••■per in gaan. New York naar Hij zal naar iü.tg van de Alge- v* *'erenigde Naties O .- op 18 October ff/ m naar Neder- De deken van dc Orde van Advocaten bij de Hoge Raad der Nederlanden, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, heeft be sloten zijn functie neer le leggen. Op 28 October zal tijdens een vergadering een nieuwe deken gekozen moeten wor den. „Wij zijn bereid om nv'itaire ac- coorden aan een Europees veiligheids verdrag toe te voegen", zei hij. „Wij zullen de bewapening aanzienlijk kun nen verminderen zonder het huidige evenwicht in gevaar te brengen. Wan neer wij het ingewikkelde probleem van de internationale controle niet kunnen oplossen, waarom zouden wij dan niet terstond tot een aanzienlijke beperking van de traditionele bewapening over gaan?" MacMillan zei dat de Westelijke voor stellen aan de Russen zullen worden voorgelegd op de aanstaande ministers conferentie in Genève. Volgens diplomatieke bronnen zal hel Westen voorstellen na hereniging van Duitsland over te gaan tot uitdun- telijkc strijdkrachten in een groot ge- ning van zowel de Oostelijke als ie Wes- bied in Duitsland en Polen. Het Britse ministerie van BuitenLZa- ken heeft Vrijdagavond een officiële correctie uitgegeven op de rede die mi nister M»cmiliar: eerder op de dag op het conservatieve partijcongres in Bour nemouth heeft uitgesproken. Macm'.llan had in zijn rede verklaard er zeker van te zijn, .dat „wij plannen kunnen formuleren die naar de gevoelens van de wereld en naar ik hoop ook die van de Russische regering aan Rusland volledige bescherming geven tegen elke dreiging die zou kunnen ko men van de zijde van eén herenigd Duitsland, om het even of dit zich zou aansluiten bij de NAVO of er de voor keur aan zou geven neutraal te blij ven." Volgens de woordvoerder van het Foreign Office" had Macmillan zijn aantekeningen verkeerd gelezen en had hij willen zeggen, dat de plannen aan Rusland „volledige bescherming zouden geven tegen elke dreiging die zou kun nen komen van de zijde van een her enigd Duitsland als het zich zou aanslui ten bij de NAVO. Duitsland zou natuur lijk ook kunnen besluiten neutraal te bi ijven." Deze officiële correctie, een zeer on gewone handelwijze voor het ministerie, heeft diplomatieke waarnemers aan het gissen gezet. De woordvoerder wilde niet zeggen, dat de wijziging betekent, dat het Wes ten aan Rusland geen veiligheidsgaran ties zou geven als een herenigd Duits land zou besluiten buiten de NAVO te blijven. Vele waarnemers menen, dat een dergelijke interpretatie van de cor rectie mogelijk niet slechts de houding van Rusland ten aanzien van de here niging van Duitsland zou beïnvloeden, doch dat ook de moeilijkheden van de Westduitse regering bjj de verdediging van baar politiek van samengaan met het Westen veel groter zouden worden. Steenproductie geëindigd. In de steen fabriek „Gouderak" van de fa. v. Vliet is de steenproductie weer geëindigd .Het seizoen is voorbij. De afwerking van de geproduceerde steen geeft de arbeiders voor de komende maanden nog hande* vol werk. Er is deze zomer een flint kwantum steen vervaardigd.

Trouw / De Rotterdammer | 1955 | | pagina 1